Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Mačke

Mačke Vlast s karakterom

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2007., 22:32   #1
Dresiranje mačaka

Može li se dresirati mačka? Je li netko od vas to uopće pokušao?
hanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2007., 22:43   #2
hahahahahahahahaha
razveselila me tvoja nadobudnost , bez uvrede

mačku do neke mjere možeš odgojiti (da ne ide na stol, da ne grize i grebe noge ljudima, da se ne penje po zavjesama i namještaju ...) ...već za oštrenje noktiju moraš nači zamjenu za fotelje, štokove i ormare ...a za ostalo - samo se uzdati u dobar karakter
muhe prestane jesti tek kad pojede osu ...
ptice loviti na otvorenom prozoru tek kad padne s 3.kata...
kablove od struje prestane gristi tek kad ju strujni udar baci 3m daleko u zid...

uglavnom, mačke uče na vlastitom iskustvu , ali to se nikako ne može nazvati dresurom


e, i o kopanju po smeču i otimačini - narodna poslovica kaže : "Gladna mačka prosi, a sita krade!"
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 08:53   #3
Pa sad, ovisi što smatraš pod dresurom...

Imala sam 7 godina mačka koji nikada nije piškio ni kakio u kući nego ako treba na wc sjedne pored ulaznih vrata i čeka da mu otvoriš, nikada nije skakao na stol, da ne znam koliko je gladan ako mu sam ne daš jelo nema teorije da skače dok ručamo ili da kad okrenemo glavu misteriozno nestane komad mesa sa stola, ako je žedan čekao je ispred kupaonice...

ali to nije dresura u pravom smislu riječi, nije baš slušao ono sjedni i lezi , a i mace su dosta svojeglave tako da nema baš koristi od toga...
kisikana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 12:45   #4
Mačke se ne mogu dresirati. Možeš njih naučiti neke stvare, ali to nije dresura, ako mačka nešto ne želi - ne želi, i gotovo. Moji svašta naprave meni za ljubav, ali kad se ljute na mene, napošto rade ono što ne smiju.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 15:46   #5
Morat ćeš je puno, jako puno mititi hranom da napravi nešto što ti želiš.
Uglavnom beznadno
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 15:57   #6
ja imam mačka starog 5 mjeseci i uopće me ne želi slušati a dečka sluša apsolutno sve. najžalosnije je to što se uvijek trudim oko njega i sve mu dajem naravno ako zasluži i opet ništa
sandra 88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 18:50   #7
Quote:
sandra 88 kaže: Pogledaj post
ja imam mačka starog 5 mjeseci i uopće me ne želi slušati a dečka sluša apsolutno sve. najžalosnije je to što se uvijek trudim oko njega i sve mu dajem naravno ako zasluži i opet ništa
To je zato što one biraju gazdu, a ne kao kod pasa ko ga hrani. Samo, kad mačka voli, voli iskreno i do smrti.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 18:59   #8
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
To je zato što one biraju gazdu, a ne kao kod pasa ko ga hrani. Samo, kad mačka voli, voli iskreno i do smrti.
e, baš si se proslavila ovim postom
Pupu-kani-oi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 19:33   #9
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
To je zato što one biraju gazdu, a ne kao kod pasa ko ga hrani. Samo, kad mačka voli, voli iskreno i do smrti.

Ipak mislim da je obrnuto.
hanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2007., 19:56   #10
ne, ne daju se dresirati jer nisu podložne po karakteru kao psi.

da, možeš ju svašta naučiti.

moj je najpametniji i najbolji mačor na svijetu

ali nisam ga baš nešto previše odgajala, jednostavno je takav. bio je nestašan kao mačić, što je normalno. kasnije se uozbiljio

vjerojatno ovisi o vrsti, pa biraj neki mirniji tip.

najgore što mi je moj napravio je kad je bio mići onda bi nakon sranja u pijesak, dok zakopava, umočio svoje cape u svoju hrpicu i zasrao potom čitav stan skakućući takav okolo.....

sad je dostojanstven, tih, kulturan i pristojan mačor
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 12:18   #11
Quote:
hanas kaže: Pogledaj post
Ipak mislim da je obrnuto.
Nije. Imala i mačku i psa. Pas te voli, al mačka kad voli, voli posebno.
Ja sam mačku hranila, ali više je voljela starog, koji baš i ne voli mačke. Gdje god je išao, ona je za njim plazila, a njega je to beskrajno iritiralo.

Mačka bira uvijek po nekom svom algoritmu i mačka je neovisnija od psa. Izgubljen pas ne može opstati sam pa traži čopor, a izgubljena mačka može opstati sama. Zbog toga nema nagon koji je tjera da "voli" zbog opstanka, kao pas koji je bez svog gazde izgubljen u svakom pogledu. Zato je posebno kad mačka voli, jer voli na jedan bezuvjetan način.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 12:19   #12
Quote:
Pupu-kani-oi kaže: Pogledaj post
e, baš si se proslavila ovim postom
Jesam li?
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:44   #13
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
To je zato što one biraju gazdu, a ne kao kod pasa ko ga hrani. Samo, kad mačka voli, voli iskreno i do smrti.
To, što mačke biraju gazdu je potpuno točno. Mene nekoliko puta izabrali susjedske mačke, i sada jedan se doselio i neće otići iako moje "stare" nisu baš oduševljene prinovom...
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:55   #14
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Nije. Imala i mačku i psa. Pas te voli, al mačka kad voli, voli posebno.
Ja sam mačku hranila, ali više je voljela starog, koji baš i ne voli mačke. Gdje god je išao, ona je za njim plazila, a njega je to beskrajno iritiralo.

Mačka bira uvijek po nekom svom algoritmu i mačka je neovisnija od psa. Izgubljen pas ne može opstati sam pa traži čopor, a izgubljena mačka može opstati sama. Zbog toga nema nagon koji je tjera da "voli" zbog opstanka, kao pas koji je bez svog gazde izgubljen u svakom pogledu. Zato je posebno kad mačka voli, jer voli na jedan bezuvjetan način.
Istina je - mene je bijeli posvojio tako da kad sam se sagnuo da ga pomilujem, skocio mi je na ledja i nije se dao dolje. I, naravno, poceo je presti, tako da se bivsa cura prvo rastopila k'o T2000, onda se, naravno, vratila u ljudski oblik i rekla: "O.K., ti ga MORAS uzeti. Nema "ne". Moras. I sam si rekao da si zelis bijelu macu"...

Ponekad zazalim, ali, dobar dio vremena ne...

Crna isto tako - kad sam ju uzeo u ruku, samo se okrenula na ledja, digla capice i zaprela.

Jedino je razlika sa sivim - on je bio slijep, promrzao, mokar, minijaturan, izgubljen, ali jos mi je pokusao jebati mater kad sam ga pokusao uzeti u ruke, pa je bjezao jedno 5 metara, pa je rezao k'o kreten, sve dok ga nisam potpuno zagrlio i sakrio ispod kisobrana. Onda se primirio...
To dal' me voli... Ne znam. Znam da me BOLI, jer jos uvijek nije savladao kontrolu pandzi.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 22:38   #15
Quote:
hanas kaže: Pogledaj post
Može li se dresirati mačka? Je li netko od vas to uopće pokušao?
U knjizi "Mačka - priručnik za vlasnike" koju je napisao Dr. Bruce Fogle opisane su metode dresiranja i učenja mačaka (da sedne, poljubi (lizne) vlasnika, 'da pet' i slično). Koliko su zaista uspešne - ne znam. Nisam još uvek probala.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 00:36   #16
Sto podrazumijevas pod dresurom?

Imam macka koji hoda na uzici uz nogu, dodje kad ga zovem, sjedne i legne na komandu, radi nekoliko trikova i to je to.

Dalje nismo isli ne zato sto on ne moze nego zato sto je meni ponestalo ideja.

Jesam li spomenula da koristi ljudski wc
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 14:08   #17
http://www.youtube.com/watch?v=m3PsI...elated&search=

Strašno, kako je to samo naučila
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2007., 17:56   #18
Quote:
hanas kaže: Pogledaj post
Može li se dresirati mačka? Je li netko od vas to uopće pokušao?
Može, iako to također ovisi o karakteru mačke, ali najviše ovisi o radu s njom tj. o međusobnoj komunikaciji vlasnik - mačka.
O toj temi napisano je mnogo knjiga, a u Rusiji je poznat jedan dreser mačaka koji nastupa u mnogim show programima s njima...
Moja kućna mačka otvara sama vrata, donese mi nazad kad joj nešto bacim npr. na vrh ormara (igračka miš, neka gumica za kosu i sl.), itd...još mnogo toga što nije uobičajeno za mačke.
S mačkom treba raditi i ona na neobavezan način zna što treba učiniti, prepoznaje gotovo sve ljudske reakcije, ljutnju, veselje, tugu i u skladu s time se i ponaša. Potrebno je dosta vremena i strpljenja da bi se nešto postiglo s njom, a treba početi od malena i biti prisutan.
Vanjske mačke, neovisne, koje par puta dnevno vidite, malo pomazite i nahranite teže je bilo čemu naučiti osim tog svakodnevnog rituala, one znaju što smiju, a što ne, ali opet po svom...
kriptonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 11:36   #19
Neke od knjiga o dresuri mačaka:
Cat training secrets by Cassandra Mandello
How to toilet - train your cat by Paul Kunkel
Cat training in 10 minutes by Miriam Fields Babineau
...... itd....

Mačka na wc-u


Ruski dreser mačaka Yuri Kukalachev:
"You cannot force a cat to do anything that it does not want to!"
(Mačku ne možete prisiliti na ono što ona neće!)

Link sa slikama http://www.nbc10.com/slideshow/news/...75/detail.html
kriptonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2007., 12:18   #20
Mislim da prvo treba definirati pojam "dresiranja", kad se već govori o tome; pretpostavljam da se ovdje misli na dresiranje u smislu treninga gdje bi mačka izvodila određene radnje "na komandu", poput uvježbanog psa. Pandan dresiranju kod pasa je u mačaka teško izvediv, a osnova tog "problema" leži u samoj mačjoj naravi; naime, mačka je, za razliku od psa, solitarna životinja (uz iznimku lavova, koji su jedine mačke koje žive u skupini, odnosno čoporu), pa stoga nema "instaliran" princip hijerarhije, poput psa. U svakoj zajednici, bilo to čopor, krdo ili mjesna zajednica, postoji nepisani kodeks ponašanja koje sve jedinke usvajaju i prema njemu se (i nesvjesno) ponašaju, kako bi cijela zajednica mogla funkcionirati. Kod ljudi se oni neprilagođeni ili neprilagodljivi u načelu u jednom trenutku nađu iza rešetaka; životinje to rješavaju na drugi način. Upravo ta činjenica života u zajednici je momenat koji se kod psa uspješno može iskoristiti u formiranju odnosa između vlasnika (kao dominantne jedinke čopora) i psa (kao submisivne jedinke čopora). To naravno, ne uspijeva svima i uvijek, kao što smo svjedoci, ali u pravim rukama, sa svakim psom, pa i onim po prirodi dominantnim, može se puno postići.
Mački je koncept ponašanja u zajednici, zbog njenog samotnjačkog načina života, nepoznanica, pa se ni odgoj ne može temeljiti na načelu hiijerarhijske ljestvice i dominacije; to je vjerojatno jedan od razloga zašto mačka ne želi napraviti nešto što i sama ne želi, u kojem slučaju je vrlo upitno može li se takvo ponašanje uopće nazvati "dresurom", i tko tu koga ustvari dresira.
Mačka nije kriva što je takva, ona jednostavno nema takav ustroj. Zanimljivo je da su neki životinjski bihevioristi postigli dobre rezultate i s drugim životinjskim vrstama, za koje se tradicionalno smatra da su neprikladne za dresuru, poput ovaca ili koza, jer i one posjeduju princip zajednice, premda je kod njih hrana kao motiv i sredstvo manipulacije u pravilu beskorisna, jer se te životinje, za razliku od mesojeda, konstantno nalaze okružene hranom u svojem prirodnom staništu, pa je tu hrana od sporednog značaja. Mesojedima je hrana najvažnija stvar u životu, i osnova preživljavanja, pa je to, uz nagon čopora, isto jak motiv pomoću kojega se može usmjeravati ponašanje.

p.s. Golden Drop vjerojatno ima razrađeniju teoriju od moje, pa čekamo da se javi
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.