Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2007., 14:30   #81
ja sam mislio da je drugi najbolji?

a sta je sa cijenom plina.. to je tako jedna proizvoljna varijabla..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 14:40   #82
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
ja sam mislio da je drugi najbolji?

a sta je sa cijenom plina.. to je tako jedna proizvoljna varijabla..
Ne, cijena plina je regulirana, jednako kao i cijena gnojiva. Cijene žitarica rastu, nedavno su poskupjele 30%, govori se o daljnjem poskupljenju, a cijena gnojiva se ne mijenja.

Zašto su Talijani i Litvanci zainteresirani za proizvodnju gnojiva u Hrvatskoj, kad plin svaki čas može poskupjeti?

Može li gnojivo toliko poskupjeti da se seljaku ne isplati gnojiti?

Ili, može li si Hrvatska priuštiti da devetog najvećeg izvoznika otjera u stečaj i počne uvoziti gnojivo.

Molim da se ovo prebaci na chat o dionicama, jer smo prilično offtopic.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 14:43   #83
sve stoji.. zato cijena i jest tu gdje je a ne na 100-200kn..

no opet vrlo vjerojatno nece ostvarivati neku hvale vrijednu dobit, dok god je u drzavnim rukama..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 14:55   #84
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
no opet vrlo vjerojatno nece ostvarivati neku hvale vrijednu dobit, dok god je u drzavnim rukama..
Zato su tu izvješća, da vidimo ostvaruje li PTKM dobit ili ne.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 14:57   #85
mislim na one rezervacije i cijenu plina.. ne moze bas petrica imati 100 miliona kuna dobiti, a INA pusit 100 miliona..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 14:58   #86
kad dobit bude 100 milja onda ce biti razloga za rast cijene.. dotad ne..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 15:03   #87
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
kad dobit bude 100 milja onda ce biti razloga za rast cijene.. dotad ne..
Da bi riječ rekao.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 15:04   #88
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
mislim na one rezervacije i cijenu plina.. ne moze bas petrica imati 100 miliona kuna dobiti, a INA pusit 100 miliona..
jedno pitanje, ako netko zna?

jel hedgaju ovakve hrvatske firmu cijenu sirovina s terminskim ugovorima?

znam da su borodograditelji bili popusili jednom zbog pada vrijednosti dolara i povecanja cijene celika....
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 15:13   #89
Quote:
shteva kaže: Pogledaj post
jedno pitanje, ako netko zna?

jel hedgaju ovakve hrvatske firmu cijenu sirovina s terminskim ugovorima?

znam da su borodograditelji bili popusili jednom zbog pada vrijednosti dolara i povecanja cijene celika....
Tko je propao zbog toga, onaj tko je naručio brod ili on tko je napravio brod?
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 15:59   #90
u HR onaj tko je napravio brod
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 16:11   #91
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Tko je propao zbog toga, onaj tko je naručio brod ili on tko je napravio brod?
Ugovoris gradnju broda po cijeni toj i toj u dolarima. U medjevremenu ti poraste cijena glavne sirovine , koperantima placas u eurima ili kunama a dolar ti gubi na vrijednosti... pusiona totalna...

e sad da se osiguras barem dijela gubitaka , kupis ugovore za celik za 12 mjeseci npr. za to nemoras platit ouni cijenu nego samo pocetnu marginu. npr 10 posto... ako cijena celika poraste gubis na gradnji broda ali zaradujes na ugovoru...ako padne zaradis na gradnji ali gubis na ugovoru....

znam da ina kupuje na robnim burzama unaprijed....

neznam jel petrokemija to radi... al mogla bi... kupi ugovor i s time si zastiti od gubitaka... a kao monopolist jos moze seljacima prodat pricu da je porasla cijena plina i da zato mora porast i cijena umjetnog gnojiva...
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 16:46   #92
Petrokemija ne radi brodove.
Plin ne može naručivati od drugog dobavljača.
Ugovara se godinu za godinu količina i cijena.
Ako plin u međuvremenu poskupi (pretpostavka je da i Ina kupuje plin), PTKM je na dobitku, a ako pojeftini, ne gubi ništa.

Zato sam pitao tko gubi, onaj tko radi brod ili onaj tko ga kupuje. U ovom slučaju, PTKM kupuje brod. Radi ga INA.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 17:01   #93
a zasto TNSA?
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 18:03   #94
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
a zasto TNSA?
Netom kruži popis nekretnina u posjedu TNSA. Zbog toga sam unutra.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 18:06   #95
jel mozes dat link, plz.. ja znam samo za neke od tih nekretnina..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 19:31   #96
Quote:
neobanned kaže: Pogledaj post
jel mozes dat link, plz.. ja znam samo za neke od tih nekretnina..

Pojavit će se popis na svakom značajnijem forumu kad dođe vrijeme za to. Trenutno ljudi gledaju u taj popis i ne vjeruju da je to stvarno tako. Ko Sveti Gral. Treba potvrdu stručnjaka.

To je izrazito volatilna dionica i nije za svačiji džep. Zato mi je glupo govoriti bilo što o njoj. Sutra možda spadne na 6000 kn, a onda će bit da vas je walter zajebo.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 16:07   #97
Burzovni krah prijeti Hrvatskoj

Žurne korekcije na hrvastkom tržištu kapitala moraju se što prije provesti. Što se one budu više odgađale, to je više moguće da će se umjesto korekcije dogoditi burzovni krah.

Crobex, indeks Zagrebačke burze, u prvih devet mjeseci u odnosu na 12 mjeseci 2006. rastao je po stopi od 56,95 posto, slovenski burzovni indeks po stopi od 88,98 posto, srpski po stopi od 67,99 posto, dok je indeks Sarajevske burze rastao po stopi od 54,12 posto, piše Slobodna Dalmacija.


Ako se ovim podacima dodaju podaci o naglom rastu imovine investicijskih fondova u tim zemljama, čiji se prosječni prinosi dobrim dijelom podudaraju s rastom nacionalnih burzovnih indeksa, tada je jasno kako se radi o još uvijek brzorastućim tržištima s iznimno visokim prinosima i - iznimno visokim rizicima.

Analitičari upozoravaju da će takvom rastu kad - tad doći kraj. Očekivalo se da će se to dogoditi još ove godine, ali kako nije, usporavanje rasta očekuje se u 2008. No, jaki rast se može i nastaviti, ukoliko se na tržište kapitala plasiraju nove državne inicijalne i sekundarne javne ponude dionica.

Upravo takav scenarij odgađanja polaganog ispuhivanja "burzovnog balona" mogao bi dovesti do "naknadnog" puknuća balona, pogotovo u našoj zemlji.
Naime, većina analiza fundamentalnih pokazatelja domaćih tvrtki izlistanih na Zagrebačkoj burzi pokazuje kako se njihova cijena ne temelji na uobičajenim parametrima, već na spekulantskim očekivanjima.

Regionalno tržište kapitala, nadalje, uključujući i hrvatsko, ostalo je većim dijelom neokrznuto krizom kreditnog, bankarskog i nekretninskog tržišta u svijetu, što je još jedan od pokazatelja da je regionalno, a pogotovo hrvatsko tržište, ponajviše investirano i "upregnuto" od strane domaćih investitora.

Zbog toga će kad-tad morati doći do jače korekcije, a što se ona više odgađa, to je više moguće da će se umjesto korekcije dogoditi burzovni krah.

On bi mogao nastupiti upravo u trenutku kada iz nekog razloga nastane osjetna nelikvidnost na tržištu, nelikvidnost koja bi rezultirala strahom od još jače i dugoročnije nelikvidnosti (bez obzira bi li taj strah bio opravdan), što bi onda rezultiralo pretvaranjem dionica (i nekretnina) u novac. A to bi sve bilo potpomognuto očekivanjem većine investitora da je dosegnut "zenit" dioničkog ulaganja i da konačno treba realizirati "kapitalnu dobit".

U tom domino efektu spojili bi se realna, ali kratkoročna nelikvidnost i potreba za žurnom korekcijom dionica i nekretnina, sa strahom i panikom investitora, a to bi rezultiralo "slomom burze".

"Slom burze" mogao bi se dogoditi u iduće dvije do pet godina, odnosno prije ulaska u EU, to jest prelaska na euro, te u slučaju da se prije "sloma" ne dogodi polagano "ispuhivanje tržišta", piše Slobodna Dalmacija.

Net.hr
04.11.2007.

preuzeto sa http://www.net.hr/novac/page/2007/11/04/0037006.html
gigi_ is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 04.11.2007., 16:29   #98
nema smisla za svaki calnak otvarati novu temu.. vec imamo temu o korekciji islomu..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 16:39   #99
Ključić i kartončić!!!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 17:46   #100
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Ključić i kartončić!!!




ma i da se dogodi krah burze tješi me činjenica da bi freelancer popušio više love od mene
sven_107 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.