Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2007., 19:32   #1
Munje

eto, sinoc bas onako opako munjalo pa ja zabrijao....jel se ne bi mogli napraviti neki mikrouvijeti za munje....recimo neka prostorija, puno malih oblaka, munje stalno sijevaju i onda mi to beremo
__________________
And all those moments will be lost in time like tears in the rain. Time to die.
HumbleMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 10:24   #2
Quote:
HumbleMan kaže: Pogledaj post
eto, sinoc bas onako opako munjalo pa ja zabrijao....jel se ne bi mogli napraviti neki mikrouvijeti za munje....recimo neka prostorija, puno malih oblaka, munje stalno sijevaju i onda mi to beremo
I sta bi sa tim munjama? Bio bi munjen...
pizda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 10:38   #3
Quote:
pizda kaže: Pogledaj post
I sta bi sa tim munjama? Bio bi munjen...
ne, neg bi vjerojatno htio uzimat el. energiju iz tih munja
Euronymous is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:02   #4
Quote:
Euronymous kaže: Pogledaj post
ne, neg bi vjerojatno htio uzimat el. energiju iz tih munja
tocno mislim, ak ja dobro kuzim, munje nastaju kad se sudare dva oblaka suprotnog polariteta, sad, dali mi mozemo "napravit" oblake?
__________________
And all those moments will be lost in time like tears in the rain. Time to die.
HumbleMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 13:08   #5
Quote:
HumbleMan kaže: Pogledaj post
tocno mislim, ak ja dobro kuzim, munje nastaju kad se sudare dva oblaka suprotnog polariteta, sad, dali mi mozemo "napravit" oblake?
možemo. zakuhaj pokriveni lonac vode i onda otvori. u sobi mora biti hladno. para će se popeti na strop i tamo neko vrijeme bauljati dok se ne raspe.

nema smisla praviti oblake. energija potrebna za isparavanje količina vode koje bi stvorile veliki turbulentni oblačni sustav (jer je to potrebno za munje, a ne samo dva oblaka) bi strahovito prelazila energiju koju bi dobili iz povremene munje.

čak ni ovo nije ni izbliza dovoljno.
dakle, šipak.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 20:21   #6
a s cim bi ti to brao?recimo da napravis neku antenu il gromobran sta to uhvati, to bi stavili di ima munja pravih a ne improviziranih
nedafeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 21:23   #7
Quote:
nedafeus kaže: Pogledaj post
a s cim bi ti to brao?recimo da napravis neku antenu il gromobran sta to uhvati, to bi stavili di ima munja pravih a ne improviziranih
To su vec mnogi pokusavali. Munje se da uloviti i cak spremiti. Sve je to uspjelo ekperimentalno. Ali je problem, iskoristavanje tog ogromnog potencijala. Naime iz "spremnika" munja (recimo tome neka vrsta baterija), energija izlazi van jednako kao i unutra. Dakle svom silinom i brzinom. Dakle neupotrebljivo. Tu znanstvenici jos ne mogu doci do rjesenja.
Izracunano je da bi se od jedne munje mogao New York napajati do 4 sata! To je ogromno.

Nesto slično je davno napravio (cak i patentirao) Nikola Tesla, ali su mu vlasti ubrzo uduzele patent, odnosno opremu. Malo je tragova o tome (barem detaljnih gdje se vidi kako bi stvar radila). On je naime napravio neku vrstu antene koja bi statiku atmosfere pretvarala u elektricnu struju. Čak je stvar i izveo u tolikoj mjeri da je antena bila dovoljna za domačinstvo (koliko se onda trebalo struje). Ali budući da je u to vrijeme amerika ulozila ogromne novce u elektrane, to bi ih dovelo do propasti. Zato su mu sve sjebali.

Cak sam citao da mu je uspjelo i nesto sa munjama, ali to je tako-tako. Iako nije za iskljucit takvog genija
__________________
by geza (c): Ako si ti pametan, a ja dva puta polupametan budi siguran da smo prividno isto, no ja sam ipak nešto pametniji od tebe. Dvije polovine su uvijek pametnije od JEDAN!
DonF is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 22:34   #8
recimo da to iz te baterije gdje je munja ide nekom jakom žicom do transformatora?
nedafeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 22:44   #9
Quote:
nedafeus kaže: Pogledaj post
recimo da to iz te baterije gdje je munja ide nekom jakom žicom do transformatora?

i šta onda?
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 23:08   #10
Quote:
nedafeus kaže: Pogledaj post
recimo da to iz te baterije gdje je munja ide nekom jakom žicom do transformatora?
jos nisu napraili transformator koji moze toliko miljona volti pretvoriti. a i da ga naprave, on bi pretvorio u manji napon i gotovo. ali ne i akumulirao.

ako imas baterije - te se pune duze vrijeme, i duze vrijeme se prazne
ako imas veliki kondenzator - taj se puni trenutno, ali se i prazni trenutno.
__________________
by geza (c): Ako si ti pametan, a ja dva puta polupametan budi siguran da smo prividno isto, no ja sam ipak nešto pametniji od tebe. Dvije polovine su uvijek pametnije od JEDAN!
DonF is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 23:53   #11
Quote:
DonF kaže: Pogledaj post
jos nisu napraili transformator koji moze toliko miljona volti pretvoriti. a i da ga naprave, on bi pretvorio u manji napon i gotovo. ali ne i akumulirao.

ako imas baterije - te se pune duze vrijeme, i duze vrijeme se prazne
ako imas veliki kondenzator - taj se puni trenutno, ali se i prazni trenutno.

__________________
And all those moments will be lost in time like tears in the rain. Time to die.
HumbleMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 01:36   #12
Quote:
DonF kaže: Pogledaj post
ako imas veliki kondenzator - taj se puni trenutno, ali se i prazni trenutno.
Kondenzator se može (ali ne mora) puniti brzo, i može (ali isto ne mora) prazniti brzo. Problem je u malom kapacitetu kondenzatora i u prevelikom naponu munje za kondenzator.
__________________
DON'T HATE THE PLAYER... HATE THE GAME!
sql is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 12:55   #13
Quote:
HumbleMan kaže: Pogledaj post

Pozuri se patentirati ideju da ti je neko ne ukrade ...
__________________
Uuuu...what does this button do? - Dee Dee in NORAD facility, 21.12.2012

Blog o izradi igara :)
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 14:39   #14
Quote:
DonF kaže: Pogledaj post
To su vec mnogi pokusavali. Munje se da uloviti i cak spremiti. Sve je to uspjelo ekperimentalno. Ali je problem, iskoristavanje tog ogromnog potencijala. Naime iz "spremnika" munja (recimo tome neka vrsta baterija), energija izlazi van jednako kao i unutra. Dakle svom silinom i brzinom. Dakle neupotrebljivo. Tu znanstvenici jos ne mogu doci do rjesenja.
Izracunano je da bi se od jedne munje mogao New York napajati do 4 sata! To je ogromno.

Nesto slično je davno napravio (cak i patentirao) Nikola Tesla, ali su mu vlasti ubrzo uduzele patent, odnosno opremu. Malo je tragova o tome (barem detaljnih gdje se vidi kako bi stvar radila). On je naime napravio neku vrstu antene koja bi statiku atmosfere pretvarala u elektricnu struju. Čak je stvar i izveo u tolikoj mjeri da je antena bila dovoljna za domačinstvo (koliko se onda trebalo struje). Ali budući da je u to vrijeme amerika ulozila ogromne novce u elektrane, to bi ih dovelo do propasti. Zato su mu sve sjebali.

Cak sam citao da mu je uspjelo i nesto sa munjama, ali to je tako-tako. Iako nije za iskljucit takvog genija
Gle, ti statiku atmosfere mozes pretvarati u elektricnu struju, ali stvar je u tome da to nije pretjerano isplativo. Bas sam gledao na Mythbustersima, epizoda free energy, kad su sproveli zicu oko cijele zgrade da bi dobili nekakav napon iz atmosferske statike. Mislim da je bilo oko 0.6V. Sve u svemu, za dobiti nekakvih 220V za napajati kucne uredjaje, trebala bi ti valjda nekakva antena od 100km.

Kaj se tice punjenja baterija ili kondenzatora munjama, teoretski je moguce, ali prakticno nije jer je rijec o prevelikoj snazi koja sprzi bateriju/kondenzator iste sekunde.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 15:08   #15
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
...
Kaj se tice punjenja baterija ili kondenzatora munjama, teoretski je moguce, ali prakticno nije jer je rijec o prevelikoj snazi koja sprzi bateriju/kondenzator iste sekunde.
Nema to veze sa snagom, već je problem u dielektriku.
Zbog visokog napona dolazi do proboja dielektrika pa kondenzator više nije kondenzator.
Rješenje bi moglo biti razmicanje elektroda kondenzatora ali bi to smanjilo i kapacitet istog pa bi akumulirani naboj bio proporcionalno manji odnosno toliki da se zbog toga razloga, između ostalog, to i ne radi.
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 15:52   #16
Quote:
dataX kaže: Pogledaj post
Nema to veze sa snagom, već je problem u dielektriku.
Zbog visokog napona dolazi do proboja dielektrika pa kondenzator više nije kondenzator.
Rješenje bi moglo biti razmicanje elektroda kondenzatora ali bi to smanjilo i kapacitet istog pa bi akumulirani naboj bio proporcionalno manji odnosno toliki da se zbog toga razloga, između ostalog, to i ne radi.
Pa dobro, sve se to svodi na proboj, ali u bateriji veliki napon uzrokuje i veliku struju, pa samim time i veliku snagu koja bateriju sprzi. Kod kondenzatora se to ne desava, tamo samo probije i komponenta ostaje relativno neostecena. Eventualno bi se mogli raditi kondenzatori povrsine nekoliko desetaka metara..hm..je li itko razmisljao o tome?
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 15:54   #17
puno njih....pa ništa



to nam nešto govori
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 14:56   #18
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Pa dobro, sve se to svodi na proboj, ali u bateriji veliki napon uzrokuje i veliku struju, pa samim time i veliku snagu koja bateriju sprzi. Kod kondenzatora se to ne desava, tamo samo probije i komponenta ostaje relativno neostecena. Eventualno bi se mogli raditi kondenzatori povrsine nekoliko desetaka metara..hm..je li itko razmisljao o tome?
Sto se ne desava? pa daj izvadi si kondenzator sa maticne ploce pa ga spoji na 220 v. Iste sekunde ce eksplodirati, a ako se dobro sjecam munja ima puno veci napon od 220 v. Ne radi se o probijanju izmedu ploca kondenzatora gdje se to i ocekuje da bi kondenzator proveo...
audioslave is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 15:27   #19
Quote:
audioslave kaže: Pogledaj post
Sto se ne desava? pa daj izvadi si kondenzator sa maticne ploce pa ga spoji na 220 v. Iste sekunde ce eksplodirati
Quote:

Daj si ti izvadi, meni jos moja treba ...
Ne radi se o probijanju izmedu ploca kondenzatora gdje se to i ocekuje da bi kondenzator proveo...
lol, gdje se to samo ocekuje da kondenzator probije? Koja je onda svrha kondenzatora u strujnom krugu?
__________________
Uuuu...what does this button do? - Dee Dee in NORAD facility, 21.12.2012

Blog o izradi igara :)
Koki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 20:51   #20
Quote:
Koki007 kaže: Pogledaj post
lol, gdje se to samo ocekuje da kondenzator probije? Koja je onda svrha kondenzatora u strujnom krugu?
nekuzis sto sam htio reci. ako znas gradu onih normalnih kondenzatora oni moraju probit kroz zrak da provedu, a ne kroz drugu izolaciju sto se desava u slucaju kada dode prevelik naponon. npr...

uzmi da je:
p-ploca
z-zrak
|-dielektrik
i uzmi da je onako cilindrican, dakle kondenzator ti je ovakav:

|p1zp2|p1zp2|p1zp2|-|p2zp1|p2zp1|p2zp1|

znaci on treba probiti izmedu p1 i p2 preko zraka ili mozda necega drugoga, a | ti je dielektrik koji ne smije probiti, a nalazi se tamo tako da mozes to ploce staviti sto blize tako da dobijes veci kapacitet...
audioslave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:24.