Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2008., 12:49   #21
Ja mislim da ovim "SrednjeEuropskim" forumskim cistuncima dodje da se samoubiju kada vide snimke ovog koncerta.
Il' se tjese da su ovo sve Hercegovacki i Bosanski katolici.

Tahvil-pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 12:53   #22
Quote:
deliriumtremens kaže: Pogledaj post
Bosjaci, a sta je to? Jel se to maže na hleb?
Inace Srbi i Hrvati (neki) su primili Islam jer nisu imali muda da se suprotstave Turskoj i zato što su tako dobijali privilegije. Onda je nastalo mešanje sa Turcima i postali ste Turci.
E jesu Srbi imali muda da se suprotstave Turskoj, od 1389. - 1867. (500 godina) Turci orgijali po Srbiji sto su htjeli i kako su htjeli.

Hrvati (u danasnjoj Hrvatskoj) jesu imali muda, 500 godina ih Turska nije mogla slomiti.

Bosnjaci, mi smo to radili malo pametnije - primis Islam, i Turci te ne diraju.

BTW, nikada Bosnjani, Bosnjaci, Bosanci (kako ho's) nisu bili Srbi - moze bit' ono po Sandzaku i nekako, ali s lijeve strane Drine samu u tvojoj masti
Dal smo Hrvati ili Bosnjaci, pa kao sto sam rekao, krv nije voda - jedina razlika je dvo-religioznost odn. danas dvo-nacionalnost.
Mujo Mujic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 12:59   #23
Quote:
Mujo Mujic kaže: Pogledaj post
E jesu Srbi imali muda da se suprotstave Turskoj, od 1389. - 1867. (500 godina) Turci orgijali po Srbiji sto su htjeli i kako su htjeli.

Hrvati (u danasnjoj Hrvatskoj) jesu imali muda, 500 godina ih Turska nije mogla slomiti.

Bosnjaci, mi smo to radili malo pametnije - primis Islam, i Turci te ne diraju.

BTW, nikada Bosnjani, Bosnjaci, Bosanci (kako ho's) nisu bili Srbi - moze bit' ono po Sandzaku i nekako, ali s lijeve strane Drine samu u tvojoj masti
Dal smo Hrvati ili Bosnjaci, pa kao sto sam rekao, krv nije voda - jedina razlika je dvo-religioznost odn. danas dvo-nacionalnost.

Mujo nema pojma istoriju.

Od 1389? Ti nisi čuo za Srpsku Despotovinu Stefana Lazarevića, koja je trajala do 1459 kada je palo Smederevo?
Inače, u toj Despotovini bila je i Semberija i Podrinje sa Srpskom Srebrenicom.
Tel Aviv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:03   #24
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Mujo nema pojma istoriju.

Od 1389? Ti nisi čuo za Srpsku Despotovinu Stefana Lazarevića, koja je trajala do 1459 kada je palo Smederevo?
Inače, u toj Despotovini bila je i Semberija i Podrinje sa Srpskom Srebernicom.
lazes ko "srbin" iako si najvirovatnije porijeklom Hrvat.
kakvi stefani i despoti?ako je uopce ikad bilo tako nesto kao"srba" onda ste famozne 1459 vec bili elitna turska pjesadija i pomocne cete(martolozi)
ivanivanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:04   #25
Quote:
Mujo Mujic kaže: Pogledaj post
Eh pa hebiga, Hrvati ipak imaju dvije ideologije:
- Hrvati = katolici
- Hrvati = katolici + muslimani + pravoslavci

Kod Srba postoji samo jedna ideologija:
- Srbi = pravoslavci (evo vidis sta Tel kaze)
Prihvatanje islamskog elementa u srpsku naciju bilo bi ravno samoubistvu te nacije.
Tel Aviv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:08   #26
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ovim "SrednjeEuropskim" forumskim cistuncima dodje da se samoubiju kada vide snimke ovog koncerta.
Il' se tjese da su ovo sve Hercegovacki i Bosanski katolici.


sta je tu cudno?

turski/arapski melos ima svugdje svoje ljubitelje.nije to samo fenomen kod katolickih i muslimanskih Hrvata.iako ja vishe preferirama izvorno Hrvatsko...gusle,diple,gajde,tamburica.

no,svak po svom shmeku.
ivanivanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:08   #27
Quote:
ivanivanic kaže: Pogledaj post
lazes ko "srbin" iako si najvirovatnije porijeklom Hrvat.
kakvi stefani i despoti?ako je uopce ikad bilo tako nesto kao"srba" onda ste famozne 1459 vec bili elitna turska pjesadija i pomocne cete(martolozi)
Znam ja da je tebi krivo što smo se mi od Turaka pa na ovamo proširili sve do Une i Korane, ali takav je život.
Tel Aviv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:12   #28
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Znam ja da je tebi krivo što smo se mi od Turaka pa na ovamo proširili sve do Une i Korane, ali takav je život.
jedino sto se je sirilo po Hrvatskim zemljama zapadno od subotice-zemuna-novog pazara su svetosavski talibani spc-e.
koji su imali odrijesene ruke od svojih gazda(osmana) da misioniraju Hrvate i prevode ih na grcki zakon(pravoslavlje).

jer su rimokatolici bili osmanski/turski neprijatelji,jer se nisu
pokoravali osmanima kao pravoslavci.
ivanivanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:18   #29
Quote:
ivanivanic kaže: Pogledaj post
jedino sto se je sirilo po Hrvatskim zemljama zapadno od subotice-zemuna-novog pazara su svetosavski talibani spc-e.
koji su imali odrijesene ruke od svojih gazda(osmana) da misioniraju Hrvate i prevode ih na grcki zakon(pravoslavlje).

jer su rimokatolici bili osmanski/turski neprijatelji,jer se nisu
pokoravali osmanima kao pravoslavci.
Od tih "hrvatskih" zemalja ostade samo kiflica.

Nikakvih prelaza Hrvata na pravoslavlje nije bilo.
Vi ste lijepo krenuli put pod noge u Burgenland i Zagorje, a mi se ljudski raširili na sve ovo žuto zapadno od Brčkog.

Karta ti sama kaže:
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...alektiStok.jpg

Krajišnici su svi potomci Srba istočne Hercegovine i Stare Crne Gore, a ne neki Hrvati.
Tel Aviv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:27   #30
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Nikakvih prelaza Hrvata na pravoslavlje nije bilo.
Vi ste lijepo krenuli put pod noge u Burgenland i Zagorje, a mi se ljudski raširili na sve ovo žuto zapadno od Brčkog.
Medju vaznije dogadjaje valja svakako zabiljeziti i PRELAZ JEDNOG DIJELA KATOLIKA U BOSNI NA PRAVOSLAVLJE. Presla je i skoro cijela Trebinjska biskupija u Hercegovini tokom XVI. i XVII. stoljeca. Katolicki narod ostao je bez svecenika usred ljutih progona. Pravoslavna crkva sklapa vec iza pada Carigrada kompromis sa Turskom carevinom i patrijarha Genadije dobiva cast turskog pase.

A narod Neretve i Popova pise 1629., da je veci dio katolika ovih strana otisao u skizmu. Sacuvan nam je dokumenat, kako je pravosl. vladika, valjda pri njezinu osvestenju, dao sastrugati krec s crkve, porusiti katolicke oltare i izbaciti napolje kosti katolickih pokojnika. Narod, ozlojeden, hoce da se vrati katolickoj vjeri, ako mu se pribavi stalan zupnik. Nazalost od toga nije bilo nista, i ti katolici ostase i dalje pravoslavnim. Sve ove vijesti donosimo prema spomenutoj studiji »Massenbeitritte...«, za koju je prvak srpske historiografije Stanoje Stanojevic (Jugosl. istor. casopis, III., 376) rekao, da je u cijelosti dokazala svoj predmet, a time i prelaz katolika trebinjske biskupije na pravoslavlje.

Quote:
Krajišnici su svi potomci Srba istočne Hercegovine i Stare Crne Gore, a ne neki Hrvati.
"srbi" istocne hercegovine su kao sto vidis gore,bili prvo Hrvati i katolici pa pravoslavci i "srbi".
ivanivanic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:37   #31
Quote:
deliriumtremens kaže: Pogledaj post
Ovo sto govoris je provokacija.
Bosnjaci su od svih naroda najvise izmesani sa Turcima, cak vise od Bugara i Albanaca.

Inace, u Srbiji je bio obicaj da se bance u sumu sve one koje su spavale sa Turcinom, pa cak i one koje su bile silovane (a tih je najvise bilo). Sto znaci da je broj polu Srba - polu Turaka mogao da bude manje od 0,3%.
Ili u prevodu, roditelji nisu dozvoljavali deci mesanje sa Turcima.

U Srbiji je narod puno više izmješan sa Turcima nego u BIH.Pogledaj genetski sastav Turaka i ostalih pa ćeš shvatiti da su Srbi najviše izmješani sa Turcima.Uostalom Turci su i puno duže bili u Srbiji nego u Bosni.
babaluj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:59   #32
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Prihvatanje islamskog elementa u srpsku naciju bilo bi ravno samoubistvu te nacije.
Samoubistvo srpske nacije bi bio odlazak muslimana u "hrvatsko cvijece", Hrvate, light-Hrvate, Hrvato-Bosance, ili neka druga rijec, nebitno...

To bi bio definitivni kraj Srbije s ove strane Drine (mozda ne za tebe u Semberiji, ali za East Krajisnike i East Hercegovce sigurno) i kraj svih nebuloza na Balkanu. To bi bio pocetak normalnog zivota ovdje...

Cak sta vise, mislim da ce se stvari odvijati u tom smjeru, jer mislim da je muslimanima sada 99% jasno da sa Srbima nema multi-kulti, tako da jedina opcija koja im preostaje jeste "hrvatsko cvijece".
Mujo Mujic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 14:04   #33
Quote:
Mujo Mujic kaže: Pogledaj post
Samoubistvo srpske nacije bi bio odlazak muslimana u "hrvatsko cvijece", Hrvate, light-Hrvate, Hrvato-Bosance, ili neka druga rijec, nebitno...

To bi bio definitivni kraj Srbije s ove strane Drine (mozda ne za tebe u Semberiji, ali za East Krajisnike i East Hercegovce sigurno) i kraj svih nebuloza na Balkanu. To bi bio pocetak normalnog zivota ovdje...

Cak sta vise, mislim da ce se stvari odvijati u tom smjeru, jer ja mislim da je muslimanima sada 99% jasno da sa Srbima nema multi-kulti, tako da jedina opcija koja im preostaje jeste "hrvatsko cvijece".
Mujo, Mujo, pa šta je sa bošnjaštvom? Odričete se svoje nacije da bi bili cvijeće? Pa to je karakteristično za vas, prvo vjera, potom nacija itd...

Zar je bošnjačkom imenu istekao vijek trajanja. 1993-2008
Pa nije ni punoljetan postao.
Tel Aviv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 14:35   #34
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Mujo, Mujo, pa šta je sa bošnjaštvom? Odričete se svoje nacije da bi bili cvijeće? Pa to je karakteristično za vas, prvo vjera, potom nacija itd...

Zar je bošnjačkom imenu istekao vijek trajanja. 1993-2008
Pa nije ni punoljetan postao.
Pa vidis, muslimani (95%) ti nisu toliko vezani za naciju (sto se tokom povijesti i pokazalo). Vjerovatno to Srbima/pravoslavcima izgleda kao perverzija, ali mi razmisljamo i osjecamo u potpuno drugacijim kategorijama nego vi. Tako da u sustini, to sto kazes "istekao vijek trajanja", ti je vrlo blizu istine...
Mujo Mujic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 14:52   #35
Quote:
Mujo Mujic kaže: Pogledaj post
Pa vidis, muslimani (95%) ti nisu toliko vezani za naciju (sto se tokom povijesti i pokazalo). Vjerovatno to Srbima/pravoslavcima izgleda kao perverzija, ali mi razmisljamo i osjecamo u potpuno drugacijim kategorijama nego vi. Tako da u sustini, to sto kazes "istekao vijek trajanja", ti je vrlo blizu istine...
E moj Mujo, nije to ni perverzno ni smiješno (vidim da se smiješ), no jadno i žalosno.

Ali i to je za očekivati.
Jer tu izmišljenu naciju "bošnjak" nema ništa što je sintetiše u jedno osim islama.
To su te potpuno drugačije kategorije o kojima govoriš. Ali nisu one drugačije samo Srbima, nego svima u Evropi.
Vi nemate istoriju, a ko nema prošlost, nema ni budućnost.
Vama istorija počinje od primanja islama.

Lijepo je sve to iskazao Meša Selimović:
A mi nismo ničiji, uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Zar je onda čudno što smo siromašni? Stoljećima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ni tko smo, zaboravljamo već da nešto i hoćemo, drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje nemamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo, najtužniji vilajet na svijetu, najnesretniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice a tuđe ne možemo da primimo, otkinuti a neprihvaćeni, strani svakome i onima čiji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Živimo na razmeđu svjetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo pametni iz prkosa.

Šta smo onda mi? Lude? Nesrećnici? Najzamršeniji ljudi na svijetu. Ni s kim istorija nije napravila takvu šalu kao s nama. Do jučer smo bili ono što želimo danas da zaboravimo. Ali nismo postali ni nešto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne možemo više nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaćeni. Kao rukavac što ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema više toka ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjećanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed, zato zadržavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rješenja. Preziru nas i braća i došljaci, a mi se branimo ponosom i mržnjom. Htjeli smo da se sačuvamo, a tako smo se izgubili, da više ne znamo ni šta smo. Nesreća je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i nećemo iz nje. A sve se plaća, pa i ova ljubav.




Jednom suncokreti, uvijek suncokreti.
Tel Aviv is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 14:58   #36
Tj. Bosnjastvo je rijec koja je odradila odredjene stvari ali odredjene i nije, i kao takvo je potroseno.

Recimo, rezultat koji se htio postici sa Bosnjastvom jeste ustvari inkorporacija Srba, Hrvata, i Bosnjaka u Bosance i Hercegovce (s obzirom da je integracija katolika, pravoslavaca, muslimana u Bosnace i Hercegovce bila nerealna opcija, zbog vec izgradjenog jakog nacionalizma srpstva i hrvatstva). Ali sada je ocito da to nece proci tako da ce se najvjerovatnije ici na druga rjesenja.
Mujo Mujic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 15:40   #37
Vidis npr., u duhu ove teme, intenzivno radimo na bosniziranju Hrvata

Na kraju ce katolici da budu nase "bosansko cvijece",

Sta's, taki smo ti mi suncokreti - perverzni.
Mujo Mujic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 15:42   #38
. . .
Mujo Mujic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 20:42   #39
Quote:
Mujo Mujic kaže: Pogledaj post
Pa tokom 5 - 6 stoljeca sluzenja pod dvije imperije, katolici iz Bosne su emigrirali u Hrvatsku, a muslimani iz Hrvatske u Bosnu.

Tako da je to vrlo vjerovatno u velikom procentu izmixan narod - jedina razlika je religija, ili danas nacija (kao moderni oblik religije). Krv je ostala ista...

S druge strane, Srbi(janci) bi svoju bracu po krvi morali traziti najvise u Turcima i Albancima.
E moj Mujaga u 5_6 stoljecu u Bosni su mogli zivjeti samo krscani, a muslimanima nije bilo ni traga. Islam i 7-stoljece imaju svezu!
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:53   #40
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
E moj Mujaga u 5_6 stoljecu u Bosni su mogli zivjeti samo krscani, a muslimanima nije bilo ni traga. Islam i 7-stoljece imaju svezu!
E jos kad bi ti znao koliko je dvaput po pe-sest... sve bi ti se samo kazalo...
Mujo Mujic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:07.