Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2010., 22:41   #241
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Može, pogotovo ako je spor samo u godinama zapriječenim za pojedina kaznena djela ili za točnu kvalifikaciju kaznenog djela. Npr., slična situacija kao i malo iznad. Vidiš počinitelja kako bakici otima torbicu i protumačiš to kao razbojništvo. Izuzetno teško kazneno djelo s elemetnima nasilja. Zadržiš počinitelja, a policija događaj kvalificira kao krađu (puno lakše djelo). Ispada da si bio u zabludi što se tiče težine kaznenog djela, ali opet nisi kriv za zadržavanje počinitelja, obzirom na svoje poznavanje materije i okolnosti samog djela.
Zar ne bi u ovom slučaju osoba bila u zabludi o činjenicama a ne u zabludi o pravu?
Osoba zna kako glasi zakonska odredba, tu kod nje nema zablude( zna kada smije a kada ne smije zadržati počinitelja) ali je krivo protumačila situaciju i pogrešno smatra da su se ispunile pretpostavke da se djelo okarakterizira kao djelo kod kojega osobu može zadržati- dakle nalazi se u zabludi o činjenicama a ne u zabludama u pravu

Zapravo, kazneni zakon se pri uređivanju ovakvih situacija ne koristi pojmovima zablude o činjenicama i zablude o pravu nego kaže:
" Nema kaznenog djela iako je njegova zakonska obilježja počinitelj ostvario s namjerom, ako je u vrijeme počinjenja djela pogrešno smatrao da postoje okolnosti prema kojima bi djelo bilo dozvoljeno da su one stvarno postojale. "
Elsinore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2010., 00:48   #242
Ja sam jednom u Konzumu, došla s vrećicom u kojoj je već bilo mlijeko iz drugog dućana. Nema veze, što sam kupila hranu u vrijednosti 300 i više kuna, te babe su se skupile oko mene i optužile me za to mlijeko. Da sam bila pametnija, trebala sam samo izaći iz dućana. To ti je moderni kapitalizam. Užasne su te prodavačice, ako im je nešto čudno.
ewrwr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 11:01   #243
nisam dugo bio na ovoj temi, ali vidim da se razvila...štoviše toliko se razvila da bi je definitivno trebalo preimenovati u "neugodnosti u dućanima"...

ovako ispada da se u naslovu imenuje samo DM, a ostavljaju se postovi o "dogodovštinama" iz raznih dućana...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 15:31   #244
Quote:
Elsinore kaže: Pogledaj post
Zar ne bi u ovom slučaju osoba bila u zabludi o činjenicama a ne u zabludi o pravu?...
To je već malo previše za mene. Uzeo sam slučaj smo kao primjer.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 02:24   #245
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Ja na pravu volim postavljati filozofska pitanja.

Kako ćemo tretirati trgovku koja meni nehotice "ukrade" 100 kuna, recimo dam joj 200 za račun od 74, a ona meni vraća 26. Ili namjerno istu ambalažu riba otkucava po skupljoj cijeni. Ja uvijek odvojim na hrpe: dvije Eva tune, dvije skuše, dvije sardine. Ista je boja, ali ona uvijek sve navede kao tune.
Nisam ja prva i nije to bilo jednom. Ima ljudi, naivnih dobričina, koji dobro ni ne paze, takve prevari čim se okrenu.

Zašto zaštitar ne bi nju uklonio s radnog mjesta, zadržao i čekao policiju, jer mogu dokazati krađu. Mislim u čemu je razlika, recimo on klincu nađe kinder - čokoladu u đepu, klinac vrati na mjesto i nikom ništa. Ja nju nađem da mi krade deset, dvadeset kuna, ona kaže: Oprostite, ako i to, i nikom ništa.


To je jedan od rijetkih dućana gdje moj slijepi frend prevaren, zato mi se posebno gadi. O jednom Konzumu se radi.

Prvo da odgovori na jednostavno pitanje, a to je zašto zaštitari ne kontorliraju prodavačice da li će hotimično ili nehotično oštetiti kupce i za svaki pokušaj zvati policiju;
pa odgovor je tako jednostavan; zatoi jer firma plaća čovjeka da kotrolira druge da ne kradu od firme, mislim di ti živiš, pa neće firma plaćat čovjeka da kotrolira nju samu da ne ošteti nekog drugog.
Izvoli ti platit svog čovjeka koji će biti kraj tebe i paziti da se prodavačica ne zabuni.
Meni su najčudniji ljudi koji očekuju od nekoga nešto ššto sami nikada ne bi za drugoga napravili. Ja sam siguran da ti ne bi nikada plaćala zaštitara koji bi pazio na tebe da ti slučajno ne pogriješiš i slučajno ne oštetiš nekog drugog.
SVako pazi na sebe i ima pravo na zaštitu svoje imovine.
Imaš i ti oči, kad već ne možeš ili nećeš paziti drugog da čuva tvoju imvinu.

Druga stvar, što je sa svim silnim parama kad prodavačica umjesto pedeset tri kune vrati stiopedeset tri, jer pogrešno zabrije da si joj dala dvijesto, a ne sto kolko si joj stvarno i dala.
A ti onda veselo "slučajno" ne primjetiš kako se je prodavačica oštetila, a ti sva vesela kako je prodavačica od umora tako fino popušila krvavo zarađene pare.

Stvar treća, čak i da kamera evidentira da ti je prodavačica dala krivo (premalo) novca, nema smisla zvat policiju ni osnove za sud jer se namjera prodavačice ne može znat/dokazat.
No, kad se tebi nađe nešto u džepu čega nema na tvom računu - namjera je jasna!
No, ne brini, nisi ti ništa u slavnijem položaju, jer ni da te uhvate da stavljaš u novčanik više para nego bi trebala, jer se ptodavačica zabunila nema osnove za tužbu protiv tebe - jer ti ne mogu dokazat namjeru!
gaupegaupe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 22:50   #246
Pa ne mora sve biti tako crno... Elan u Ljubljani prije nekoliko godina. Kupim za sina kompletnu skijašku opremu, platim na blagajni i izlazimo van. Onaj alarm počeo pištati ko blesav. Stanemo i vratimo se. Ostavimo torbe s kupljenim. Pišti opet. Zaštitar došao i dođemo do zaključka da sin ima nešto. Vjerujem sinu da ne bi ukrao, ali opet mi svašta krenulo po glavi. Pregledamo džepove jakne, povadimo par sitnica... pišti opet. Skinemo jaknu... pišti opet. U međuvremenu došao šef trgovine ... meni postalo čak i zabavno. Na kraju ode zaštitar po ručni skener i otkrije naljepnicu s kodom u iznošenoj tenisici. To je sve skupa trajalo nekih pet minuta. I izvinjava se zaštitar, izvinjava se šef i odlazi do blagajne (nakon što je vidio da smo potrošili nekih osamstotinjak eura) i sinu nosi skijašku kapu... i to ne jeftinu ... i poklanja mu je.
Natovarimo stvari, krenemo prema izlazu... kad opet pišti. Kapu nije provukao kroz skener ....
Trampy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2018., 15:08   #247
naravno kad je on šef i tu kapu će stavit u otpis il itrošak ili kaj već...blagajnica bi dobila kaznu, 15% od plaće a možda i opomenu pred otkaz...a sad je šef ispo frajer...
k-kekec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 13:03   #248
Question

Kupila sam cipele u outletu i rečeno mi je da će možda negdje pištat zbog koda koji ima u peti cipele, ali da oni to ne mogu maknut i (kod njih na izlazu nije pištilo) i sve ok, dok nisam otišla u drugu trgovinu i odmah je zapištilo, radnice sletile na mene i tako ja njima objašnjavam da sam im tek kupila i račun pokazujem.. Užas, tek zakoračila i ove me spopale...

zanima me jel se može negdje uklonit taj kod sa odjeće obuće?
mrsmi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:03.