Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2017., 18:31   #1
Iskustva povratnika iz USA, uvoz auta

Krajem godine se vracam u HR, i molio bih ako itko ima ikakvih korisnih informacija da podijeli o procesu uvoza auta iz USA da ih podijeli ovdje.

Zanima me cijeli proces, carina, homologacija, troskovi, spedicija, isplativost, koje modele itd. Najbolje bi bilo ako ste uvozili po najnovijem zakonu. Pitam jer dobijam kontradiktorne odgovore, pa bi odlicno bilo da netko tko je uvezao i prosao cijelu proceduru da to podijeli ovdje.
enonenam is offline  
Old 01.08.2017., 15:01   #2
U medjvremenu sam dobio odgovore od konzulata, carine i ministartsva prometa. Ukratko carinu ne placate, ne treba homologacija, placate poseban porez na polovna auta.

Najvazniji dio o homologaciji prilazem


Quote:
Poštovani,



temeljem članka 169. stavak 1. i 2. Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama (Narodne novine, br. 85/16 i 24/17), državljanima Republike Hrvatske, povratnicima iz inozemstva,

ako su koristili ta vozila u državi iz koje se iseljavaju, ista ne moraju imati uređaje i opremu na vozilu homologiranu sukladno ECE pravilnicima u Republici Hrvatskoj.

Odobrenje za registraciju ovih vozila izdaje Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Uprava cestovnog i željezničkog prometa i infrastrukture, Zagreb, Prisavlje 14.

Zahtjev za izdavanje odobrenja upućuje se na gornju adresu s prilozima, preporučenom pošiljkom:

- OIB (osobni identifikacijski broj)
- kopiju rješenja o povratku izdanu od hrvatskog veleposlanstva ili konzulata
- kopiju prometne dozvole vozila iz države iz koje se iseljavaju
- kopiju jedinstvene carinske deklaracije
- uplatnicu na iznos od 140,00 kuna, uplaćenih na račun Državnog proračuna IBAN HR 1210010051863000160, model 64, poziv na broj 5002–1087-OIB, opis plaćanja: naknada za pristup registraciji vozila bez homologacijskih uvjeta.

U zahtjevu obavezno navedete i broj telefona ili mobitela na koji Vas mogu kolege po potrebi i kontaktirati,

dok što se tiče pitanja poreza obratite se Ministarstvu financija [email protected]
enonenam is offline  
Old 01.08.2017., 16:09   #3
Možda bi bilo dobro i da pitaš dolje na podforumu "Automobili", možda će tamo netko znati. Oni ovdje na Dijasporu ne svraćaju baš...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 01.08.2017., 16:25   #4
Quote:
enonenam kaže: Pogledaj post
Krajem godine se vracam u HR, i molio bih ako itko ima ikakvih korisnih informacija da podijeli o procesu uvoza auta iz USA da ih podijeli ovdje.

Zanima me cijeli proces, carina, homologacija, troskovi, spedicija, isplativost, koje modele itd. Najbolje bi bilo ako ste uvozili po najnovijem zakonu. Pitam jer dobijam kontradiktorne odgovore, pa bi odlicno bilo da netko tko je uvezao i prosao cijelu proceduru da to podijeli ovdje.


Trebas ic u HR consulat po potvrdu tz povratnicku povlasticu .Vozilo treba biti u tvom vlasnistvu najmanje 6 mjeseci .onda u dmv i reci da se selis u Hr i da ces uzeti hr tablice te odjavit vozilo sa USA tablica .
Pretpostavljam da vozilo saljes brodom .?
Spediciju radi spediter brodara koji je u luci u kojoj ce biti iskrcaj tvog vozila .Dobit ces carinsku deklaraciju na jkojoj ce pisat velikim tiskanim slovima oslobodeno homologacije .
Platit ces speditera po tarifi ( pitaj brodara koliko je trosak )
Platit ces trosarini prema procjeni vrijednosti vozila HR carinika ( zaboravi racun ,kelly blue book ect ) i cijena transporta ti ulazi u vrijednost vozlila .
Naoruzaj se strpljenjem .Rijesit potrvrdu od Ministarstvo prometa imas sve upute koliko vidim ,sa potvrdom ides na stnicu tehnickog ili policiju po tablice ne sjecam se vjeruj mi kojim redosljedom .Mislim da je policija( policijska uprava gdje se izdaju odjave/prijave vozila ) prva onda tehnicki .

Na saobracajnoj dozvoli ce ti pisat oslobodeno homologacije i zabrana otudenja 1 godinu .
Mi samo uvezli nas auto star 3 godine ,procijenjen na $55K ,mada sam imala racun da je placen $43k kao nov ali oni ne priznaju imaju eu knjigu i po tome se ravnaju .Znas i sam da su U USA auta puno jeftinija .uglavnom platilil smo cc3k eura trosarine za auto .
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!

Zadnje uređivanje spalatinaS : 01.08.2017. at 16:43.
spalatinaS is offline  
Old 02.08.2017., 22:55   #5
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Možda bi bilo dobro i da pitaš dolje na podforumu "Automobili", možda će tamo netko znati. Oni ovdje na Dijasporu ne svraćaju baš...
pitao je vec al mu se ne svidjaju odgovori
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is offline  
Old 02.08.2017., 23:17   #6
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post
pitao je vec al mu se ne svidjaju odgovori
U tom slucaju, tema nije potrebna. Hvala.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:57.