Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2002., 23:54   #61
Kaskader, to je sve istina sto kazes. U pravu si… I ne moze se to racionalno objasnit. Ali, na jedno drugo mjesto si lijepo napisao otprilike da trosimo energiju, vrijeme, zivot ili u negiranju ili u dokazivanju i promasimo pravu bit. Tako nekako, ne da mi se sad trazit. To je istina. Svi se uvijek sloze da je Bog ili to nesto kako god ga zvali izvan granica ljudske spoznaje. I onda ga opet pokusavamo objasnit u terminima znanog. Pa Bog nije neki covac gore koji sjedi i gleda kome od nas nesto treba. Bog je Svjetlost, Zivot, Ljubav, Energija… Svi smo mi dio Toga. Upravo nas um, nase logicko razmisljanje, grcevito hvatanje za dokaze, cinjenice, argumente, pojavnost… udaljava nas od Njega… Stvarnost je teska... Ne naravno zato sto je Bog nepravedan. On je samo istinit. I sve te nevolje i kusnje kroz koje netko prolazi pogreske su njegove ili njegovih mikrokozmickih prethodnika i to treba razumjeti i prihvatiti... Nase su pogreske, ljudske vrste u cjelini. I to se tako vrti u krug. Sve je uzajamno povezano. Ništa pojavno ne izniče spontano bez prethodnih uvjeta, niti ostaje bez posljedica…
I bozanstvenost se ne moze dobiti ispod cijene. Treba prodati sve kao onaj trgovac koji je imao trgovinu i pronasao biser. I prodao trgovinu i kupio biser za sebe. Kad se brodom vracao kuci, oluja je potopila brod, a on je isplivao s biserom. Jer nije imao nista, samo to... Neke stvari se jednostavno NE mogu logicki objasnit. I mozemo pokusavat stoljecima, to je tako. Nije nitko prije nas isto shvatio... Al mislim da je bolje i sasvim kriticki razmisljat o svemu, izazivat Boga, preispitivat sve i svasta, nego prihvacat bilo kakav koncept zdravo za gotovo.

Zadnje uređivanje ygraine : 07.12.2002. at 01:39.
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:00   #62
Ma ljudi...sto puta kazem da smo mi drugi ljudi krivi sto je to djete gladno....i nek mi gorimo u paklu i nek i mi dobijemo kaj zasluzimo...i ameri i zidovi i crni i bjeli...

Ali dajte maknite nas iz te equazije...i pogledajte to dijete....pa pogledajte boga.

TO DIJETE NIJE NISTA KRIVO STO SMO MI ZAHEBALI SITUACIJU SA PRERASPODJELOM ITD

I pitanje?

Sto bog kao nebeski otac tom djetetu cini... da bi mu rekao: "evo ti korica kruha, nisi nista jadno krivo sto kaskaderi i lukici trose lovu po internetima, a ameri se prezderavaju i kupuju pistolje".


Pa, ak smo takvi pokvareni kao sto jesmo i ne cinimo dovoljno da nema gladne djece koja umiru od gladi....jel mi drzimo bogu ruke da im on nemoze pomoci?


Niste mi odgovorili....da vas covjek trazi jesti, hocete li analizirati tko je kriv za to sto je on gladan?

Pa normalno da necete....nahranit cete ga...

A zasto to Bog ne ucini za to dijete koje nije nista krivo? Nit je krivo sto je zivo?

Gdje je tu bog? Jel otisho da spava? Ili u turizmu na drugoj planeti?

I kakve su to price sto je Isus patio i drugi? Sto to ima veze sa cinjenicom da neduzno djete umire gore od zivotinje?


Doshljak...pa jel jos uvijek mislis da ima ista sto iz biblije neznam, iz joba i boba? Nema tamo odgovora na takva pitanja...djeca ce i dalje umirati......

Ajde, daj mi neku knjigu u kojoj mislis da cu pronaci odgovor...procitat cu nema problema....

Ja tebi preporucam "An Answer to Job" od Junga.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:06   #63
Quote:
Originally posted by ygraine
Neke stvari se jednostavno NE mogu logicki objasnit. I mozemo pokusavat stoljecima, to je tako. Nije nitko prije nas isto shvatio... Al mislim da je bolje i sasvim kriticki razmisljat o svemu, izazivat Boga, preispitivat sve i svasta, nego prihvacat bilo kakav koncept zdravo za gotovo.
Zato su moji stavovi uvelike agnosticki...ali agnosticizam ima jedan veliki problem...no o tome jednom drugom prilikom.

Slazem se da tesko da ima sanse da cemo shvatiti...ali sto god da je to netko ili nesto - bog....u svakom slucaju nasim ljudskim mjerilima nemogu a da ne primjetim njegovu pasivnost u stvarima gdje bi cak i moja ljudska pokvarena, demoralizirana i debilizirana svijest napravila aktivnost.

U tome ujedno, vidim i totalni promasaj svih organiziranih religija.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:10   #64
kaskader, kuzim ja kaj te muci i ako gledas samo to dijete, u pravu si. No ako gledas globalno... Kao sto rekoh, mislim da kad bi se Bog direktno ukljucio jednom, onda mora uvijek i svuda ako je pravedan.
E, sad zamisli da se usalta i tamo nekog malog Afrikanca nahrani. Pa ih nahrani tako par tisuca jer su svi na granici smrti.
I onda?
Pa mi vec ionako nista ne radimo za tu djecu, tada bismo jos manje. Bilo bi:"Oh, ne moramo mi, Bog ce."
Poanta je u tome da bas mi moramo. Poanta je u tome da bi svi ljudi to trebali gledati kao ti, a ti si jedan od rijetkih koji se te djece uopce sjeti.
Ne ljuti se na Boga, ma koliko tu djecu zalio. On zna sto (ne) radi, ali mi smo budale.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:11   #65
Quote:
Originally posted by kaskader
Sto bog kao nebeski otac tom djetetu cini... da bi mu rekao: "evo ti korica kruha, nisi nista jadno krivo sto kaskaderi i lukici trose lovu po internetima, a ameri se prezderavaju i kupuju pistolje".
Bog ako je svemoguc, svemoguc je na duhovnom planu, a ne na materijalnom.

Ono sto Bog moze napraviti je biti na NEbu, zvati nas da "vjerujemo" u onom smislu da zapravo razvijemo ljubav prema sebi, razvijemo samopouzdanje da cemo sutra biti OK, i onda cemo tek moci imati ljubavi i energije za dijeliti drugima.

COvjek koji se boji svog sutra, koji se boji da ce biti izbacen s posla, da ce ostati gladan u slucaju da je izbacen s posla, nema velikodusnosti podijeliti svoj sitan mjesecni chek sa africkim siromasima.

Covjek koji je uvjeren da ce zavrsiti u Kraljevstu nebeskom (ma sto to znacilo, bilo da nece ostati gladan ili da ce stvarno zavrsiti u raju) ima samopouzdanja. Ne nervira se i osjeca se da moze izdvojiti tih par novicca u fond za gladnu djecu.

Tu je bozja uloga. Da nas inspirira.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:14   #66
Ovih dana pred Bozic, pustaju pjesme sa "Feed the World" i ti se valjda sjecas tog dogadjaja (ne smijem naglas reci da je to bilo 1983)

Tko je dao Bobu Geldofu novac da organizira tu humanitarnu pomoc? Tko je ikad cuo za Boba Geldofa? A ipak se skupilo milijuna i milijuna ljudi koji su bili spremni da ti svoj djelic doprinosa za nahraniti Etiopljane. Ono sto je pokrenulo taj kotac je bila ideja. Inspiracija. Duh.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:14   #67
Quote:
Originally posted by Shtefitza
Bog ako je svemoguc, svemoguc je na duhovnom planu, a ne na materijalnom.
Hehe, a tko je onda stvorio materiju?
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:15   #68
Quote:
Originally posted by Dosljak
jern kaskader zna istinu o porijeklu zla, ali ju ne zeli reci.
Valjda mu nije draga

Kaskader nezna istinu o nicemu osim da je covjek. Ali zna napamet vecinu mitova o porijeklu zla od vecine religija i nijednu ne prihvaca za ozbiljno.

Evo ti jedna...

U peruanskim nekim zapisima koji su stariji oko 2000 godina od najstarije biblijske knjige (Knjiga o Jobu) postoji jedno objasnjenje porijekla zla.

Bog je u jednom trenutku zazelio imati sina i zatrudnio je. Tokom trudnoce on se predomisli i odjednom vise ne zeli sina ali nije mogao zaustaviti trudnocu. Toliko je bio ljut i zlovoljan da se to djete raspolovilo na dva djeteta...i jedno dijete je izaslo koje je bilo dobro...a drugo je bilo zlo jer je pokupilo tu bozju zlovolju.

Eto, teorija o porijeklu zla...

I sad nek mi normalan covjek kaze sto je ta teorija manje vjerojatna od teorije da je na nebu dosao rat izmedju andjela, da je glavni bio izbacen (sa trecinom andjela) i da se pretvorio u zmiju sa krilima koja je prevarila evu da pojede neku zabranjenu vocku i da se spasitelj pojavio kroz zenu koja je bila djevica...


Nije stvar koja je vjerojatnija, nego koju tko prihvati, bez obzira na vjerojatnost, logicnost ili razumnost.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:15   #69
Quote:
Ovo pitanje je takodje najvise utjecalo na moj preobrazaj u nereligioznog teistu ili agnostika teistu.
Ista su pitanja koja su bila razlozi mog ateizma.
Na kraju sam prešla obrnuti put i postala teist bez određene religije.

No da, ali na teizam me nisu obratile ni "svete" knjige ni karizmatični predstavnici religija već osobno iskustvo za koje mi nije trebao nikakav posrednik. A to je čist neka druga i drugačija priča.

A Carl Gustav Jung mi je dao odgovore na pitanja u naslovu.

Ne muči me ni raj ni pakao, nikad i nije...
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:16   #70
Talking

Quote:
Originally posted by Gospon Pes
Hehe, a tko je onda stvorio materiju?
Energija u krajnjoj liniji jest materija.

E=mc*2

Osim ove formule, ne znam odgovor.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:18   #71
Quote:
Originally posted by Shtefitza
Energija u krajnjoj liniji jest materija.

E=mc*2

Osim ove formule, ne znam odgovor.
Bjezi mi s Einsteinom, bum te obrisala!
Ili zovi parsifala da mi to objasni.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:19   #72
Quote:
Originally posted by kaskader
Bog je u jednom trenutku zazelio imati sina i zatrudnio je. Tokom trudnoce on se predomisli i odjednom vise ne zeli sina ali nije mogao zaustaviti trudnocu. Toliko je bio ljut i zlovoljan da se to djete raspolovilo na dva djeteta...i jedno dijete je izaslo koje je bilo dobro...a drugo je bilo zlo jer je pokupilo tu bozju zlovolju.
Smijem ovu legendu (zlo)upotrijebit za potporu one teorije da zla energije izaziva perpetuaciju zla. (BOg je imao zlu emociju prema tom djetetu i djete je postalo zlo)
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:20   #73
Quote:
Originally posted by Gospon Pes
Pa mi vec ionako nista ne radimo za tu djecu, tada bismo jos manje. Bilo bi:"Oh, ne moramo mi, Bog ce."
Poanta je u tome da bas mi moramo. Poanta je u tome da bi svi ljudi to trebali gledati kao ti, a ti si jedan od rijetkih koji se te djece uopce sjeti.
Ne ljuti se na Boga, ma koliko tu djecu zalio. On zna sto (ne) radi, ali mi smo budale.

Ma sigurno da moramo...ali sto to dijete ima od toga sto mi moramo?

Jel bi ti tome sto te trazi jesti rekla da nek ti da tvoja mama i tata doma? A oni mozda pijanci....

Razumijes li da bi ti nekome dala jesti bez ikakvih uslova ili razmisljanja o uzrocima ili tome tko bi drugi mogao dati jesti tom tko te trazi.


Ako te trazi....cak i da pocnes razmisljati trebas li mu dati ili ne bi bio promasaj, poraz....dati, pomoci bi trebalo biti instiktivno...

Zasto kod boga to nije?

Sjeti se bicikla...jako je slicno ovom pitanju... bez expectations...bez calculations....I just love my child, no matter what.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:24   #74
Quote:
Originally posted by kaskader
Sjeti se bicikla...jako je slicno ovom pitanju... bez expectations...bez calculations....I just love my child, no matter what.
Tebi otpada jedan faktor koji kod mene dolazi kao pomoc pri tom pitanju: ti ne vjerujes da ima nesto poslije.
Ja mislim da je tom djetetu bolje nego nama. Ono umre i rijesilo se svega, a mi ostajemo s krivicom za njegovu smrt. Casne mi rijeci, radije bih bila to dijete.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:24   #75
Quote:
Originally posted by kaskader
Zasto kod boga to nije?
Ti polazis s ocekivanjem da je Bog u stanju dati. Je, u stanju je na pacifickim otocima gdje sve uspijeva, od prirode ili od Boga. Ali mi smo odlucili otputaovati, odsetati iz africke prasume, dosetali smo se do pustinje i do akrtickog leda... tamo nema kokosa niti banana... treba se snaci. I ne uspijemo se snaci. O onima koji su se uspjeli snaci ovisi da li ce biti velikodusni i podijeliti sa slabijima. Oni nece biti velikodusni niti ce ista dijeliti ako se boje duge zime i vjeruju da ce ih pojesti crni mrak.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:24   #76
Quote:
Originally posted by Shtefitza
Bog ako je svemoguc, svemoguc je na duhovnom planu, a ne na materijalnom.


Tu je bozja uloga. Da nas inspirira.

E draga moja Stefice...kljucna ti jer rijec "ako"...jer voljeli bi mi kad bi nasi odgovori fakat bili objektivni i istiniti...

ako je tak kak ti velis...ah dobro....

Nemoramo se zamarati (mi se ni ne zamaramo) s pricama u bibliji i kuranu i drugdje kak bog fakat radi cuda i na zemlji, hrani gladne, vodi ratove..itd..


Da nas bog inspirira?

Ma gledaj mene kak nekad pisem, pa jel ti se ne cini da sam inspiriran?

Ma hebe mi se za to....jer ono dijete jos uvijek niti od moje inspiracije nema nista.


Auu kaj se nikome ne spava, okupila se raja..
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:27   #77
Quote:
Originally posted by Shtefitza
Smijem ovu legendu (zlo)upotrijebit za potporu one teorije da zla energije izaziva perpetuaciju zla. (BOg je imao zlu emociju prema tom djetetu i djete je postalo zlo)
Smijes...ionako sam ju pokupio iz knjige "devil and mis pyrim" od Paola Coelha - coca cola writera..
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:28   #78
Quote:
Originally posted by kaskader

Da nas bog inspirira?

Ma gledaj mene kak nekad pisem, pa jel ti se ne cini da sam inspiriran?
Vidim da si inspiriran!!!!

SAmo ti fali malo samopouzdanja. Izadji van, daj jednu funtu u neki fond. NE samo da ce ti biti lakse, nego ce stvarno jedno dijete imati dorucak za tjedan dana, za cijenu tvoje kave. Time si napravio jako puno. I za sebe i za to dijete i za ljude koji vole to dijete. Ne moras osjecati odgovornost za cijeli svijet. Samo malo inspiracije i malo samopouzdanja da ces biti ok, ako nekome das toplinu.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:28   #79
Kaskader: “Slazem se da tesko da ima sanse da cemo shvatiti...ali sto god da je to netko ili nesto - bog....u svakom slucaju nasim ljudskim mjerilima nemogu a da ne primjetim njegovu pasivnost u stvarima gdje bi cak i moja ljudska pokvarena, demoralizirana i debilizirana svijest napravila aktivnost.”

Ali on nije ti, nije ja, njegova svijest ima sasvim druga mjerila... Mi mozemo bit po Njegovoj slici, ali sta je slika, komad papira prema objektu slikanja. Pa jedno veliko nista. Sto iz slike saznamo o nekome? Skoro pa nista. Mi smo sve podijeliji na pozitivno i negativno. Mozda kod Njega toga nema. Sta sve to znaci u evoluciji duha koja traje milijunima godina?
A da su organizirane religije promasene, jesu, samo istina je i kako je ovde Veuve napisao da: 'Iluzija može biti jako korisna. Nema veze što je nešto laž, ako donosi entuzijazam...'. Pa je... svatko ima svoj individualni put koji opet ovisi o zrelosti samog pojedinca, kojem je, ako nije dovoljno sazrio za spiralnu evoluciju i za individualno traganje uzaludno dokazivati da je to sve samo komad papira, da je prah ko sto je i on sam, da je formalna vjera bez unutarnje povezanosti s Njime ko i mrtvo slovo na papiru. Ali kao sto postoje razne vjere, postoje i brojne razine vjere. Prilagodene mogucnostima. Ni Isus nije svima pricao sve. Sve je tako kako je i besmisleno je razmisljati sta bi bilo da organizirane religije nikad nije bilo, jer i ona kao takva ispunjava neku svoju svrhu. Pa makar da donosi lazan entuzijazam. Je li bolje to ili nista? Jer tko zeli nesto vise ionako ga organizacije ne mogu ograniciti.
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2002., 00:31   #80
Quote:
Originally posted by Gospon Pes
Tebi otpada jedan faktor koji kod mene dolazi kao pomoc pri tom pitanju: ti ne vjerujes da ima nesto poslije.
Ja mislim da je tom djetetu bolje nego nama. Ono umre i rijesilo se svega, a mi ostajemo s krivicom za njegovu smrt. Casne mi rijeci, radije bih bila to dijete.


Nikak se nebi slozil sa takvim vjerovanjem, no disrespect.

Jer ljudi kad umiru oni zale a ne slave...a i ak se hoces zamijeniti sa tim djetetom da ono dodje u evropu zivjeti umjesto tebe, sigurno bi ti bilo zahvalno. Malo je koji vjeruju da je bolje tom djetetu da umre a da se utrkivaju koji ce se prije s njim zamijeniti...

No disrespect, again.


Ali svidjate mi se svi, i volim vas to death, kako ne odustajete da ipak date neki odgovor....to je dobro.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:29.