Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2017., 21:23   #301
Quote:
teta na metli kaže: Pogledaj post
Zavidim vam obojici! Ja tek trebam naći sve to. Nemam ni ježića ni konusa, samo četvrtinu ježinca i pola isocardije ali zato se imam čemu veseliti
Samo polako. To su ipak godine traženja...pa se skupi.
Bit će nalaza..pa i viška.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 22:00   #302
o čovjeće sta sam napiso.... *facepalm*, hvala na ispravci, o covjece, znao sam da je nes takvo al sam se zblokiro.... imas li ti "vau" nalaze iz tog doba koje nisi stavio na forum da se pohvalis ?
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 10:31   #303
Dio je bio na forumu ali su slike bile preko tinypica pa su izbrisane.
Ali da, recimo kralješci, kosti, ježinci, zube si većinom vidio, školjke raznih vrsta... Najveći dio je bio prije 4 godine na Noći muzeja u Zaprešiću. Dodaj tome kredne (zato ih ne stavljam pod Panonsko more iako je isti prostor Medvednice i okolice) mekušce, rudiste i koralje, trijaski dio (školjke i amoniti)...ima toga...
Samo je naslov teme Panonsko more a ne "moja zbirka" pa zato mi je draže ovako diskutirati o nalazištima kad ih i drugi obilaze.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 23:20   #304
Našao sam novo nalazište fosila, nasip Save. Išao sam na nasip i kako je nisko voda ima onih malih "plaža" od šljunka, i primjetio sam kamen kakvih se nadje u podsusedskom dolju, žućkast i u slojevima koji se lako odvajaju, pa sam ga porazbijao i odvojio slojeve, i nebi vjerovao čovijek, našao sam fosile stabljike i komadića drva. *_*
Nastavio sam hodat po takvim plažama tražeći još tog kamenja, našao sam ga neš malo ali ništa više fosila.

Kada očistim i posušim fosiel stavit ću slike.


Evo slika . Onaj veliki slomljeni sam probao malo reducirat u velicini, super mi je kak bude u muzejima onak kockasto izrezano, pa sam nes pokuso i eto, pukao je po pola . Dosta sam paranoidan sto se tice raspadanja fosila, recimo ok za jezinca koj je cjeli kamen i cvrst, ali recimo na jezincu ono bryoza, izgleda ko da ce se raspast svaki cas, pogotovo sad kad sam ove dobio fosile. Ubiti ta dva strgana komada sam, nakon sto se osusilo sve, zaljepio cianoakrilatom (super ljepilo), a kad sam vec ljepio odlucio sam ih skroz premazat da budem siguran da im se nece nis dogodit, ali vrjeme ce pokazat.

Bio sam citao nesto da se na zraku vremenom takvi fosili mogu izsusit i jednostavno ispast iz kamena, a jos sam citao da se kao ti konsolidanti koriste cianoakrilati pa sam odlucio probat, pa cu vidjet s vremenom sta ce se dogodit, monty sjecam se ti si pisao da ih samo treba osusiti ispravno pa da traju godinama, ali moja paranoja me nadjacala.

Evo slika: http://imgur.com/gallery/nTdYX imam pretpostavljam neku travku, ono sa dve linije me podsjeca na paprat, a ono sa nekom tockicom mi se cini da bi mogao biti komadic drva ili nesto, naravno ako imate bolje ideje ili znate ispravite me! Na drugoj slici se vidi (jedva) kako ta travka izlazi iz kamena , mali crni luk.

Jedva cekam ic opet na savu pecat fosile
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 23:22   #305
s obzirom na to da sam na krivi thread bio stavio na pocetku, tamo sam dobio i odgovor, pa sam uzeo slobodu copy paste-anja Montievog odgovora u nadi da cjeli razgovor ovdje prenesem. Monty kaze : Dobre fotke.
Da ti odmah pomognem, to su iglica bora i komad kore, vjerojatno istog stabla. Česti nalazi u stijenama oko Podsuseda, starost gornjeg miocena (sarmat). U takvim sam stijenama pronašao i češere, lišće lovora, vrške bora ali i ribu i žabu. Stijene su iz razdoblja kad je voda bila boćata, pod utjecajem rijeke koja je sa sjevera utjecala u zaljev južno od Medvednice otprilike smjerom kojim danas teče Krapina.

P.S.
Kad pišeš o fosilima piši u temi o Panonskom moru, a tu piši o mineralima da ne mješamo teme.
"
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 23:27   #306
Hvala na brzoj identifikaciji i ispravci, vjerojatno je sa istog bora jer je bilo u istom kamenu sve to. Sad kad si reko i izgleda kao iglice bora, a ovo izgleda kao kora. Ribicu sam vidio i jako jako mi se svidja, ja bi tak nesto nasao, morat cu opet skocit do save il podsuseda, super za zabu i cesere, to cu isto morat nac. Kolko dgo imas tu ribicu i jel se ista pocelo ljustit il raspadat ?
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 20:46   #307
Di se sad po ljeti i vrućini daju tražiti fosili?

Bizek nije opcija zbog zmija i kupina, a nemam baš ideje di bi mogao tražiti, tražio sam po nasipu opet ali osim manjih neuglednih spužvica i "morskih crva" nisam ništa našao.
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2018., 12:01   #308
pozdrav društvo!

novi nalaz školjke gornje vrapče. ova cijela je bila utabana u stazu.
drugi komad je krhotina druge (izgleda iste vrste) školjke.



__________________
if it's raining and you are running don't slip in mud because if you do you'll slip in blood {O-O}
spiral stair is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2019., 11:05   #309
Nešto mi nije jasno u vezi Panonskog mora. Dakle ako je to more bilo u razini sa ostalim morima i oceanima onda bi nivo svih oceana i mora u to vrijeme trebao biti za oko 1000 metara viši od današnjeg. A gdje je nestala sva ta voda?! Ako Panonsko more nije bilo spojeno sa drugim morima zašto je bilo slano, a uostalom ako nije bilo spojeno sa drugim morima i čija je razina bila daleko viša od drugih mora, onda to i nije bilo more nego jezero. Ima li netko nekakvo znanstveno objašnjenje?
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2019., 12:28   #310
Pretjeruješ
Medvednica je bila otok, a pogledaj koliko je ona visoka.
Mislim da ako se otopi sav led na zemlji da se razina vode diže za stotinjak metara.

A i tektonske ploče se uzdižu ili spustaju.
Skandinavija (kad je bila pod ledom) je bila dublje u plaštu i još uvijek se uzdiže (par cm godišnje, ak se ne varam).
Mora se također i zatrpavaju zemljom od nanosa raznoraznih rijeka, isparavanja, ako su zatvorena...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2019., 13:17   #311
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Pretjeruješ
Medvednica je bila otok, a pogledaj koliko je ona visoka.
Mislim da ako se otopi sav led na zemlji da se razina vode diže za stotinjak metara.

A i tektonske ploče se uzdižu ili spustaju.
Skandinavija (kad je bila pod ledom) je bila dublje u plaštu i još uvijek se uzdiže (par cm godišnje, ak se ne varam).
Mora se također i zatrpavaju zemljom od nanosa raznoraznih rijeka, isparavanja, ako su zatvorena...
najniže područje panonske nizine je oko 100 m nadmorske visine, a po nekim procjenama Panonsko more je bilo dubine oko 1000 m, to znači da je površina Panonskog mora bila na oko 1000 m (+/-100m) iznad današnje razine mora. Naravno, ta usporedba ne vrijedi ako se tlo Panonske nizine u međuvremenu uzdiglo za nekoliko stotina metara.
Na nekim simulacijama koje prikazuju što bi bilo da se sav led otopi, panonska nizina ne bi bila poplavljena
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2020., 22:12   #312
Pozdrav, ovaj video se kratko bavi i Medvednicom u vrijeme Panonskog mora

https://youtu.be/pq6cNybT14U
illyrians is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2020., 11:34   #313
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
najniže područje panonske nizine je oko 100 m nadmorske visine, a po nekim procjenama Panonsko more je bilo dubine oko 1000 m, to znači da je površina Panonskog mora bila na oko 1000 m (+/-100m) iznad današnje razine mora. Naravno, ta usporedba ne vrijedi ako se tlo Panonske nizine u međuvremenu uzdiglo za nekoliko stotina metara.
Za one voljne planinarenja - ispod vrha Ličke Plješevice (1657 m) - iz Korenice je dobro vidljiva ona ogoljena glava sa napuštenim vojnim objektima i makadamskom cestom koja vodi do repetirora.
Na tom dijelu ispod samog vrha je cestica urezana u planinu i prošećete li njome u toj otklesanoj stijeni možete uočiti velik broj okamina - uglavnom školjkica i prema mom skromnom poznavanju tematike nekakvih crvića ili cjevaša - nešto slično kao što se može naći i u kamenu uz (današnju) morsku obalu.

Nagađam da su to fosili iz Panonskog mora. Pretpostavljam da se taj dio u tektonskim pomacima poslije dosta uzdigao, no ipak je uzbudljivo na 1600 m n.v. naći školjke. Koreničko polje je očito tada ležalo negdje kilometar ispod morske površine.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2023., 19:51   #314
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Živimo na području kojeje ne tako geološki davno bilo Panonsko more. Ostatke imamo i danas (Balaton), ali sva ona živa bića koja su tu nekad obitavala i danas uz malo sreće ugledaju svjetlo dana.
1.Balaton nije ostatak Panonskog mora, zadnji ostatak Panonskog mora nalazi se u Đerdapskoj klisuri odakle je jedan dio vode u drugoj polovici Pleistocena otjecao prema Crnom Moru (tada približno upola manjem slatkovodnom jezeru) onim putem kojima sada teče Dunav na potezu od Đerdapa do ušća. Točnije, Dunav se u jednom periodu probio do zadnjih ostataka Panonskog mora u Đerdapskoj klisuri i njegova slatka voda je otada tekla odlivom ostataka Panonskog mora, uništivši i tako već vrlo slabu slanost tih ostataka.

2. Žive tragove faune Panonskog mora i rijetkih preostalih rijeka njegovog sliva imamo i danas -jesetre i jednu striktno endemsku ribicu Asprete iz rumunjske rijeke Vilsan https://www.youtube.com/watch?v=C6BG...NwcmV0ZQ%3D%3D
Forumsky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.