Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2017., 14:11   #81
Smile

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Slažem se da je to kasnija ergzibicija iz vremena Konstantina mnogobošca. Međutim, tvojstvo se danas nalazi u Novom Zavjetu, jasnim riječima opisano, tako da...
Nalazi se ili ne nalazi, zavisno o interpretaciji NZ teksta. Arijanisti su, za razliku od trinitarnih kršćana isti tekst iz NZ drugačije tumačili i nisu u njemu nalazili Trojstvo.

Međutim u Tori/SZ koji je pisan semitskim jezikom i mnogo prije NZ je ovo "Mi" isto što i kur'ansko "Mi". Primjeti kako je kroz cijeli SZ Bog također notorno jedan, nekad ga zovu Elohim (Allah) a nekad Jahve. Dapače, prva zapovjed koju Mojsije dobiva od Boga je: "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene." (Izlazak, 20:1-3)
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:53   #82
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
U arapskom jeziku je persiranje najnormalnija pojava, pogotovo ako se želi istaknuti nečija važnost i veličina. A tko je veći i važniji od Allaha samog? I još dodatno, cijeli Kur'an je pisan u takvom dostojanstvenom tonu, što doduše ne dođe uvijek do izražaja u prijevodima.

Btw danas sam dvije osobe oslovio sa "vi". I ne nisam pod tim mislio na njih u množini.

Vi znao da ima znacenje jednine/persiranje
ali niko sebe ne presira sa MI

Kuran je produkt arapske poezije, pisan je u obliku recitacija , no nigdje nema konkretnog lingivstickog obralozlozenja, s obzriom da je Bog sebe oslovjavao takodjer kao Ja.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 14:55   #83
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

Međutim u Tori/SZ koji je pisan semitskim jezikom i mnogo prije NZ je ovo "Mi" isto što i kur'ansko "Mi". Primjeti kako je kroz cijeli SZ Bog također notorno jedan, nekad ga zovu Elohim (Allah) a nekad Jahve. Dapače, prva zapovjed koju Mojsije dobiva od Boga je: "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene." (Izlazak, 20:1-3)
da dodam: nije !
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 16:15   #84
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
da dodam: nije !
Elohim je sinteza dvaju pojmova i označava množinu i to ženskog roda.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 17:07   #85
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
Elohim je sinteza dvaju pojmova i označava množinu i to ženskog roda.
etimologija rijeci Elohim je doslovno neopoznata, a postoje iskjucivo teorije

slobodan prevod u savremenom hebrejskom jeziku rijeci Elohim kao Bog je "prihvacen", ali rijec Elohim ne znaci doslovno Bog , ne u starom hebrjeskom jeziku

mozina i jednina su povezane sa opisivajem osobina Boga , rijec elohim je najcesce uporbeljena sa jos jednom rijeci , i moze biti u jednini , mnozini, musko g ili zenskog roda
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 17:27   #86
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
etimologija rijeci Elohim je doslovno neopoznata, a postoje iskjucivo teorije

slobodan prevod u savremenom hebrejskom jeziku rijeci Elohim kao Bog je "prihvacen", ali rijec Elohim ne znaci doslovno Bog , ne u starom hebrjeskom jeziku

mozina i jednina su povezane sa opisivajem osobina Boga , rijec elohim je najcesce uporbeljena sa jos jednom rijeci , i moze biti u jednini , mnozini, musko g ili zenskog roda
Ma pričaj mi malo o tome.
Znaš li razliku otvorenoga Mem i zatvorenoga Mem? i koji Mem se koristi u Elohim?
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 20:27   #87
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Vi znao da ima znacenje jednine/persiranje
ali niko sebe ne presira sa MI

Kuran je produkt arapske poezije, pisan je u obliku recitacija , no nigdje nema konkretnog lingivstickog obralozlozenja, s obzriom da je Bog sebe oslovjavao takodjer kao Ja.
Čak i da odbaciš ovo lingvističko objašnjenje koje ti može potvrditi svaki poznavatelj arapskog, još uvijek ima i vjerskog, teološkog i povijesnog objašnjenja i to nebrojeno puta, od samih ajeta u Kur'anu nadalje. I neka su već citirana, ali ih uredno preskačeš. Ovo mi postaje smješno, upravo točka na kojoj islam notorno inzistira i radi koje musliman (ako ju odbaci) postaje nevjernik, sad ti dovodiš u pitanje. Poslanika su progonili upravo zato jer je tvrdio da postoji jedan Bog, a ne nikakva "množina", lol.

Uostalom tko zna interpretirati ajete koji su prenijeti preko njega bolje od njega samoga?
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 21:34   #88
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Čak i da odbaciš ovo lingvističko objašnjenje koje ti može potvrditi svaki poznavatelj arapskog, još uvijek ima i vjerskog, teološkog i povijesnog objašnjenja i to nebrojeno puta, od samih ajeta u Kur'anu nadalje. I neka su već citirana, ali ih uredno preskačeš. Ovo mi postaje smješno, upravo točka na kojoj islam notorno inzistira i radi koje musliman (ako ju odbaci) postaje nevjernik, sad ti dovodiš u pitanje. Poslanika su progonili upravo zato jer je tvrdio da postoji jedan Bog, a ne nikakva "množina", lol.

Uostalom tko zna interpretirati ajete koji su prenijeti preko njega bolje od njega samoga?
a ne, nisi skuzio, pisala sam upravo o konpcetu Boga/Alaha , a mnozina je objasnjena/ interpretirana ralzicito u razlicitm vremenskim periodima, jer, osoba u & stoljecu siguno nije imala jednak konpcet Boga kao osoba u 21 stoljecu

mnozinom nisam aludirala na politeizam ( procitaj moje obrazlozenje o Elohim), no Kuran nije pisan starohebrejskim jezikom , a tek tokom sastavljana Kurana u kitab, je formiran novi arapski jezik
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 21:43   #89
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
a ne, nisi skuzio, pisala sam upravo o konpcetu Boga/Alaha , a mnozina je objasnjena onsono interpretirana ralzicito u razlicitm vremenskim periodima, jer, osoba u & stoljecu siguno nije imala jednak konpcet Boga kao osoba u 21 stoljecu

mnozinom nisam aludirala na politeizam ( procitaj moje obrazlozenje o Elohim)
U starom Izraelu je cvjetao politeizam tako Elohim kao bogovi nije ništa čudno a vrhunac je kralj Solomon u čijem hramu u Jeruzalemu je bilo štovanja mnogo bogova i unutar i van Izraela.
To možeš i u starom zavjetu pročitati.Poštovanja Solomona po tom pitanju se odrazilo i velikim blagom iz matrijarhatno orjentiranje zajednice kraljice Shebe kao potvrda tolerancije koju je Solomon imao.
XPangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 22:29   #90
Quote:
XPangel kaže: Pogledaj post
U starom Izraelu je cvjetao politeizam tako Elohim kao bogovi nije ništa čudno a vrhunac je kralj Solomon u čijem hramu u Jeruzalemu je bilo štovanja mnogo bogova i unutar i van Izraela.
To možeš i u starom zavjetu pročitati.Poštovanja Solomona po tom pitanju se odrazilo i velikim blagom iz matrijarhatno orjentiranje zajednice kraljice Shebe kao potvrda tolerancije koju je Solomon imao.
Elohim se ne prevodi u starom herbeskom na rijec Bog ili Bogovi , no utjecaj politeizma je u ranoj fazi judaizama sigurno postojao
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 04:02   #91
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
I još dodatno, cijeli Kur'an je pisan u takvom dostojanstvenom tonu, što doduše ne dođe uvijek do izražaja u prijevodima.
Cega tebi ima dostojanstvenoga u kuranskom poducavanju sljedbenika islama kako naguziti krscane i zidove, i u kuranskom naredjivanju tim islamskim sljebenicima "pobij ih gdje god ih nadjes" , a u ostalim stihovima "zatri ih", "porobi ih" "dok god se dragovoljno ne predaju (islamu)". Ha?!

Takva se milozvucnost moze jedino odrzavati zabranom rezoniranja i odrubljivanjem glave za osvjetljivanje istih krasotnih dostojanstvenih redaka koji toliko poticu na pravdu i na mir da je bilanca 270 miliona mrtvih od pocetka njenog recitiranja: 60 miliona krscana, 10 miliona budista, 80 miliona hindusa, 120 miliona Afrikanaca. A da o machetom islamiziranima, porobljenima i popljackanima da i ne govorimo.

Dok u doba Bozica, Uskrsa itd i slicnih vjerskih obzervacija u svim drugim religijama ratovi prestaju i kriminal se smanjuje - za vrijeme ramazana po pravilu vijerni povecavaju broj svojeg islamskog bogosluzja - i krvoprolice raste!


Islam je jedina religija koja propovijeda unistenje nemuslimana i naredjuje obracun s nevjernicima. Cetvrtina Korana je posvecena samo dzihadu protiv nemuslimana, a ostatak kako maltretirati te nemuslimane i svoje zene. Na mir i na pravdu ne znam koliki uopce postotak ostaje uzev u obzir sve knjige islama, Siru, hadite i Koran zajedno.







Na prve dvije stranice ove teme se spominju neki pojedinci islama koji su primjeri mirotvorstva i pravde. To su samo pojedinci - iznimke koji potvrdjuju pravilo i koje su to radile samo u svoje privatno ime i dobro srce - protivno volji svojeg Alaha.

Isto kao sto u krscanstvu imamo Isusovo "blagoslivljaj i ljubi svojega neprijatelja" i "okreni i drugi obraz" - tako cemo naci krscane koji se tako NE ponasaju, ali to ne znaci da krscanstvo ne uci ljubav prema Svakome i svi oni koji se tako ne ponasaju ponasaju se suprotno volji Krista Boga.

Dok je s islamom posve suprotna prica: ti divni primjeri ljudskosti pojedinih muslimana ne potvrdjuju da islam ima ista miroljubivog i pravednog u sebi - osim onih stihova koji su prekopirani iz judaisma i krscanstva, pocev od samoga krscanskog pozdrava "Bogdaj" i "Mir s vama", te zidovskog "Shalom".

Veoma sam jedna na islam jer se uzdize i napuhava, prakticira rulanje drugima a ne sobom - a nikada nista novo niti pozitivno nije doprinjelo ovome svijetu, cak je i svoj pozdrav "selam" pobircio od susjeda pod svoje, a tog istog susjeda bi da ga nema iako taj isti susjed Zidov nikada nikoga nije htio rulati i uvijek je svugdje gdje je dosao, kao i krscanin - samo unaprijedio okolinu i druge.
tasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 08:24   #92
Quote:
tasia kaže: Pogledaj post
Cega tebi ima dostojanstvenoga u kuranskom poducavanju sljedbenika islama kako naguziti krscane i zidove, i u kuranskom naredjivanju tim islamskim sljebenicima "pobij ih gdje god ih nadjes" , a u ostalim stihovima "zatri ih", "porobi ih" "dok god se dragovoljno ne predaju (islamu)". Ha?!
Nema ničeg dostojanstvenog u opsesivnom traženju zla, isticanjem vlastite "čistoće" naspram "prljavštine" drugih, pomnom uzgajanju prezira ne samo prema vjernicima drugih vjera već i prema vjernicima vlastite vjere... kada "dezertiraju".
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 13:47   #93
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
a ne, nisi skuzio, pisala sam upravo o konpcetu Boga/Alaha , a mnozina je objasnjena/ interpretirana ralzicito u razlicitm vremenskim periodima, jer, osoba u & stoljecu siguno nije imala jednak konpcet Boga kao osoba u 21 stoljecu

mnozinom nisam aludirala na politeizam ( procitaj moje obrazlozenje o Elohim), no Kuran nije pisan starohebrejskim jezikom , a tek tokom sastavljana Kurana u kitab, je formiran novi arapski jezik
Aha pardon, onda se nismo razumjeli. Ku'ran nije pisan starohebrejskim jezikom ali jest "kurejšijskim arapskim" koji imaju iste korjene riječi i oba jezika su semitska. Baš zato je lako povlačiti usporedbe i već na prvu se vidi sličnost između termina "Eli/Elohim" i "Allah". Hm, nije tada formiran jezik ali je prvi put zapisan u opsežnijem smislu i što je služilo kao temelj za daljne lingvističke razrade.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 13:57   #94
Quote:
tasia kaže: Pogledaj post
Cega tebi ima dostojanstvenoga u kuranskom poducavanju sljedbenika islama kako naguziti krscane i zidove, i u kuranskom naredjivanju tim islamskim sljebenicima "pobij ih gdje god ih nadjes" , a u ostalim stihovima "zatri ih", "porobi ih" "dok god se dragovoljno ne predaju (islamu)". Ha?!
Za sve postoji objašnjenje ako je čovjek pošten i prilazi neutralno a ne sa željom da pošto-poto izvrće smisao i poruku. I još dodaje nepostojeće glagole tipa naguzi, zatri itd. Meni je trebalo otprilike jedan dan da shvatim kontekst tih 3-4 "problematična" ajeta.

Dostojanstven ton se očituje u samom stilu pisanja i oslovljavanja. Također, svakoga poslanika od Adema/Adama do Jahje/Ivana Krstitelja i Isusa se hvali i konačno podcrtava zajednička nit svima njima: vjeru u jednog Boga i prenošenje Božje Riječi ljudima. Nema sprdnje i ruganja kao što se eto ti rugaš Božjem Poslaniku.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 15:18   #95
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Aha pardon, onda se nismo razumjeli. Ku'ran nije pisan starohebrejskim jezikom ali jest "kurejšijskim arapskim" koji imaju iste korjene riječi i oba jezika su semitska. Baš zato je lako povlačiti usporedbe i već na prvu se vidi sličnost između termina "Eli/Elohim" i "Allah". Hm, nije tada formiran jezik ali je prvi put zapisan u opsežnijem smislu i što je služilo kao temelj za daljne lingvističke razrade.
Pa ne mozemo reci , "kurejsiskim arapskim" jer su recitacije pisane i zabiljezen na raznm dijalketima, a tek, tokom sastavljanja u kitab, je formiran novi arapski jezik za cijelu zajednicu sa ciljem lakseg sporazumijevanja raznih plemenskih zajednica ( moramo uzti u obzir, mnoge plemenske zajednice su pricale dijalketima a druge zajednice ih nisu mogle razumjeti).

Postoji slicnost, ali to nije dokaz da su istih korijena ili znacenja. Elohim ili Eli nema znacenje rijeci Bog u starom hebrejskom govoru.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 15:33   #96
@ Khulus & cestar

bilo bi uputno da se ostavite autora posta ciji vam se sadrzaj ne svidja, i da se pozabavite samim recenim i onim koje ocigledno odbijate




kome je islam ikada donio dobru vijest mira i pravde?

* da li etiopiji koja je jos u vrijeme prvih stoljeca nove ere bila krscansko kraljevstvo okovano u zlato, a sada je muslimanska nerazvijena zemlja?
* da li isto tako nekad krscanskom egiptu?
* da li siriji i turskoj, kolijevkama krsscanstva?
* da li lebanonu, centru kulture za vrijeme dok je bio krscanski i prije nego je otvorio vrata susjedima muslimanskim izbjeglicama?
* da li svedskoj, njemackoj i franscuskoj koje su danas pravi bejrut?

odgovorite samo sebi


a sto se tice mojih izraza, pridjeva i priloga, ne znam zasto bi bili neprimjereni, pod uvjetom da ste odrasle osobe i da nikoga osobno njima ne doticem; pa nije forum razredna ucionica

no, mogu ja posegnuti i za snaznim izrazima iz usmene i autorske knjizevnosti o patnjama i stradanjima naroda (mnozina) pod islamom



ali hajde vi probajte naci i navesti ih ovdje - bilo kakve navode iz knjizevnosti pod osmanlijama, a da budu OT, tj o miru i pravdi begova i sultana prema stoljecima guzenim i teroriziranim madjarima, crnogorcima, srbima, hrvatima, makedoncima, bugarima, rumunjima, grcima, talijanima itd


bit ce mi drago

meni samo na pamet padaju odvodjenje krscanske djece u janjicare i krscanskih kceri u hareme, te krscanskih prvih bracnih nociju koje je mladenka prije spavanja sa svojim mladozenjom - imala provesti s turcinom. i to kao pravilo i praksa, ne kao izdvojeni neki slucajevi.
gdje su tu pravda i mir???

samo vam zelim reci da ispadate smijesni sa naduvavanjem islama
islam kao mir i pravdu mozete prodavati finskoj i kanadi, ali ne i ovdje na balkanu, niti po poljskoj, ceskoj i po slavenskim zemljama

odite si popjevati svoje zalopojne, bolne i tugobne sevdalinke

edit
moj dilbere, tose proeski

BTW ova pjesma je krscanska, bez obzira sto ju pjeva Safet Isovic (ciji su vjerovatno postali muslimanima jer nisu mogli placati namete sultanu)

djevojka iskazuje ljubav svome dragom:

Sto te volim, ah sto te ljubim
aman, aman, Boze moj


koju ilustrira svojom spremnoscu da ju dilber proda i da tako sazda vrata na svojom domu

Povedi me, u carsiju
haj pa me prodaj bazardzanu

Uzmi za me, oku zlata
haj pa pozlati dvoru vrata



znaci, u islamu osmanlija, kao i danas: zena je roba, a pogotovo nemuslimanska koja je i politicko pravno - rob, bez obzira placala li svoju slobodu materijalnim neverending d-a-v-a-nj-i-m-a,
ali barem dok placa - dotle moze u barem nekom miru ispovijedati svoju vjeru u svoja 4 zida

Zadnje uređivanje tasia : 22.12.2017. at 17:00.
tasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 16:42   #97
Quote:
YunStrijelica kaže: Pogledaj post
Pa ne mozemo reci , "kurejsiskim arapskim" jer su recitacije pisane i zabiljezen na raznm dijalketima, a tek, tokom sastavljanja u kitab, je formiran novi arapski jezik za cijelu zajednicu sa ciljem lakseg sporazumijevanja raznih plemenskih zajednica ( moramo uzti u obzir, mnoge plemenske zajednice su pricale dijalketima a druge zajednice ih nisu mogle razumjeti).

Postoji slicnost, ali to nije dokaz da su istih korijena ili znacenja. Elohim ili Eli nema znacenje rijeci Bog u starom hebrejskom govoru.
Jesu, zabilježene su na raznim dijelektima ali Poslanik je koristio upravo govor kurejšija budući da je i sam živio veći dio života u Meki. I taj Kur'an je uzet kao originalan, i taj Kur'an se danas čita.

Što se tiče riječi "Allah" i "Elohim", evo poveznice:

"Cognates of the name "Allāh" exist in other Semitic languages, including Hebrew and Aramaic. The corresponding Aramaic form is Elah (אלה), but its emphatic state is Elaha (אלהא). It is written as ܐܠܗܐ (ʼĔlāhā) in Biblical Aramaic and ܐܲܠܵܗܵܐ (ʼAlâhâ) in Syriac as used by the Assyrian Church, both meaning simply "God". Biblical Hebrew mostly uses the plural (but functional singular) form Elohim (אלהים‬), but more rarely it also uses the singular form Eloah (אלוהּ‬)."

Sa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Allah
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 16:55   #98
Quote:
tasia kaže: Pogledaj post
kome je islam ikada donio dobru vijest mira i pravde?
Svim narodima svijeta:

„A tebe smo (Muhammede) samo kao milost svjetovima poslali“ (El-Enbija’, 107.)

Quote:
tasia kaže: Pogledaj post
* da li etiopiji koja je jos u vrijeme prvih stoljeca nove ere bila krscansko kraljevstvo okovano u zlato, a sada je muslimanska nerazvijena zemlja?
U Etiopiji je dominantna religija kršćanstvo, cca 2/3 stanovnika su kršćani.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ethiopia#Religion

Quote:
tasia kaže: Pogledaj post
* da li isto tako nekad krscanskom egiptu?
* da li siriji i turskoj, kolijevkama krsscanstva?
* da li lebanonu, centru kulture za vrijeme dok je bio krscanski i prije nego je otvorio vrata susjedima muslimanskim izbjeglicama?
* da li svedskoj, njemackoj i franscuskoj koje su danas pravi bejrut?

odgovorite samo sebi
Odgovaram tebi: sve nabrojane zemlje Bliskog istoka su cvale dok su bile pod Kalifatom. Kalifat je do provale mongola bio riznica znanja i napretka. Ozbiljnija stagnacija i nazadovanje počinje sa slabljenjem Otomanskog Carstva, dakle političke sile a ne zbog vjere.

Quote:
tasia kaže: Pogledaj post

samo vam zelim reci da ispadate smijesni sa naduvavanjem islama
islam kao mir i pravdu mozete prodavati finskoj i kanadi, ali ne i ovdje na balkanu, niti po poljskoj, ceskoj i po slavenskim zemljama
Bojim se da se bošnjaci ne bi složili s ovim.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 17:22   #99
izvojevanje mira i pravde





Happy - muslimanska verzija postoji samo u Zapadnim zemljama, ali NE i u bilo kojoj od skoro 60 muslimanskoj zemlji svijeta. Nema!
(Iranci su za svoju neradikalnu verziju zaradili javno bicevanje i zatvaranje)
tasia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 17:38   #100
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Jesu, zabilježene su na raznim dijelektima ali Poslanik je koristio upravo govor kurejšija budući da je i sam živio veći dio života u Meki. I taj Kur'an je uzet kao originalan, i taj Kur'an se danas čita.

Što se tiče riječi "Allah" i "Elohim", evo poveznice:

"Cognates of the name "Allāh" exist in other Semitic languages, including Hebrew and Aramaic. The corresponding Aramaic form is Elah (אלה), but its emphatic state is Elaha (אלהא). It is written as ܐܠܗܐ (ʼĔlāhā) in Biblical Aramaic and ܐܲܠܵܗܵܐ (ʼAlâhâ) in Syriac as used by the Assyrian Church, both meaning simply "God". Biblical Hebrew mostly uses the plural (but functional singular) form Elohim (אלהים‬), but more rarely it also uses the singular form Eloah (אלוהּ‬)."

Sa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Allah
Khulus, infomracije se ne mogu jednostvno prihvaitti kao tocne, jer ponavljam treci put, porijkelo rijeci Elohim nije Bog i ista rijdec ima vise znacenja U novohrbjerjkosm jeziku se koristi kao "slobodno znacenje Boga" ali j akorsitim jevrejske izvore, i obrazlozenja raznih dinominancija i njihovog rabinskog ucenja. Zaista nema potrebe tako uporno traziti slicnosti u pojedinim detaljima izmejdu judaizma i islam, jer ovo je nekakvo zategnutno navlacenje " povijsene cinjence".

Ponavljam, jod jednom, dijaletki su bili doslovno strani mnogim internim plemenima, narocito plemenima koaj su bila vise izolirana. Danasnji arapski jeste baziran na danasnjem Kitabu recitacija Kurana, a koji je kao novofmoriani jezik prihvaceni formiran za sve narodn grupe doticnog perioda do danas.

Kuran jeste prihvacen kao originalan, ali , u sustini je mjenjan upravo tokom formiranja novog arapskog standradnog jezika.
YunStrijelica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:20.