Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2009., 17:23   #61
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
f10exx , u jednojs tranoj zemlji , kad se parkiras , dode tip koji radi na parkingu i da ti karticu za parkiranje
naravno , i na tvom i njegovom primjerku uredno pise registracija vozila i vrijeme kad si dosao
kad odlazis , ti platis prema cjeniku i vremenu trajanja parkiranja - nema varijante u kojoj zakasnis 2 minute i budes "kaznjen"
nema nepoznanica , nema "kazni" i nema sanse da te ta firma ne tuzi za neplacanje pruzene usluge
ako je sve jasno (a trebalo bi biti), tada je sudac gotov s tobom nabrzaka, a cijena takve avanture je takva da to sigurno neces pokusati ponoviti

ovdje , ponavljam , nema meni koji kuki naplacivati neka firma nekakve kazne, jer u tom slucaju svaka firma moze to raditi , a mogu to onda i ja poceti primjenjivati , s tocno istim pravom koje imaju i svi ostali
-a koliko bi onda ljudi trebalo raditi taj posao da dočekaju sve koji se dođu parkirat po zgbu.??
-niko te nikada nije kaznio zato što si 2 minute zakasnio!! 100% tvrdim!
-zamisli si kaznu od 50kn npr.,dođeš u centar u 7 i ostaneš do 21 sat,uzimaš parking ljudima koji su voljni platit.....ali to je najmanji problem,veći je u tome da ti ako bi bilo takvo kažnjavanje ne bi imao mjesta nigdje za parkiranje u gradu,vjeruj mi.
-imaš garažu pa budi do zore ako želiš,svi bi mi voljeli pred birtiju u centru parkirat,pred dućan i slično,zar ne?
crovlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 17:26   #62
Quote:
igorHR kaže: Pogledaj post
Ovo i mene interesira.
Jucer ujutro u 5 sati sam nakon svadbe otisao do cure prespavati i onako umoran uopce nisam registrirao da sam se parkirao na parkiraliste sa naplatom. Parkirao sam u zelenoj (3. zoni) i ujutro nakon sto sam se probudio oko 8 sati kad sam skuzio da sam ostavio auto na naplatnom parkingu otisao sam dole do njega i docekala me uplatnica na 250kn.
Ok, razumijem da sam kriv, no na koji nacin mi imaju pravo naplatiti kaznu vise od 80x vecu od iznosa parkiranja jer u zelenoj zoni sat parkiranja kosta 3kn.
Imam li se pravo zaliti na iznos kazne jer smatram da je ovo cisto lihvarenje

mili prije nego si se išao parkirati u curu,morao si pratiti znakove po cesti,zar ne? znam da ti se žurilo i meni bi,kako to da nisi ušao u kontra smjer?vozač si tako da bi trebao znat da se moraju i ponekad znakovi pratiti!
crovlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 17:29   #63
Quote:
rrka kaže: Pogledaj post
Zaboravio sam platiti parkiranje i našao kaznu od 100 kn. Dali netko zna šta je bilo s onim da nije po ustavu naplaćivati toliko puta veće kazne od cijene sata parkiranja? Dali oni uopće šalju kazne sucu za prekršaje jer tako prije 2-3 godine nisam jednu platio, poslali mi opomenu i nikad ništa nakon toga!?
-ne postoji trenutno kazna od 100kn,150 ili 250 kn su kazne
-vjerovatno će ti ovrhu poslat
crovlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 17:30   #64
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
ako mi lupi kaznu od 150kn jer sam prekoračio vrijeme parkiranja koje sam platio ja se mogu žaliti i tražiti da mi naplate samo ono vrijeme koje sam "potrošio" na parkingu ili ima neka kvaka? hvala
-a kako bi ti njima (sudu) rekao ,majke mi bio sam još samo pola sata duže na parkingu???
crovlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 18:13   #65
Quote:
crovlado kaže: Pogledaj post
mili prije nego si se išao parkirati u curu,morao si pratiti znakove po cesti,zar ne? znam da ti se žurilo i meni bi,kako to da nisi ušao u kontra smjer?vozač si tako da bi trebao znat da se moraju i ponekad znakovi pratiti!
Naplata parkinga nije prometni znak.

Quote:
crovlado kaže: Pogledaj post
-ne postoji trenutno kazna od 100kn,150 ili 250 kn su kazne
-vjerovatno će ti ovrhu poslat
Dakako da postoji.Makni se malo van Zagreba.U Osijeku, Vukovaru i Vinkovcima je 60 kn.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 21:18   #66
ovako, dobila sam "čestitku" od Zagrebparking-a i to 250 + 20 kn troškova opomene, jer naravno nisam platila kaznu koju su mi zakačili na šajbu...

ok, jesam zaboravila platiti parking, sjetila sam se nakon sat vremena, poslala sms na 102, ali već je bilo kasno...

ima li netko koju pametnu kako da se pokušam izvući...budući da još uvijek imam pospremljenu onu poruku o plaćenom parkingu, da probam igrati na kartu kao poslala na vrijeme, ali operater zeznuo ili tako nešto...

ima li netko nekakvu šprancu prigovora na plaćanje takvih kazni, ili neki pametni savjet?
__________________
ne da mi se stavljati potpis....
dr.bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2009., 22:11   #67
Dosada kako je bilo s ZG Parkingom (prije nego se poceo spominjati ovaj zakon) nisu prihvacali nikakve prigovore, ali su prihvacali neke MOLBE. Npr. ja sam platio prvi sat parkiranja 8 kn mobitelom. Zatim sam bio u gužvi 5 minuta i zaboravio produžiti, a u to vrijeme sam dobio kaznu 250 kn. Ja sam 5 minuta nakon isteka prvog sata platio 8 kn za sljedeci sat, iako nisam vidio da sam dobio kaznu. Zazvao sam 01/4501 770 i objasnio im kakva je situacija, a oni su me uputili da pišem molbu za poništenje kazne i obecali da ce je ponistiti. Tako je i bilo. To mi je bilo cisto ok, al sad ne vjerujem da ce oprastati uz neke nebulozne izlike. Inace uvijek placam parking normalno ali nekad se tako dogodi il od nepaznje ili nesto iskrsne, a onda se sav izživciram kad vidim kaznu od 250 kn.


Sada sam dobio kaznu opet 250 kn, jer nisam platio parking kako sam imao hitan slucaj na policiji a mobitel nije bio uz mene. Proslo je 20 minuta otkako sam izasao i kupio parkirnu kartu na automatu ali kazna je vec bila zaljepljena. Nisam ih zvao ovaj put nekako čisto sumnjam da ce biti dovoljno opravdan razlog da mi oproste.
Pošto mi je žao ulagati novac u mrtvi kapital, trazim neki izlaz...
Ipak je 250 kn za neplacen parking PRESKUPO, toliko ne bi ni za sex platio! Da sam bezobrazan pa da izbjegavam placanje parkinga ni pola jada, al posto uvijek placam uredno propito me živcira ovako nekad kad se 'dogodi'.

Na temu; koliko sam razumio taj zakon nalaže da će se kazne i dalje normalno placati za neplacen parking, ali ne ce iznositi 250 kn, odnosno 31,25 puta vise nego sama cijena parkinga. Kazna bi trebala ukljucivati cijenu parkinga uz dodatni trošak kamata i eventualno neki sitan trošak kažnjavanja; dakle (bubam) za neplaceni parking u vrijednosti od 8 kn kazna bi mogla biti 15 kn. Kako ce ZG parking to urediti a da ne nastane kaos stvarno nije moj problem! Placeni su za to da se o tome misle!

ZG Parking ima rok prilagodbe do 31.12.2009., dakle po zakonu nije naodmet da novi sustav pocne primjenivati i vec danas, a taj navedeni datum je krajni dopusteni rok.
Eh sad, posto je taj zakon kako izgleda, nama svima drag najradije bismo se poceli na njega pozivati odmah i izbjegavali placati ove velike namete. Zanima me da li se tu stvarno ista moze napraviti? Pisati nekakvu kvazi žalbu pa otezati do 1.1.2010. i tada se pozvati na novi zakon? Bez obzira sto jos nije stupio na snagu, pozivati se na isti i nadati se svijetskom čudu? - ova pitanja ne postavljam radi sebe i svoje kazne vec mislim da bi opcije zanimale i ostali puk ovog foruma


Nadalje, imam jos jedno pitanje pa da ga utrpam u ovaj post; vidio sam kako neko dijete skida kaznu s auta koje ocito nije njegovo te se igra s njome...u biti s više njih...Sad me zanima kad bi ja dobio kaznu ispod brisaca, da je netko skine bez mog znanja, ja ne bi nista ni mogao platiti - tada bi dobio kaznu na adresu + troskove opomene. Sto bi trebalo napraviti? Platiti i kaznu i opomenu iako nije dobivena vlastitom krivicom ili zvat ZG parking i natezati svoju pravdu?
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 11:55   #68
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Naplata parkinga nije prometni znak.

ono limeno na stupovima dok ulaziš u svaku ulicu (nazovimo o znakom)te pozorava u kakvu ulicu ulaziš,te što se u njoj dešava,isto tako kada ulaziš na neke velike afaltirane ili slične površin...valjda si bio (ili kuio) u auto školi??

a moj odgovor igoru je zbog...
QUOTE:..Jucer ujutro u 5 sati sam nakon svadbe otisao do cure prespavati i onako umoran uopce nisam registrirao da sam se parkirao na parkiraliste sa naplatom. Parkirao sam u zelenoj (3. zoni)....


Dakako da postoji.Makni se malo van Zagreba.U Osijeku, Vukovaru i Vinkovcima je 60 kn.
mičem se ja iz zagreba često,ovdje se polmizira i problem je oko parkinga u zagrebu....
crovlado is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 19:34   #69
Kazne za parkiranje

Naplata parkiranih kazni protuzakonita je i protuustavna, odlučio je tako u ožujku Ustavni sud RH. Određen je i zakonski rok za prilagodbu, no građani nisu znali jesu li tom periodu dužni plaćati kazne koje izriču parkirna poduzeća. Nisu dužni plaćati - potvrdio je za HTV sudac Ustavnog suda Marko Babić.

Ono o čemu građani moraju voditi računa jest da su dužni platiti iznos parkiranja, ali ugovornu kaznu nisu dužni plaćati naprosto zato što Zakon o obveznim odnosima zabranjuje naplatu ugovorne kazne kada su novčane tražbine u pitanju, kazao je Babić.

Parkirne karte čine 20 posto gradskih proračuna, a u Zagrebu iznose i do 250 kuna. Tako Zagrebparking godišnje uprihodi oko 20 milijuna kuna. Direktor Zagrebparkinga i predsjednik Hrvatske parking udruge Mate Kraljević šokiran je. Najavio je kako se nada da će se nastaviti raditi kao i do sad. U protivnom, kaže, radi se o anarhiji.

I splitski parkirni koncesionar trpi milijunsku štetu jer je i Županijski sud u Splitu naplatu parkirnih kazni u Omišu proglasio nezakonitom. Stoga ondje već traže model da svoj pravilnik usklade s odlukom Ustavnog suda. Prema riječima direktora Prometa Igora Vitića sadašnje kazne platit će se sigurno samo će se one zvati drugačije.
agent is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 10.09.2009., 21:13   #70
Dobio sam 2 kazne za neplaćanje parkiranja u 3 mjesecu. Nisam ih platio pa sam nakon 2 mjeseca dobio opomenu (prijetnja ovrhom itd). Uputio im dopis sličnog sadržaja kao što je naveo Babić. Nakon toga me više nisu kontaktirali itd.
Par ljudi znam koji su završili na sudu (došle su im ovrhe) i sud je presudio u njihovu korist.
Nekada zaboravim produžiti platiti parking (plaćam mobom), i to zakasnim za 1-2 sata, ali kaznu mi ne stavljaju.
U Rijeci (Rijeka parking) do 300,00 kn ne šalje ovrhe, a sada kada im to na sudu pada i od toga polako odustaju.
__________________
Be present, it's a gift.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 02:33   #72
ovakav sistem kažnjavanja ljudi za neplaćanje usluga parkinga ili zato što npr. nisu produžili parking je pljačka. da ne govorimo što je protuzakonito.

primjenite taj isti sistem na bilo koji drugi segment svog života. npr. niste platili struju na vrijeme. a u općim uvjetima HEPA piše da ako ste zakasnili s plaćanjem računa za struju, onda ste dužni platiti ugovornu kaznu od 300 KN za svaki dan zakašnjenja! i naravno, zateznu kaznu na to.

ili, niste platili komunalnu naknadu, jer vam nije stigla plaća na vrijeme. ali, bandić je nrp. propisao da ako niste platili na vrijeme, da ste u tom slučaju dužni platiti "ugovornu kaznu" od 500 KN.

to je zabranjeno svakome, takva praksa je apsolutno zabranjena svakome, jer tako piše u zakonu o obveznim odnosima!. jedino se to je toleriralo koncesionarima parkinga. zašto? pa, zato jer su i gradovi i vlada i suci i svi redom na oba oka žmirili na pljačku građana. novce su našli takorekuć na asfaltu koji su pretvorili u tvornicu novca.

nisam za anarhiju, i parking se mora plaćati. ali se i mora postaviti na neke normalne i zakonite osnove.

1. naplata parkinga ne smije biti u koliziji sa zakonima
2. naknada za parking mora biti u nekoj korelaciji sa vrijednošću te usluge i životnim standardom ljudi
3. parking zone trebaju biti u onim dijelovima grada u kojima se treba forsirati javni gradski prijevoz (centar). tamo gdje ga nema ili gdje je loše organiziran, ljudima se mora ostaviti opcija vlastitog prijevoza. jebate, parking zone su sad došle skoro do periferije (plac u dubravi npr. u zagrebu, na fucking periferiji).
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 09:35   #73
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
nisam za anarhiju, i parking se mora plaćati. ali se i mora postaviti na neke normalne i zakonite osnove.

1. naplata parkinga ne smije biti u koliziji sa zakonima
2. naknada za parking mora biti u nekoj korelaciji sa vrijednošću te usluge i životnim standardom ljudi
3. parking zone trebaju biti u onim dijelovima grada u kojima se treba forsirati javni gradski prijevoz (centar). tamo gdje ga nema ili gdje je loše organiziran, ljudima se mora ostaviti opcija vlastitog prijevoza. jebate, parking zone su sad došle skoro do periferije (plac u dubravi npr. u zagrebu, na fucking periferiji).
1. Sto se toga tice, tu i postoj iinicijativa da se zakon prilagodi i problem rijesi.
2. slazem se
3. i s ovim se slazem
4. dodao bih d aje ovo sa nasim zonama stvarno idiotski jer netko iz savske moze besplatno parkirat i u draskovicevoj ali i u novom zagrebu. Zaista nista ne govori protiv toga da svaki kvart bude jedna zona.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 09:58   #74
ajd ak si frajer, prekoraci vrijeme u garazi,
i sto se dogodilo? nema kazni. wow! gdje je razlika!?
zasto bi trebalo biti mjesta za parkiranje? cemu uopce naplata kad mi svaki put izraubaju auto zbog sirine mjesta...
__________________
FUCK YOU, I WON'T DO WHAT YOU TELL ME!!! MOTHERFUCKER!!! UGGH!!!
Mandrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 10:03   #75
Dobro, i kaj sad? Obzirom da nam je država dost nesređena, jel treba plačat kazne ili ne?
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 10:21   #76
ovo i mene zanima. dobila sam kaznu i jucer opomenu, da li da platim ili ne
top-secret-koka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 10:25   #77
Ne.
Plati samo parkirnu kartu.
__________________
Be present, it's a gift.
cincilator is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 15:12   #78
Svi pravilnici gradova i općina o naplati parkiranja, koje je Ustavni sud ocjenio neustavnim, prestaju važiti tek 31. prosinca 2009. Do tog su datuma oni na snazi i obvezuju sve na koje se primjenjuju, priopćio je Ustavni sud.

Izjava suca-izvjestitelja, emitirana u jučerašnjem Dnevniku, bila je vezana uz pojedinačne sudske postupke pred redovnim sudovima, a ne uz odluku Ustavnog suda.

Ustavni sud upućuje ispriku građanima ako je izjava pogrešno shvaćena, navodi se u priopćenju koje je potpisala predsjednica Suda Jasna Omejec.
ex Medeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 15:17   #79
Quote:
Medeni kaže: Pogledaj post
Svi pravilnici gradova i općina o naplati parkiranja, koje je Ustavni sud ocjenio neustavnim, prestaju važiti tek 31. prosinca 2009. Do tog su datuma oni na snazi i obvezuju sve na koje se primjenjuju, priopćio je Ustavni sud.

Izjava suca-izvjestitelja, emitirana u jučerašnjem Dnevniku, bila je vezana uz pojedinačne sudske postupke pred redovnim sudovima, a ne uz odluku Ustavnog suda.

Ustavni sud upućuje ispriku građanima ako je izjava pogrešno shvaćena, navodi se u priopćenju koje je potpisala predsjednica Suda Jasna Omejec.
Meni uopce nije jasno kako oni mise sprijecit kaos na parkinzima ako na smiju naplacivati kazne. Ili zaposlit dovoljno ljudi da doslovno se svakih 15 min provjerava jel tko parkiran, ili ce ljudi jednostavno parkirati, a ovi ti ne mogu naplatiti kaznu vec samo cijenu parkiranja. Dakle sustav APP, ja cu parkirat i ne platit, a onda ako me i ulove platit cu taj sat i gotovo. A tako sustav ne moze funkcionirat. Jer to sto netko napravi kad parkira bez da plati nije kasnjenje u placanju, vec cista kradja, jer nije imao ni namjeru platiti.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 15:20   #80
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
ovakav sistem kažnjavanja ljudi za neplaćanje usluga parkinga ili zato što npr. nisu produžili parking je pljačka. da ne govorimo što je protuzakonito.

primjenite taj isti sistem na bilo koji drugi segment svog života. npr. niste platili struju na vrijeme. a u općim uvjetima HEPA piše da ako ste zakasnili s plaćanjem računa za struju, onda ste dužni platiti ugovornu kaznu od 300 KN za svaki dan zakašnjenja! i naravno, zateznu kaznu na to.

ili, niste platili komunalnu naknadu, jer vam nije stigla plaća na vrijeme. ali, bandić je nrp. propisao da ako niste platili na vrijeme, da ste u tom slučaju dužni platiti "ugovornu kaznu" od 500 KN.

to je zabranjeno svakome, takva praksa je apsolutno zabranjena svakome, jer tako piše u zakonu o obveznim odnosima!. jedino se to je toleriralo koncesionarima parkinga. zašto? pa, zato jer su i gradovi i vlada i suci i svi redom na oba oka žmirili na pljačku građana. novce su našli takorekuć na asfaltu koji su pretvorili u tvornicu novca.
To uopce nije isto. Jer kad ti ne platis parkiranje, to nije kasnjenje s placanjem, nego izbjegavanje placanja, ti zapravo ne registriras svoju potrosnju, dakle potpuno isto kao kad utajis porez, ili krades struju mimo brojila. A za to itekako postoje kazne.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.