Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Vjerujete li u Boga?
Da,vjerujem. 45 61.64%
Ne,ne vjerujem. 21 28.77%
Nisam siguran,još pokušavam dokučit njegovo postojanje. 7 9.59%
Glasovatelji: 73. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2007., 00:35   #41
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa ti si mi argument. lol
Da,vrlo bistro,konstruktivno.Nema šta.Debatni prvak.lol
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 00:50   #42
maate, kakav je taj Bog u kojega vjeruješ i u kojim svakodnevnim situacijama ga prepoznaješ?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 00:55   #43
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
maate, kakav je taj Bog u kojega vjeruješ i u kojim svakodnevnim situacijama ga prepoznaješ?
Pojasni pitanje.Tj.,reci što te točno zanima.Pitanje u ovakvoj formi je preopširno.
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 01:33   #44
Quote:
Dragan : Još niko nikad nije vidio, čuo, opipao, omirisao, i okusio Boga.
odgovor: To je samo vaše mišljenje,niste u pravu, jer ima "nas" mnogo koji smo čuli i osjetili blizinu Božiju, i sa njim kontakt imali kroz mnoga iskustva: ali to nema "instrumenta" za registrirati na razini fizičke ili materijalne stvari, to mogu samo duhovno osjetiti biča koja VJERUJU...
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 01:33   #45
Za jednog garantujem !
faraonn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 02:41   #46
Quote:
M@@@te kaže: Pogledaj post
Pojasni pitanje.Tj.,reci što te točno zanima.Pitanje u ovakvoj formi je preopširno.
svatko u svojoj glavi ima drugačiji doživljaj. kakav je tvoj? poklapa li se potpuno sa biblijskim ili je malo drugačiji? što tvoj bog radi, kako utječe na svijet i u čemu ga prepoznaješ?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 09:39   #47
Quote:
kabadel7 kaže: Pogledaj post
odgovor: To je samo vaše mišljenje,niste u pravu, jer ima "nas" mnogo koji smo čuli i osjetili blizinu Božiju, i sa njim kontakt imali kroz mnoga iskustva: ali to nema "instrumenta" za registrirati na razini fizičke ili materijalne stvari, to mogu samo duhovno osjetiti biča koja VJERUJU...
Upravo si upotrijebio dva nevazeca argumenta: argumentum ad populum i argumentum ad misterium....na sto se svodi i cijela vjera. Zato je i bilo osobito pretenciozno i nebulozno, postavljati ovaj topik u smuslu 'ja cu vam dokazati'. Nema se tu sta dokazivati. To su samo puste price, bez ikakvog osnova.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 10:31   #48
Cijela ova stvar se odvija u krivom smjeru. Oni koji bi dokaze za vjeru ne shvaćaju da onda vjera nebi bila vjera nego znanje. Kad u nešto vjerujete onda nemate dokaze, a kad nešto znate onda imate nepobitne činjenice. Vjerovati nije znati i znati nije vjerovati. Nema tu ništa zajedničkog. Znanje i vjera dva su reda ista stvarnosti, ali potpuno drugačija. Npr. Stvarnost je život. Uzmimo ga u najširem smislu, od početka svijeta do individualnog života svakoga od nas.
Znanost nam donosi različite teorije o nastanku svijeta i života i to je OK. Svaka teorija ima više-manje oborive argumente. Na znanstvenu zajednicu spada da prihvati neku teoriju kao relevantnu za nastanak svijeta. Prebacimo sada nastanak na područje vjere. U Bibliji piše da je Bog stvorio svijet i to je opisano po danima. Ono što je zapisano u Bibliji jest odraz vjere pisca da je Bog stvorio svijet. On u svoje vrijeme nije mogao iznjeti znanstvene teorije, ali iznio je uvjerenje da Bog svime upravlja. Prenešeno na nas danas možemo sagledati to ovako: svijet jest nastao po nekoj od znanstvenih teorija, ali te znanstvene teorije nisu ništa drugo nego opis Božjeg zahvata u nastanak svijeta. Naravno, ovaj drugi dio uzet će vjernik. Taj drugi dio ništa ne oduzima znanstvenim teorijama, ali vjerniku daje ono što vjeruje, da Bog upravlja svijetom. Znanost i vjera nisu sukobljene same po senbi. Sukobljavaju ih ljudi s bedastočama o dokazivosti Boga, isplativosti vjere i ostaloga.
Tko može dokazati da je Marija kao djevica začela Isusa? Mislim da nitko. Tko može dokazati da je Isus bio pravi Bog? Opet mislim da nitko. Ali to je stvar vjere, a ne znanja. Ljudi svoju vjeru temelje na osobnom iskustvu, iskustvu generacija prije nas, spisima o vjeri, svetim knjigama, objavljenim istinama (vjernici ih takvima drže)... Vjera i predmet vjere može biti predmet znanosti i racionalnog promišljanja i argumentiranja. No, onda kad se nešto iz područja vjere dokaže, tada je riječ o znanju.
Ono što je sažeto u Apostolskom vjerovanju kao bit katoličke vjere započinje sa: "Vjerujem u..." a ne sa "Znam..."
Tražiti dokaz Boga u znanstvenom smislu, ne znam koliko ima efekta. Boga se spoznaje na sasvim druge načine. Spoznaje ga se preko svega stvorenoga, preko savršenstva svijeta, preko drugih ljudi, spoznaje ga se u nutrini svoga srca. To vam nitko ne može dokazati, niti pobiti. Vjera nije sigurnost ni znanje, nije niti neki bezvezni osjećaj. Ona je uvjerenje da postoji Netko tko svime upravlja poštujući našu slobodu i koji će na kraju sve što smo mi zasrali staviti na svoje mjesto i koji će nas na kraju prihvatiti kao svoje. adnjem činu, ma štogod to bilo.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:09   #49
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Cijela ova stvar se odvija u krivom smjeru. Oni koji bi dokaze za vjeru ne shvaćaju da onda vjera nebi bila vjera nego znanje. Kad u nešto vjerujete onda nemate dokaze, a kad nešto znate onda imate nepobitne činjenice. Vjerovati nije znati i znati nije vjerovati.
Zato mi jesmo nevjernici.

Osim toga, nisi sasvim u pravu: ja vjerujem da je teorija relativnosti točna iako je ne razumijem i ne znam - jer postoje oni koji mi mogu predočiti dokaze.
Za postojanje bilo kojeg boga ne postoji nitko takav.
Ili možda griješim - ja još uvijek čekam da me netko uvjeri.
Quote:
Nema tu ništa zajedničkog. Znanje i vjera dva su reda ista stvarnosti, ali potpuno drugačija.
Obrati se s time autoru teme, koji želi da mu argumentiramo svoje nevjerništvo.
Quote:
Znanost nam donosi različite teorije o nastanku svijeta i života i to je OK. Svaka teorija ima više-manje oborive argumente.
Svaka teorija ima prilično stabilne argumente; ma koliko znanost počivala na oborivosti svojih teorija, u većini se stvari ipak dolazi samo do unapređivanja postojećih.
Quote:
Prenešeno na nas danas možemo sagledati to ovako: svijet jest nastao po nekoj od znanstvenih teorija, ali te znanstvene teorije nisu ništa drugo nego opis Božjeg zahvata u nastanak svijeta.
Samo što je to posve nedokazivo.
Quote:
Tko može dokazati da je Marija kao djevica začela Isusa? Mislim da nitko.
S druge strane, potvrđeno je da se radilo o slučajnoj ili namjernoj greški u prijevodu - izvorni je tekst govorio o Mariji kao o mladoj ženi, a ne djevici.
Quote:
Tko može dokazati da je Isus bio pravi Bog? Opet mislim da nitko. Ali to je stvar vjere, a ne znanja. Ljudi svoju vjeru temelje na osobnom iskustvu, iskustvu generacija prije nas, spisima o vjeri, svetim knjigama, objavljenim istinama (vjernici ih takvima drže)...
Jednako kao što neke sitne dijelove svojeg života temelje na horoskopima, sitnim praznovjerjima i sl.
To što ti cijeli život govore da razbijeno zrcalo znači sedam godina nesreće, ne znači da je to uistinu tako.
Quote:
Tražiti dokaz Boga u znanstvenom smislu, ne znam koliko ima efekta. Boga se spoznaje na sasvim druge načine. Spoznaje ga se preko svega stvorenoga, preko savršenstva svijeta, preko drugih ljudi, spoznaje ga se u nutrini svoga srca. To vam nitko ne može dokazati, niti pobiti.
Onda nitko ne može ni tražiti da tako nešto spoznamo.

Opet, javi se s time autoru teme.
Quote:
Vjera nije sigurnost ni znanje, nije niti neki bezvezni osjećaj. Ona je uvjerenje da postoji Netko tko svime upravlja poštujući našu slobodu i koji će na kraju sve što smo mi zasrali staviti na svoje mjesto i koji će nas na kraju prihvatiti kao svoje. adnjem činu, ma štogod to bilo.
Pa, možeš li prihvatiti da nekima od nas to jest bezvezni osjećaj?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 11:39   #50
Vjerujem u Boga, ali ne vjerujem u niti jednu crkvu, religiju jer su nuzno zlo zbog kojih se vode silni ratovi, dakle ljudi ne ratuju zbog vjere vec zbog religije, a to u sto mi vjerujemo se negdje zove Bog, negdje Alah, negdje.........a crkva je obicna institucija koja mlati lovu gdje god stigne!
__________________
Barbi
barbika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:13   #51
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
svatko u svojoj glavi ima drugačiji doživljaj. kakav je tvoj? poklapa li se potpuno sa biblijskim ili je malo drugačiji? što tvoj bog radi, kako utječe na svijet i u čemu ga prepoznaješ?
Pa mislim da možeš reći da je sličan biblijskom,ali i različit dosta,u neku ruku.Ja ga shvaćam kao Oca,prijatelja,onoga tko je uz mene kroz život.Osjećam ga oko sebe,jednostavno.I mislim da se radi toga ničega ne bojim.A prema Njemu imam poštovanje,ne strah,jer je On moj Otac.
Mislim da ti detaljnije ne mogu ići,jer to bi isto bilo kao da mi netko opiše čitavu tvoju osobnost.Bilo bi tu puno toga,ali mislim da i sa ovim shvaćaš što želim reći.
A u čemu ga vidim?Vidim ga svuda oko sebe,u malim stvarima.U događajima oko sebe.No i u nešto većim.Recimo,tri puta sam kao dijete mogao poginut,došao sam u oči sa smrću.I u sva ta tri puta u trenutku kada obično ljudi počinju paničariti,meni je se nešto čudno dogodilo.Mozak kao da mi se odvojio od tijela,a tijelo samo počelo hodati prema površini(naime,dva puta sam se skoro utopio kao 4-godišnjak).Ja to i dan danas ne mogu objasnit taj osjećaj,a da ga probam opisati,ne bih uspio.Nadam se da sam ti odgovorio na pitanje.
M@@@te is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 12:28   #52
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Zato mi jesmo nevjernici.

1. Osim toga, nisi sasvim u pravu: ja vjerujem da je teorija relativnosti točna iako je ne razumijem i ne znam - jer postoje oni koji mi mogu predočiti dokaze.
Za postojanje bilo kojeg boga ne postoji nitko takav.
Ili možda griješim - ja još uvijek čekam da me netko uvjeri.
2. Samo što je to posve nedokazivo.
3. S druge strane, potvrđeno je da se radilo o slučajnoj ili namjernoj greški u prijevodu - izvorni je tekst govorio o Mariji kao o mladoj ženi, a ne djevici.
Jednako kao što neke sitne dijelove svojeg života temelje na horoskopima, sitnim praznovjerjima i sl.
4. Onda nitko ne može ni tražiti da tako nešto spoznamo.

5.Pa, možeš li prihvatiti da nekima od nas to jest bezvezni osjećaj?
Idemo redom:
1. teorija relativnosti nije predmet vjere, nego znanja, može se naučiti, dakle ovdje je riječ o ne znanju, a to što ti "vjeruješ". Vjeruješ zato što ne znaš. Vjeru zamijeni znanjem. Postoje stručnjaci? Postoje i vjernici. Bitna razlika je u tome što je teorija relativnosti zakon fizike, zakon stvorenog svijeta i nema se tu što vjerovati, jer ona JEST a to što ju neki, između ostalih i ja, ne razumiju, to je naš problem. Ne trebamo (ne)znanje miješati s vjerom. Znanje je stanje uma, vjera je osjećaj, uvjerenje, stil života. Nitko te od vjernika ne može uvjeriti u vjeru, jer je to osobno iskustvo. Ako ikada postaneš vjernik onda ćeš u sebi razumjeti vjeru i zašto vjeruješ, ali ćeš teško to drugi moći objasniti. To mogu samo ljudi duboka duhovna života.
2. To je pitanje vjere.
3. S obzirom na kontekst, uopće je bespredmetno govoriti da mlada žena, a to je značilo djevojka, u Židova ne bi bila djevica. U Židova je gubitak djevičanstva prije braka značio gotovo sigurnu smrt.
4. Vjera, rekla sam, nije bezvezni osjećaj, a osjećaj kao takav ne može se spoznati. Ne možeš ni spoznati ljubav. To se najčešće definira kao volja da drugome činimo dobro. A što je to ljubav, kako nastaje? Nitko ne traži da spoznate vjeru. Autor teme se zanima za argumente nevjere. Vidiš, kako vama nije jasno zašto mi vjerujemo, tako nama nije jasno kako vi ne vjerujete, pored zdravih očiju, ušiju, srca, savjesti... Treba poći i završiti s tim da postoje vjernici i nevjernici i da svatko zna svoje, a uvjeravati jedne u ispravnost mišljanja drugih - gubitak vremena. Netko tko zazire od vjere, proglašava je glupošću, taj niti ne može spoznati što je vjera i ne može postati vjernik jer je zatvoren za vjeru.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 13:04   #53
[QUOTE]
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post

3. S obzirom na kontekst, uopće je bespredmetno govoriti da mlada žena, a to je značilo djevojka, u Židova ne bi bila djevica. U Židova je gubitak djevičanstva prije braka značio gotovo sigurnu smrt.
Bullshit. Odakle ti taj "povijesni podatak" da su "Židovi gotovo sigurno ubijali sve svoje djevojke koje bi prije braka izgubile nevinost"?

Vidimo da je dio vjere i vrlo vrlo jako, snažno i izrazito, gotovo žestoko vjerovanje u djevičanstvo neke djevojke prije 2000 godina. Taj dio ženske anatomije je presudan za nečiju vjeru. Kako bi vjera mogla opstati ako se TO pokaže kao - božemiprosti - da je djevica izgubila svoju nevinost u braku? Dio vjere je i žestoko poricanje takve primisli. Ne, nikako nije izgubila djevičanstvo, upravo suprotno, zadržala je djevičanstvo i ostala djevicom i dalje. I nakon poroda i nakon pobožnog života sa svojim svetim suprugom. Nikada nije izgubila svoje djevičanstvo. To je jedan od kamelja temeljaca vjere (katoličke i nekih drugih).

To je ujedno i dokaz da svemogući bog postoji... pa on pucne prstom i može učiniti da bude tako, zar ne?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 17:21   #54
Slabo, slabo i ništa novo...

Quote:
M@@@te kaže:
Gledaj,ako bi On radio sve šta mu ti kažeš,Onda on ne bi bio Gospodin,nego obični sluga,jednog malog ljudskog stvorenja.Mislim da i tu uviđaš logiku.
Vidim logiku. Ali zašto se onda vjernici mole bogu da im učini nešto, da ih ozdravi ili da se netko zaljubi u njih? Ili zašto vidim na rukometnoj utakmici krunice u rukama trenera i igrača?

Nije li to onda prilično gubljenje vremena? A da ne spominjem i kontradiktorno u vezi sa onim što je Isus rekao: "Molite i bit će vam dano." (Hebr 1,14; Dan 7,10)
Quote:
M@@@te kaže:
Ako ti možeš sve što se dogodi na ovom svijetu objasniti,tebi svaka čast,ja ne mogu.Dio ovoga svega je vjera,zato se tako zove,a ne znanost.
I znanost i vjera rade istu stvar: objašnjavaju pojave i događanja u našem svijetu. Poanta je u tome da li se traži objašnjenje izvan ovog svijeta (naših osjetila i spoznaja) ili unutar tog svijeta?

Vjernici rade ovo prvo (svaki u svojoj vjeri i religiji), a ateisti ovo drugo (u znanstvenim teorijama, eksperimentima i promatranju, te ponavljanjem toga). A ima i vjernika koji više nisu mogli pušit' fore iz Biblije, pa su izmislili nove bogove ili se vratili starima. Ili su izmislili priče koje objašnjavaju njihovu bijedu i nevolju (NLO-i, teorije zavjere, energije kristala, reinkarnaciju itd.)...
Quote:
M@@@te kaže:
Engleski znam,ali potraži mi molim te nekoliko,jer baš nemam sad vremena,ispiti su blizu.Pa ću ti odgovorit na njih.
Evo ti ih koliko ti srce ište, pa odgovaraj i poreci ono kaj tamo piše u 384 primjera sa svim navodima iz kojeg su stiha (da možeš provjerit). To su, onako usput, samo kontradikcije u Bibliji. Na istoj stranici možeš naći i nasilje i okrutnosti, apsurde, netoleranciju, loš odnos prema ženama itd...
Quote:
M@@@te kaže:
A činjenica ti je evolucija,opisana je u Bibliji prije Darwina,objasnio sam je,ako te zanima,možeš je naći u temi,Postoji li uopće Bog?,na ovom podfrumu,malo ispod ove teme.
Pogledal bum...
Quote:
M@@@te kaže:
Čajnik sam po sebi je ograničen definicijom,to što ti opisuješ je nešto drugo,koje ne može imati ime čajnik.To je ona stara narodna:''Da je babi 'ona stvar',ne bi bila baba,nego djed.''
Fulao si analogiju. Na kraju krajeva, i bog je samo riječ sa svojim značenjem, a mi smo ti koji dajemo značenje toj riječi. To je sve - nije bog stvorio nas, već smo mi stvorili boga (doslovce)...
Quote:
M@@@te kaže:
Prijatelju moj,jesu.Nego ih ti sve odbacuješ.A oni su tu.Tisućljeća pisane riječi,svjedočenja ljudi koji su bili u Njegovoj prisutnosti.Kada sve dokaze spojiš,tada vidiš cijelu sliku,dok ih budeš odbaciva jednog po jednog,nećeš ništa vidjet.
Ljudi lažu, tako da sve te pisane riječi ne vrijede ni pišljiva boba.
Quote:
M@@@te kaže:
Ako si pročitao u Bibliji,onda znaš da se etape Evolucije podudaraju sa ''danima'' u kojima je stvaran svijet.Koliko je dan za Boga?Ima li Njegov dan i noć kad on spava....Gledaš u Zemlju i dan od 24 sata,probaj um dignut na veću razinu.....
Koliko god njegov "dan" trajao, objasni mi kako je prvo stvorio svjetlo (i odvojio ga od mraka), a tek onda stvorio izvore svjetlosti - Sunce, Mjesec i zvijezde?

Ili su to zapisali u krivom redosljedu?
Quote:
M@@@te kaže:
Slobodna volja.Da on svakog kontrolira i upravlja s njim,onda nitko ne bi bio odgovoran za svoje postupke.
Slobodna volja ne postoji tak i tak. Postoji strogo određeni program prema kojem se tvoj mozak (koji proizvodi tvoju svijest) ponaša.

Evo ti mali eksperiment: ako imaš slobodnu volju, umjesto da odgovaraš na cijelu dužinu ovog posta, samo napiši: "Da, u pravu si. Bog ne postoji." (bez dodatnih komentara, bez drugih postova sa komentarom, bez ijedne druge riječi napisane negdje drugdje i nemoj se više vraćati na temu slobodne volje). Ako to možeš, dokazati ćeš (meni i drugima) da imaš slobodnu volju. Ako ne uspiješ, dokazati ćeš da je tvoj mozak programiran da kad netko napiše nešto negativno u vezi slobodne volje ili postojanja boga, ti reagiraš upravo tako kako reagiraš)...

Baš me zanima...
Quote:
M@@@te kaže:
Dakle čemu onda Raj,čemu Pakao?Kad nitko od nas nema kontrolu nada sobom.
Čemu raj i pakao ako i imamo kontrolu nad sobom? Ja se trudim živjeti i raditi dobre stvari, a znam da pakao i raj ne postoje (kao nekakva mjesta kamo se ide nakon smrti). Raj i pakao je samo metafora za stanja svijesti u ovom životu - kad si sretan (recimo nakon seksa), to je raj. Kad si depresivan jer si pod stresom, onda si u paklu...
Quote:
M@@@te kaže:
A tko je god patio u ovom životu,u vječnom će uživat.
Popušio si propagandu tadašnjih vladajućih klasa. Kaj ne vidiš kako je to namjenjeno smirivanju siromašnih masa i robova koje su ugnjetavali kako su stigli? Bilo je lakše i jeftinije izmisliti tako nešto nego stalno smirivati pobune, držati vojsku i stražare u spremnosti itd. To je bio genijalan potez tadašnjih vladara, a dokaz u prilog genijalnosti je to da pali i danas...
Quote:
M@@@te kaže:
Opet kažem,slobodna volja.Mislim da tu vidiš logiku.Pametan si ti...
Zašto onda vjernici uvijek vele "To je Njegova volja" kad se nešto dobro desi, a "Čudni su putevi Gospodnji." kad se nešto loše desi?

Inače, samo govorenje riječi "mislim da uviđaš logiku" i tepanje nije argument koji kod mene pali. Da uviđam tvoju logiku (koja nema veze sa pravom logikom), onda bih bio vjernik, a ne skeptik i ateist...
Quote:
M@@@te kaže:
Na koga? Sebe?Navod molim.
Evo ti ih koliko želiš, i to na hrvatskom. Jahve je ljubomoran na puno toga, kako izgleda (što mi je sumnjivo za nekoga tko je tako dobar i savršen). Tu se opet vidi da je bog napravljen po liku čovjeka, a ne obrnuto...
Quote:
M@@@te kaže:
Pročitao sam ti ovo,link,barem dio,nemam baš puno vremena.A opet to sa završavanjem rečenice.Zar ti misliš da će on stvarno slušati nekoga tko ga izaziva.Ja ne znam kakvi su ljudi oko tebe,ali ako ih možeš natjerat da učine nešto jednostavno govoreći,aha,ne možeš ti to,onda si stvarno okružen kretenima.Nemoj mislit da je Bog tako glup.
Ti se izgleda brineš oko toga da li će bog ispasti glup ili ne. Ja ne vjerujem da postoji, pa mi je svejedno...

Ali glavna razlika je u tome da sam ja spreman priznati njegovo postojanje pod određenim uvjetima (koje sam naveo), dok je pitanje što bi se trebalo desiti da tebe uvjeri da bog (sa atributima koje smo naveli) ne postoji?

Moja pretpostavka je: nema toga što bi se moralo desiti da ti prestaneš vjerovati.

A ako je tako, tko onda drži otvoren um, a tko je zatvorio mogućnosti ulaska novih informacija?
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 22:34   #55
Teistica sam. Vjerujem u postojanje tvorca svega što znamo i onoga što ne znamo, nazivam ga Bogom (tradicionalizam ? navika ? samo riječ ?), ali ga ne doživljavam u religijskoj interpretaciji. Nisam religiozna.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 22:50   #56
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Idemo redom:
1. teorija relativnosti nije predmet vjere, nego znanja, može se naučiti, dakle ovdje je riječ o ne znanju, a to što ti "vjeruješ". Vjeruješ zato što ne znaš. Vjeru zamijeni znanjem.
Upravo tako. To i nastojim.
Quote:
Postoje stručnjaci? Postoje i vjernici. Bitna razlika je u tome što je teorija relativnosti zakon fizike, zakon stvorenog svijeta i nema se tu što vjerovati, jer ona JEST a to što ju neki, između ostalih i ja, ne razumiju, to je naš problem.
Ako to kontrastiraš s bogovima, želiš li onda reći da bogovi nisu, a to što neki u njih vjeruju je njihov problem?

Zanimljivo...
Quote:
Ne trebamo (ne)znanje miješati s vjerom. Znanje je stanje uma, vjera je osjećaj, uvjerenje, stil života. Nitko te od vjernika ne može uvjeriti u vjeru, jer je to osobno iskustvo. Ako ikada postaneš vjernik onda ćeš u sebi razumjeti vjeru i zašto vjeruješ, ali ćeš teško to drugi moći objasniti. To mogu samo ljudi duboka duhovna života.
Znači, vjera se ne može naučiti?

Čemu onda služi vjeronauk u školama?
Quote:
3. S obzirom na kontekst, uopće je bespredmetno govoriti da mlada žena, a to je značilo djevojka, u Židova ne bi bila djevica. U Židova je gubitak djevičanstva prije braka značio gotovo sigurnu smrt.
Um... koliko se sjećam Da Donovih predavanja, ne baš.
Smrtna se kazna dosuđivala tek za izuzetno teške zločine (npr. umorstvo koje su vidjela dva svjedoka koja su te oba upozorila da to ne činiš jer možeš biti osuđen na smrt), dosuđivao ju je Sanhedrin u punom sastavu (70 sudaca koji su svi nastojali naći što više argumenata da se smrtna kazna ne mora dosuditi) - i to samo do rušenja Drugog Hrama. Odonda Sanhedrina više nema, pa nema ni smrtne kazne za Židove.
Kako bilo da bilo, za smrtnu su kaznu bila potrebna najmanje dva svjedoka i oni su bili i izvršitelji smrtne kazne.

Drugo, spominje se da se Marija udala za Josipa kao vrlo mlada djevojka, dok je on već bio u pristojnim godinama.
Dakle, bila je udana, rodila je unutar bračne zajednice... ne sjećam se da sam igdje pročitao da se udala već trudna, iako bi me tu možda netko i mogao ispraviti...
Quote:
4. Vjera, rekla sam, nije bezvezni osjećaj, a osjećaj kao takav ne može se spoznati.
Dakle, ne možeš prihvatiti da nekima od nas to jest bezvezni osjećaj.
To ti je ko s porilukom - ja ga volim, moja cura ne.
Quote:
Nitko ne traži da spoznate vjeru. Autor teme se zanima za argumente nevjere. Vidiš, kako vama nije jasno zašto mi vjerujemo, tako nama nije jasno kako vi ne vjerujete, pored zdravih očiju, ušiju, srca, savjesti...
Autor teme zanima se za argumente nevjere kako bi ih pokušao pobiti.
Ne razumije da barem neki od nas traže argumente za vjeru - zašto pored zdravih očiju, ušiju i pameti ljudi imaju potrebu vjerovati?
I samim time što a priori želi pobiti argumente koje traži od nas, on želi da mi spoznamo vjeru.
Quote:
Treba poći i završiti s tim da postoje vjernici i nevjernici i da svatko zna svoje, a uvjeravati jedne u ispravnost mišljanja drugih - gubitak vremena.
Reci to autoru teme.
Quote:
Netko tko zazire od vjere, proglašava je glupošću, taj niti ne može spoznati što je vjera i ne može postati vjernik jer je zatvoren za vjeru.
A što ako je taj netko bio vjernik?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 23:27   #57
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Ako to kontrastiraš s bogovima, želiš li onda reći da bogovi nisu, a to što neki u njih vjeruju je njihov problem?

Znači, vjera se ne može naučiti?

Čemu onda služi vjeronauk u školama?
Kako bilo da bilo, za smrtnu su kaznu bila potrebna najmanje dva svjedoka i oni su bili i izvršitelji smrtne kazne.

Dakle, ne možeš prihvatiti da nekima od nas to jest bezvezni osjećaj.
I samim time što a priori želi pobiti argumente koje traži od nas, on želi da mi spoznamo vjeru.
Naravno, bogovi ne postoje. Postoji Bog.
Vjeronauk daje obrazovanje, informacije o katoličkoj vjeri (ili o onoj o kojoj taj vjeronauk poučava).
Gubitak nevinosti je za Židove prolazio jednostavniju proceduru. Ženu je mogao optužiti bilo tko, jest da ih je trebalo dvoje koji su bili suglasni u optužbi. U Evanđeljima piše da se Marija udala trudna, odnosno da je začela kad je bila zaručena. U židova je brak prolazio dvije faze: zaručništvo i zajednički život. Zaručništvo je isključivalo spolne odnose. Mladenka je i dalje živjela sa svojom obitelji, a mladoženja sa svojom, otprilike godinu dana od zaruka. Tada su postajali pravi supružnici.
Da je nekim bezvezni osjećaj? Ne mogu. Zato što ako niste vjernici, onda ni nemate taj osjećaj. A ako imate, onda raščistite sa sobom.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 23:32   #58
Quote:
M@@@te kaže: Pogledaj post
Pa mislim da možeš reći da je sličan biblijskom,ali i različit dosta,u neku ruku.Ja ga shvaćam kao Oca,prijatelja,onoga tko je uz mene kroz život.Osjećam ga oko sebe,jednostavno.I mislim da se radi toga ničega ne bojim.A prema Njemu imam poštovanje,ne strah,jer je On moj Otac.
Mislim da ti detaljnije ne mogu ići,jer to bi isto bilo kao da mi netko opiše čitavu tvoju osobnost.Bilo bi tu puno toga,ali mislim da i sa ovim shvaćaš što želim reći.
A u čemu ga vidim?Vidim ga svuda oko sebe,u malim stvarima.U događajima oko sebe.No i u nešto većim.Recimo,tri puta sam kao dijete mogao poginut,došao sam u oči sa smrću.I u sva ta tri puta u trenutku kada obično ljudi počinju paničariti,meni je se nešto čudno dogodilo.Mozak kao da mi se odvojio od tijela,a tijelo samo počelo hodati prema površini(naime,dva puta sam se skoro utopio kao 4-godišnjak).Ja to i dan danas ne mogu objasnit taj osjećaj,a da ga probam opisati,ne bih uspio.Nadam se da sam ti odgovorio na pitanje.
odgovorio si.

što ako ti netko jednog dana objasni "taj osjećaj" i razloge zbog kojega se desilo sve što se desilo i principe po kojima mozak radi? hoće li tvoja vjera biti uzdrmana ili ćeš imati razloga vjerovati?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 23:50   #59
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Naravno, bogovi ne postoje. Postoji Bog.
Ne postoji "Bog". Postoji FSM.
Quote:
Vjeronauk daje obrazovanje, informacije o katoličkoj vjeri (ili o onoj o kojoj taj vjeronauk poučava).
Čekaj, pa rekla si da se vjera ne može naučiti...
Quote:
Gubitak nevinosti je za Židove prolazio jednostavniju proceduru. Ženu je mogao optužiti bilo tko, jest da ih je trebalo dvoje koji su bili suglasni u optužbi.
I koliko znam o židovskom pravu, svejedno nije mogla biti osuđena na smrt.
Mogao bih baš pitati Da Dona.
Quote:
U Evanđeljima piše da se Marija udala trudna, odnosno da je začela kad je bila zaručena. U židova je brak prolazio dvije faze: zaručništvo i zajednički život. Zaručništvo je isključivalo spolne odnose. Mladenka je i dalje živjela sa svojom obitelji, a mladoženja sa svojom, otprilike godinu dana od zaruka. Tada su postajali pravi supružnici.
I samim time što je zaručništvo službeno isključivalo spolne odnose, sasvim je sigurno da se oni nisu ševili ko zečevi?
Pričao mi stari o zanimljivom običaju u nekom od naših krajeva, gdje je zaručnik mogao gledati zaručnicu dok spava. Nasamo. Cijelu noć.
Nitko nije pitao je li on baš cijelo vrijeme samo sjedio na stolcu pored kreveta i gledao je dok spava. I je li ona baš cijelo vrijeme spavala.
Quote:
Da je nekim bezvezni osjećaj? Ne mogu. Zato što ako niste vjernici, onda ni nemate taj osjećaj. A ako imate, onda raščistite sa sobom.
Možda smo ga se riješili kad nam je postao bezvezan.
To ne znači da se ne sjećamo koliko je bezvezan.

Kako da to bolje prikažem...
"Ne mogu prihvatiti da je nekima pušenje bezvezan osjećaj. Ako niste pušači, ne znate kakav je to osjećaj."
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 08:35   #60
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Ne postoji "Bog". Postoji FSM.
Čekaj, pa rekla si da se vjera ne može naučiti...
Vjera ne, činjenice o katoličkoj vjeri da. Npr. to da je jedna od dogmi katoličke vjere da je Marija začela kao djevica i ostala djevica, zašto je ta dogma važna, koliko ima svetaca, što su sakramenti, što je Veliki petak... zašto je mastrubacija po katoličkom moralu grijeh... Dakle vjeronauk odgovara na ta pitanja, daje informacije. A na tebi je hoćeš li početi razmišljati, gledati, otvoriti se Duhu Svetom (kako bi mi katolici rekli) i (p)ostati vjernik. Dakle, vjeronauk je informativni predmet, obrazovni, odgojni utoliko ukoliko nekome te informacije mogu poslužiti da se be oblikuje po njima. A same informacije neće te učinitiu vjernikom bez tvog nastojanja.

O ostalome mi se neda. Imaš i u Bibliji knjigu Ponovljenog zakona, u njoj su propisi Židova o gubitku nevinosti i ostalim stvarima.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:00.