Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2003., 09:33   #21
Quote:
Lilly kaže:

Tebi mogu reci da se svakoj zeni u trudnoci grudi malo objese. Stvar je individualna ali mislim da bi ti se desila i da odlucis dijete hraniti adaptiranim mlijekom od prvog dana.
Meni su nabujale abnormalno i jos se "podignule". Kakve budu poslije dojenja bile, pojma nemam, ali da pravo kazem, i ne zanima me. Najmanje me zaboli ako se budu malo objesile, Boze moj. Objese se i ovak i onak.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 09:33   #22
Quote:
Drums In The Deep kaže:
da mi nisu nadohvat ruke,ja bih dao sve kaj imam za zenine grudi takve kakve jesu.
troje je djece othranila na njima,ali zbog toga ih samo jos vise cjenim i zbog toga im poklanjam paznje kolko im poklanjam.
moze bit cura ann nicole smith,pamela anderson ili dolly parton,ja kad vidim zenine grudi,ja sam gotov,za mene prestaje otkucavanje sata i one postaju centar mojeg svemira.
ona kaze da joj malo vise.
ja kazem da su one nesto najsavrsenije sto covjek moze vidjeti.
kaze da su mekane.
ja kazem da kroz njih tece zivot,nase djece i moj.
ona kaze da joj nisu lijepe.
meni su one prvi proljetni pupoljak.

ali ja nisam baš mjerodavan jer svojoj ženi kažem da jedva čekam da joj mogu reći da je stara koka.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 10:21   #23
Question

Aha! Masiranje rucnikom prije poroda izgleda nije potrebno. A bradavicu ostaviti prirodno premazanu izlucevinama, to je dovoljna zastita. Sto je jos zastarjelo? cini mi se da je ostatak ok?

Znam da postoje neslaganja oko vremena koliko dijete drzati na dojci. neki kazu dok je dijete zainteresirano, neki kazu ne vise od 20 min.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 11:02   #24
Stefi, totalno sam dirnuta da si isla traziti.
Takve stvari definitivno zasluzuju reakciju (pokusavam sto krace reagirati posto inace pisem kilometarske postove. Jel' se primjeti? Zato nisam prije reagirala na svaku stvar ali evo, sad stvarno hocu.

Quote:
Shtefitza kaže:
Nemam svog iskustva, ali evo par savjeta... mozda pomognu...

Kazu da je dobro pred kraj trudnoce nakon svakog tusiranja bradavice malo trljati frotirnim rucnikom, da bi koza "ocvrsnula" i pripremila se na dojenje.


Bradavice ne trebaju biti tvrde da bi se dojilo niti bi ih trljanje napravilo tvrdima (srecom). Sve sto bi se eventualno moglo postici bi bila iritacija.

Osim toga, svako stimuliranje bradavica izaziva kontrakcije maternice. Slabije ili jace. Pred kraj trudnoce i nije poanta da se izazivaju kontrakcije. U zdravoj trudnoci to nece izazvati prerani porod ali zamisli da to radi zena koja je vec pod lijecnickim nadzorom zbog preranih trudova...

Kad pocnes dojiti, probaj dijete drzati samo po 20 minuta, koliko je uspjelo pojesti - dosta je. U pocetku ce ti se ciniti da "nemas mlijeka" i to je doba kad vecina zena odustane od pokusaja. Prvih par dana nema mlijeka, nego tece samo kolostrum, koji je bezbojan, ali jako vazan za dijete zbog protutijela i slicnih sastojaka...

20 minuta teorija je jedna od stvari koje mi odmah izazivaju kljucanje. Tipicna stvar iz 50-60ih kad su zene sve vise normalnih stvari prepustale medicini (i ako mogu dodati-gubile prirodni osjecaj kako stvari trebaju raditi.) I jos se razvijao osjecaj: pored toga sto si mama, jos si i nesto drugo-skidaj to dijete sa sebe, nije dobro da toliko visi.

Dobro, da ne bih glumila kako odlicno razumijem trendove u drustvu 50-60ih, ukratko zasto je 20 min teorija bez veze.

Svako dijete ima svoj ritam. Neko ce dojiti 10 minuta, neko 5, a neko 40. Osim sto se dojenjem hrani, djetetu je to prilika za bliskost, za zadovoljenje jake potrebe za sisanjem, ma tek kad pocnes dojiti vidis sta se sve desava i kako je dojenje totalno super.

20 minuta teoriju obicno ces cuti od mame koja ima problema sa bradavicama zbog rana. Ona ce najcesce dobiti savjet da ne pusta dijete duze od 20 minuta. Ali rijetko ce joj neko provjeriti je li polozaj djeteta dobar jer to je osnovni razlog pucanja bradavica. Umjesto da se provjeri polozaj i isprave greske, dobije se ovakav savjet. Ali ako je polozaj los, i 20 minuta je previse i nece pomoci da rane produ.


Nakon svakog dojenja dojke treba oprati i osusiti i po mogucnosti namazati s nekom masti. A u medjuvremenu u grudnjaku drzati one pamucne tampone koji ce upiti pobjegle kapi mlijeka, drzati dojku suhom i sprijeciti pucanje i infekcije.

Ovo je savjet: "Kako sebi najbrze i najucinkovitije osigurati gljivicnu infekciju".

Niti treba nakon svakog dojenja prati, niti treba mazati mascu. Pamucni tamponi, samo u slucaju da se mjenjaju 50 puta na dan ne moraju biti rasadnik gljivicama.

Mlijeko koje se skuplja u tamponima je odlicna hrana gljivicama ali ne samo to, cak i kada je tek stavljen, tampon skuplja vlagu, drugim rijecima-upari se sto uopce ne drzi bradavice suhim nego bas naprotiv-potpomaze pucanje i razvoj gljivica.


Ako dijete ne vuce ili ako moras na posao, mozes se posluziti i pumpama (postoje rucne i one elektricne). KOliko znam, dosta zena kombinira dojenje i hranjenje svog mlijeka na bocicu. Znam da knjige kazu da dijete nakon bocice vise nece dojku, ali izgleda da se i tome moze doskociti (ne znam zapravo u cemu je trik).

Prvi dio je reativno ok s tim sto dijete koje slabije 'vuce' nakon nekog vremena moze 'nauciti'. Treba biti uporan i znati kako pa se poslije moze dojiti (ne uvijek).

Trik sa bocicom je u tome sto dojenje trazi vise snage i drugaciju, recimo 'tezu' tehniku sisanja. Kod dojenja, bradavica ide jako duboko djetetu u usta i potreban je odreena snaga da se nesto izvuce. Kod malih mekanih cucli, mlijeko samo curi, ne treba nista raditi i cucla ostaje 'na pocetku' usta tako da je tehnika potpuno drugacija.

Doskociti tome se moze sa Aventovim bocicama i cuclama. Njihove cucle su puno vece, sire i deblje od obicnih. Teze za izvuci mlijeko iz njih i zato najslicnije bradavici. Dijete na njima doji otprilike kao i na dojci.


Drums je napisao tako predivne rijeci!

A u ekstremnim slucajevima, mislim da postoje plasticne operacije kojima mozes samo malo podici grudi, bez umetaka...


Eto. Dosta za pocetak.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 14:25   #25
Ovo sto je Shtefi spomenula s 20 minuta dojenja nije bas iz 50-tih godina, bilo je aktualno i 80-tih kad sam ja rodila

nisu sva djeca ista, neka se prime klope odmah i vuku kako spada. Druga djeca su "lijena", dva-tri puta potegnu kako spada, a dalje spavuckaju, cmaču, mljacakaju, a nikako ne vuku mlijeko (takav je moj bio ).
Ragade na bradavicama se češće dobiju kad dijete unedogled mljacka po dojci, nego kad normalno vuce. Zato kod takve djece ima smisla prekidati nakon 20 minuta, ali dojenje treba u kraćim razmacima ponavljati
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 14:30   #26
Quote:
allegra kaže:
Ovo sto je Shtefi spomenula s 20 minuta dojenja nije bas iz 50-tih godina, bilo je aktualno i 80-tih kad sam ja rodila

Da, upravo sam i ja to htjela spomenuti. I nas su u devedesetima tako ucili, a vjerojatno je i nadalje aktualno. Nije poanta u 20 minuta, moze to biti i 30 minuta. No, vazno je da je svako dijete individuum za sebe i da treba sisati onoliko koliko ono zeli. Netko 10 minuta, pa za sat vremena opet, netko 25 minuta, pa za 3 sata trazi opet. Treba se djetetu prilagoditi.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 14:34   #27
Allegra, mislila sam da savjet potice iz tog vremena (prema mojim saznanjima). Ne znaci da ga i poslije nisu davali. Stavise, jako cesto ga cujem.


To sto ti opisujes spada pod los polozaj. Dijete koje se samo igra ili ne uhvati bradavicu kako treba napravit ce ragade i prije isteka 20 minuta.

Moja poanta je bila: prvo ispravi polozaj. Dijete koje doji dobro namjesteno nece napraviti ragade ni nakon sat, a lose postavljeno ce ih napraviti prije isteka 20 minuta.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 14:46   #28
Kad mi je mlijeko "presushilo", grudi su bi bile grozne...mekane...ovjeshene...vjezhbala sam stiskajuci lopticu i pomagala oblogama od brshljana (vidi zdravlje).

Grudi su mi iste kao i prije trudnoce.

Dojenje je najprirodniji postepeni postupak za vracanje grudi u staro stanje.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 14:56   #29
Quote:
FFE kaže:
Da, upravo sam i ja to htjela spomenuti. I nas su u devedesetima tako ucili, a vjerojatno je i nadalje aktualno. Nije poanta u 20 minuta, moze to biti i 30 minuta. No, vazno je da je svako dijete individuum za sebe i da treba sisati onoliko koliko ono zeli. Netko 10 minuta, pa za sat vremena opet, netko 25 minuta, pa za 3 sata trazi opet. Treba se djetetu prilagoditi.

Tocno. Kad je moja curica izisla iz bolnice rekli su mi da je hranim svaka 3 sata. Ona je jela svakih sat-dva a izmedju boce je bila na prsima ( par mjeseci jer ja poslije vise nisam smjela dojiti).
Sirotica je bila preslaba da se nahrani odjednom, nakon 20-30 g bi zaspala i naravno da je bila gladna, a posto smo bile odvojene mjesec dana valjda joj je trebala moja blizina i sigurnost na grudima. To joj nisam htjela uskratiti. Pedijatrica se zgrozila kad me vidjela kako izgledam i rekla mi je da je pustim da place. Nema sanse. Cura je dobila jesti kad je htjela, kako je jacala tako bi potegla vise i sama je prorjedila obroke. Sada je ko grom a ja sam se oporavila i uopce mi nije zao ni jedne neprospavane noci.
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 14:58   #30
Moj Junior je papao po 40 minuta...jedva bi izdrzhao 2,5 sata od dojenja do dojenja...ali je bujao naochigled, po 1,5 mjesechno samo na mome mlijeku
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2003., 15:14   #31
Quote:
FFE kaže:
... Nije poanta u 20 minuta, moze to biti i 30 minuta. No, vazno je da je svako dijete individuum za sebe i da treba sisati onoliko koliko ono zeli. Netko 10 minuta, pa za sat vremena opet, netko 25 minuta, pa za 3 sata trazi opet. Treba se djetetu prilagoditi.
Tako je, potpuno se slažem. Naime, to sam i sama proživjela sa svojim djetetom. Rođen je velik, odmah je tražio puno jesti i odmah su mi rekli u bolnici da će tražiti puno.Tako je i bilo, uvijek je dobro jeo, ali nikada nije bio debel, jer je i visok. Najprije sam se bojala kako ću ga uspjeti prehraniti svojim mlijekom, misleći da ga nemam dovoljno i nisam ga ni imala do 2,3. dan od poroda, kada mi je naglo nadošlo. Nikakvih problema sa hranjenjem nisam imala, osim što sam skapavala od umora noću prvih par mjeseci, jer je on svaki čas tražio jesti. Svašta su mi savjetovali, pa i da moram uvesti "pravilo" - najmanje 2 sata razmaka, pa 20 min-30 min. sisanja. U početku sam se trudila i pokušavala "naviknuti" ga na takav ritam, ali nikako nije išlo. Jednostavno je bio silno gladan pa sam mu morala davati više - i do 45, 5, 60 min, ponekad i svaki sat. Naravno, kad bih ga nahranila, prema njegovoj želji, zadovoljno bi zaspao. Periodi razmaka između 2 dojenja su se vremenom sve više produživali, prema ritmu koji je diktiralo dijete, tako da je nakon 3-4 mjeseca uslijedilo gotovo pravilno 3 - 4 obroka dnevno i 2 noćna, kasnije su i noćni ispali.

Pritom treba imati na umu samo 1 prirodno pravilo: što dijete više jede, to se mlijeka više proizvodi, dakle ako se uvodi umjetno mlijeko, onda njegova količina automatski smanjuje dotadašnju količinu i brzinu stvaranja majčinog mlijeka. Naravno, treba piti puno mlijeka, čajeva i zdravih sokova, tj. tekućine. Također ne treba slušati niti tuđe savjete toliko koliko treba promatrati i osluškivati vlastito dijete.

Što se tiče čvrstoće i veličine dojki. Za vrijeme trudnoće, meni su se povećale s 3,5 na 5; dok sam dojila (14, 5 mjeseci) narasle su na 5.5, a onda se vratile na prvobitnu veličinu od 3,5. Čvrstoća je zapravo malo oslabila (moj muž kaže da su "iste"), čak nisam sigurna ne bi li to bilo i bez dojenja, kako već to s godinama dolazi.

U svakom slučaju, nema te "mlitavosti" koju ne bih žrtvovala za zdravlje djeteta koje dobiva s majčinim mlijekom i koje nijedna umjetna prehrana ne može nadomjestiti u punoj vrijednosti. Sada kad mi je dijete veće (2 god i 8 mj.), i kada vidim da skoro da i nije bio bolestan, osim par virozica koje je pokupio u jaslicama, sigurna sam da je dobar imunitet dobio s majčinim mlijekom, što nisam sigurna da bi bio da sam ga drukčije hranila.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 16:55   #32
Hvala vam svima na odgovorima,pomaze puno.Ja dojiti zelim ma koliko tesko bilo jer znam da je to ipak najbolje za moje dijete,e sada ako bude bilo bolni dana pa netreba se predati odma.

Hvala jos jednom!!!
 
Odgovori s citatom
Old 02.05.2003., 18:40   #33
joj jednoj mojoj frendici su grudi s 5 ice u trudnoci narasle na 8, a kad je prestala dojit smanjile su se na 7-icu
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2003., 17:15   #34
Ja svojega nisam mogla dojiti, jer je odbijao cicu. Ostali smo duze u bolnici, a tamo je dobijao hranu na bocicu i cicu nije vise htio niti u ludilu. Ipak sam se ja izdojavala 6 mjeseci i davala mu svoje mlijeko na bocicu. To je bio mukotrpan i dugotrajan posao. Pri tome sam cice maksimalno mrcvarila i natezala, sve ti to nije vazno kada mislis na dobrobit svoje bebe. Ja sam dobila malo strija na grudima, ali to sam si sama kriva jer ih nisam mazala u trudnoci, a imam suhu kozu. Malo su se i spustile, ali nista s obzirom na to sto sam im radila.
Druga stvar, moj suprug isto tvrdi da su mi grudi prekrasne i bas je jucer rekao da su mi se proljepsale u zadnje vrijeme. To nije niti teoretski moguce, a kamoli prakticno. Dakle, ne moras se uopce nepotrebno zamarati, jer muzevi to vide drugacije nego mi same.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2003., 19:14   #35
Quote:
Bell@ Baggins * kaže:
joj jednoj mojoj frendici su grudi s 5 ice u trudnoci narasle na 8, a kad je prestala dojit smanjile su se na 7-icu
Na svu srecu, takvi brojevi NE POSTOJE
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2003., 12:30   #36
Quote:
magic kaže:
Na svu srecu, takvi brojevi NE POSTOJE
naravno da ne postoje. zato zena mora po svoje grudnjke ici direktno u tvornicu da joj ih naprave po mjeri.
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:59.