Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2012., 23:04   #221
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
Bog moze spasiti koga hoce (cut)
... spasiti ljude .... od vječnog pakla.

Ali odakle ti ideja da ima nekakav Pakao s škrgutom i plačem?

Quote:
ako je pitanje "sto je potrebno za vodenje ispunjenog krscanskog zivota",
Jok. Nego: "Što je potrebno za vođenje katoličkog života."
A za to su mjerodavni katolički teolozi i svećenici na čelu s Papom.

To je jedino točno. Kao što je za stranku HDZ mjerodavno rukovodstvo i statut te stranke, da budeš pravi HDZ-ovac. Nema nikakvih jamstava da je HDZ u pravu, bolji od SDP-a, ili da Bog / spas od muka u PAKLU ima išta sa katolicima.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 01:20   #222
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Jel bi bila tako ljubazna, linkat to da ces zavrsiti u katolickom raju (jer govoris o Vatikanskom Koncilu) ako si za zivota bio pun ljibavi, dakle ne treba krstenje, pricest, krizma, vjencanje u crkvi, ne treba ic na misu, ne treba se ispovjedati, ne treba svetkovati propisane blagdane.
E, nemam pojma jel ima to na netu, a i neda mi se tražit...imaš dokumente drugog vatikanskog koncila u svakoj knjižnici, potraži u LG (Lumen gentium) - konstitucija o Crkvi, tu si se spominje spasenje nekršćana a i samo evanđelje ti govori o tome (Luka) :"I doći će s istoka i zapada, sa sjevera i juga i sjesti za stol u kraljevstvu Božjem. Evo, ima posljednjih koji će biti prvi, ima i prvih koji će biti posljednji." (Lk 13, 29)
zblunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 01:35   #223
Jok. Nego: "Što je potrebno za vođenje katoličkog života."
A za to su mjerodavni katolički teolozi i svećenici na čelu s Papom.

To je jedino točno. Kao što je za stranku HDZ mjerodavno rukovodstvo i statut te stranke, da budeš pravi HDZ-ovac. Nema nikakvih jamstava da je HDZ u pravu, bolji od SDP-a, ili da Bog / spas od muka u PAKLU ima išta sa katolicima. [/QUOTE]


Što je potrebno? Ovisno od osobe do osobe. Nekome je katolički život biti u lažnoj invalidskoj mirovini, ne plaćati doprinose i hrpa drugih stvari... a istovremeno je osoba i krštena, pričešćena (sjedi u prvoj klupi u crkvi...) bla, bla, bla...jel to problem Crkve? To je problem bolesne savjesti. Kakav papa može biti mjerodavan za tvoj život? Samo ti si odgovoran za svoj život. Nitko drugi. Sam si sebi jamstvo a u tome ti mogu biti od velike pomoći sakramenti (ukoliko si katolik) ako nisi...tada se sve svodi na tvoju savjest.
zblunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 04:23   #224
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
a tko je učinio svo to zagađenje koje spominješ?
čovjek?
vidiš, čovjek nešto preljepo dobije na dar i onda, što učini s tim?!

zaključak: Bog više ljudima neće darovati ništa osim samo jedno
Ateista sam, ali tvojim jezikom, ljudi i Bog su povezani u ciklusu promjena. Ljudi nisu ništa vrijedniji od prirode, zato što su oni jedno u suštini. Problem je kad se svjesna bića ponašaju ponekad i gore od životinja, i životinja zna kad joj je dosta, ne mrzi, nije pohlepna itd... Sve radi samo da bi preživjela, bila zapravo ono što ona je.

Ljudi često precjenjuju sebe, zamisle da su nešto više od čovjeka što rezultira razočarenjem, ljubomorom i tugom. Ali tuga, ljubomora i strah imaju početak i kraj, sve ima početak, sredinu i kraj, ali baš sve.

U tome je zapravo čar ovog svijeta, ništa neće biti kao što je nekad bilo, sve se mjenja po pravilu početka i kraja. Po mom mišljenju Bog bi bilo, upravo ono što omogućava promjenu, kretanje stvari ka svom završetku i početku nečega novog. "Zlo" i "dobro" postoji kako bi omogućilo egzistenciju, problem je što ljudi sasvim prirodan tok događaja personificiraju sa zlim, ili dobrim...

Sve je povezano, dobro ne postoji odvojeno od zla.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 05:20   #225
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
a to kaj se niko, ama baš niko nije vratil da priča i reklamira rajske uživancije, to valjda nije u propagandnom scenariju.
Kolko je meni poznato Jedan se vratio ( tj. dva ), ali nije pričao kako će biti u raju, nego što treba činiti kako bi tamo svi stigli. I sad si ti zamisli kak to mora bit dobra reklama kad i dan danas trećina svjetske populacije vjeruje u njegove "reklame".

Ti si iz nekog razloga sam zaključio da si šrot, zašto ne znam.

OT:
Iz iskustva mogu tvrditi da ovakvu činjenicu nisam čuo od nijednog svećenika, a niti nigdje drugdje, osim od ateista koji žele vjeru prikazati lošom i nepravednom, a vjernike blago rečeno ne previše inteligentnima, ali svejedno imaju potrebu opravdat svoje stavove pred tim neinteligentnima. Ono što sam ja čuo, je da spašeni ne zaslužuju biti oni koji poznaju Krista, ali ga ne žele prihvatiti. I postoji razlika imeđu biti spašen i ne zaslužiti bit spašen.
Cobs is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 08:08   #226
[QUOTE]
Quote:
Cobs kaže: Pogledaj post
Kolko je meni poznato Jedan se vratio ( tj. dva ), ali nije pričao kako će biti u raju, nego što treba činiti kako bi tamo svi stigli. I sad si ti zamisli kak to mora bit dobra reklama kad i dan danas trećina svjetske populacije vjeruje u njegove "reklame".
tebi to nije poznato, nego si to čuo od onih koji također to nisu doživjeli, nego čitali iz nepotvrđenih tekstova, koje su pisali ljudi koji također nisu osobno doživjeli (na stranu neprecizne opise evangelista)

Quote:
Ti si iz nekog razloga sam zaključio da si šrot, zašto ne znam.
ne smatram sebe šrotom, nego me smatraju drugi, oni isti koji se kunu u boga svevišnjega. doživljeno mnogo puta.

Quote:
ateista koji žele vjeru prikazati lošom i nepravednom, a vjernike blago rečeno ne previše inteligentnima, ali svejedno imaju potrebu opravdat svoje stavove pred tim neinteligentnima.
sorkač, vjera se uvijek naturava, povijesnih dokaza ima ko u priči. dovoljno mi je samo uvođenje vjeronauke u škole! ateisti? na žalost, nametanje tu ne prestaje, pomoću ateizma, kao i pomoću vjere se samo naturava nečija politika.
Quote:
Ono što sam ja čuo, je da spašeni ne zaslužuju biti oni koji poznaju Krista, ali ga ne žele prihvatiti.
daj to malo podrobnije, nije mi razumljivo. ako poznaješ krista, onda ga prihvaćaš jer znaš da postoji. ako misliš da ne postoji, kako ga možeš prihvatit?

osnovna tema je obrazlaganje zašto nekršćani nemaju pravo biti "spašeni". sama postavka da od nečega moraju biti spašavani (poslije smrti? jel to podrazumijeva odlazak u neki obećani raj? zaživotno?), a da prije toga pokajnički promijene stav o cijelom svom životnom putu je diskriminirajuća po sve one koji su živjeli u nekršćanskom okolišu i koji nisu odgojem dobili osnove vjerske misli. isto tako svi oni koji zbog svog mentalnog sklopa nisu u mogućnosti prihvatiti kršćanstvo kao jedini mogući način života. dakle, onaj koji misli da muslimani, budisti, hinduisti, totemisti, animisti, šintoisti i ostali ne-isti nemaju pravo uživati u blagodatima "spasenja" je zapravo obični diskriminator koji ne uvažava različitost osobnog vjerskog stava. a sve skupa na kraju pada u vodu jer nema nikakvog konkretnog i znanstveno utemeljenog dokaza da itko završava"spašen". od čega spašen?
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.

Zadnje uređivanje maher18 : 05.06.2012. at 08:24.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 09:49   #227
Quote:
Cobs kaže: Pogledaj post
Kolko je meni poznato Jedan se vratio ( tj. dva ), ali nije pričao kako će biti u raju, nego što treba činiti kako bi tamo svi stigli. I sad si ti zamisli kak to mora bit dobra reklama kad i dan danas trećina svjetske populacije vjeruje u njegove "reklame".

Ti si iz nekog razloga sam zaključio da si šrot, zašto ne znam.

OT:
Iz iskustva mogu tvrditi da ovakvu činjenicu nisam čuo od nijednog svećenika, a niti nigdje drugdje, osim od ateista koji žele vjeru prikazati lošom i nepravednom, a vjernike blago rečeno ne previše inteligentnima, ali svejedno imaju potrebu opravdat svoje stavove pred tim neinteligentnima. Ono što sam ja čuo, je da spašeni ne zaslužuju biti oni koji poznaju Krista, ali ga ne žele prihvatiti. I postoji razlika imeđu biti spašen i ne zaslužiti bit spašen.
Ali ima mnogo onih koji vjeruju u raj, ali ne preko Isusa iz Nazareta. Nego direktno od Boga. https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...1&postcount=43
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 13:03   #228
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Ateista sam, ali tvojim jezikom, ljudi i Bog su povezani u ciklusu promjena. Ljudi nisu ništa vrijedniji od prirode, zato što su oni jedno u suštini. Problem je kad se svjesna bića ponašaju ponekad i gore od životinja, i životinja zna kad joj je dosta, ne mrzi, nije pohlepna itd... Sve radi samo da bi preživjela, bila zapravo ono što ona je.

Ljudi često precjenjuju sebe, zamisle da su nešto više od čovjeka što rezultira razočarenjem, ljubomorom i tugom. Ali tuga, ljubomora i strah imaju početak i kraj, sve ima početak, sredinu i kraj, ali baš sve.

U tome je zapravo čar ovog svijeta, ništa neće biti kao što je nekad bilo, sve se mjenja po pravilu početka i kraja. Po mom mišljenju Bog bi bilo, upravo ono što omogućava promjenu, kretanje stvari ka svom završetku i početku nečega novog. "Zlo" i "dobro" postoji kako bi omogućilo egzistenciju, problem je što ljudi sasvim prirodan tok događaja personificiraju sa zlim, ili dobrim...

Sve je povezano, dobro ne postoji odvojeno od zla.
ako i jest povezano a onda na način da dobro postoji da bi ispravljalo zlo, druge poveznice ne može biti

što se kraja tiče, ovisno na kakav "kraj" mislimo
evo recimo, neki vjeruju da će ljudi uspjeti uništiti samu planetu, sada ovako kako izgleda, sve kao da i vodi k tome
Biblija pak kaže da neće uspjeti u svom nastojanju, da neće čovjek prevladati u tom zlu
citati govore da je Bog zemlju stvorio s ozbiljnom namjerom da stoji vječno i obećaje da će tako i biti (znači ona neće imati svoj kraj)
ali govori da će svoj kraj doživjeti svi koji po njoj stalno rovare, uništavaju jer ništa ne poštuju, nit kamen nit drvo nit rijeke nit jezera nit životinje a nit druge ljude - oni će još kako doživjeti svoj kraj, krah zauvijek

vjerujem da se s ovim nećeš složiti jer nisi vjernik, no nema veze, ionako samo onako, u prolazu
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 14:37   #229
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ali ima mnogo onih koji vjeruju u raj, ali ne preko Isusa iz Nazareta. Nego direktno od Boga. https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...1&postcount=43
I ovi ljepotani su vjerovali u raj na zemlji:













konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 22:09   #230
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
... spasiti ljude .... od vječnog pakla.
Opet se pjenis, Nepoznati? Pa valjda bi barem ti trebao znati znacenje pojma 'spasenje' u krscanskoj teologiji?

Quote:
Ali odakle ti ideja da ima nekakav Pakao s škrgutom i plačem?
To ti grlis stabla, ili?


Quote:
Jok. Nego: "Što je potrebno za vođenje katoličkog života."
A za to su mjerodavni katolički teolozi i svećenici na čelu s Papom.
'Katholikos' znaci 'univerzalno', naravno
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 04:18   #231
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
ako i jest povezano a onda na način da dobro postoji da bi ispravljalo zlo, druge poveznice ne može biti
Možda i je tako, ali prema negativnim stvarima ne smijemo osjećati gađenje, jer negativne stvari, negativni osjećaji samo još više pojačavaju.
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
što se kraja tiče, ovisno na kakav "kraj" mislimo
evo recimo, neki vjeruju da će ljudi uspjeti uništiti samu planetu, sada ovako kako izgleda, sve kao da i vodi k tome
Biblija pak kaže da neće uspjeti u svom nastojanju, da neće čovjek prevladati u tom zlu
Planeta je milijunima godina preživljavala, pa čak i udar asteroida koji je uništio dinosaure, vjerojatno bi opet bilo slično, život na Zemlji bi stradao, ali ne nužno planeta Zemlja. Neki ljudi koliko god bili zli, ne mogu uništiti "pozitivce", jer bi to bio i njihov kraj. Bez dobra nema zla, i obratno.
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
citati govore da je Bog zemlju stvorio s ozbiljnom namjerom da stoji vječno i obećaje da će tako i biti (znači ona neće imati svoj kraj)
ali govori da će svoj kraj doživjeti svi koji po njoj stalno rovare, uništavaju jer ništa ne poštuju, nit kamen nit drvo nit rijeke nit jezera nit životinje a nit druge ljude - oni će još kako doživjeti svoj kraj, krah zauvijek

vjerujem da se s ovim nećeš složiti jer nisi vjernik, no nema veze, ionako samo onako, u prolazu
Prvo, uopće ne vjerujem citatima koji su napisani još prije vremena kad se mislilo da je Zemlja ravna ploča. Nema osobe koja će odbraniti Zemlju ili ljude, Zemlja nije personifikacija, svi smo mi na određenoj hijerarhijskoj ljestvici i dio smo toliko velikog sustava, Svemira, da on može posjedovati inteligenciju, koja je usmjerena opstanku, ali svakom na svom mjestu, hijerarhijskoj ljestvici, mi ljudi bismo trebali trošiti samo onoliko koliko nam treba, trebali bismo biti moralni.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 11:22   #232
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Možda i je tako, ali prema negativnim stvarima ne smijemo osjećati gađenje, jer negativne stvari, negativni osjećaji samo još više pojačavaju.

Planeta je milijunima godina preživljavala, pa čak i udar asteroida koji je uništio dinosaure, vjerojatno bi opet bilo slično, život na Zemlji bi stradao, ali ne nužno planeta Zemlja. Neki ljudi koliko god bili zli, ne mogu uništiti "pozitivce", jer bi to bio i njihov kraj. Bez dobra nema zla, i obratno.


Prvo, uopće ne vjerujem citatima koji su napisani još prije vremena kad se mislilo da je Zemlja ravna ploča. Nema osobe koja će odbraniti Zemlju ili ljude, Zemlja nije personifikacija, svi smo mi na određenoj hijerarhijskoj ljestvici i dio smo toliko velikog sustava, Svemira, da on može posjedovati inteligenciju, koja je usmjerena opstanku, ali svakom na svom mjestu, hijerarhijskoj ljestvici, mi ljudi bismo trebali trošiti samo onoliko koliko nam treba, trebali bismo biti moralni.
negativni osjećaji mogu pojačavati samo još više istih, ljude to zna isprovocirati do same osvete, a onda znamo što se dalje desi

zle ljude pak niko ne može uništiti jer govorima o masama a to bi bio prevelik zadatak, tim više što dobrice i ne vole napadati druge ljude, radije se maknu u stranu... stoga jedino rješenje je Bog
tko vjeruje, vjeruje... a tko ne, ne... uvijek je to tako

hijerarhijsku ljestvicu su ljudi sami sebi izmislili, da bi jednostavnije baratali drugim ljudima po vlastitom nahođenju, nije proizišla iz svemira jer računajući na savršenu inteligenciju i poredak tamo gore, zemaljski poredak svakako nije po uzoru na isti
ljudske vladavine su dokazale ništa osim da su iznimno loše, totalno nesavršene i interes im je isključivo samo jedan
vrijeme kao vrijeme će se promijeniti, vjerujem da je istina što piše u Otkrivenju, izumrijet će ovaj poredak stvari i nastat će posve novi, i svakako biti će potaknut upravo iz tog Svemira kojeg spominjemo

i da, trebali bismo biti moralni ali ljudima kao da je sve teže i teže izvesti to
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 17:23   #233
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
negativni osjećaji mogu pojačavati samo još više istih, ljude to zna isprovocirati do same osvete, a onda znamo što se dalje desi

zle ljude pak niko ne može uništiti jer govorima o masama a to bi bio prevelik zadatak, tim više što dobrice i ne vole napadati druge ljude, radije se maknu u stranu... stoga jedino rješenje je Bog
tko vjeruje, vjeruje... a tko ne, ne... uvijek je to tako
Zle ljude ni ne treba uništavati, jer onda i sami postajemo zli. Najlakše je nekog ubiti, ali je najteže natjerati ga da promjeni ideologiju. Dobra osoba po meni ne uništava, ali ni ne dopušta da bude uništena.
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
hijerarhijsku ljestvicu su ljudi sami sebi izmislili, da bi jednostavnije baratali drugim ljudima po vlastitom nahođenju, nije proizišla iz svemira jer računajući na savršenu inteligenciju i poredak tamo gore, zemaljski poredak svakako nije po uzoru na isti
ljudske vladavine su dokazale ništa osim da su iznimno loše, totalno nesavršene i interes im je isključivo samo jedan
vrijeme kao vrijeme će se promijeniti, vjerujem da je istina što piše u Otkrivenju, izumrijet će ovaj poredak stvari i nastat će posve novi, i svakako biti će potaknut upravo iz tog Svemira kojeg spominjemo

i da, trebali bismo biti moralni ali ljudima kao da je sve teže i teže izvesti to
I u životinjskom carstvu postoji nekakva hijerarhija, životinje je nisu ni morale izmisliti jer je to posljedica činjeničnog stanja.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 14:32   #234
šta u evanđeljima ne piše da u "kraljevstvo božje" ide onaj koji se ponovno "rodi po duhu svetom", šta god to moglo značiti

dakle o čemu vi pričate na 12 strana?
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 16:39   #235
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Zle ljude ni ne treba uništavati, jer onda i sami postajemo zli. Najlakše je nekog ubiti, ali je najteže natjerati ga da promjeni ideologiju. Dobra osoba po meni ne uništava, ali ni ne dopušta da bude uništena.

I u životinjskom carstvu postoji nekakva hijerarhija, životinje je nisu ni morale izmisliti jer je to posljedica činjeničnog stanja.
zle ljude niko i ne dira osim što oni diraju sebe unutar sebe a onda još nasrću i na one dobre oko sebe
plemeniti ljudi s tim nemaju veze a tako će ostati do samog kraja

što se životinja tiče, imaju sličan poredak poput ljudi, obiteljske zajednice
jedno je obitelj a drugo recimo zemaljske vladavine politike i religije
po meni je razlika konkretna
iako, životinje nemaju razum i stoga im je dan instinkt
ljudi pak razum imaju a svejedno se ponašaju gore od životinja, s tim da se životinje zapravo i ne ponašaju loše nego samo po svom postojanju vrste

često puta je lakše pripitomiti životinju nego divljeg čovjeka koji stalno odbacuje svoj razum i ponaša se u skladu da postaje lud pred svijetom

nije problem manipulirati ljudima, to jako dobro znaju oni što su visoko u svojim hijerarhijama
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.