Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li legalizaciju marihuane?
Da 119 78.81%
Samo u medicinske svrhe 17 11.26%
Ne 13 8.61%
Ne znam 2 1.32%
Glasovatelji: 151. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2018., 17:05   #61
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Prestala bi se protiviti da se skine sa državne sise.
Prestali bi se protivi da se malo svećenici napuše prije mise. Vidio bi sreće te zajedništva
__________________
Postoje 3 vrste ljudi: oni koji znaju brojati i oni koji ne znaju.
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 20:01   #62
Po meni samo u medicinske svrhe. Ipak je to droga, tako da ne bih davao u slobodnu prodaju.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 21:12   #63
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Po meni samo u medicinske svrhe. Ipak je to droga, tako da ne bih davao u slobodnu prodaju.
Po cemu je tocno to droga a recimo nikotin, etanol ili cak kofein nije?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 21:40   #64
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Po cemu je tocno to droga a recimo nikotin, etanol ili cak kofein nije?
Možda jesu droge u tehničkom smislu, ali razlika je ogromna u tome u kakvo psihičko stanje te "droge" bace čovjeka. Za alkohol argument stoji, i mislim da bi ih se dosta složilo da je alkohol štetniji od trave (budući da se s njime možeš dovesti do smrti) ali nikotin i kofein su daleko od trave, to je činjenica.
jevanova polka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 22:06   #65
Nikotin je daleko opasniji od trave s obzirom da izaziva izrazito jaku ovisnost.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 22:56   #66
Zavisnost da, ali ti ne menja psihičko stanje. Dok pušiš možeš raditi mnogo stvari koje nakon marihuane ne možeš.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 23:46   #67
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Nikotin je daleko opasniji od trave s obzirom da izaziva izrazito jaku ovisnost.
Izaziva jaču ovisnost naravno, ali nije opasniji zbog toga. Jer iz te ovisnosti ne dobiješ ništa osim konstantnog pušenja cigareta i eventualno, možda rak pluća i ostale bolesti. Nakon pušenja par cigareta si isti. Kad se napušiš trave ona ti mijenja psihičko stanje na isti način kao i alkohol i teže droge, i to je itekako (potencijalno) opasno. Naravno da nije na istoj razini kao teške droge ali je dovoljno da se klasificira kao droga.
jevanova polka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 08:50   #68
Quote:
jevanova polka kaže: Pogledaj post
Izaziva jaču ovisnost naravno, ali nije opasniji zbog toga. Jer iz te ovisnosti ne dobiješ ništa osim konstantnog pušenja cigareta i eventualno, možda rak pluća i ostale bolesti. Nakon pušenja par cigareta si isti. Kad se napušiš trave ona ti mijenja psihičko stanje na isti način kao i alkohol i teže droge, i to je itekako (potencijalno) opasno. Naravno da nije na istoj razini kao teške droge ali je dovoljno da se klasificira kao droga.
O i te kako je opasniji. Bio sam nedavno proveo nekoliko dana u bolnici nedavno. Svako jutro barem po nekoliko pacijenata pusi u WC-u. Neki od njih teski srcani i plucni bolesnici. Ta ovisnost im je jaca od zelje za zivotom, straha od invalidnosti, od svega. Mozda nije opasnije naci se za volanom s cigaretom u ustima nego s jointom, ali dugorocno ce te prije ovo prvo ubiti.

S druge strane da, marihuana vise utjece na stanje svijesti, ali utjecaj na stanje svijesti velika je greska gledati kao neku ljestvicu na kojoj jednostavno imas vise ili manje. Razne psihoaktivne supstance utjecu na razlicit nacin na razlicite dijelove mozga i njihovo krajnje djelovanje je uveliko razlicito ne samo po intenzitetu nego i po tome kakve promjene uzrokuju. Recimo alkohol uzrokuje vrlo problematicne promjene ponasanja jer zaustavlja rad dijelova mozga koji su odgovorni za racionalno rasudivanje i inhibicije. To rezultira impulzivnim, cesto agresivnim ponasanjem, pa se pijani ljudi cesto potuku, rizicno voze i sl. Marihuana s druge strane utjece na te centre potpuno drukcije, pa su ljudi nakon konzumacije oprezniji, ponekad cak skloni paranoji, ponesto smeteni, izmjenjene percepcije, ali napusenog covjeka neces prepoznati po tome da doma tuce zenu ili divlja po cesti nego po tome da lezi negdje na toplom, jede cokoladu i slusa rege.

Na kraju krajeva, vise ne moramo govoriti teoretski. Znacajan dio populacije SAD-a zivi u podrucjima gdje je konzumiranje marihuane u rekreativne svrhe legalno i mozemo pratiti posljedice, tojest izostanak posljedica. Recimo Colorado. Otvorila se hrpa radnih mijesta, porasli su prihodi od poreza, ukupni broj prometnih nesreca je ostao prakticki nepromjenjen, broj nasilnih kaznenih djela se nije promijenio, broj uhicenih je znatno opao, broj korisnika teskih droga nije porastao...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 10:12   #69
Quote:
jevanova polka kaže: Pogledaj post
Izaziva jaču ovisnost naravno, ali nije opasniji zbog toga.
Nikotin svake godine ubije 650.000 ljudi samo u Europi i 9.000 u Hrvatskoj.
Cannabis svake godine ubije 0 ljudi u Europi i 0 ljudi u Hrvatskoj.
Osim toga, nikotin ubije godišnje 600.000 ljudi u svijetu, koji ga uopće ni ne konzumiraju namjerno (pasivnih pušača). Toliko oko toga, što je opasnije.

Nadalje, mislim da bi se smrt trebala računati kao najdrastičnija "promjena psihičkog stanja", koja je tebi iz nekog razloga tako presudna. Kako dobro funkcioniraš kad umreš?
Apropo "promjene psihičkog stanja", ima osoba, koje zbog zdravstvenih problema, moraju cijeli dan konzumirati cannabis, pa svejedno normalno funkcioniraju i na poslu svakodnevno izvršavaju kompleksne zadaće, voze automobil isl.

Zapravo, nemamo o čemu raspravljati. Dokle god je alkohol legalan (a radi se o drogi koja je gora od kokaina, pa i heroina po mnogim studijama), jasno je da je kriminalizacija cannabisa totalno besmislena, povrh toga što se ne zasniva na bilo kakvim znanstvenim činjenicama.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 10:45   #70
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Nikotin svake godine ubije 650.000 ljudi samo u Europi i 9.000 u Hrvatskoj.
Cannabis svake godine ubije 0 ljudi u Europi i 0 ljudi u Hrvatskoj.
Osim toga, nikotin ubije godišnje 600.000 ljudi u svijetu, koji ga uopće ni ne konzumiraju namjerno (pasivnih pušača). Toliko oko toga, što je opasnije.

Nadalje, mislim da bi se smrt trebala računati kao najdrastičnija "promjena psihičkog stanja", koja je tebi iz nekog razloga tako presudna. Kako dobro funkcioniraš kad umreš?
Apropo "promjene psihičkog stanja", ima osoba, koje zbog zdravstvenih problema, moraju cijeli dan konzumirati cannabis, pa svejedno normalno funkcioniraju i na poslu svakodnevno izvršavaju kompleksne zadaće, voze automobil isl.

Zapravo, nemamo o čemu raspravljati. Dokle god je alkohol legalan (a radi se o drogi koja je gora od kokaina, pa i heroina po mnogim studijama), jasno je da je kriminalizacija cannabisa totalno besmislena, povrh toga što se ne zasniva na bilo kakvim znanstvenim činjenicama.
Da, da su zakoni temeljeni na objektivnim cinjenicama i konzistentnoj politici, nebi uopce bilo dileme da bi marihuana bila legalna. Em postoje vrlo jasni pokazatelji da zakonska zabrana donosi mnogo vise stete nego koristi, em nema jasnih dokaza da je rekreativno koristenje marihuane uopce posebno stetno. Jedini razlog zasto je jos ilegalna u velikim dijelovima svijeta su privatni interesi i ideoloski puritanizam.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:21   #71
Quote:
jevanova polka kaže: Pogledaj post
Izaziva jaču ovisnost naravno, ali nije opasniji zbog toga. Jer iz te ovisnosti ne dobiješ ništa osim konstantnog pušenja cigareta i eventualno, možda rak pluća i ostale bolesti. Nakon pušenja par cigareta si isti. Kad se napušiš trave ona ti mijenja psihičko stanje na isti način kao i alkohol i teže droge, i to je itekako (potencijalno) opasno. Naravno da nije na istoj razini kao teške droge ali je dovoljno da se klasificira kao droga.
Aha a mijenja li negativno ili pozitivno? Nisam još vidio nekog napušenog agresivca i psihopata. Ali sam vidio tisuće stradalih zbog pijanaca i još više uništenih obitelji i života. Dok je alkohol legalan nema niti jednog razloga da to ne bude trava, a čak ni onda ne bi bilo ni jednog razloga da se brani kad uzmemo u obzir sve njene pozitivne aspekte
Osim naravno farmaceuta koji bi izgubili ogromnu lovu a koji podmazuju političare da brane njihove interese i kapital
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 16:02   #72
Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Nikotin svake godine ubije 650.000 ljudi samo u Europi i 9.000 u Hrvatskoj.
Cannabis svake godine ubije 0 ljudi u Europi i 0 ljudi u Hrvatskoj.
Osim toga, nikotin ubije godišnje 600.000 ljudi u svijetu, koji ga uopće ni ne konzumiraju namjerno (pasivnih pušača). Toliko oko toga, što je opasnije.

Nadalje, mislim da bi se smrt trebala računati kao najdrastičnija "promjena psihičkog stanja", koja je tebi iz nekog razloga tako presudna. Kako dobro funkcioniraš kad umreš?
Apropo "promjene psihičkog stanja", ima osoba, koje zbog zdravstvenih problema, moraju cijeli dan konzumirati cannabis, pa svejedno normalno funkcioniraju i na poslu svakodnevno izvršavaju kompleksne zadaće, voze automobil isl.

Zapravo, nemamo o čemu raspravljati. Dokle god je alkohol legalan (a radi se o drogi koja je gora od kokaina, pa i heroina po mnogim studijama), jasno je da je kriminalizacija cannabisa totalno besmislena, povrh toga što se ne zasniva na bilo kakvim znanstvenim činjenicama.
Prvo - nemaš dokaz da je direktno nikotin ubio toliko ljudi, a još manje da kanabis nije ubio nikog. Na to koliko će čovek živeti utiče mnogo stvari i teško da je neko umro isključivo zbog jedne.
Drugo - kanabis i nikotin se ne mogu upoređivati zato što se ne konzumiraju na isti način. Prosečan pušač popuši recimo 20 cigareta dnevno i normalno funkcioniše s tim, a hajde probaj pušiti 20 džokavaca svaki dan i nikad nećeš biti nizašta, a i nećeš živeti baš dugo. To se uzima ponekad da ti bude lepo.
Alkohol je nešto drugo. Bilo bi dobro da se bar potpuno iskoreni u saobraćaju. Lično bih bio srećniji kad bi i alkohol i marihuana bili zabranjeni, nego kad bi oba bila dozvoljena.
Ne mislim da neko treba da odgovara zbog same konzumacije marihuane, ali oni koji je prodaju svakako da treba.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 21:37   #73
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
O i te kako je opasniji. Bio sam nedavno proveo nekoliko dana u bolnici nedavno. Svako jutro barem po nekoliko pacijenata pusi u WC-u. Neki od njih teski srcani i plucni bolesnici. Ta ovisnost im je jaca od zelje za zivotom, straha od invalidnosti, od svega. Mozda nije opasnije naci se za volanom s cigaretom u ustima nego s jointom, ali dugorocno ce te prije ovo prvo ubiti.
Da, samo što ja ne pričam o dugoročnom. Naravno da je dugoročno nikotin štetniji, tu nema rasprave, ali ako ćemo dugoročno, imaš i masu ljudi koji umru od dugoročnih posljedica konzumiranja nezdrave hrane. Znači li to da treba kriminalizirat kobasice i bombone, gazirana pića? Trava ima daleko jači i neusporediv psihoaktivni efekt. Nije mijenjanje svijesti toliko bezazlena stvar kako ti misliš.

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
napusenog covjeka neces prepoznati po tome da doma tuce zenu ili divlja po cesti nego po tome da lezi negdje na toplom, jede cokoladu i slusa rege.
To je dosta romantiziran i optimističan pogled na to. Naravno da ima takvih, a onda imaš i one koji kad se napuše leže na hladnom na ulici, imaju izmijenjenu percepciju okoline, postanu opsesivno paranoični na svakoga koga vide u prolazu, gube normalnu kontrolu nad tijelom, voze u upitnom stanju, rade stvari koje se nebi usudili dok nisu pod djelovanjem. A da ne spominjem da je takva vrsta psihoaktivnog djelovanja u istoj kategoriji kao ona kod većine droga, tako da je veća šansa da će taj koji puši marihuanu imati manji problem s uzimanjem težih droga.

Da se razumijemo, ja sam ZA legalizaciju marihuane. U idealnom svijetu, i alkohol i trava bili bi zabranjeni. Pošto nije tako mislim da bi se trebalo tretirati pošteno i dekriminalizirat marihuanu iz već spomenutih razloga, pogotovo zbog dokazano ljekovitog djelovanja. Ovo moje je samo bio odgovor "po čemu je trava droga ako nikotin i kofein nije"... sve su to droge, ali postoje razlike u konzumiranju i djelovanju na svijest. Nije marihuana uvijek samo bezazlen "high" osjećaj i slušanje regea u euforiji. Znam da smo sad otišli off-topic, ali eto čisto da se to razjasni.

Quote:
Snack kaže: Pogledaj post
Nikotin svake godine ubije 650.000 ljudi samo u Europi i 9.000 u Hrvatskoj.
Mislim da sam na većinu komentara odgovorio poviše, ali živo me zanima odakle si iskopao ovaj podatak. Jedino što mogu naći na internetu je da 400.000 ljudi umre godišnje od dugoročnih posljedica pušenja, to da nikotin ubije 600.000 pasivnih pušača mi zvuči kao nešto izmišljeno jučer. Ako imaš dokaze, priznat ću da sam u krivu jer sam već rekao što mislim o tome na početku komentara, ali me živcira ovo sve češće izmišljanje brojki na internetu.

Isto je i za te "mnoge studije" da je alkohol štetniji od HEROINA... Da je tako mislim da bi već odavno svi propali. Vjerojatno se misli na ukupan utjecaj alkohola na društvno (zbog dostupnosti) ne na to da će prosječan alkoholičar ili onaj tko konzumira alkohol proći bolje od onoga ko se bode heroinom.
jevanova polka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 00:50   #74
Nikotin sam po sebi nije štetan. Postoje rizici kod srčanih bolesnika ali takvi ne smiju ni kavu pit. Ono što ubija je paljeni duhan.
__________________
Kad ces doc...
noxis93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 01:39   #75
Quote:
jevanova polka kaže: Pogledaj post
Da, samo što ja ne pričam o dugoročnom. Naravno da je dugoročno nikotin štetniji, tu nema rasprave, ali ako ćemo dugoročno, imaš i masu ljudi koji umru od dugoročnih posljedica konzumiranja nezdrave hrane. Znači li to da treba kriminalizirat kobasice i bombone, gazirana pića? Trava ima daleko jači i neusporediv psihoaktivni efekt. Nije mijenjanje svijesti toliko bezazlena stvar kako ti misliš.
Pa ne znam, ovisi. Ako cemo zabranjivati stvari zato jer mogu naskoditi pojedincu, onda treba kriminalizirati spek, kulen, kobasice...

Sad sto znaci bezazlena? Ja bi rekao da moze cak biti vrlo pozitivna stvar ako se ne pretjeruje.


Quote:
To je dosta romantiziran i optimističan pogled na to. Naravno da ima takvih, a onda imaš i one koji kad se napuše leže na hladnom na ulici, imaju izmijenjenu percepciju okoline, postanu opsesivno paranoični na svakoga koga vide u prolazu, gube normalnu kontrolu nad tijelom, voze u upitnom stanju, rade stvari koje se nebi usudili dok nisu pod djelovanjem. A da ne spominjem da je takva vrsta psihoaktivnog djelovanja u istoj kategoriji kao ona kod većine droga, tako da je veća šansa da će taj koji puši marihuanu imati manji problem s uzimanjem težih droga.

Da se razumijemo, ja sam ZA legalizaciju marihuane. U idealnom svijetu, i alkohol i trava bili bi zabranjeni. Pošto nije tako mislim da bi se trebalo tretirati pošteno i dekriminalizirat marihuanu iz već spomenutih razloga, pogotovo zbog dokazano ljekovitog djelovanja. Ovo moje je samo bio odgovor "po čemu je trava droga ako nikotin i kofein nije"... sve su to droge, ali postoje razlike u konzumiranju i djelovanju na svijest. Nije marihuana uvijek samo bezazlen "high" osjećaj i slušanje regea u euforiji. Znam da smo sad otišli off-topic, ali eto čisto da se to razjasni.
Kako to mislis u istoj kategoriji? Ovo sve sto opisujes je puno blize djelovanju alkohola nego marihuane. Ako imas kakvih validnih argumenata za suprotno rado cu poslusati, ali prema svim informacijama koje su meni dostupne, djelovanje marihuane se krece od umjereno neugodnog do prilicno benignog ako se koristi na iole odgovoran nacin (dakle ne pusis za volanom ili nesto).

Sad, ocito se razlikujemo u percepciji idealnog drustva, ali meni je definitivno idealno drustvo ono u kojem odrastao covjek moze ponekad popiti nesto ili zapaliti bez da ga netko zbog toga progoni. Ako nista, vec smo isprobali prohibiciju i jednostavno nije islo. Ljudi i dalje konzumiraju, samo konzumacija postane puno opasnija a kriminalci profitiraju.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 03:58   #76
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Kako to mislis u istoj kategoriji? Ovo sve sto opisujes je puno blize djelovanju alkohola nego marihuane. Ako imas kakvih validnih argumenata za suprotno rado cu poslusati, ali prema svim informacijama koje su meni dostupne, djelovanje marihuane se krece od umjereno neugodnog do prilicno benignog ako se koristi na iole odgovoran nacin (dakle ne pusis za volanom ili nesto).
Nema tu kakvih "validnih argumenata", zna se što radi marihuana, kako utječe na mozak. Ne kažem da ne može biti benigno i da je za svakoga isto, najprije je pitanje koliko, kada i u kojoj dobi netko puši. Ali da je bezopasno nije, zna se da može uzrokovati i često uzrokuje nenormalnu paranoju, anksioznost, smanjenu kontrolu nad tijelom.. utječe i na pamćenje... Ovo si i sam rekao u jednom od svojih postova, ali iz nekog razloga ne u toliko ozbiljnom tonu. Imao sam se u sve to prilike uvjeriti, u ljude koji bi nakon većeg pušenja bili toliko izgubljeni, promijenjeni, neprisebni. Guglaj malo, na internetu ćeš nać postove ljudi kojima je ovisnost o marihuani i ta 'high' stanja, uništila sve.

Kažeš "ako se koristi na iole odgovoran nacin", problem je u tome što kao i sa svime, imaš mase ljudi koji to ne koriste na iole odgovoran način. I ja alkohol koristim na iole odgovoran način, vjerujem i ti isto, pa se opet možemo složiti da je alkohol gori od trave. Jer uvijek imaš one neodgovorne i one koji su teški ovisnici. Pogledaj koja droga je najčešća kod prometnih nesreća u svijetu skrivljenih zbog droga. "Ako ne koristiš za volanom"... ali kao i s alkoholom, tko će ti garantirat da će jedan korisnik trave biti tako odgovoran kako bi svi mi htjeli?

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Sad, ocito se razlikujemo u percepciji idealnog drustva, ali meni je definitivno idealno drustvo ono u kojem odrastao covjek moze ponekad popiti nesto ili zapaliti bez da ga netko zbog toga progoni. Ako nista, vec smo isprobali prohibiciju i jednostavno nije islo. Ljudi i dalje konzumiraju, samo konzumacija postane puno opasnija a kriminalci profitiraju.
Upravo zato sam i rekao 'idealno društvo'. Idealno društvo ne postoji. Mislim da bi se mogli složiti da bi bilo idealno kad nitko ne bi mogao piti alkohol na 'casual' način, a kao pozitivna strana, ne bi bilo pijanaca i razorenih obitelji i života. Ali kako i sam kažeš, to ne funkcionira. Zato sam za legalizaciju. Barem da zakon bude pošten, kad je tako kako je.
jevanova polka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 09:40   #77
Quote:
jevanova polka kaže: Pogledaj post
Nema tu kakvih "validnih argumenata", zna se što radi marihuana, kako utječe na mozak. Ne kažem da ne može biti benigno i da je za svakoga isto, najprije je pitanje koliko, kada i u kojoj dobi netko puši. Ali da je bezopasno nije, zna se da može uzrokovati i često uzrokuje nenormalnu paranoju, anksioznost, smanjenu kontrolu nad tijelom.. utječe i na pamćenje... Ovo si i sam rekao u jednom od svojih postova, ali iz nekog razloga ne u toliko ozbiljnom tonu. Imao sam se u sve to prilike uvjeriti, u ljude koji bi nakon većeg pušenja bili toliko izgubljeni, promijenjeni, neprisebni. Guglaj malo, na internetu ćeš nać postove ljudi kojima je ovisnost o marihuani i ta 'high' stanja, uništila sve.

Kažeš "ako se koristi na iole odgovoran nacin", problem je u tome što kao i sa svime, imaš mase ljudi koji to ne koriste na iole odgovoran način. I ja alkohol koristim na iole odgovoran način, vjerujem i ti isto, pa se opet možemo složiti da je alkohol gori od trave. Jer uvijek imaš one neodgovorne i one koji su teški ovisnici. Pogledaj koja droga je najčešća kod prometnih nesreća u svijetu skrivljenih zbog droga. "Ako ne koristiš za volanom"... ali kao i s alkoholom, tko će ti garantirat da će jedan korisnik trave biti tako odgovoran kako bi svi mi htjeli?
Ovisnost o marihuani unistila sve. Da, cuo sam takva iskustva. Cuo sam zapravo stravicno puno "ovisnost o X mi je unistila sve". Vecinom je umjesto "ovisnost o X" trebalo stajati "moja glupost/lijenost/nesposobnost da se nosim s problemima". Ljudi vole prebacivati odgovornost za svoje probleme na vanjske faktore. Ono sto relevantne medicinske studije pokazuju je da ovisnost o marihuani nije posebno jaka i usporediva je po simptomima i trajanju odvikavanja s ovisnosti o kavi. Zato trazim validne argumente. Postoji jako mnogo mitova koji jednostavno nemaju neko cinjenicno utemeljenje.

Da, bit ce budala koje ce koristiti marihuanu na neodgovoran nacin, u to uopce ne sumnjam. No kad se povuce taj argument, obicno se zaboravlja da ljudi vecinom imaju odredenu kolicinu slobodnog vremena. Naravno ima izuzetaka koji cijele dane piju, puse, smrcu, bodu se ili stovec, ali oni su na nivou statisticke greske zapravo. Vecina ljudi nebi ukoliko bi se legalizirala marihuana zamijenili odlazak na posao ili brigu za djecu s pusenjem marihuane, nego bi tu aktivnost ukljucili u vrijeme koje bi inace potrosili recimo na ispijanje alkohola. Nije bas dobro da ljudi napuseni voze, ali ako pogledas statistike mnogo je bolje nego da ljudi pijani voze. Zato kada pogledas zemlje koje su legalizirale vide povecanje broja ljudi koji imaju THC-a u krvi u trenutku nesrece, ali ne vide povecanje ukupnog broja ljudi stradalih u prometu. Oni koji su vozili napuseni cesto su oni koji nisu vozili pijani.

Quote:
Upravo zato sam i rekao 'idealno društvo'. Idealno društvo ne postoji. Mislim da bi se mogli složiti da bi bilo idealno kad nitko ne bi mogao piti alkohol na 'casual' način, a kao pozitivna strana, ne bi bilo pijanaca i razorenih obitelji i života. Ali kako i sam kažeš, to ne funkcionira. Zato sam za legalizaciju. Barem da zakon bude pošten, kad je tako kako je.
Nebi se mogli sloziti. To mi zvuci kao totalitarno drustvo u kojem bi bilo stravicno dosadno. Ja sam vise zagovornik osobne slobode i odgovornosti, makar ona nosila i negativne posljedice za neke.

No drago mi je svakako da se slazemo da je sadasnji sustav shizofren.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:37   #78
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
O i te kako je opasniji. Bio sam nedavno proveo nekoliko dana u bolnici nedavno. Svako jutro barem po nekoliko pacijenata pusi u WC-u. Neki od njih teski srcani i plucni bolesnici. Ta ovisnost im je jaca od zelje za zivotom, straha od invalidnosti, od svega. Mozda nije opasnije naci se za volanom s cigaretom u ustima nego s jointom, ali dugorocno ce te prije ovo prvo ubiti.

S druge strane da, marihuana vise utjece na stanje svijesti, ali utjecaj na stanje svijesti velika je greska gledati kao neku ljestvicu na kojoj jednostavno imas vise ili manje. Razne psihoaktivne supstance utjecu na razlicit nacin na razlicite dijelove mozga i njihovo krajnje djelovanje je uveliko razlicito ne samo po intenzitetu nego i po tome kakve promjene uzrokuju. Recimo alkohol uzrokuje vrlo problematicne promjene ponasanja jer zaustavlja rad dijelova mozga koji su odgovorni za racionalno rasudivanje i inhibicije. To rezultira impulzivnim, cesto agresivnim ponasanjem, pa se pijani ljudi cesto potuku, rizicno voze i sl. Marihuana s druge strane utjece na te centre potpuno drukcije, pa su ljudi nakon konzumacije oprezniji, ponekad cak skloni paranoji, ponesto smeteni, izmjenjene percepcije, ali napusenog covjeka neces prepoznati po tome da doma tuce zenu ili divlja po cesti nego po tome da lezi negdje na toplom, jede cokoladu i slusa rege.

Na kraju krajeva, vise ne moramo govoriti teoretski. Znacajan dio populacije SAD-a zivi u podrucjima gdje je konzumiranje marihuane u rekreativne svrhe legalno i mozemo pratiti posljedice, tojest izostanak posljedica. Recimo Colorado. Otvorila se hrpa radnih mijesta, porasli su prihodi od poreza, ukupni broj prometnih nesreca je ostao prakticki nepromjenjen, broj nasilnih kaznenih djela se nije promijenio, broj uhicenih je znatno opao, broj korisnika teskih droga nije porastao...
odlicno si napisao
__________________
reminder
tonijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 23:28   #79
Quote:
tonijel kaže: Pogledaj post
Zašto je marihuana nelegalna ?
Marihuana je nelegalna da bi službe velikih zemalja prale i zarađivale novac, jer status nelegalnog jako podiže cijenu, a ujedno stvara sivi novac koji ne prolazi kroz državne strukture pa može ići u crne torbe za financiranje ratova i nemira te za ostale djelatnosti... Marihuana im nažalost nije dovoljna pa forsiraju i heroin koji ima najveći prinos novca (veći i od kokaina jer je baza šira)......
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 23:38   #80
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
O i te kako je opasniji. Bio sam nedavno proveo nekoliko dana u bolnici nedavno. Svako jutro barem po nekoliko pacijenata pusi u WC-u. Neki od njih teski srcani i plucni bolesnici. Ta ovisnost im je jaca od zelje za zivotom, straha od invalidnosti, od svega. Mozda nije opasnije naci se za volanom s cigaretom u ustima nego s jointom, ali dugorocno ce te prije ovo prvo ubiti.
.
Točno. Evo i ekstremnog primjera:
Oliver Dragojević: Neću nikad prestati da pušim, idu mi na živce svi ti saveti o ishrani, pušenju, k...

Originalno objavljeno na stranici http://www.hellomagazin.rs/domace-ve...enju-kretanju/ © Hello! magazin


On je prvi za legalizaciju marihuane. Ne bi je koristio kao ulje , nego kao cigaretu u svome slučaju.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:59.