Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2004., 17:47   #1
Pravo na drugo mišljenje / pregled u drugom gradu

Imam pitanjce

Dakle, da li doktor, u mom slučaju pedijatar, smije uskratiti uputnicu za moju 'bolesnu' bebu ako želim ići u drugi grad na specijalistički pregled?
I po drugo mišljenje?

Ne poznajem zakon, ali mislim da imam pravo na to. On mi NE DA uputnicu!!!

Jel ga mogu tužiti? Da se žalim ministarstvu? Šta?

Hvala.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 18:06   #2
Ma razbi mu pi...

MORA ti dati uputnicu ako želiš drugo mišljenje.
Ne znam koliko bi ti vrijedilo da prijetiš prenošenjem kartona kod drugog liječnika, ali malo povišen i živčan glas bi trebao riješiti situaciju.
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 18:28   #3
Moram napomenuti da ta kreatura nije 'moj' pedijatar. Otišla sam jučer po uputnice i umjesto mog je sjedio ovaj. A taj mi je pak poznat još iz rodilišta, odmah smo se zavoljeli i kao što se vidi naša ljubav još traje.
E sad, taj lik je isti 'specijalist' kao i ovaj kod kojeg ja idem u Zagreb a idem zato što ovome niš ne vjerujem, nisam zadovoljna i mislim da je glup ko q. To je moj dojam naravno a on se nije potrudio ostaviti drugi.
Vjerojatno sam tom liku povrijedila taštinu jer ne želim k njemu a on mi zauzvrat ne da uputnicu za drugog. Ne mogu vjerovati da mi se 'sveti' na račun mog djeteta.

Odatle i ovo pitanje, da li on to smije raditi?

U ponedjeljak će biti moj pedijatar ali brijem da će postupiti isto jer mu je ovaj frend, valjda zajedno idu na ribe štajaznam i nekoliko puta me ovaj moj pokušao poslati kod kreleta ali sam glatko odbila i objasnila mu zašto.
Najebala sam.


Razbiti pi... bi bilo najlakše ali to nije rješenje. Taj lik mi treba i u budućnosti jerbo je on čak i predsjednik komisije na koju ide moja beba da bi ostvarila svoja prava. Brijem da neće niš ostvariti.
Najebala sam duplo.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 18:40   #4
Ma nebi te smio tako zajebavati.
Zaprijeti mu novinama ili ako imaš koga u HZZO-u možeš probati sa nekim od kontrolora.
Svaki liječnik koji ima svoju ordinaciju ima i kontrolora u HZZO-u koji provjerava radi li ovaj po zakonu i kako treba.
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 18:49   #5
oprosti nisam informiran no ima li ta beba tatu, mislim nekoga osim tebe, drugog roditelja
__________________
;)
ma ja sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 19:03   #6
Beba ima tatu, tata je ju-jitsu guy , vrlo je miroljubiv ali ima jako kratak fitilj.


Baš sam zato po uputnice išla ja, i ići ću opet ja u ponedjeljak, bojim se njegove reakcije a ne treba mi još jedna prijava ni policija
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 19:08   #7
cuj kad je u pitanju dijete meni bi mogla i cijela faking americka vojska bit pred vratima. a ovakve doktore poput ovog najdraze mi je tuc

Imo sam i ja slucajeva kad mi je mlada sestra dobila u glavu s peglom prvo su nas slali s jedne bolnice na drugu pa opet a kada sam shvatio da je par samara bilo dosta nisam ni znao da je tako lagano
__________________
;)
ma ja sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 20:24   #8
Re: Ima li ovdje doktora?

Quote:
Tija kaže:
Dakle, da li doktor, u mom slučaju pedijatar, smije uskratiti uputnicu za moju 'bolesnu' bebu ako želim ići u drugi grad na specijalistički pregled?
I po drugo mišljenje?

Ne poznajem zakon, ali mislim da imam pravo na to. On mi NE DA uputnicu!!!

Jel ga mogu tužiti? Da se žalim ministarstvu? Šta?

Hvala.
Prvo, mislim da jeovo pitanje za pravnika, a ne za doktora.

Drugo, budući da je Hrvatska još uvijek zemlja koja na papiru ima jedne zakone, a u stvarnosti vrijede zakoni plemena, jačeg i što ja znam čega, mogu ti samo reći kakva su ti prava recimo u Evropskoj uniji gdje bi se mi voljeli vidjeti.

Recimo, u Nizozemskoj ne bi imala na to pravo. Tamo se uopće ne možeš ni naručiti na pregled nekom specijalisti u tercijarnoj zdravstvenoj zaštiti (recimo klinici), nego to može napraviti SAMO tvoj liječnik i jedino na njegovu (usmenu i pismenu) preporuku te ovaj prima. Dakle, tzv. drugo mišljenje na račun zdravstvenog osiguranja ima pravo zatražiti samo tvoj obiteljski liječnik. Ti doduše možeš na svoj račun platiti privatne liječnike, ali njihovo mišljenje tvoj obiteljski liječnik nije dužan uvažiti.

Budući da kod nas većina ljudi (naročito oni koji žele tzv. zapadni nivo medicine) smatraju da sve znaju bolje od svog izabranog liječnika ili pedijatra, a smatraju da imaju na sve pravo pa onda kukaju kako u zdravstvu nema novaca ili se predugo čeka (možda i zato jer specijalističke ordinacije zatrpavaju recimo oni s banalnim hunjavicama koji ne vjeruju "običnom" liječniku), kod nas se s malo glasnijim i agresivnijim pristupom može dobiti uputnica za sve i svašta

Tija, ovo se nije odnosilo na tebe, nego eto malo meditiram.
Čini mi se da si rekla da je tvoj pedijatar osoba u koju imaš povjerenja, pa prvo vidi što će on za to sve reći. Ako je u pitanju problem operacije treće mandule koji ti je predložio privatni otorinac (mislim da si to negdje pisala), osobno bih svakako prvo konzultirala pedijatra ... doduše ja sam prilično rezervirana prema privatnicima specijalistima, barem prema većini.

Pozdrav i Kori i tebi
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 22:21   #9
Thanks allegra.

Što se tiče mog pedijatra nekad sam možda i bila zadovoljna, to je bilo onda kad sam imala samo sina koji je bio bolestan svakih 5,6 mjeseci i to samo upala grla.
Kad dođe neki problem, već je druga priča.

Naprimjer, bez znanja pedijatra sam otišla privatnom otorincu a onda sam otišla svom s namjerom da mu kažem. E sad, njega nije bilo taj dan nego ga je mjenjao ovaj krele . I ja pitam njega...budući da je dijete stalno bolesno, svaki tjedan na drugom antibiotiku blablabla može li mi dati uputnicu za otorinca. Nije mi ju dao.
Za koji cazzo mi to nije dao? Nisam tražila Zagreb, niti sam mu rekla da sam to već obavila.

Uredno sam nazvala svoju doktoricu doma , to je žena koju obožavam , rekla mi je da mu ne mogu niš, on ima pravo ne dat mi uputnicu ako postoji taj specijalist u mom gradu
To što nisam zadovoljna nije uopće bitno.
Baaah
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 22:41   #10
Quote:
Tija kaže:

...on ima pravo ne dat mi uputnicu ako postoji taj specijalist u mom gradu
Chekaj malo...pa ne daje se uputnica za odredjeni grad, vec za odredjeni pregled.

A ti cesh ga obaviti u drugom gradu. I? Shta ti mozhe?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 22:43   #11
Quote:
magic kaže:
Chekaj malo...pa ne daje se uputnica za odredjeni grad, vec za odredjeni pregled.

Daje se uputnica za određenu bolnicu.
Na njoj lijepo piše "upućuje se"... i onda se tamo stavlja naziv ustanove i ambulante.
Ali liječnik ti MORA omogućiti prekled u drugom gradu ako ti to zahtjevaš.
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 22:47   #12
Quote:
IMF-ovac kaže:
Daje se uputnica za određenu bolnicu.
Na njoj lijepo piše "upućuje se"... i onda se tamo stavlja naziv ustanove i ambulante.
Ali liječnik ti MORA omogućiti prekled u drugom gradu ako ti to zahtjevaš.
Cek' malo, koliko se jos sjecam upucuje se npr. OTORINOLARINGOLOGU, svejedno ej kojemu ces ti otici. Ne pise se striktno ta i ta bolnica. Ili se u medjuvremenu nesto promijenilo? Inace, te uputnice su sranja, postoji li jos negdje u Europi takav glupi sistem kao u HR?
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 22:47   #13
Quote:
IMF-ovac kaže:
Daje se uputnica za određenu bolnicu.
Na njoj lijepo piše "upućuje se"... i onda se tamo stavlja naziv ustanove i ambulante.
Nije istina.

Drzhim uputnicu pred sobom - oznacheno je krizhicem slovo A - shto oznachava specijalistichki pregled...pishe 'upucuje se' i kraj toga OKULISTI.

Ne pishe grad, bolnica, planeta...nishta.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 22:51   #14
Ne znam kako je kod vas, ali ja svaki dan gledam kako se ispunjava barem 20 uputnica.
Lijepo se pod "upućuje se" napiše KBOsijek Interna klinika, ili Kirurgija, ili Zarazni... što već.
Ali znam da na svakoj piše KBOsijek.
I svaki pacjent kojeg sam vozio u Zagreb, a nemali je broj takvih je na uputnici imao napisano ima blnice. Bilo to KBC Rebro, Sestre milosrdnice, Dubrava...
Ali na svakoj je pisalo ime bolnice.
Ako je kod vas drugačije, ispričavam se
IMF-ovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 22:54   #15
Najprije sam mislila da se mozhda neshto izmjenilo od ove godine, a sad kad sam provjerila na ovoj uputnici vidim da nije.

Majka moje susjede sve preglede i operaciju i kontrole obavlja u Zagrebu...vazhno je samo da imash uputnicu i da te, naravno, tamo zhele primiti.

Tija, provjeri to!
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 22:59   #16
Mag, IMFovac je u pravu.

Kad smo prvi put išli u Zg, doktor je morao napisati ime bolnice i grad i to isto napiše i na putnom nalogu.

Kad idem bilo kojem specijalisti u svom gradu, piše samo npr. dermatolog i niš više.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 23:03   #17
Onda se isprichavam iemefovcu

Znachi ovisi samo o lijechnikovoj dobroj volji?

Pa jebote nije svakodrugo dijete u gradu s Down sindromom, nek da malo extra tretmana Korini.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 23:10   #18
Quote:
magic kaže:
nek da malo extra tretmana Korini.
moš misliti

Njima je svima čudno što ja stalno neki q tražim, valjda smatraju da je downu mjesto u štali ili nekoj ustanovi, nemam pojma.

Zaboli me

Vidjet ću šta će ovaj moj reći u ponediljak , bude li srao uzimam kartone. Već sam našla di ću ih upisati

P.S. Dobila je crvene lakirane cipeliške , u to ime sam joj kupila nove rebe i crvenu majicu
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 23:46   #19
Ustvari, neki normalan put bi bio da te prvo uputi otorinolaringologu u tvom gradu, a onda taj otorinac odlučuje da li se problem može riješiti u matičnoj bolnici, ili je potrebno dijete uputiti u kliniku.

ja sad ne znam, možda sam nepopravljivi idealist, ali nekako ne mogu vjerovati da bi se netko inatio i osvećivao u bilo kojem slučaju, a naročito kad je dijete u pitanju.

nemam bas puno veze s pedijatrijom i djecom (bar ne u zadnje vrijeme jer me je moje dijete preraslo), ali onako polulaički bih ti već mogla naći par ozbiljnih primjedbi na ideju o operaciji treće mandule kod tako malog djeteta:

- premala je, ako sad operiraš, najvjerojatnije će se opet pojaviti već prije treće godine ... znači niste ništ' napravili, a dijete je podvrgnuto riziku operacije
- limfno tkivo u nosu i ždrijelu nije baš tu bez veze, to je barijera prema donjim dišnim putovima ... ako ga makneš, veća je mogućnost upala pluća
- čini mi se da si pisala nešto i o malom ASD ... što je sad u normalnim uvjetima bezazleno, ali pitanje je kako bi bilo u uvjetima opće anestezije

Mislim, ne bih te htjela sad zbunjivati, ali daj popričaj s pedijatrom i saslušaj i njegovo mišljenje... on bi ipak mogao bolje i cjelovitije sagledati problem nego otorinolaringolog koji je kirurg.
Uostalom, zašto mu ne bi pokazala nalaz od privatnog otorinca?

Zadnje uređivanje allegra : 14.03.2004. at 00:29.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2004., 23:54   #20
Ja isto vidjam podosta uputnica i nisu uvijek naznacene bolnice. Ako ljudi dolaze izvana, znaju ih imati, ali su to uglavnom ljudi koje su u toj i toj bolnici na taj i taj odjel narucene ionako. Pa radi prijevoza i ostaloga vjerojatno pise bolnica.

Ako upucuje dr. opce prakse npr. internisti, moze to i tako napisati, bez bolnice, a ti se onda snalazi kako znas, pa ako dogovoris pregled prije nego ti ista istekne...lucky you
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:55.