Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2006., 22:33   #1
Kretanje, vreme i zivot

Kada bi Vas neko upitao: "Sta je to vreme?" sto bi ste mu odgovorili?

Vreme je MERA KRETANJA.

Da bi premerili koliko se cega promeni, ljudi su IZMISLILI pojam vremena.

Inace, vreme ne postoji.

Postoji samo vecno kretanje. U citavom Svemiru, u materiji i antimateriji.

SVE se krece: nebeska tela, galaksije, molekuli, atomi..

I ponekad, u tom kretanju SKUPOVI ATOMA, MOLEKULA i ELEMENATA, budu ONO sto mi definisemo kao ZIVA BICA.

Zivo je, po definiciji, sve ono sto se radja, razmozava i umire....

U CELOJ VASIONI STALNO dolazi do takvih spojeva u prostoru i vecnom kretanju.

Dakle, ceo Svemir VRVI OD ZIVOTA!

Samo, nisu svi oblici zivota onakvi kavim mi ZAMISLJAMO zivot.

Nasa LOGIKA razmisljanja je OD POCETKA pogresna i PREUSKA da shvati procese koji se u necem, tako velikom kao sto je vasiona, odigravaju permanentno...
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 22:57   #2
Quote:
Noc leptira kaže:
Kada bi Vas neko upitao: "Sta je to vreme?" sto bi ste mu odgovorili?

Vreme je MERA KRETANJA.

Da bi premerili koliko se cega promeni, ljudi su IZMISLILI pojam vremena.

Inace, vreme ne postoji.

Postoji samo vecno kretanje. U citavom Svemiru, u materiji i antimateriji.

SVE se krece: nebeska tela, galaksije, molekuli, atomi..

I ponekad, u tom kretanju SKUPOVI ATOMA, MOLEKULA i ELEMENATA, budu ONO sto mi definisemo kao ZIVA BICA.

Zivo je, po definiciji, sve ono sto se radja, razmozava i umire....

U CELOJ VASIONI STALNO dolazi do takvih spojeva u prostoru i vecnom kretanju.

Dakle, ceo Svemir VRVI OD ZIVOTA!

Samo, nisu svi oblici zivota onakvi kavim mi ZAMISLJAMO zivot.

Nasa LOGIKA razmisljanja je OD POCETKA pogresna i PREUSKA da shvati procese koji se u necem, tako velikom kao sto je vasiona, odigravaju permanentno...
vrijeme ne postoji? otkud ti ta ideja?
lljudska podjela na sekunde ne postoji (osim u našim glavama) ali je vrijeme itekako nazočno u svemiru.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 23:06   #3
Endimion17, definisi vreme: sto je to?
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 23:10   #4
Gdje sam to pročitala...ne sjećam se, ali se sjećam rečenice (otprilike): "velikim praskom je nastala materija i vrijeme. Nema smisla pitati se što je bilo prije velikog praska, jer nije postojalo "prije". Fizičari bi to bolje objasnili.
Što se tiče života, istina je, a i znanstevnici će ti to priznati: kad govorimo o živim bićima, mi zemljani govorimo o organskim oblicima života temeljenim na ugljiku. Ali to ne isključuje druge oblike života, samo ih ne obuhvaća.
Etienne is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 23:37   #5
Quote:
Noc leptira kaže:
Endimion17, definisi vreme: sto je to?
a smatraš me Bogom?...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 23:44   #6
Quote:
"velikim praskom je nastala materija i vrijeme. Nema smisla pitati se što je bilo prije velikog praska, jer nije postojalo "prije".
Tko je god ovo rekao i tko god u ovo vjeruje trebalo bi ga streljati.

Quote:
In physical cosmology, the Big Bang is the scientific theory of how the universe emerged from a tremendously dense and hot state about 13.7 billion years ago.
Velikim praskom je nastala materija i vrijeme? Super!

A IZ ČEGA je to sve izašlo? Iz NIČEGA? Izašlo je SAMO IZ SEBE?

A gdje su bile dimenzije? Tko je stvorio dimenzije? Tko je stvori PROSTOR tj. DIMENZIJE po kojem se sva ta materija (koja je izašla iz ničega) kreće?

"Nešto" je eksplodiralo? Odkud mogućnost eksplozije? Eksplozija je reakcija? Tko je stvorio samu MOGUĆNOST da ta reakcija postoji. Tj. tko je napravio da uopće nešto može eksplodirati?

Svemir je nastao iz nekog vrućeg zbijenog stanja? A tko je stvorio tu vrućinu? Tko je napravio razliku između nečega što je vruće i hladno? U čemu se nalazila ta singularnost iz koje je izašao svemir? U ničemu? I onda je iz ničega, izašlo nešto?

Joj...
valentino-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 00:01   #7
Quote:
valentino-15 kaže:
Tko je god ovo rekao i tko god u ovo vjeruje trebalo bi ga streljati.



Velikim praskom je nastala materija i vrijeme? Super!

A IZ ČEGA je to sve izašlo? Iz NIČEGA? Izašlo je SAMO IZ SEBE?

A gdje su bile dimenzije? Tko je stvorio dimenzije? Tko je stvori PROSTOR tj. DIMENZIJE po kojem se sva ta materija (koja je izašla iz ničega) kreće?

"Nešto" je eksplodiralo? Odkud mogućnost eksplozije? Eksplozija je reakcija? Tko je stvorio samu MOGUĆNOST da ta reakcija postoji. Tj. tko je napravio da uopće nešto može eksplodirati?

Svemir je nastao iz nekog vrućeg zbijenog stanja? A tko je stvorio tu vrućinu? Tko je napravio razliku između nečega što je vruće i hladno? U čemu se nalazila ta singularnost iz koje je izašao svemir? U ničemu? I onda je iz ničega, izašlo nešto?

Joj...

pa gle, možda imaš razne samo-jednom-svemiru-specifične vrste prostora, te vremena, tako da ovo što mi percipiramo postoji samo ovdje i sad, a o tome što je bilo "prije" nema smisla pričati jer se jedino možemo snaći u svojoj vrsti kontinuuma.
eto, mali kompromis. izveden iz teorije pupajućih svemira.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 00:10   #8
Quote:
pa gle, možda imaš razne samo-jednom-svemiru-specifične vrste prostora, te vremena, tako da ovo što mi percipiramo postoji samo ovdje i sad, a o tome što je bilo "prije" nema smisla pričati jer se jedino možemo snaći u svojoj vrsti kontinuuma.
Super, nema problema. Ali to ne dokazuje da smo nastali sami od sebe.

Quote:
eto, mali kompromis. izveden iz teorije pupajućih svemira.
Pupajući svemiri? Jel to nešto ko sa one teme "možemo živjeti bez hrane?"

Ma daj. Pa već sam ti jednom rekao da sam realist.
valentino-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 00:25   #9
Quote:
Super, nema problema. Ali to ne dokazuje da smo nastali sami od sebe.
to je filozofska tema. ali stvarno.

Quote:
Pupajući svemiri? Jel to nešto ko sa one teme "možemo živjeti bez hrane?"
Ma daj. Pa već sam ti jednom rekao da sam realist.
pa valjda si čuo za to. nije tako nepoznata stvar...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 00:32   #10
Quote:
to je filozofska tema. ali stvarno.
Može biti filozofska tema, meni ne smeta, ali logički zaključujem da ništa nikada u našem svemiru nije nastalo samo od sebe. Kažeš, pa možda je moguće da smo nastali iz nečega većeg. Nekog sloja svemira koji je iznad našeg.

Znači da je ta singularnost nastala iz nekog nama psihički i fizički nedokučivog stanja. OK, ali opet... znači nešto je bilo prije. Znači Veliki prasak ne opisuje nastanak baš pravog početka. I samim time je pogrešan.

Quote:
pa valjda si čuo za to. nije tako nepoznata stvar...
Nikada, ali zvuči mi kao nešto gdje je na kraju zakjučak da razni svemiri nastaju sami od sebe...
valentino-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 00:56   #11
Quote:
valentino-15 kaže:
Može biti filozofska tema, meni ne smeta, ali logički zaključujem da ništa nikada u našem svemiru nije nastalo samo od sebe. Kažeš, pa možda je moguće da smo nastali iz nečega većeg. Nekog sloja svemira koji je iznad našeg.

Znači da je ta singularnost nastala iz nekog nama psihički i fizički nedokučivog stanja. OK, ali opet... znači nešto je bilo prije. Znači Veliki prasak ne opisuje nastanak baš pravog početka. I samim time je pogrešan.

Nikada, ali zvuči mi kao nešto gdje je na kraju zakjučak da razni svemiri nastaju sami od sebe...
ništa nikada u našem svemiru nije nastalo samo od sebe
je, to je točno, ali govorimo o onome izvan. ako to uopće postoji, mislim na sam izraz nalijepljen na svemir.

a ne znam kako nisi nikad čuo za bebe-svemire. inače sam amater-astronom (i to sve manje i manje, šmrc) pa znam za tu teoriju. kao, bebe-svemiri nastaju iz singularnosti u majci-svemiru.
i to se tako stalno ponavlja itd. s tim da to ne mora značiti da su to stvarno geometrijski pupoljci. ni kvantni efekti nisu geometrijski prikazivi, pa opet postoje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 01:44   #12
Quote:
je, to je točno, ali govorimo o onome izvan. ako to uopće postoji, mislim na sam izraz nalijepljen na svemir.
Da, kužim. Svemir koj bi bio iznad našeg svemira očito mora biti drugačiji oblik postojanja.

Ja bi to najlakše (filozofski) predstavio ovako.

Ako pogledaš kompjuterske igre, one su svjet za sebe. Mi na neki način možemo reći da npr. likovi u igrama nisu stvarni i nepostoje, jer mi ono što je stvarno/živo gledamo kao nešto što je materijalno/organsko. Ali to opet ne dokazuje da oni ne postoje i da nisu "živi" u svojem obliku postojanja. Njihov digitalni svemir se nalazi u kompjuteru, a baziran je, pa recimo na neki način digitalnim informacijama.

Njihov je pak svemir okružen, tj. nalazi se unutar našeg svemira. Jer jasno je kompjuter ti jasno stoji na stolu ili podu u sobi. Znači oni su potpuno drugačiji oblik postojanja, potpuno drugačiji svemir, unutar jednog drugog svemira. Jasno oni nikada nemogu izaći iz tog svemira i ući u naš svemir, tj. naš oblik postojanja.

Isto tako, naš svemir, tj. oblik postojanja bi prema tom većem svemiru koj nas "okružuje" bio isto što i naš svemir i igre u kompjuterima...

Istina, nama se ti likovi, zbog načinja njihovog postojanja ne čine stvarnima/živima. Ali ako u onom većem svemiru postoji (šanse da postoji su velike jer ja osobno vjerujem da mi nismo nastali sami od sebe nego da nas je netko morao stvoriti) neki inteligentan život, onda na isti taj način oni na nas nemoraju gledati da smo stvarni/živi.

Quote:
a ne znam kako nisi nikad čuo za bebe-svemire. inače sam amater-astronom (i to sve manje i manje, šmrc) pa znam za tu teoriju. kao, bebe-svemiri nastaju iz singularnosti u majci-svemiru.
Aha, znači nastaju u "majci-svemiru". Da onda je to već realnije. Nije na nivou teorije da nemoramo jesti, a možemo živjeti.

U biti to je jednako ovoj teoriji koju sam ja napisao iznad. Jer to je onda svemir unutar svemira. Ali kod oba dva je jasno da niti jedan niti drugi nisu nastali sami od sebe. Jer se oba dva manja svemira nalaze u većem u kojem postoji mogućnost da postoji manji svemir unutar tog većeg.

Znači "netko" je "isprogramirao" i naš nastanak.

Zadnje uređivanje valentino-15 : 29.09.2006. at 02:24.
valentino-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 01:56   #13
cini mi se da pretpostavka da nas je netko stvorio moze ic u nedogled jer ako nes je netko stvorio npr.. bog mozemo i postavit pitanje ko je njega stvorio najcesci odgovor bi bio da je on vjecan .zasto mi nebi bili vjecni i najinteligentnija bica trenutno na svemiru koja ce mozda jednog dana stvorit neki drugi zivot i zagospodarit svojim zivotima?? u principu nije mi jasno zasto mi ljudi uvjek trazimo neka bica tj zudimo da nadjemo neka bica koja su inteligentnija od nas tj..trazimo pastira da nas vodi na pasu..pa onda vezano uz to nadamo se da nas je stvorio bog,svemirac,reptil ,vrtni patuljak,vilenjak i bla bla bla...moram priznat da bi i meni bilo nekako ugodnije makar neznam zasto da znam da postoje inteligentni svemirci ili vampiri ili ostali brijaci
Sunch4ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 02:10   #14
Quote:
cini mi se da pretpostavka da nas je netko stvorio moze ic u nedogled jer ako nes je netko stvorio npr.. bog mozemo i postavit pitanje ko je njega stvorio najcesci odgovor bi bio da je on vjecan.
Da jasno da teoretski može ići u nedogled. I zato se o tome u nedogled ne isplati raspravljati. Tako da se uvjek u ovakvim razgovorima treba ograničiti na NAS i na NAŠ postanak. Tj. kako i tko nas je stvorio.

Quote:
zasto mi nebi bili vjecni i najinteligentnija bica trenutno na svemiru koja ce mozda jednog dana stvorit neki drugi zivot i zagospodarit svojim zivotima??
Uf... Pa mi to i radimo sa biološkim i drugim vrstama "života". Recimo kad znanstvenici u pokusima stvaraju razne procese pa iz toga izlaze razne bakterije i kaj ti ja znam sve ne. To kaj su u biti stvorili je mikrokozmos. Novi svijet. Znači znanstvenik koji to napravi je njihov stvoritelj = Bog. Ista stvar je sa video igrama, samo kaj se one nalaze u drugačijem obliku postojanja.

Ti svjetovi u kojima žive te bakterije i ostala bića su svjetovi isti kao i naš, samo kaj je naš, puno, PUNO kompleksniji. Inače nema razlike.

Quote:
u principu nije mi jasno zasto mi ljudi uvjek trazimo neka bica tj zudimo da nadjemo neka bica koja su inteligentnija od nas tj..trazimo pastira da nas vodi na pasu..pa onda vezano uz to nadamo se da nas je stvorio bog,svemirac,reptil ,vrtni patuljak*,vilenjak i bla bla bla...moram priznat da bi i meni bilo nekako ugodnije makar neznam zasto da znam da postoje inteligentni svemirci ili vampiri ili ostali brijaci
Pa trik je u tome da neznamo kako smo nastali. A ako si realan i služiš se zdravim razumom onda bi osobi trebalo biti jasno da se nismo sami stvorili, nego da je to napravio netko drugi. Samim time, to opet znači da imamo stvoritelja koje je veći i jači od nas. I to nas opet vodi do zaključka da nismo sami u svemiru (svemirima) i da nismo najviši oblik života koji postoji u svemiru (svemirima).

*(Al' vrtni patuljci nam opasno prjete da postanu napredniji od nas.)
valentino-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 02:16   #15
Quote:
valentino-15 kaže:
Da jasno da teoretski može ići u nedogled. I zato se o tome u nedogled ne isplati raspravljati. Tako da se uvjek u ovakvim razgovorima treba ograničiti na NAS i na NAŠ postanak. Tj. kako i tko nas je stvorio.

Uf... Pa mi to i radimo sa biološkim i drugim vrstama "života". Recimo kad znanstvenici u pokusima stvaraju razne procese pa iz toga izlaze razne bakterije i kaj ti ja znam sve ne. To kaj su u biti stvorili je mikrokozmos. Novi svijet. Znači znanstvenik koji to napravi je njihov stvoritelj = Bog. Ista stvar je sa video igrama, samo kaj se one nalaze u drugačijem obliku postojanja.

Ti svjetovi u kojima žive te bakterije i ostala bića su svjetovi isti kao i naš, samo kaj je naš, puno, PUNO kompleksniji. Inače nema razlike.

Pa trik je u tome da neznamo kako smo nastali. A ako si realan i služiš se zdravim razumom onda bi osobi trebalo biti jasno da se nismo sami stvorili, nego da je to napravio netko drugi. Samim time, to opet znači da imamo stvoritelja koje je veći i jači od nas. I to nas opet vodi do zaključka da nismo sami u svemiru (svemirima) i da nismo najviši oblik života koji postoji u svemiru (svemirima).

*(Al' vrtni patuljci nam opasno prjete da postanu napredniji od nas.)
sve OK, ali to s Bogom ne stoji. Bog je nešto drugo. Ali ovo nije tema za to.
Ma što je ova tema uopće? Mislim da je kreacija forumaša Noć leptira (ne mogu prijeći preko ovog apstraktnog pojma koji nema spol) kad mu je bilo dosadno.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 02:22   #16
Quote:
sve OK, ali to s Bogom ne stoji. Bog je nešto drugo.
Ma problem je da gledaš (kao i skoro svi ljudi na svijetu) na Boga kao na nešto neopisivo, čarobno. Ali kako god okreneš tko nas je god stvorio, na koj god način, to je onda naš Bog. A ja u magiju ne vjerujem tako da je jedini odgovor tehnologija, jebena tehnologija.

Quote:
Ma što je ova tema uopće? Mislim da je kreacija forumaša Noć leptira (ne mogu prijeći preko ovog apstraktnog pojma koji nema spol) kad mu je bilo dosadno.
Meni je osobno početna tema nejasna. U bit tri teme su u jednoj, Kretanje, Vrijeme i Život...

Inače kod takvih tema uvjek se tok razgovora prebaci na nešto drugo, to je normalno.
valentino-15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 04:32   #17
Quote:
Noc leptira kaže:
Endimion17, definisi vreme: sto je to?
U svemiru kojeg mi poznajemo Vrijeme je fundamentalna struktura i kao i sve ostale dimenzije, nepotrebno je definirat.
Ne samo da je nepotrebno nego je i nemoguce jer ne postoji referentna struktura koja bi ga zamjenila..... Za tvoju utjehu Mnoge druge definicije se izvode na osnovi vremena,....

Filozofija u drugu ruku ima mnoga objasnjenja i teorije vezane uz vrijeme,... ali to je filozofija ona se zaniva na ljudskom percipiranju i zatim i ne nuzno svacanju.
AllweEverWanted is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 10:10   #18
Razumom, koji je ogranicen, se nemoze dokuciti nesto neograniceno.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 19:22   #19
evo nekaj za filozofiranje ??!! recimo da u orbiti planete zemnlje zivot tece sporije nekih 0,0000000001 posto u odnosu na zemlju kada bi ubrzali i kada bi bilo moguce ubrzat neku sondu sa ljudima u orbiti tako da vrijeme ide sporije u odnosu na zemlju 50 posto....nakon deset godina kad bi dosli na zemlju koliko bi bili mladji od ostalih?? to cak nije ni bitno ono kaj je meni tu bitno ako bi ljudi u sondi imali direktan prijenos sa semlje npr 5 godisnjeg big brothera kakav bi ono prijenos na svom tv u gledali;;ubrzani bb ili usporeni ili normalni...u odnosu sa gledateljima na zemlji posto je razlika u vremenu drugacija..
Sunch4ny is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 21:16   #20
Govoriti da vrijeme ne postoji je slično govorenju da prostor ne postoji. Mi se nalazimo u prostorvremenu u kojem prostorvremenski interval između dvaju događaja (točaka u prostorvremenu) ne ovisi o ref. sustavu a iznosi s^2=x^2+y^2+z^2-(ct)^2.
Kako je vrijeme uključeno, ono postoji.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.