Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2012., 17:34   #81
Jedno pitanje vezano za parkiranje: danas mi je pauk dignuo auto pa mi nije bilo jasno radi čega. Auto je bio parkiran na pločniku, ispred auta je bilo barem 2 i po metra mjesta za pješake, invalide i majke s kolicima, a auto nije bilo na kolniku niti stražnjim gumama i tako nije ometalo promet. Zna li mi netko reći kada je parkiranje na pločniku dozvoljeno, a kada ne?
Ja sam bila uvjerenja da ako nema znaka zabranjenog parkiranja, ne ometam promet i ne smetam majkama s kolicima i invalidima, mogu tu parkirati. Može li me netko uputiti na nekakav članak zakona koji govori o parkiranju na pločniku?
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 20:06   #82
Članak 82.
10) na nogostupu i pješačkoj zoni,

2. Iznimno od stavka 1. ovoga članka, na mjestima iz točke 10. ovoga članka, zaustavljanje je dopušteno ako je za kretanje pješaka ostavljeno najmanje 1,6 m širine na površini za kretanje pješaka, s tim da ta površina ne može biti uz rub kolnika. Pod istim uvjetima može se i parkirati ako je to dopušteno prometnim znakom.

Članak 84.
1) Policijski službenik ili službenik jedinice lokalne samouprave, naredbom će odrediti da se vozilo premjesti na drugo mjesto....

3) na nogostupu ako pješak prilikom kretanja mora zbog vozila silaziti na kolnik ili drugu površinu (slobodan prolaz između parkiranog vozila i zgrade manji od 100 cm)
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 20:10   #83
Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
...
Na žalost, ne možemo ti niti mi ovako napamet odrediti zašto. Jesi li dobila kakav papir kada si ga preuzimala, tj. znaš li po kojem članku kojeg propisa si kažnjena?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 20:36   #84
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Na žalost, ne možemo ti niti mi ovako napamet odrediti zašto. Jesi li dobila kakav papir kada si ga preuzimala, tj. znaš li po kojem članku kojeg propisa si kažnjena?
Evo muž je bio preuzeti auto, ne piše ništa o tome temeljem kojeg članka, samo da je preuzeo auto. Na šalteru su mu rekli da sam parkirala na pločniku na mjestu gdje je blizu autobusna stanica na kolniku i da se tu ne smije parkirati, ali da će mi oprostiti kaznu jer sam trudna?! Tako da je platio samo "uslugu premještanja" 350 kuna.
Sad meni nije jasno:
1. Da li postoji neki članak koji spominje parkiranje blizu autobusne stanice?
2. Odakle pauk službi pravo da oprašta policijske kazne?
3. Zašto ne piše temeljem čega me kažnjava, nego mi to usmeno priopći tip na odlagalištu?



EDIT: Evo i slike parkinga, na google maps je neki auto parkiran točno gdje sam i ja bila kad me digao.
http://imageshack.us/photo/my-images/545/parkingh.png/
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.

Zadnje uređivanje keksić2 : 25.09.2012. at 20:45.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 20:50   #85
Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
2. Odakle pauk službi pravo da oprašta policijske kazne?
žali se na ovaj dio
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 20:54   #86
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
žali se na ovaj dio
Ovo me zanima zato što bi moglo biti da nisu ni imali pravo kad su digli auto, ali eto, oprostit će mi kaznu pa da ne žalim se platim im dio, i to onaj dio koji njima ide u džep, i to bez ikakvog kontakta s policijom.
Mislim, na što da se žalim kada ne znam ni temeljem čega mi je diglo auto?
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 00:55   #87
Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
Ovo me zanima zato što bi moglo biti da nisu ni imali pravo kad su digli auto, ali eto, oprostit će mi kaznu pa da ne žalim se platim im dio, i to onaj dio koji njima ide u džep, i to bez ikakvog kontakta s policijom.
Mislim, na što da se žalim kada ne znam ni temeljem čega mi je diglo auto?

pa to, i meni je sumnjivo kako to pauk oprašta policijski dio kazne, dobro provjeri jesu li ti uopće smjeli dizati auto
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 09:06   #88
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
pa to, i meni je sumnjivo kako to pauk oprašta policijski dio kazne, dobro provjeri jesu li ti uopće smjeli dizati auto
To su joj samo rekli da ne drami kod njih.
Imali su pravo ga dignut jer je parkiranje na nogostupu zabranjeno a i nije ostavljeno 1 odnosno 1.6 m za prolaz pješka s time da ta površina ne može biti uz rub kolnika što je u ovom slučaju točno.
čl.82 st.1 t.10 i st2 i čl.84 st.1 t.3

I btw sve aute na slici su mogli dignut (prije ili kasnije) ali plaća uredno stiže a nisu na normi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 14:13   #89
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
To su joj samo rekli da ne drami kod njih.
Imali su pravo ga dignut jer je parkiranje na nogostupu zabranjeno a i nije ostavljeno 1 odnosno 1.6 m za prolaz pješka s time da ta površina ne može biti uz rub kolnika što je u ovom slučaju točno.
čl.82 st.1 t.10 i st2 i čl.84 st.1 t.3

I btw sve aute na slici su mogli dignut (prije ili kasnije) ali plaća uredno stiže a nisu na normi.
Možda se to na slici ne vidi najbolje ali ispred prednjeg kraja auta je bilo još dva metra prostora do zida ispred, između auta i zida je mogao slobodno kombi proći. Tako da taj razmak za pješake nije ono što su oni meni govorili da je razlog. Navodno je razlog isključivo autobusna stanica, sve ostalo je kao OK. Zato me zanima zna li netko u kojem članku zakona stoji to za autobusnu stanicu?
I na ovome što sam dobila od pauka stoji da je auto dignut temeljem naloga i neki broj, a da se žaliti na kaznu mogu isključivo u nadležnoj policijskoj stanici, a kako mi kazna nije naplaćena, ne mogu se na nju ni žaliti.
Na "uslugu pauka" se nemam gdje žaliti.

Evo slika i s drugog kuta, ovdje se vidi da je naprijed bilo dovoljno mjesta.
http://imageshack.us/photo/my-images/819/parking2t.png/
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.

Zadnje uređivanje keksić2 : 26.09.2012. at 14:27.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:01   #90
Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
EDIT: Evo i slike parkinga, na google maps je neki auto parkiran točno gdje sam i ja bila kad me digao.
Pa, neka me netko ispravi ako sam u krivu, ali na toj su fotografiji označeni bijeli auto i slijedećih četiri automobila desno od njega, sve do kamiona, parkirani na autobusnom stajalištu. Naime, žute oznake na kolniku označavaju početak i kraj autobusnog stajališta, prostor na kojem se može zaustaviti autobus. Taj isti dio, ali na pločniku, je "peron", prostor na kojem se putnici ukrcavaju i iskrcavaju. Ukoliko stane samo jedan autobus, bijeli i evt. prvi desni automobil objektivno smetaju. Ako stanu dva autobusa, smeta svih pet vozila.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:02   #91
ZAUSTAVLJANJE I PARKIRANJE

Članak 83.

Osim u slučajevima iz članka 82. ovoga Zakona, vozač ne smije parkirati vozilo ni:
2) na udaljenosti manjoj od 15 m ispred i iza znaka kojim je obilježeno stajalište za vozila javnog prijevoza putnika,
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:10   #92
Zabranjeno je parkiranje na nogostupu a koliko vidim na slici od zadnjeg dijela vozila do kolnika nema baš određene metraže.Da li je na tom mjestu parkiranje dozvoljeno prometnim znakom?
Dobila si obavjest da si počinila prekršaj (čl. st. toč.)i da platiš određeni iznos i na to ćeš se žalit u PP da je ne platiš ako su ovi iz pauka bili u krivu.

9) na dijelu kolnika koji je kao stajalište za vozila javnog prijevoza putnika obilježen oznakama na kolniku ili prometnim znakom,

Svi ste parkirani na mjestu gdje bi putnici iz autobusa mogli nesmetano izaći iz njega i kretat se nogostupom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:11   #93
Znači, svi po redu su u prekršaju, svih 9 vozila?
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:14   #94
Tako je.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:47   #95
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
ZAUSTAVLJANJE I PARKIRANJE

Članak 83.

Osim u slučajevima iz članka 82. ovoga Zakona, vozač ne smije parkirati vozilo ni:
2) na udaljenosti manjoj od 15 m ispred i iza znaka kojim je obilježeno stajalište za vozila javnog prijevoza putnika,
Znak je žuta crta pretpostavljam?

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zabranjeno je parkiranje na nogostupu a koliko vidim na slici od zadnjeg dijela vozila do kolnika nema baš određene metraže.Da li je na tom mjestu parkiranje dozvoljeno prometnim znakom?
Dobila si obavjest da si počinila prekršaj (čl. st. toč.)i da platiš određeni iznos i na to ćeš se žalit u PP da je ne platiš ako su ovi iz pauka bili u krivu.

9) na dijelu kolnika koji je kao stajalište za vozila javnog prijevoza putnika obilježen oznakama na kolniku ili prometnim znakom,

Svi ste parkirani na mjestu gdje bi putnici iz autobusa mogli nesmetano izaći iz njega i kretat se nogostupom.
Ovo boldano mi nije baš jasno, ali shvaćam da prema zakonu ne smijem parkirati na mjestu autobusne stanice čak ni ako ne zauzimam mjesto autobusu, što eto do sada nisam znala.
Nisam dobila obavijest da sam počinila prekršaj, dobila sam samo potvrdu da sam preuzela auto s deponija, a u toj obavijesti piše da je auto podignuto na temelju naloga br. xxxx. Nema nikakvog članka niti išta slično, zato sam i pitala ovdje. Nemam se na što žaliti.
Pretpostavljam da nema nekog dijela članka da se može ostaviti x metara mjesta od vozila do kolnika za nesmetano ukrcavanje putnika u autobus, jer bi ovdje teoretski i to moglo proći.

Realno, auto nije smetao nikome, ali eto, prekršaj je napravljen, dignuo ga je očito s pravom, i nemam šta više reći na to osim, kvragu...
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 15:49   #96
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Pa, neka me netko ispravi ako sam u krivu, ali na toj su fotografiji označeni bijeli auto i slijedećih četiri automobila desno od njega, sve do kamiona, parkirani na autobusnom stajalištu. Naime, žute oznake na kolniku označavaju početak i kraj autobusnog stajališta, prostor na kojem se može zaustaviti autobus. Taj isti dio, ali na pločniku, je "peron", prostor na kojem se putnici ukrcavaju i iskrcavaju. Ukoliko stane samo jedan autobus, bijeli i evt. prvi desni automobil objektivno smetaju. Ako stanu dva autobusa, smeta svih pet vozila.
Zapravo, onda su svi auti na slici u prekršaju jer je peron sve do kraja označen žutom crtom. Od bijelog do bijelog...
__________________
Prije braka imala sam puno teorija o odgoju djece. Sada imam troje djece i nijednu teoriju.
keksić2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 16:11   #97
Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
Realno, auto nije smetao nikome, ali eto, prekršaj je napravljen, dignuo ga je očito s pravom, i nemam šta više reći na to osim, kvragu...
Ako dobiješ obavijest da moraš platit kaznu ili javit podatke tko je upravljao vozilom onda ćeš imat i pravo žalbe ako smatraš da si u pravu.

Quote:
keksić2 kaže: Pogledaj post
Zapravo, onda su svi auti na slici u prekršaju jer je peron sve do kraja označen žutom crtom. Od bijelog do bijelog...
Svi redom ali izgleda da je tako svaki dan pa kog upecaju upecaju pa poslije na marendicu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 22:46   #98
dal zna tko dal vrijede isti zakoni MUPa i Grada Zg...dakle radi se o prekršaju prometnog redara u Zagrebu....za manje prekršaje postoji pismena opomena koja se može mislim jednom godišnje propisati . Dal mogu istu tu opomenu zatražiti od komunalnog redarstva?

Točnije na zaustavio sam na par min auto na cesti kod placa i uslikala me bandćeva kamera...kako sada a da se na plati?
Gežik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 11:14   #99
Radi se o upozorenju (ne opomeni) i ona nije obavezna. Piši prigovor, pa će sve ići na sud koji ti onda može (ali i ne mora) dati opomenu (ne upozorenje).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 23:26   #100
Evo moje situacije,
prekjučer nam je stigao (tj. ženi,pošto je na nju auto) OBAVEZNI PREKRŠAJNI NALOG da je dana 3.7. u 18.40 sati parkirala vozilo u xy ulici (nebitno kojoj),na udaljenosti manjoj od 5 metara od pješačkog prijelaza,te je za taj prekršaj propisana kazna od 300kn i još su tu nekakvi troškovi prekršajnog postupka u paušalnom iznosu od 100 kn.
No,stvar je slijedeća,taj dan smo se sin i ja u 18.25 vratili busom sa puta,a supruga i kćer su nas čekali na autobusnom kolodvoru,a ulica koja piše u nalogu je na drugom kraju grada i nema veze s tim.Sa kolodvora smo otišli ravno kući,opet sasvim drugi dio grada...da ne duljim,u pitanju je sigurno neka greška jer se tu sigurno ne radi o našem autu iako reg. oznaka odgovara,a marka vozila u nalogu nije navedena.Što da radim,da li u prigovoru mogu tražiti na uvid izvješće o počinjenom prekršaju čiji je broj naveden u prekršajnom nalogu i tražiti suočenje sa policajcem koji je to napisao jer je 100% u pitanju greška.
Bitna stvar je kako se svega toga sjećam - 4.7. mi je poginuo kolega na poslu,tako da se dana prije (3.7. završio godišnji) i prvog radnog dana (nažalost po tragediji) jako dobro sjećam.
bombardix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.