Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2008., 17:35   #61
dok znaš koje su boje nije tako strašno
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Old 27.06.2008., 17:55   #62
kaj nisu ljubičaste?!













































nana30 is offline  
Old 27.06.2008., 18:04   #63
Quote:
nana30 kaže: Pogledaj post
da na to sam mislila

ja sam čisto gradsko dijete tako da meni tek izmuzeno mlijeko nije fino, jbg
ali koliko znam krave proizvode mlijeko svaki dan a ne samo kad se otele.
uglavnom, pitanje za nakog tko se razumije...zar ne treba kravu musti svaki dan? šta se desi sa kravom ako se ne muze? jel prestane davati mlijeko?
ako se krava mora musti svaki dan, šta napraviti sa tim mlijekom u veganskom svijetu?

Reci mi molim te, da nemaš 30 godina.


Reći ću ti slikovito: I ti proizvodila mlijeko svaki dan, kroz barem godinu do godinu i pola, nakon poroda, naravno ako bi bila zdrava i ono što je najvažnije ako bi te tko muzao tj. sisao.

Imaš junicu odn. mladu kravu koja ima sise kao što ih ima i sedamnaestogodišnjakinja, ali ni jedna od njih ne proizvodi mlijeko. Kad se krava oteli, počinje i laktacija koja traje mjesecima dok tele siše a kad ono prestane, zapravo prisilno bude natjerano na drugu hranu tu radnju nastavi ili strojna muzilica ili ruke radnika. I traje još godinu ili više. Dok se krava ne "zapusti" jer nosi novo tele.
Ako se prestane sa mužnjom, krava prestane i proizvoditi mlijeko. Pritom obično dobije i mastitis tj. upalu vimena jer se mlijeko, a ima ga puno, usiri...


I one nisu ljubičaste, ma što ti govorili


Da su krave slobodne to bi se rješavalo prirodno. Nakon nekog vremena ne bi više dala sisati teletu. Naravno, ako bi se uspjele oteliti same. A mislim da znatan dio njih bi.
morbidangel is offline  
Old 27.06.2008., 18:07   #64
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Zna se točno koliko proteina, laktoze i masti mora imati pravo kravlje mlijeko:



A sad to usporedi s brojkama na recimo onom crvenom tetrapaku od Dukata.
skorup koji nastaje na pravom mlijeku, i skorup na mlijeku iz tetrapaka, se apsolutno usporedit ne daju.

(doduše, ja se tog sjećam - davno sam ja pila pravo kravlje mlijeko - po tome što mi je ovaj "pravi" bio odvratan do neba, a ovaj s kupovnog mlijeka je još bio podnošljiv jer je bio puno tanji i to. baš me zanima kakav bi kajmak ispao od crvenog dukata. )
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Old 27.06.2008., 18:16   #65
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post


Ako se prestane sa mužnjom, krava prestane i proizvoditi mlijeko. Pritom obično dobije i mastitis tj. upalu vimena jer se mlijeko, a ima ga puno, usiri...


I one nisu ljubičaste, ma što ti govorili
neću reći koliko imam godina

e al onda ipak dolazimo do mog prvog pitanja...šta bi se u veganskom svijetu napravilo sa kravama,tj. sa mlijekom da jadne kravice ne bi dobile mastitis? ili ih se samo ne bi muzlo?


btw, vidla sam ljubičastu kravu na tv - znači postoje
nana30 is offline  
Old 27.06.2008., 18:23   #66
što se radi s bilo kojim ženkama sisavaca? mladunče ne prestane sisat odjednom, nego postepeno, mama životinja ima sve manje mlijeka dok skroz ne nestane kad mladunče prijeđe na hranu koju jede i mama. i to je to.

i guess, ustvari nisam baš imala iskustva s dojećim životinjama
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Old 27.06.2008., 18:48   #67
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
skorup koji nastaje na pravom mlijeku, i skorup na mlijeku iz tetrapaka, se apsolutno usporedit ne daju.

(doduše, ja se tog sjećam - davno sam ja pila pravo kravlje mlijeko - po tome što mi je ovaj "pravi" bio odvratan do neba, a ovaj s kupovnog mlijeka je još bio podnošljiv jer je bio puno tanji i to. baš me zanima kakav bi kajmak ispao od crvenog dukata. )
Pa industrijsko mlijeko je pasterizirano i homogenizirano, naravno da će postojati razlika u stvaranju vrhnja. No to ne znači da ima različit sastav, kao što tu neki lupetaju.
JPK is offline  
Old 27.06.2008., 18:55   #68
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ma gle, ti u svojim teorijama zavjere možeš vjerovati i da ti zle korporacije prodaju spermu mučki ubijenih tuljana s Newfoundlanda pod mlijeko, ali to je daleko od istine. Mlijeko koje se kod nas u dućanu može kupiti je mlijeko koje se otkupljuje od seljaka i samo pasterizira ili sterilizira(eventualno se još obire mast).
ma jebo ja teorije zavjere svejedno,za ono mlijeko koje se danas nalazi u dućanima ja ne bih dao ni 1 kunu,ma zapravo ne bih ga pio ni da mi ga daju besplatno imao sam priliku x puta popiti pravo kravlje mlijeko,2 šalice i ja bih bio sit,pravi doručak čovječe,ovo iz dućana popijem litru,ko da vodu pijem,jedino što dobijem su bijeli brkovi
skyon is offline  
Old 27.06.2008., 20:21   #69
Quote:
skyon kaže: Pogledaj post
sumnjam da bi se u tako velikom broju namnožile,i da bi im se broj drastično povećao.....

Pa Indijci smatraju krave jednake ljudima to ti je ogledan primjer na što bi to sličilo.Krave se ne ubijaju,ne kontroliraju.Uglavnom je to ono što vegani žele.Pa ako vam se sviđa Indijski higjenski standard sve pet.
__________________
Kraljevina Hrvatska
spaljena is offline  
Old 27.06.2008., 20:28   #70
Zivot bez sunke i cvaraka? Tuzno...
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Old 27.06.2008., 20:57   #71
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
što se radi s bilo kojim ženkama sisavaca? mladunče ne prestane sisat odjednom, nego postepeno, mama životinja ima sve manje mlijeka dok skroz ne nestane kad mladunče prijeđe na hranu koju jede i mama. i to je to.

i guess, ustvari nisam baš imala iskustva s dojećim životinjama
Da, s tim da veća telad ima običaj dobro drmnuti glavom u vime (nemam pojma zašto to rade, možda ima manje mlijeka pa da "potakne" žlijezde na više) i to kravu pretpostavljam i boli pa počinje tjerati tele od vimena... i tako polako počne osamostaljivanje. A drugim živinama rastu zubi kojima grizu sisu, pa dođe na isto...

ako ti tako kažeš
morbidangel is offline  
Old 27.06.2008., 21:03   #72
Quote:
skyon kaže: Pogledaj post
ma jebo ja teorije zavjere svejedno,za ono mlijeko koje se danas nalazi u dućanima ja ne bih dao ni 1 kunu,ma zapravo ne bih ga pio ni da mi ga daju besplatno imao sam priliku x puta popiti pravo kravlje mlijeko,2 šalice i ja bih bio sit,pravi doručak čovječe,ovo iz dućana popijem litru,ko da vodu pijem,jedino što dobijem su bijeli brkovi
S tim mlijekom je sve u redu. Samo je homogenizirano i kratkotrajno sterilizirano, da se izgubi što manje vrijednih sastojaka. Valjda znaš što znači homogenizirati i kratkotrajno sterilizirati.
Imaš kupiti mlijeko s dodatkom vitamina, s čokoladom, itd itd.
Ima i sa smanjenim udjelom laktoze, za one koji imaju intoleranciju.


A ti prestani kupovati mlijeko s 0.9% mliječne masti. Kupi ono s 3.2 ili 3.5 pa će ti šalica biti dosta.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 27.06.2008., 21:20   #73
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
S tim mlijekom je sve u redu. Samo je homogenizirano i kratkotrajno sterilizirano, da se izgubi što manje vrijednih sastojaka. Valjda znaš što znači homogenizirati i kratkotrajno sterilizirati.
Imaš kupiti mlijeko s dodatkom vitamina, s čokoladom, itd itd.
Ima i sa smanjenim udjelom laktoze, za one koji imaju intoleranciju.


A ti prestani kupovati mlijeko s 0.9% mliječne masti. Kupi ono s 3.2 ili 3.5 pa će ti šalica biti dosta.
postoji i od 0,1% (doduse, u istri sam nailazio na takva)
ili ono neko tzv. alpsko sa 7%, mislim da je slovensko
18Delta is offline  
Old 27.06.2008., 21:28   #74
Mlijeko sa 3.2 posto mliječne masti je sasvim zadovoljavajuće. Inače je kravlje mlijeko kad se predaje od 3.2 do 4.8 posto(ali ovo zadnje rijetko). Seljak sam, pa znam.
crni puž is offline  
Old 27.06.2008., 23:31   #75
Svijet bi bio super kad bi svi bili vegani, naravno, dobrovoljno, jer bi u suprotnom bilo besmisleno.

Domaće životinje umrle bi od starosti, ne bi se razmnožavale jer njihovo razmnožavanje kontroliraju ljudi, i u dogledno bi im se drastično smanjio broj.

Zemljane površine koje se trenutno koriste za uzgoj hrane za domaće životinje iskoristile bi se za uzgoj hrane za ljude, a pravilnom preraspodjelom brzo bi se riješio problem gladi u svijetu.
Sveta vodica is offline  
Old 28.06.2008., 00:40   #76
Ja mislim da je najbolje da svi počnemo jesti plankton iz mora. Vidi koliki su kitovi koji ga jedu. A ne moramo ga ni uzgajati. A onda njive možemo prepustiti kravama. A kitove treba kastrirat i pustit da krepaju od starosti.
crni puž is offline  
Old 28.06.2008., 00:47   #77
Quote:
alexxx kaže: Pogledaj post
argumentacija ti je fantastična. ti ne poznaš. ti si gledala večeru za pet. to je izvrstan uzorak za donosit zaključke koje onda generaliziraš na cijelu populaciju.
A gledaj, to sam navela kao primjer jer je bilo nedavno. I ne poznam,da, pa šta? Svaki iole pametan čovjek zna što je zdrava prehrana, a ona uključuje sve namirnice, samo u normalnim količinama. I da bi čovjek bio zdrav, treba mu meso kao što mu treba i povrće. Najzdravija prehrana je raznovrsna, samo što se zna čega se ˝smije˝ jesti više, a čega manje. Što treba jesti češće, a što rjeđe i/li čak izbjegavati. I sorry, ali vegetarijanstvo i veganstvo nisu najzdraviji načini prehrane i života općenito.
I ne znam čemu odmah treba spominjati pretile Amerikance, oni su ionako ekstremni slučajevi, a i zna se zašto su takvi. I nitko ne garantira da bi prelaskom na npr.vegetarijantstvo bili strašno zdravi. Imam primjer i u obitelji. Barba i teta mi žive u Americi već 15-ak godina i fino su se ugojili. E onda su pred jedno godinu dana odlučili stati na kraj tome i teta je počela kuhat samo povrće na lešo i povrće na 100 drugih načina, a meso i ostale hranjivije namirnice je izbjegavala. I dobro, skinuli oni svaki po 20-ak kila u toj godini, ali im pretrage bome nisu bile najbolje. Jednostavno su svom organizmu oduzeli previše hranjivih sastojaka, kroz to povrće nisu unosili sve što im je bilo potrebno, iako smršavili, naravno, jesu...toliko o zdravom povrću, žitaricama i ostalom. Čovjeku treba sve i prehrana mora bit raznovrsna.
__________________
...zavoli me il' me upropasti...
Blondy-ri is offline  
Old 28.06.2008., 00:50   #78
nisu jeli dosta soje
crni puž is offline  
Old 28.06.2008., 00:51   #79
Da, garant je to.
__________________
...zavoli me il' me upropasti...
Blondy-ri is offline  
Old 28.06.2008., 12:45   #80
Quote:
blondy-ri kaže: Pogledaj post
Svaki iole pametan čovjek zna što je zdrava prehrana, a ona uključuje sve namirnice, samo u normalnim količinama.
pa štajaznam, znam za neke jako pametne ljude koji tvrde da je kravlje mlijeko hrana za kravlje tele a ne za odraslog čovjeka, na primjer. ili hoćeš reć da su makrobiotičari masovno glupi?

Quote:
I da bi čovjek bio zdrav, treba mu meso kao što mu treba i povrće.
pa štajaznam, nekad su ljudi dosta rijetko jeli meso, kad imaš par kokica i kravu nije baš da svaki dan jedeš meso kao kad imaš supermarkete na svakom koraku. i bavili se teškim fizičkim radom. i nisu baš bili slabašne, bljedunjave, anemične krepalinice.

Quote:
I sorry, ali vegetarijanstvo i veganstvo nisu najzdraviji načini prehrane i života općenito.
svjesna si činjenice i ne treba ti napominjat da ni jedno ni drugo samo po sebi ne podrazumijevaju ni zdravu, ni nezdravu prehranu. bar se nadam.

Quote:
I ne znam čemu odmah treba spominjati pretile Amerikance, oni su ionako ekstremni slučajevi,
a pregladnjele veganske djece i rahitičnih djevojčica koje su takve jer nisu jele ćevape ima na svakom koraku. ne možeš otić struju platiš a da se ne popikneš na nego pothranjeno dijete koje je palo po cesti jer više nije moglo hodat.
Quote:
teta je počela kuhat samo povrće na lešo i povrće na 100 drugih načina, a meso i ostale hranjivije namirnice je izbjegavala.
teta i barba se nisu hranili uravnoteženo. zamisli, živjeli su na povrću pa im sad nalazi nisu super. mogli su probat i živjet samo na mesu. isto bi smršavili. samo što eto od atkinsove dijete znaju bubrezi otkazat i tako

balansirana bezmesna prehrana ne znači da jedeš samo povrće. ako tvojoj teti to nije jasno, onda mi je žao zbog tete, ali nemoj generalizirati. neki ljudi se informiraju o onome što jedu. onima koji to ne rade ne škodi povrće, nego to što ne koriste mozak koliko bi trebali.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:11.