Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li u Boga?
Da,vjerujem. 45 61.64%
Ne,ne vjerujem. 21 28.77%
Nisam siguran,još pokušavam dokučit njegovo postojanje. 7 9.59%
Glasovatelji: 73. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2007., 19:17   #21
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Kao što netko reče: "Kada spoznaš zašto ti odbacuješ Zeusa, spoznat ćeš zašto ja odbacujem Jahve-a".
Sofizam.Ništa više.Ako vjeruješ u nešto brani to,objasni,argumentiraj.
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 19:20   #22
Quote:
M@@@te kaže: Pogledaj post
Primjetio sam da po postovima ima dosta ateista na forumu.Mislim da čine negdje oko 80 %.Pa me je zanimalo zašto ne vjeruju u Njega.Molim da se svi argumenti navedu brojevima 1,2,3.....I da se objasni zašto.

A ja ću isto tako konstruktivno pokušati pobiti vaš argument.Molim bez vrijeđanja ikoga,jer svatko ima pravo na svoje mišljenje,ali isto tražim da ga konstruktivno iznese i objasni.

Pa krenite.........
Ne vjerujem u postojanje boga abrahamskih religija iz sljedećih razloga:

1) baziram svoja uvjerenja na osnovu činjeničnog materijala i dokaza (evidence), a još nisam naišao na ijedan "komad" toga koji bi dokazivao postojanje nekog ili nečeg takvog

2) jedini navodni činjenični materijal je njegova objava (Biblija) koja je puna kontradikcija, a da ne spominjem okrutnosti "boga koji nas neizmjerno voli"

3) logika vjerovanja uprkos nedostatku dokaza ne pije vodu - postoje mnoge stvari koje se ne mogu dokazati, pa ljudi ipak ne vjeruju u njih jer su glupe (recimo, čajnik u orbiti na drugoj strani sunca - primjer Bertranda Russella)

4) svjedočenja ljudi o postojanju boga (što je na kraju krajeva, i sama Biblija) su nepouzdana zato jer:
a) ljudi lažu
b) ljudi zaboravljaju
c) ljudi se samozavaravaju o točnosti svoje percepcije

Ne vjerujem u postojanje boga kao energije, svijesti ili "nematerijalnog duha" iz razloga 1, 3 i 4, dok je očito zašto se razlog br.2 izostavlja...

Inače, ima još razloga, ali mislim da su i ova 4 sasvim dovoljna...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 19:24   #23
Quote:
M@@@te kaže: Pogledaj post
Sofizam.Ništa više.Ako vjeruješ u nešto brani to,objasni,argumentiraj.
Ne to nije sofizam - dapace to je upravo tako. Zasto ti ne vjerujes u Zeusa ili Odina?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 19:26   #24
šta ne fali i izbor nisam siguran, ali ni ne pokušavam dokučiti njegovo postojanje
__________________
...lurking in the dark...
raliSHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 19:38   #25
Ja sam agnostik... Ja vjerujem da je razmišljanje o postojanju Boga, kao po definiciji nedokazivog entiteta upravo malo manje konstruktivno od traženja one gore spomenute šalice čaja u orbiti oko sunca. Život je ipak malo prekratak za takav gubitak vremena...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 19:40   #26
Quote:
M@@@te kaže: Pogledaj post
Tu si u krivu.Postoje brojna ukazanja Boga.Kada kažem Bog ne mislim samo na Oca.Nego na Trojedinog Boga,Oca,Sina i Duha Svetoga.Ti ljudi koji su imali čast da im se Gospodin ukaže su svoja iskustva zabilježili pisanom riječi.Od Biblije pa do današnjih dana.A sam Bog nije materijalan,nije ograničen na određeni volumen,poput bića na zemlji.On je Svemoćan i Sveprisutan i ne nalazi se samo na jednom mjestu.
No nije ga moguće detektirati nekim uređajem,jer svi uređaji rade na principu razlike.Npr. koncentracija nekog elementa prije i poslije kemijske reakcije ili recimo radijacija nekog elementa u odnosu na standardnu.Ako je Bog Sveprisutan odkad je vremena,ne postoji razlika u njegovoj prisutnosti.Stoga niti jedan instrument ne može biti napravljen,jer nema osnovu za rad.
Totalno si me razocarao. Od nekoga ko ovako nesto napise ocekivao sam mnogo vise.
Quote:
M@@te kaže:
Ja sam vjernik,ali sam i znanstvenik.I ja u ta dva pojma nalazim savršenu simbiozu.
A ti svoje argumente nisi naveo,niti si išta objasnio.Molim da se svako mišljenje argumentira,jer tvrditi jednu stvar,a ne znati je objasniti je jednostavno prezaostalo i bezvrijedno.
Svaka osoba koja je obrazovana i ima svoju tezu mora je objasniti,jer je inače ta teza ništavna.
Blago nama sa takvim naucnicima.
Dakle, tvoj glavni argument je da se nekome pre 2-3000 godina nesto ukazalo ?
Kako znas da je to sto im se ukazalo, ako im se ukazalo, bio Bog ?
Pogotovo mi nije jasno kako se nesto nematerijalno moze ukazati ?!!!

Drugi glavni argument ti je izgleda da je cinjenica da se Boga "ne moze detektirati" i da "ne postoji razlika u njegovoj prisutnosti" (ma sta to trebalo da znaci).
PS
Nisam vernik ali veruj mi upravo sam se par puta prekrstio.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 20:04   #27
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem u postojanje boga abrahamskih religija iz sljedećih razloga:

1) baziram svoja uvjerenja na osnovu činjeničnog materijala i dokaza (evidence), a još nisam naišao na ijedan "komad" toga koji bi dokazivao postojanje nekog ili nečeg takvog

2) jedini navodni činjenični materijal je njegova objava (Biblija) koja je puna kontradikcija, a da ne spominjem okrutnosti "boga koji nas neizmjerno voli"

3) logika vjerovanja uprkos nedostatku dokaza ne pije vodu - postoje mnoge stvari koje se ne mogu dokazati, pa ljudi ipak ne vjeruju u njih jer su glupe (recimo, čajnik u orbiti na drugoj strani sunca - primjer Bertranda Russella)

4) svjedočenja ljudi o postojanju boga (što je na kraju krajeva, i sama Biblija) su nepouzdana zato jer:
a) ljudi lažu
b) ljudi zaboravljaju
c) ljudi se samozavaravaju o točnosti svoje percepcije

Ne vjerujem u postojanje boga kao energije, svijesti ili "nematerijalnog duha" iz razloga 1, 3 i 4, dok je očito zašto se razlog br.2 izostavlja...

Inače, ima još razloga, ali mislim da su i ova 4 sasvim dovoljna...
Konstruktivno,svaka čast....
Pa da krenemo.....

1.Ja dokaze vidim svuda oko sebe,nalazim ih u malim stvarima,svakodnevnom životu.Ali to je možda ta razlika što ja vjerujem,a ti ne,pa nam je percepcija drukčija.To shvaćam.Samo mi malo pojasni molim te,šta bi ti uzeo kao apsolutan dokaz postojanja,koji bi te uvjerio.Pa ću se još malo vratt na prvi argument.

2.Biblija ima dva dijela,dakle Stari zavjet,židovsku Toru,i Novi zavjet.U Starom Zavjetu Bog je prikazan kao okrutan,a u Novom milostiv.U jednu ruku možeš reći da je kontradiktoran.No,i u Bibliji kao ni u životu nije sve bez nekog utjecaja.Ali tu činjenice ostaju.Ja ga shvaćam kao milostivog,ali kao i Oca,iako bi moj ćaća dao život za mene,nije propustio koju po guzi plesnut kad sam ko dijete bio loš.A svi mi jesmo Božija djeca.

3.Ovaj argument se povezuje sa prvim,pa bi opet te zamlio da navedeš koji bi dokaz npr. tebi bio dovoljan.A za čajnik u orbiti ne znam,jer čajnik nema svijesti,niti ikakvog utjecaja na mene na zemlji.Po samoj definiciji čajnik ništa ne bi mogao utjecati niti pokazati svoje postojanje.Dok je Bog više biće čija su djela su vidljiva indirektnim dokazima.Za čajnik bi morao na drugu stanu sunca ići,jer je on ograničen materijalnim postojanjem,a Bog je Sveprisutan.

4.Ako polaziš od ove predpostavke,onda bi tebi trebala vječnost da naučiš najosnovnije znanje svijeta.Jer svi ljudi lažu,tj.govore neistinu.Onda si trebao od nastavnika kad ti je rekao da postoji nešto negdje na zemlji tražiti da te odvede tamo ili ti snimi jer mu ti ne vjeruješ.Onda za svaku znanstvenu tezu traži da je netko izvede pred tobom.Ako vjeruješ da postoje atomi,nitko ih nikad nije opipao ni dokazao direktnim dokazom.Nego su dokazani indirektnim dokazima,ali ti svejedno u njih vjeruješ.Pa zašto onda ne vjeruješ ljudima u pitanju vjere,koji su isto pokazali postojanje Boga indirektnim dokazima?
Dakle ne lažu svi ljudi,nego samo oni koji svjedoče o Bogu.......

Očito ti razlozi nisu dovoljni......
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 20:22   #28
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Totalno si me razocarao. Od nekoga ko ovako nesto napise ocekivao sam mnogo vise.


Blago nama sa takvim naucnicima.
Dakle, tvoj glavni argument je da se nekome pre 2-3000 godina nesto ukazalo ?
Kako znas da je to sto im se ukazalo, ako im se ukazalo, bio Bog ?
Pogotovo mi nije jasno kako se nesto nematerijalno moze ukazati ?!!!

Drugi glavni argument ti je izgleda da je cinjenica da se Boga "ne moze detektirati" i da "ne postoji razlika u njegovoj prisutnosti" (ma sta to trebalo da znaci).
PS
Nisam vernik ali veruj mi upravo sam se par puta prekrstio.
Oprosti molim te,ako nisam bio jasan.Nisam ulazio u detalje jer sam mislio da poznaješ neke osnove vjere.No to je bila moja greška.
Napisao si da si očekivao više.Ako je nešto nematerijalno svemoguće,onda se može i materijalizirat,gdje god želi,kad god želi.Zar ne vidiš tu logiku?Pogledaj post u kojem sam objasnio,tj.pobio tvrdnje,slične tvojima.
A što se tiče instrumenta,očito ni s tim nisi upoznat,tj.njegovim principom rada.Svi instrumenti rade na jednom principu,to sam ti pokušao objasniti što sam više mogao laičkim jezikom.Pročitaj ponovno tekst,pa probaj vidjet da tvoj argument u 2. rečenici,nije moguće izvesti,jer instrument nema osnove rada.
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:12   #29
Ma salim se da sam se razocarao. Tvoje pisanje je na istom nivou kao i vecine ostalih vernika nenaucnika.
Moguce je cak da o veri znam vise od tebe. Jedina ti je "prednost" sto verujes, pa imas "drugaciju percepciju". No to ipak nije dovoljno. Ako hoces da saznas nesto vise o svojoj veri najbolje ti je da upitas brezovku (respect).

Cak iako stavimo na stranu ono sto ti je vec nekolicina forumasa natuknulo da je teret dokazivanja na strani onoga koji nesto tvrdi (na pr. "Bog postoji"), budi bar malo dosledan i odgovori na jednostavno pitanje koje sam ti postavio (odnosi se na tvoj tekst o "ukazivanju" kao dokazu).

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Kako znas da je to sto im se ukazalo, ako im se ukazalo, bio Bog ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:24   #30
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ma salim se da sam se razocarao. Tvoje pisanje je na istom nivou kao i vecine ostalih vernika nenaucnika.
Moguce je cak da o veri znam vise od tebe. Jedina ti je "prednost" sto verujes, pa imas "drugaciju percepciju". No to ipak nije dovoljno. Ako hoces da saznas nesto vise o svojoj veri najbolje ti je da upitas brezovku (respect).

Cak iako stavimo na stranu ono sto ti je vec nekolicina forumasa natuknulo da je teret dokazivanja na strani onoga koji nesto tvrdi (na pr. "Bog postoji"), budi bar malo dosledan i odgovori na jednostavno pitanje koje sam ti postavio (odnosi se na tvoj tekst o "ukazivanju" kao dokazu).
Ah, još jedan geza... Jedan od dokaza da nema Boga je i taj da oni koji se u Njega zaklinju i mole Mu se, ko da su opaljeni olovnom čarapom po glavi. Skreću u kojekakve zaluđenosti i uprežu svoj mozak u iracionalnosti, često jedva susprežući bijes protiv neistomišljenika, spremni ih proglasiti vražjim slugama. Što ćeš većeg dokaza o Njegovu nepostojanju od njegovih najvjernijih i najrevnosnijih Obožavatelja?

PS. Tobožnji "znanstvenici-vjernici" su najopasniji. Kod njih je sraz u mozgu između pameti i biblijskih gluposti i nasilja, još mnogo veći nego kod manje obrazovanih. Posljedično tomu, veća je i zaluđenost. Šteta....
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:24   #31
Ne možeš pobiti moje argumente - možeš jedino dati svoje.

Ja ne vjerujem jer nema dobrih argumenata za postojanje bilo kakvog i kojeg boga.
Barem mi ih nitko nikad nije predstavio.

Nevjerovanje je stoga razumna pretpostavka i kvalitetna polazišna točka.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:24   #32
Ne vjerujem, iako mislim da je za sve krivo Nevidljivo Plavo Prase ili Leteće špageti čudovište

Ionako je svejedno čije postojanje dokazujemo kad jednom ovladamo nebuloznom retorikom dokazivanja boga.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:25   #33
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem, iako mislim da je za sve krivo Nevidljivo Plavo Prase ili Leteće špageti čudovište

Ionako je svejedno čije postojanje dokazujemo kad jednom ovladamo nebuloznom retorikom dokazivanja boga.
Jedan moj frend radi Knjigu Dvanaest Nebeskih Majmuna.

Rekao sam mu da, kad jednom dovrši, objavi svoju religiju i ovdje.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:28   #34
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ako hoces da saznas nesto vise o svojoj veri najbolje ti je da upitas brezovku (respect).

.
Nemoj...
Dragane...svatko najbolje svoju vjeru poznaje. Svi mi imamo mnogo dokaza Božjeg postojanja. Treba samo gledati. U pravom smjeru.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:34   #35
Quote:
M@@@te kaže:
1.Ja dokaze vidim svuda oko sebe,nalazim ih u malim stvarima,svakodnevnom životu.Ali to je možda ta razlika što ja vjerujem,a ti ne,pa nam je percepcija drukčija.To shvaćam.Samo mi malo pojasni molim te,šta bi ti uzeo kao apsolutan dokaz postojanja,koji bi te uvjerio.Pa ću se još malo vratt na prvi argument.
Suspenzija prirodnih zakona pred mojim očima bi bila dovoljna.

Ovo kaj veliš da ih nalaziš u sitnim stvarima je samo tvoja percepcija i tumačenje pojava koje tvoja svijest ne može bolje objasniti.

Quote:
M@@@te kaže:
2.Biblija ima dva dijela,dakle Stari zavjet,židovsku Toru,i Novi zavjet.U Starom Zavjetu Bog je prikazan kao okrutan,a u Novom milostiv.U jednu ruku možeš reći da je kontradiktoran.No,i u Bibliji kao ni u životu nije sve bez nekog utjecaja.Ali tu činjenice ostaju.Ja ga shvaćam kao milostivog,ali kao i Oca,iako bi moj ćaća dao život za mene,nije propustio koju po guzi plesnut kad sam ko dijete bio loš.A svi mi jesmo Božija djeca.
Bilo bi lako da je samo to kontradikcija. Ali i u samom SZ, i u NZ ima gomila kontradikcija. Ako znaš engleski, potraži malo po webu...

I koje činjenice iz Biblije? Nemoj govoriti općenito jer ćemo se tek onda krivo shvatiti...

Quote:
M@@@te kaže:
3.Ovaj argument se povezuje sa prvim,pa bi opet te zamlio da navedeš koji bi dokaz npr. tebi bio dovoljan.A za čajnik u orbiti ne znam,jer čajnik nema svijesti,niti ikakvog utjecaja na mene na zemlji.Po samoj definiciji čajnik ništa ne bi mogao utjecati niti pokazati svoje postojanje.Dok je Bog više biće čija su djela su vidljiva indirektnim dokazima.Za čajnik bi morao na drugu stanu sunca ići,jer je on ograničen materijalnim postojanjem,a Bog je Sveprisutan.
Vidi gore.

Što se čajnika tiče, recimo da je to svjesni, svemogući i sveznajući čajnik koji je stvorio sunčev sustav i privid ostalih zvijezda okolo. Nema "pravih dokaza" (ili ipak ima?) za njegovo postojanje, ali ja te molim da vjeruješ da on postoji na bazi malih stvari u svakodnevnom životu...

Quote:
M@@@te kaže:
4.Ako polaziš od ove predpostavke,onda bi tebi trebala vječnost da naučiš najosnovnije znanje svijeta.Jer svi ljudi lažu,tj.govore neistinu.Onda si trebao od nastavnika kad ti je rekao da postoji nešto negdje na zemlji tražiti da te odvede tamo ili ti snimi jer mu ti ne vjeruješ.Onda za svaku znanstvenu tezu traži da je netko izvede pred tobom.Ako vjeruješ da postoje atomi,nitko ih nikad nije opipao ni dokazao direktnim dokazom.Nego su dokazani indirektnim dokazima,ali ti svejedno u njih vjeruješ.Pa zašto onda ne vjeruješ ljudima u pitanju vjere,koji su isto pokazali postojanje Boga indirektnim dokazima?
Zato jer nisu dokazali postojanje boga indirektnim dokazima, dok su znanstvenici svoje teorije dokazali indirektnim dokazima...

Quote:
M@@@te kaže:
Dakle ne lažu svi ljudi,nego samo oni koji svjedoče o Bogu.......

Očito ti razlozi nisu dovoljni......
Kad si već spomenuo sveprisutnost boga, onda možemo dodati i omnipotentnost boga, omniscijentnost boga i omnibenevolentnost boga (što sam ja namjerno prije izbjegavao), onda dolazimo do razloga:

5) nelogičnost i kontradikcija u opisu božjih moći.

a) ako je svemoćan, zašto je stvarao svijet u etapama?
b) ako je sveznajuć, onda vidi zna i budućnost. Znači da je znao da će ljudi zajebati, a ipak ih je pustio da to naprave. Kako se onda mogao tako zeznuti? Ili je zao, pa je smislio iskušenje kako da zajebe "svoju djecu"?
c) ako je sveprisutan, svedobar, svmoćan i sveznajući, zašto ne spriječi sva zlodjela prije nego se dese?
d) ako je svedobar, zašto govori da je ljubomoran?
e) ako je svemoćan, sveznajuć i sveprisutan - onda mora čitati moje misli dok ovo kucam. Prema tome, ako postoji, neka me učini mrtvim prije nego završim ovu rečenicu? Ili neka mi bar ne dozvoli da završim rečenicu?



Jebiga, još sam tu...

Mora biti da je "čudni putevi gospodnji"...

Ili ako želiš - to su "mali dokazi" iz svakodnevnog života koji pokazuju da ga nema (ili bar ne sa tim atributima koji mu se dopisuju).

Evo ti jedan zanimljiv link o konverzaciji ateista i boga - tako nešto bi me isto uvjerilo u njegovo postojanje...
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:38   #36
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ma salim se da sam se razocarao. Tvoje pisanje je na istom nivou kao i vecine ostalih vernika nenaucnika.
Moguce je cak da o veri znam vise od tebe. Jedina ti je "prednost" sto verujes, pa imas "drugaciju percepciju". No to ipak nije dovoljno. Ako hoces da saznas nesto vise o svojoj veri najbolje ti je da upitas brezovku (respect).

Cak iako stavimo na stranu ono sto ti je vec nekolicina forumasa natuknulo da je teret dokazivanja na strani onoga koji nesto tvrdi (na pr. "Bog postoji"), budi bar malo dosledan i odgovori na jednostavno pitanje koje sam ti postavio (odnosi se na tvoj tekst o "ukazivanju" kao dokazu).
Ti si očito neobrazovan,a ja koliko se god trudio ti neke najlogičnije stvari pokazat,ne uspjevam.Da imaš imalo znanja o vjeri,ne bi takvo pitanje postavio.A odgovor ti je Jahve-Ja Sam Koji Jesam.Ti ne poznaješ osnove vjere,a ni približno znanstvene osnove.S tobom je kao sa 2-godišnjim djetetom.A na meni nije da ti to znanje dam,kad neke osnove upiješ,dovoljne za konstruktivnu raspravu,javi mi se.Do tada,zbogom.
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:43   #37
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ah, još jedan geza... Jedan od dokaza da nema Boga je i taj da oni koji se u Njega zaklinju i mole Mu se, ko da su opaljeni olovnom čarapom po glavi. Skreću u kojekakve zaluđenosti i uprežu svoj mozak u iracionalnosti, često jedva susprežući bijes protiv neistomišljenika, spremni ih proglasiti vražjim slugama. Što ćeš većeg dokaza o Njegovu nepostojanju od njegovih najvjernijih i najrevnosnijih Obožavatelja?

PS. Tobožnji "znanstvenici-vjernici" su najopasniji. Kod njih je sraz u mozgu između pameti i biblijskih gluposti i nasilja, još mnogo veći nego kod manje obrazovanih. Posljedično tomu, veća je i zaluđenost. Šteta....
Tvrdnje bez argumenata.....ništa ne vrijede.Objasni svoju tezu.Ajmo,argumenti...
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:46   #38
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ah, još jedan geza... Jedan od dokaza da nema Boga je i taj da oni koji se u Njega zaklinju i mole Mu se, ko da su opaljeni olovnom čarapom po glavi. Skreću u kojekakve zaluđenosti i uprežu svoj mozak u iracionalnosti, često jedva susprežući bijes protiv neistomišljenika, spremni ih proglasiti vražjim slugama. Što ćeš većeg dokaza o Njegovu nepostojanju od njegovih najvjernijih i najrevnosnijih Obožavatelja?

PS. Tobožnji "znanstvenici-vjernici" su najopasniji. Kod njih je sraz u mozgu između pameti i biblijskih gluposti i nasilja, još mnogo veći nego kod manje obrazovanih. Posljedično tomu, veća je i zaluđenost. Šteta....
Ne treba meni tvoja vjera. Mada bi tebi trebala. A nevjera me tvoja ne ljulja. Nisam uvijek vjerovala u Boga. Poznajem donekle taj osjećaj.

Doduše i ja sam vjeri u to doba nalazila mane. Dobro..ne baš tako oštro.
Nije mi jasno rad čega imaš želju poniziti vjeru?
Ti znaš da to ne možeš.
I što misliš Nepoznati što bi svijet dobio da nestane vjere?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 23:40   #39
Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Suspenzija prirodnih zakona pred mojim očima bi bila dovoljna.
Gledaj,ako bi On radio sve šta mu ti kažeš,Onda on ne bi bio Gospodin,nego obični sluga,jednog malog ljudskog stvorenja.Mislim da i tu uviđaš logiku.

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Ovo kaj veliš da ih nalaziš u sitnim stvarima je samo tvoja percepcija i tumačenje pojava koje tvoja svijest ne može bolje objasniti.
Ako ti možeš sve što se dogodi na ovom svijetu objasniti,tebi svaka čast,ja ne mogu.Dio ovoga svega je vjera,zato se tako zove,a ne znanost.

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Bilo bi lako da je samo to kontradikcija. Ali i u samom SZ, i u NZ ima gomila kontradikcija. Ako znaš engleski, potraži malo po webu...

I koje činjenice iz Biblije? Nemoj govoriti općenito jer ćemo se tek onda krivo shvatiti...
Engleski znam,ali potraži mi molim te nekoliko,jer baš nemam sad vremena,ispiti su blizu.Pa ću ti odgovorit na njih.
A činjenica ti je evolucija,opisana je u Bibliji prije Darwina,objasnio sam je,ako te zanima,možeš je naći u temi,Postoji li uopće Bog?,na ovom podfrumu,malo ispod ove teme.

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Što se čajnika tiče, recimo da je to svjesni, svemogući i sveznajući čajnik koji je stvorio sunčev sustav i privid ostalih zvijezda okolo. Nema "pravih dokaza" (ili ipak ima?) za njegovo postojanje, ali ja te molim da vjeruješ da on postoji na bazi malih stvari u svakodnevnom životu...
Čajnik sam po sebi je ograničen definicijom,to što ti opisuješ je nešto drugo,koje ne može imati ime čajnik.To je ona stara narodna:''Da je babi 'ona stvar',ne bi bila baba,nego djed.''

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Zato jer nisu dokazali postojanje boga indirektnim dokazima, dok su znanstvenici svoje teorije dokazali indirektnim dokazima...
Prijatelju moj,jesu.Nego ih ti sve odbacuješ.A oni su tu.Tisućljeća pisane riječi,svjedočenja ljudi koji su bili u Njegovoj prisutnosti.Kada sve dokaze spojiš,tada vidiš cijelu sliku,dok ih budeš odbaciva jednog po jednog,nećeš ništa vidjet.

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
Kad si već spomenuo sveprisutnost boga, onda možemo dodati i omnipotentnost boga, omniscijentnost boga i omnibenevolentnost boga (što sam ja namjerno prije izbjegavao), onda dolazimo do razloga:

5) nelogičnost i kontradikcija u opisu božjih moći.

a) ako je svemoćan, zašto je stvarao svijet u etapama?
Ako si pročitao u Bibliji,onda znaš da se etape Evolucije podudaraju sa ''danima'' u kojima je stvaran svijet.Koliko je dan za Boga?Ima li Njegov dan i noć kad on spava....Gledaš u Zemlju i dan od 24 sata,probaj um dignut na veću razinu.....

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
b) ako je sveznajuć, onda vidi zna i budućnost. Znači da je znao da će ljudi zajebati, a ipak ih je pustio da to naprave. Kako se onda mogao tako zeznuti? Ili je zao, pa je smislio iskušenje kako da zajebe "svoju djecu"?
Slobodna volja.Da on svakog kontrolira i upravlja s njim,onda nitko ne bi bio odgovoran za svoje postupke.Dakle čemu onda Raj,čemu Pakao?Kad nitko od nas nema kontrolu nada sobom.A tko je god patio u ovom životu,u vječnom će uživat.

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
c) ako je sveprisutan, svedobar, svmoćan i sveznajući, zašto ne spriječi sva zlodjela prije nego se dese?
Opet kažem,slobodna volja.Mislim da tu vidiš logiku.Pametan si ti...

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
d) ako je svedobar, zašto govori da je ljubomoran?
Na koga? Sebe?Navod molim.

Quote:
Superskeptik kaže: Pogledaj post
e) ako je svemoćan, sveznajuć i sveprisutan - onda mora čitati moje misli dok ovo kucam. Prema tome, ako postoji, neka me učini mrtvim prije nego završim ovu rečenicu? Ili neka mi bar ne dozvoli da završim rečenicu?



Jebiga, još sam tu...

Mora biti da je "čudni putevi gospodnji"...

Ili ako želiš - to su "mali dokazi" iz svakodnevnog života koji pokazuju da ga nema (ili bar ne sa tim atributima koji mu se dopisuju).

Evo ti jedan zanimljiv link o konverzaciji ateista i boga - tako nešto bi me isto uvjerilo u njegovo postojanje...
Pročitao sam ti ovo,link,barem dio,nemam baš puno vremena.A opet to sa završavanjem rečenice.Zar ti misliš da će on stvarno slušati nekoga tko ga izaziva.Ja ne znam kakvi su ljudi oko tebe,ali ako ih možeš natjerat da učine nešto jednostavno govoreći,aha,ne možeš ti to,onda si stvarno okružen kretenima.Nemoj mislit da je Bog tako glup.

Zadnje uređivanje M@@@te : 23.01.2007. at 00:16.
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 00:17   #40
Quote:
M@@@te kaže: Pogledaj post
Tvrdnje bez argumenata.....ništa ne vrijede.Objasni svoju tezu.Ajmo,argumenti...
Pa ti si mi argument. lol
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.