Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2014., 23:16   #41
Quote:
dekameron2009 kaže: Pogledaj post
Zar u prvom svom postu nisi napisao kako ste bili slabo naoružani u selu i doslovno imali samo pištolje koji su dovezeni "kolima".Majki Mari je valjda puškomitraljez s neba pao.
A i ta Mara, kad pogine, je nevina srpska nejac
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 10:42   #42
Prvo ne pratite na casu.Drugo rec je o velikoj razliki u vremenskom periodu izmedju pocetka i desavanja sa cisternama.Pistolji koji su stigli u Mirkovce datiraju iz kraja 1990 godine i prvog tromesecja 1991 godine.Za to vreme u Mirkovcima je bilo malo oruzja,iz moje garaze su izlazile 16ke puske rucnog rada mozda njih petnaes ili sesnaest nisam siguran sto pusaka sto krateza sto kubura u vidu pistolja.To je bio prvi mah propucavanja kroz selo.Tada su drzane straze na ulasku i tackama prema Jankovcima i Vinkovcima.Jos tenkovi nisu bili ni blizu to jos nije bio zvanicno ni rat poceo.Kad je pocela ofanziva cesce po Vukovaru da se desavaju ubistva srba,seobe srba iz Vinkovaca u Mirkovce i Obratno onda se saziva sva moguca za oruzje sposobna muska zivalj u Mirkovcima na bucalistu i odlucuje se posto su Mirkovci bili uokruzenju da se moraju ljdi ozbiljnije naoruzati.Posleta su dva kamiona poljskim putevima i kroz sumu do sida.Nikakvu komunikaciju sa njima nismo imali do treceg dana kad su dosli sa naoruzanjem u mirkovce.Tada su stigli karabini m48,poluautomatske puske 7.62,i kombinirke neznam odakle sacmara karabin.Bilo je i par pusaka ozbiljnijih svega 7 komada ali vecinom je to bilo oruzje za unistenje ali u tome momentu je i to sasvim dovoljno bilo.Onda se desava onaj slucaj ubistva milicajca iz Vinkovaca u centru Mirkovaca sa puskom Thompson u golfu ubijen je ustvari srbin koji je vozio toga milicajca koji je takodje iz MUP a donosio neke pistolje i davao srbima.tada je poginuo decko koji se preziva Bozic zivio je u kuci u kojoj je danas kafe bar TREF u centru mirkovaca.On je vozio a ovaj policajac je bio na mestu suvozaca.Kad je ovaj upucan milicajac je izgurao les iz auta i nastavio da vozi za Vinkovce tada jos nisu bile ni barikade.Barikade u Mirkovcima stavljene su u 6 mesecu 1991 godine.A kad je bio napad na bare tada su Mirkovcani bili naoruzani itekako.Tada je tuceno i sa rucnim bacacima ne samo sa puskomitraljezom
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 11:41   #43
Jesu li borci iz Mirkovaca osvajali Jankovce i Cerić ili su to radile druge postrojbe?
Bolje reći jeste li masovno sudjelovali?

Zašto nikada iz istočne Slavonije niste pomagali ostatku RSK, ni u Maslenici ni prije ili kasnije?

Kakvo vam je stanje bilo u vrijeme Oluje?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 13:12   #44
Quote:
Zašto nikada iz istočne Slavonije niste pomagali ostatku RSK, ni u Maslenici ni prije ili kasnije?
Koliko sam ja uhvatio, taj istočni korpus je sudjelovao u operacijama oko Bihaća, a što se tiče tih oblasti njihovih, imali su nekakvu razmjenu policajaca, pa bi policajci iz Knina išli u Vukovar i obrnuto.

Quote:
Kakvo vam je stanje bilo u vrijeme Oluje?
Zajedno sa pojačanjima VJ, 16 tisuća vojnika i 160 tenkova.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 19:58   #45
Ceric je osvojen od strane Mirkovcana i Jedinica Novosadskog Korpusa.komanda je bila JNA a nasi teritorijalci su isli u ciscenje sela.Krenulo se iz Mirkovaca u 2 sata to je bio 10 mesec i pre samog napada na selo jos takoreci nije bilo ni pucanja Mirkovcani su prebaceni sa pozicije jug-istok.znaci nase vojne jedinice TO-a mislile su da napadaju juzno ali su dobili naredjenje da se napada sa istoka.Po meni napad je izvrsen sa strane koja je bila i najvise ukopana i najteza za osvajanje.napred su isli tri tenka-transporter i tako dalje.Pesadija iza mehanizacije.Pocela je jaka kisa da pada na hladno vreme relativno ledila se kost.Ispred tenkova isla je jedinica za razminiravanje.Toliko se bilo prislo blizu utvrdjenja decko koji je isao pred tenkom samo je legao.tenkovi su stali i pocelo je prangijanje kroz kukuruze.Mili Boze ludnice.Niko od nasih za cudo nije poginuo u Cericu.Ceric je bio jako dobro utvrdjen ali kad su tenkovi zajasili niz transeje i poceli nisko da pice nije vise bilo spasa.Potom je pocela i vatra iz mitraljeza sa tenkova.Secam se da smo iz transportera prebacivali sanduke sa granatama u tenk i nije se moglo stici koliko je udarao tenk po rovovima.Jedinice ZNG su se povukle posle borbe i mislili smo da su se povukli sa fronta jer nisu imali nikakve sanse ali onda je pocela borba sa kuce na kucu.Kisa lije,blato,borba prsa u prsa.Naletim na podrum on zakljucan izvana.Katanac iskidam sa sve rezom i ajd sada unutra.Mracno,rizicno za ulazak.Hrvat iz cerica zakljucan u podrumu sa zemon,cerkom i ocem stariji covek visok,sed.mala kaze ciko ne pucaj mi smo gladni.Odem u vatrogasni dom svega ima samo leba nema.Ima petit keks pokupim to i pastete i dam im da jedu.Nikad nisam saznao ko su ti ljudi ni sta je sa njima bilo.Posle pada Cerica Mirkovcani su drzali strazu svo vreme.Bila je jedinica ali nismo nikada skupa bili oni su drzali strazu za sebe mi za sebe.To su bili robijasi koji su pusteni na front.Znam da su isli sa straze iz Cerica cak u nustar u toku noci.Pamtim lika sa sesirom od skaja i zutim naocarima sa kirbaja koji je bio par puta u Nustru u samom selu.Ludi ljudi.
To je sto se cerica tice.Jankovci su takodje oslobodjeni od Mirkovcana jer se nije moglo nikuda iz obruca i moralo se ici kad tad.Iz Jankovaca niko ziv nebi izasao da nisu ZNG-e i teritorijalci iz Jankovaca pusteni kroz Laze.Laze su propustile sve koji su napustili Jankovce i onda su zamalo Mirkovcani pobili sve koji su se nasli na liniji u Lazama.
Trece pitanje u vreme oluje u SL.BA i Z Sremu nije bilo vojske Jugoslavije bili su samo teritorijalci,i Kordunasi proterani ispred oluje kao i licani,dalmatinci.Posle oluje jedan dan vraceni su svi vojno sposobni u sela pod srpskom vlascu.Tu je bila i policija sa Kosova,Skorpioni naravno kao i Arkanovci.regularne vojske nije bilo.
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 20:00   #46
Sto se tice pomoci ostalim regijama RSK nije se imalo ljudstva jel nasi su isli u Bosnu u ispomoc.
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 20:49   #47
Quote:
mirkovcanin kaže: Pogledaj post
To je sto se cerica tice.Jankovci su takodje oslobodjeni od Mirkovcana jer se nije moglo nikuda iz obruca i moralo se ici kad tad.Iz Jankovaca niko ziv nebi izasao da nisu ZNG-e i teritorijalci iz Jankovaca pusteni kroz Laze.Laze su propustile sve koji su napustili Jankovce i onda su zamalo Mirkovcani pobili sve koji su se nasli na liniji u Lazama.
Mirkovčani su sami išli na Jankovce?


Quote:
Trece pitanje u vreme oluje u SL.BA i Z Sremu nije bilo vojske Jugoslavije bili su samo teritorijalci,i Kordunasi proterani ispred oluje kao i licani,dalmatinci.Posle oluje jedan dan vraceni su svi vojno sposobni u sela pod srpskom vlascu.Tu je bila i policija sa Kosova,Skorpioni naravno kao i Arkanovci.regularne vojske nije bilo.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 16:56   #48
Sa strane Mirkovaca da.Kad kazem regularna vojska mislim na jedinice jna
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 21:22   #49
dosta je istine u priči Mirkovčanina
kee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 18:10   #50
Ja kad kazem kazem kako jeste svidelo se to nekom ili ne.Moje reci su istinite i imam dokaze za sve sto kazem dokaze u vidu prijatelja,slika,snimaka i svedocenja drugih hrvata koji su bili medju nama za vreme rata.A sto se tice danas u Mirkovce svakom tome hrvatu mogu pogledati u oci i danas smo u dobrim odnosima.Zasto bi to bilo tako ako ja lazem ili ako sam bio necovek.Cak sam iz Marinaca i dete doneo kuci devojcicu ne vise od 4 godine na ramenima iz Marinaca u Mirkovce.Predao sam je UNHCR odeljku u Sidu.Ako nista znam da sam spasio zivot porodici u Cericu i toj danas devojci ili zeni u Marincima.Nikola iz Djeletovaca koji je bio ratni zarobljenik mi je nudio celu masinsku radionicu ukopanu,njegovu u znak zahvalnosti sto sam lepo postupao sa njime i danas je ziv i pita za mene.Da mene nije bilo nebi danas bio medju zivima.Nemam protiv nikoga nista i tako da i ne lazem.E sada kolko je nadanje pojedinaca koji misle da su puno vise u ratu dobili ili nasoj strani naudili to je druga stvar ja to ne zelim da sporim neka zive sa tim ubedjenjima.
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 20:19   #51
pošteno ste nas oderali u Mirkovcima ,onak junački ,a mi ko ovce upali
driler is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 09:39   #52
Quote:
driler kaže: Pogledaj post
pošteno ste nas oderali u Mirkovcima ,onak junački ,a mi ko ovce upali
Jel mislis na naselje Bare tj deo sela oko Vrapcane.Tu je bila dobra tarapana u sustini kako sada sagledavam stvari taj napad je vise bio faktor iznenadjenja nego takticki napad sta hocu reci islo se na prepad ali lose takticki odradjeno.Ne razumem koji je povod bio ako se pak islo u sveobuhvatno osvajanje sela islo se najgorim mogucim putem.Ako se islo pak u osvajanje tj odcepljenje dela sela onda opet pitam se sto bi se to radilo na tom delu,taj deo nije bio strategijski vazan za Mirkovce,jedino mozda je neko imao ambiciju da poveze neka sela prugom to bi mi bilo nekako najlogicnije resenje.Ako ce mo gledati sa stanovista Vojnih Objekata u sumi oni su vec bili ocisceni i nije se imalo razloga zbog njih stavljati glavu u torbu verujem da ste bili obavesteni da su ti objekti prazni i da se samo drzi straza na bosutu ali opet pravac preko Bosuta iz pravca Privlake bio bi logicniji jer bi se izbeglo siroko razvuceno bojiste sto bi svakako bilo da se zauzele bare bili bi kao na dlanu.Ni sam neznam sta je bio cilj,mozda neka usijana glava ili neki vid droge djavo bi ga znao.Eto ko je bio moze malo da pojasni sta je bio zapravo cilj napada.A svakako je bio nalet u smrt gotovo sigurnu e sada sta je bio cilj na vama je da kazete.
mirkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 14:19   #53
Šta nije bila priča oko tog napada (22.7 ?) da je Šeks dojavio početak i vrijeme garnizonu JNA, jer da je artiljerija počela tući po našima točno u sekundu kad je napad trebao krenuti !?
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 19:28   #54
Quote:
zgfico kaže: Pogledaj post
Šta nije bila priča oko tog napada (22.7 ?) da je Šeks dojavio početak i vrijeme garnizonu JNA, jer da je artiljerija počela tući po našima točno u sekundu kad je napad trebao krenuti !?
nakon 25 godina, odgovorno tvrdim da je 22.7. JNA spasila Hrvatske vojnike od sigurne smrti prilikom napada na Mirkovce, ono što se poslije događalo i kako je postupala ista ta JNA nešto je drugo, već za nekoliko dana, ali tada je bilo tako.
kee is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 23:54   #55
Quote:
kee kaže: Pogledaj post
nakon 25 godina, odgovorno tvrdim da je 22.7. JNA spasila Hrvatske vojnike od sigurne smrti prilikom napada na Mirkovce, ono što se poslije događalo i kako je postupala ista ta JNA nešto je drugo, već za nekoliko dana, ali tada je bilo tako.
Odgovorno tvrdis kako je jna spasila 12 hrvatskih vojnika?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 15:52   #56
Nemoj misliti da veličam JNA, nedaj Bože. Moraš znati da je to bio sukob naših i četnika u kojem nije izravno sudjelovala JNA. Kad su naši dečki započeli sa povlačenjem srbi su pucajući na njih pucali i na JNA koja je tada bila smještena u objektu koji se zove ili se zvao Vrapčana. Kapetan JNA zaustavio je četničku paljbu i dečki su se povukli bez dodatnih žrtava kojih bi sigurno bilo. Nakon toga JNA otvoreno staje na stranu srba i odlazi u selo Mirkovce tvoriti tzv. Tampon zonu.
Priča potvrđena sa više strana (od ZNG iz Županje), a ovo je sa Vrapčane.
kee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 20:16   #57
Quote:
kee kaže: Pogledaj post
Nemoj misliti da veličam JNA, nedaj Bože. Moraš znati da je to bio sukob naših i četnika u kojem nije izravno sudjelovala JNA. Kad su naši dečki započeli sa povlačenjem srbi su pucajući na njih pucali i na JNA koja je tada bila smještena u objektu koji se zove ili se zvao Vrapčana. Kapetan JNA zaustavio je četničku paljbu i dečki su se povukli bez dodatnih žrtava kojih bi sigurno bilo. Nakon toga JNA otvoreno staje na stranu srba i odlazi u selo Mirkovce tvoriti tzv. Tampon zonu.
Priča potvrđena sa više strana (od ZNG iz Županje), a ovo je sa Vrapčane.
Zanimljivo, nakon tih dogadjaja sudionici su govorili kako ih je najvise stradalo od JNA sa Vrapcane. Sad odjednom JNA ih spasavala.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 22:55   #58
bio sam jako mali kad je to sve počelo i kad se događalo tako da se ne sjećam previše svega toga, vjerojatno i bolje, obično malo dijete, sjećam se par događaja, uglavnom smo bili u jednoj kući malo van grada, 91-92 smo spavali u podrumu te kuće, prozori su bili zaštićeni vrećama sa pijeskom i ciglama za svaki slučaj, još sam bio mali i tu je bila moja mlađa sestra, svako malo je avion nadlijetao, ali nikad nisu ništa pucali, kad su se oglašavale sirene, ja brzo u podrum, još tjeram moje da idu i oni, jednom sam sa djedom i bakom išao kod jednih obiteljskih prijatelja i tad navečer opet sirene i ja se bojao hoćemo li stići do naše kuće, zatim 95 jedno jutro sam se probudio oko 5 i nije bilo šanse da više zaspem od pucnjave, rokalo se po gradu, a naši su iz vinkovačke vojarne rokali po čejenima, neprestana buka i tutnjava, svako malo se čuju baterije kako ispaljuju, jedna raketa za drugom, bilo je takvih jutara više, ali ovo mi se nekako urezalo u pamćenje, moji roditelji, baka i djed sjede za stolom, ja sjedim u krevetu i slušamo, vani je još bio mrak, jezovito

inače, koga zanima, postoji arhiva Vinkovačkog lista unazad 50 godina, upišite u google arhiva Vinkovačkog lista i prvi rezultat vas vodi na godišnjak koji ima puno slika i tekstova o vinkovačkom ratištu, brojevi izašli tijekom rata koji opisuju sve što se događalo u Vinkovcima, ima tekstove o granatiranju tržnice 19.srpnja 1991., onda o granatiranju 22.7.1991 itd.
runaway88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 17:51   #59
Pozdrav svima.

Može li mi netko napisati ponešto o pokojnom Ivici Čuljaku (Satanu Panonskome) i njegovoj ulozi u ratu ? Ima li nekoga tko ga je osobno poznavao ? Prije svega me zanima u kojoj postrojbi je bio. Jel bio u ZNG-u ili HOS-u ?
MatejR is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 22:19   #60
Quote:
MatejR kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.

Može li mi netko napisati ponešto o pokojnom Ivici Čuljaku (Satanu Panonskome) i njegovoj ulozi u ratu ? Ima li nekoga tko ga je osobno poznavao ? Prije svega me zanima u kojoj postrojbi je bio. Jel bio u ZNG-u ili HOS-u ?
Njega se sjecam od prije rata. Bio je malo cudan. Ne znam u kojoj je bio postrojbi.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:37.