Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2008., 17:01   #1
Templari

Nije da ni sam nikad čula za njih i o njima,al htjela bi raspraviti o tome. Moj frend je jučer postao templar u jednoj zagrebačkoj crkvi. Ja sam to nažalost propustila jer zaspala sam.
http://www.javno.com/hr/hrvatska/clanak.php?i d=211844.

http://www.templari.hr
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 01:43   #2
Što je ovo zar nitko o tome ništa ne zna ili...
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 01:51   #3
Templari su bili europski vitezovi koji su išli u Palestinu i klali muslimane na njihovoj zemlji, vođeni nekakvim biblijskim idejama. Nisu baš lijepo zabilježeni u svjetskoj povijesti, tako da mi nije jasno što se to ovih dana dešava... To je kao da se osnuje red vitezova nacizma.
hihotić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 02:06   #4
Misliš? A si pogledao linkove. Meni na slovenskom forumu kažu da ovi nemaju nikakve veze sa templarima iz srednjeg vijeka.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 02:20   #5
Quote:
Astrice kaže: Pogledaj post
Misliš? A si pogledao linkove. Meni na slovenskom forumu kažu da ovi nemaju nikakve veze sa templarima iz srednjeg vijeka.
Bernard je bio uključen i u pokret križarskih ratova radi oslobođenja Jeruzalema.

Evo njihov zaštitnik je bio u "oslobođenju" Jeruzalema.
Nisam siguran koja je njihova zadaća danas, jer mi se neda čitat sve, ali svejedno mislim kako nije lijepo što koriste taj naziv.
hihotić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 02:25   #6
ah vjerovatno al možda je to fensi ko npr vitezovi malteškog reda ili Opus Dei.Mislim da se oni ne bave prljavim stvarima. Ja ću frenda bombardirati pitanjima.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 02:59   #7
http://templari.hr/
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 03:01   #8
Red se dijelio na vitezove i služeću braću , a na čelu reda je bio Veliki meštar i Generalni kaptol. Bili su vrlo dobro organizirani i vrlo brzo su postali značajan čimbenik političke scene svog vremena. Dobili su neke povlastice od pape, između ostalog pravo na ubiranje poreza na područjima pod svojom kontrolom. Rezultat takvog položaja je bio njihov brzi uspon.

Vojni dio reda se dijelio na vitezove opremljene kao oklopno konjaništvo, i drugi dio koji su činili pripadnici iz nižih društvenih slojeva i sačinjavali su laku konjicu.

Služeća braća su se, opet, dijelila na ekonome, koji su brinuli o upravljanju imovinom reda i svećenike, koji su skrbili za duhovne potrebe pripadnika reda.

Pored svojih redovnih, uglavnom vojničkih aktivnosti, bavili su se i nekim oblikom bankarstva, jer je velik dio križara njima povjeravao svoju imovinu na čuvanje.

Kako je u Palestini rastao vojni pritisak Saracena, Templari su već u 12. stoljeću svoje sjedište premjestili prvo na Cipar a zatim u Francusku i počeli osnivati svoje podružnice - kuće po cijeloj Europi. Sudjelovali su u ratovima protiv Saracena u Španjolskoj i u oslobađanju Portugala.

Prve početke bankarstva iz razdoblja križarskih ratova razvijaju vrlo vješto, i u kombinaciji sa feudalnim poklonima koje su dobivali diljem Europe, postaju vrlo moćni. Kod njih se zadužuju gotovo svi kraljevi i plemstvo tog doba, a bili su i vrlo cijenjeni kao financijski savjetnici na dvorovima.

Takvim aktivnostima, osim što su imali vrlo veliku moć, stekli su i brojne neprijatelje. Počinje ih se optuživati za razvrat i krivovjerstvo, i kako te optužbe postaju sve ozbiljnije, počinju i progoni Templara, najžešće od strane francuskog kralja Filipa IV koji je bio njihov veliki dužnik. Sukob Filipa i Templara završava 1314. kad spaljuju na lomači zadnjeg velikog meštra Templara, Jacques DeMolaya.

1312. avignonski Papa Klement V. pod utjecajem Filipa IV ukida red Templara. Njihova imanja u Francuskoj konfiscira francuski kralj, dok u drugim zemljama njihova imanja po papinskoj odluci dobivaju drugi crkveni redovi, većinom ivanovci.

Neki su Temlari uspjeli izbjeći progonima i sklonili su se u Portugal gdje su promijenili ime reda u Kristov red. Drugi dio je pobjegao u Škotsku gdje je kralj bio Robert Bruce koji je već ranije bio ekskomuniciran, tako da nije morao prihvatiti volju Pape. U novije vrijeme objavljen je dokument iz tajne vatikanske knjižnice pod nazivom "Oprostite Templari" u kojemu Papa Klement V. utvrđuje kako nije pronađeno nikakvih dokaza protiv Templara, te kako odrješuje sve čelnike Templarskog Reda.

Neki vjeruju, da su masovna uhićenja Templara koja su bila organizirana u Francuskoj u petak 13. listopada 1307. korijen praznovjerja o nesreći koju donosi petak 13.. Uz Templare se još i danas povezuju legende o Svetom gralu, Zavjetnoj škrinji, i nekim tajnama graditeljstva. Osim toga, povezuje ih se i sa masonima.

Postoje mišljenja, da su Templari sudjelovali u Portugalskim pomorskim ekspedicijama, kao i da su iz Škotske plovili Atlantikom i stigli do Amerike prije Kolumba. Dokazom za njihova putovanja do Amerike smatraju se nedugo otkrivene stare freske u kapeli u Roslinu u Škotskoj. Naime, na freskama su prikazani vinova loza i grožđe čije je porijeklo Amerika, a freske su, navodno, nastale u vrijeme prije Kolumbovih otkrića.

Posljednju legendu čini priča o prokletstvu koje je uputio zadnji vođa ovog reda. Na sam dan svoga pogubljenja on proklinje papu Klementa V., , francuskog kralja Filipa IV., francuskog premijera i njihovih deset budućih generacija. Sve tri "proklete" osobe su umrle u sljedećih dvanaest mjeseci, a kasnije sva tri kraljeva sina umiru mlada bez muške djece što dovodi do početka stogodišnjeg rata.

Tijekom druge polovine 12. stoljeća templari dolaze u Hrvatsku i srednjevjekovnu Slavoniju i tu dobijaju nadimak božjaci (od ubogi). Oko 1169. im je sjedište bilo u Vrani gdje su od pape dobili samostan sv. Grgura. U Senju, Zagrebu, Božjakovini, Našicama, Glogovnici i još nizu drugih mjesta su imali svoje kuće-podružnice i ogromne posjede, tako da su bili gospodari cijelih županija. Imali su vrlo veliki utjecaj na javni i politički život na tim područjima, ali su i dolazili u sukob s plemstvom i pukom. Nakon njihovog ukidanja 1312. Papa dodjeljuje njihove posjede ivanovcima koji su zatim uspostavili Vranski priorat.

Hrvatska Dubica templarski grad u Hrvatskoj. Dubicu su izgradili templari i uredili prema svojim zakonima, spominje se da je 1239. godine prilikom izmirenja kralja Kolomana s templarima i vraćanja posjeda oko Dubice templarskom redu.

Mjesto Dubicu spominje povelja izdana 1240. godine u Dubici, u kojoj meštar templara Jakov nastupa kao svjedok u prodaji neke zemlje kraj Dubice.

Uređenje Dubice kao grada donosi povelja izdana u Dubici 1244. godine u kojoj dubički sudac Ernej sa svim došljacima dubičkim daje i omeđuje pavlinima zemlju, pokoravajući se molbi kralja Kolomana.
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 03:03   #9
Quote:
DEWEY,the kaže: Pogledaj post
Otišao u Templare samo da bude cool i da može uokolo pričati
Nije u to sam 100% sigurna. Pogledaj prvi link,on se zove Teo.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 08:22   #10
Malo vitlaju mačem onda se šeću u bijelim tunikama, raspredaju o politici, pa se vesele što imaju te kostime koji im dobro stoje dok rasvjetljavaju i ljudima daju Svjetlo pa im tako prođe vrijeme, idu kući na ručak sve do sljedeće srijede kad se opet nalaze.

Ulaz bez mača i tunike zabranjen!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 14:16   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Malo vitlaju mačem onda se šeću u bijelim tunikama, raspredaju o politici, pa se vesele što imaju te kostime koji im dobro stoje dok rasvjetljavaju i ljudima daju Svjetlo pa im tako prođe vrijeme, idu kući na ručak sve do sljedeće srijede kad se opet nalaze.

Ulaz bez mača i tunike zabranjen!
Bahata gospoda imaju para i slobodnog vremena pa si guštaju u cjelogodišnjem maskenbalu. Kad im dosadi, postat će malteški vitezovi.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 14:24   #12
Daj ne seri. Moj frend ne spada pod bahatu gospodu. Dobro nije siromah,osim što se druži sa nekim englezima.bem vas bezobrazne.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 14:37   #13
Onaj tko misli da su Templari benigna stvar grdno se vara.Templarem se ne postaje svojevoljno već po principu mi ćemo zvati vas.Naravno ti to možeš odbiti ali u biti time sam pišeš svoju propast jer su to imućni ljudi koji u svojim rukama posjedjuju određenu moć(financijsku prvenstveno) tako da je osoba koja je pozvana da se pridruži društvu već u tom miljeu i ne može više sama pa joj se putem tog bratsva nudi olakšan put do uspjeha.
U biti to je masonstvo i nema tu niakkve zavjere već su to igre profita na veliko.Zovu se i slobodnim zidarima.
A što si zaspala mogla si nam reći kako izgledaobred inicjacije...
koko cut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 14:51   #14
I baš me briga što vi mislite to što mislite ,on za mene nije bahati gospodin,a i ne ponaša se tako.Ne nisam zaljubljena u njega,al mi je jako drag.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 15:00   #15
Quote:
Astrice kaže: Pogledaj post
I baš me briga što vi mislite to što mislite ,on za mene nije bahati gospodin,a i ne ponaša se tako.Ne nisam zaljubljena u njega,al mi je jako drag.
Ne jezi se.. nije to klub bahatih. Oni samo vole mačeve i plašteve, nemaju dara za glumu a samuraja kod nas nije bilo. Višak slobodnog vremena dobro je ubijati na križarski način.


Osnivam udruženja žena križarica, mahali bi sa kuhačama, imamo šarene šircle te širimo recepte za kuhanje
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 15:11   #16
Izvini al upravo sam to tako shvatila. A nisam plavuša.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 15:55   #17
http://www.cro-oto.hr/
Innocent is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 18:47   #18
Quote:
Innocent kaže: Pogledaj post
A da se stavi u škole umjesto vjeronauka?
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 18:55   #19
@ Cvjetiću a da pitam frenda da mi posudi mač pa da te malo bocnem.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 18:57   #20
Quote:
hihotić kaže: Pogledaj post
Templari su bili europski vitezovi koji su išli u Palestinu i klali muslimane na njihovoj zemlji, vođeni nekakvim biblijskim idejama. Nisu baš lijepo zabilježeni u svjetskoj povijesti, tako da mi nije jasno što se to ovih dana dešava... To je kao da se osnuje red vitezova nacizma.
Molim? Templari klali? ti usporedjujes naciste sa templarima? ciju si to povijest proucavao? cak su i muslimani postivali templare,bas te templare koji su ih "bezrazlozno klali" daj se odi malo vise educirati prije nego odes blatiti nesto o cem pojma nemas.
AccesDenied1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:58.