Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2011., 12:24   #441
Može jedno pitanje u vezi Aristotela i Platona. Ako Aristotel (za razliku od Platona) isključuje drugi svijet i ako smatra da je opća bit objektivna gdje se onda bit nalazi? Ako prema njima nije ni u umu nit je na drugom svijetu, gdje je onda bit?
lalač is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 15:05   #442
1 - Je li istina da Nietzsche nije čuo za Marxa?
2 - Koje je najbolje izdanje Zaratustre? Iz koje godine?
x) Ovo večernjakovo izdanje od lanjske godine - kakav je font??? - to mi je bitnije od prijevoda.
Blještavost, sitna i tanka slova ne mogu čitati, pa ako može netko kazati je li font kako treba.
y) Ako ne, uzimam ovo izdanje iz 1962.
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 01:19   #443
Da vidimo je li netko zna bar ovo:

Treba mi popis svih izdanja Grafos biblioteke: Horizonti.
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 04:40   #444
Zna google. Link ti izbaci na prvoj stranici kad guglaš, dosta naslova iz biblioteke koja te zanima. Ali kad bih ti stavio sad link, to bi bila možda i reklama. A možda to baš hoćeš postići. Jer ne znam kako ti ne bi prije palo na pamet da guglaš... Čak i ako ne bi bila reklama, zaista je jednostavno guglati takve stvari, pogotovo kada stranice o tome postoje i kada ti izbaci na prvu stranicu. Uglavnom, evo, ja sam našao pa ne bi ni ti trebao imati problema s nalaženjem.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 04:49   #445
Quote:
Idol Vijandota kaže: Pogledaj post
1 - Je li istina da Nietzsche nije čuo za Marxa?

"Shortly after German reunification when the Nietzsche Archives in Weimar became readily available to scholars, Thomas Brobjer decided to examine Nietzsche’s library, the collection of volumes which the philosopher had carried around Europe and which were retrieved after his collapse. Many of these books, Brobjer discovered, were marked with exclamations, underlines, and marginal notes. Such annotations, he recognized, could be valuable for Nietzsche studies, for they not only allowed scholarship to stipulate with varying degrees of confidence what Nietzsche read but how he responded at the moments of encounter.

His discoveries happened to coincide with a rising tide of research into Nietzsche’s reading. At least since the early 1960s1 scholars had been exploring the influence of Nietzsche’s contemporaries on his work. Figures as diverse as Afrikan Spir, J.C.F. Zöllner, Eduard von Hartmann, Eugen Dühring, and others were examined, and a host of writers proved unexpectedly pivotal. Many of these investigations stressed the way Nietzsche shaped his ideas in response to the proposals of contemporaries. Others, more disquietingly, revealed that certain passages in his work were variants on -- and occasionally word-for-word transcriptions -- of texts that Nietzsche had read.

It was within this context that Brobjer began to publish his own discoveries. Because of his fascination with the extant volumes in Nietzsche’s library, he was able to bring evidence to bear on matters that had hitherto been speculative. He revealed, for example, that Nietzsche's schoolboy paper on Hölderin, a work which many scholars had taken at face value and used as an index of Nietzsche’s literary precocity, was strongly dependent upon a book he had borrowed and that Nietzsche had almost certainly not read several key works praised in that essay. He also showed that, although we have no evidence that Nietzsche actually read books by Marx or Kierkegaard, he was aware of both figures and some of their views. (Among other annotations, he underlined their names.)"

Izvor:

http://www.nietzschecircle.com/review27.html


Quote:
Idol Vijandota kaže: Pogledaj post
2 - Koje je najbolje izdanje Zaratustre? Iz koje godine?
Po kojim kriterijima najbolje?

Quote:
Idol Vijandota kaže: Pogledaj post
x) Ovo večernjakovo izdanje od lanjske godine - kakav je font??? - to mi je bitnije od prijevoda.
Blještavost, sitna i tanka slova ne mogu čitati, pa ako može netko kazati je li font kako treba.
Font je čitak, naravno. Držao ga u rukama maloprije. Ne znam što misliš pod "blještavost", ali se svjetlost može podesiti i uskladiti na razne načine.

Uglavnom, nisu narančasta slova na bijeloj podlozi na momente (ili neka slična optička perverzija) kao u nekim ArkZineovim izdanjima nečega (ako se dobro sjećam, "Komunističkog manifesta" ili nečeg trećeg)...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 22:21   #446
tema vezana uz etiku. al je povezana i sa filozofijom. značenje riječi dobro - loše, ispravno - pogrešno, pravedno - nepravedno. uglavnom, ima li netko prijedlog gdje bi moglo pisati išta o tome? imam par knjiga, međutim seminar mora biti kratak - 5 strana otprilike i ja ne znam sažeti, ne znam skužiti koji su pojmovi najbitniji... možda se netko susretao s takvom temom
__________________
#Whoever said that money doesn't buy happiness didn't know where to shop.#
buba1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 01:53   #447
@ Druid

Hvala na odgovoru.

(...)
Imam osjetljive oči (ne dioptriju), pa mi pretjerana bjelina djeluje zasljepljujuće. Jaki kontrast, također. Sitni font mi zamara oči. Tako da pod zadovoljavajućim izdanjem podrazumjevam, naravno, osim dobrog prijevoda, normalan format, normalan papir, te normalan font. Neke najbolje knjige su zakenjane na način sličan navedenome. Recimo Windelbandova Povijest filozofije; godinu dana pokušavam početi čitati, jok, džabe mi kad su slova sitna, žulja me, ne pomaže nikakva dioptrija (moja je samo +0.5) jer je sitno i za normalne standarde, počnem misliti više na slova, nego na sadržaj, i zato ta knjiga uskoro ide na transfer listu.
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 01:44   #448
pozdrav
trebala bih malu pomoc.
je li netko od vas citao nesto o eutanaziji te ako jest, moze li mi preporuciti nekakvu literaturu (a da nije coviceva bioetika) relevantnu za navedenu tematiku?

konkretna tema seminara mi je eutanazija kao bioeticki problem pa ako netko ima nesto o tome (knjigu za preporucit, savjet,..), bila bih jako zahvalna.
matteja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 02:09   #449
Peter Singer - Praktična etika.
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 21:59   #450
Quote:
VAUTRIN kaže: Pogledaj post
Peter Singer - Praktična etika.
citala sam i to.
ako ti padne jos nesto na pamet, nekakva knjiga/ rad/clanak u casopisu mozda jer mi treba konkretno za stanje u hrvatskoj, slobodno pisi

hvala u svakom slucaju
matteja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2012., 10:35   #451
Provjeri je li Igor Primorac pisao nešto na tu temu...

EDIT:

Provjeri i sljedeće:

L. Pessini: Distanazija. Do kada produžavati život? (Adamić / Medicinski fakultet / Hrvatsko bioetičko društvo, Rijeka, 2004)

Za ostalo je google tvoj prijatelj. A možda i poneka teta ili striček u knjižnici.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."

Zadnje uređivanje Druid : 08.01.2012. at 10:46.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2012., 21:31   #452
Dakle,prije koju godinu imala sam u ruci tekst koji je napisao jedan stari filozof i mudrac.Tema teksta je odnos mladih prema starijima,nedostatak morala kod mladih.Kad se čita,tekst je fantastično primjenjiv na današnje doba.
Ja sam naravno zaboravila ko je to napisao a papir sa tekstom ne mogu pronaći.Pokušala sam uz prijatelja Googla ali ne ide,pa molim ako netko zna o čemu govorim ili ako ima tekst da mi linka ili šta god
Zahvaljujem
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 04:39   #453
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post
Dakle,prije koju godinu imala sam u ruci tekst koji je napisao jedan stari filozof i mudrac.Tema teksta je odnos mladih prema starijima,nedostatak morala kod mladih.Kad se čita,tekst je fantastično primjenjiv na današnje doba.
Unijeli ste premalo parametara.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2012., 23:57   #454
Ovo su u stvari glvni parametri,piše o raszularenoj omladini koji ne poštivaju ništa i nikog,egoistični,ne drže do starih vrijednosti.........
Prvi put kad sam čitala tekst trebala sam reći što mislim kad je otprilike pisano,naravno rekla sam - sad.U tom leži ljepota teksta,star je možda oko 1000 godina (možda i više) a kao da je pisan danas
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 00:29   #455
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post
Ovo su u stvari glvni parametri,piše o raszularenoj omladini koji ne poštivaju ništa i nikog,egoistični,ne drže do starih vrijednosti.........
Baza podataka sadrži previše tekstova ovakvog sadržaja. Nedovoljno razlikovnih kriterija. Unijeli ste premalo parametara.

"oko 1000 godina (možda i više)"

Nedovoljno precizna naredba. Ponovite unos. Iz koje kulture je bio autor? Antičke grčke? Rima? Perzije? Kine? Indije?
Gdje ste čitali navedeni tekst?

Unijeli ste premalo parametara.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 01:35   #456
Stara Grčka,da imam više parametara,našla bi i sama
svejedno hvala
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 01:48   #457
Quote:
mujsapujsa kaže: Pogledaj post
Stara Grčka
Onda je riječ o vremenu od cca 2000 godina, vjerojatno i više (ovisi o kojoj fazi antičke Grčke je riječ).

Quote:
da imam više parametara,našla bi i sama
Jasna stvar, ali sada već znamo više nego na početku i možda se nađe netko tko zna. Šansa da netko zna je sada nezanemarivo veća. Čak se i meni u početku činilo da je riječ o jednom poznatom tekstu koje datira iz antičke Grčke, ali nažalost ne mogu se sjetiti o čemu se radi. Siguran sam da se radi o općem mjestu, tekstu koji se obično izlaže u udžbenicima za srednje škole iz etike/filozofije ili nešto slično. Dugo se nisam bavio Grcima pa ti ne mogu reći, ali negdje duboko postoji podatak. Kad bi mi sad netko rekao, odmah bi mi zazvonilo. No, možda netko drugi zna bolje. Zapravo je bilo više autora u antičkoj Grčkoj koji su se zgražavali nad omladinom, ali ti ciljaš baš na ovog - školskog.

Ali tako je bilo u svim vremenima (stariji su se žalili, opravdano ili neopravdano, na "nemoral" mladih). Volio bih znati gdje si prvi put pročitala taj tekst... No dobro, ako ne znaš.

(možda metodom majeutike dođemo do odgovora )
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."

Zadnje uređivanje Druid : 11.01.2012. at 01:54.
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 02:03   #458
A-ha, to si pročitala "s nekog papira" (sad sam pogledao ponovo gore postove). Moguće da je i falsifikat.
Ali, po svemu sudeći, lako moguće je da je i nešto iz Biblije... Jebiga, tapkanje u mraku. Možda je Hesiod.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 16:36   #459
Biblioteka "Grafos" (male crveno-crne filozofijske knjižice).

1) Ima li kakav popis ovih izdanja?



2) Konkretno - FORMIRANJE SREDNJOVEKOVNE FILOZOFIJE – G. G. MAJOROV

O čemu se tu radi? Povijest SV filozofije? Ili je to tek nekakav komentar? Tko je uopće taj Majorov? Vrijedi li mi to uzeti, ako već ne Coplestona?

3) Schopenhauer - "O Geniju"

Jel to nešto zasebno ili je dio "Sveta kao volje i predodžbe"?
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.

Zadnje uređivanje Idol Vijandota : 13.01.2012. at 16:48.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 16:38   #460
error
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.