Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2014., 11:06   #141
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Imaš.U svakoj situaciji pitaš policajca po kojem članu kojeg zakona je nešto "zabranjeno" ili je počinjen prekršaj i dužan je odgovorit.Ako promrmlja nešto i prijeti privođenjem samo kažeš da ćeš ti nastavit po svojem a on neka postupi po zakonu pa bilo to i privođenje.
pa ja sam se zato došao ovdje informirati jel legalno ili nije da snimam tako nesto? i jos mi nitko nista korisno nije napisao

tesko je s njima pricati jer njih je netko uvjerio da svi koji dodju na utakmicu su neki huligani, ja s time nemam veze

dosao mi je policajac u civilu, pokazao znacku i rekao da prestanem snimati, ja sam pitao zasto, on je rekao nesto kao nemoj da te moramo privoditi i pendreciti i to je sav razgovor, upozorili su me redari na ulazu da ne snimam al ne opcenito nego ne njih, ja sam tad uperio kameru prema dolje

kasnije se i interventni nesto nabrijavao da ce pendreciti smijesno




opcenito cijela situacija bila je smijesna, bilo je vise policajaca nego ljudi, maloljetnike nisu pustalibez osobnih koje ni ne moraju imati, a zdravstvena kao nije dovoljna, valjda trebaju rodni list nositi sa sobom, priveli su neke jer nisu htjeli sjediti gdje im pise na karti nego biti jedan do drugog, to bi imalo smisla da u prodaji mozes birati koje ces mjesto dobiti, a ne da te razbacuju kako kupis kartu


ljude koji su popili pivu (ne pijani da ne mogu stajati, nego jedna piva) priveli na trijeznjenje uz prekrsajnu prijavu


moguce da to sve ima neku podlogu u zakonu ali to je cisto izivljavanje, ugl. na koji se clanak zakona mogu pozvati ako zelim snimati?
tuberkuloza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 11:17   #142
Legalno je a ako nije dužni su ti reći po čemu nije.Čovjek se može privest i bez pendrečenja.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2014., 11:47   #143
Quote:
Richeilleu kaže: Pogledaj post
Je, lako je na forumu biti heroj, ne vjerujem da je ljudima do toga kad dođe do prave situacije. Meni prvom ne bi na pamet palo zajebavati snage reda.
Upravo tako. Jednom je moj otac, inače zajebant, bio u autu kao suvozač.
I auto im se zabilo u vozilo ispred jer mu prijatelj-vozač nije držao razmak.
Bilo je nešto štete. I došla policija i između ostalom pita kasnije i njega kao suvozača.
I on im kaže ime i prezime.
A policajac pita: ime oca ?
Otac odgovara: ako vam dadem ime oca, moram vam dati i ime sina i duha svetoga.
A drugi policajac raspali oca pendrekom po nozi jer da ih zajebava.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 11:41   #144
videonadzor privatnog objekta

Poštovani,

Kao vlasnik privatnog objekta na moru susrecem se sa stalnim problemima "divnih" susjeda koji mi namjerno izazivaju stetnu na kuci i po dvoristu te zbog toga planiram postavit videonadzor preko ovlastene firme pa me zanima slijedece: ukoliko snimim štetocinu smijem li ja taj snimljeni mateijal koristit na sudu?

S time da prvo misli postavit videonadzor bez obavejesti o njemu a kasnije mislim postavit i oznake da je objekt pod video nadzorom.

Hvala unaprijed
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 11:52   #145
Mislim da ne vrijedi kao dokaz na sudu ako snimas ili slikas tajno.
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2014., 12:28   #146
Quote:
DarkStar kaže: Pogledaj post
Mislim da ne vrijedi kao dokaz na sudu ako snimas ili slikas tajno.
snimanje nec bit tajno jer se kamere vide i da mogu ne zelim ih sakrit
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 19:51   #147
Videonadzor na benzinskim postajama

Pozdrav.
Zanima me koliko dugo benzinske postaje cuvaju materijal snimljen videonadzorom?
Takodjer me zanima da li vlasnik firme ili ravnatelj ima pravo dobiti na uvid snimku sa benzinske postaje? Da li mora za to zvati policiju ili moze i sam doci i provjeriti? Radi se o sumnji da se firma potkrada ali se prije ikakvih pravnih postupaka zeli doznati da li je firma stvarno potkradena ili je doslo do nesporazuma.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 12:53   #148
Dozvola za snimanje skrivene kamere

Moj prijatelj bi htio snimati skrivenom kamerom i onda te zezancije objavljivati na Youtube. Da li treba tražiti dozvolu od policije ili nekog drugog tijela za snimanje nečeg ovakvog?

Recimo poznati francuski komičar Remi je snimio ovo: https://www.youtube.com/watch?v=LxEpnthfcSI
Bojim se da bi u Hrvatskoj za ovo dobio kaznenu prijavu za pokušaj ubojstva ukoliko nije dobivena dozvola od policije (jer kako poslije objasniti policiji da je to bila zezancija).
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 13:39   #149
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
... (jer kako poslije objasniti policiji da je to bila zezancija).
Neće imati tko objasniti. U ovom slučaju - samoobrana!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 14:34   #150
možeš ti snimat di hočeš na javnoj površini i ljude zaje..., mislim da će biti veći problem objasnit ako netko krene na tebe pa te ubije. Jer ipak ti si svjesno išao dovodit ljude u zabludu.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 14:50   #151
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
možeš ti snimat di hočeš na javnoj površini i ljude zaje..., mislim da će biti veći problem objasnit ako netko krene na tebe pa te ubije. Jer ipak ti si svjesno išao dovodit ljude u zabludu.
To je druga priča da li će se netko zaletjeti pa ga izmlatiti zbog te zafrkancije. Bitno je samo da je sve po zakonu. Mene samo zanima da li treba policiji prijaviti snimanje s obzirom da se radi o scenama koje izgledaju kao prijetnje, a ustvari je to zafrkancija i nitko nema namjeru nikoga izmlatiti. Pitanje je kako objasniti policiji da je to bila zafrkancija, tj. da li će pokazivanje kamere i snimke biti dovoljno da policija pusti cijelu ekipu na miru ili će ih teretitit za kazneno djelo napada na ljude, maltretiranja ljudi, provociranja...
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 15:11   #152
Quote:
ssanjich kaže: Pogledaj post
Članak 131.
(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana ili tko neovlašteno prisluškuje ili snimi tuđe poruke u računalnom sustavu.

znači, riječ je o slobodnoj ocjeni dokaza...dakle, sudac sam može odlučiti dali je dokaz valjan. Ako osobu ne upozoriš da se snima, dokaz nije valjan..i još te mogu kazniti zbog toga.
može pojašnjenje moje situacije:
posjedujem audio snimku razgovora između mene i mog poslodavca u kojoj on kaže nešto što bi trebalo zanimati inspekciju rada...
dakle, nije filmski ,televizijski ili fotoaparatom već audio snimka načinjena mobitelom kao diktafonom, razgovor je namijenjen meni, nije za sud već za inspekciju da potvrdi moju izjavu
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 23:44   #153
obrada osobnih podataka

Zaposlena sam u državnoj firmi i kako već duže vrijeme mi šef izvrče moje riječi i ogovara me da mu ne dajem sve informacije, ja sam na radnom sastanku uključila snimanje i obavijestila kako snimam taj sastanak (bilo nas je petero na tom sastanku). Šef je rekao dobro, a drugi nisu ništa rekli jer i njih isto tako napada. Tema sastanka je bila u vezi riješenih i ne riješenih predmeta po službenicima, rješavanje određenog predmeta i nešto još što se tiče struke. Nakon par dana šef je opet organizirao sastanak (tako on liječi svoje komplekse) i ja sam ponovno rekla da snimam i on mi je rekao da to ne dozvoljava i ja sam isključila i izbrisala taj razgovor. Zatim sam rekla da mi daju napismeno zašto ne mogu snimati ako se svi slažu (jer kao nije do njega nego je to zabranjeno u državnoj službi). Kasnije toga dana sam dobila odgovor mailom da je prema članku 2. st. 2. Zakona o zaštiti osobnih podataka, snimanje razgovora na radnom mjestu prikupljanje osobnih podataka!!! Nadalje osoba koja nije ovlaštena prikupljati podatke ne smije ih prikupljati te da će se protiv mene pokrenuti postupak zbog povrede službene dužnosti.
dajtamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 14:26   #154
http://www.telegram.hr/politika-krim...aze-na-snimci/

Quote:
Da su taj razgovor doista vodili Pejić i Kovačević potvrdio je vještak za informatiku, telekomunikacije i biometriju Miroslav Bača. Međutim, obrana je upozorila da je u pitanju nezakonit dokaz budući da je Pejić Kovačevića snimao bez sudskog naloga.

Međutim, sudsko vijeće na čelu sa sucem Zdravkom Majerovićem zaključilo je da snimka ipak može ostati u sudskom spisu, budući da je pretežit interes, onaj za razotkrivanje kaznenog djela, jači od interesa zaštite Kovačevićevih prava.
dakle snimajte kriminalne spodobe
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 16:52   #155
Quote:
9009 kaže: Pogledaj post
Netko me je preduhitrio da ovim naslovom. Sada mi nije baš jasan zakon.
Dakle, malo se smije, a malo ne smije drugoga potajno snimati u razgovoru !??

Valjda bi samo trebalo biti kažnjivo iznošenje u javnost tajno snimanih intimnih ili nekih opasnih po društvo razgovora (poslovna ili vojna tajna). Ali bi trebalo biti zakonski dozvoljeno da svatko može biti sniman bilo kada i od bilo koga. Ali da se strogo sankcionira iznošenje u javnost.

Evo jednog pitanja:

Ja ću nositi bedž na kome piše: Ja sve zvučno snimam.
Koliko moraju biti velika slova da bedž bude prihvaćen kao dokaz i da to nije neovlašteno snimanje.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 08:16   #156
Sud potvrdio: http://www.telegram.hr/politika-krim...kakvog-naloga/



Politika & Kriminal

Sud odlučio da je snimka o mitu zakonit dokaz, iako je razgovor tajno zabilježen diktafonom i bez naloga



Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Moj prijatelj bi htio snimati skrivenom kamerom i onda te zezancije objavljivati na Youtube. Da li treba tražiti dozvolu od policije ili nekog drugog tijela za snimanje nečeg ovakvog?

Recimo poznati francuski komičar Remi je snimio ovo: https://www.youtube.com/watch?v=LxEpnthfcSI
Bojim se da bi u Hrvatskoj za ovo dobio kaznenu prijavu za pokušaj ubojstva ukoliko nije dobivena dozvola od policije (jer kako poslije objasniti policiji da je to bila zezancija).
Ovaj video bi trebao biti kažnjivi dokazni materijal: izazivanje kod ljudi psihički stres strašenjem !!!

Ja sam naime jednom dobio batine od babe kada sam imao 9 godina. Maskirali se mi mulci u neke jezive face i pokucali nekoj babi na vrata u sumrak.
Tu babu skoro da nije strefio infarkt jer je bio prvi dan maškara što ova nije ni znala.
I ova se požalila mojoj babi i ona mene metlom po leđima

Zadnje uređivanje krena : 05.11.2015. at 08:33.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 13:02   #157
bilo je dobro kad bi netko mogao doci do sudskih spisa oko neovlastenog snimanja bas me zanima jel netko prijavio nekoga zbog toga..vidim da su kamere postavljene na nezakonite nacine,do snimaka dolazi tko hoce i pregledava ih kako tko hoce..a intresantno su tu jos 2 stvari deklaracija o ljudskim pravima i misljenje agencije za zastitiu osobnih podataka..uglavnom netko misli da je naljepnica dovoljna da preksi i neke druga zajamcena prava iz deklaracije o ljudskim pravaima i ustavu rh
genijenam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 13:05   #158
[QUOTE=krena;55859404]Netko me je preduhitrio da ovim naslovom. Sada mi nije baš jasan zakon.
Dakle, malo se smije, a malo ne smije drugoga potajno snimati u razgovoru !??

Valjda bi samo trebalo biti kažnjivo iznošenje u javnost tajno snimanih intimnih ili nekih opasnih po društvo razgovora (poslovna ili vojna tajna). Ali bi trebalo biti zakonski dozvoljeno da svatko može biti sniman bilo kada i od bilo koga. Ali da se strogo sankcionira iznošenje u javnost.

ne bi to islo bas tako..sta netko ima nekoga snimati?snimanje -promatranje a to uznemirava osobu..sve je vrlo jasno i nedvosmisleno napisao u kaznenom zakonu rh,nazalost pravo i pravda nisu dostupni svakom to je privilegija bogatih
genijenam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 13:08   #159
Quote:
dajtamen kaže: Pogledaj post
Zaposlena sam u državnoj firmi i kako već duže vrijeme mi šef izvrče moje riječi i ogovara me da mu ne dajem sve informacije, ja sam na radnom sastanku uključila snimanje i obavijestila kako snimam taj sastanak (bilo nas je petero na tom sastanku). Šef je rekao dobro, a drugi nisu ništa rekli jer i njih isto tako napada. Tema sastanka je bila u vezi riješenih i ne riješenih predmeta po službenicima, rješavanje određenog predmeta i nešto još što se tiče struke. Nakon par dana šef je opet organizirao sastanak (tako on liječi svoje komplekse) i ja sam ponovno rekla da snimam i on mi je rekao da to ne dozvoljava i ja sam isključila i izbrisala taj razgovor. Zatim sam rekla da mi daju napismeno zašto ne mogu snimati ako se svi slažu (jer kao nije do njega nego je to zabranjeno u državnoj službi). Kasnije toga dana sam dobila odgovor mailom da je prema članku 2. st. 2. Zakona o zaštiti osobnih podataka, snimanje razgovora na radnom mjestu prikupljanje osobnih podataka!!! Nadalje osoba koja nije ovlaštena prikupljati podatke ne smije ih prikupljati te da će se protiv mene pokrenuti postupak zbog povrede službene dužnosti.
da i dobro ti je rekao nisi ovlastena da snimas..nemas zakonsko ovlastenje niti da snimas zvucno ni slikovno..ako ti je naredio da ne snimas nije ti odobrio-ovlastio da to radis mozes imati probleme..
genijenam2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 17:27   #160
Zgrada ima video-nadzor, naljepnica je na ulazu, i snimke s kamera su se već više puta koristile kod krađa, napada i sl.; znači, očito tu sve štima, jer ne znam da li bi policija i sud priznali te snimke da nešto nije u redu.
Mene zanima slijedeće: tko je vlsnik snimljanog materijala - tko smije dobiti kopiju dijela snimke na kojoj je on i osoba koja ga je napala? Osoba još razmišlja o podnošenju tužbe, pa bi ta snimka puno značila, jer čovjek treba trijezno razmisliti što da učini.
Do sad su predstavnici suvlasnika sami kopirali stanarima dio koji im je trebao, čak niti policija nije posebno dolazila sa sudskim nalogom, nego su ljudi sami to odnijeli u policiju. Sadašnji predstavnik navedenoj osobi to ne da, pri čemu ne traži sudski nalog, nego traži da to napravi firma koja je instalirala sistem - oni su ostali zaprepašteni jer su rekli da im je to prvi slučaj takav, da to naprave predstavnici stanari za stanare ili nekto iz zgrade, da se ne mora plaćati ... a oni to mogu samo sa sudskim nalogom.
Oprema za nadzor je plaćena iz pričuve, kao i njeno održavanje. Tko je onda vlasnik tih snimaka? Ne radi se o traženju kopije cijele trake, nego samo 2-3 minute navedenog događaja. Da li smo mi sv suvlasnici vlasnici? Tko uopće ima pravo raspolagati tom trakom?
Jasno mi je da se ne smije staviti na internet ili puštati na televiziji, niti u kinu, niti kao spot ... Ali tko ju smije vidjeti, i kopirati? Odnosno, da li suvlasnik smije o svom trošlu dobiti kopiju snimke? Pogotovo kad ne traži snimku druge osobe nego sebe s osobom koja ga je fizički i verbalno napala!Da li predstavnik suvalsnika smije to zabraniti suvlasniku, koji je platio taj nadzor?
Jasno mi je da su neke stvari kršenje zakona, ali ovdje je što točno kršenje zakona? To da se ta traka stvai na internet - i da se netko tako koristi njom, to mi je jasno ...
Znam da vjerojatno sve to piše u zakonima; moram ih pročitati detaljno, ali zanima me i ovako.
Hvala!
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.