Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2014., 23:16   #61
Ja sam prije pisao o transparentnosti natječaja za znanstvena radna mjesta na sastavnicama sveučilišta. Mislim da su veleučilišta još jedna katergorija dolje što se tiče neke objektivnosti. Tu isto treba svašta počistiti. Na svim razinama sveučilišta i na svim fakultetima, počevši od Medicine, FSB-a, Filozofskog postoji nepotizam, neregularnost izbora u znan. zvanja, đabalebarenje.

Što se meni dogodilo . Bio na razgovoru za radno mjesto Asistent na TVZ-u u Zg, objavljenom na stranicama.HZZ-a. Održim izlaganje određene stručne teme. Sve super, postavili oni neka pitanja. Ali na kraju jedan iz komisije kaže: 'Kolega, žao mi je, ali znate za ovo mjesto postoji već jedna osoba, koja već desetak godina obnaša ovu dužnost. I prema tome, žao nam je, ali ona ima prednost pred svima, tako i vama.' Ja sav u šoku postavljam pitanje, pa zašto ste me uopće zvali na razgovor, kad kako sami tvrdite, natječaj je već unaprijed rezerviran za dotičnu osobu. Veli on, žao nam je, ali tako je, ja vam nisam smio ništa formalno reći preko telefona ili maila.

Tek danas sam došao k sebi, mislim svjestan sam da ovo nije ni prvi ni zadnji takav eksces, na sveučilištu, na svim fakultetima i veleučilištima. Ali ono što meni nije jasno, znam da su pravila napredovanja drugačija na veleučilištima i fakultetima. Na veleučilištu, postoji: Asistent, Viši i Niži predavač i profesor visoke škole. I uvjeti napredovanja su drugačiji, u osnovi jednostavniji, nego na nekom fakultetu, gdje uz nastavne uvjete, postoji i znanstveni kriteriji napredovanja po objavljenim radovima u CC časopisima i sl. Dakle, ono što me zanima, zahvaća li i djelatnike u Visokim učilištima, pravilo da samo određeni broj godina mogu ostati na istoj poziciji. To je veliki problem kod fakulteta, ako neki doktorant ne uspije dobiti mjesto docenta (koje je uostalom zbog ograničenosti sredstava stvarno teško dobiti), on praktički "leti na ulicu", a ispada da su ovi na Visokim školama zaštićeni kao svete krave. I opet za pet godina kad se bude "vršio reizbor" i objavio se natječaj na hzz.hr, opet bi ta ista osoba imala prednost pred svima, jer će tada imati 15 godina staža na tom radnom mjestu.
SummerTimeSad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 00:15   #62
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
prije upisa obrisati nos
i pitati ubrojivije,
od koga su krali
- poslije 1990-te

Kažu ubrojiviji,
Od rakete su krali.
Silne i moćne,
Ali bez-
benzina.

Kako kaže pjesnik,
Tvrdim glavama
Poput papagaja.

Hehehe.



Quote:
Jurica222 kaže: Pogledaj post
Kostović, Hebrang, Granić, Pašalić, sve vrhunski znastvenici i liječnici koji su isključivo iz domoljublja otišli u politiku. Malo morgen, otišli su da se uhljebe, od znanosti se slabo živi.
p.s.
Skidam kapu jedino pred Primorcem, ali on je jedan od rijetkih koji se i vratio u struku.
Za ove nisam ni rekao jer ne pratim niti znam. Ali kostović zaista je vrhunski znanstvenik koji da je ostao vani bi od znanosti sasvim dobro mogao živjeti. Dapače.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Na stranicama Instituta ima ukupno 5 međunarodnih i domačih projekata (ne računam onu smijuriju od Adrisa) od toga dva UHF-a pri čemu oba projekta vode ljudi koji nisu zaposleni na institutu, dva HRZZ od kojih jedan ne vodi čovjek zaposlen na institutu i jedan FP7 koji vodi čovjek koji ne radi u samom institutu. I to cijeli institut sa valda 10 laboratorija u nekoliko odsjeka.
Prvo, kaj znači smijurija od adrisa?
A drugo, kaj ti ovo govoriš nije mi jasno. Nitko od ovih voditelja tih projekta ne radi na institutu? Nego di rade? Kostović ne radi tam? Neznam jel trolaš, jednostavno neznaš il namjerno lažeš.

A imaš lijepo publikacije izlistane pa se može vidjeti da nisu svi radovi iz tog časopisa koji si ti naveo.
http://www.hiim.unizg.hr/index.php/znanost/publikacije

Mislim uvijek je jako lako popljuvati svačiji rad i trud. Ali ako netko u hrvatskoj znanosti to ne zaslužuje, to su ljudi na tom institutu za mozak.
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 08:11   #63
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post


jel ti to ove poslije 1990-te,
zoveš socijalistima ?
Da, apsolutno. Centralno upravljanje, monopol nad silom, monopol nad zdravstvom, monopol nad mirovinama, monopol nad edukacijom, oružana pljačka bez prava na izbor, ograničeno tržište, nameti, prirezi, beskrajna birokracija, nepotizam, apsolutna moć u rukama vladajuće elite a produktivni su primorani sve to plaćati, još i finincirati neizbježnu masovnu korupciju s tuđim novcem koja je odlika svih socijalističkih rupetina.

Ti ovo nazivaš slobodom tržišta i pravom na izbor?

Zadnje uređivanje satnik : 19.08.2014. at 08:24.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 09:06   #64
Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
....
Za ove nisam ni rekao jer ne pratim niti znam. Ali kostović zaista je vrhunski znanstvenik koji da je ostao vani bi od znanosti sasvim dobro mogao živjeti. Dapače.



Prvo, kaj znači smijurija od adrisa?
A drugo, kaj ti ovo govoriš nije mi jasno. Nitko od ovih voditelja tih projekta ne radi na institutu? Nego di rade? Kostović ne radi tam? Neznam jel trolaš, jednostavno neznaš il namjerno lažeš.

A imaš lijepo publikacije izlistane pa se može vidjeti da nisu svi radovi iz tog časopisa koji si ti naveo.
http://www.hiim.unizg.hr/index.php/znanost/publikacije

Mislim uvijek je jako lako popljuvati svačiji rad i trud. Ali ako netko u hrvatskoj znanosti to ne zaslužuje, to su ljudi na tom institutu za mozak.
Kostović jest BIO dobar znanstvenik a time da je mogao vani živjeti od toga ne zaslužuje cijeli institut, i drugi mogu vani živjeti od svoje znanosti.
Smijurija od adrisa znači da to nije organizacija koja je kompetentna donositi odluke o kvaliteti znanosti jer nema ozbiljnu znanstvenu komisiju niti peer review projekata.
To je kao da ti imaš lovu i raspišeš projekte u raznim područjima a jedno od njih je znanost i doneseš odluku o financiranju. Mislim, nekog ćeš izabrati tko ti se čini najbolji, dat mu lovu ali i dalje si nekompetentno izabrao.

Vidim da ne razumiješ.... dakle od 5 projekata (što je JUNAČKI premalo) 4 vode ljudi koji nisu zaposlenici tog Instituta. Dakle Institut je samostalna pravna osoba koja ima svoje zaposlene. Gajović (taj je kit fakat dobar) radi čini mi se na na Katedri za histologiju MEF-a i imao bi taj projekt i bez instituta, Kostović je penzioner i akademik te mu je radno mjesto akademija. Tako isto i drugi.
Ne govorim o svim publikacijama ali prva dva linka koja sam otvorio pokazuju da je rijeć o podprosječnim znanstvenicima čak i u biomedicini. Ako napreduješ s radovima u časopisu koji sam naveo bolje se ostavi znanosti. Ne mogu tri čovjeka u 3 godine imati SAMO 6 radova i tvrditi da rade odličnu znanost.
Možda nisi u znanosti ali ti rezultati su podprosječni. Nitko ne pljuje po ničijem trudu ali rezultati pokazuju da je to loš institut i ne opravdava onoliko ulaganje u njega. Pokušaj to usporediti s Rugjerom ili IFS-om. Evo recimo IFS koji je veličinom sličan http://www.ifs.hr/Page.aspx?p=95
Rijeć je jednostavno o lošoj instituciji, pri čemu ne tvrdim da tamo nema i dobrih ljudi ali ta institucija ničime nije opravdala onoliki novac. Da su taj isti novac dali rugjeru ili IFS-u vidio bi više rezultata....To je bio čisti politički projekt koji je u tih nekoliko godina unazadio hrvatsku znanost jer se skoro ništa drugo nije financiralo dok se gradio i opremao institut.
No to je beyond the point i svakako van teme.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 09:45   #65
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Da, apsolutno. Centralno upravljanje, monopol nad silom, monopol nad zdravstvom, monopol nad mirovinama, monopol nad edukacijom, oružana pljačka bez prava na izbor, ograničeno tržište, nameti, prirezi, beskrajna birokracija, nepotizam, apsolutna moć u rukama vladajuće elite a produktivni su primorani sve to plaćati, još i finincirati neizbježnu masovnu korupciju s tuđim novcem koja je odlika svih socijalističkih rupetina.
...

hvala tuđmanu i crkvi

u socijalizmu,
dobroj volji naroda
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 10:05   #66
Svi samo govorite o medicini.
Što je s pravom, Ekonomijom i drugim društvenim i humnističkim faksevima.
Tamo studira 75 posto studentske populacije.
milanović is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 11:44   #67
Quote:
milanović kaže: Pogledaj post
Svi samo govorite o medicini.
Što je s pravom, Ekonomijom i drugim društvenim i humnističkim faksevima.
Tamo studira 75 posto studentske populacije.
Bolje da ne znaš......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 12:10   #68
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
hvala tuđmanu i crkvi

u socijalizmu,
dobroj volji naroda
Kupljenom i uzdržavanom sa tuđim novcem, nema tuđeg novca, nema niti socijalizma (jer mu je kao i svakom socijalizmu ponestalo tuđeg novca)
Evo ti tvog dragog socijalizma: http://poskok.info/wp/?p=89603
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 12:11   #69
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Bolje da ne znaš......
Što je onda rješenje tih problema ? Privatizacija visokog školstva pa nek se snalaze kako znaju i umiju ?
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 12:48   #70
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Kostović jest BIO dobar znanstvenik a time da je mogao vani živjeti od toga ne zaslužuje cijeli institut, i drugi mogu vani živjeti od svoje znanosti.
Smijurija od adrisa znači da to nije organizacija koja je kompetentna donositi odluke o kvaliteti znanosti jer nema ozbiljnu znanstvenu komisiju niti peer review projekata.
To je kao da ti imaš lovu i raspišeš projekte u raznim područjima a jedno od njih je znanost i doneseš odluku o financiranju. Mislim, nekog ćeš izabrati tko ti se čini najbolji, dat mu lovu ali i dalje si nekompetentno izabrao.
Mene zanima na temelju čeg ti govoriš da su to smijurije od projekta i da su krivo izabrani.
I ne zaslužuje on institut, nego ga zaslužuje Zagreb i Hrvatska. Jer zahvaljujući njemu možemo biti na ovakvim kartama danas naprimjer:
http://www.fens.org/Training/NENS/NE...mme-Directory/
I ponavljam. U području znanosti koje je danas jedno od najznačajnijih, najbrže rastućih i u koje se ulažu ogromni novci. I koje otvara ogromne mogućnosti za čitav niz hrvatskih znanstvenika, ne samo biomedicinara.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Vidim da ne razumiješ.... dakle od 5 projekata (što je JUNAČKI premalo) 4 vode ljudi koji nisu zaposlenici tog Instituta. Dakle Institut je samostalna pravna osoba koja ima svoje zaposlene. Gajović (taj je kit fakat dobar) radi čini mi se na na Katedri za histologiju MEF-a i imao bi taj projekt i bez instituta, Kostović je penzioner i akademik te mu je radno mjesto akademija. Tako isto i drugi.
Pitanje je razumiješ li ti. Ako gajović radi na histologiji i imao bi taj projekt bez HIIMa, zašto se nalazi na njihovim stranicama? Kakve onda on veze ima s njima? Ima takve da on itekako radi na HIIMu. Ako pogledaš recimo laboratorije i njihove voditelje možeš to lijepo vidjeti.
http://www.hiim.unizg.hr/index.php/p...rija-i-mentora
A što se tiče kostovića, on je ako se ne varam direktor HIIMa još uvijek. Ali čak i da nije itekako sudjeluje u radu instituta, bilo u znanstvenom radu, bilo kao mentor. A kamoli ovi ostali.
A kaj je najgore čak i da nitko od njih nije zaposlenik HIIMa, nego samo koriste njihove laboratorije, životinje i sl. Pa upravo to pokazuje vrijednost takvog instituta.
A da ne spominjem kako, upravo zahvaljujući kostoviću, zagreb ima jednu od najvećih i najopsežnijih zbirka ljudskih mozgova. I koja je nažalost premalo iskorištena. Zbog nedostatka novaca i zanimanja.
Hoću samo reći da ako tražimo razloge tome kaj je zagrebačko sveučilište tako nisko, koncentrirati se na HIIM i kostovića može samo netko tko ne zna, nije upoznat sa njihovim radom i priča gluposti, ili je zlonamjeran i laže. A kako si rekao da kostovic baš i nije neki k u znanosti, mislim da znam u koju kategoriju spadaš.

Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Kupljenom i uzdržavanom sa tuđim novcem, nema tuđeg novca, nema niti socijalizma (jer mu je kao i svakom socijalizmu ponestalo tuđeg novca)
Evo ti tvog dragog socijalizma: http://poskok.info/wp/?p=89603
Odličan članak. Siguran sam da će krin i slični uvidjeti da su u krivu, ili barem dati koji agument kojim će pobiti tvrdnje ovdje heheheheh.
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 13:08   #71
Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
Mene zanima na temelju čeg ti govoriš da su to smijurije od projekta i da su krivo izabrani.
I ne zaslužuje on institut, nego ga zaslužuje Zagreb i Hrvatska. Jer zahvaljujući njemu možemo biti na ovakvim kartama danas naprimjer:
http://www.fens.org/Training/NENS/NE...mme-Directory/
I ponavljam. U području znanosti koje je danas jedno od najznačajnijih, najbrže rastućih i u koje se ulažu ogromni novci. I koje otvara ogromne mogućnosti za čitav niz hrvatskih znanstvenika, ne samo biomedicinara.



Pitanje je razumiješ li ti. Ako gajović radi na histologiji i imao bi taj projekt bez HIIMa, zašto se nalazi na njihovim stranicama? Kakve onda on veze ima s njima? Ima takve da on itekako radi na HIIMu. Ako pogledaš recimo laboratorije i njihove voditelje možeš to lijepo vidjeti.
http://www.hiim.unizg.hr/index.php/p...rija-i-mentora
A što se tiče kostovića, on je ako se ne varam direktor HIIMa još uvijek. Ali čak i da nije itekako sudjeluje u radu instituta, bilo u znanstvenom radu, bilo kao mentor. A kamoli ovi ostali.
A kaj je najgore čak i da nitko od njih nije zaposlenik HIIMa, nego samo koriste njihove laboratorije, životinje i sl. Pa upravo to pokazuje vrijednost takvog instituta.
A da ne spominjem kako, upravo zahvaljujući kostoviću, zagreb ima jednu od najvećih i najopsežnijih zbirka ljudskih mozgova. I koja je nažalost premalo iskorištena. Zbog nedostatka novaca i zanimanja.
Hoću samo reći da ako tražimo razloge tome kaj je zagrebačko sveučilište tako nisko, koncentrirati se na HIIM i kostovića može samo netko tko ne zna, nije upoznat sa njihovim radom i priča gluposti, ili je zlonamjeran i laže. A kako si rekao da kostovic baš i nije neki k u znanosti, mislim da znam u koju kategoriju spadaš....
Ništa nisi razumio. Nekompetentno je izabran jer: komisija nije kompetentna, nema peer review-a, organizacija koja ga daje nema nikakvo iskustvo u znanosti

To što je područje zanimljivo i atraktivno ne znači da mi moramo imati institut za to ako nemamo ljude za to ...a nemamo. Zbirka mozgova? Pa onda šta? Za što je to do vraga argument?

To s tim institutom je tipična hrvatska podvala, svi su na institutu (mentori jasno) a nitko na njemu nije zaposlen...slažem se da institut daje ljudima instrumente na korištenje pitanje je: koliko ti ludi plačaju to korištenje? Tko plaća održavanje i hladni pogon? tko je odgovoran za instrumente? Ja moram priznati ne doživljavam institut kao organizaciju za loan instumenata.
Ti ljudi NISU ZAPOSLENI na institutu. Ja ne mogu od ovoga jednostavnije. Oni tamo imaju projekt, kad ne bi bilo instituta oni bi imali projekt na svojem mjestu zaposlenja kao što neki i imaju, drugim riječima na tom institutu kao radnoj organizaciji NEMA kvalitetnih ljudi kao što sam jasno naveo brojanjem njihovih projekata a uistinu unikatan RH sustav je da direktor instituta kao pravne osobe ne mora biti tamo i zaposlen.

Kostović je BIO nekad dobar znanstvenik i to sam napisao, sad je star čovjek koji više ne radi ozbiljnu znanost i ne vidim razloga da on taj institut uistinu i vodi. Naravno da ga vodi kad ga je "stvorio" a kako ga vodi vidi se po kadru koji je tamo zaposlen. Ponovno ističem NE MOŽE SE davati lova za institut na osnovu jednog čovjeka i njegove teme istraživanja POGOTOVO ne za nekoga tko je već i onda imao preko 60 godina, to ti je pravi razlog zašto smo tako nisko na ljestvici..nepotizam, davanje love bez kriterija, političko uredovanje kod financiranja samo to na žalost ne vidiš. Taj institut bez obzira na teme istraživanja je drugorazredna znanstvena institucija jer i uz "vanjske" voditelje projekata output je mizeran. Ovo nije način kako se vodi i ustrojava Institut i zato i jest output nikakav. Ne čini prvorazrednost tema istraživanja nego kvaliteta istraživanja teme. Tvoja logika me podsjeća na neke moje kolege koje tvrde da su centar izvrsnosti za neku temu samo zato jer se jedini time bave.....a bave se loše ili u najboljoj mjeri osrednje ....naravno.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 19.08.2014. at 13:16.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 14:14   #72
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Kostović je BIO nekad dobar znanstvenik i to sam napisao, sad je star čovjek koji više ne radi ozbiljnu znanost i ne vidim razloga da on taj institut uistinu i vodi. Naravno da ga vodi kad ga je "stvorio" a kako ga vodi vidi se po kadru koji je tamo zaposlen.
Ok. Govoriti kako je radman netko i nešto za razliku od kostovića, kako je ovaj star i ne bavi se ozbiljnom znanošću više i kako nema smisla da vodi išta, kako je HIIM drugorazredna znanstvena institucija,... Neznam kaj da ti kažem na to. Samo iz toga se vidi da nažalost o neuroznanosti, HIIMu, ljudima kaj tam rade, kao ni njihovim referencama neznaš baš puno, i moram priznat da mi se neda tebe sad tu u neš uvjeravati. Veći je problem kaj se oni neznaju reklamirati kao recimo radman. I kaj će netko čitati kaj ti pišeš i pomisliti da si u pravu i da ima smisla. A ti pišeš o nečemu o čem neznaš ništa. A najgore je kaj pišeš neistine.

Znanost je na sreću vrlo egzaktna i sasvim dobro se može objektivno procijeniti tko je kakav znanstvenik i kakva je koja znanstvena institucija. Ali ne letimičnim gledanjem prvog linka na koji nađeš.

Lijepi pozdrav.
toto tamuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 14:47   #73
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
hvala tuđmanu i crkvi

u socijalizmu,
dobroj volji naroda
Ni Tuđman ni crkva ne bi bili važni faktoru u tvom životu
da je slobodnog društva i da je državni aparat sveden na minimum

budući da živimo u neosocijalizmu
u kojemu je utjecaj države ogroman i ovlasti iste nemaju granice
mogu te i Tuđman i interesne skupine poput crkve hebat do mile volje
sve u okviru zakona!

tražili ste dobili ste
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 15:25   #74
Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
Ok. Govoriti kako je radman netko i nešto za razliku od kostovića, kako je ovaj star i ne bavi se ozbiljnom znanošću više i kako nema smisla da vodi išta, kako je HIIM drugorazredna znanstvena institucija,... Neznam kaj da ti kažem na to. Samo iz toga se vidi da nažalost o neuroznanosti, HIIMu, ljudima kaj tam rade, kao ni njihovim referencama neznaš baš puno, i moram priznat da mi se neda tebe sad tu u neš uvjeravati. Veći je problem kaj se oni neznaju reklamirati kao recimo radman. I kaj će netko čitati kaj ti pišeš i pomisliti da si u pravu i da ima smisla. A ti pišeš o nečemu o čem neznaš ništa. A najgore je kaj pišeš neistine.

Znanost je na sreću vrlo egzaktna i sasvim dobro se može objektivno procijeniti tko je kakav znanstvenik i kakva je koja znanstvena institucija. Ali ne letimičnim gledanjem prvog linka na koji nađeš.

Lijepi pozdrav.
Lista referenci dovoljno govori tko tamo radi, što radi i kako radi a vjeruj mi da o kvaliteti časopisa znam neuporedivop više od tebe. Tebi nije niti jasno zašto je adris projekt nikakva referenca zaboga..... Radman je isti kao i Kostović, bivša znanstvena veličina koja je iskoristila svoj politički utjecaj i zapravo u konačnici osiromašila znanost. Institut u neuroznanosti evrope a kamoli svijeta ne znači apsolutno ništa. Radman je dobio lovu za uređenje instituta u kući koja je već postojala i potrošio daleko manje ali to je isto sranje kao i ovo Kostino. Kostović je dobio sam bog zna koliko za zgradu, za njeno uređenje i onda u par navrata za instrumente, plus ljude koji i danas tamo rade plus hladni pogon. I rezultat toga je što? Malo...vrlo malo.
Zar ti uistinu nije čudan slijedeći niz: Kostović ministar (podpredsjednik vlade koji se bavi podunavljem u to vrijeme a Ministarstvo vodi Ružinski) - proglašavanje istraživanja mozga prvim prioritetom (kronične bolesti jasno) - izgradnja skupog instituta (s mramorom i sve) i to u najgore vrijeme za znanost kad nije bilo cvonjka za druge. Rezutat: nakon 10 - 15 godina...malo više od nule za tu lovu plus plaće djelatnika na MZOS-u, plus hladni pogon a oni najbolji nisu tamo niti zaposleni. Aj probaj tako formirati recimo Max Planck institut pa da te vrag odnese u 5 minuta.
Znanost jest egzaktna i zato usporedi IFS i taj institut tu su negdje po broju ljudi, usporedi broj projekata, uložen novac kroz to vrijeme, broj i kvalitetu publikacija, međunarodnu suradnju u zadnjih 15 godina i sve će ti biti jasno. Ja sam pogledao prva dva linka koja sam kliknuo i dalje mi se nije dalo ali obzirom na broj projekata i voditelje (pardon mentore) više nije niti potrebno. Divno, znanstvenim vedetama instituta su potrebni mentori....
Uostalom zar nije na isti način najveći Sveučilišni projekt dobio Ante Čović plus najveći projekt za "razvoj sveučilišta" a čovjek sve radove za napredovanje objavio u svom kućnom časopisu fiilozofska istraživanja....to ti je u biti isto kao i ovo Kostino ili Radmanovo samo kaj su oni bolji znanstvenici. To ti je core problema RH znanosti nepotizam umjesto meritokracije i razlog zašto nas je beograd pretekao. Tamo mjere individualno svakog znanstvenika egzaktnim publliciranim kriterijima i ljudi dobijaju novac za projekte i dijelom plaće prema tim kriterijima tj rangiraju znanstvenike i reevaluaciju rade svake dvije-tri godine. Počeli to prije nekoliko godina i...voila. A mi dajemo lovu Anti Čoviću a labos u Institutu vodi kit kaj publicira u Antopologicum-u..
Znam da si fasciniran Kostom ali shvati vrijeme njegove znanosti je davno prošlo vrijeme, ostario čovjek (kao i svaki drugi) i vrijeme je za druge a i dalje se grčevito drži upravljanja... Ali slažemo se u nečem...nije tema threada. Evo ja neću više.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 19:22   #75
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
...
tražili ste dobili ste

nitko ovo do danas,
nije tražio.

tuđman s predoumišljajem,
sam doveo bespuća hrvatske zbiljnosti.
i još ga glorificiraju
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 08:24   #76
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
nitko ovo do danas,
nije tražio.

tuđman s predoumišljajem,
sam doveo bespuća hrvatske zbiljnosti.
i još ga glorificiraju
Tuđman je bio socijalist i bivši komunist, što je za svaku osudu svakog normalnog i slobodnog čovjeka na planetu.
No ipak je vodio pokret koji je koračio prema slobodi za jedan narod i označio kraj totalitarne komunističke diktature.

Zato ga svaki Hrvat i svaki čovjek koji voli slobodu i prezire socijalistički fašizam.
Treba glorificirati.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 08:30   #77
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Da, znam oboje...i to relativno dobro.
Vidim da ti smeta obiteljski nepotizam unutar institucije ali izgleda ne onaj na međuinstitucijskoj razini. Kostović svojim znanstvenim radom (kao i njegovi suradnici) ničime nisu opravdali toliki novac za ulaganje u vlastiti znanstveni rad. Institut je primjer nepotizma bez premca u znanosti u RH. Veči od Radmanovog nepotizma s time što Radman nekog kulca u svjetskoj znanosti i znači. Čak je Kosta kao ministar stavio kao prvi nacionalni prioritet znanosti istraživanje mozga (pogodite svi čime se Kosta bavi). Kad su se nakon toga i drugi javljati za lovu i spomenuli vlastita istraživanja mozga kao državni prioritet rekao je da su zapravo kronične bolesti prioritet a ne i akutne (pogodite jel se Kosta bavi kroničnim ili akutnim bolestima mozga). Ne spominji mi tu štetočinu. Dobro si rekao, Medicinski fakultet je DOBIO institut na poklon ali ne i zaslužio uz to kaj institut nije neka posebno kvalitetna institucija niti danas...kao niti onda. Mislim OK oni rade, ništ posebno ali prošlo je i valda 20 godina od izgradnje......
Osim tipičnog jala , što je med.fakultet dobio Institut,nisi ponudio nikakve argumente. Mozak je još uvijek velika nepoznanica,zato je anatomija i neurofiziologija mozga,kao i istraživanje u tim segmentima od krucijalne važnosti. Kad postaneš doktor medicinskih znanosti kao ja ondfa se javi.
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Kostović jest BIO dobar znanstvenik a time da je mogao vani živjeti od toga ne zaslužuje cijeli institut, i drugi mogu vani živjeti od svoje znanosti.
Smijurija od adrisa znači da to nije organizacija koja je kompetentna donositi odluke o kvaliteti znanosti jer nema ozbiljnu znanstvenu komisiju niti peer review projekata.
To je kao da ti imaš lovu i raspišeš projekte u raznim područjima a jedno od njih je znanost i doneseš odluku o financiranju. Mislim, nekog ćeš izabrati tko ti se čini najbolji, dat mu lovu ali i dalje si nekompetentno izabrao.

Vidim da ne razumiješ.... dakle od 5 projekata (što je JUNAČKI premalo) 4 vode ljudi koji nisu zaposlenici tog Instituta. Dakle Institut je samostalna pravna osoba koja ima svoje zaposlene. Gajović (taj je kit fakat dobar) radi čini mi se na na Katedri za histologiju MEF-a i imao bi taj projekt i bez instituta, Kostović je penzioner i akademik te mu je radno mjesto akademija. Tako isto i drugi.
Ne govorim o svim publikacijama ali prva dva linka koja sam otvorio pokazuju da je rijeć o podprosječnim znanstvenicima čak i u biomedicini. Ako napreduješ s radovima u časopisu koji sam naveo bolje se ostavi znanosti. Ne mogu tri čovjeka u 3 godine imati SAMO 6 radova i tvrditi da rade odličnu znanost.
Možda nisi u znanosti ali ti rezultati su podprosječni. Nitko ne pljuje po ničijem trudu ali rezultati pokazuju da je to loš institut i ne opravdava onoliko ulaganje u njega. Pokušaj to usporediti s Rugjerom ili IFS-om. Evo recimo IFS koji je veličinom sličan http://www.ifs.hr/Page.aspx?p=95
Rijeć je jednostavno o lošoj instituciji, pri čemu ne tvrdim da tamo nema i dobrih ljudi ali ta institucija ničime nije opravdala onoliki novac. Da su taj isti novac dali rugjeru ili IFS-u vidio bi više rezultata....To je bio čisti politički projekt koji je u tih nekoliko godina unazadio hrvatsku znanost jer se skoro ništa drugo nije financiralo dok se gradio i opremao institut.
No to je beyond the point i svakako van teme.....
Institut za mozak je jedino što je izgrađeno na MEF u Zagrebu nakon niza godina. Većina dosadašnjih dekana su bili kliničari koje je bolila ona stvar za znanost,pa je zbog toga MEF u Zg stagnirao. Ne možeš uspoređivati Institutu Ruđer Bošković gdje rade znanstvenici svih profila(fizika,biologija,kemija,medicina) s MEF u Zg gdje rade znanstvenici iz područja biomedicine. To ih sigurno ne opravdava. Radi se ve3ćinom o starim isluženim kadrovima koji ne daju mlađim znanstvenicima da napreduju. Kad otvorim bilo koje ime od tih tzv velikih profesora,vidim da nemaju nikakav veliki projekt,nisu objavili neki noviji znanstveni rad u cc indeksiranim časopisima tipa Lanceta ili Nature. Potrebna je temeljita reorganizacija nekih fakulteta,a neke bi trebalo i zatvoriti. Ne treba svako veće selo imati ekonomski ili filozofski fakultet,da o visokim učilištima,i veleučilištima ne pišem. Polčela su se otvarati i on line učilišta. Reklame su do diplome u nekoliko koraka. Mi smo još i dobri. 600. mjesto je odraz našeg stanja,a bit će još i gore.
Quote:
Sandiran kaže: Pogledaj post
Problem je zagrebackog sveucilista i taj sto samo 2% doktorata dobiva titulu ''znanstveni rad'', a ostali se baziraju na prepisivacini/metaanalizama (postotak je nesto visi na medicinskom fakultetu 10%, ali opet prenizak...u Velikoj Britaniji i u SADu svi doktorati moraju biti znanstveni radovi, jer doktorat nije samo jedan papir nego mora imati pokrice, eskperiment, slijepu probu itd...)
Mi se volimo uspoređivati s SAD-om u nekim stvarima,a koliko se ulaže u znanost,mogli bi se jedino uspoređivati s Albanijom.
Quote:
SummerTimeSad kaže: Pogledaj post
Ja sam prije pisao o transparentnosti natječaja za znanstvena radna mjesta na sastavnicama sveučilišta. Mislim da su veleučilišta još jedna katergorija dolje što se tiče neke objektivnosti. Tu isto treba svašta počistiti. Na svim razinama sveučilišta i na svim fakultetima, počevši od Medicine, FSB-a, Filozofskog postoji nepotizam, neregularnost izbora u znan. zvanja, đabalebarenje.

Što se meni dogodilo . Bio na razgovoru za radno mjesto Asistent na TVZ-u u Zg, objavljenom na stranicama.HZZ-a. Održim izlaganje određene stručne teme. Sve super, postavili oni neka pitanja. Ali na kraju jedan iz komisije kaže: 'Kolega, žao mi je, ali znate za ovo mjesto postoji već jedna osoba, koja već desetak godina obnaša ovu dužnost. I prema tome, žao nam je, ali ona ima prednost pred svima, tako i vama.' Ja sav u šoku postavljam pitanje, pa zašto ste me uopće zvali na razgovor, kad kako sami tvrdite, natječaj je već unaprijed rezerviran za dotičnu osobu. Veli on, žao nam je, ali tako je, ja vam nisam smio ništa formalno reći preko telefona ili maila.

Tek danas sam došao k sebi, mislim svjestan sam da ovo nije ni prvi ni zadnji takav eksces, na sveučilištu, na svim fakultetima i veleučilištima. Ali ono što meni nije jasno, znam da su pravila napredovanja drugačija na veleučilištima i fakultetima. Na veleučilištu, postoji: Asistent, Viši i Niži predavač i profesor visoke škole. I uvjeti napredovanja su drugačiji, u osnovi jednostavniji, nego na nekom fakultetu, gdje uz nastavne uvjete, postoji i znanstveni kriteriji napredovanja po objavljenim radovima u CC časopisima i sl. Dakle, ono što me zanima, zahvaća li i djelatnike u Visokim učilištima, pravilo da samo određeni broj godina mogu ostati na istoj poziciji. To je veliki problem kod fakulteta, ako neki doktorant ne uspije dobiti mjesto docenta (koje je uostalom zbog ograničenosti sredstava stvarno teško dobiti), on praktički "leti na ulicu", a ispada da su ovi na Visokim školama zaštićeni kao svete krave. I opet za pet godina kad se bude "vršio reizbor" i objavio se natječaj na hzz.hr, opet bi ta ista osoba imala prednost pred svima, jer će tada imati 15 godina staža na tom radnom mjestu.
Ma nije ti ni na fakultetima tako. Predstojnik katedre obiteljske medicine na MEF u Splitu je Petric. Čovjek koji nije nikada doktorirao,niti je objavio ni jedan znanstveni rad. Drže ga tamo jer je jak u županijskoj organizaciji HDZ-a. Na istaoj katedri postoj dvije doktorice znanosti.
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević

Zadnje uređivanje zeusxl : 20.08.2014. at 08:58.
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 08:36   #78
Quote:
Jurica222 kaže: Pogledaj post
Spomenimo i sadašnjeg dekana med. fakulteta čiji je tatica bio profesor, čini mi se na ginekologiji. Jebiga, čim si bio sin ili kćer nekog profe odmah se drugačije gledalo na tebe, a mi koji smo bili iz pripizdine morali smo se dobro namučiti da bismo položili ispit. Naravno staž u zagrebu nismo mogli dobiti dok su mamini i tatini sinovi za vrijeme stažiranja (koje je bilo formalnost) su uspijeli završiti i postdiplomski i magisterij. Nije mi žao, danas da me netko smjestiu bilo koju ambulantu na kugli zemaljskoj ja bih se snašao, jer sam stekao iskustvo i vidio dosta toga dok bi se ova gospoda usrala. Svaka čast izuzecima, ipak treba reći da su neki stekli svoje titule krvavim radom i bez nepotizma.
Potpis kolega Ja sam rođeni zagrebčanin koji nije izuzev jedne zamjene od mjesec dana nikad radio u Zagrebu. Stažirao sam u Ogulinu. Sa 3 mjeseca staža već sam dežurao na internom, odjelu.Prvo radno mjesto mi je bilo HMP u Širokom Brijegu u Hercegovini,a drugo HMP Vukovar. Nije mi žao,jer mogu raditi bilo gdje. Nitko od mojih nije iz medicinske struke.Sve što sam postigao,postigao sam svojim trudom i zalaganjem.
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević

Zadnje uređivanje zeusxl : 20.08.2014. at 09:00.
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 09:36   #79
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Da, apsolutno. Centralno upravljanje, monopol nad silom, monopol nad zdravstvom, monopol nad mirovinama, monopol nad edukacijom, oružana pljačka bez prava na izbor, ograničeno tržište, nameti, prirezi, beskrajna birokracija, nepotizam, apsolutna moć u rukama vladajuće elite a produktivni su primorani sve to plaćati, još i finincirati neizbježnu masovnu korupciju s tuđim novcem koja je odlika svih socijalističkih rupetina.

Ti ovo nazivaš slobodom tržišta i pravom na izbor?
da je socijalizam svi bi bili makar i fiktivno zaposleni. u hr vlada kapitalizam, i to lazni, kakav nema nigdje drugdje osim po nekim rupetinama.
ursusarctos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 09:48   #80
Quote:
ursusarctos kaže: Pogledaj post
da je socijalizam svi bi bili makar i fiktivno zaposleni.
I to je kao dobro? Fiktivno ne stvara vrijednost, socijalističko društvo je osuđeno na totalitarizam pa na konačnu propast, kao što je svaka socijalistička ekonomija propala sama od sebe. Vidjeli smo, od nacista, do fašista i komunista i ostalih socijalistističkih fiktivnih društvenih uređenja koliko je to uspješno.

Quote:
u hr vlada kapitalizam,


Ovdje vlada crony kapitalizam i neosocijalizam dok je mentalni sklop izrazito socijalistički. Obje velike stranke su ekonomski ljevičari i (bivši) socijalisti.

Redistribucija na masovnoj razini, nepotizam, korupcija, rastrošnost tuđeg novca, zaduživanje nerođene djece, otimanje imovine po nalogu vladajuće družine lopina da bi se ista dijelila podobnima, predstečajne nagodbe s našim novcima, državni monopol nad najvažnijim uslugama i beskrajna nabujala birokracija koja je nužna svakom socijalističkom društvu a koja zagorčava život produktivnima koji su prisiljeni sve to financirati pod prijetnjom fizičkog nasilja.

Nije to ni "k" od kapitalizma, bilo koje vrste. Upravo suprotno.

Zadnje uređivanje satnik : 20.08.2014. at 09:56.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.