Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2005., 11:05   #1
Zastara potraživanja

Dobijem danas od tvrtke Coface Intercredit opomenu za neplacene usluge Iskon internetu, sitnica od stotinjak kuna koje namjerno nisam htio platiti jer su mi na Iskonu iskljucili pristup netu iako sam racun platio na vrijeme. Prekinuo sam pretplatnicki odnos i to prije vise od pet godina. Je li postoji pravna osnova da me sad traze tu lovu, zar to nije sve otislo u zastaru, jer koliko znam racuni za rezije zastarijevaju nakon godinu dana.
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2005., 11:21   #2
Re: Zastara placanja racuna

Quote:
Palle kaže:
.... jer koliko znam racuni za rezije zastarijevaju nakon godinu dana.
Jeli to istina?
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2005., 11:50   #3
a postoji li zastara na minus u banci, recimo zabi?

minus je bio prije 5 i više godina, kad je na račun stizao iznos od 500 kn, a onda ni to. novi posao, novi račun i otada je sve u redu, ali opomene za minus na starom računu nisu stizale. navodno je račun ugašen jer više nisu stizali nikakvi novci.

Je li to moguće, da je račun (ipak) ugašen ?
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2005., 12:28   #4
Quote:
Dunj@ kaže:
Je li to moguće, da je račun (ipak) ugašen ?
nije. kamate polako rastu, kad se nakupi lijepa svotica već će te obavjestit (rješenjem za ovrhu)..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2005., 13:22   #5
U Narodnim Novinama, Zakon o Telekomunikacijama, stoji da svako potrazivanje od strane pruzatelja usluga prema klijentu i obrnuto zastarijevaju nakon 6 mjeseci, najdulje godinu dana. Pa, posto je rijec o telekomunikacijskoj usluzi, mislim da je zastara vise nego evidentna.
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 23:27   #6
....

Molim te možeš mi točno napisati koji je to članak zakona o telekomunikacijama.Važno je jer se ja navlačim po sudu sa HT-om .

Hvala.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 00:31   #7
i meni to treba, ne kuzim
ako nisu potegnuli tuzbu u roku godine dana da racun nije bio placen, onda im i ne trebam platiti???
sta je s HRT-om?
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 00:45   #8
...

Ma ne...tužba se potegne..ali se ti stalno žališ,pišeš prigovore i tak ti prođe godina,dve ,tri..ali nisam nigdje u zakonu našla taj članak..čekamo da vidimo kaj će Palle napisat.
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 01:01   #9
Zakon o obveznim odnosima

Jednogodišnji rok zastare

Članak 232.

(1) Zastarijevaju za jednu godinu:

1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva,

2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,

3) tražbina pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,

4) tražbina pretplate na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena.

(2) Zastara teče iako su isporuke ili usluge produljene.
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 01:07   #10
ne kuzim ja te pravne kefancije
ako ne platim racun godinu dana,a oni mi u tom vremenu ne sjednu s sudskom ovrhom, ne moram ni platit?
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 01:22   #11
Quote:
chani kaže:
ne kuzim ja te pravne kefancije
ako ne platim racun godinu dana,a oni mi u tom vremenu ne sjednu s sudskom ovrhom, ne moram ni platit?
Mislim da ako recimo HRT u tih godinu dana ne pokrene nikakav sudski postupak protiv tebe, potrazivanje odlazi u zastaru. E, sad ne znam koliki je rok zastare nakon sto recimo HRT pokrene ovrhu, no oni imaju vrhunske advokate koji brzinom lesinara skidaju lovu sa tvog racuna, tako da se recimo sa njima i ne mozes saliti. No ako se netko sjeti nakon godinu dana trazit te lovu za nevedena potrazivanja, mislim da mu se mozes nasmijat u facu. U svakom slucaju postoji i apsolutna zastara nakon koje nema pravnih sredstava da te netko olaksa za kune samo ne znam kolika je takva zastara u ovakvim slucajevima.
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 09:43   #12
ako pokrenu ovrhu ili postupak nema nikakve zastare...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 12:31   #13
Quote:
dr. Szmola kaže:
ako pokrenu ovrhu ili postupak nema nikakve zastare...
zastare nema kod kazn. djela protiv čovječnosti isl (mislim da ima 5 iznimaka) a kod bilo kakvih plaćanja mora bit zastara

malo pogledajte prekid zastre, zastoj isl u zoo (ne da mi se sad to piskarat, forum danas nešto šteka)
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 16:24   #14
..

Ajde molim te točno napiši koji je to djeljak ZOO i koji članak.Ne mogu naći.
hvala
__________________
Jedina razlika izmedju teskog i nemoguceg je sto za nemoguce treba malo vise vremena. (Thomas Edison)
bigmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 17:01   #15
Quote:
zastare nema kod kazn. djela protiv čovječnosti isl (mislim da ima 5 iznimaka) a kod bilo kakvih plaćanja mora bit zastara
činilo mi se da govorimo o građanskom pravu? ako se već pozivaš na ZOO pročitaj čl. 214, 241 i 245... NOVI ZOO, ali uvijek ista stvar... NN 35/05
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 17:41   #16
Quote:
dr. Szmola kaže:
činilo mi se da govorimo o građanskom pravu?
rekla sam čisto općenito, da se ljudi znaju orijentirat
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 18:32   #17
i ja sam isto zato napisao, da se znaju orijentirati, i da shvate da u građanskom nema apsolutne zastare...ako u vrijeme pokretanja ovrhe ili tužbe tražbina nije zastarjela, nema vađenja na zastaru...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 01:29   #18
Quote:
dr. Szmola kaže:
i ja sam isto zato napisao, da se znaju orijentirati, i da shvate da u građanskom nema apsolutne zastare...ako u vrijeme pokretanja ovrhe ili tužbe tražbina nije zastarjela, nema vađenja na zastaru...
Tražbine utvrđene pred sudom ili drugim nadležnim tijelom

Članak 233.

(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

(2) Međutim, sve povremene tražbine koje proistječu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 01:29   #19
Quote:
dr. Szmola kaže:
i ja sam isto zato napisao, da se znaju orijentirati, i da shvate da u građanskom nema apsolutne zastare...ako u vrijeme pokretanja ovrhe ili tužbe tražbina nije zastarjela, nema vađenja na zastaru...
Tražbine utvrđene pred sudom ili drugim nadležnim tijelom

Članak 233.

(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

(2) Međutim, sve povremene tražbine koje proistječu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.
Palle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2005., 09:44   #20
Quote:
dr. Szmola kaže:
i ja sam isto zato napisao, da se znaju orijentirati, i da shvate da u građanskom nema apsolutne zastare...ako u vrijeme pokretanja ovrhe ili tužbe tražbina nije zastarjela, nema vađenja na zastaru...
ok, ali minus u banci je nastao prije više od 10 godina i od tada nije stiglo baš ništa ni od banke ni od suda.
znači li da ovrha može i bez sudske parnice, automaizmom....to me zanima?
hvala na konkretnom odgovoru...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:43.