Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2004., 20:53   #1
do kada mislite dojiti?

Ili do kada namjeravate, bude li sve islo kako treba? Pitanje upuceno sadasnjim dojiljama i onim bivsim. Dojim 3 mjeseca i preda mnom je ajde recimo jedno putovanje, hotelski smjestaj od par dana i pojma nemam kako bi to organizirala uz bocice, podgrijavanja itd. ovo se malisa samo pristeka, bilo gdje i bilo kada i sve pet

O onome koliko je to zdravo i vazno za bebu necu, to vec znate.

Rado bih dojila do godinu dana a mozda i duze jer se tako rijesava i problem onog pravo odmora, krajem ljeta. Ne mislim poceti dohranu prije pocetka 6 mjeseca zivota.

Za sada raste ko germa i ocito mu dojiti pase

a pase i mami, otisle sve kile dole

Koji problemi me ocekuju u kasnijoj fazi,s to je mamama koje dugo doje poslije bilo tesko? Iskustva? Kako ste prestali s dojenjem? Vi ste inicirali ili dijete?

Znam jednu mamu koja doji evo vec 18 mjeseci uspjesno, sad jos samo ujutro i navecer, da se pomaze, ima li takvih iskustava?

Hvala
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 21:29   #2
Pa jel ide malac s tobom na put?
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 21:35   #3
Quote:
Lilly kaže:
Pa jel ide malac s tobom na put?
ma idemo svo troje i cucak i ne vracamo se

Al nije to bilo pitanje, nego su me zanimala iskustva uspjesnih dojilja, posebno onih koje su dojile godinu dana ili duze.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 22:01   #4
Evo ja dojim godinu dana,za sada samo jednom dnevno,jednom u toku noći i ujutro kada se tek probudi.Za sada nam ide dobro.Dojiću dok ona bude htjela,nije mi to problem.
A imali smo malih problema kada smo počeli sa dohranom,pa je tada trebalo neko vrijeme da sve to uskladimo i naravno kada su joj počeli rasti zubi ,tada sam skoro odustala od bolova ali ipak smo pregrmili tako da sada zube ni ne osjećam,pa čak i kada me ugrize
Soleiol is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2004., 22:15   #5
Samo naprijed Winni mada bocice nisu teske za organizirati na putovanju. Termos boca s prokuhanom vodom i to je to.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 00:38   #6
Ja sam mog sina dojila do 2 godine.
Do 6 meseci(bogami i 7)nista osim dojenja(sem sokova), mali je napredovao po1,5 mesecno,do 9 meseci se i nocu budio da jede,s time da je produzavao vreme postepeno na 3 pa na 4 pa 5 sati....savetovali me da mu dam vode nocu,jeddnomj pokusala,nije hteo ((bocicu nije nikada prihvatio,vise kao igracku) pa sam odustala dok sam nije izbacio taj nocni podoj.

Do godinu je sisao intenzivno (jedno 4-5 puta dnevno),jedino je bio problem jer nije hteo da prihvati cvrstu hranu,secam se kada je prvi put okusio krompir (imam i snimljeno)

Posle se to proredilo na ujutro +dorucak,oko podneva(znao je da zaspi kada sisa) i uvece pre spavanja,posle samo ujutro i uvece pa na kraju samo uvece i tako do 2 godine

Zadnjih mesec dana je bilo svako drugo vece i jednog dana kada smo stali,nikad nije ni trazio

Sada sam opet trudna e4vo osmi mesec i nameravam opet "dugo" dojiti
SaraTroroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 05:43   #7
JA cu dojit koliko bumo obje htjele i ako bog da da sve bude OK.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 10:51   #8
hvala cure pogotovo mi ove mame koje su dojile preko godinu daju poticaj
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 11:12   #9
S obzirom da dojiš, i to vrlo uspješno nemaš apspolutno nikakvih razloga za brigu na putovanjima!
Mali ima podgrijan obrok kad god se zaželi, čak mu ni tekućina (voda, čaj) ne treba.
Imunitet mu je visok s obzirom da je isključivo na tvom mlijeku.
Ma, uživaj, poslije će biti nešto kompliciranije, ali i dalje možeš biti mobilna s obzirom na kvalitetne baby papice u bočicama, koje se lako podgriju.
__________________
Pinta. Nina. Santa Maria. (Into eternity)
maristella69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 15:54   #10
Quote:
Rita kaže:
JA cu dojit koliko bumo obje htjele
rita jel ovo znaci da znas da je cura
nisam vidjela ako jesi i prije pricala o tom
cestitam

a glede dojenja
nazalost zbog teska poroda i komplikacaja i umora, meni je mlijeko nakon 15 dana postepeno nestalo
tak da nisam mogla vise dojiti

a mislim da bi 6 mjeseci minimum bio
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 17:36   #11
Mislila sam da ti ides bez njega, onda bi imala problem, doduse ne ne rjesiv ali ipak problem. Obzirom da i malac ide nemas se sta brinuti.

Mi smo dojili skoro 2,5 godine.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 17:39   #12
Ponovo procitah ovo o putu i skuzih da sam prvi put pogresno skuzila. Mislila sam da ocekujes tada probleme a ne da ti zapravo jer ces tih par dana moci dojiti umjesto da se zezas sa bocicama.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 18:02   #13
Quote:
Lilly kaže:
Mislila sam da ti ides bez njega, onda bi imala problem, doduse ne ne rjesiv ali ipak problem. Obzirom da i malac ide nemas se sta brinuti.

Mi smo dojili skoro 2,5 godine.
dal ja mogu nesto uciniti ( osim dojiti naravno ) da produzim taj period?

Mislim sljedece godine poceti raditi pa me malo strah da to ne bude kraj dojenju.

Ovi koji vise ne doje, kako ste prestali? Jel to dijete samo inicira?

Zeljela bih i uz posao zadrzati barem jutarnje i vecernje dojenje da si nadoknadimo ovo vrijeme koje me nema ( on bi tad trebao biti godinu dana star) a ja bih trebala raditi 6 sati dnevno.

Ja nekako brijem da ove mame koje su dugo dojile, to vise ovisi o mami nego o bebi ?
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 18:44   #14
I ja bih sama koji put voljela znati do kada cu dojiti, ali eto, ne ovisi o meni, nego o gospodicni koja moje cice smatra svojim iskljucivim vlasnistvom .

Nisam se nikad svjesno pripremala na produzeno dojenje, ali nisam htjela niti na silu prekidati. Kad smo dosli do godinu dana, pocela sam sa sistemom: ne nudi, ali niti ne uskracuj. Tako da mala dobije kada trazi, a to je uglavnom 2-3 puta na dan.

Ne predstavlja mi nikakvo opterecenje, ako me nema, niti ne trazi i ne ponasa se kao da joj nesto fali.

O prednostima dojenja do godinu dana necu sada, svi sve znamo, a sto se tice produzenog dojenja i to za mene ima svojih prednosti: Npr. ako je bolesna i nista nece jesti, dojiti hoce i vidim da ju to mlijeko, koliko ga vec ima, uvijek nekako "podigne", ako padne i udari se, dosta je da mama digne majicu da plac prestane...
I tako.. vidim da ju veseli, ona je ko mali junkie, kad dobije svoju porciju, odmah joj se raspolozenje popravi . Pa mi se ne da prekidati.
A i nece piti kravlje mlijeko, samo sto pojede sa cokolinom i slicnim cerealijama, tako da ovako bar jos malo dobije.
Ja imam dojam da tog mog mlijeka ima jako, jako malo, jer se to njeno dojenje svodi na ukupno mozda 5 minuta na dan, ali valjda je ritual ono sto ju veseli.

Odgovor za Winonu u vezi odlaska na posao: Koliko cujem i vidim od drugih mama, mozes ti ici na posao i dojenje ujutro i navecer tjerati par godina. Nece se mali buniti, bez brige. Jedino sto moras racunati da ce ti se vjerojatno bacati na cicu cim se pojavis na vratima nakon posla.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 20:31   #15
Wini evo ti jedan link mozda nades nesto zanimljivo.
SuzA is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 20:58   #16
hvala SuzA

bigblue ovo sam cula od mama koje poznam, kazu ni cipele ne stignu izuti,sve mora cekati, prvo cicu na sunce
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 21:47   #17
Meni je tata bio doktor i od njega znam da u prolece-leto nije dobro prekidati,nego sacekati bar do jeseni
SaraTroroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 21:52   #18
zasto ? Daj pliz pojasni
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2004., 22:33   #19
Pa navodno je leti organizam podlozniji da zakaci neke crevne bolesti ili tako nesto ako se prekine dojenje,mamino mleko stiti crevnu floru,da li se to u medjuvremenu promenilo ne znam(to je on mami govorio kada sam ja bila beba )
SaraTroroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2004., 01:08   #20
Quote:
Winona kaže:
dal ja mogu nesto uciniti ( osim dojiti naravno ) da produzim taj period?

Naravno da mozes. Iskljuci bapske price i ukljuci svoje instinkte. Uz to dobro promatraj dijete i sve ce ti se samo kasti. Zaboravih i edukaciju. No, dobro, to se podrazumjeva.

Kad dode problem period kao sto je recimo povratak na posao, ako fakat hoces dojiti, onda sve podredi malcu i dojenju. Gledaj njega i prema njemu se ravnaj. Cista intuicija. Ok je da prikupljas iskustva drugih ali budi spremna da ces ti mozda raditi stvari skroz drugacije.

Imaj u glavi periode pojacanog rasta i osnovni zakon koji tada vrijedi: ponuda i potraznja. Ako trazi daj.

U neka doba ce biti prehladen, mozda nece htjeti jesti, ne tjeraj da zvace tamo neke sendve i muci se s tim, daj da doji. Mi bi u takvim periodima i po nekoliko dana prelazili na iskljucivo dojenje. I znala sam da se ne moram brinuti, da ce brzo ozdraviti, da mu ne prijeti dehidriranje ili tako nesto.



Mislim sljedece godine poceti raditi pa me malo strah da to ne bude kraj dojenju.


Ne mora biti. Do tada se stignes pripremiti. Dobro je sto skupljas info dovoljno unaprijed.


Ovi koji vise ne doje, kako ste prestali? Jel to dijete samo inicira?

Moj nije ali ne stignem sad pisati, predugo bi bilo.

Zeljela bih i uz posao zadrzati barem jutarnje i vecernje dojenje da si nadoknadimo ovo vrijeme koje me nema ( on bi tad trebao biti godinu dana star) a ja bih trebala raditi 6 sati dnevno.

U Nl postoji zakon po kojem je poslodavac obavezan placati odredeni broj sati koje mama moze potrositi na hranjenje djeteta-bilo 'uzivo' dojenjem bilo da to vrijeme provodi izdajajuci se. Raspitaj se kako je to kod tebe sredeno jer ti to prakticno znaci da od tih 6 mozda mozes raditi 4 ili 3 a ostalo ti ide u te placene sate. Tako si na vrijeme kuci da hranis. Raspitaj se.

Ja nekako brijem da ove mame koje su dugo dojile, to vise ovisi o mami nego o bebi ?

Kako mislis?
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.