Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2010., 09:44   #3601
koliko bi trebao kostati servis klime LG, nekih 2400 kw.. stara nekih 5 god, mislim da je isteklo nesto plina..

sto se sve servisira kada se radi 'redovan' servis?
Taroth is offline  
Old 06.07.2010., 11:29   #3602
Pitanje za mfcc:

Molio bih te neku preporuku klime, jer sto vise ulazim u taj svijet sve manje znam sta da kupim. Naime, na raspolaganju je cca 3500kn. Radi se o stanu oko 65m2, klima bi se postavila tako da kad su vrata soba otvorena puhala bi tocno i prema tim sobama (ako me kuzis). Raspitivao sam se sa raznim monterima i svatko vrti neki svoj film sta uzeti (sto sam i ocekivao). Svi se slazemo da je Toshiba u toj klasi vrhunska klima, ali cini mi se da prelazi moj budzet. Zatim sa dobio informaciju da ne uzimam nikako Samsunga, a da gledam LG, Midea, Panasonic. Koja je tvoja preporuka uzeti neku od 3.5kW ili 5kW i koju. Puno bi mi pomogao kad bi me rijesio ovih dilema da napokon kupim klimu prije nego ljeto prodje .

Hvala!


Sinisa
DjSinke is offline  
Old 06.07.2010., 11:54   #3603
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
...ili je iscurio plin na lošem spoju.
Došli serviseri. Je, bio je iscurio plin na spoju kod unutarnje jedinice.
Vakuumirali su cijevi, napunili plin i klima hladi.
mokry is offline  
Old 06.07.2010., 18:43   #3604
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
...sto se sve servisira kada se radi 'redovan' servis?
Čiščenje i dezinfekcija filtera
Čiščenje i dezinfekcija onog saća u unutarnjoj jedinici.
Čiščenje i dezinfekcija rotora unutrašnje jedinice
Čiščenje rotora vanjske jedinice
Čiščenje saća vanjske jedinice
Čiščenje kadica i cijevi vanjske i unutarnje jedinice
Kontrola količine plina
Zamjena baterija

A, lova, do 300 kuna
(Lakše je osobi koja ne prepoznaje dijelove klime objasniti "ono saće" nego isparivač ili kondenzator)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 06.07.2010., 18:50   #3605
Da se upetljam
Provjeri kako servisi stoje sa rezervnim dijelovima
Jebeš klimu kad čekaš da r/d stigne na devi za pola godine, iako je pod garancijom, a bez garancije-kupi novu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 06.07.2010., 22:15   #3606
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
Došli serviseri. Je, bio je iscurio plin na spoju kod unutarnje jedinice.
Vakuumirali su cijevi, napunili plin i klima hladi.
I ako nisu riješili gdje pušta, trebat će ti opet za par mjeseci, dana i sl.
nike321 is offline  
Old 06.07.2010., 22:23   #3607
Jesu, puštalo je na spoju cijevi s unutarnjom jedinicom; cijevi nisu bile dobro pertlane (što god to značilo ).
mokry is offline  
Old 07.07.2010., 10:49   #3608
dali netko zna koji plin ide u GORENJE klima KGS 34 IA jako mi je visoku pa nemogu do vanjske jedinice a nemogu ngdje na netu nac koji plin ide
a.m is offline  
Old 07.07.2010., 15:36   #3609
Quote:
a.m kaže: Pogledaj post
dali netko zna koji plin ide u GORENJE klima KGS 34 IA jako mi je visoku pa nemogu do vanjske jedinice a nemogu ngdje na netu nac koji plin ide

R410 ..
d13 is offline  
Old 07.07.2010., 19:00   #3610
Quote:
crni7 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Pitanje za mfc,..ovo mjerenje temperature na ulaz-izlaz da li se radi sa najmanjom ili največom brzinom ventilatora. Naime moja klima (star svega 1g, a nije radila cca ukupno 20 sati) je ostala bez plina, nakon dolaska ovlaštenog servisa (bila pod garancijom) i pronalaska curenja plina (na spoju, njihova greška) te natezanja sa majstorima, naime htjeli su mi naplatiti ponovno punjenje plinom + godišnji servis (oko 800kn), pristali su mi naplatiti "samo" servis i napuniti klimu. Nakon puštanja u rad primjetioo sam odmah da klima ne ispuhuje hladan zrak kao prije, majstori su mi odgovorili da je to to, međutim sad sam potpuno siguran da klima slabije hladi bar 40% nego prije.
I pitanje za kraj: da li je moguče da je došlo do oštečenja klime (kompresora) prilikom rada sa jako malo plina..

Hvala na strpljenju...
Ako su vam majstori utvrdili kako nedostaje plina u klimi, prvo što su morali napraviti je pronaći uzrok propuštanja i sanirati ga. Klime najčešće propuštaju na spojevima cijavi između unutarnje i vanjske jedinice tzv holenderi. Greške su obično u nepravilnom pertlanju ili nedovoljno zategnutim holenderima, pa kad klime radi u maximumu i postigne najveće tlakove dolazi do propuštanja.
Tek nakon uklanjanja uzroka propuštanja trebali su pristupiti punjenju i to po pravilima koje važe za svaki plin posebno jer kako su najčešći plinovi u klimama R407C i R410A višekomponentni (R407C sastoji se od tri komponente: R32, R125R134; dok se R410A sastoji od dvije komponente:R32 i R125), nikad neznate koju su od kompenenti izgubili što najviše ovisi o mjestu propuštanja.
Kako bi laički mogli provjeriti dali klima nakon punjenje dobro radi trebali bi izmjestiti temp. na ispuhu kada ona radi u najmanjoj brzini (manji protok zraka) i to nakon nekih 10 minuta rada kada klima postigne max. snagu.Temp. izmjerite na nekih 3-4 cm od ispuha (mjesto gdje još nema večeg mješanja sa zrakom iz prostorije), i ona bi na najmanjoj brzini trebala biti od 13-15 stupnjeva od temp. zraka u prostoriji ( na večim brzinama ta razlika je nekih 10-12 stupnjeva). Međutim morate znati da ta razlika dosta ovisi o kapacitetu/snazi klime kao i o temp. vanjskog zraka. Iz toga razloga uvijek kažem tu na forumu ako netko ima tu razliku između10-12 stupnjeva kako klima dobro radi.
Ako su serviseri napunili premalo ulja može doći do ovih pojava: Prenizak tlak isparavanja, pregrijan motor kompresora, pregrijana glava kompresora, premali razhladni učin,.... Kada u klimi ima malo plina česta pojava je da vam se zaledi vanjska jedinica.
mfcc is offline  
Old 07.07.2010., 19:09   #3611
Quote:
DjSinke kaže: Pogledaj post
Pitanje za mfcc:

Molio bih te neku preporuku klime, jer sto vise ulazim u taj svijet sve manje znam sta da kupim. Naime, na raspolaganju je cca 3500kn. Radi se o stanu oko 65m2, klima bi se postavila tako da kad su vrata soba otvorena puhala bi tocno i prema tim sobama (ako me kuzis). Raspitivao sam se sa raznim monterima i svatko vrti neki svoj film sta uzeti (sto sam i ocekivao). Svi se slazemo da je Toshiba u toj klasi vrhunska klima, ali cini mi se da prelazi moj budzet. Zatim sa dobio informaciju da ne uzimam nikako Samsunga, a da gledam LG, Midea, Panasonic. Koja je tvoja preporuka uzeti neku od 3.5kW ili 5kW i koju. Puno bi mi pomogao kad bi me rijesio ovih dilema da napokon kupim klimu prije nego ljeto prodje .

Hvala!


Sinisa
Bez tlocrta stana sa površinama prostorija i ucrtanim prozorima (najveći gubici topline) kao i položajem stana u odnosu na strane svijeta teško je precizno odgovoriti na vaše pitanje. Osim već navedenih podataka bili bi poželjni i oni o vrsti fasade, prozora i stanovima koji se nalaze odmah do vašega.
Odokativno za stan od 65m2 klima snage 3.5kw sigurno nebi bila dostatna.
A koju klimu uzeti ako nemate buđet za kvalitetnog japanca, predlažem onu za koju imate dobru servisnu podršku u vašem kraju. Nikako nemojte uzeti neku noname jer su takve često za jednokratnu upotrebu tj njihovi uvoznici često nestanu nakon godinu dvije pa vi sa time uvjedno gubite i servisere.
mfcc is offline  
Old 07.07.2010., 19:14   #3612
Quote:
marin01 kaže: Pogledaj post
@svi: Trebam malu pomoć pri odabiru klime...

Stan u novogradnji, 66m2, Poroterm cigla, čini mi se OK izolacija. Jedini problem može biti staklena stijena od 1.80x4.00 m.
Planiram hladiti preko ljeta i grijati u prijelaznom razdoblju cca 35m2, kuhinju + dnevni boravak. Inače za grijanje koristim centralno zgrade iz zajedničke kotlovnice.

Gledao sam malo ponude Toshibe i Mitsubishi Electric jer bi to trebao biti dobro uložen novac.
u traženju sam naletio i na... klima-uredjaji.eu - Mitsubishi Electric najbolji klima uređaj

Na kraju sam na još par mjesta čuo da je Toshiba malo precjenjena i suzio izbor na:
- Mitsubishi Super DC Inverter MSZ/MUZ-GE35VA ... s montažom 6.750kn
- Mitsubishi Kirigamine DC Inverter MSZ/MUZ-FD35VA ... s montažom 8.700kn
Cijene za cash. Netko zna još jeftinije?
Znači razlika je 2.000 kn... da li se isplati uložit toliko više za top model?

Kaj je s tim omjerima za npr Kirigamine ... 1kW utrošene el energije = 5,25 kW topline.
Prošlu zimu sam potrošio 2.100l lože tj. po brojilu 13.250kWh tj. 9.500kn ... znači 1l lože = 6,5kW topline. Ložio sam preko termostata od 5:30-23h 23°C, ostalo 19°C.
Da li sam u pravu:
1 kW el energije je 0,75kn
1 kW lože je 1l=6,5kW=4,5kn -> 1kW=4,5/6,5kW=0,69kn
Znači to je tu negdje... ili sam fulao...
Kako da usporedim potrošnju loža vs. klima???


Hvala na savjetima...
Na vašem mjestu s obzirom na površinu koju mislite hladiti/grijati i s obzirom na veliku staklenu stijenu trebali bi razmišljati o klimi minimalne snage 4.2kW.
mfcc is offline  
Old 07.07.2010., 23:35   #3613
d13 hvala ti puno
a.m is offline  
Old 07.07.2010., 23:38   #3614
A kako kad baka Zora upali klimu, u kuci skoro pa -14 a vani 30 stupnjeva...
Pepa Sexa is offline  
Old 08.07.2010., 07:40   #3615
Pitanje za mfcc:

Da li je bolje za vanjsku jedinicu da bude u hladu ili na suncu?
I koja je razlika u ove dvije varijante (potrošnja struje, opterećenje klime itd)

Zahvaljujem
tominjo is offline  
Old 08.07.2010., 15:40   #3616
Bajing a klima!

Pozdrav svima, sva čuda ovog svijeta načitah u ovom topicu

E, sad bi i ja zamolio za mudri savjet neukome

Kupujem klimu (škrti budžet) za stan u Dugavama od svojih 38 kvadrata, šesti kat i time i zadnji, prosječnog novozagrebačkog stropa od svojih... odokativnih 2,5 metra ajmo reč.
Tlocrt bi zvučao ovako, jednostavan je da sad ne petljam po paintu pa dižem na web :
stan je kocka, lijeva polovica kocke je dnevna soba, desna polovica su hodnik i desno od njega wc (dolje, 1/3 navedene polovice) i kuhinja/blagovaona (gore 2/3 navedene polovice). Dnevna soba ima staklenu površinu 3m2, a blagovaona 3,5 ili 4 m2, i obje gledaju na jugoistok (sunce do nekih 2 popodne). Klimu bi postavio najvjerojatnije u hodnik jer zbog limita prostora bi inače uvijek tukla negdje po nekome od nas a i po potrebi mogu hladit/grijat samo hodnik+dnevnu sobu ili hodnik+kuhinju, ili pak sve troje.

S obzirom na sve navedeno, iz dosad pročitanog pretpostavljam da bi 3,5 kW odradilo posao - možda ne savršeno s obzirom da je potkrovlje ali - zadovoljavajuće. S obzirom da je iznajmljeni stan, te da mi caltamo klimu al će nam se odbit u ratama od stanarine, sa zadovoljavajućim mogu živjet, a mislim da i gazda Dapače, nek "zadovoljavajuće" bude misao vodilja ponuđenih savjeta na ovo pitanje

Sad, nabrzinu sam pribrao par potencijalnih kandidata, pa da ih nanizamo...

1. Samsung Forte AQ12UGAN - hlađenje 3.50 kW - grijanje 3.7 kW - garanciju još ne znam - Metro - 1.750 kn (plus usisavač )

2. LG K12AH - hlađenje 3.52 kW - grijanje 3.75 kW - 3 god garancije - ECOS - 2.700 kn (plus ususavač )

3. Haier HSU-12HEK03/R2 - hlađenje 3.50 kW - grijanje 3.80 kW - 3 god garancije - MB Frigo - 2.550 kn (ovi nedaju usisavač )

Sad, nebi ni tražio savjet nego bi išao na take the money and run i ugrabio samsunga po daleko povoljnijoj cijeni, da me ta sama cijena malo ne bode jer kad se sve uzme u obzir - na prvi su pogled iste pa mi nekaj malo smrdi tu...

svaka pomoć dobrodošla, a na artikuliranoj i argumentiranoj bi bio i iznimno zahvalan
GluteusMaximus is offline  
Old 08.07.2010., 21:48   #3617
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
Pitanje za mfcc:

Da li je bolje za vanjsku jedinicu da bude u hladu ili na suncu?
I koja je razlika u ove dvije varijante (potrošnja struje, opterećenje klime itd)

Zahvaljujem
Ako će se klima koristiti za hlađenje najbolje je njenu vanjsku jedinicu montirati na stranu gdje će je najmanje "pogađati" sunce tj na sjevernu (sjevero-zapadnu) stranu.
U slučaju ako će se klima koristit za grijanje, vanjsku jedinicu najpoželjnije je montirati na južnu stranu zgrade.
Potrošnja klime ovisi:
- o razlici vanjske temp. i željene unutrašnje (što je razlika veća to je potrošnja veća)
-kvaliteti izolacije (što je izolacija kvalitetnija to su gubici topline manji i ujedno je manja potrošnja klime)
- o broju dizalica topine (TV, računala, rasvjetna tijela, ljudi,....)-što je ukupni broj isijane topline (kW/h) iz tih dizalica manji potrošnja klime je manja

Obična ON/OFF klima do god ne postigne željenu temp. u prostoriji radi u svom maximumu, zato se i zovu obične ili dvopoložajne (On/Off) klime. Tada njena potrošnja ovisi o njenom COP (Coefficient Of Performance) koeficjentu.
COP je u stvari podatak koji kaže koliko klima za utrošenih 1kW/h električne energije daje KW/h razhladne energije. Ako je proizvođač dao podatak recimo 3.0 to onda znaći da na utrošenih 1kW/h el. energije klime daje 3kW/h razhladne nenergije.
Kod inverter klima taj podatak za istu snagu klime je veći. Takve klime radi svoga načina rada troše nekih 30% manje el. energije za istu dobivenu razhladnu energiju kao obične klime.
mfcc is offline  
Old 10.07.2010., 10:45   #3618
Anybody? Please? Prije neg vručine prođu
GluteusMaximus is offline  
Old 11.07.2010., 11:23   #3619
Quote:
crni7 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Pitanje za mfc,..ovo mjerenje temperature na ulaz-izlaz da li se radi sa najmanjom ili največom brzinom ventilatora. Naime moja klima (star svega 1g, a nije radila cca ukupno 20 sati) je ostala bez plina, nakon dolaska ovlaštenog servisa (bila pod garancijom) i pronalaska curenja plina (na spoju, njihova greška) te natezanja sa majstorima, naime htjeli su mi naplatiti ponovno punjenje plinom + godišnji servis (oko 800kn), pristali su mi naplatiti "samo" servis i napuniti klimu. Nakon puštanja u rad primjetioo sam odmah da klima ne ispuhuje hladan zrak kao prije, majstori su mi odgovorili da je to to, međutim sad sam potpuno siguran da klima slabije hladi bar 40% nego prije.
I pitanje za kraj: da li je moguče da je došlo do oštečenja klime (kompresora) prilikom rada sa jako malo plina..

Hvala na strpljenju...
Moj savjet vam je da obavjestite uvoznika , drugo njime niste tribali ništa plačati , treče imenujte taj servis ovdje na forumu
d13 is offline  
Old 11.07.2010., 17:25   #3620
ako netko zna,koliko bi došla ugradnja samsung klime s 2m cijevi?
miana2 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.