Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.12.2006., 11:26   #1
Moj Ateizam

Danas sam bio na ponoćki. Sve je bilo divno osim dijela što ja nisam želio biti tamo. U zadnje vrijeme ne želim ići u Crkvu radi drugih ili radi tradicije koja me odgojila. Čak sam pomislio da mi se sve to zajedno gadi. Bio sam uvijek ministrant i poslušna ovca, a sad u zadnjih par godina sam doživio slom. Nije Bog kriv. Ja sam kriv. Ne sviđa mi se licemjerje prema Bogu, Crkvi i sebi. Ne želim biti samo jedna od statua u Crkvi koja je došla tamo jer je nedjelja.

Jučer sam u Crkvi promatrao jednu fresku. Bila je prekrasna. Malo me podsjećala na Michelangelovo djelo. Onda sam pomislio kako je to lijep prizor. Kako je kršćanstvo izgradilo današnju Europu kakvom je mi znamo. A mi joj vračamo tako da je izbacujemo iz svake pore našeg društva.

Ovih dana sam razmišljao da neko vrijeme budem ateist i da se oslobodim svih predrasuda. Da pristupim kršćanstvu čistog srca, iskreno. I da onda vidim njegove ljepote i znamenje. Tradicija i odgoj koliko su dobri, toliko su i loši. Stvaraju vjernike zombije kojima jedna knjiga lako može poljuljati vjeru. Svako vjeruje kako misli da je dobro. Ali sve teže mi je biti vjernik koji prolazi pokraj ljudi kojima može pomoć, a ne da mu se. Ili treba biti katolik otvorena i iskrena srca ili ne treba uoče biti.

Problem kod mene da postanem ateist je to da mi je Bog prijatelj. Moram se početi privikavati na činjenicu da on ne postoji i da je moja fikcija. Dobivam osjećaj nelagode kao kad vam dobar prijatelj otputuje. U biti bolje opisati taj osjećaj kao kad vi negdje otputujete i ostavljate dobrog prijatelja. Najteži dio je u tome što će me on uvijek čekati otvorenih ruku.

Možda bi trebao odbaciti kršćanstvo, a ne Boga. A onda gledati na kršćanstvo čistog srca. Gledati ga kao tvorevinu ljudi. Oličenje nas. Nas dobih i nas loših. Onda ga prihvatiti i gledati s objektivnog stajališta. Kršćanstvo kakovo ja znam je ono koje mi je tradicija i svećenici nametnula. Mislim da je to ipak malo više od pučke pobožnosti.

Mislim da sam dobar vjernik. Ne zato što idem u Crkvu svake nedjelje, ni zato što poštujem blagdane, već zato što sam iskren i kažem kako se osjećam. Jutros sam mojim roditeljima priopćio moju ideju i iznio problem. Znam da su neuku ljudi i znam da to nije bilo najpametnije, ali zanimala me reakcija. Majka je rekla kad to odlučim do mogu se odmah odseliti. Otac je imao sličnu reakciju. Tužno. Kršćani kad vide ovcu koja šepa, boje se da ne pređe na njih pa je odmah tjeraju od sebe. Nekako mi to ne miriši na Kristovu poruku.

Nemojte misliti da mi možete pomoči. Može mi samo Bog pomoći. Nemojte mi pokušavati citirati Bibliju ili davati primjere mučenika (kao što moj otac zna). Niti mi nemojte govoriti o divnim djelima i dobrotama kršćanstva. Zašto? Sve to znam. Teolog sam. Ali prije svega sam čovjek kojem je Boga dao slobodu da ga odbacim kad god želim, a on će me prihvatiti i pozvati ponovno k sebi.

Zanima me kamo vodi ovo putovanje? Ka slatkom materijalizmu….?
__________________
It's the question that drives us, Neo

Upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi! (Iv 8,32)
T.X. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 11:58   #2
Quote:
T.X. kaže:
Danas sam bio na ponoćki. Sve je bilo divno osim dijela što ja nisam želio biti tamo. U zadnje vrijeme ne želim ići u Crkvu radi drugih ili radi tradicije koja me odgojila. Čak sam pomislio da mi se sve to zajedno gadi. Bio sam uvijek ministrant i poslušna ovca, a sad u zadnjih par godina sam doživio slom. Nije Bog kriv. Ja sam kriv. Ne sviđa mi se licemjerje prema Bogu, Crkvi i sebi. Ne želim biti samo jedna od statua u Crkvi koja je došla tamo jer je nedjelja.

*SNIP*
Nemojte misliti da mi možete pomoči. Može mi samo Bog pomoći. Nemojte mi pokušavati citirati Bibliju ili davati primjere mučenika (kao što moj otac zna). Niti mi nemojte govoriti o divnim djelima i dobrotama kršćanstva. Zašto? Sve to znam. Teolog sam. Ali prije svega sam čovjek kojem je Boga dao slobodu da ga odbacim kad god želim, a on će me prihvatiti i pozvati ponovno k sebi.

Zanima me kamo vodi ovo putovanje? Ka slatkom materijalizmu….?
Iskreni T.X. , vodi te u susret Bogu,Istinitom!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103

Zadnje uređivanje Ego : 25.12.2006. at 15:27.
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 12:23   #3
Quote:
T.X. kaže:
Zanima me kamo vodi ovo putovanje?
Jednom cilju, ali on nam je daleko. Nije li možda, stoga, bliže posvetiti se putu, a ne cilju?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 12:24   #4
Quote:
T.X. kaže:
Danas sam bio na ponoćki. Sve je bilo divno osim dijela što ja nisam želio biti tamo. U zadnje vrijeme ne želim ići u Crkvu radi drugih ili radi tradicije koja me odgojila. Čak sam pomislio da mi se sve to zajedno gadi. Bio sam uvijek ministrant i poslušna ovca, a sad u zadnjih par godina sam doživio slom. Nije Bog kriv. Ja sam kriv. Ne sviđa mi se licemjerje prema Bogu, Crkvi i sebi. Ne želim biti samo jedna od statua u Crkvi koja je došla tamo jer je nedjelja.

*SNIP*
Nemojte misliti da mi možete pomoči. Može mi samo Bog pomoći. Nemojte mi pokušavati citirati Bibliju ili davati primjere mučenika (kao što moj otac zna). Niti mi nemojte govoriti o divnim djelima i dobrotama kršćanstva. Zašto? Sve to znam. Teolog sam. Ali prije svega sam čovjek kojem je Boga dao slobodu da ga odbacim kad god želim, a on će me prihvatiti i pozvati ponovno k sebi.

Zanima me kamo vodi ovo putovanje? Ka slatkom materijalizmu….?
Dobro došao. Ti si naš prvi forumski ( bar koliko meni poznato ) teolog. Sad će mo imat koga pitat.

Si razmišljao o Islamu? Joj evo me opet misionarim.

Zadnje uređivanje Ego : 25.12.2006. at 15:27.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 12:33   #5
Islam je zanimljiv. Ali ovih godina ne popularan. Cijenim kod Islama što drže do tradicije. Nisu kao europska prodana stoka.

Ipak mi je kršćanstvo bliže. Nekad mislim da sam Kršćanin radi ovoga: Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe.
__________________
It's the question that drives us, Neo

Upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi! (Iv 8,32)
T.X. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 13:04   #6
Tek sad sam ti skužila potpis.

You're here because you know something. What you know you can't explain, but you feel it.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 13:07   #7
Quote:
T.X. kaže:
Islam je zanimljiv. Ali ovih godina ne popularan. Cijenim kod Islama što drže do tradicije. Nisu kao europska prodana stoka.

Ipak mi je kršćanstvo bliže. Nekad mislim da sam Kršćanin radi ovoga: Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe.
Ima toga i kod nas. A mi imamo i ovu-Voli bratu svom više nego sebi.

Nego kad ti je već Kršćanstvo bliže, onda budi odvažan pa se čvrsto sa njim u koštac uhvati. Budi junak vjernik. Čvrst i postojan poput stijene. Zar te može nešto pokolebati u Tvojoj vjeri? Ti si taj koji vjeruje. TI. Ne oni. Vjera mora davati rezultate. Ako ne daje rezultate, ili je kriva vjera ili TI. Otkri sebi tu enigmu i onda budi hrabar. Možeš li po vodi hodati? Ne možeš? Osloni se na Boga istinski pa ćeš surfat po Jarunu i u proljeće i na jesen. Traži od Boga. Daće ti se.
Al prvo pokaži pred Bogom svoju nemoć da bi ti On mogao pokazati Svoju Moć. Misliš da si snažan, dok tako misliš, karavane prolaze. Imaš jedan život i on je tvoj. Nađi svoju sreću i budi sretan. Idi na kraj svijeta tražeći je. Ona postoji i čeka te. Od tebe se traži da zavapiš za tom srećom, da se okupaš u suzama i od Boga zatražiš. Sve drugo su farse. Sve drugo samo je manifestacija tvog postojanja. Brojka i ništa više. Zbaci tu imaginarnu ljušturu egoizma. Ugledat ćeš svijet koji nisi ni sanjao da postoji. Iskren budi. Šta to znači? De nam reci šta znači biti iskren?
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 13:56   #8
Quote:
Derviš kaže:
Ima toga i kod nas. A mi imamo i ovu-Voli bratu svom više nego sebi.

Nego kad ti je već Kršćanstvo bliže, onda budi odvažan pa se čvrsto sa njim u koštac uhvati. Budi junak vjernik. Čvrst i postojan poput stijene. Zar te može nešto pokolebati u Tvojoj vjeri? Ti si taj koji vjeruje. TI. Ne oni. Vjera mora davati rezultate. Ako ne daje rezultate, ili je kriva vjera ili TI. Otkri sebi tu enigmu i onda budi hrabar. Možeš li po vodi hodati? Ne možeš? Osloni se na Boga istinski pa ćeš surfat po Jarunu i u proljeće i na jesen. Traži od Boga. Daće ti se.
Al prvo pokaži pred Bogom svoju nemoć da bi ti On mogao pokazati Svoju Moć. Misliš da si snažan, dok tako misliš, karavane prolaze. Imaš jedan život i on je tvoj. Nađi svoju sreću i budi sretan. Idi na kraj svijeta tražeći je. Ona postoji i čeka te. Od tebe se traži da zavapiš za tom srećom, da se okupaš u suzama i od Boga zatražiš. Sve drugo su farse. Sve drugo samo je manifestacija tvog postojanja. Brojka i ništa više. Zbaci tu imaginarnu ljušturu egoizma. Ugledat ćeš svijet koji nisi ni sanjao da postoji. Iskren budi. Šta to znači? De nam reci šta znači biti iskren?
Iskren u vjeri znači reči Bogu DA ili NE, a znaš što je učinio za tebe.

Kao što rekoh, teolog sam. Dovoljno sam toga saznao. Upoznao. Sad sam na rubu. Bio sam sretan dok sam bio ovca vjernik. Sad sam u dileni.

Mislim da je ovaj period sasvim normalan. Pravi vjernik je onaj koji svoju vjeru stavlja na ispit. Moja je na največem do sada.

Kao što rekoh trebam se osloboditi očekivanja, predrasusa i licimjerja da bi ponovno pristupio čisto i iskreno vjeri.
__________________
It's the question that drives us, Neo

Upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi! (Iv 8,32)
T.X. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 14:17   #9
Quote:
T.X. kaže:
Islam je zanimljiv. Ali ovih godina ne popularan. Cijenim kod Islama što drže do tradicije. Nisu kao europska prodana stoka.

Ipak mi je kršćanstvo bliže. Nekad mislim da sam Kršćanin radi ovoga:
Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe.
Učeni T.X. de prouči skrivenu suštinsku poruku o tom kanonu :

"Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe"!?
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 15:30   #10
Quote:
T.X. kaže:

Zanima me kamo vodi ovo putovanje? Ka slatkom materijalizmu….?

Umoran si prijatelju, savladao te umor i malo bi prilegao. Prirodno je osjećati umor i ne treba se zbog toga brinuti. Samo strojevi ne osjećaju umor već danonoćno rade...rade i ne pitaju se...sve dok su ukopčani u napon i mrežu drljaju jedno te isto.
Nije to tvoja greška, već je to tvoja priroda. Umorilo te sve ono što si napisao umorio si se tako i od sebe samog. Bog u tebi osjetio je tvoj umor ali se nije povukao. Jednostavno je zajedno sa tobom prilegao na meku travu i čeka...ne da mu se vratiš već da se potpuno odmoriš. Nema razloga za ljutnju niti njegovu niti tvoju, VI ste opet zajedno kao i prije, samo sad tvoj prijatelj gleda te dok se ti odmaraš. Vaše prijateljstvo nije oštećeno, nije niti dotaknuto samo je nadošla jedna viša razina. Bog čeka, on je strpljiv za razliku od tebe koji mislima uviđaš da nije dobro ležati na mekoj travi i čekati ... ali ne uviđaš da je počeo proces kod tebe. Stroj je počeo misliti, počeo se pitati...otkinuo se sa mreže i odmaknuo.
Pogled kroz prozor zgrade ne daje pogled na zgradu. Zgrada se gleda izvan njenih okvira. Onda se vidi da joj je nagnut dimnjak, popucala fasada, prozori zaprljani a oluk oštečen; mada unutra može biti sigurna, topla i mirisna.


Dok traje odmor, Bog pored tebe leži i gleda te u svojoj ljubavi a ti ga ne vidiš, ti zapravo imaš osjećaj krivnje, misliš da je popustilo prijateljstvo s tvoje strane da je puknulo i rasipalo se kao ogledalo u tisuću komada...pitaš se sav preplašen i zbunjen....tko će sad to sastaviti..kako ću se moći u njega pogledati ako ga i sastavim i što ću umjesto toga svojeg lica vidjeti...?
Bog ti se smiješi, dok te more ta pitanja, ne primjećuješ njegov pogled, ne osjećaš kako te drži za ruku. Kod njega se nije ništa dogodilo, njegov pogled i stisak ruke nije se nimalo promijenio. Ti si se promijenio, a on je to prihvatio.

A onda u jednom času sve će se to preokrenuti, ne tebi u korist, već VAMA obojici u korist vašeg prijateljstva. Vidjeti ćeš da bilo što radio i gdje to radio i sa bilo kojim razlogm to činio da ste uvijek zajedno i mada ga ti ne vidiš možda u ovom času niti ne osjećaš.
Bog ti šalje poruke. Male sitne i one velike veće, najveće što mogu biti...prijateljstvo se ne gubi tako lako...

Da bi bili prijatelji ne trebaju vam crkve, ceremonije, liturgije, pjevanje i obredi.
Da bi bili prijatelji ne trebaju ti knjige, pomagala, krunice, molitvenici i proroci stari.
Da bi bili prijatelji ne trebaju ti proslave, blagdani, manifestacije i biskupi.
Da bi bili prijatelji ne trebaju ti hvalospjevi, gospeli, kanoni i korali...jer prijateljstvo sa njime je tišina u tebi.
Da bi bili prijatelji ne treba ti ništa od toga a sve za prijateljstvo već imaš.
Nalazi se u tišini tebe, u tvojoj nutrini, u tebi samome.

Zato zaogrni se tišinom dok ležiš i odmaraš se, u tišini ćeš pronaći sebe, a gdje si ti on je vrlo blizu, odmah tu, kao što je i tvoj vlastiti dah blizu tebe.

Sretno ti bilo putovanje moj "ateistu"
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 15:52   #11
TX... kao dugogodišnji ateist, mogu ti reči da tvoje dvojbe baš i nemaju puno veze s ateizmom. Dvojbe čovjeka na putu da postane ateist ne zvuče ni blizu poput tvojih. Ti dovodiš u pitanje svoje mjesto u sferi religije, ne dobodiš u pitanje svoju vjeru u Boga. Možda malo pretrivijalno shvačaš ateizam. Vjeruj mi, i ta zečija rupa je dublja nego što se čini...

Dakle, ateist ne buš na temelju ovoga postao. Sad da riješimo ostale dileme. Krščanstvo je religija. Religija je zajednica ljudi koji vjeruju u nešto. Dakle, to nešto je zajednički nazivnik njima svima. Ako tvoj um odbija biti svođen na zajedničke nazivnike, trpan u šablone u naprijed zadanih normi, onda možda religija jednostavno nije za tebe... I to te, ma što drugi govorili, ne udaljava od Boga.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 17:46   #12
4:1 Duh izričito govori da će u posljednja vremena neki otpasti od vjere i prikloniti se prijevarnim duhovima i zloduhovskim naucima.

4:2 A sve to pod utjecajem himbe lažljivaca otupjele savjesti

4:3 koji zabranjuju ženiti se i nameću uzdržavati se od jela što ih je Bog stvorio da ih sa zahvalnošću uzimaju oni koji vjeruju i znaju istinu.

1.Timoteju 4:1-3
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 17:47   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Umoran si prijatelju, savladao te umor i malo bi prilegao. Prirodno je osjećati umor i ne treba se zbog toga brinuti. Samo strojevi ne osjećaju umor već danonoćno rade...rade i ne pitaju se...sve dok su ukopčani u napon i mrežu drljaju jedno te isto.
Nije to tvoja greška, već je to tvoja priroda. Umorilo te sve ono što si napisao umorio si se tako i od sebe samog. Bog u tebi osjetio je tvoj umor ali se nije povukao. Jednostavno je zajedno sa tobom prilegao na meku travu i čeka...ne da mu se vratiš već da se potpuno odmoriš. Nema razloga za ljutnju niti njegovu niti tvoju, VI ste opet zajedno kao i prije, samo sad tvoj prijatelj gleda te dok se ti odmaraš. Vaše prijateljstvo nije oštećeno, nije niti dotaknuto samo je nadošla jedna viša razina. Bog čeka, on je strpljiv za razliku od tebe koji mislima uviđaš da nije dobro ležati na mekoj travi i čekati ... ali ne uviđaš da je počeo proces kod tebe. Stroj je počeo misliti, počeo se pitati...otkinuo se sa mreže i odmaknuo.
Pogled kroz prozor zgrade ne daje pogled na zgradu. Zgrada se gleda izvan njenih okvira. Onda se vidi da joj je nagnut dimnjak, popucala fasada, prozori zaprljani a oluk oštečen; mada unutra može biti sigurna, topla i mirisna.


Dok traje odmor, Bog pored tebe leži i gleda te u svojoj ljubavi a ti ga ne vidiš, ti zapravo imaš osjećaj krivnje, misliš da je popustilo prijateljstvo s tvoje strane da je puknulo i rasipalo se kao ogledalo u tisuću komada...pitaš se sav preplašen i zbunjen....tko će sad to sastaviti..kako ću se moći u njega pogledati ako ga i sastavim i što ću umjesto toga svojeg lica vidjeti...?
Bog ti se smiješi, dok te more ta pitanja, ne primjećuješ njegov pogled, ne osjećaš kako te drži za ruku. Kod njega se nije ništa dogodilo, njegov pogled i stisak ruke nije se nimalo promijenio. Ti si se promijenio, a on je to prihvatio.

A onda u jednom času sve će se to preokrenuti, ne tebi u korist, već VAMA obojici u korist vašeg prijateljstva. Vidjeti ćeš da bilo što radio i gdje to radio i sa bilo kojim razlogm to činio da ste uvijek zajedno i mada ga ti ne vidiš možda u ovom času niti ne osjećaš.
Bog ti šalje poruke. Male sitne i one velike veće, najveće što mogu biti...prijateljstvo se ne gubi tako lako...

Da bi bili prijatelji ne trebaju vam crkve, ceremonije, liturgije, pjevanje i obredi.
Da bi bili prijatelji ne trebaju ti knjige, pomagala, krunice, molitvenici i proroci stari.
Da bi bili prijatelji ne trebaju ti proslave, blagdani, manifestacije i biskupi.
Da bi bili prijatelji ne trebaju ti hvalospjevi, gospeli, kanoni i korali...jer prijateljstvo sa njime je tišina u tebi.
Da bi bili prijatelji ne treba ti ništa od toga a sve za prijateljstvo već imaš.
Nalazi se u tišini tebe, u tvojoj nutrini, u tebi samome.

Zato zaogrni se tišinom dok ležiš i odmaraš se, u tišini ćeš pronaći sebe, a gdje si ti on je vrlo blizu, odmah tu, kao što je i tvoj vlastiti dah blizu tebe.

Sretno ti bilo putovanje moj "ateistu"
Ovo je nešto najljepše što sam pročitao. Prijatelju, hvala ti!

Slažem se da sam umoran i da je vrijeme kad trebam stati na loptu. Mislim da nisam umoran od Boga, već od okoline, ceremonija, blagdana, institucija.... etc.

U svakom slučaju HVALA!
__________________
It's the question that drives us, Neo

Upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi! (Iv 8,32)
T.X. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 17:54   #14
Quote:
Ego kaže:
TX... kao dugogodišnji ateist, mogu ti reči da tvoje dvojbe baš i nemaju puno veze s ateizmom. Dvojbe čovjeka na putu da postane ateist ne zvuče ni blizu poput tvojih. Ti dovodiš u pitanje svoje mjesto u sferi religije, ne dobodiš u pitanje svoju vjeru u Boga. Možda malo pretrivijalno shvačaš ateizam. Vjeruj mi, i ta zečija rupa je dublja nego što se čini...

Dakle, ateist ne buš na temelju ovoga postao. Sad da riješimo ostale dileme. Krščanstvo je religija. Religija je zajednica ljudi koji vjeruju u nešto. Dakle, to nešto je zajednički nazivnik njima svima. Ako tvoj um odbija biti svođen na zajedničke nazivnike, trpan u šablone u naprijed zadanih normi, onda možda religija jednostavno nije za tebe... I to te, ma što drugi govorili, ne udaljava od Boga.
Ja gledam ateizam u ovom slučaju kao opciju oslobađanja. Ateizam ti može biti čisti start za novi pogled na Boga ili neBoga. A kad si oslobođen predrasuda, možeš izabrati. Da prihvačam: Credere Deo ili u ateizmu se osječam bolje.

Pitanje prije krize religije je kriza vjere u Božiju egzistenciju. Imaš pravo, možda moj problem i nije ateistički. Ateizam je razumsko nijekanje Božije egzistencije. Koliko sam ja o tome razmišljao, nisam spreman na to.... očito. Barem sad to vidim.
__________________
It's the question that drives us, Neo

Upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi! (Iv 8,32)
T.X. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 18:17   #15
Quote:
T.X. kaže:
Ovo je nešto najljepše što sam pročitao. Prijatelju, hvala ti!

Slažem se da sam umoran i da je vrijeme kad trebam stati na loptu. Mislim da nisam umoran od Boga, već od okoline, ceremonija, blagdana, institucija.... etc.

U svakom slučaju HVALA!
Nemruth je žensko.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 18:28   #16
NIJE LAKO ... tražiti oprost
... započinjati iznova
... priznati pogrešku
... primiti savjete
... biti shvaćen
... izdržati uspjeh
... ostaviti loše navike
... oprostiti i zaboraviti
... napustiti rutinu
... izvući korist iz malog
... zadržati visoku mjeru
... otkriti dobru stranu stvari
... ljubiti čak i svoje neprijatelje
... uzeti križ svaki dan i slijediti Isusa
ali isplati se!

Radi kao da ne trebaš novac.
Ljubi kao da nećeš biti povrijeđen.
Pleši kao da te nitko ne gleda.
Pjevaj kao da te nitko ne sluša.
Živi kao da je nebo na zemlji.

SRETAN BOŽIĆ!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 18:52   #17
T.X. iz jedne krajnosti u drugu. ne trebaš bit ateist da bi razmišljao vlastitom glavom, niti trebaš ići u crkvu da bi vjerovao u nešto ili nekoga. Vjeruj u sebe i u svoja djela i nastoj živit kako ti srce kaže i nečeš falit
 
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 22:54   #18
Quote:
Derviš kaže:
Nemruth je žensko.
Ovaj ti upis zlata vrijedi. Budi malo precizniji znaš li to ili samo vjeruješ?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 23:01   #19
Quote:
brezovka kaže:
Ovaj ti upis zlata vrijedi. Budi malo precizniji znaš li to ili samo vjeruješ?
Pozdrav ti i sretan ti Božić draga Brezovko.

Obzirom da je gospon T.X. teolog, upis dobiva na još većoj težini i još u ovom njegovom periodu kušnje.

Čim ju je ugledao, vidio je njenu ljepotu. Nova ljubav na pomolu?
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 23:19   #20
Quote:
Derviš kaže:
Pozdrav ti i sretan ti Božić draga Brezovko.

Obzirom da je gospon T.X. teolog, upis dobiva na još većoj težini i još u ovom njegovom periodu kušnje.

Čim ju je ugledao, vidio je njenu ljepotu. Nova ljubav na pomolu?
Izvlačiš se derviški a na pitanje ne odgovaraš. Ma jesu li te baš tako učili u školi?
Hvala ti...znaš kako treba čestitati
da je bilo - sretni praznici- tko zna bi li pala kakva molitva za tvoj ban.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:10.