Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2006., 22:03   #41
Nama su hteli naplatiti za onaj mali prijenosni tranzistor koji košta 10 kn na placu, rekla sam mu nek si ga nosi...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 02.10.2006., 22:17   #42
Quote:
chrissy kaže:
Nama su hteli naplatiti za onaj mali prijenosni tranzistor koji košta 10 kn na placu, rekla sam mu nek si ga nosi...
Poznanik mi je pričao kako mu je cimerica imala mali CB-televizor na kojemu je slika stalno "preskakala", pa bi trebao čekati da se zagrije kako bi nešto pogledao i još lupati po njemu... Inkasator je taj TV "ubrao" kroz prozor podrumskog stana i strogo htio naplatit pretplatu...

Pa je poznanik svaki mjesec čupao taj TV i davao na vrata inkasatoru s riječima: "Evo vam ga, nosite ga..." Valjda je odustao nakon par mjeseci.
Vojky is offline  
Old 02.10.2006., 23:12   #43
Quote:
mwm kaže:
Pojasni mi malo tu hijerarhiju u zakonodavstvu. Zar nije Ustav iznad ostalih zakona, zakončića i pravilnika? Uključujući i zakon o tv pretplati.
Nije to pitanje hijerarhije jer ovo što citiraš iz ustava spriječava nekoga da svojevoljno uđe u tvoj stan, dok drugi zakoni reguliraju tvoju obavezu da dozvoliš pristup u svoj stan.

Zakon o turističkoj inspekciji:

1) Novčanom kaznom od 4.000 do 20.000 kuna kaznit će se za prekršaj pravna i fizička osoba:

l. ako ne dopusti turističkom inspektoru pregled poslovnih i drugih prostorija i prostora u kojima se obavlja ugostiteljska i turistička djelantost, sobe, uredaja i opreme kojima se obavlja ugostiteljska i turistička djelatnost, stambenih prostorija i prostora u domaćinstvu, odnosno stambenih zgrada, stanova i kuća za iznajmljivarije...


Posebno naglašavam *sobe* jer je soba normalno dio nečijeg stana, tj. pristup u sobu podrazumijeva i pristup u stan.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 02.10.2006., 23:41   #44
Čuo sam da je jedan lik išao na ustavni sud jer nije želio plaćati RTV pretplatu..

Išao je s teorijom da on ne gleda Tv program nego da mu Tv isključivo služi za gledanje video kaseta i DVD-ova..

I dobio je slučaj...

Dakle može se..ovo što ovi rade sa pretplatom je ustvari reket i protuzakonito je...
Inkvizitor is offline  
Old 03.10.2006., 07:49   #45
Quote:
Vojky kaže:
Ne, jer ako ga koristiš - plaćaš porez. Ako ti služi za ukras - pečačenje mu ne smanjuje vrijednost...
Quote:
POREZ, dio dohotka ili imovine što ga država silom svoje vlasti oduzima, za pokriće svojih rashoda ili u druge svrhe, od fizičkih ili pravnih osoba, bez vršenja neke neposredne protivčinidbe. (Enciklopedija leksikografskog zavoda, 15.II 1969. god. Svezak 5)
Kao što vidiš, porez naplaćuje DRŽAVA a ne HTV. Samim time tvoja teorija o plaćanju poreza na TV putem pretplate pada u vodu.

Nadalje, ako imam automobil kojeg držim u garaži da li trebam i njega "zapečatiti" ako nisam platio porez na njega?
mwm is offline  
Old 03.10.2006., 07:53   #46
Quote:
Putnik92 kaže:
Nije to pitanje hijerarhije jer ovo što citiraš iz ustava spriječava nekoga da svojevoljno uđe u tvoj stan, dok drugi zakoni reguliraju tvoju obavezu da dozvoliš pristup u svoj stan.

Zakon o turističkoj inspekciji:

1) Novčanom kaznom od 4.000 do 20.000 kuna kaznit će se za prekršaj pravna i fizička osoba:

l. ako ne dopusti turističkom inspektoru pregled poslovnih i drugih prostorija i prostora u kojima se obavlja ugostiteljska i turistička djelantost, sobe, uredaja i opreme kojima se obavlja ugostiteljska i turistička djelatnost, stambenih prostorija i prostora u domaćinstvu, odnosno stambenih zgrada, stanova i kuća za iznajmljivarije...


Posebno naglašavam *sobe* jer je soba normalno dio nečijeg stana, tj. pristup u sobu podrazumijeva i pristup u stan.
Brkaš pojmove, ovdje se radi o "poslovnim i drugim prostorijama i prostorima u kojima se obavlja ugostiteljska i turistička djelantost", a ne o mojem privatnom stanu ("dom" iz Ustava).
I ponoviti ću ti pitanje: ako su Ustav RH i Zakon o turističkoj inspekciji u neskladu, koji je "jači"?
mwm is offline  
Old 03.10.2006., 07:56   #47
Quote:
Inkvizitor kaže:
Čuo sam da je jedan lik išao na ustavni sud jer nije želio plaćati RTV pretplatu..

Išao je s teorijom da on ne gleda Tv program nego da mu Tv isključivo služi za gledanje video kaseta i DVD-ova..

I dobio je slučaj...

Dakle može se..ovo što ovi rade sa pretplatom je ustvari reket i protuzakonito je...
Isti slučaj je bio i na Općinskom sudu. Čovjek je izjavio da ne gleda HTV i tužba je odbačena.
mwm is offline  
Old 03.10.2006., 08:23   #48
tužba mu je odbačena zbog nepostojanaja procesnih pretpostavaka, a ne zato što bi njegova tužba bila osnovana i temeljem toga što je on "izjavio".

taj primjer aposlutno ništa ne dokazuje.
Eli_jana is offline  
Old 03.10.2006., 09:45   #49
Quote:
Inkvizitor kaže:
Čuo sam da je jedan lik išao na ustavni sud jer nije želio plaćati RTV pretplatu..

Išao je s teorijom da on ne gleda Tv program nego da mu Tv isključivo služi za gledanje video kaseta i DVD-ova..

I dobio je slučaj...

Dakle može se..ovo što ovi rade sa pretplatom je ustvari reket i protuzakonito je...
znam jednog koji je na pokusaj naplate pretplate od strane inkasatora rekao:"ne gledam htv,slobodno vi ukinite signal prema mojoj kuci"
studentica21 is offline  
Old 03.10.2006., 09:45   #50
Quote:
mwm kaže:
Brkaš pojmove, ovdje se radi o "poslovnim i drugim prostorijama i prostorima u kojima se obavlja ugostiteljska i turistička djelantost", a ne o mojem privatnom stanu ("dom" iz Ustava).
Pokušavam dati objašnjenje onoga što mislim da zakon kaže, bez mog osobnog mišljenja o njemu. Mislim da je prethodni citat zakona dovoljno jasan da se može shvatiti da ako se dio stana iznajmljuje, stan je podložan isnpekciji, bez obzira što je to nečiji dom (eto u citatu stoji i "prostorija i prostora u domaćinstvu"). Kako bi inače turistička inspekcija uopće funkcionirala, inspektor bi tražio sudski nalog jer je vidio strani auto parkiran u nečijem dvorištu?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 03.10.2006., 09:48   #51
Quote:
mwm kaže:
Kao što vidiš, porez naplaćuje DRŽAVA a ne HTV. Samim time tvoja teorija o plaćanju poreza na TV putem pretplate pada u vodu.
Pretplata je porez po svom smislu, ne po zakonskoj definiciji. Ona ima sve karakteristike poreza, tj. nameta na imovinu.
Vojky is offline  
Old 03.10.2006., 14:19   #52
pošto se bavim necim dijametralno suprotnim od prava možda pitam glupost ali mene buni sljedece:

ok ako državi placamo porez ona time ulaže u infrastrukturu, nudi nam neku zaštitu itd... ali ako placamo tv koji je razlog da to radimo? mislim a šta nam oni nude zauzvrat tako da mi to moramo platit??? ako nam nude program onda to možemo platit bilo kome a ne samo njima?



mislim da bi cjela nacija to trebala prestat placat, max do 30 kn mjesecno u našim uvjetima u državi a i programa. to da sam prisiljena platit 66 kn da bi vikendom uvecer mogla gladat fodora kako pjeva i pleše?
naomi is offline  
Old 03.10.2006., 14:22   #53
Quote:
naomi kaže:
pošto se bavim necim dijametralno suprotnim od prava možda pitam glupost ali mene buni sljedece:

ok ako državi placamo porez ona time izgraduje infrastrukturu, nudi nam neku zaštitu itd... ali ako placamo tv koji je razlog da to radimo???? mislim a šta nam oni nude zauzvrat??? ako nam nude program onda to možemo platit bilo kome (nova rtl) a ne samo njima?
Ovi drugi se nisu još dosjetili napisati svoj zakon. HRT-u plaćaš temeljem Zakona o HRT-u i veleumnog članka:

Članak 53.

(1) Vlasnici radijskih i televizijskih prijamnika na području Republike Hrvatske dužni su HRT-u plaćati pristojbu.

mwm is offline  
Old 03.10.2006., 14:44   #54
Quote:
mwm kaže:
Ovi drugi se nisu još dosjetili napisati svoj zakon. HRT-u plaćaš temeljem Zakona o HRT-u i veleumnog članka:

Članak 53.

(1) Vlasnici radijskih i televizijskih prijamnika na području Republike Hrvatske dužni su HRT-u plaćati pristojbu.

nebi se cudila da politicari tako pocmu i za svoje privatne firme zakone da gradani moraju platit mjesecno tako da oni nebi bankrotirali..

no još jedno pitanje od neznalice za pravo, samo sabor može mjenjat tu odluku jelda? a on to nece jelda?

i nepreostaje ništa osim udara na sabor?

ta ideje o jednoj slobodnoj (ne privatnoj) televiziji je skroz ok i placa se svugdje al za ovu našu televiziju nit je slobodna nit išta..
naomi is offline  
Old 03.10.2006., 14:54   #55
Quote:
naomi kaže:
nebi se cudila da politicari tako pocmu i za svoje privatne firme zakone da gradani moraju platit mjesecno tako da oni nebi bankrotirali..

no još jedno pitanje od neznalice za pravo, samo sabor može mjenjat tu odluku jelda? a on to nece jelda?

i šta preostaje osim udara na sabor?
Nadajmo se da će netko shvatiti da više ne živimo u jugovini, da je privatno vlasništvo amen u molitvi, da nisi više državni neprijatelj ako imaš tv prijemnik i da je zakon o HRT-u u najmanju ruku smiješan.
Do tada će HRT i dalje izračunavati visinu pretplate podijelivši svoje troškove sa brojem budala koji plaćaju.
mwm is offline  
Old 18.10.2006., 20:56   #56
Lijepi pozdrav evo da vam velim kako sam ja odjavio TV prvo sam otisao kod RTV mehanicara koji mi je dao potvrdu na kojoj je pisalo da TV nije vise moguce popraviti,sa tim papirom sam otisao na htv gdje sam predao papir oni su preuzeli papir i rekli da je to rijeseno i gotovo-nisam apsolutno nista platio.
maksica6 is offline  
Old 18.10.2006., 21:05   #57
Quote:
maksica6 kaže:
Lijepi pozdrav evo da vam velim kako sam ja odjavio TV prvo sam otisao kod RTV mehanicara koji mi je dao potvrdu na kojoj je pisalo da TV nije vise moguce popraviti,sa tim papirom sam otisao na htv gdje sam predao papir oni su preuzeli papir i rekli da je to rijeseno i gotovo-nisam apsolutno nista platio.
I u tome leži sva besmislenost zakona. Sada možeš imati još 56 prijemnika kod kuće - a to ti nitko ne smije provjeriti. Jer sud za to neće dati nalog za pretres...
Vojky is offline  
Old 18.10.2006., 21:54   #58
ja mislim da ako mi onaj lik za tv dođe još jednom u nedjelju ujutro da ću ga morati nakautirati
macaveli is offline  
Old 18.10.2006., 22:48   #59
meni odavno niko ne dolazi
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 19.10.2006., 09:28   #60
Samo da se pohvalim: i ja sam prije par miseci uspješno odjavila plaćanje pristojbe i to jednim običnim dopisom da sam prodale tv. Bilo je tako jednostavno da sam bila ljuta na sebe šta to nisam prije napravila.
splicanka4zagreb is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.