Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2006., 09:47   #61
Quote:
adriatic kaže:
Pa dobro, zašto gospodin A.H. nije ekskomuniciran onda kada je objavio "Mein Kampf"?
Valjda zato što je to uzorna knjiga katoličkog "nauka ili morala" ?

I ponavljam pitanje: ZAŠTO nije bila na Indexu ?
U doba kad crvena Rusija gradi svoj komunizam, a svjetska ekonomska kriza stvara sve veći jaz i raslojavanje unutar društva, kad vlada nezaposlenost i beznađe, kad se zacijeljuju rane prvog velikog rata, kad misao suvremenog čovjeka odiše sve većim pogledom na ateizam kao mogućnost oslobađanja čovjeka jer "Bog je mrtav"...onda jedna ideja kao što je nacizam u suštini pripada starom krugu vrijednosti sa naglašenim nacionalnim, patrijahalnim i strogim karakterom koji drži sve pod kontrolom. Nema potrebe da se takva ideja sotonizira jer je ona korisna kao protuteža komunizmu i ateizmu...i Židovima kao vječno optuženima za smrt boga.
Druga je stvar što Vatikan sa svojom politikom nije uvidio što se iza krinke nacizma a kasnije i fašizma skriva jedna posve druga priča...bolesna ideja
o uništavanju jedne nacije, nepoželjnih zbog stila života, boje kože i politčkih uvjerenja.
Zato Vatikan nije želio a kasnije nije niti mogao "zaustaviti" nacizam ali ga nije niti dovoljno jasno osudio, niti se odredio prema njemu sa pozicije moralnog autoriteta. On ga je u stvari trebao ali ga nije mogao kontrolirati...a mlak pristup mu je dao prednost da ga sagledava kasnije iz vremenske i povijesne distance.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 09:54   #62
Quote:
adriatic kaže:
Pa dobro, zašto gospodin A.H. nije ekskomuniciran onda kada je objavio "Mein Kampf"?
Valjda zato što je to uzorna knjiga katoličkog "nauka ili morala" ?
Ma naravno! Izmjenili su katekizam da bi unijeli Hitlerove prosvijetljene ideje.

Ekskomunikacija doslovno znači isključenje iz zajednice i teorijski bi trebala biti korektivna a ne osvetnička mjera. Koliko je meni poznato Hitler nije nikad pretendirao biti član te zajednice, bar ne na vrhuncu svoje…slave da tako kažem. Nije išao na misu, javno je živio sa svojom ljubavnicom i nije tražio da ga crkva vjenča, a i vele bi ga popravilo da su ga isključili!
Quote:
adriatic kaže:
I ponavljam pitanje: ZAŠTO nije bila na Indexu ?
E ovo je već zanimljivije pitanje!

A možda su smatrali da ljudi znaju razlikovat budalaštine od pametnih stvari? Ili možda nisu Hitleru htjeli pravit propagandu?
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 10:04   #63
Quote:
Plavi Duh kaže:

A možda su smatrali da ljudi znaju razlikovat budalaštine od pametnih stvari? Ili možda nisu Hitleru htjeli pravit propagandu?

Naravno, uz već zabranjene Hucleberry Finna, Madam Bovary, Macbetha...Mein kampf bi zaista upadala u oči....


a na popisu je i S. King i njegov "Cujo"
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 10:27   #64
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
. Nema potrebe da se takva ideja sotonizira jer je ona korisna kao protuteža komunizmu i ateizmu...i Židovima kao vječno optuženima za smrt boga.
Dakle Hitler nastavlja crkvnu politiku (praksu) novim, djelotvornijim (bržim) sredstvima.
On radi isto, ali puno efikasnije od Crkve i njenih "suptilnih" metoda.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 10:59   #65
Quote:
Plavi Duh kaže:
Koliko je meni poznato Hitler nije nikad pretendirao biti član te zajednice, bar ne na vrhuncu svoje…slave da tako kažem. ...
Ne govorimo o "vrhuncu slave" jer knjigu je napisao puno ranije:


Adolf Hitler LANDSBERG AM LECH
FORTRESS PRISON October 16, 1924

Hitler schrieb Mein Kampf 1924
Im Juli 1925 wurde der erste Band veröffentlicht, im Dezember 1926 der zweite. Bis 1930 erschien Mein Kampf in zwei großformatigen Bänden zum Preis von je 12 Mark. 1930 wurden die beiden Bände zu einer einbändigen "Volksausgabe" zusammengefasst im Format 12 auf 18,9 Zentimeter – eine Angleichung an das übliche Bibelformat.

Prvi pasus je nazvan "Eine Abrechnung" (Obračun), i izdan je 18. srpnja 1925. godine. Drugi pasus je nazvan "Die nationalsozialistische Bewegung" (nacionalsocijalistički pokret) i izdan je 1926. godine. Hitler je knjigu nazvao "Viereinhalb Jahre des Kampfes gegen Lüge,Dummheit und Feigheit" (Četiri i pol godine borbe protiv laži, gluposti i kukavičluka). Njegov izdavač Max Amman odlučio je da je naslov predug i prekompliciran i knjigu je objavio pod imenom "Mein Kampf".
Dakle, pitanje je zašto već tada "Mein Kampf" nije osuđen i zašto NIKAD nie dospjeo na Index.
I za one koji ne vide ono što im ne paše ponovit ću:

"Ovaj naš ljudski svijet bio bi nezamisliv bez religijskog vjerovanja.

Osnivač Kršćanstva nije krio što misli o židovskom narodu. Kada je smatrao to potrebnim, istjerao je te neprijatelje ljudskog roda iz Hrama Gospodnjeg.

Ja sam, kao i prije, katolik i uvijek ću to ostati.

Sekularne škole ne možemo tolerirati jer one nemaju vjeronauka, a opći moralni odgoj, bez religijskog temelja, visi u zraku. Zato se formiranje karaktera i religioznosti mora izvoditi iz vjere ... nama trebaju vjernici"
To su njegove riječi.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 11:49   #66
Quote:
adriatic kaže:
Ne govorimo o "vrhuncu slave" jer knjigu je napisao puno ranije

Dakle, pitanje je zašto već tada "Mein Kampf" nije osuđen i zašto NIKAD nie dospjeo na Index.
Ajde molim te ko je za njega čuo kad je napisao knjigu! Zašto tada nije osuđena je bar jasno.
Quote:
adriatic kaže:
Ja sam, kao i prije, katolik i uvijek ću to ostati. (piše hitler u mein kampf)
E i? Dok je crkva za njega čula promjenio čovjek mišljenje.
Plavi Duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 11:26   #67
Zločini crkve u srednjem vijeku

Jeli smatrate, da ono što je crkva počinila u srednjem vijeku ispravno.
Neki ljudi i svećenici tvrde da je to crkva počinila zbog naroda, a neki tvrde da
se tada neki ljudi nisu pridržavali crkvenih zakona pa su zaslužili smrtnu kaznu.
__________________
Kiss my ass
Džukela15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 11:42   #68
Jesi 100% da ti koji su uradili te stvari imaju pravo sebe nazivati bilo čijom crkvom? Pogotovo Isusovom?
vsurlan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:08   #69
Najprije, danas je jasno da spaljivanje ljudi, fizičko iskorjenjivanje heretika i rat protiv nevjernika nisu u duhu kršćanstva, da se to ne može raditi u njegovo ime.

Ali, mislim da se od strane onih koji u Crkvi vide samo zlo puno manipulira sa ovim stvarima i želi prikazati da su ti postupci izum Crkve, da bi ljudi tog vremena bili pitoma janjad i imali pogled na ljudska prava kao mi danas da Crkve nije bilo.

A nije tako.
Ljudi su tada, jednostavno bili neprosvjećeniji, siroviji, okrutniji. Svjetovne su vlasti ljudima bez pardona sjekli uši, nosove, oči, ruke ...
I kazne nad hereticima su izvršavale svjetovne vlasti, crkveni su ljudi samo izricali sud o tome je li hereza počinjena ili ne.
Oni koji su primjenjivali krvave metode u suzbijanju hereza su često bili uistinu uvjereni da cilj opravdava sredstvo.

I ma koliko nam danas bile neshvatljive ondašnje metode, ja vjerujem da bi u srednjem vijeku svi koji bi praktičnu politiku vodili na gandijevski način vrlo brzo bili iskorijenjeni od beskrupulozne i surove okolice.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:08   #70
Jel on stvarno može s 30 postova doći ovamo i otvoriti ovakvu temu? OPET?!!!! I to s toliko nabuloznim pitanjem tipa 'Jel bio u pravu vozač koji je zgazio klinca na pješačkom zato jer pješački nije bio pred školom?!'
Mislim... ispravno, Bože, dođi i vidi... Koji to svećenici i ljudi to tvrde?!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:21   #71
mislim da broj postova nije uopće bitan pokazatelj...kad bi bio nitko nikada nebi nista napisao...svi su u jednom trenutku imali 30 postova..

pitanje je na mjestu...to je tema koja nije zavrsena...

ovako prije svega činjenica je da su ljudi u srednjem vijeku bili suroviji, ali spaljivanje ljudi od strane crkve je imalo i financijsku dimenziju...progonima heretika crkva je zarađvala...imovina se prenosila na crkvu sto zbog troskova kvazi-suđenja, što kasnije nakon osude...

danas čak i r.k. crkva govori protiv spaljivanja živih ljudi, kao što načelno govori protiv pedofilije...no pedofile ne izbacuju iz svoje partije....isto tako, nekoliko inkvizitora i dan danas se u knjigama vode kao sveci (?!) pa valja zaključiti kako je praksa spaljivanja neistomišljenika prestala, ali ta logika i danas živi...u vjeke vjekova...

eto...
cry wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:41   #72
Ajde onda... Crkveni sudovi u to vrijeme nisu po metodama ni načinu dokazivanja i razmišljanja po ničemu odudarali od svetovnih sudova toga doba... Znači zapravo moramo napasti ljudsku rasu jer nije odmah iskočila iz špilja pa u nuklearno doba. Zločesti ljudi! Zločesti! Otkuda nam samoparvo da se postupno razvijamo i učimo na greškama i tako postajemo sve napredniji?!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:42   #73
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
'Jel bio u pravu vozač koji je zgazio klinca na pješačkom zato jer pješački nije bio pred školom?!'
Ovisi... dali ga je ritualno spalio ili slucajno udario?
Way_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:43   #74
P ako je vozio 120 tamo gdje je ograničenje 50 - reci ti meni - ritualno ili slučajno?
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:44   #75
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ajde onda... Crkveni sudovi u to vrijeme nisu po metodama ni načinu dokazivanja i razmišljanja po ničemu odudarali od svetovnih sudova toga doba... Znači zapravo moramo napasti ljudsku rasu jer nije odmah iskočila iz špilja pa u nuklearno doba. Zločesti ljudi! Zločesti! Otkuda nam samoparvo da se postupno razvijamo i učimo na greškama i tako postajemo sve napredniji?!
Nije stvar sudova već ideja po kojima su sudovi donašali svoje odluke...i objesiti krivo veš, proliti kanticu s mlijekom ili nekog krivo pogledati značilo bi da te mogo osuditi da si vražji pomoćnik/ca.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 13:03   #76
Moja je pak teza, da su svećenici na čelu sa Svetim Ocem revnosno i pobožno provodili ono što piše u Svetom Pismu koje je živa riječ Božja:

Vatra čisti od grijeha:

Izgori li čije djelo, taj će štetovati; ipak, on će se sam spasiti, ali kao kroz oganj.
1 Korinćanima 3,15

Već je sjekira položena na korijen stablima: svako dakle stablo koje ne donosi dobra roda siječe se i u oganj baca.
Luka 3,9

" Ako se kći kojeg svećenika oskvrne podavši se javnom bludništvu, ona oca svoga skvrne, pa se mora na vatri spaliti."
Levitski zakoni 21,9

Spremit ću protiv tebe zatirače, svakoga s oružjem njegovim, nek' posijeku izabrane ti cedrove i u vatru ih pobacaju. " Mnoštvo će naroda prolaziti mimo taj grad i pitat će jedan drugoga: "Zašto je Jahve tako postupio s ovim velikim gradom?" Odgovorit će im: " Jer su ostavili Savez Jahve, Boga svoga, klanjali se drugim bogovima i služili im ."
Jeremija 22, 6

"Tvoja nevjesta Tamara odala se bludništvu; čak je u bludničenju i začela." "Izvedite je", naredi Juda, "pa neka se spali!"
Post. 38,24

Ne dopuštaj da vračarica živi!
Knjiga Izlaska 22,17


Evo gdje je kršćanska "Sveta" Inkvizicija našla pravila i naloge za spaljivanje vještica - u Bibliji! To što to danas ne čine zbunjuje i izaziva čuđenje. Zašto se ne drže Božje riječi?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 13:04   #77
Da li je Francuska revolucija jedna od najkrvavijih revolucija na ciju pomisao se zgrazamo i odbacujemo ili je to pocetak demokratskog drustva u Europi? Valjda vecina zna sto se je radilo poslje revolucije. Susjed susjeda optuzi za nesto ovi ga ubiju u ime naroda. Tako je bilo i u srednjem vijeku, meni smeta jedna susjeda i kazem da je vjestica i oni je pogube. Dali su svecenici kada su to radili-sudili grijesili naravno da jesu i da ih je stigla kazna. S druge stran istina je da su to drugacija vremena nego danas i da su ljudi bili puno okrutniji i mracniji. Danas rijetko ce za potrebe svog rituala oteti par djece dok se to tada i radilo.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 13:09   #78
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Da li je Francuska revolucija jedna od najkrvavijih revolucija na ciju pomisao se zgrazamo i odbacujemo ili je to pocetak demokratskog drustva u Europi? Valjda vecina zna sto se je radilo poslje revolucije. Susjed susjeda optuzi za nesto ovi ga ubiju u ime naroda. Tako je bilo i u srednjem vijeku, meni smeta jedna susjeda i kazem da je vjestica i oni je pogube. Dali su svecenici kada su to radili-sudili grijesili naravno da jesu i da ih je stigla kazna. S druge stran istina je da su to drugacija vremena nego danas i da su ljudi bili puno okrutniji i mracniji. Danas rijetko ce za potrebe svog rituala oteti par djece dok se to tada i radilo.
Točno, Franc. revolucija je bila krvava, ali nije li svaka revolucija krvava jer ruši staro i uspostavlja novo?
Koja se revolucija onda događala kad su ubijali zbog optužbi šurovanja s vragom?
Vražja revolucija?
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 13:11   #79
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
S druge stran istina je da su to drugacija vremena nego danas i da su ljudi bili puno okrutniji i mracniji. Danas rijetko ce za potrebe svog rituala oteti par djece dok se to tada i radilo.
Hoćeš reći da su nastala vremena daleko veće humanosti i etičnosti nego ikada prije? Ja bih se složio s time. Umjesto "današnje degradacije svekolikog morala u zločinima protiv čovječnosti", što bi trebao biti nekakav "znak posljednjih vremena" ili valjda "Kali Juge", imamo upravo suprotnu situaciju: produžavanje ljudskog vijeka, rast obrazovanja, iskorjenjivanje bogom-danih užasnih boleština, sve manje mrtvorođenih beba itd. To naravno nije zahvaljujući religijama, nego usprkos njima.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 13:44   #80
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Točno, Franc. revolucija je bila krvava, ali nije li svaka revolucija krvava jer ruši staro i uspostavlja novo?
Koja se revolucija onda događala kad su ubijali zbog optužbi šurovanja s vragom?
Vražja revolucija?
Ne nisi me shvatio. Mislio sam reci da su se ljudi spaljivali na temelju lazi i histerije kao u revoluciji, ali da su neki htjeli biti frendovi s Vragom i radili svakakva zvjerstva to je istina. Svjetovne vlasti su takve ubijale i palile jer su bili prijetnja stabilnosti drustva. Danas ako ukrades konja dobiti ces uvijetno, ali iz vesterna znamo da su ljude ubijali na Divljem zapadu radi toga.

Dakako da su danasnja vremena na podrucju znanja, tehnologije i materijalnoga puno bolja nego tada. No religija nije izgubila svoj smisao i to se nije dogodilo usprkos njima. Covijek ce uvijek traziti Boga i Bog ce traziti covijeka i nikakva tehnologija i napredak drustva nije tome prepreka.
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.