Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2004., 09:58   #201
Quote:
Vaservaga kaže:
"Izgubiti" lovu?
Pretpostavljam da misliš na pad vrijednosti udjela.

Ovako, u investicijskom fondu možeš izaći van (prodati svoje udjele društvu koje upravlja tim fondom) u bilo kojem trenutku i iz bilo kojeg razloga. Ne znam za ostale fondove, ali kod VICTORIA fonda max. je 7 dana za isplatu tvojih udjela, ukoliko želiš izaći iz fonda. Izlazne naknade nema.

Vrijednost udjela možeš pratiti svakodnevno.

Mogu ti dati par podataka za Victoria fond.

Početna vrijednost udjela bila je oko 10,0000 Kn. Danas, nakon više od 5 godina, vrijednost je 28,9727 Kn. Dakle, porast je od početka cca 190 %.
U ovoj godini je porast 41%, a to je i za dioničke fondove dosta.
Prosječni godišnji prinos od osnivanja je 21 %, što znači da se u prosjeku vrijednost udjela godišnje povečavala za taj postotak, što je opet visoko.

Minimum uloga je jednokratno 100 €.
Viktorija - ulazna naknada 5%, znaci 5% si im donirao cim si usao, pa ti treba neko vrijeme da dodjes na 0.

Pogledaj malo graf, pogledaj koji udio imaju na trzistu, pogledaj koliko su dionice u Hr porasle u ovoj godini (a Viktorija ulaze u Hr i Sl), i nemoj se zaletiti.

Fond je OK (osim sta je slovenski, ako te to ne smeta), ali u pravom trenutku, a kad je pravi trenutak trebas procijeniti sam.

2003. su imali godisnji prinos od oko 3%, a ako si novce stavio u neko vrijeme kad je fond bio visoko, mogao si zavrsiti u minusu 10-20%.

Prinosi po tromjesjecjima:
2004 +4,22% +9,71% +20,21% +2,13%
2003 -9,08% -1,23% +7,70% +3,80%
2002 +6,35% -0,39% +16,36%


Zato dobro razmilsli kad zelis staviti novce unutra (ako zelis), i na koliko dugo mozes zaboraviti te novce (ako je to par mjeseci, onda su ti dionicki fondovi preskupi u startu (zbog naknade))

Viktorija na to-one
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 10:30   #202
Quote:
Billy kaže:
Viktorija - ulazna naknada 5%, znaci 5% si im donirao cim si usao, pa ti treba neko vrijeme da dodjes na 0.
Točno, ulazna naknada je 4,7619%. Izlazne nema. Istina, treba ti neko vrijeme da "dođeš na 0". Meni se čini bolje 5% ulazne nakande, a prinos tipa 40% (razlika je opet više od 35%), nego ulazna naknada od 1,5% kod primjer Raiffeisen active, a promjena je 2,35% (razlika je ni +1%).

Quote:
Billy kaže:
Pogledaj malo graf, pogledaj koji udio imaju na trzistu, pogledaj koliko su dionice u Hr porasle u ovoj godini (a Viktorija ulaze u Hr i Sl), i nemoj se zaletiti.

Fond je OK (osim sta je slovenski, ako te to ne smeta), ali u pravom trenutku, a kad je pravi trenutak trebas procijeniti sam.
Fond nije pravna osoba, nego imovina ulagatelja. Znači, vlasnik fonda su ulagači.

Fondom upravlja Društvo za upravljanje upisano u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, a Komisija za vrijednosne papire RH je donijela Rješenje o odobrenju poslovanja DZU.
I crosec (kom. za vrij. papire RH) je ta kojoj je društvo odgovorno. Upravitelj je također hrvatski državljanin.

Victoria ulaže na burzama koje joj, kao i drugim OIF, dopušta Zakon. Dakle, u Rh, u zemljama članicama OECD, EU, CEFTA, EFTA,t e na burzama u Sarajevu, Beogradu, SKopju, Banja Luci i Crnoj gori.
U koje će se dionice ulagati ovisi o analizi burzi i konkretne dionice. A dosadašnji prinosi pokazuju da je portfelj bio dobro osmišljen.

Udio na tržištu je za male ulagače nebitan.
Bitan je prinos.

Quote:
Billy kaže:
2003. su imali godisnji prinos od oko 3%, a ako si novce stavio u neko vrijeme kad je fond bio visoko, mogao si zavrsiti u minusu 10-20%.
Ako udjele nisi prodao, nisi završio u minusu.
A kad je vrijednost niska - udjeli se kupuju.



Quote:
Billy kaže:
Zato dobro razmilsli kad zelis staviti novce unutra (ako zelis), i na koliko dugo mozes zaboraviti te novce (ako je to par mjeseci, onda su ti dionicki fondovi preskupi u startu (zbog naknade))

Viktorija na to-one
Investicijski fondovi su srednje i dugoročna investicija.
Dakle, ako će ti novac uložen u fond biti potreban za par mjeseci za tekuće potrebe, onda ti se vjerojatno neće isplatiti.
Ali, vrijeme nije nikakva garanica.

__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 10:49   #203
Quote:
Billy kaže:

2003. su imali godisnji prinos od oko 3%, a ako si novce stavio u neko vrijeme kad je fond bio visoko, mogao si zavrsiti u minusu 10-20%.

Udio je bio najviši početkom 12. mjeseca i iznosio je 21,2735 kn.
Kraj godine je bio 20,6385 kn.
Razlika između najveće vrijednosti udjela i vrijednosti na kraju 2003. godine je dakle cca - 3%.

Minus od 10-20% koji spominješ je ipak malo previše.

Uzmimo za primjer da je netko uložio 1.000,00 kn kad je vrijednost bila najveća prošle godine, dakle 21,2735 kn.

Po odbitku ulazne naknade, kupljeno je 44,7684 udjela.
Ako bi izlazio danas iz fonda, na račun bi dobio 1297,06 kn.

Dakle, uložio si 1.000,00 kn, odbili su ti 5% ulazne naknade i izlaziš s 297,06 kn više, tj. 29,71% više nego si uložio.


Još jednom, ukoliko udjele nisi prodao, nisi završio u minusu.
__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 11:00   #204
Quote:
Billy kaže:

Pogledaj malo graf, pogledaj koji udio imaju na trzistu, pogledaj koliko su dionice u Hr porasle u ovoj godini (a Viktorija ulaze u Hr i Sl), i nemoj se zaletiti.

Udio na tržištu. Nisam sigurna misliš li na zastupljenost dionica određene regije ili grane u portfelju, ili na udio NAV-a u odnosu na ukupna imovinu u svim otvorenim vrijednosnim fondovima?

Ako je ovo drugo, teško je komaparirat dioničke s npr. novčanim i iz toga izvlačit zaključke.
A ako se gleda samo dionički OIF, Victoria ima 45,8 mil kn uz prinos od početka godine preko 40% i prosječan godišnji prinos od preko 21%.
Select Europe ima 56 mil kn, (dakle 22% više od Victorie) uz prinos od početka godine 8,87% i Prosječan godišnji prinos od osnutka -2,35%.

Tako da po mom mišljenju udio na tržištu nije bitan.
Bitan je prinos.

__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 15:37   #205
Victoria je jako u Plivi i zato sad pada.
Ako mislis bas tamo ulagati sacekaj da zavrsi Plivin pad.
__________________
U Švedskoj - problemi.
domagoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 20:24   #206
Mazni u ZIF Brezu ako to možeš nabaviti ! Oko 62 kune je bila transakcija a SVAKE godine isplati oko 20 kuna dividende . Prospekt i informacije imaš na www.vse.hr 2 kotacija . Tip koji vodi fond zna znanje
ljuban is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 22:21   #207
ljudi, ja se sad osjećam kao što bi se mnogi među vama, vjerujem, osjećali da odu čitati o linuxu.

ja to niš ne kužim.

obzirom na sve, vjerojatno ću moći uložiti nekih 5000 kn na prilično dugoročno (na kraju krajeva, takva bi bila i stambena štednja).

ne želim lovu spizditi odmah... iako dio ide malo na trošenje... možda bi naslov trebalo raspoloviti

dakle, ak mi vi koji se kužite u to nekaj savjetujete, vjerojatno ću vas poslušati... vjerojatno ću se i u banci raspitati, naravno...
ili, ako mi možete na jednostavan način objasniti (puno slikica, molim), rado ću vas saslušati...

nemam ja vremena sad sam istraživati...

p.s. ne smeta me ako je fond slovenski. briga me, pa da je i tunguski, ako je stabilan.
p.p.s. i ja sam slovenac, uostalom...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 22:42   #208
nego, još jedna stvar...

stalno slušam "nemoj u dionice..." pa krenu nabrajanja poznatih koji su spušili lovu na dionicama i sl.

koliki mi je rizik u cijeloj priči?

mislim, da mi se kocka, igrao bih loto...

pretpostavio bih da su fondovi sigurniji - to je ulaganje u fond koji onda ulaže u razne dionice, ne?

u koju se vrstu industrije isplati ulagati? što nudi neki optimum između zarade i sigurnosti?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 00:46   #209
moras prvo postaviti ovakvo koncipirano pitanje ...a koliko bi ti htio na tih svojih 10 000 zaraditi % ?
shogun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 01:32   #210
Quote:
shogun kaže:
moras prvo postaviti ovakvo koncipirano pitanje ...a koliko bi ti htio na tih svojih 10 000 zaraditi % ?
više nego što će novac izgubiti na vrijednosti

ne znam ni koliko mogu, tako da se neću istrčavati s htijenjima...

mislim, najradije bih nekih milijun %
nije da sam pohlepan, ili nešto...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 14:32   #211
zvekneš lovicu na neki dobri tečaj, pa jebga
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 16:28   #212
sad bismo stvarno mogli pametovati .... npr. možeš sve uložiti u lutriju pa ti se posreći - možda dobiješ milju (šest nula) pa računaj prinos..
možeš kupiti par dionica Ericssona koje su sada oko 1300 (uračunaj i brokersku proviziju), a one za koji tjedan porastu na 2.000kn, pa računaj...
to je sve možda, a možda i ne.
pretpostavila sam da te zanima sačuvati lovu, a da se ona u međuvremenu ne "obezvrijedi" .
spomenula sam ti stambenu štednju u koju većina investira ne zbog kredita nego zbog relativno visoke efektivne kamate (oko 11%), a koja je "visoka" zbog državnih poticajnih sredstava (25% na uplaćena sredstva, ali max. 1250kn) koja dobivaš bez obzira da li štediš s namjerom da po isteku štednje (ne)uzmeš stambeni kredit.
ono što nije sigurno - da li će država zadržati poticajna sredstva, odnosno možda će ih uvjetovati stambenim kreditom na kraju štednje. o tome se nešto pisalo ali prijedlog nije izašao iz službenih struktura.

alternativa je investicijski fond.
ono što su momci (mislim da su momci) spominjali je dionički fond.
to je rizičniji fond jer ulaže u dionice. imaš manje rizične fondove
a to su obveznički (ulaže samo u obveznice) te uravnoteženi koji ulaže u obveznice i dionice. prinos obvezničkog je oko 5-6% jer je kamata na obveznice tolika, a uravnoteženog 10-ak% ( taj prinos pak varira , ovisno o kretanju dionica).
ne možeš izgubiti ulažući u te fondove, odnosno sačuvat ćeš "supstancu". naravno, moraš uzeti u obzir ulaznu proviziju (koja je 0,5 -1%) te izlaznu provoziju. izlazne provizije nema ako ulog držiš više od dvije, odnosno tri godine.
u međuvremenu učiš o ulaganju u dionice ...

na kraju, uvijek se možeš predomisliti i otići u Indiju. vjerujem da bi novac bio dobro investiran.
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 08:47   #213
Quote:
cp.tar kaže:
ljudi, ja se sad osjećam kao što bi se mnogi među vama, vjerujem, osjećali da odu čitati o linuxu.

ja to niš ne kužim.

nemam ja vremena sad sam istraživati...

p.s. ne smeta me ako je fond slovenski. briga me, pa da je i tunguski, ako je stabilan.
p.p.s. i ja sam slovenac, uostalom...
Ako si Slovenac, vjerojatno bi ti moglo biti poznato da je Komisija za vrijednosne papire u SLO odobrila prospekt jednog fonda sa sadržajem "Pozabite banke". Ovdje bi se samo nasmijali na to.
U Slo su fondovi pretekli banke i drže više od 50% tržišta kapitala. Naravno, banke pizde, jer gube ulagače/štediše itd.

Al to je rezultat Zakona o inv.fondovima koji je u Slo stupio na snagu mnogo ranije nego u RH.

Ukratko, ako se odlučiš za inv.fond, zakon je isti za sve, pravila su ista.
Na tebi je da odabereš.
Victoria ima najveći prinos za sada i do sada.
S tim, da je to najstariji investicijski fond u RH.
Više informacija možeš naći na www.kd-group.hr, www.hrportfolio.com, www.to-one.com, www2.fima.com/pdf/fondovi/200412/20041209_otvoreni_fondovi_report.pdf itd.

Još par natuknica:
- ti ulažeš kad/kako/koliko želiš/možeš/hočeš. Min. u Victoriji je jendokratno 100 €. Tvoji novci se pretvaraju u UDJELE i ti si vlasnik udjela. Vrijednost udjela se mijenja ovisno o promjeni tečaja vrijednosnih papira koji su u portfelju fonda.
- Rast vrijednosti udjela (PRINOS) je osnovno i najvjerodostojnije mjerilo uspješnosti fonda.
-Ti, kao ulagatelj, ne moraš pratiti događaje na burzi, u svakom trenutku možeš podići svoja sredstva, Komisija za vrij.papire, Depozitna banka i nezavisni revizori nadziru sigurnost uloga, inv.fondovi radi svoje veličine postižu niske troškove trgovanja vrij.papirima

i dosta bitno - prema postojećim hrvatskim propisima, ne postoji obveza plaćanja poreza ulagatelja na prihode ostvarene porastom vrijednosti udjela u otvorenom inv.fondu. U Slo će od 01.01.2005. biti uveden porez. U RH neće još neko vrijeme.

Dakle, ispuniš pristupnu izjavu uz koju dobiješ uplatnicu, uplatiš kad i ako želiš (ne moraš iako si ispunio pristupnu), kasnije uplaćuješ i dalje ako želiš, nemoraš, nemaš nikakvih sankcija ako ne itd.
U svakom trenu možeš znati vrijendost svojih udjela.
U svakom trenu možeš izaći van, bez izlazne nakande.
Ili držat novac do smrti

Ukoliko želiš da dalje pišem , javi na PM.




__________________
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise...
Vaservaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 08:51   #214
evo i mene zanima..
piši, piši..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 04:02   #215
...biznis svoje famiglie podijeli na dva dijela, jedan koji ce biti vezan uz poljoprivrednu djelatnost, primjerice proizvodnja rakije na koju ces zalijepiti logotip svoje firme ili ici na nekakav brend koji ces plasirati kroz marketing svoje firme, dok ljudi ne upoznaju njenu kvalitetu, ali u obzir dolazi samo kvalitetna rakija... a sto se tice ostatka love, to je pre malo da se kupi licenca nekog exkluzivnog butika modne odjece, dakle moguca je proizvodnja buduci da je radna snaga u bosni jeftinija.primjerice neke stvari koje se nemogu dovesti iz kine, ili pak stvari ciji je prijevoz skup. isto tako u svom poslovnom prostoru mozes otvoriti predstavnistvo neke firme, za distribuciju necega...sad da te navodim sta da otvoris, ispalo bi reklama...a vamo ne lijepim reklame...
shogun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 04:06   #216
Quote:
I ja bih volio uzgajati ih ali živim na 3. katu
...uzgaaj onda ptice! ili pravi padobrane i odma ih isprobavaj!
shogun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2004., 11:08   #217
Re: Re: 11 000 eurića,sto bi vi napravili?

Quote:
walter kaže:
U ovom trenutku, sve bih uložio u Plivu i čekao do kraja godine.
Pa, gdje si ti kume, šta ima, kako Pliva

Izgleda da Baxter ipak nije bio dno
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 22:34   #218
kupi za par tisuća par hektara poljoprivrednog blizu sebe... oko zg ima za po 5000, ima valjda i u lici negdje i u gorskom kotaru, nije sve građevinsko. i pikni vinograd ili voćnjak za još par tisuća... treba neko vrijeme, uzmi neko voće koje se lako održava.
to ti je par vikenda godišnje...
a za nekoliko godina će ti ić lijepa lova...
zvrndanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 00:14   #219
Quote:
zvrndanka kaže:
kupi za par tisuća par hektara poljoprivrednog blizu sebe... oko zg ima za po 5000, ima valjda i u lici negdje i u gorskom kotaru, nije sve građevinsko. i pikni vinograd ili voćnjak za još par tisuća... treba neko vrijeme, uzmi neko voće koje se lako održava.
to ti je par vikenda godišnje...
a za nekoliko godina će ti ić lijepa lova...

Ovakvo razmisljanje je uzrok katastrofalnog stanja u poljoprivredi. Sta bi se konkretno uzgajalo? Koja je to kultura za koju je dosta ''par vikenda godisnje''? Psenica mozda, ali da psenica bude profitabilna treba imati puno, puno vise od par hektara. Ulaganja za vocnjak ili vinograd na onih par hektara su puno veca od ''par tisuca''. Ako znas kako zaraditi na poljoprivredi zasto ne probas?
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2004., 01:28   #220
Sa 11000 EURA

Mislim da zemlja u Gorskom Kotaru i nije losa ideja..

A recimo neka mala stara kucica na Kupres-u koja se moze zimi iznajmljivat za 'snjezne praznike' itd..

Ili neka kucica ( sa zemljom) na relaciji od Zagreba prema Sloveniji?

Ljudi cesto zele stati kad diuze voze.. mozda negdje postoji neka kucica uz put - koja bi zbog svog polaozaja jednom mogla bit vrlo profitabilna..

Sve treba ispitat..

Ili komad zemlje negdje na Jadranu pa onda trazis neku drzavnu pomoc - razvoj obiteljskog turizma i te fore..?

Ili biznis sa sendvichima koje onda s par momaka raznosis na biciklima po uredima?

Ili da s nekim sklopis ortakluk i imas udio u kaficu/restoranu?
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.