Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2004., 01:27   #1
Ustase u Staljingradskoj bitci

Koliko znam 360ineka jedinica je bila pridodata Austrijskoj "Jager" diviziji.
I oni su ucestvovali u Staljingradskoj Bitci. Prosli su groz citavu golgotu Staljingrada.

Bili su cijenjeni od strane nijemaca kao dobro organizovani i kao dobri borci za razliku od ostalih saveznika (rumuna, talijana, madzara).

Znam da je u Septembru 1942 Ante Pavelic odletio tamo i dodijelio odlikovanja.
Isto tako znam da su uspijeli izvesti svoje ljubavnice ( ) kada je Staljingrad napokon opkoljen, zajedno sa svim njemackim zenskim osobljem.

Poslije pada su pali u zarobljenistvo i prosli kroz sve one muke ruskog zarobljenistva.
Mada su bili tretirani bolje od ostalih jer je ruska politika razdvajanja snaga Sile Osovine po nacionaloj osnovi njih stavili u povlasteniji polozaj od nijemaca i rumuna.


Zna li se ista vise o njima? Da li se itko vratio iz ruskog zarobljenistva?
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 10:56   #2
Ja neznam za njihovu sudbinu, ali kad zamislis:

Gdje je Zagreb, gdje je Stalingrad - koji ludjak tjera mladog Zagrebcana, koji se jos neku godinu setao po trgu, na daleka polja Rusije, u smtrnu borbu u ulicama dalekog Stalingrada ?

Tako pise negdje na jednom groblju Talijana u dubokoj Rusiji na ploci:

"Mladi muskarac Napolia, sto te tjeralo na daleka polja Rusije ?"

ludo i zalosno....
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 11:43   #3
Quote:
riki1512 kaže: Pogledaj post
Ja neznam za njihovu sudbinu, ali kad zamislis:

Gdje je Zagreb, gdje je Stalingrad - koji ludjak tjera mladog Zagrebcana, koji se jos neku godinu setao po trgu, na daleka polja Rusije, u smtrnu borbu u ulicama dalekog Stalingrada ?

Tako pise negdje na jednom groblju Talijana u dubokoj Rusiji na ploci:

"Mladi muskarac Napolia, sto te tjeralo na daleka polja Rusije ?"

ludo i zalosno....
Danak u krvi.
Prije se služilo Hitlera a danas šalju momke u Afganistan i slična mjesta. Gdje je naš interes u Afganistanu? Sad danak plaćaš Bushu!

Legionari bombaši su letjeli Do 17 Z, a lovci Bf 109 (E, a potom i kratko G modele)
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 15:48   #4
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Danak u krvi.
Prije se služilo Hitlera a danas šalju momke u Afganistan i slična mjesta. Gdje je naš interes u Afganistanu? Sad danak plaćaš Bushu!

Legionari bombaši su letjeli Do 17 Z, a lovci Bf 109 (E, a potom i kratko G modele)
nebi reko da je samo danak u krvi... recimo spanjolci finci ukrajinci madari svi su se dobrovoljno javljali u njemacku vojsku. postojao je tad strah od komunizma ljudi si isli gore s ciljem da se bore protiv komunizma... moglo se na tisku kupi dvd sa filmovima iz njemacke arhive. u jednoj sceni su prikazani spanjolski dobrovoljci i narod kako ih zasipa cvijecem... nezaboravimo da su i ukrajinci njemce docekali kao osloboditelje i da je postojao golem interes u nukrijani za rat protiv rusa...
erasmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 15:47   #5
Quote:
riki1512 kaže:
Ja neznam za njihovu sudbinu, ali kad zamislis:

Gdje je Zagreb, gdje je Stalingrad - koji ludjak tjera mladog Zagrebcana, koji se jos neku godinu setao po trgu, na daleka polja Rusije, u smtrnu borbu u ulicama dalekog Stalingrada ?
Taj luđak se zove Hitler. On ima i svog šegrta koji se zove Pavelić. "NDH" kao satelitska država prvenstveno talijanska, a nakon pada fašizma u Italiji i njemačka te ustaše i domobrani kao vojska jedne takve države... Ne znam zašto bi bilo nemoguće i nevjerojatno da zajedno sa svojim gospodarima sudjeluju u toj bitki.
Perun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 16:51   #6
Pa znamo svi dobro kako je do toga doslo - ali kad razmisljas zdravom razumom je ipak ludo.
__________________
Transparent na jednoj Anti-Bush Demonstraciji:
bombing for peace is like fucking for virginity
Rick23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 21:40   #7
...

369. regimenta tzv. ˝Vražja˝.

Što se tiče ugleda, govorilo se da Staljingrad nije za ljude, da tu ni Rumunji ne mogu, njih su Nijemci smatrali smećem, nego samo Hrvati.

Neš ti ugleda. Nekoliko je preživjelo i predalo se. Jedan od zapovjednika u vojsci mi je bio čovjek čiji je ujak bio u toj pukovniji i dobio je orden jer je skinuo ruskog snajperista topom sa dimnjaka neke tvornice. Nosio je ujakov orden kao amajliju sve dok nije bio ranjen kod Dubrovnika. Onda su mu u bolnici dotičnog maznuli.


Prva legionarska divizija je ponijela časni broj i ime te regimente, 369. ˝Vražja˝.

Inače bilo je na istočnom frontu hrvatskih postrojbi i u talijanskoj vojsci, a čak je i nekakva flotila djelovala na Crnom moru.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 22:25   #8
Re: ...

Quote:
demon kaže:
369. regimenta tzv. ˝Vražja˝.

Neš ti ugleda. Nekoliko je preživjelo i predalo se. Jedan od zapovjednika u vojsci mi je bio čovjek čiji je ujak bio u toj pukovniji i dobio je orden jer je skinuo ruskog snajperista topom sa dimnjaka neke tvornice. Nosio je ujakov orden kao amajliju sve dok nije bio ranjen kod Dubrovnika. Onda su mu u bolnici dotičnog maznuli.

Hvala na infu.

Malo je previse pojednostavljeno to "Nes ti ugleda".

Jebeno bilo do zlaboga, i kada se uzme u obzir da se u Staljingradu poceo dizati kult snajperista i da su ti isti onemogucavali kretanje vodonosa i ostalih logisticara. Naci i ubiti snajperistu je znacilo zivot i smrt za ostale pripadnike postrojbe.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 15:30   #9
Quote:
hobbit kaže: Pogledaj post
Hvala na infu.

Malo je previse pojednostavljeno to "Nes ti ugleda".

Jebeno bilo do zlaboga, i kada se uzme u obzir da se u Staljingradu poceo dizati kult snajperista i da su ti isti onemogucavali kretanje vodonosa i ostalih logisticara. Naci i ubiti snajperistu je znacilo zivot i smrt za ostale pripadnike postrojbe.
za osta ziv u staljingradu trebo si bit iskusan i prekaljen vojnik i da k tome imas lude srece. cito sam od hassela romane. istocna fronta je bila pakao na zemlji. od 100 novaka sto bi doslo nebi ih 10 prva tri dana prezivjelo. kako on kaze. tim ljudima svaka cast jer opstat u tim uvjetima i sve to prozivje mogu samo rijetki...
kakvu samo psihu treba ima za to...
erasmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 19:33   #10
[QUOTE=erasmus;11711755]za osta ziv u staljingradu trebo si bit iskusan i prekaljen vojnik i da k tome imas lude srece. cito sam od hassela romane. istocna fronta je bila pakao na zemlji. od 100 novaka sto bi doslo nebi ih 10 prva tri dana prezivjelo. kako on kaze. tim ljudima svaka cast jer opstat u tim uvjetima i sve to prozivje mogu samo rijetki...
kakvu samo psihu treba ima za to...[/QUOT

Hassel je naucna fantastika ja sam ga citao,to je knjiga koja je polu istinita

i ona njegova preseravanj tipa :

"dotaknuo je rukom usijani auspuh tenka, i ruka mu se pretvorila u pepeo"

ali priznajem jako su zanimljive knjige i dogodovstine koje je samo on mogao smislit.
__________________
chains
somekindofmonster2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 19:36   #11
Quote:
somekindofmonster2 kaže: Pogledaj post
ali priznajem jako su zanimljive knjige i dogodovstine koje je samo on mogao smislit.
hasel je skupil svjedocanstva prezivjelih boraca i od toga napisal romane kao da je on to sve prezivjel
cital sam ga
je ima jako puno sranja
al bome i jako dobro docarava kak se ratovalo i zivjelo
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 07:42   #12
http://www.axishistory.com/index.php?id=2158

The survivors of the Regiment (approximately 1000 men), that were evacuated from Stalingrad via air, formed the core of a new Croatian volunteer unit of the Wehrmacht - the 369th “Vrazja” (Devil’s) Infantry Division. These veterans were awarded a commemorative badge, the “Croatian Legion 1941” Linden Leaf in silver, worn on the right breast pocket.

The "Devil's" Division (the 369th Infantry Division) fought hard battles against the Communist Partisans throughout Croatia throughout '43, '44, and early '45. On May 10/11, 1945, it surrendered to British forces in Austria, and its men returned to "Yugoslavia" for trial. Most were killed.

http://www.wehrmacht-awards.com/rela...oatia_main.htm
LjutiBronxBomber is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 12:18   #13
SAm naslov je kriv. To nisu bili ustaše, već Hr. dobrovoljci u redovima Vehrmachta. Nosili su njemačke uniforme, i jedino po čemu su se razlikovali od ostalih vojnika je bio Hr. grb na ramenu i na šljemu.

budući su se "iskazali" u predhodnim bitkama, posebno u osvajanju Kolhoza "Proljetna Kultur" , gdje su se s Rusima bili "prsa o prsa", dodjeljena im je počast da mogu biti jedina ne nenjemačka postrojba koja se borila u samom Staljingradu.

Na temi iz mog siga sam detaljno pisao baš o toj postrojbi, kog zanima nek vidi. A na društvenim znanostima imate temu pod imenom: Sadržaj frajerskog topica. Tamo su točno navedene teme o kojima se pisala s linkom na pripadajuče stranice.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 00:56   #14
Procitao sam Anthony Beever -a "Stalingrad"

I tu je izmedju ostalog spomenuo i hrvate i neke od njihovih sudbina.

Zna li itko o ovima sto su zavrsili u ruskom zarobljenistvu.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 01:36   #15
samo par stvari koje sam vidio...
ime Vražja divizija se odnosi na pješačku regimentu iz WW1 ne na 369 pješačku pukovniju... nisu bili ustaše nego domobrani i što je također važno to su bili isključivo dragovoljci.. znali su u što idu... i prošli su prilično rigoroznu selekciju, zainteresiranih je bilo više tisuća.
Nisam siguran da li je uopće netko iz 369 pp ostao zarobljen u Rusiji jer su se izvukli još dok su zrakoplovi mogli sletati na jedino uzletište.. prebacilo ih je jedno Hrvatsko jato

bili su odlikovani, neki i sa željeznim križem i pohvaljeni od strane Von Paulusa da "Njemačkim vojnicima treba biti na časti što se bore uz Hrvate"
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 01:46   #16
Re: ...

Quote:
demon kaže:


Inače bilo je na istočnom frontu hrvatskih postrojbi i u talijanskoj vojsci, a čak je i nekakva flotila djelovala na Crnom moru.
da Rumunji su obožavali naše posade tamo, pa su i jednu ulicu nazvali po njima
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 01:54   #17
a šta reći....ustaše su uvijek bile dobre sluge....
škašiškafnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 10:42   #18
Ma kakve crne Ustaše???

Ime "vražja divizija" je nosila jedna Hr. Divizija koja se borila na Istočnom frontu u WW1, te pod tim imenom ostala zapamčena u Ruskim redovima .

Stoga su novo oformljenoj jedinici također dali ime "vražja", valjda da bi malo podsjetili ruse

Vidim da nekim narodima i narodnostima, očito smeta kaj su Hrvati bolji fighteri od njih

"Dajte mi 100 000 Hrvata i osvojit ću svijet"
Napoleon
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 13:38   #19
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
"Dajte mi 100 000 Hrvata i osvojit ću svijet"
Napoleon
Jel mi može netko reći kada je ovo Napoleon rekao?
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:19   #20
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Jel mi može netko reći kada je ovo Napoleon rekao?
MIslim da je to bilo kod povlačenja iz Rusije kada su hrvatske jedinice držale zalaznicu kod nekog mosta.

Što se može naći sa malo googlanja: link

Two Croatian regiments of Royal Cravate were under the French flag in military operations undertaken by Napoleon I in Russia. Especially important was their insurance of Napoleon's retreat from Russia across Berezino in 1812/13. More than two thirds of the Croats lost their lives: 400 soldiers and 10 officers, plus 357 dead of famine and freezing. Only 296 survived. According to Marmont, Napoleon declared: ``I never had more courageous and better soldiers''. According to [Dolbeau], p 18, Napoleon addressed the following message to these 296 Croatian survivors:

Hier, j'ai pu m'assurer de mes propres yeux de votre courage et de votre fidélité. Vous avez acquis la gloire immortelle et l'estime, et je vous place parmi mes meilleurs troupes. Pour votre courage, je vous promets de vous accorder tout ce que vous me demanderez de bon droit lorsque nous serons de retour. Je suis satisfait de vous, très satisfait.

(Yesterday, I could ensure me of my own eyes of your courage and your fidelity. You acquired immortal glory and estimates, and I place you among my best troops. For your courage, I promise to you to agree all that you will ask me of right good when we are back. I am satisfied with you, very satisfied.)

Demobilized in 1814, only several officers stayed in France, like the "fameux général" Marko Sljivaric, comte de Heldenburg (1762-1838), who became commander of the city of Antibes.

In the French Military Museum in Paris (Maison des Invalides) there is a memorial tablet containing the following words (``To the memory of Croatian regiments that under the French flag have shared the glory of the French Army'')

Link2

In 1813, Napoleon lost war against Russia, "the Illyrian Provinces" collapsed and came under Austrian rule. Officially there were given to Austria in 1815.

During the years of French ruling in Croatian-Slovenian parts, Croatians served in many French military formations. Napoleon was one of many rulers that were fascinated by Croatian war skills, he said to General Marmont: "I never had more braver and better soldiers". Napoleon also said this: "Croatians, there are best soldiers in the world. If I had only 100000 Croatians, I would conquer the entire world!".
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.