Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2010., 14:50   #1
Singapur

jel ima koga tamo?

pa da podijeli svoja iskustva.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 14:53   #2
Ja sam u Singapuru... ti isto ili?
TeaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 00:49   #3
Quote:
TeaD kaže: Pogledaj post
Ja sam u Singapuru... ti isto ili?
ne, nego se interesiram!
stan, hrana, plaća i sve ostalo.
Markoleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2010., 08:07   #4
Sto se tice stanovanja, Singapur je poprilicno skup (usporedjujuci sa Hrvatskom). Ja ga cesto usporedjujem sa svicarskom posto su cijene odprilike tu negdje...
U singapuru mozes birati izmedju HDB stanova ili conda. HDB stanovi su vladini stanovi i jeftiniji su od conda koji imaju bazen, teretanu itd. Za HDB stan mjesecno morao bi izdvojiti minimalno oko 1700 singapurskih dolara a za condo oko 3000. Ljudi ovdje cesto i dijele stanove s nekim. Postoje stranice poput easyroommate.com gdje je lako naci nekog ko iznajmljuje sobu ili dio stana. Sto se tice auta to je isto dosta skupo tu u singapuru. Jako su im velike takse i to s namjerom da ljudi sto vise koriste javni prijevoz. Hrana nije toliko skupa, najvece takse idu na alkohol i cigarete.
TeaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2010., 17:23   #5
da li sam dobro shvatio...postoji aplikacija za one koji su završili fakultet i oni se mogu prijaviti za radnu dozvolu?
http://www.ica.gov.sg/page.aspx?page...=171#procedure

ta radna dozvola traje 12 mjeseci, koliko vidim...što nakon toga?

Zadnje uređivanje kengur26 : 31.07.2010. at 17:30.
kengur26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2010., 04:54   #6
Quote:
kengur26 kaže: Pogledaj post
da li sam dobro shvatio...postoji aplikacija za one koji su završili fakultet i oni se mogu prijaviti za radnu dozvolu?
http://www.ica.gov.sg/page.aspx?page...=171#procedure

ta radna dozvola traje 12 mjeseci, koliko vidim...što nakon toga?

To nije radna dozvola, nego long term visitors pass, s kojim trazis posao.
Kad dobijes posao onda ti poslodavac aplicira za employment pass koji traje 2 godine, nakon toga ili tijekom mozes apliciarti za personalized employment pass koji je na tvoje ime i traje 5 godina ili za permanent resident status.
goran97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2010., 16:05   #7
ako nekom treba info oko workpermit za preduzetnike i pokretanje biznisa u sing, tu imam iskustva

u principu sing ima dosta fleksibilnu imigracionu politiku i onom ko im treba lako daju papire
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 01:16   #8
šteta kaj je ovo malo zapostavljena tema...azijski tigrovi su uvijek zanimljivi, a u singapuru navodno nakon 5 godina možeš dobiti državljavnstvo s kojim imaš viza free pa skoro prema svim državama svijeta...?

mene zanima samo ako je neko tamo, da li je situacija ista ko i u japanu da se mora putovati 4 do 5 sati ukupno s posla i na posao i da li se radi isto po 10 ili 12 sati...ako netko može, nek mi proba usporediti japanski business ethics i singapurski...da li su oni bliži kinezima ili nekaj sasvim posebno, jer navodno su kinezi ko bosanci, mogli bi te "zezat za 5 eura" (citiram jednog direktora u japanu) koji mi bio pričao...znam da tražim puno, ali možda?

Isto tako me interesira koliko je teško naći posao s MBA? i kakva zarada? hvala!

ne bi bila ni loša usporedba života s nekim drugim azijskim ili arapskim zemljama, ako netko ima iskustva... pozdrav
IlPrincipe88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 07:54   #9
Singapur je poprilicno mali i sigurno da ti ne treba 4 do 5 sati da odes na posao i s posla. Maximalno sat vremena ako zivis zbilja na drugom kraju grada nego na kojem radis sto je poprilicna rijetkost. Obicno ljudi zive negdje gdje im je blize i lakse doc na posao. U singapuru se jako puno radi i prekovremeni nije placen ali normalno je da ostanes svaki dan par sati duze na poslu. O poslovnim etikama mi je malo teze govorit posto jos nisam pocela radit. Mogu samo reci da mi se cini da je ovdje situacija ipak malo bolja nego u Kini (tamo sam zivjela i radila godinu i pol). Ipak su ljudi malo finiji i mozes im malo vise vjerovat.
TeaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 15:25   #10
Quote:
IlPrincipe88 kaže: Pogledaj post
šteta kaj je ovo malo zapostavljena tema...azijski tigrovi su uvijek zanimljivi, a u singapuru navodno nakon 5 godina možeš dobiti državljavnstvo s kojim imaš viza free pa skoro prema svim državama svijeta...?
top: pozdrav
Ovo sa putovnicom i drzavljanstvom nije bas tocno, nakon tri godine ljudi s nasom putovnicom mogu dobiti PR status (permanent resident) imas slicna prava i obveze kao Singapurci ali ne i putovnicu. Kak je Tea rekla do posla putujes oko sat do max dva i to ako ides s kraja na kraj javnim prijevozom. Koliko i kako se radi, ovisi od firme do firme a najvise o tvom sefu kao i svugdje u svijetu.
Naravno nama iz Europe lakse je raditi u firmama koje su u vlasnstvu zapanjaka
Sa MBA se moze dobiti posao ali vise ovisi o znanju engleskog i iskustvu.
Dolaziti kao pocetnik u Singapore nema smisla jer placa pocetnika je premala, a zivotni troskovi visoki. Kao pocetnik bi mozda mogao raditi u nekoj hrvatskoj firmi ali koliko ja znam nijh nema u Singapuru. Nazalost nema niti veleposlanstva iako nas u Sinaguru ima vise nego u cijeloj juznoj Aziji.

Zadnje uređivanje goran97 : 11.10.2010. at 15:39.
goran97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 15:37   #11
Quote:
IlPrincipe88 kaže: Pogledaj post
ako netko može, nek mi proba usporediti japanski business ethics i singapurski...da li su oni bliži kinezima ili nekaj sasvim posebno, jer navodno su kinezi ko bosanci, mogli bi te "zezat za 5 eura" (citiram jednog direktora u japanu) koji mi bio pričao...znam da tražim puno, ali možda?
top: pozdrav
U vezi etike kao i svugdje u svijetu "Posteno, ako ne moze drugacije."
Mogao bih jos par u stilu Grunfa.
goran97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 18:45   #12
hahahhahahha bas tako
TeaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 20:14   #13
Quote:
TeaD kaže: Pogledaj post
Singapur je poprilicno mali i sigurno da ti ne treba 4 do 5 sati da odes na posao i s posla. Maximalno sat vremena ako zivis zbilja na drugom kraju grada nego na kojem radis sto je poprilicna rijetkost. Obicno ljudi zive negdje gdje im je blize i lakse doc na posao. U singapuru se jako puno radi i prekovremeni nije placen ali normalno je da ostanes svaki dan par sati duze na poslu. O poslovnim etikama mi je malo teze govorit posto jos nisam pocela radit. Mogu samo reci da mi se cini da je ovdje situacija ipak malo bolja nego u Kini (tamo sam zivjela i radila godinu i pol). Ipak su ljudi malo finiji i mozes im malo vise vjerovat.
Tea, pošto si radila u Kini imaš možda kakva iskustva ili saznanja s Taiwanom?

Čuo sam da je tamo stvarno dobra poslovna klima i Tajvanci su ljudi koji će radit 12 sati i još će ostati pomoći kolegi poslije ako mu treba pomoć...možda je malo sve to preveliko generaliziranje kaj ja sad pitam, ali isto tako bi napomenuo da Tajvancima navodno nije uopće bitna zarada nego da rade na mjestima koja vole, kaj se sigurno ne može reći za zapadne (pogotovo balkanske) kulture. Sigurno takav radni stav odražava veću produktivnost a i mogućnost da se osobna željna stjecanja znanja, što ranije može probiti u karijeri. Kod nas je i sami znate cilj prvenstveno držat svoje mjesto i laktarit se pa pod cjenu najveće neefikasnosti i nerada.

A jesam ga natrkeljo, ali uglavnom, nadam se da Vam lijepo, tebi i Goranu, u Singapuru i lijep pozdrav iz Zagreba!
IlPrincipe88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2010., 11:54   #14
Nemam pojma kak je na Tajvanu, nisam nikad tamo bila.. al u svakom slucaju da je situcija slicnija Hong Kong nego Kini.
TeaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2010., 23:56   #15
Pozdrav!
Da li netko zna kakva je situacija s ing. medicinske radiologije? iliti Bachelor of Medical Radiology.
Znam da me je NZ otkantao da mi diploma nije ekvivalentna i ne žele je priznati. Ali i dalje ne odustajem od odlaske negdje. Imam položen IELTS, izvrsno se služim engleskim pa mi je neka zemlja engl. govornog područja prva na listi, ali svakako da sam voljan učiti i neki drugi jezik.
...pa ako netko zna kakve su tamo mogućnosti...
Hvala unaprijed
stankec1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 09:37   #16
Bok
Koliko ja znam, diplome inzenjra su priznate (svima koje ja znam).
Sta se poslova tice pogledaj na www.st701.com.
IELTS dobro dodje ali nije nuzan.
Mogucnosti su velike ako imas trazeno znanje i iskustvo.
Pozdrav
goran97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 17:23   #17
Quote:
goran97 kaže: Pogledaj post
Bok
Koliko ja znam, diplome inzenjra su priznate (svima koje ja znam).
Sta se poslova tice pogledaj na www.st701.com.
IELTS dobro dodje ali nije nuzan.
Mogucnosti su velike ako imas trazeno znanje i iskustvo.
Pozdrav
Hvala na odgovoru!
Našao sam par bolnica na netu i poslao sam im životopis. Pa sad čekam da vidim reakciju možda i bude nešto pozitivno
stankec1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2010., 16:03   #18
Pozdrav! Vi koji živite u Singapuru, kako se nosite s klimom i višim temperaturama kroz cijelu godinu? I zanima me koji je uvjet za dobiti putovnicu, vidim da je goran97 napisao da se PR (ali bez putovnice) postaje nakon tri godine.
mrkogled is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 08:07   #19
Nema jasnih uvjeta kao u npr Canada, USA, Australia.
Kao neki minimum navodi se PR status od 2-6 godina, ali u stvarnosti to je samo preduvjet.
goran97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 08:42   #20
Quote:
mrkogled kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Vi koji živite u Singapuru, kako se nosite s klimom i višim temperaturama kroz cijelu godinu? I zanima me koji je uvjet za dobiti putovnicu, vidim da je goran97 napisao da se PR (ali bez putovnice) postaje nakon tri godine.
> ako ti vlaga ne smeta onda si o.k. Inace kaj se mene tice klima je koma. Isto ko i Kuala Lumpur i Indonesia ili ti Darwin u Australiji. Postotak vlage je iznimno visoki tak da bez air-condition je totalna koma. Razlike temperatura izmedju zime i ljeta su jako male (gotovo nist). No ako si turista koma, ako pak odes zivjeti tam onda se aklimatiziras na novu klimu - no treba vremena za to.
master driller is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.