Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2015., 01:04   #201
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
a 'spaceshiptwo' koncept bi bio bolja opcija, ubrzavanje (na visini preko 100 km a do te visine ide tri i nešto maha) do orbitalne brzine tražilo bi manje energije (nema otpora zraka) ili je tu matematika utroška jednaka ?
SS2 vec ima problema sa velicinom nosece letjelice u odnosu na SS1. Tesko je napravit nesto dovoljno veliko za ponijeti svemirski brod, a dodatni problem je sto ti treba toplinski stit (koji SS1 i SS2 nemaju, jer ne ulaze u atmosferu pri ogromnim brzinama), na koji treba otpast jos nesto dodatne mase. Sve skupa bi bilo preveliko.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 13:46   #202
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
SS2 vec ima problema sa velicinom nosece letjelice u odnosu na SS1. Tesko je napravit nesto dovoljno veliko za ponijeti svemirski brod, a dodatni problem je sto ti treba toplinski stit (koji SS1 i SS2 nemaju, jer ne ulaze u atmosferu pri ogromnim brzinama), na koji treba otpast jos nesto dodatne mase. Sve skupa bi bilo preveliko.
a zašto se 'svemirski brod' ne penje polako (što polakše to manji otpor zraka, naravno gravitaciju valja svladati) do zrakopraznog prostora, a tada ubrza na orbitalnu.

razumijem..ss2 to slično čini , međutim do određene visine i tad ide ubrzanje od 4000 kmh..u biti turist plati let na x visinu, i pet minuta lebdenje od inercije..mene zanima jeftiniji odlazak u orbitu i td..
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 14:51   #203
Jako skupi za nas siromašne.50 mil.dolara do svemirske postaje.Krug oko mjeseca 1 milijardu dolara,ako želiš i sletiti na mjesec 10 milijardi dolara.
eustah is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2015., 15:33   #204
Quote:
eustah kaže: Pogledaj post
Jako skupi za nas siromašne.50 mil.dolara do svemirske postaje.Krug oko mjeseca 1 milijardu dolara,ako želiš i sletiti na mjesec 10 milijardi dolara.
Ta letjelica za "krug oko Mjeseca" ili slijetanje na Mjesec.. Prije će biti da je to trajekt Prizna - Žigljen.
Naime, trenutno nema letjelica s ljudskom posadom koje lete do Mjeseca ili se spuštaju na njega.

Da, prije ih je bilo, ali ih sada više nema. (Za sada)
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2015., 14:22   #205
Nema letjelica s ljudskom posadom od 72', do tad je uspješno na Mjesec sletjelo sve skupa 6 letjelica a po njemu je hodalo sve skupa 12 ljudi...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 18:51   #206
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Nema letjelica s ljudskom posadom od 72', do tad je uspješno na Mjesec sletjelo sve skupa 6 letjelica a po njemu je hodalo sve skupa 12 ljudi...
Da te pitam nešto...Vidim da si upućeno u ono što pričaš.
Želim znati,vjeruješ li ti da su ljudi bili na Mjesecu?
I ako vjeruješ,kako bi uvjerio one koji u to ne vjeruju?
S kojim argumentima...
Oprosti,ako te ometam,ali doista me zanima odgovor..
__________________
Veoma su ceste noci kad nemir neda usnuti.
Nemir koji je isprva sladak i drag,a sto duze zalazi u noc biva sve tezi i mucniji
- Ex Ponto
Daluge Klaipeda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 20:32   #207
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Nema letjelica s ljudskom posadom od 72', do tad je uspješno na Mjesec sletjelo sve skupa 6 letjelica a po njemu je hodalo sve skupa 12 ljudi...
nema jer znamo što ima (odnosno NEMA) na mjesecu tako da trenutno nije isplativo slati ljude da bi uzimali kamenje...već smo ih uzeli i ništa posebno nema u njima

Quote:
Daluge Klaipeda kaže: Pogledaj post
Da te pitam nešto...Vidim da si upućeno u ono što pričaš.
Želim znati,vjeruješ li ti da su ljudi bili na Mjesecu?
I ako vjeruješ,kako bi uvjerio one koji u to ne vjeruju?
S kojim argumentima...
Oprosti,ako te ometam,ali doista me zanima odgovor..
gore je ostavljena zastava, lunarni modul, vpzilo i onaj laser za mjerenje odmicanja Mjeseca od Zemlje...svaki iole bolji teleskop na Zemlji to može vidjeti...treba li još koji dokaz ili idemo na onu bespotrebnu temu "
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 20:35   #208
Quote:
Daluge Klaipeda kaže: Pogledaj post
I ako vjeruješ,kako bi uvjerio one koji u to ne vjeruju?
Objasnjavat budalama jasne stvari besmislen je posao.....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 01:25   #209
Quote:
Daluge Klaipeda kaže: Pogledaj post
Da te pitam nešto...Vidim da si upućeno u ono što pričaš.
Želim znati,vjeruješ li ti da su ljudi bili na Mjesecu?
I ako vjeruješ,kako bi uvjerio one koji u to ne vjeruju?
S kojim argumentima...
Oprosti,ako te ometam,ali doista me zanima odgovor..
Da, vjerujem da su bili i postoji sva sila protuargumenata koji su na apsolutno logičan i znanstven način, potkrijepljen dokazima, uspjeli pobiti sve i jednu "teoriju" toretičara zavjere. Eto, meni je to dovoljno i mene su te činjenice uvjerile da su ljudi bili na Mjesecu i ne vidim potrebu da ih ja sad objašnjavam svojim rječima, ni tebi ni bilo kome drugome...

Sad, ako imaš volje uvjeri me u suprotno, svojim rječima...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 12:18   #210
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Sad, ako imaš volje uvjeri me u suprotno, svojim rječima...
O takvim stvarima se raspravlja na alternativi, ne ovdje.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 13:31   #211
Istina! Nisam išao za tim ali nisam niti očekivao odgovor pa...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 21:00   #212
Quote:
Daluge Klaipeda kaže: Pogledaj post
Da te pitam nešto...Vidim da si upućeno u ono što pričaš.
Želim znati,vjeruješ li ti da su ljudi bili na Mjesecu?
I ako vjeruješ,kako bi uvjerio one koji u to ne vjeruju?
S kojim argumentima...
Oprosti,ako te ometam,ali doista me zanima odgovor..
- postoje ostaci na mjesecu (lunarni modul, zastava i sl)
- ostavili su uredjaj koji vraca laser koji usmjeris na njega, pa se tako moze precizno mjeriti udaljenost mjeseca
- vratili su hrpu materijala, kamenja odatle. Zamisli da nisu bili tamo, nego da su u laboratoriju smixali neko kamenje... bila bi poprilicna vjerojatnost da su nesto fulali i onda bi se postavilo pitanje tih mjerenja, odnosno bila bi velika blamaza
- kada su bili tamo (nije bila samo jedna misija), imali su uzivo prijenos cijelo vrijeme dok su tamo bili. Mislim da ne bi imali toliko hrabrosti imati live prijenos nekoliko dana da se radi o namjestaljci.

neka mod. slobodno obrise ovaj dio posta, jer nije znanstven i predstavlja moje misljenje:

dobar dio fotografija nastalih na mjesecu su studijske kvalitete. Moja pretpostavka je da su oni imali 2 tima za slucaj nesrece, jer nisu htjeli riskirati blamazu u vrhuncu hladnog rata.
Zato im je dobar dio znanstvenika podnio ostavke kratko prije odlaska misije na mjesec, jer nisu htjeli sudjelovati u tome... To objasnjava da imas razne snimke gdje su oni testirali vidjenje planete zemlje iz sonde koja je bila u zemljinoj orbiti, a oni su zamracili prostoriju i dijelove Zemlje pokrili... testirali su kako napraviti dobar hoax..

uglavnom, nista sto netko od nas ne bi napravio da organizira tako rizicnu misiju (koliko god da je to nemoralno tako sto lazirati)...
no, misije su na kraju uspjele i oni su se uspjesno vratili...
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 12:41   #213
Evo jedna sjajna vijest! NASA-in budžet za sljedeću godinu je dosta povećan, no super je zanimljivost da se za Europa orbiter planira i lander! Oboje bi trebali ići zajedno u paketu do 2022. godine - orbiter nosi sa sobom lander kojeg ispušta tek nakon što se utvrdi povoljno mjesto za sletanje.

Više: http://arstechnica.com/science/2015/...-it-must-land/
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 18:38   #214
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 05:43   #215
nevjerojatno. povijesno lansiranje: falcon 9 se uspjesno prizemljio.

https://www.youtube.com/watch?v=1B6oiLNyKKI
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 06:17   #216
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
nevjerojatno. povijesno lansiranje: falcon 9 se uspjesno prizemljio.

https://www.youtube.com/watch?v=1B6oiLNyKKI
Ako si pratio stvari i prijašnja događanja nije toliko nevjerovatno. Bilo je više pokušaja, ovo je prvi uspješan. U svakom slučaju veliko dostignuće koje će imati znatan utjecaj na cijenu lansiranja i samim time na osvajanje svemira.
Cijeli sustav te rakete od početka je zamišljen sa idejom da se booster upotrebljava višekratno i da se tako smanji cijena lansiranja.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 09:31   #217
Odlicno, sada ce SpaceX prisiliti ostale da investiraju u razvoj slicnih sustava, ponajprije Ariana Space te Roskosmos ali ni Indijcima nece biti sve jedno, jer oni imaju ugovore za lansirati 30 satelita u slijedece 2 godine.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 23:11   #218
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Odlicno, sada ce SpaceX prisiliti ostale da investiraju u razvoj slicnih sustava, ponajprije Ariana Space te Roskosmos ali ni Indijcima nece biti sve jedno, jer oni imaju ugovore za lansirati 30 satelita u slijedece 2 godine.
Ostali su jako daleko od tog koncepta. Falcon je od početka dizajniran sa idejom da se ponovno upotrijebi, svi ostali (osim Blue Origins, ali oni nemaju ni približno jednako sposobnu rakteu kao što je Falcon) moraju početi dizajnirati od početka ako to žele postići. To je bio skoro nezamislivi koncept (u praksi) do prije desetak godina, a mnogi su gledali na tu ideju od Elona Muska sa velikom skepsom jer dosada to je bilo moguće samo u SF literaturi. Pri tome treba istaknuti i važnost raktenog motora Merlin (koji je razvijen unutar samog spaceX) za takvu vrstu misije jer svi ostali motori nemaju potrebne tehničke karakteristike da bi izveli slijetanje.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 12:14   #219
Ja san i mislija na potpuno nove sustave, jer osim finacijskih pogodnosti SpaceX ce imati i prednost u vremenu potrebnom da se relansira raketa, sto bi moglo preusmjeriti milijarde dolara vrijednih ugovora u njihove ruke, a to bi konkurencija itekako osijetila, pogotovo Rusi i Indijci ciji svemirski programi uvelike ovise o komercijalnim ugovorima za lansiranje satelita.

Ostali nisu jako daleko od tog koncepta, npr Britanski Skylon, otvara jako puno mogucnosti, što samostalno a što u paru sa Dragonom.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 02:15   #220
Muskova raketa koja se vratila na Zemlju spremna za novi let

sto je najvaznije, raketa koja se spustila na zemlju, je neostecena i spremna za novi let, bez skupog refurbisha.
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.