Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2016., 23:15   #861
Prvo bih trebao neovisne ne-indijske izvore da potvrde pojedinu pricu, hindusi nisu bas najistinoljubiviji na svijetu, barem ne ovi politicki desnicari. Propagande na kile.

Potom treba vidjeti koliko se to statisticki cesto dogadja i usporediti sa drugima, recimo agresivnim hinduskim pritiscima na (re)konvertiranje, politicku zabranu (nehindu) misionarenja i konverzija (sramota za sekularnu drzavu) i slicno.

A zatim uzmi primjer indijskog dalitskog budizma, odnosno jedinog autohtonog (ne racunajuci tibetanski kulturni krug i jednu malu sjeveroistocnu zajednicu) u moderno vrijeme nakon izumiranja istog u indiji. Cisto socialno-polticki pokret iako za religijski odabir uzeo monasko-asketsku religiju, ali ju tomaci u velikoj mjeri socialno politicki. I to sve od samih indijaca, bez vanjske konverzije.

Pogledaj samo scenu na zapadu. Zasto se indijske traicije pretvaraju u poslovne korporacije (poput vecine joga organizacija), a to se ne desava sa Budizmom u istoj mjeri? Zasto isti prodaju ono sto zapadnjaci traze - mozda nije novi sari jer im to nije bitno, ali je zdravlje i kojekakve prenapuhane stvari uz gomilu pseudoznanstvenih podvala.

Tamo je sve ispolitizirano, na prodaju (svugdje se religija prodaje, ali razmjere ciganjenja koje tamo vidjeh nisam nigdje drugdje), jako vezano uz drustvene bitke i nadmetanja... I nisu hindusi, barem ovi agresivniji, nista bolji.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 18:58   #862
Mada nisam kopetetivan za pisanje o Hinduizmu ili Indiji al teško da čovjek bude u bilo čemu kompetetivan jer živimo u zemlji u kojoj svako ima svoju priču svoj dojam o bilo čemu od do, al nije drukčije ni drugdje . Reko bi Pantić pa da skratim, Indija ima to znam Milijardu stanovnika veličina je Europe , uzmimo Europu od Pirineja do Poljske do vamo ima svega i svačega i sad primjer govorim jedan Argentinac ,Amerikanac ili Japanac nemogu donjet neku konkretnu odliku kakvi su Europljani ili kakvo je Kršćanstvo ljudi kako ga doživljavaju isl. Činjenica je da su iz Europe zadnjih 400 godina dogodila najveća zvjerstva zablude okupacije svih kontinenata , ovo šta Europa živi 50 godina relativno boljim životom, je bar je tako bilo, leži i u samoj činjenici tog njezinog porobljavanja i ko zna čega još ne ,veze sveze sa po mom sudu Amerima i slična izrabljivanja svih kapitalnih važnih resursa svuda po svitu, sad dali je to pamet ,sposobnost ili nešto drugo .
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 19:39   #863
Sposobnost, nadmetali su se za vlast i razni feudalci i plemena u kolonijalnim krajevima prije europljana. Jedina je razlika što su ovi u jedno trenutku doživjeli eksploziju tehnološkog razvoja i postali u tome bolji.

Zapadnjaci imaju pretjerani gilt trip. Bili su rasisti ali su pokoreni marodi i sami to bili, često gori. Bili su osvajači. Ali su i pokoreni marodi to bili, često gori. Jedina razlika je što su jedni ušli u postfeudalno društvo i kasnije industrijsku revoluciju, a drugi ostali u srednjem vijeku. Sukob nije izmedju dobričina i zlih nego izmedju osvajača sa neorganizirano i zaostalom vojskom i onih sa suvremenom, izmedju tehnološkog vrhunca u vidu bojnog slona ili u vidu topa.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 20:47   #864
Sposobniji moguće ,krvoločniji ? Mada kad se sjetiš Đingis Kana ? teško je reć zašto je Europljane nagnalo da idu istraživat ili osvajat svijet iz prve moguće glad ,siromaštvo ,nešto te jako iskosko neznam kako da to na zovem mora natirat da ideš u oblizak osvajanje svijeta itd... kasnije je to prestiž,bogastvo. Ovi krajevi posebno mislim na Indiju i Kinu su nekako samodostatni imaju dosta hrane... , Uglavnom igra se i dalje igra vidimo i danas , mada ovo nije vezano toliko za temu .
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 21:14   #865
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zapadnjaci imaju pretjerani gilt trip. Bili su rasisti ali su pokoreni marodi i sami to bili, često gori. Bili su osvajači. Ali su i pokoreni marodi to bili, često gori.
Recimo Tuarezi koji su pokorili Harapine (bar mislim da su Harapini, ne miješati ih sa Arapima) su uzimali od nih 80 posto svega što su Harapini uzgojili. A za to vrijeme učili se pjesništvu, govorništvu, živjeli slobodan lifestyle.

Dok nisu došli Europljani i dokinuli takvu nepravdu. Mislim da im je u potpunosti uspjelo dokinuti takvu nepravdu tek iza WW2, ali glavno je da su imali koliko toliko humane namjere, koje su makar i prekasno proveli u djelo.

Ne mogu dati link za ovu tvrdnju jer sam je čuo u dokumentarcu iz serije Odabrao Đelo Hađiselimović.

Uglavnom... muški Tuarezi moraju pokrivati glavu i piti čaj prekrivene glave, što je napa Zapadnjacima smiješno. A valjda moraju da nebi previše napalili svoje žene. Štajaznam.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 21:55   #866
Quote:
svatiti kaže: Pogledaj post
Sposobniji moguće ,krvoločniji ? Mada kad se sjetiš Đingis Kana ? teško je reć zašto je Europljane nagnalo da idu istraživat ili osvajat svijet iz prve moguće glad ,siromaštvo ,nešto te jako iskosko neznam kako da to na zovem mora natirat da ideš u oblizak osvajanje svijeta itd... kasnije je to prestiž,bogastvo. Ovi krajevi posebno mislim na Indiju i Kinu su nekako samodostatni imaju dosta hrane... , Uglavnom igra se i dalje igra vidimo i danas , mada ovo nije vezano toliko za temu .
I po indiji i kini je bilo pomora od gladi, prije zapadnih koonizatora ogromnim djelom Indije su vladali muslimanski, a i lokalni vladarai su se medjusobno neprestano klali, proganjali, genocidirali.

Ljudi su se do relativno modernog vremena stalno borilili za prevlast, kontrolu teritorija, resursa itd. I nisu zapadnjaci uopce bili najkrvolocniji u tome, samo najrazvijeniji u tom trenutku, tj sa najsposobnijom vojskom, administracijom, obrazovnim sustavom i ostalim.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 19:30   #867
Dobro,došli smo do toga kad se u globalu čoviku pruži prilika njegov nagon ga tjera da bude životinja sa ljudskim umom sa bilo kojim predznakom ili bilo kojem obliku ili načinu podčinjena drugog ,kad gvorimo o osjvajanju nekoga i nečega , ko je jači taj tlači . Moguće da je tu neka religiska pravda ili praksa koja to brani daje neki strateški mir ,mada tu spada i nereligiska osnova za pravdu koja je u svakom ugrađena kao i ova druga pojava ...itd.
svatiti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 20:47   #868
Nedavno sam se preko jedne poznate osobe "upoznao" s vedizmom i malo je reći da su me iskustva i cijela ta filozofija naprosto oduševili.

Kao katolik "po rođenju" koji je vjeru prakticirao samo pod prisilom, a uzimajući u obzir dominantne, da ne kažem agresivne stavove crkve u Hrvata, iako bih za sebe rekao da sam uvijek bio "spiritualan" uvijek sam s rezervom gledao prema religioznosti u obliku neke forme, ali ovo je nešto sasvim drugačije.

Mene se toliko dojmilo, da sam odlučio naći i žensku koja tako razmišlja jer vjerujem da onda "sky is the limit", a čak niti to...

I zato sam vas došao pitati gdje da tražim i ima li uopće takvih u Hrvatskoj?
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 21:31   #869
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Mene se toliko dojmilo, da sam odlučio naći i žensku koja tako razmišlja jer vjerujem da onda "sky is the limit", a čak niti to...

I zato sam vas došao pitati gdje da tražim i ima li uopće takvih u Hrvatskoj?
Ima, ali ih je malo. Pretežno u, i oko ZG.

Lakši put bi ti bio preobratit neku koja ti je ""kompatibilna"" a već naginje ka alternativi.

I nemoj misliti da je Vedizam bez ikakve forme. Svaka duhovnost, pogotovo ako želi biti snažna mora biti jako disciplinirana.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 14:43   #870
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ima, ali ih je malo. Pretežno u, i oko ZG.

Lakši put bi ti bio preobratit neku koja ti je ""kompatibilna"" a već naginje ka alternativi.

I nemoj misliti da je Vedizam bez ikakve forme. Svaka duhovnost, pogotovo ako želi biti snažna mora biti jako disciplinirana.
Hvala na kmentaru kolega.

Ne mislim da je bez forme, dapače, to je jedna ozbiljna stvar o kojoj ja jako malo znam, a kroz ovo što znam uvidio sam da mi je ta "filozofija"osobno izrazito bliska, a usudio bih se reći i da funkcoinira.

Razmišljao sam i shvatio da bih zaista volio taj "put" proći s osobom suprotnog spola jer sam siguran da bi to bilo jedno fenomenalno iskustvo...bila ona već u tome ili se tek zainteresirala poput mene.

Sanse su male znam

I ne znam kolko je to u sprotnosti s "naukom" samog vedizma, ali ja volim vidjeti dobru žensku u štikli & najlonkama, iako, kako je krenlo možda mi se i to promijeni
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 15:00   #871
O kojoj je filozofiji rijec? Vedizam ne znaci puno (sve i svasta se tim imenom kiti), a hinduizam ima vise suprotstavljenih filozofija i praksi od ostatka religijske scene zajedno.

Madavina dvaita (ili od na zapadu poznatih najblize Hare Krishne) je puno bliza krscanstvu nego recimo hinduistickoj advaiti koja je van hinduizma najbliza nekim kineskim pravcima mahajana budizma, iako opet sve ovisi o podpravcima, interpretacijama, mjesanjima... Drugi pak pravci mogu biti slicni zapadnom okultizmu i gnosticizmu, treci taoizmu, cetvrti slicniji samanskim plemenskim praksama i vjerovanjima, peti sjkloniji starijoj vedskoj religiji (donekle srodnoj slavenskoj, nordijskoj i inoj siroj indoeuropskoj mitologiji) itd.

Mislim da je vezanje uz jos i samom sebi nejasnu filozofiju nakon tek minimalnog upoznavanja sa istom i to do mjere da se privatan i budici zivot (veza) uz to pokusavaju vezati malo trcanje pred rudo.

Ako je ta privlacnost ona koja dolazi iz egzotike i otpora prema domicilnom pa se zelje za ciscom spiritualnosu proiciraju na daleki i nepoznati kraj to je kratkoga daha i iluzorno (jer su Hinduske skupine u Indiji cesto daleko agresivnije od katolickog politickog i drustvenog pritiska kod nas, nerjetko i fizicki nasilne) te je onda logicnije izbjegavanje bilo kakve institucionalizirane i formalizirane religioznosti jer ih vecina ima neke negativne nuspojave.

Zadnje uređivanje Beljki : 23.09.2016. at 15:30.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 15:34   #872
Okej, ovo je vrlo opskurno, ali me svejedno zanima. Izvor je "Sri Devi Khadga Mala Stotram Significance, Process and Meaning"

A ono što mi ne da spavati je ovo:

Quote:
Kalatapanamayi - Kalatana - he set time on fire
Što bi to trebalo značiti? Nisam baš upoznata s konceptom vremena u Hinduizmu, ali i dalje mi je prečudno. Ni Gugl nema pojma o tome.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 18:14   #873
Vrijeme se u Hinduizmu predstavlja kao Kala Chakra iliti Kotač Vremena. Ništa i nitko ne može pobijediti njegovu oštricu i samo veoma rijetka bića u ovom Univerzumu mogu se suprotstaviti njegovom utjecaju.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 23:58   #874
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Vrijeme se u Hinduizmu predstavlja kao Kala Chakra iliti Kotač Vremena. Ništa i nitko ne može pobijediti njegovu oštricu i samo veoma rijetka bića u ovom Univerzumu mogu se suprotstaviti njegovom utjecaju.
Znači, taj lik je svetac jer se je uspio suprotstaviti vremenu? Ima smisla.

Ženski oblik od kala je Kali, a ona se određenim mantrama transformira u Lalitu (u kontekstu shakti tantre).

Muči me još samo zbog čega je upotrijebljena baš ta, vatrena metafora. To mi baca na alkemiju, goruće grmove i te stvari, ali to pak nema veze s Hinduizmom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 09:47   #875
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Znači, taj lik je svetac jer se je uspio suprotstaviti vremenu? Ima smisla.
Ne moraš nadvladati Kotač Vremena da bi posao svetac.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ženski oblik od kala je Kali, a ona se određenim mantrama transformira u Lalitu (u kontekstu shakti tantre).
Nisam mnogo pratio Šaivistički/Šakti struje i pokrete, pa nisam ni razmio ovaj dio. Al budem guglo ako nađem vremena. Čini mi se zanimljivim.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Muči me još samo zbog čega je upotrijebljena baš ta, vatrena metafora. To mi baca na alkemiju, goruće grmove i te stvari, ali to pak nema veze s Hinduizmom.
Iako nisam pratio Šakti/Šaivističke pokrete i strujanja mogu ti reč da alkemija ima itekako veze sa Šaivizmom. Živa je po njihovom legendama ubijena Šivina sperma. Nadalje, prema Vaišnavskom spisu Šrimad Bhagavatam, jedna od inkarnacija Šive prebiva na nekoj Patala Loki, čijeg se imena trenutno ne mogu sjetiti. Patala Loka su rajske planete koje se nalaze ispod Zemlje (dakle, ne može ih se vidjeti na nebu Sjeverne Polutke). Na tim Patala Lokama ili Bila Svargi prebivaju demoni, oni koji su vješti u plodonosnim djelatnostima; pa su zaradili dobru Karmu, ali ne vjeruju u Boga. Na toj nekoj planeti Šiva česoto ima seks sa Šakti od njihovih spolnih izlučevibna nastaje zlato koje demoni pohlepno skupljaju.

Sad... ako je živa ustvari ubijena šivina sperma imalo bi neke logike pretvaranje žive u zlato, tj. oživljavanje njegove sperme i vračanje moći oplodnje.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 16:54   #876
Ima tih šaktističkih sekti toliko da je teško sve pohvatat. I geografski su odvojene. Lalita Tripura Sundari je najpopularnija u južnoj Indiji. Osobito zanimljiv mi je Devipurnam, ashram koji je izgradio neki prolupali nuklearni fizičar nakon što mu se Lalita ukazala u obliku osmogodišnjakinje. Inače, uglavnom se prikazuje kao Shodashi - šesnaestogodišnjakinja, i to hiperseksualna. Povezuje se i sa simbolom Shri yantre.

Kali ne trebam posebno opisivati. Njezini kultovi se javljaju uglavnom blizu Pakistana, ako se dobro sjećam.

Njih dvije rijetko se javljaju zajedno. Proces koji sam spomenula našla sam kod D. Frawleya - tu je riječ o nekoj unutarnjoj, emotivnoj transformaciji, što bi se i moglo svrstati pod alkemiju. Neki zapadnjački ekvivalent bi, možda, mogao biti mit o Parsifalu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 13:20   #877
Za ne povjerovati je da još ima budala koji žrtvuju djecu bogovima i boginjama.

Ovog dvanaestogodišnjaka žrtvovali su njegovi ujak i ujna nekoj boginji. Rekao bih da je Ambika u pitanju.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 23:21   #878
Fuj.

Gledam link i sad mi nešto nije jasno..
Quote:
Ambika is one of the names of Parvati and/or Durga. She has eight arms, holding multiple weapons and riding upon a lion or tiger. She is also known as Kaushiki who emerged from the body cells of Parvati to kill the demons Shumbha and Nishumbha at the request of Gods. Ambika is a form of Parvati and Adi Shakti.[1]
Koliko se sjećam, te zajebante je slistila Kali koja je Durgi iskočila iz trećeg oka?
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 00:28   #879
hinduizam je mitoloski kaotican za razlicitim varijantama istih prica i jos vise tumacenja.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 10:50   #880
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Fuj.

Gledam link i sad mi nešto nije jasno..

Koliko se sjećam, te zajebante je slistila Kali koja je Durgi iskočila iz trećeg oka?
U svakom slučaju - zayebane boginje te Durge, Parvati, Ambike & Co. Najbolje ne imat s njima posla.

Da ikoga obožavam (osim samog sebe), i da idem obožavat ženski aspekt, stoput radije bih obožavao boginju Sarasvati (boginju glazbe, umjetnosti i obrazovanja).
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:25.