Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2011., 12:54   #21
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Dobro da znam da ne kupujem to netestirano smeče s tzv. bijele liste...
Ako cemo o smecu govoriti Nivea je vec odavno smece, zatim taj Q10 od Nivee je gori od najjeftinije kreme za ruke, ulja Jonson and Jonson su na donjoj razini kvalitete za ulja, uglavnom marke za ljude zeljne potpisa NIna Ricci i novopecene sponzoruse koje nemaju znanja ali imaju novce.

Sada ste na aferi dioksinai stocne hrane naucili da nema sigurnog proizvoda dok je god ljudska pohlepa i egoizam na djelu.
Zivotiinje su kao kolaterarne zrtve ljudske pohlepe putem te afere ni krive ni duzne uzvratile udarac svojim vjekovnim tlaciteljima i muciteljima.

Zeljela bih zivjeti u ljepse uredjenom svijetu a ne u ovoj ruznoj zemaljskoj rupi sa dvonogim ubojicama i covjeka i zivotinja.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 12:55   #22
zašto su informacije prešture? naveden je neki proizvod, no znači li to da je cijeli njegov asortiman na crnoj listi (npr. nivea)?

s druge strane... govoreći facebok jezikom, bijelu listu je lajkalo nešto iznad 1000 ljudi što je, recimo, ok. Crna, pak, lista imala je odaziv skoro upola manji.
što to govori? Vjerojatnost je da je svatko od njih posjetio link za obje liste. Dakle, nitko ne želi mučit životinje, ali pola njih se ipak ne može odreći finih kremica i inih artikala.

Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Zeljela bih zivjeti u ljepse uredjenom svijetu a ne u ovoj ruznoj zemaljskoj rupi sa dvonogim ubojicama i covjeka i zivotinja.
čuj, ilovača sve izvlači (ili u kojem već dijelu RH živiš)
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 12:59   #23
Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Ako cemo o smecu govoriti Nivea je vec odavno smece, zatim taj Q10 od Nivee je gori od najjeftinije kreme za ruke, ulja Jonson and Jonson su na donjoj razini kvalitete za ulja, uglavnom marke za ljude zeljne potpisa NIna Ricci i novopecene sponzoruse koje nemaju znanja ali imaju novce.

Sada ste na aferi dioksinai stocne hrane naucili da nema sigurnog proizvoda dok je god ljudska pohlepa i egoizam na djelu.
Zivotiinje su kao kolaterarne zrtve ljudske pohlepe putem te afere ni krive ni duzne uzvratile udarac svojim vjekovnim tlaciteljima i muciteljima.

Zeljela bih zivjeti u ljepse uredjenom svijetu a ne u ovoj ruznoj zemaljskoj rupi sa dvonogim ubojicama i covjeka i zivotinja.
Aha... i zato je bolje prije primjene na ljudima stvari što manje testirati na životinjama... Zanimljivo...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 13:12   #24
što se tiče vivisekcije,složila bih se s tobom kad bi sve to zaista bilo tako i kad stvarno ne bi imali izbora nego ili mučiti životinje ili umrijeti od raznih bolesti..
ALI to naprosto nije tako!
mnogi lijekovi testirani na životinjama pokazali su se pogubnim za ljude,iz razloga što naše i njihove reakcije na neku supstancu se potpuno razlikuju. Već sam pisala o tome u prethodnim postovima pa da se ne ponavljam...

Ali ono što ZaISTA nije potrebno je testiranje uvijek zbog nove linije ruža,pudera,šampona il laka za kosu.
Nemoj mi reći da milijarde živoinja zaslužuju užasnu patnju i smrt da bi ti u dućanu imao sto i jednu varijaciju istog proizvoda,pogotovo kad bi se taj isti mogao jednako proizvesti i bez vivisekcije...
Jel potrebno gomili zečeva stalno i iznova kapati litre nekog korozivnog sredstva u oči da bi se dokazala štetnost za ljude? Hoćeš ti ikad otvoriti bocu sanitara i sasut je u oči? I možeš li i sam zaključiti šta bi ti se dogodilo-bez potrebe da ti to kaže tisuću izmrcvarenih životinjskih leševa?

Uglavnom,od nas se traži samo da ne podržavamo takve tvrtke,imamo izbora napreteka,al od svog komoditeta i lijenosti,i umišljenosti-nije nas briga

Životinje za hranu su priča za sebe..
Happytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 13:15   #25
Quote:
Happytree kaže: Pogledaj post
što se tiče vivisekcije,složila bih se s tobom kad bi sve to zaista bilo tako i kad stvarno ne bi imali izbora nego ili mučiti životinje ili umrijeti od raznih bolesti..
ALI to naprosto nije tako!
mnogi lijekovi testirani na životinjama pokazali su se pogubnim za ljude,iz razloga što naše i njihove reakcije na neku supstancu se potpuno razlikuju. Već sam pisala o tome u prethodnim postovima pa da se ne ponavljam...
Valjda si svjesna da lijekovi prolaze i fazu testiranja na ljudima prije konačnog puštanja u upotrebu?
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 13:22   #26
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Aha... i zato je bolje prije primjene na ljudima stvari što manje testirati na životinjama... Zanimljivo...
Zivoinja ce vrlo brzo umrijeti od hranjenja kemikalijama, przenja i posipanja kiselinama sto oni koji testiraju jako dobro znaju.
Radi se o toome da zivotinje zive krace, ne jedu, piju, mazu se po 20 godina da bi se znalo sto ce biti sa zenama, djecom i ljudima koji odredjene stvari jedu, piju,mazu se, koriste u domacinstvu.
Dakle potpuno je neucinkovito s obzirom na zivotni vijek zivotinje, kilazu i duziinu izlaganja agensu.

Ali dobro za staviti na kutiju da se kupac osjeca vazno sto je za neko smece od kreme dao 200 kunica.
O tome se radi.
Cak, sto vise, smatram da to neki stave na kutiju da je dermatoloski testirano a nkad nije niti testirano da bi se roba skuplje prodala seljacima.
Sto ces.
SVak radi ono sto zna.

Sto ima nauka od toga sto ce se u pecnicu staviti macka i macici i peci dok se macici i macka ne zaljepe za dno i onda provjeravati kako je ko izdahnuo.
Takvi ljudi su za poslove u logriima smrti iz II sv. rata.
Ko to moze raditi zivotinji moze i ljudima.

I bas mi je drago sto se sponze mazu sa Nivea Q10 kremicom. Zecu je godila mozda, a sponzi nece jer nije zec.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 13:29   #27
da,al ta faza je uglavnom kad su pušteni u prodaju..pa kad nastane sranje povuku lijek,prebroje novac i kreću dalje.
Zar ne kužiš koliko puta se dogodi da je neki lijek pogubno štetan ili jednu stvar liječi a donosi 10drugih štetnih sa sobom.
Al za farmaceutske kompanije to je super-prodaju ti lijek koji će srediti da ti treba još lijekova.
Zaradi nema kraja.
A vivisekcijom se samo osiguravaju od tužbi.

Naravno,ima iznimaka sigurno,ali velika većina radi tako.

Danas postoje hrpe knjiga,filmova,članaka o tome,napisanih od ljudi iz te industrije. Al đaba,ljudi neče ni čut o ničemu

i čemu nam sav tehnološki napredak,svi ti kompjuteri,uzgoj živih stanica, i sva ta svemirska čudesa koja neznam ni nabrojati-kad još uvijek testiramo na barbarski način .
đaba nam sva kultura i napredak-ispod kože smo još najobičnija barbarska čeljad

evo ga
www.youtube.com/watch?v=pzb8VGOHxpM
www.youtube.com/watch?v=NqD52sYMI9A

neznam jel sam uspjela

Zadnje uređivanje Khufu : 06.01.2011. at 14:12.
Happytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 13:49   #28
Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Zivoinja ce vrlo brzo umrijeti od hranjenja kemikalijama, przenja i posipanja kiselinama sto oni koji testiraju jako dobro znaju.
Radi se o toome da zivotinje zive krace, ne jedu, piju, mazu se po 20 godina da bi se znalo sto ce biti sa zenama, djecom i ljudima koji odredjene stvari jedu, piju,mazu se, koriste u domacinstvu.
Dakle potpuno je neucinkovito s obzirom na zivotni vijek zivotinje, kilazu i duziinu izlaganja agensu.

Ali dobro za staviti na kutiju da se kupac osjeca vazno sto je za neko smece od kreme dao 200 kunica.
O tome se radi.
Cak, sto vise, smatram da to neki stave na kutiju da je dermatoloski testirano a nkad nije niti testirano da bi se roba skuplje prodala seljacima.
Sto ces.
SVak radi ono sto zna.

Sto ima nauka od toga sto ce se u pecnicu staviti macka i macici i peci dok se macici i macka ne zaljepe za dno i onda provjeravati kako je ko izdahnuo.
Takvi ljudi su za poslove u logriima smrti iz II sv. rata.
Ko to moze raditi zivotinji moze i ljudima.

I bas mi je drago sto se sponze mazu sa Nivea Q10 kremicom. Zecu je godila mozda, a sponzi nece jer nije zec.
Kakav brainstroming.

Nije mi jasno jel onda životinje žive kraće ili dulje (dvadesetak godina), što je to neučinkovito s obzirom na životni vijek?
...
Mogu li te pitati kakvu si školu završila i gdje radiš? Samo okvirno.


Happytree
, što ti predlažeš?
Potpuni prekid testiranja? Ono što ti piše na stranicama PETE i Prijatelja životinjama o alternativama koje mogu potpuno zamijeniti klasična testiranja su gluposti, samo da znaš, i meni se više jednostavno neda o tome.

Linkovi na Biosearch su:
http://www.youtube.com/watch?v=pzb8VGOHxpM
http://www.youtube.com/watch?v=NqD52sYMI9A

imaš viška http://
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 14:01   #29
tnx za linkove,ja sam ti stvarno kompjutorska neznalica....

Ma ja sam svjesna da je potpuni prekid testiranja utopija i da su testiranja u nekim slučajevima neophodna i korisna..
al se grozim ovih sranja koja se rade životinjama zbog kozmetike,pa imamo stotine varijacija svakog zamislivog proizvoda,masa njih nisu uopće neophodni al eto imamo ih...
ako imamo tisuću vrsta šampona,sredstava za čišćenje,make up-a, zar nije vrijeme da se stane s tim užasnim mrcvarenjem živih bića.

pa vidi šta im rade? reci,jel to normalno? Kako ti se srce ne stegne? i to su živa bića
Happytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 14:26   #30
hej i zašto ti se ne da o tome, ja bih osobno mirnija bila kad bi me netko zaista uvjerio da je sve to neophodno i da nema alternative..nisam fanatik,ako činjenice tvrde suprotno moj um je otvoren...
pa reci
Happytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 14:29   #31
Quote:
Happytree kaže: Pogledaj post
da,al ta faza je uglavnom kad su pušteni u prodaju..pa kad nastane sranje povuku lijek,prebroje novac i kreću dalje.
Zar ne kužiš koliko puta se dogodi da je neki lijek pogubno štetan ili jednu stvar liječi a donosi 10drugih štetnih sa sobom.
Klinička testiranja se rade prije puštanja u prodaju. Primjeri u kojima je lijek već u prodaji, a da je testiran i na kraju ima štetne posljedice su rijetki. Bez testiranja bi stvari bile mnogo gore, pogotovo bez testiranja na životinjama.
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 15:05   #32
Quote:
Happytree kaže: Pogledaj post
da,al ta faza je uglavnom kad su pušteni u prodaju..pa kad nastane sranje povuku lijek,prebroje novac i kreću dalje.
Zar ne kužiš koliko puta se dogodi da je neki lijek pogubno štetan ili jednu stvar liječi a donosi 10drugih štetnih sa sobom.
Al za farmaceutske kompanije to je super-prodaju ti lijek koji će srediti da ti treba još lijekova.
Zaradi nema kraja.
A vivisekcijom se samo osiguravaju od tužbi.

Naravno,ima iznimaka sigurno,ali velika većina radi tako.

Danas postoje hrpe knjiga,filmova,članaka o tome,napisanih od ljudi iz te industrije. Al đaba,ljudi neče ni čut o ničemu

i čemu nam sav tehnološki napredak,svi ti kompjuteri,uzgoj živih stanica, i sva ta svemirska čudesa koja neznam ni nabrojati-kad još uvijek testiramo na barbarski način .
đaba nam sva kultura i napredak-ispod kože smo još najobičnija barbarska čeljad

evo ga
www.youtube.com/watch?v=pzb8VGOHxpM
www.youtube.com/watch?v=NqD52sYMI9A

neznam jel sam uspjela
Uspjela si.
Za slicne stvari znam, ali dobro bi bilo da svaki posteni covjek vidi ove stvari i dobro se zamisli nad kupvinom proizvoda ovakvih tvrtki.

Vidljivo je da su americka drustva za zastitu zivotinja samo bajka, da su njihove velike korporacije obicni kriminalni milje nedohvatljiv zakonu.

Onda, nakon katastrofe u meks.zaljevu, sto je jos ostalo sto bi nekog zanimalo a da bi mu trebalo od takvog naroda. Nista. Osim oruzja za masovn ubijanje jer u tome su jako sposobni.

Pokusi su zlocinacki i ne daju uopce rezultate koji bi se mogli ozbiljno razmatrati.
Sto mislite kadagledate njihove pet policije i one koji hapse vlasnikezbog zanemarivanja.? Da li mislite da sve nadjene zivtinje idu na udomljavanje. Ne. idu na rezanje, istrazivanje, mucenje, cak nije dvoljan jedan, vec dva-tri razlicita eksperimenta da bi zivotinja satima i danima umirala u mukama.

A kako bi se i moglo drukcije misliti o djelatnosti ljudi koji su mogli baciti nuklearno oruzje na bilo koji narod.

I francuske i kanadske tvrtke vrve od vivisekcija i drugih eksperimenata na zivotnjama u svrhu kozmetike i kucnih potrepstina, gdje zivtinje uzaludno se muce da bi sedoslo do necega sto ne sluzi uopce ljudima, do rezultata se dolazi zasipnjem i unistavanjem zivotinja i uporabom sredstava koja se sigurno u ljudi nece dogadjati.

U tim firmama, korporacijama rade intelektualci, naucnici, laboratorijskistrucnjaci koje mirno mozemo nazvati ZLONCIMA PRVE VRSTE.

Dakle, u moju kucu i kancelariju nece uopce vise uci niti jedan proizvod sa crne liste ili eventualno kasnije dopunjene.
Ni u kucu mojih dobrih prijatelja i rodbine.
Racunajuci moje nabavke izgubili su negdje 2000 kn mjesecno samo od moje male obitelji.

Ljudi koji se bave takvim poslom i narod koji u svojim njedrima drzi takve firme su OBICNI GENETSKI LJUDSKI SKART.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 15:37   #33
Quote:
9ak kaže: Pogledaj post
Klinička testiranja se rade prije puštanja u prodaju. Primjeri u kojima je lijek već u prodaji, a da je testiran i na kraju ima štetne posljedice su rijetki. Bez testiranja bi stvari bile mnogo gore, pogotovo bez testiranja na životinjama.
ok,a kad pustiš lijekove sastrane-ova ostala sakaćenja su nepotrebna,nova marka šampona ili ruža ili deterđenta nije vrijedna neopisivih patnji živih bića!

Ma zašto smo tako lijeni promijeniti glupi kozmetički proizvod? To čak nije ni žrtva-jer izbor je velik i raznolik...Pa čak i da nije..meni nijedne pelene nisu kao Pampers niti peeling za lice kao (neču ih reklamirat iz inata)-al sam ih bez beda zamijenila. Naprosto,nisu vrijedni patnje-a ja imam izbora.

Sizim,nažalost,i kod nas na Vet.fakultetu su se radila testiranja na Beaglovima (ne znam dal još)-ne samo tamo kod nekih drugih...
Happytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 17:56   #34
Quote:
9ak kaže: Pogledaj post
Klinička testiranja se rade prije puštanja u prodaju. Primjeri u kojima je lijek već u prodaji, a da je testiran i na kraju ima štetne posljedice su rijetki. Bez testiranja bi stvari bile mnogo gore, pogotovo bez testiranja na životinjama.
Nisu rijetki primjeri,upravo suprotno,svako malo se desi neki shit s lijekovima.
I često se klinička ispitivanja rade nakon što je pušten u prodaju.
Mi smo ljudi također njihovi zamorci..
Happytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 18:10   #35
Jednostavno necu vise kupovati nista od Palmoliva, Bieresdorfa (do sada sam kupovala Atrix) a od sada cu nesto od Avona pored toga sto uzimam za njegu lica od njih i od Rosala, deterdzente svih vrsta nista od Henkela necu uzimati,
L,Orealu pripada i Garnier, tako da ni njihove kreme necu reklamirati ali cu reci kolegici da uzme druge jer ih ona koristi, ja cu joj osobno doplatiti druge ako joj budu skuplje odgovarale.

Dakle:deterdzenti, sapuni, pjene za brijanje, kalodonti, deodoranti, samponi za kupanje, za kosu, boje za kosu trajne, sve vrste losiona za tijelo, losiona za bebe, krema za bebe,pelena za bebe, pudera, dekoratine kozmetike,
sredstava za ciscenje doma (gdje je potpuno smijesno dati psu da jede ili sipati zecu u uho), tbl. za perilicu sudja, sanitetski materijal i pribor, lijekovi -
UVIJEK POSTOJI ALTERNATIVA KOJA JE NEKAD I DALEKO KVALIATETNIJA od natpisa: dermatoloksi testirano, dermatoloski provjereno, itd. itd. itd.

Dragi forumasi, ne dajte se izmanipulirati i postati suucesnik u mucenju zivotinja potpuno nepotrebniim pokusima kodsvake ISTE serije prizvoda ili kemikalija sa poznatom kemijskom i matematickom formulom za produkciju.

Nemoje dati svoju lovu trovacima i muciteljima zivotinja sa crne liste proizvoda koja se gore moze lijepo iscitati.
To ste duzni svim onim mutnim izmucenim okicama maca, cuka, zeka, misica, svim onim silnim ranama od kiselina i sinim onim nazivo seciranim zivim bicima koja iimaju samo jednu zelju: da ih neko rijesimuka i pusti da umru.

Ne dozvolite da vasa djeca koriste kozmetiku koja je lagano ubijala neduzne zivotinje a nista nije dokazala - jer se ulje za bebe ne jede vec maze, jer se kiselina ne prosipa po tijelu a onda neociscena i umotana ostavlja da grize danima.
Jer, sto covjeka cini humanim, na kraju krajeva?
Sto je razlika izmedju covjeka i djavla?
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 18:45   #36
Quote:
Happytree kaže: Pogledaj post
jeste gledali one grozne filmove o vivisekciji na youtube-u i na stranici "Prijatelja životinja"? Jeste li počeli paziti što kupujete?
Nisam gledao ništa sa dotične stranice...

Sa stvarima koje se testiraju na životinjama zapravo imam minimalni kontakt...ne koristim kreme, osim Neutrogene...kozmetika me ni najmanje ne zanima...jer se svodi na pastu za zube, sapun, gel za tuširanje...

Lijekove skoro pa ni ne pijem...


Quote:
Osim toga,jeste gledali filmove kako se postupa prema životinjama u tvornicama čije meso ,jaja, i mlijeko svakodnevno jedemo?
Ne...koja je poanta...ništa nemrem promijenit, pa se nema smisla ni opterećivati...

Više pazim na porijeklo piletine na stolu nego na njenu patnju u životu...

Jednostavno mi se nema smisla uzrujavati oko takvih stvari...nemam vremena za svoje bližnje dovoljno, kamo li za načine ispitivanja medikamenata koji su od prijeke važnosti za dosta ljudi...

Primjer:
Svaki dan umiru djeca u Africi (zbog izlječivih bolesti, gladi, pitaj boga od čega ne), te da nije medija većina ljudi za to ne bi ni znala...automatski neznajući se ne bi ni uzrujavali oko smrti ljudi na drugom kontinentu...a sad kad znaju za sve te smrti...opterećeni su time, a ništa ne mogu promjeniti...

Blaženo neznanje...ljudi su manje opterećeni kad nisu izbombardirani sa informacijama...


Quote:
Ja sam osobno zgrožena, u komi već danima kao da sam gledala ljudski holokaust,i sukladno tome uvodim promjene u život..
Kakve promjene...
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 18:58   #37
kako ne mogu ništa promijeniti time što imaju sluha za eto navodiš primjer Afriku?

Znam da nitko nije spasio cijeli kontinent,al sigurno je spašen ogroman broj djece od smrti od gladi,i sigurno je mnogima poboljšan život,upravo zbog ljudi koj nisu rekli "nije me briga jer ionako ne mogu ništa promijeniti"

Sad ćeš možda reći da što to vrijedi kad problem nije riješen i nisu spašeni svi.

Da si ti u Africi i da ti dijete gladuje (il ti sam),pa da ga netko nahrani i obuče bio bi sretan što ima takvih ljudi i što ti je dijete spašeno ,bez obzira što sto neke druge djece nije.
Al lako je reć nije me briga s pozicije sigurnosti i udobnosti-naročito kad nema sankcija za nedostatak empatije.


Moje promjene bi ti sigurna sam bile smiješne jer neću njima uspjeti promjeniti svijet-al ako mislim da je nešto grozno moram biti dosljedna i u djelima,inače bih bila licemjerka zar ne?
Happytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 19:04   #38
pazim da kupujem s bijele liste, da ne kupujem kožu i krzno, svog sina ću odgajati da ne bude čovjek koji kaže "nije me briga"
Happytree is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 19:06   #39
Quote:
Happytree kaže: Pogledaj post
Što vi mislite o tome?
Ja mislim da bi se ljudi koji se protive testiranju na zivotinjama trebali prijaviti da se testira na njima.

Tako bi pokazali da imaju alternativu testiranju na zivotinjama i pokazali bi da su dosljedni u svojim stavovima.

I naravno, to se nece desiti. Bas sokantno.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2011., 19:12   #40
Quote:
Happytree kaže: Pogledaj post
Nisu rijetki primjeri,upravo suprotno,svako malo se desi neki shit s lijekovima.
I često se klinička ispitivanja rade nakon što je pušten u prodaju.
Mi smo ljudi također njihovi zamorci..
Daj se ne sramoti molim te....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:15.