Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet

Internet Sve o internetu, sadržaju i tehnologiji
Podforumi: Web, Web development, Internet biznis, Nove web stranice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2018., 22:16   #1
Specifikacija penala za prijevremeni raskid ugovora.

Nedavno sam pokrenuo zahtjev za prijevremenim raskidom ugovora telekomunikacijskih usluga Optima telekoma (internet+telefon). Kao njihov dugogodišnji korisnik, početkom lipnja 2017 sam produljio ugovor na nova 24mj nakon što sam prethodno nekoliko mjeseci plaćao 30ak kuna veći račun jer sam zaboravio da mi je istekla prethodna ugovorna obveza. U razgovoru sam danas od njih dobio informaciju da će naknada za prijevremeni raskid iznositi 1100kn. Budući da sam upoznat sa pravilnikom i njihovim cjenikom gdje jasno stoji da se naknada obračunava prema iznosu preostalih svih rata do kraja ugovorne obveze ili prema iznosu ostvarenih dotadašnjih popusta/pogodnosti ukoliko je to za korisnika povoljnije, tražio sam specifikaciju tog iznosa (naravno dostavit će mi ga i pismeno). No operaterka mi je pomalo bahato rekla da mi to Optima "daje" i izlazi u susret jer bih ja zapravo kao trebao platiti sve preostale rate (16x150kn). Naravno da nisam dozvolio takav razgovor jer oni meni ništa ne daju nego se samo moraju držati zakona. Naknadno dođemo mi pomalo i do specifikacije. Moja tarifa bi sada bez ugovorne obveze iznosila 150kn (dakle isto kao i što plaćam uz ugovornu obvezu), a u trenutku potpisivanja je bila nekih 170-180kn tako da popust/pogodnosti koji sam ja ostvario iznosi maksimalno 8mj x 30kn + 300kn poklon visa kartica, dakle cirka 500-600kn. No ona mi govori da mi oni naplaćuju uključivanje/isključivanje tarife koja iznosi 800kn. Moje pitanje glasi imaju li pravo na to budući da se ne radi o prvoj ugovornoj obvezi? Prva ugovorna obveza je bila prije 10ak godina kad sam napravio prijenos broja kod njih (za 1kn), tad sam dobio router itd...dakle sve što sam tad dobio odnosit se može samo na prvu ugovornu obvezu. Napominjem da sada nisam dobio niti novi router niti bilo kakav uređaj. Ugovor je produljen na isti broj samo je uključena nova tarifa (malo brži internet nego u prethodnom razdoblju). Mogu li i kako osporavati ovih 800kn?
davor9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 22:53   #2
Po meni nemaju osnovu naplacivat 800 kn ukljucenje vec ukljucene usluge, ali ti bi trebao imat neki racun ili nesto gdje pise tih 800 kn i gdje je obracunat popust na to.

Nisam pravnik tako da nemoj ovo uzet 100%.
Anonimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 21:19   #3
pozdrav

slično pitanje imam. kod VIPa sam.
što to točno znači odredba "u slučaju raskida ugovora plaćanje ... ako je to povoljnije za korisnika usluge". povoljnije od ČEGA ?
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 22:05   #4
Quote:
cici mici kaže: Pogledaj post
pozdrav

slično pitanje imam. kod VIPa sam.
što to točno znači odredba "u slučaju raskida ugovora plaćanje ... ako je to povoljnije za korisnika usluge". povoljnije od ČEGA ?
Mislim da ti to ide nekako ovako....

ako si npr imao potpisan ugovor na 24 mjeseca i zato ostvario npr. 50% tj. plaćao si 100 umjesto 200 kuna mjesečno mogu ti obračunati penale kao:

preostalih 6 mjeseci do isteka ugovora puta iznos rate. (6x100)

ili

da ti oduzmu popust koji si dobio zbog potpisivanja na 24 mjeseca i da ti naplate 18 mjeseci koje si koristio po punoj cijeni, tj naplate ti razliku između one cijene koju si plaćao i cijene bez popusta. (18x100)

Uzimaju situaciju koja je povoljnija za tebe..
lutkar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 01:44   #5
Moje iskustvo je drugačije. Imao sam tv paket bez ugovora , sa 50% popusta. Kad sam otkazao ugovor, dane u tom mjesecu su obračunali po punoj cijeni. Zvao sam i objašnjenje da se prilikom raskida obračunava puna cijena.
stipest is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 02:05   #6
Specifikacija penala za prijevremeni raskid ugovora.

Ovako je kako je lutkar napisao.

Ili platis koliko ti je ostalo mjeseci ili platis onoliko popusta kolko si dosad iskoristio. Uzmes opciju koja je tebi jeftinija.
Anonimi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2018., 13:38   #7
Quote:
lutkar kaže: Pogledaj post
Mislim da ti to ide nekako ovako....

ako si npr imao potpisan ugovor na 24 mjeseca i zato ostvario npr. 50% tj. plaćao si 100 umjesto 200 kuna mjesečno mogu ti obračunati penale kao:

preostalih 6 mjeseci do isteka ugovora puta iznos rate. (6x100)

ili

da ti oduzmu popust koji si dobio zbog potpisivanja na 24 mjeseca i da ti naplate 18 mjeseci koje si koristio po punoj cijeni, tj naplate ti razliku između one cijene koju si plaćao i cijene bez popusta. (18x100)

Uzimaju situaciju koja je povoljnija za tebe..
puno ti hvala
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 15:10   #8
Imam ja pitanjce, postavio sam upit HT-ovcima vezano uz prijevremeni raskid ugovora i dobio sam odgovor: "Obzirom da ugovor ističe 21.04.2018. ne bi se naplatila naknada za raskid ugovora."

Zna li netko zašto se ne bi naplatila naknada, ako bi ja sad raskinuo ugovor koji ističe za 12 dana?
__________________
- "Your secretary bit me!"
- "Were you teasing him?"
- "Well…sure, but…"
Baklja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 15:20   #9
Jer se nema šta naplatiti za prijevremeni raskid. A ako danas pokreneš raskid fiksnih usluga on će se izvršiti za 12 radnih dana i s obzirom na to biti će kasnije nego istek ugovora
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 15:26   #10
Kaže kolega da su njemu (prije cca 4 god., doduše) odmah raskinuli i naplatili penale za prijevremeni raskid..? Zar nije tih 12 dana max rok do kada moraju provesti raskid?
__________________
- "Your secretary bit me!"
- "Were you teasing him?"
- "Well…sure, but…"
Baklja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 15:58   #11
U zadnjih 30 dana ugovorne obveze ne naplaćuje se penalizacija.
Znači može se raskinuti ugovor bez penala
jole05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 16:03   #12
E, to je i meni ostalo u glavi da sam negdje pročitao, al' ne mogu nigdje naći...
__________________
- "Your secretary bit me!"
- "Were you teasing him?"
- "Well…sure, but…"
Baklja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 16:34   #13
Svejedno će naplatiti pa makar i tih 5 dana prije isteka. Samo što će biti isti račun.

Šta je bilo prije 4 (četiri) godine ne mora i nije relevantno sada.

12 dana je minimalni rok za raskid.
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 17:09   #14
Quote:
CroGamer24 kaže: Pogledaj post

12 dana je minimalni rok za raskid.
12 radnih dana.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 17:23   #15
Znam, nemoraš mene citirati. Ja sam to napisao gore. 12 radnih dana je rok i nadopunio da je minimalni rok za raskid.
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 17:26   #16
ziher je ziher.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 20:57   #17
Quote:
CroGamer24 kaže: Pogledaj post
Šta je bilo prije 4 (četiri) godine ne mora i nije relevantno sada.
Znam, zato sam i stavio ono u zagradi.

Quote:
CroGamer24 kaže: Pogledaj post
Svejedno će naplatiti pa makar i tih 5 dana prije isteka. Samo što će biti isti račun.

12 dana je minimalni rok za raskid.
Malo sam se pogubio, moram priznati.. Obzirom da mi ugovorna obveza ističe 21. 04., imam li i jedan razlog sutra ne otići u T-Centar raskinuti ugovor?
__________________
- "Your secretary bit me!"
- "Were you teasing him?"
- "Well…sure, but…"
Baklja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 21:07   #18
Možeš otići raskinuti ugovor. Oni će te tjerat da te neko nazove i zadrži. Taj dio moraš proći. Taj neko će te nazvati (možda čak i ti zoveš..nisam siguran) i mislim da će ti pokrenuti raskid ugovora sa 26.4. što je 12 radnih dana.
CroChuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 08:31   #19
Hvala na informacijama i savjetima!

Samo što i dalje ne mogu nigdje naći službeno za tih 30 dana prije isteka ugovorne obveze...

Quote:
Oni će te tjerat da te neko nazove i zadrži. Taj dio moraš proći. Taj neko će te nazvati (možda čak i ti zoveš..nisam siguran)
Sorry, what?
__________________
- "Your secretary bit me!"
- "Were you teasing him?"
- "Well…sure, but…"
Baklja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 11:40   #20
Quote:
CroGamer24 kaže: Pogledaj post
12 dana je minimalni rok za raskid.
Meni su sad u HAKOM-u rekli da je 12 dana maksimalni rok...
__________________
- "Your secretary bit me!"
- "Were you teasing him?"
- "Well…sure, but…"
Baklja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:07.