Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2016., 14:17   #141
Pa je l pokrenut sudski postupak oko ustanovljavanja nužnog dijela?

S obzirom da jedan od braće osporava obujam ostavinske mase, tj trži svoj nužni dio i u darovanom dijelu, onda se ostavinski postupak obustavlja do okončanja sudskog postupka.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 16:25   #142
ja mislim da nuzni deo moze biti osporen samo u slucaju da ste proglaseni od neke drzave drzava kao ratni zlocinac
nikako drugacije
cak i ako vas se roditelj odrekne
zaimbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 08:59   #143
Quote:
Koji su razlozi za moguće isključenje nužnih nasljednika?

Zakon o nasljeđivanju točno nabraja i utvrđuje kad i u kojim slučajevima oporučitelj može isključiti iz nasljedstva nasljednike, koji imaju pravo na nužni dio. To su situacije kad se nasljednik povredom neke zakonske ili moralne obveze teže ogriješio prema ostavitelju, ili ako je nasljednik s umišljajem učinio neko teže krivično djelo prema ostavitelju ili njegovu bračnom drugu, njegovu djetetu ili roditelju, ili ako se odao neradu i nepoštenu životu. U tim slučajevima isključenje iz nasljedstva može biti potpuno ili djelomično.
Ovo su stavke iz zakona.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 14:13   #144
Koja je svrha oporuke ak zakon o nužnom nasljedstvu ju pobija?
Imamo sljedeću kompliciranu situaciju..baka ima dve kćerke i jednoj želi ostaviti stan a drugoj dati neki siću..no ta druga kćerka je u puno boljoj materijalno financijskoj situaciji od druge i zato želi prvoj ostaviti no poznato nam je da će ta druga gotovo sigurno tražiti svoju polovicu zbog ne baš dobrih obiteljskih odnosa..i što sada? Kako izbjeći situaciju da stan ode na dražbu i da stan ostane prvoj? Može li u prilog prvoj kćerci ići činjenica da je baka živjela sa prvom kćerkom u stanu i da se ta prva kćerka brinula o njoj puno godina?
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 14:54   #145
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Koja je svrha oporuke ak zakon o nužnom nasljedstvu ju pobija?
Imamo sljedeću kompliciranu situaciju..baka ima dve kćerke i jednoj želi ostaviti stan a drugoj dati neki siću..no ta druga kćerka je u puno boljoj materijalno financijskoj situaciji od druge i zato želi prvoj ostaviti no poznato nam je da će ta druga gotovo sigurno tražiti svoju polovicu zbog ne baš dobrih obiteljskih odnosa..i što sada? Kako izbjeći situaciju da stan ode na dražbu i da stan ostane prvoj? Može li u prilog prvoj kćerci ići činjenica da je baka živjela sa prvom kćerkom u stanu i da se ta prva kćerka brinula o njoj puno godina?
Tja, to sto je ta druga cerka u puno boljoj materijalnoj situaciji ne znaci da ne treba da dobije nista u nasledje, mozda je zena zaradila teskom mukom i trudom, stedela, sticala.
I sad neko dodje i kaze, ej, pa ti imas, ne treba da nasledis.

Smisao zakona je da se nuzni naslednik ne moze ostaviti bez icega, naslednik prvog reda ima kao nuzni deo pravo na polovinu onoga sto bi mu inace pripalo da nije bilo volje ostavioca.
Ako je nuzni deo povredjen raspolaganjem ostavioca, i ako je predmet ostavine stan, tesok ce se izbeci suvlasnistvo nad tim stanom od strane naslednika.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 16:21   #146
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Koja je svrha oporuke ak zakon o nužnom nasljedstvu ju pobija?
Imamo sljedeću kompliciranu situaciju..baka ima dve kćerke i jednoj želi ostaviti stan a drugoj dati neki siću..no ta druga kćerka je u puno boljoj materijalno financijskoj situaciji od druge i zato želi prvoj ostaviti no poznato nam je da će ta druga gotovo sigurno tražiti svoju polovicu zbog ne baš dobrih obiteljskih odnosa..i što sada? Kako izbjeći situaciju da stan ode na dražbu i da stan ostane prvoj? Može li u prilog prvoj kćerci ići činjenica da je baka živjela sa prvom kćerkom u stanu i da se ta prva kćerka brinula o njoj puno godina?
Zašto bi stan išao na dražbu ili ostao prvoj? Neka baka napravi oporuku kakvu god smatra da je pravedna pa kćerka koja se smatra zakinutom pokrene postupak za nadopunu svog nužnog dijela i dobiti će dio stana.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 23:07   #147
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Koja je svrha oporuke ak zakon o nužnom nasljedstvu ju pobija?
Imamo sljedeću kompliciranu situaciju..baka ima dve kćerke i jednoj želi ostaviti stan a drugoj dati neki siću..no ta druga kćerka je u puno boljoj materijalno financijskoj situaciji od druge i zato želi prvoj ostaviti no poznato nam je da će ta druga gotovo sigurno tražiti svoju polovicu zbog ne baš dobrih obiteljskih odnosa..i što sada? Kako izbjeći situaciju da stan ode na dražbu i da stan ostane prvoj? Može li u prilog prvoj kćerci ići činjenica da je baka živjela sa prvom kćerkom u stanu i da se ta prva kćerka brinula o njoj puno godina?
Onda neka baka napravi ugovor o doživotnom uzdržavanju sa tom kćeri kojoj želi ostaviti stan.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 10:54   #148
Pozdrav svima, evo probat cu ukratko objasniti svoju situaciju i unaprijed se zahvaljuje svima koji mi mogu preciznije nesto reci ili me savjetovati. Znaci moj djed koji je nedavno preminuo imao je dva sina, mog oca i njegovog brata. Djed je zelio da svi skupa zive i sagrade veliku obiteljsku kucu. Moj otac je na to pristao dok se stric zelio odvojiti. Djed mu je kupio zemljiste i skupa sa mojim ocem pomogli mu sagraditi kucu. Moj otac je sa djedom gradio i ulagao u veliku obiteljsku kucu u kojoj zivimo. Naknadno ju je jos prosirio i izgradio gospodarske zgrade. Umro je sa 40 godina od infarkta (prije nekih 10-ak godina). Djed je nakon toga ogromno zemljiste koje je imao darovao mom stricu, a meni prepisao cijelu kucu koju su on i moj otac gradili za vrijeme zivota. Nakon djedove smrti stric se sad prijeti kako ce traziti pola te kuce u koju nije kune ulozio.Ostavinska ce biti kroz 15-ak dana pa vas molim za savjet.LP
Duksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 11:06   #149
Pošto je djed u oporuci sve ostavio meni,a baka je jos uvijek ziva i sa tim se slaze u potpunosti, znam da stric moze traziti nuzni dio. za to mi je receno da u ovom slucaju to iznosi 1/6. Zanima me mogu li mu to osporiti posto imamo dva ugovora kojim mu je djed poklonio ta dva zemljista, te smtramo da mu je tim nuzni dio namiren.
Duksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 11:30   #150
Quote:
Duksa kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, evo probat cu ukratko objasniti svoju situaciju i unaprijed se zahvaljuje svima koji mi mogu preciznije nesto reci ili me savjetovati. Znaci moj djed koji je nedavno preminuo imao je dva sina, mog oca i njegovog brata. Djed je zelio da svi skupa zive i sagrade veliku obiteljsku kucu. Moj otac je na to pristao dok se stric zelio odvojiti. Djed mu je kupio zemljiste i skupa sa mojim ocem pomogli mu sagraditi kucu. Moj otac je sa djedom gradio i ulagao u veliku obiteljsku kucu u kojoj zivimo. Naknadno ju je jos prosirio i izgradio gospodarske zgrade. Umro je sa 40 godina od infarkta (prije nekih 10-ak godina). Djed je nakon toga ogromno zemljiste koje je imao darovao mom stricu, a meni prepisao cijelu kucu koju su on i moj otac gradili za vrijeme zivota. Nakon djedove smrti stric se sad prijeti kako ce traziti pola te kuce u koju nije kune ulozio.Ostavinska ce biti kroz 15-ak dana pa vas molim za savjet.LP
Sve zavisi koliku imovinu si dobio ti, a koliku tvoj stric.

Ako je kuca prepisana i upisana na tebe, a druga na njega, kao i zemlja, onda i nema imovine o kojoj bi se raspravljalo, ili gresim?

Stric moze traziti deo tvoje imovine ako mu je povredjen nuzni deo, a to nije tesko izracunati prema vrednosti imovine.

Ako je jos uvek sve vodi na dedu, onda stric moze da trazi pola kuce u kojoj si ti, ali i ti mozes da trazis pola kuce u kojoj je on.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 11:33   #151
Quote:
Duksa kaže: Pogledaj post
Pošto je djed u oporuci sve ostavio meni,a baka je jos uvijek ziva i sa tim se slaze u potpunosti, znam da stric moze traziti nuzni dio. za to mi je receno da u ovom slucaju to iznosi 1/6. Zanima me mogu li mu to osporiti posto imamo dva ugovora kojim mu je djed poklonio ta dva zemljista, te smtramo da mu je tim nuzni dio namiren.
Nuzni deo se racuna tako sto se sabere sva imovina kojom je ostavilac raspolagao, pa i pokloni koje je ostavilac cinio za zivota se tu racunaju, osim ako je ostavilac izricito kazao da se nece racunati.

E sad, ta 1/6 se racuna u odnosu na tu imovinu. Ako je stric poklonima dobio tu 1/6 ili vise od toga, onda je vec namiren u nuznom delu i nema pravo da bilo sta trazi dalje.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 12:14   #152
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Sve zavisi koliku imovinu si dobio ti, a koliku tvoj stric.

Ako je kuca prepisana i upisana na tebe, a druga na njega, kao i zemlja, onda i nema imovine o kojoj bi se raspravljalo, ili gresim?

Stric moze traziti deo tvoje imovine ako mu je povredjen nuzni deo, a to nije tesko izracunati prema vrednosti imovine.

Ako je jos uvek sve vodi na dedu, onda stric moze da trazi pola kuce u kojoj si ti, ali i ti mozes da trazis pola kuce u kojoj je on.
Ispricavam se jer se nisam dobro izrazio. Dedina kuca u kojoj mi zivimo se vodi na dedu.On je u oporuci napisao da sve ostavlja meni. Dok je kuca od strica normalno na njemu kao i svo zemljiste koje mu je djed poklonio za vrijeme zivota (u dva navrata). Takav je bio njihov dogovor i smatralo se da je sve jasno. Međutim on je sad nakon djedove smrti rekao kako ce traziti pola te nase kuce. Zato jer je on uvjeren da djed nije ostavio nikakvu oporuku.
Duksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:01   #153
Quote:
Duksa kaže: Pogledaj post
Ispricavam se jer se nisam dobro izrazio. Dedina kuca u kojoj mi zivimo se vodi na dedu.On je u oporuci napisao da sve ostavlja meni. Dok je kuca od strica normalno na njemu kao i svo zemljiste koje mu je djed poklonio za vrijeme zivota (u dva navrata). Takav je bio njihov dogovor i smatralo se da je sve jasno. Međutim on je sad nakon djedove smrti rekao kako ce traziti pola te nase kuce. Zato jer je on uvjeren da djed nije ostavio nikakvu oporuku.
Kako rekoh, ostavinska masa se racuna tako sto se racunaju svi pokloni ucinjeni za zivota pokojnika, iz tvoje price vidim da je deda imao jasnu nameru da podeli imovinu, tj. da se stricu deo koji je dobio uracuna u nasledni deo.
Cak i da deda nije ostavio oporuku, ako je stric dobio trecinu (racunam i tvoju babu kao naslednika) ukupne imovine tim darovima, on je namiren u svom naslednom delu.
Ako postoji oporuka, on moze da je obara, moze da trazi nuzni deo, ali vi cete izaci sa ugovorima o poklonu i pokazacete da je stric to vec dobio.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 13:24   #154
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Kako rekoh, ostavinska masa se racuna tako sto se racunaju svi pokloni ucinjeni za zivota pokojnika, iz tvoje price vidim da je deda imao jasnu nameru da podeli imovinu, tj. da se stricu deo koji je dobio uracuna u nasledni deo.
Cak i da deda nije ostavio oporuku, ako je stric dobio trecinu (racunam i tvoju babu kao naslednika) ukupne imovine tim darovima, on je namiren u svom naslednom delu.
Ako postoji oporuka, on moze da je obara, moze da trazi nuzni deo, ali vi cete izaci sa ugovorima o poklonu i pokazacete da je stric to vec dobio.
Puno Vam hvala na odvojenom vremenu i pomoci
Duksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 09:46   #155
Rok za pobijanje darovnog ugovora 3 godine.

Poštovani molim pomoć u svezi mog problema. Roditelji su mi darovali darovnim ugovorom obiteljsku kuću 2006 god. U zemljišnim knjigama od 2006 god stoji da sam ja vlasnik darovane nekretnine 1/1 uz pravo osobne služnosti doživotnog stanovanja roditelja. 2012 godine otac je preminuo iza kojeg je išla ostavina i razumljivo u ostavinskom postupku se nije spominjala darovana nekretnina, nego ostale nekretnine koje je otac imao na sebi.

Na ostavinskoj raspravi smo bili Ja, sestra i mama. Sestra je potpisala nasljedničku izjavu u kojoj se odriče naslijeđene imovine koju je naslijedila u ostavinskoj raspravi u korist mene kako bi lakše prodali naslijeđeno. Isplaćen joj je njen dio nakon prodaje nasljedstva koji smo utvrdili usmenim dogovorom, nažalost nemam nikakav dokaz za to osim mame kao svjedoka.
Nakon očeve smrti samo je majka ostala upisana kao korisnica osobne služnosti doživotnog stanovanja na darovanoj nekretnini.

Moje pitanje glasi:
- Da li rođena sestra ima pravo potraživati nužni dio darovane nekretnine nakon majčine smrti ili prije, kao što ona tvrdi.? Ili nema pravo na nužni dio jer je ugovor o darivanju napravljen 2006 god i prošao je rok od 3 godine za pobijanje darovnog ugovora.
Emanuel-Os is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 09:52   #156
Quote:
Emanuel-Os kaže: Pogledaj post
Poštovani molim pomoć u svezi mog problema. Roditelji su mi darovali darovnim ugovorom obiteljsku kuću 2006 god. U zemljišnim knjigama od 2006 god stoji da sam ja vlasnik darovane nekretnine 1/1 uz pravo osobne služnosti doživotnog stanovanja roditelja. 2012 godine otac je preminuo iza kojeg je išla ostavina i razumljivo u ostavinskom postupku se nije spominjala darovana nekretnina, nego ostale nekretnine koje je otac imao na sebi.

Na ostavinskoj raspravi smo bili Ja, sestra i mama. Sestra je potpisala nasljedničku izjavu u kojoj se odriče naslijeđene imovine koju je naslijedila u ostavinskoj raspravi u korist mene kako bi lakše prodali naslijeđeno. Isplaćen joj je njen dio nakon prodaje nasljedstva koji smo utvrdili usmenim dogovorom, nažalost nemam nikakav dokaz za to osim mame kao svjedoka.
Nakon očeve smrti samo je majka ostala upisana kao korisnica osobne služnosti doživotnog stanovanja na darovanoj nekretnini.

Moje pitanje glasi:
- Da li rođena sestra ima pravo potraživati nužni dio darovane nekretnine nakon majčine smrti ili prije, kao što ona tvrdi.? Ili nema pravo na nužni dio jer je ugovor o darivanju napravljen 2006 god i prošao je rok od 3 godine za pobijanje darovnog ugovora.
Rok za pobijanje darovnog ugovora je 3 godine od smrti ostavioca..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 10:08   #157
Rok za pobijanje darovnog ugovora 3 godine.

Znači nakon majčine smrti se opet počinje računati vrijeme od 3 godine za pobijanje darovnog ugovora na dio koji je imala u darovanoj nekretnini, ako sam dobro razumio.
Emanuel-Os is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 11:01   #158
Quote:
Emanuel-Os kaže: Pogledaj post
Znači nakon majčine smrti se opet počinje računati vrijeme od 3 godine za pobijanje darovnog ugovora na dio koji je imala u darovanoj nekretnini, ako sam dobro razumio.
To ja nisam razumeo, da li je majka darodavac svog idealnog dela.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 14:54   #159
Rok za pobijanje darovnog ugovora 3 godine.

Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
To ja nisam razumeo, da li je majka darodavac svog idealnog dela.
Darovana nekretnina je bila u vlasništvu 1/2 Oca te 1/2 Majke.
Emanuel-Os is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 14:58   #160
Quote:
Emanuel-Os kaže: Pogledaj post
Darovana nekretnina je bila u vlasništvu 1/2 Oca te 1/2 Majke.
Ako je tako, i ako se i majka pojavljuje kao darodavac na ugovoru, onda posle smrti majke njena cerka ima pravo na nuzni deo, a taj nuzni deo se racuna tako sto se ukljucuje i ta majcina idealna polovina nekretnine.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.