Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.05.2019., 00:03   #1
Radio komunikacija i upadanje neprijatelja u vezu

Vjerujem da postoje zanimljive anegdote i priče,( primjer razgovor Šljivančanina i Jastreba preko radio veze, gdje postoji i kratka snimka) . sa obje strane,.. o uplitanju neprijateljskih snaga u radio kanale,.. isto tako i o upadanju naših snaga u neprijateljske radio veze,..a nigdje na forumu nema ni slične teme,.
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2019., 22:16   #2
Quote:
frankie1988 kaže: Pogledaj post
Vjerujem da postoje zanimljive anegdote i priče,( primjer razgovor Šljivančanina i Jastreba preko radio veze, gdje postoji i kratka snimka) . sa obje strane,.. o uplitanju neprijateljskih snaga u radio kanale,.. isto tako i o upadanju naših snaga u neprijateljske radio veze,..a nigdje na forumu nema ni slične teme,.
Da, postoji veliki broj anegdota, o njima se malo govori. Na primjer ovo sto si spomnuo razgovor Jastreba i Sljivancanina. Sljivancanin nije razgovarao sa Jastrebom nego sa nekim od vezista. Pozivni znak zapovjednistva bio je "Jastreb".
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2019., 02:59   #3
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Da, postoji veliki broj anegdota, o njima se malo govori. Na primjer ovo sto si spomnuo razgovor Jastreba i Sljivancanina. Sljivancanin nije razgovarao sa Jastrebom nego sa nekim od vezista. Pozivni znak zapovjednistva bio je "Jastreb".
Kad već spominješ anegdote, evo jedne (ne znam je li stvarna ili izmišljena):
Razgovaraju tako jednom prilikom tijekom okupacije Vukovara jedan od naših i jedan od njihovih. Pa kaže naš: "Je*em ja tebi tvoja četiri S", a "čedo" mu odgovara: "A ja tebi tvoja četiri T". Naš se začudi: "Kakva četiri T?", te dobije odgovor: "Tita, Tuđmana, Tusa i ... Tajči, da ne kažeš da sam peder."

A sad slobodno nastavite s ozbiljnim spikama.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2019., 13:45   #4
ako je postavljač teme zelio saznati nešto više, a vidim da želi, ili ga možda zanima nesto "drugo", evo ovom prilikom da kazem nesto sto ga vjerovatno zanima,DA slušali smo Vas,DA upali smo u vašu "vezu"-NE nismo-ometali- vase "neke određene" komunikacije,samo jedan mali osvrt koji ga vjerovatno zanima;DA slušali smo Vase tenkovske posade (T84)koje su vrlo školski "potvrđivale dobijene komande",imali smo ključeve, NE niste to mogli spriječiti, velika je razlika je između ometanja i slušanja,međusobna "prepucavanja" nas nisu zanimala.
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2019., 16:29   #5
Quote:
VHS-2 kaže: Pogledaj post
ako je postavljač teme zelio saznati nešto više, a vidim da želi, ili ga možda zanima nesto "drugo", evo ovom prilikom da kazem nesto sto ga vjerovatno zanima,DA slušali smo Vas,DA upali smo u vašu "vezu"-NE nismo-ometali- vase "neke određene" komunikacije,samo jedan mali osvrt koji ga vjerovatno zanima;DA slušali smo Vase tenkovske posade (T84)koje su vrlo školski "potvrđivale dobijene komande",imali smo ključeve, NE niste to mogli spriječiti, velika je razlika je između ometanja i slušanja,međusobna "prepucavanja" nas nisu zanimala.
Pardonček, sve 5, samo me zanima u ime koga ti govoriš (tj. pišeš)? Koji 'vi' ste koje 'nas' slušali?
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2019., 18:10   #6
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Pardonček, sve 5, samo me zanima u ime koga ti govoriš (tj. pišeš)? Koji 'vi' ste koje 'nas' slušali?
eto, recimo iz 91 jedna baza s one strane Donau-"Rubin"e ti su bili posebni lajavci
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2019., 22:17   #7
Tijekom domovinskog rata postojala je NMT mreža. To je bila stara mreža mobitela. Mnogi zapovjednici u HV su nosili te mobtele. Imati takav mobitel, bilo je pitanje statusa. Prisluskivanje tih mobitela bilo je vrlo jednostavno. Moglo ih se slusati, upadati u vezu ili ometati sa opremom vrijednom stotinjak eura (preracunato). Srpska strana je vecinu obavjestajnih informacija prikupila slusajuce ove mobitele. Imali su predbroj 099 u to vrijeme. Materijali za montiranje snimki razgovora Dadakovica i Tudjmana skinuti su sa te mreže. Snimke tih razgovora su montirale srpske obavjestajne sluzbe te ih preko svojih suradnika u RH slali u medije. Te snimke su kruzile po hrvatskim medijima do prije par godina.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 01:53   #8
Quote:
VHS-2 kaže: Pogledaj post
ako je postavljač teme zelio saznati nešto više, a vidim da želi, ili ga možda zanima nesto "drugo", evo ovom prilikom da kazem nesto sto ga vjerovatno zanima,DA slušali smo Vas,DA upali smo u vašu "vezu"-NE nismo-ometali- vase "neke određene" komunikacije,samo jedan mali osvrt koji ga vjerovatno zanima;DA slušali smo Vase tenkovske posade (T84)koje su vrlo školski "potvrđivale dobijene komande",imali smo ključeve, NE niste to mogli spriječiti, velika je razlika je između ometanja i slušanja,međusobna "prepucavanja" nas nisu zanimala.
Pa ajde gospodine opisite koji događaj, zar nisu neke šifre koristili? Kako se informacije koje su se saznale tijekom prisluškivanja koristile? Jel bilo zasjeda temeljem njih, il' slanja u eter da oni čuju pogrešne informacije?
Ne znam zašto si mišljenja da sam ja uopće sudjelovao u ratu jer sam 88. o godište, al me svakako zanima sve vezano, jer takve se stvari ne smiju zaboraviti.. Svatko tko je sudjelovao u obrani ima moje ogromno poštovanje, a posebno branitelji Vukovara ..
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 01:58   #9
Quote:
VHS-2 kaže: Pogledaj post
ako je postavljač teme zelio saznati nešto više, a vidim da želi, ili ga možda zanima nesto "drugo", evo ovom prilikom da kazem nesto sto ga vjerovatno zanima,DA slušali smo Vas,DA upali smo u vašu "vezu"-NE nismo-ometali- vase "neke određene" komunikacije,samo jedan mali osvrt koji ga vjerovatno zanima;DA slušali smo Vase tenkovske posade (T84)koje su vrlo školski "potvrđivale dobijene komande",imali smo ključeve, NE niste to mogli spriječiti, velika je razlika je između ometanja i slušanja,međusobna "prepucavanja" nas nisu zanimala.
U herojima Vukovara je bilo u jednoj epizodi da su zbog par branitelja Srbi zvali avijaciju, kao da jake snage ustaša dejstvuju preko radio veze..
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 02:02   #10
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Da, postoji veliki broj anegdota, o njima se malo govori. Na primjer ovo sto si spomnuo razgovor Jastreba i Sljivancanina. Sljivancanin nije razgovarao sa Jastrebom nego sa nekim od vezista. Pozivni znak zapovjednistva bio je "Jastreb".
Jesi siguran? Mslm što je onda s ostalim pozivnim znakovima? Mladi jastreb, šljuka,...? Gdje je bilo zapovjedništvo, tj. dal' je nakon 10 mi Dedaković iz Vinkovaca vodio obranu il'?
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 07:20   #11
Quote:
frankie1988 kaže: Pogledaj post
Jesi siguran? Mslm što je onda s ostalim pozivnim znakovima? Mladi jastreb, šljuka,...? Gdje je bilo zapovjedništvo, tj. dal' je nakon 10 mi Dedaković iz Vinkovaca vodio obranu il'?
Siguran sam. Poznato je gdje je bilo zapovjednistvo. U podrumu zgrade ureda za obranu u Vukovaru. Stariji Jastreb je vodio obranu do izlaska iz Vukovara, a mladji nakon njegovog izlaska. Nakon izlaska stariji Jastreb zapovijeda operativnom grupom, a njihova suradnja se nastavlja. Dedakovic pokusava organizirati proboj prema Vukovaru, iz Vinkovaca cesto dolazi topnicka pa i zracna potpora. Isto tako je bio slucaj kada je iz Vukovara davana topnicka potpora Nustru. Znaci postojala je koordinacija kao u svakoj organiziranoj vojsci. Pozivne znakove kao sto su: Joe, Sljuka i slicno su koristili zapovjednici punktova ili njihovi vezisti.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 10:32   #12
u svezi ( za postavljača teme) evo malo materijala tema je vrlo ozbiljna tako i ozbiljne info;
https://www.youtube.com/watch?v=5xA2LYV4kXE
- jedan bitan podatak iz našeg ED-a,nikada,nikada, nisu bili ometani niti blokirani,zato sam ti i rekao da je velika razlika između ometanja-blokiranja i slušanja,evo jos jedan mali podatak jednom prilikom "čejeni" se javili im puste pjesmu Čavoglave u svekoliko veselje želja im je ispunjenaEto toliko od mene,ne, ja nisam bio kod njih u ekipi ali smo im pomogli da se čuju malo" jače".Potraži imaš na Youtube još nekoliko slikopisa sa njihovim imenima i ratnim "špicnametima".
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 12:48   #13
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Siguran sam. Poznato je gdje je bilo zapovjednistvo. U podrumu zgrade ureda za obranu u Vukovaru. Stariji Jastreb je vodio obranu do izlaska iz Vukovara, a mladji nakon njegovog izlaska. Nakon izlaska stariji Jastreb zapovijeda operativnom grupom, a njihova suradnja se nastavlja. Dedakovic pokusava organizirati proboj prema Vukovaru, iz Vinkovaca cesto dolazi topnicka pa i zracna potpora. Isto tako je bio slucaj kada je iz Vukovara davana topnicka potpora Nustru. Znaci postojala je koordinacija kao u svakoj organiziranoj vojsci. Pozivne znakove kao sto su: Joe, Sljuka i slicno su koristili zapovjednici punktova ili njihovi vezisti.
Oni do kraja nisu znali da je Dedaković u Vk otisao? A niti gdje je zapovjedništvo obrane? Gledao sam o Nustru onaj dokumentarac, U Nustru tijekom prvog napada kao da je rasulo medu nasima bilo dok u Vukovaru sve bilo dobro koordinirano.. Sad cuo sam da su preko veze nade stalno zvali na predaju i govorili da su izdani? Odatle je i izasla ta priča smisljena od KOSa o izdaji
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 12:54   #14
Quote:
VHS-2 kaže: Pogledaj post
u svezi ( za postavljača teme) evo malo materijala tema je vrlo ozbiljna tako i ozbiljne info;
https://www.youtube.com/watch?v=5xA2LYV4kXE
- jedan bitan podatak iz našeg ED-a,nikada,nikada, nisu bili ometani niti blokirani,zato sam ti i rekao da je velika razlika između ometanja-blokiranja i slušanja,evo jos jedan mali podatak jednom prilikom "čejeni" se javili im puste pjesmu Čavoglave u svekoliko veselje želja im je ispunjenaEto toliko od mene,ne, ja nisam bio kod njih u ekipi ali smo im pomogli da se čuju malo" jače".Potraži imaš na Youtube još nekoliko slikopisa sa njihovim imenima i ratnim "špicnametima".
Hah kad je dobra pjesma a kako su se vecinom koristile skupljene informacije? Za pripremu obrane il'? Jesmo li im kad odustali dezinformacije.. ? Znam da kad je general Blago Zadro poginuo da oni to nisu znali da su nadi to vjesti i preko radio veze prikrili.
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 13:21   #15
Quote:
frankie1988 kaže: Pogledaj post
Oni do kraja nisu znali da je Dedaković u Vk otisao? A niti gdje je zapovjedništvo obrane? Gledao sam o Nustru onaj dokumentarac, U Nustru tijekom prvog napada kao da je rasulo medu nasima bilo dok u Vukovaru sve bilo dobro koordinirano.. Sad cuo sam da su preko veze nade stalno zvali na predaju i govorili da su izdani? Odatle je i izasla ta priča smisljena od KOSa o izdaji
Znali su da je Dedakovic otisao iz Vukovara. Ako ne prije, onda slusajuci ga iz Vinkovaca dok se koristio NMT mobitelom.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 13:28   #16
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Znali su da je Dedakovic otisao iz Vukovara. Ako ne prije, onda slusajuci ga iz Vinkovaca dok se koristio NMT mobitelom.
A tako... koliko sam shvatio da ste vi bili sudionici događanja ovdje na ovim prostorima, vidim da ste dobro upućeni, jel bi htjeli reći gdje ste na kojim položajima bili? jel znate mozda gdje je bilo zapovjedništvo u Vinkovcima?
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 14:16   #17
Quote:
frankie1988 kaže: Pogledaj post
A tako... koliko sam shvatio da ste vi bili sudionici događanja ovdje na ovim prostorima, vidim da ste dobro upućeni, jel bi htjeli reći gdje ste na kojim položajima bili? jel znate mozda gdje je bilo zapovjedništvo u Vinkovcima?

"zulu"-Bruno, daj mu reci svoje; ime prezime,čin,ustrojbeno mjesto,broj čizama ljetnih/zimskih,ratni put,ja sam svoje sve zaboravio,budući da smo imali gotovo identično sve, daj eto reci mladuncu
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 15:26   #18
Quote:
VHS-2 kaže: Pogledaj post

"zulu"-Bruno, daj mu reci svoje; ime prezime,čin,ustrojbeno mjesto,broj čizama ljetnih/zimskih,ratni put,ja sam svoje sve zaboravio,budući da smo imali gotovo identično sve, daj eto reci mladuncu
Ne razumijem čemu ismijavanje? nisam pitao ni ime, ni prezime ni čin,. a ni ratni put, nego vidim da je gospodin dobro upoznat pa me zanima ako želi reći na kojem položaju je bio,.. vidiš zbog takvih kao ti mladi danas ništa ni ne znaju o Domovinskom ratu, jer ih upravo takve osobe odbijaju, a na Vama bi gospodo trebalo biti da prenesete mlađem naraštaju što se događalo, da naši heroji ne odu u zaborav... razgovarao sam s puno branitelja i onih koji su sudjelovali, i slušati ih meni je bila čast,. znam da su teme bolne i teške,.. al one su dio svih nas i dio naše prošlosti,.. e sad gospodine razmislite malo o tome..
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 15:59   #19
Quote:
frankie1988 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem čemu ismijavanje? nisam pitao ni ime, ni prezime ni čin,. a ni ratni put, nego vidim da je gospodin dobro upoznat pa me zanima ako želi reći na kojem položaju je bio,.. vidiš zbog takvih kao ti mladi danas ništa ni ne znaju o Domovinskom ratu, jer ih upravo takve osobe odbijaju, a na Vama bi gospodo trebalo biti da prenesete mlađem naraštaju što se događalo, da naši heroji ne odu u zaborav... razgovarao sam s puno branitelja i onih koji su sudjelovali, i slušati ih meni je bila čast,. znam da su teme bolne i teške,.. al one su dio svih nas i dio naše prošlosti,.. e sad gospodine razmislite malo o tome..
sve što želiš znati o DR-u imaš na netu,neki branitelji su pisali osobna iskustva,pronađi,kupi si knjigu,temu koju si postavio "slabo leba" ćeš se najesti.
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2019., 16:07   #20
Quote:
VHS-2 kaže: Pogledaj post
sve što želiš znati o DR-u imaš na netu,neki branitelji su pisali osobna iskustva,pronađi,kupi si knjigu,temu koju si postavio "slabo leba" ćeš se najesti.
O stvarno? a po čemu si zaključio da nisam? pa hajde mi kad si očito toliko inteligentniji od mene uputu na ovakvu temu na internetu, il bar sličnu,. i ne ovdje ne mislim o radio emitiranjima nego,. o radio komunikaciji kao što sam i postavio u opisu teme,.. a upravo me i zanimaju iskustva osoba koja su bili svjedoci takvih događanja,.. pa makar bili i s "one" strane,. aj mi onda kazi koja je svrha ovog foruma, ako sve što me zanima mogu naći na "netu"?
frankie1988 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.