Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2011., 14:28   #81
Quote:
Xaphan kaže: Pogledaj post
Jedno su price, a sasvim drugo su cinjenice, koje su potkrepljene dokazima (srpski drzavljani na tudjem terenu ubijaju, pale i ruse- kako god okrenes to je rat i okupacija, ma koliko to nekome lose zvucalo).

Na koje to tocno reportaze mislis?
Jer ne vidim kad se kod nas slavi "Oluja" da RTS je objektivan, nego svake godine povecava broj iseljenih i ubijenih.



Kako se moze pricati o antifasistickom karakteru ako su suradjivali sa Nijemcima? Nema tu kompromisa u cijelom svijetu, osim kod vas, da se za nekoga smatra da je antifasist, a suradjuje sa fasistima (suradjivali su kako s Nijemcima, tako i sa Talijanima).
To je kao da se tvrdi da su i ustase imali antifasisticki element, ali eto izgubilo se tokom godina.
Četnici su se zeljeli osvetiti Muslimanima (Bošnjaci?) i Hrvatima radi ustaštva??? Tko je tu lud, pa davno su četnici počeli svoj krvavi pir i prije NDH su oni zagovarali plan "Velike Srbije".



Kod nas se zna kakvog je karaktera četnički pokret i to nije propaganda. Kontekst pomirenja ocito nisi shvatio, jer kod to ne znaci rehabilitaciju ustaša kao kod vas četnika.
A kako bi ti onda okarakterisao istorijske činjenice koje ukazuju da su prve napade na Nemce u Srbiji izvršili četnici dok su Tito i komunisti pod patronatom Staljina koji je još 1939-te godine potpisao pakt o nenapadanju sa Hitlerom mirno sedeli i čekali razvoj situacije. Štaviše u određenim su momentima i pomagali Nemcima. Kako bi okarakterisao sporazum između Tita i Draže Mihajlovića o zajedničkim akcijama protiv Nemaca. Pa sigurno ne kao kolaboracionističke niti fašističke niti genocidne niti velikosrpske.

Ja ne kažem da su četnici antifašisti niti to mislim. Štaviše muka mi je od četnika, partizana, ustaša, balista, nedićevaca, ljotićevaca i sličnih ali istinu treba reći. Samo nisam siguran da li decu treba time zamarati. Ionako svako ko se iole interesuje može da nađe sasvim doba štiva na svim stranama, uporedi, odvoji žito od kukolja i definiše svoj lični stav. Najgore su generalizacije jer ne vode ničemu pametnom.
VrangeL_1917 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 15:20   #82
Tema: Kakvu povjest uče Srbi i Hrvati?

Svakakvu, pogotovo kad se uzmu u obzir i osebujna piskaranja - ovakovih piskarala:

WAHRHEIT MACHT FREI - Pet-šest priča o ustašama i partizanima, od Luburića do Karamarka

http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=57819

Ovo NIJE reklama tog uratka. Dapaće!
data_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 15:37   #83
Quote:
data_ kaže: Pogledaj post
Tema: Kakvu povjest uče Srbi i Hrvati?

Svakakvu, pogotovo kad se uzmu u obzir i osebujna piskaranja - ovakovih piskarala:

WAHRHEIT MACHT FREI - Pet-šest priča o ustašama i partizanima, od Luburića do Karamarka

http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=57819

Ovo NIJE reklama tog uratka. Dapaće!
Kad sam pročitao da je autor spomenute knjige Denis Kuljiš koji navodno nema niti završeni fakultet a ne ustručava se dijeliti lekcije akademicima kako su loši, neobrazovani i slično ne čudim se ničemu.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 19:38   #84
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kak to nikma da si zaboravio spomenuti Nedićev režim?
I on se spominje kao režim koji je služio Nemcima, koji su Nemci stvorili i kontrolisali. Marionetska vlada vojne pokrajine.
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 19:48   #85
Quote:
Xaphan kaže: Pogledaj post
Jedno su price, a sasvim drugo su cinjenice, koje su potkrepljene dokazima (srpski drzavljani na tudjem terenu ubijaju, pale i ruse- kako god okrenes to je rat i okupacija, ma koliko to nekome lose zvucalo).

I četnici i partizani i ustaše foramlno delovale na teritoriji jedne zemlje koja je okupirana tako da nikako u udžbeniku ne može stajati da je neka vojna grupacija otišla u neku drugu zemlju kada nije.

Quote:
Na koje to tocno reportaze mislis?
Jer ne vidim kad se kod nas slavi "Oluja" da RTS je objektivan, nego svake godine povecava broj iseljenih i ubijenih.
RTS izveštava u skaldu sa presudom suda u Hagu.

Quote:
Kako se moze pricati o antifasistickom karakteru ako su suradjivali sa Nijemcima? Nema tu kompromisa u cijelom svijetu, osim kod vas, da se za nekoga smatra da je antifasist, a suradjuje sa fasistima (suradjivali su kako s Nijemcima, tako i sa Talijanima).
Sarađivali i Sovjeti sa Nemcima pa su jedni od najvećih antifašista. Čak su i tokom oslobađanja istočne Evrope u nekim mestima Nemce puštali da završe posao, ne bi oni mogli slobodno da uđu. Nemci su bili jedini izbor. Jedina vojna sila s akojom su se u tom momentu mogli udružiti, mislim na ravnogorski pokret.

Quote:
To je kao da se tvrdi da su i ustase imali antifasisticki element, ali eto izgubilo se tokom godina.
Ustaše su želele istrebljenje čitavih naroda i na tome sistemnski radile, od samog početka bili uz Nemce i nikada nisu bili deo ustanka protiv njih, niti su Jugoslaviju zamišljali oslobođenu od okupatora.



Quote:
Kod nas se zna kakvog je karaktera četnički pokret i to nije propaganda. Kontekst pomirenja ocito nisi shvatio, jer kod to ne znaci rehabilitaciju ustaša kao kod vas četnika.

U prilogu se kaže Hrvatska i sav "civilozavni svet" znaju šta su četnici. U Hrvatskoj se naravno ne zna da su četnici za zapad bili mnogo pogodniji saveznici nego partizani. U Hrvatskoj se ne zna ni kako je izgledao građani rat u Srbiji, a kada se spomenu četnici pusti se ona "biće mesa biće mesa...". To su paramilitarne grupe 90ih koje nemaju puno veze sa pokretom iz 40ih sem što su se na njih pozivali zbog antikomunizma i nacionalizma(mada s eon različito manifestovao).
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 20:24   #86
Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
A kako bi ti onda okarakterisao istorijske činjenice koje ukazuju da su prve napade na Nemce u Srbiji izvršili četnici dok su Tito i komunisti pod patronatom Staljina koji je još 1939-te godine potpisao pakt o nenapadanju sa Hitlerom mirno sedeli i čekali razvoj situacije. Štaviše u određenim su momentima i pomagali Nemcima. Kako bi okarakterisao sporazum između Tita i Draže Mihajlovića o zajedničkim akcijama protiv Nemaca. Pa sigurno ne kao kolaboracionističke niti fašističke niti genocidne niti velikosrpske.
Četnički pokret po sebi je najbliži fašizmu. Znaci nije problem sto su htjeli doslovno istrijebiti Bosnjake i Hrvate, jer eto napali su Nijemce. A suradnja sa Talijanima? Je li i to bio neki antifasticki plan?

Opce je poznato kako je Srbija na pocetku rata bila puna partizana.

Da skratim, ako pokret kao takav ima šovinisticke ciljeve i surađuje sa fašistima onda se nikako ne mogu sloziti da su antifasisti.

Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
I četnici i partizani i ustaše foramlno delovale na teritoriji jedne zemlje koja je okupirana tako da nikako u udžbeniku ne može stajati da je neka vojna grupacija otišla u neku drugu zemlju kada nije.
Misli se na Domovinski rat. Posto si spomenuo 90te...



Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
RTS izveštava u skaldu sa presudom suda u Hagu.
Tako su izvjestavali i o ubijenih 40tak srpske djece u Vukovaru i zbog te reportaze su ljudi bili prebijeni, a neki su i bili ubijeni. Stoga da je poznata objektivnost te televizije. Usput, presuda je nepravomocna, a opet ako smatras da je Oluja bila zlocinacka onda se stvarno nemamo oko cega raspravljati.


Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
Sarađivali i Sovjeti sa Nemcima pa su jedni od najvećih antifašista. Čak su i tokom oslobađanja istočne Evrope u nekim mestima Nemce puštali da završe posao, ne bi oni mogli slobodno da uđu. Nemci su bili jedini izbor. Jedina vojna sila s akojom su se u tom momentu mogli udružiti, mislim na ravnogorski pokret.
Pogotovo su suradjivali sa Nijemcima kad su izvrsili agresiju na njihovu zemlju.
Sto vi vidite u cetnicima? Neki romantizam, volite brade i mrzite osobnu higijenu? Objasnite mi!



Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
Ustaše su želele istrebljenje čitavih naroda i na tome sistemnski radile, od samog početka bili uz Nemce i nikada nisu bili deo ustanka protiv njih, niti su Jugoslaviju zamišljali oslobođenu od okupatora.

Hm, a četnici su sirili ljubav i sadili cvijece tokom rata. U ovome je jedna od kljucin razlika, mi u Hrvatskoj pricamo o ustaskim zlocinima i vecini ne pada na pamet da ih dize u nebesa kao vi cetnike. Jos nisam ni od jednog Srbina na forumu cuo da napise kako su cetnici cinili zlocine i da je opcenito objektivno kritican prema takvom pokretu.




Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
U prilogu se kaže Hrvatska i sav "civilozavni svet" znaju šta su četnici. U Hrvatskoj se naravno ne zna da su četnici za zapad bili mnogo pogodniji saveznici nego partizani. U Hrvatskoj se ne zna ni kako je izgledao građani rat u Srbiji, a kada se spomenu četnici pusti se ona "biće mesa biće mesa...". To su paramilitarne grupe 90ih koje nemaju puno veze sa pokretom iz 40ih sem što su se na njih pozivali zbog antikomunizma i nacionalizma(mada s eon različito manifestovao).
Vecinu Hrvata i ne zanima gradjasnki rat u Srbiji, pogotovo dok vas ne zanima krvavi trag cetnika 40tih i 90tih.

Ili se ne zelis obrazovati ili jednostavno nisi imao prilike citati o cetnickim zlocinima u Hrvatskoj za vrijeme 2. svjetskog?

Ti stvarno zelis da mi pocnemo vjerovati u neku dobrotu cetnickog pokreta?
Svaka osoba koja rehabilitira taj odvratan pokret se i slaze sa njihovim idealima.
__________________
contra receptam opinionem <-> Najcesci argument na pdf-u Religija
Xaphan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 20:31   #87
Quote:
RTS izveštava u skaldu sa presudom suda u Hagu.
http://www.youtube.com/watch?v=LzUqQxNb8qw

http://www.youtube.com/watch?v=SfQV0q0rivk

Kako je iskrena vaša televizija, to je odavno poznato.



Quote:
Ustaše su želele istrebljenje čitavih naroda i na tome sistemnski radile, od samog početka bili uz Nemce i nikada nisu bili deo ustanka protiv njih, niti su Jugoslaviju zamišljali oslobođenu od okupatora.
1. Oni nisu zamišljali Jugoslaviju.
2. Samo NEKIH naroda. (Oko 30% ljudstva Ustaške vojnice činili su ljudi islamske vjeroispovijedi)


Quote:
U prilogu se kaže Hrvatska i sav "civilozavni svet" znaju šta su četnici. U Hrvatskoj se naravno ne zna da su četnici za zapad bili mnogo pogodniji saveznici nego partizani.
Normalno, kad je zapad izbjegavao komuniste. Isto tako je Pavelić dobio ponudu koja bi izbrisala sve zločine (kao što je izbrisala Talijanske u Africi,Sloveniji i Hrvatskoj) da je prešao na savezničku stranu.

Quote:
Širilo se uvjerenje da će Njemačka izgubiti rat te da radi očuvanja hrvatske države treba prijeći na savezničku stranu.
Državni poglavar Pavelić sudjelovao je u tom planu (inače poznatom kao akcija Lorković-Vokić), ali kad mu je postalo jasno da će morati sići s vlasti, zatvorio je Lorkovića, Vokića i njihove suradnike i dao ih smaknuti potkraj travnja 1945. Sovjeti su od rujna 1944., do veljače 1945. održavali dodire s Pavelićem, u kojima je Staljin predlagao priznanje hrvatske države uz uvjete slobodnog prolaza sovjetske vojske na Jadran i slobodu rada KPH, ali i tu je sovjetsku ponudu Pavelić konačno odbio.
To ga ne čini dobrim, kao što ne čini dobrim niti četnike koji su surađivali s Njemcima i Ustašama. To što ste ih vi rehabilitirali i što ste falsificirali povijst, to je već drugi par cipela.


Quote:
U Hrvatskoj se ne zna ni kako je izgledao građani rat u Srbiji, a kada se spomenu četnici pusti se ona "biće mesa biće mesa...". To su paramilitarne grupe 90ih koje nemaju puno veze sa pokretom iz 40ih sem što su se na njih pozivali zbog antikomunizma i nacionalizma(mada s eon različito manifestovao).
Aha, a mi 2011 imamo veze s Ustašama, kako nas doživaljava veći dio Srbije.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 14:19   #88
Quote:
Xaphan kaže: Pogledaj post
Četnički pokret po sebi je najbliži fašizmu. Znaci nije problem sto su htjeli doslovno istrijebiti Bosnjake i Hrvate, jer eto napali su Nijemce. A suradnja sa Talijanima? Je li i to bio neki antifasticki plan?

Opce je poznato kako je Srbija na pocetku rata bila puna partizana.

Da skratim, ako pokret kao takav ima šovinisticke ciljeve i surađuje sa fašistima onda se nikako ne mogu sloziti da su antifasisti.


Da skratim ja! Nisi odgovorio na moje pitanje! Da ga ponovim dakle. Da li su četnički ustanak u maju 1941 godine, akcije izvedene protiv Nemaca u Kraljevu, Valjevu, Loznici, zajednička borba sa partizanima protiv Nemaca, sporazum Tito-Draža fašistički čin ili ne?
VrangeL_1917 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 16:19   #89
U školi se učilo da su samo komunisti u Yu bili antifašisti.
Matrix@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 16:29   #90
Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
Da skratim ja! Nisi odgovorio na moje pitanje! Da ga ponovim dakle. Da li su četnički ustanak u maju 1941 godine, akcije izvedene protiv Nemaca u Kraljevu, Valjevu, Loznici, zajednička borba sa partizanima protiv Nemaca, sporazum Tito-Draža fašistički čin ili ne?
Nije.Niti fašistički čin nije bilo četničko sagibanje glave pred Nijemcima (zašto?zato jer su Nijemci bili nacionalsocijalisti, a ne fašisti).Fašistički čin je stavljanje u službu talijanske vojske i države.
To je pravo stanje stvari.

Današnjim očima, ti si fašist čak i ako nekoga krivo pogledaš.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 16:36   #91
Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
I četnici i partizani i ustaše foramlno delovale na teritoriji jedne zemlje koja je okupirana tako da nikako u udžbeniku ne može stajati da je neka vojna grupacija otišla u neku drugu zemlju kada nije.
Nisu.Formalno ta država više nije postojala jer je ona sama potpisala kapitulaciju.Točka!

Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
Sarađivali i Sovjeti sa Nemcima pa su jedni od najvećih antifašista. Čak su i tokom oslobađanja istočne Evrope u nekim mestima Nemce puštali da završe posao, ne bi oni mogli slobodno da uđu. Nemci su bili jedini izbor. Jedina vojna sila s akojom su se u tom momentu mogli udružiti, mislim na ravnogorski pokret.
To nije isprika - ili se boriš uz Saveznike, ili ne.

Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
Ustaše su želele istrebljenje čitavih naroda i na tome sistemnski radile
Laž.I to debela propagamdna laž!

Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
od samog početka bili uz Nemce i nikada nisu bili deo ustanka protiv njih, niti su Jugoslaviju zamišljali oslobođenu od okupatora.
Ne znam da li znaš, ali je UHRO stvoren radi dva razloga: rušenje Jugoslavije i stvaranje Hrvatske.Tako da ovo što pričaš nije bilo moguće ni u scenariju H.P. Lovecrafta.

Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj se naravno ne zna da su četnici za zapad bili mnogo pogodniji saveznici nego partizani.
Istina, ali su oni svoju šansu prokockali, i Saveznici su se okrenuli partizanima.

Quote:
nikma kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj se ne zna ni kako je izgledao građani rat u Srbiji
Kakav građanski rat?Puškaranje oko Užica gdje su se četnici i partizani pobili međusobno, i onda mir i tišina sve do dolaska Sovjeta.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:05   #92
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Nije.Niti fašistički čin nije bilo četničko sagibanje glave pred Nijemcima (zašto?zato jer su Nijemci bili nacionalsocijalisti, a ne fašisti).Fašistički čin je stavljanje u službu talijanske vojske i države.
To je pravo stanje stvari.

Današnjim očima, ti si fašist čak i ako nekoga krivo pogledaš.
Ne razumeš poentu. Lično smatram da treba reći istinu i shodno tome izvlačiti zaključke. Da li tu istinu treba pričati deci to stvarno ne znam. Ja iskreno mislim da ne. Hebeš i četnike i partizane i ustaše i ine učesnike WWII na ovim prostorima.

Uostalom četnička povezanost sa Nemcima nije imala nikakve ideološke osnove već klasične interesdžijske. Decenijama je skrivana prava istina oko svega što se događalo početkom WWII na ovim prostorima a pre svega zato što pobednici pišu istoriju.

A samo radi primera. Učili smo da je u Jasenovcu ubijeno 700000, 1000000, 1500000 ljudi. Ako se ti kao Hrvat zalažeš za to da se takve stvari demistifikuju i da se priča kroz prizmu istine onda moraš da razumeš i mene koji kažem da jednostavna karakterizacija četnika kao "fašista" prosto nije moguća jer je njihova uloga bila mnogo kompleksnija u odnosu na ustaški pokret koji je direktno bio finansiran od strane dučea, dakle italijanskih fašista. No ne bih da širim diskusiju da ne bi po ko zna koji put otišli u četnici/ustaše/partizani sumanutu diskusiju.
VrangeL_1917 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:24   #93
Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
Ne razumeš poentu. Lično smatram da treba reći istinu i shodno tome izvlačiti zaključke. Da li tu istinu treba pričati deci to stvarno ne znam. Ja iskreno mislim da ne.
Ja mislim da treba.Istina je ipak istina.

Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
Uostalom četnička povezanost sa Nemcima nije imala nikakve ideološke osnove već klasične interesdžijske.
Ista stvar s ustašama.

Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
Decenijama je skrivana prava istina oko svega što se događalo početkom WWII na ovim prostorima a pre svega zato što pobednici pišu istoriju.
Apsolutno se slažem.

Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
A samo radi primera. Učili smo da je u Jasenovcu ubijeno 700000, 1000000, 1500000 ljudi. Ako se ti kao Hrvat zalažeš za to da se takve stvari demistifikuju i da se priča kroz prizmu istine onda moraš da razumeš i mene koji kažem da jednostavna karakterizacija četnika kao "fašista" prosto nije moguća jer je njihova uloga bila mnogo kompleksnija u odnosu na ustaški pokret koji je direktno bio finansiran od strane dučea, dakle italijanskih fašista.
Slažem se, i razumijem te.Ali....ako četnički pokret prihvatimo kao Saveznički, to ga svejedno ne abolira od zločina.Niti su oni zbog toga good guysi.

Samo bih još nadodao da je u početku rata Duče svoje financije okrenuo k Đujiću i njegovima, i s tim da treba napomenuti da Italija niti njezin fašistički pokret nikada nisu financirali UHRO, već samo pružali utočište (i pritom ga uskraćivali, kako kada).

P.S. Ako mene pitaš, nema good i bad guysa u 2SR-u.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:38   #94
Čede su oduvijek bili ekstremni velikosrbi. Još u Kraljevini Yu i prije nastanka ustaša imali su svoje organizacije. Sjećam se da sam čitao kako je Savska Banovina negdje 1936. ishodovala zabranu četničke organizacije u Sl.Brodu jer su radili pyzdarije i izazivali međunacionalne sukobe.
Uostalom Puniša Račić bio je predsjednik jedne četničke organizacije, dakle to je taj profil.

Čede u Srbiji me ne zanimaju, već oni koji su dejstvovali na području gdje žive Muslimani i Hrvati a to je BiH i Hrvatska. Tamo su čede bili kolaboratori s talijanskim okupatorom i pod njihovim okriljem i naoružani talijanskim oružjem vršili zločine nad hrvatskim i naročito muslimanskim civilnim stanovništvom. U sustavu talijanskog MVAC-a bilo je preko 20.000 četalja na potezu Lika, Dalmacija, Hercegovina,Crna Gora. Među njima se našlo i cca 800 katolika - zadarskih Talijana i hrvatskih orjunaša, te i otprilike isto toliko muslimana. Ogromna većina su naravno bili pravoslavci.

I onda Đujić čija je Dinarska divizija bila u sustavu MVAC-a krepa, a New York Times objavi članak o smrti "warrior priest-a koji se borio protiv fašizma i na koncu protiv komunista". Lik koji je od Talijana i ujki dobivao mitraljesce i sa snagama NDH branio Knin, koji je napustio Knin po zapovijedi švapskog generala i otpizdio prema Sloveniji, i koji se predao Saveznicima u Italiji, ispade antifašista. Saveznik Momo se predao Saveznicima.

Danas potomci Đujićevih četalja slave dan antifašističke pobjede, Nevjerojatno.

Ali četalja ima i među Hrvatima. Jedan od njih je sada već orjunaški psihopat Igor Mandić koji svugdje vidi ustaše ali je zato veliki prijatelj Dobrice Ćosića za kojega tvrdi da nikada ništa šovinističko nije napisao.
Pogledato ovo veselo društvance:
http://www.e-novine.com/comments/ent...atski-sin.html

"Hrvatski ljevičar" i srpski nacionalist zagrljeni. Lonac i poklopac.

Zadnje uređivanje bonislav : 26.11.2011. at 18:59.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:46   #95
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Ja mislim da treba.Istina je ipak istina.



Ista stvar s ustašama.



Apsolutno se slažem.



Slažem se, i razumijem te.Ali....ako četnički pokret prihvatimo kao Saveznički, to ga svejedno ne abolira od zločina.Niti su oni zbog toga good guysi.

Samo bih još nadodao da je u početku rata Duče svoje financije okrenuo k Đujiću i njegovima, i s tim da treba napomenuti da Italija niti njezin fašistički pokret nikada nisu financirali UHRO, već samo pružali utočište (i pritom ga uskraćivali, kako kada).

P.S. Ako mene pitaš, nema good i bad guysa u 2SR-u.
Uopšte mi nije bila namera da ulazim u četnici/ustaše raspravu. Pokretač teme je jasno govorio o tome šta deca u Srbiji uče iz istorijskih udžbenika međutim niko od kolega forumaša iz CRO nije postavio niti jedan jedini citat, izvod, link predmetnog teksta. Dakle većina ovde komentariše nešto a da pri tome ne zna ni šta tačno tu piše. Nkima je jedini, kao ozbiljan diskutant, naveo neke delove iz udžbenika koji se tiču četnika i u njima ne vidim nikakvu laž niti propagandu a nigde se ne navodi da su četnici bili antifašisti.
VrangeL_1917 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:48   #96
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Čede su oduvijek bili ekstremni velikosrbi. Još u Kraljevini Yu i prije nastanka ustaša imali su svoje organizacije. Sjećam se da sam čitao kako je Savska Banovina negdje 1936. ishodovala zabranu četničke organizacije u Sl.Brodu jer su radili pyzdarije i izazivali međunacionalne sukobe.
Uostalom Puniša Račić bio je predsjednik jedne četničke organizacije, dakle to je taj profil.

Čede u Srbiji me ne zanimaju, već oni koji su dejstvovali na području gdje žive Muslimani i Hrvati a to je BiH i Hrvatska. Tamo su čede bili kolaboratori s talijanskim okupatorom i pod njihovim okriljem i naoružani talijanskim oružjem vršili zločine nad hrvatskim i naročito muslimanskim civilnim stanovništvom. U sustavu talijanskog MVAC-a bilo je preko 18.000 četalja na potezu Lika- Crna Gora.

I onda Đujić krepa a New York Times objavi članak o smrti "warrior priest-a koji se borio protiv fašizma i na koncu protiv komunista". Lik koji je od ujki dobivao mitraljesce i sa snagama NDH branio Knin, koji je napustio Knin po zapovijedi švapskog generala i otpizdio prema Sloveniji, i koji se predao Saveznicima u Italiji, ispade antifašista. Saveznik se predao Saveznicima.

Danas potomci Đujićevih četalja slave dan antifašističke pobjede, Nevjerojatno.
Četnici su nastali u 19-om veku i to pre svega usled borbe protiv Turaka za oslobođenje. Četnik je dugo bio sinonim za vojnika.
VrangeL_1917 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 19:01   #97
Quote:
VrangeL_1917 kaže: Pogledaj post
Četnici su nastali u 19-om veku i to pre svega usled borbe protiv Turaka za oslobođenje. Četnik je dugo bio sinonim za vojnika.
I ustaše su ustanici iz 19.vijeka koji onomad ustaše protiv Turaka u BiH.

Btw ustaški pokret izvorno uopće nije bio antisemitski. Ustaše "postaju antisemiti" tek 1941. čak i notorni Ivo Goldstein kaže da u emigrantskim ustaškim listovima sve do 1941. i dolaska ujki na vlast, u njima nema ni naznaka antisemitizma.

Al yebiga...ta činjenica je još gora po ustaše odnono ukazuje na njihov analni karakter.

Zadnje uređivanje bonislav : 26.11.2011. at 19:08.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 19:12   #98
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Nisu.Formalno ta država više nije postojala jer je ona sama potpisala kapitulaciju.Točka!
Nije istina. Kapitulirala je vojka, ali ne država. Vlada je nastavila da deluje (iz Londona) i da formalno održava kontinuitet države, održavajući i diplomatske odnose sa drugim zemljama.

A čak i da je država kao takva kapitulirala ona nije tim činom nestala. Ne znam odakle takvo poređenje.


Quote:
To nije isprika - ili se boriš uz Saveznike, ili ne.

To je rat, u ratu imaš interes i ne biraš kako ga ostavriti. Primarni interes je sprečiti komunističku revoluciju, a sekundarni vratiti kralja, isterati okupatora., federalizovati Jugoslaviju tako da Srbija bude najveća i najdominantnija.

Quote:
Laž.I to debela propagamdna laž!
Ma pazi boga ti.


Quote:
Ne znam da li znaš, ali je UHRO stvoren radi dva razloga: rušenje Jugoslavije i stvaranje Hrvatske.Tako da ovo što pričaš nije bilo moguće ni u scenariju H.P. Lovecrafta.
Od samog početka rata u Jugosalviji. Nisam mislio na osnivanje pokreta.

Quote:
Istina, ali su oni svoju šansu prokockali, i Saveznici su se okrenuli partizanima
.

Istina. I tako i piše u udžbeniku i ne znam u čemuj je onda problem?


Quote:
Kakav građanski rat?Puškaranje oko Užica gdje su se četnici i partizani pobili međusobno, i onda mir i tišina sve do dolaska Sovjeta.
Ovo je već šira tema.
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 19:30   #99
Quote:
nikma kaže: Pogledaj post

U najnovijoj knjizi Istorije za 8. razred se kaže da je antifašistički karakter četnika uništla pogrešna taktika prema Nemcima(defanzivna i kolaboracionistička) u cilju uništenja partizana i da je to dovelo do situacije da se čitav pokret doživljava kao kolaboracionistički i da sve što su učini npadne u vodu. Takođe se kaže da su četnici želeli Jugoslaviju kojom će upravljati Srbija, i da su želeli da se svete Muslimanima i Hrvatima zbog ustaštva i da je to uništilo mogućnost da pokret postane istisnki jugoslovenski.

Eto to se uči u srpskim školama. A to što vi imate jednu propagandu, komunističku sliku o građanskom ratu u Srbiji četrdesetih to je već druga stvar. Na kraju krajeva zašto ako več podržavate komunističku istoriju o tom ratu ne učite komunističku istoriju i o ratu u vašoj zemlji. To ne odgovara, već se zagovara neko pomirenje i šta ti ja znam šta.
Hrvate i Bošnjake boli kita za sporove partizana i četalja u Srbiji, već ono što su čede radile po Bosni i Hrvatskoj.

Da li u vrijeme Kraljevine Yu postoje i u HR i u Bosni četničke organizacije koje su velikosrpskog karaktera i koje su katkad toliko ekstremne da bivaju zabranjivane zbog izazivanja međunacionalnih napetosti? Postoje.

Jel točno da su 41-45 na teritoriju HR i BiH četnici masovno bili u sustavu talijanske MVAC i od Talijana dobivali oružje te pod talijanskim okriljem i dovezeni talijanskim kamionima vršili pokolje nesrpskog stanovništva? Točno je.

Jel točno da su likovi sa četničkim insignijama klali po Hrvatskoj i Bosni 90ih? Točno je.

Dakle iz hrvatske i bošnjačke perspektive četalji ne mogu biti antifašisti već obični velikosrbi i zločinci.
To da su velikosrbi nema veze sa WW2 to su bili i prije WW2.

Gledao sam na b92 jednu emisiju o čedama, Utisak Nedelje. Pa kaže jedan vaš istoričar - "Možda nije najpogodnije nazivati četnike antifašistima budući da je velik dio četnika bio pod talijanskom komandom. Ispravnije bi ih bilo nazivati antikomunistima".


Dakle, mogu li dobiti odgovor - kako 20.000 četnika koji dejstvuju u sklopu talijanske MVAC mogu biti antifašisti.
Jel znaš gdje je radio, boravio i jedinice MVAC organizirao četnički vojvoda I.T.Birčanin. U Splitu. Mussolinijevom Splitu. Tamo je i umro 43.
Antifašista nepatvoreni.

Na prostorima gdje se govori "srpskohrvatski" najčišća vojska po pitanju činjenja zločina bili su domobrani; počinili su manje zločina od puno malobrojnijih četalja. I od partizana.

Međutim to ih ne čini antifašističkim oružanim formacijama.

Zadnje uređivanje bonislav : 26.11.2011. at 19:37.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 20:29   #100
U skoli ucimo:

Sacuvaj me boze srpskoga junastva i hrvatske kulture (Krleza)
cabo love is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.