Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2009., 15:52   #1
Zašto se zaljubljujemo?(pogled sa znanstvenog stajališta)

Dakle, iako će mnogi na prvi pogled zaključiti da je ovo još jedan beskonačan topic o ljubavi, smislu itd, NIJE!
Na forumu, pa nažalost čak i samoj psihologiji se može naći beskonačan broj topica vezani uz zaljubljenost na kojima se naravno gl.priča vodi o ljubavi sa filozofsko-romantičnog stajališta!
Molim i preklinjem moderatore da temu ne prebace na Psihologiju ili LJES ili ne daj Bože filozofiju.


Zanima me, pošto osobno nisam našla mnogo podataka na netu, zašto dolazi do zaljubljenosti, kako se manifestira, prekida itd..?
Dakle, te sve divne i manje divne kemijske reakcije itd..itb
Ciljam na malo više podataka od: to je rezultat kem. reakcije u mozgu

Hvala lijepa
Rasprava je otvorena
Emo§ioNi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:05   #2
Oxytocin is nature's sugar-coating to disguise the bitter pill of reproduction, netko pametan jednom reče
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 21:16   #3
Mogu zamolit moderatora da mi topic preseli na Psihologiju, pošto ovdje nitko ne zna ili neće više reći o tematici, hvala
Emo§ioNi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 21:30   #4
Prije nego ode, jedan kratak video.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 22:18   #5
He, he, animalni nivo.

Zaljubljenost je hormonalni poremećaj. Blokira vitalne misaone funkcije kao i vidno polje. Isključivo radi reprodukcije.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 03:31   #6
Nesto sam nekad citala o tome, sad ne znam je li tacno ili ne.. no evo

Uglavnom, prica je o tome da nas mozak skenira druge ljude dakle na osnovu fizickog izgleda naravno, iako mi toga nismo ni svjesni. Kaze da svako tijelo trazi drugo koje njemu najbolje odgovara, tako da bi bilo savrseno da partner posjeduje osobine kako fizickog tako i psihickog koje mi ne posjedujemo, a sve to u cilju da se stvori sto savrseniji potomak I jos se sjecam da prvo sto mozak registruje kod drugih je koza - boja koze i to mu daje feedback o tome koliko je neko zdrav to je najbitniji uslov, kazao je taj cikica sve u svemu kad razmislim, nije da nema logike ali voljela bih i ja da neko strucniji objasni neke stvari, na netu nisam mogla naci dovoljno podataka, pa sam i prestala nekako s istrazivanjem
Kharma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 12:41   #7
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Prije nego ode, jedan kratak video.
čekaj, ako se zaljubljujemo na temelju nečijeg 'mirisa', zašto se svi ne zaljubljujemo na prvu, točnije odmah pri prvom kontaktu s drugom osobom, već nekim treba vremena?
Emo§ioNi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 12:44   #8
Quote:
Kharma kaže: Pogledaj post
Nesto sam nekad citala o tome, sad ne znam je li tacno ili ne.. no evo

Uglavnom, prica je o tome da nas mozak skenira druge ljude dakle na osnovu fizickog izgleda naravno, iako mi toga nismo ni svjesni. Kaze da svako tijelo trazi drugo koje njemu najbolje odgovara, tako da bi bilo savrseno da partner posjeduje osobine kako fizickog tako i psihickog koje mi ne posjedujemo, a sve to u cilju da se stvori sto savrseniji potomak I jos se sjecam da prvo sto mozak registruje kod drugih je koza - boja koze i to mu daje feedback o tome koliko je neko zdrav to je najbitniji uslov, kazao je taj cikica sve u svemu kad razmislim, nije da nema logike ali voljela bih i ja da neko strucniji objasni neke stvari, na netu nisam mogla naci dovoljno podataka, pa sam i prestala nekako s istrazivanjem
Dakle, po ovome ispada ipak ona stara:
Suprotnosti se privlače!
Emo§ioNi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 14:26   #9
Premješteno na podforum psihologija.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 15:15   #10
Ne zaljubljujemo se zbog oksitocina, on je prisutan u procesu izgradnje bliskih odnosa i privrženosti. Ni zbog feromona se ne zaljubljujemo, ali zbog njih nas netko privuče.

Ne možeš sve pojave u psihičkom životu čovjeka svesti na dobar omjer hormona. Zaljubljivanje je vrlo kulturološki determinirano
Ariane is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 16:23   #11
Molim te lijepo, kad god probaš krenut nekakvim filozofskim sferama, zaobiđi ovaj topic jer je sve lijepo navedeno u prvom postu
I da, ako se ljubav može fizički objasnit, zaljubljenost je pis of kejk
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 16:36   #12
Quote:
lollatutu kaže: Pogledaj post
Molim te lijepo, kad god probaš krenut nekakvim filozofskim sferama, zaobiđi ovaj topic jer je sve lijepo navedeno u prvom postu
I da, ako se ljubav može fizički objasnit, zaljubljenost je pis of kejk
Ti to meni?
Nije ovo filozofija, ovo je psihologija. Nije biološki pristup jedini u psihologiji, znaš

I da, shvaćam da nju samo to zanima. Ali to je kao da pokušavaš objasniti što je alkohol samo po njegovom kemijskom sastavu
Ariane is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 16:42   #13
Ne, onoj teti iznad tebe
Ako sam te kvotala, a jesam, mislim da sam prilično sigurna da je upućeno tebi, da..hm..Da
Inače, ako ona hoće znati samo kemijski sastav, strogo znanstveno što je i naglasila i to DEBELO gore, daj molim te, budi pristojna i ljubazna, pa ono otvori svoju temu, daj odgovor koji traži ili pod tri: otiđi s teme na jednu gotovo identičnu niže
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 16:54   #14
Quote:
lollatutu kaže: Pogledaj post
Ne, onoj teti iznad tebe
Ako sam te kvotala, a jesam, mislim da sam prilično sigurna da je upućeno tebi, da..hm..Da
Inače, ako ona hoće znati samo kemijski sastav, strogo znanstveno što je i naglasila i to DEBELO gore, daj molim te, budi pristojna i ljubazna, pa ono otvori svoju temu, daj odgovor koji traži ili pod tri: otiđi s teme na jednu gotovo identičnu niže
Ali nisi me qoutala

A samo kemijski sastav nije strogo znanost, jer je polovično objašnjenje
Ariane is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 19:19   #15
To je teško i kompleksno pitanje za bilo koje znanstveno polje pa tako i psihologiju, ali u svačijem odgovoru bi se moglo naći vrijednih zapažanja ili misli.
Ljubav u cjelini je teško znanstveno istraživati, pošto kao prvo ne postoji jasan konsenzus koja ju sve ponašanja, osjećaji i stanja karakteriziraju, dakle teško ju je jasno operacionalizirati. Također ljubav se, kao i drugi aspekti ponašanja, može promatrati na više nivoa, neurobiološkom, na nivou ponašanja pojedinca, doživljaja i osjećaja, na razini vrste i sl...

Npr. zaljubljivanje je samo jedan aspekt ljubavi, a i taj fenomen je složen, dakle radi se o osjećaju "padanja na neku osobu, kada ne možemo prestati misliti o njoj i sve što čini nam je šarmantno", po istraživačima za taj osjećaj zaduženo je pojačano lučenje neuroprijenosnika feniletilamina (FEA). Uz feniletilamin, uzajamno djeluju i serotonin (promjena raspoloženja), dopamin (upozorava na mogućnost atraktivne nagrade) te norepinefrin (potiče na akciju), a najvjerojatnije i drugi neuroprijenosnici sudjeluju u cijeloj priči. Međutim, djelovanje feniletilamina ima svoj vijek trajanja, otprilike od 18 mjeseci do 3 godine pa se uključuje i drugi put neuroprijenosnika i hormona, poglavito oksitocin te vazopresin koji su zaduženi za stvaranje dugotrajnije predanosti.

U širem evolucijskom smislu ljubav ima važnu funkciju signaliziranja predanosti, a predanost je jasan znak za povoljan teren donošenja na svijet i odgajanja potomka.

O cijelom području bi se naravno dale napisati knjige...
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 19:30   #16
rok trajanja ljubavi je uvjetovan hormonima?
__________________
olovka, papir i zvijezde
dersette is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 19:41   #17
Quote:
Kharma kaže: Pogledaj post
Uglavnom, prica je o tome da nas mozak skenira druge ljude dakle na osnovu fizickog izgleda naravno, iako mi toga nismo ni svjesni.
Ponekad je dovoljan gotovo jedan letimičan pogled na osobu da ju procijenimo koliko nam je fizički interesantna što ima značajan utjecaj na odluku: sex s tom osobom, da ili ne.

Quote:
Kharma kaže: Pogledaj post
I jos se sjecam da prvo sto mozak registruje kod drugih je koza - boja koze i to mu daje feedback o tome koliko je neko zdrav to je najbitniji uslov
Ima više znakova; kvalitetna i čista koža signalizira zdravlje, simetričnost označava razvojnu stabilnost i time biološku kvalitetu pojedinca. Npr. jedno istraživanje na temu je pokazalo da simetričnije žene imaju 28% više estradiola u sredini ciklusa, od asimetričnijih, a razina hormona je povezana s mogućnošću začinjanja, dakle simetričnost bi mogla bit povezana s većim reprodukcijskim potencijalom. Jedan od znakova fizičke ljepote je i omjer struka i kuka, a omjer od .70 se kroz mnoge kulture pokazao muškarcima najinteresantniji.

Nakon svega ipak ne treba zaboraviti i na filozofske, estetske i pjesničke kvalitete ljubavi i zaljubljenosti jer se uvijek zapravo radi o jednom fenomenu objašnjenom putem različitih pristupa i modela gledanja od kojih svaki može nešto reći na temu.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 19:47   #18
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
rok trajanja ljubavi je uvjetovan hormonima?
Ne nužno i isključivo, međutim hormoni igraju ulogu u cijeloj priči. Radi se o višesmjernim posrednim i neposrednim utjecajima okoline, biokemije, naše svijesti i doživljaja i tko zna koječega još jedno na drugo i sve se mijenja i biva mijenjano jedno od drugog. Danas je to još jako teško jasno raspetljati.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 19:57   #19
Quote:
Emo§ioNi kaže: Pogledaj post

Hvala lijepa
Rasprava je otvorena
Objašnjenje je krajnje jednostavno: nije normalno provesti život sa tatom mamom bratom sestrom bakom dedom itd./
već je prirodno otići iz primarnog staništa i osnovati svoju plemensku zajednicu odnosno obitelj.
gnki2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 20:03   #20
jel moguce da postoje ljudi koji se ne zele zaljubiti? odnosno koji mogu ignorirati i svjesno ne primjetiti fizicke znakove reagiranja na odredjenu osobu?
samonesto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:23.