Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2016., 22:08   #1
Kontra klasa #1

Budući da se o komunistima, pravim i izmišljenim, puno priča u hrvatskoj politici, bilo bi vrijeme da se oglase i ti bauci. Dakle, ako nekoga zanima kako razmišljaju zapravo-postojeći hrvatski komunisti, neka baci pogled na ovu veličanstvenu publikaciju koja bi trebala izlaziti par puta godišnje - Kontra klasa #1

Prvi broj sadrži članke:

1) Uvodnik: Kritika optimizma ili kako je ljevica izgubila radničku klasu
2) Politika klase: o partiji, klasnoj svijesti i razumijevanju trenutne situacije
3) Lijevi nacionalizam – povijest bolesti
4) Radnici u okviru identitetskih politika
5) Ljevica i ekonomija – neke greške i propusti

Iz uvodnika:

Kritika optimizma ili kako je ljevica izgubila radničku klasu

Optimizam je, da citiramo podnaslov knjige Monsieur Duponta, „religijska dogma koja tvrdi da će doći do ultimativnog trijumfa dobra nad zlom“. U kontekstu radikalne ljevice to naravno znači kako će jednog dana potlačene klase prihvatiti ideje ljevice i riješiti se okova današnjeg društva i svi ćemo živjeti sretno za vjeke vjekova. A do tada ne postoji ništa što možemo raditi nego li „polako gurati“, „ubrzavati stvari“ itd. Vrijeme je da se probudimo!

Ljevica danas nema nikakvog kontakta s radničkom klasom niti se bavi „radničkim pitanjima“ na adekvatan način. Danas je ljevica preokupirana ideološkim (svjetonazorskim) pitanjima i politikama identiteta, a ako se i dotiče „radničkih pitanja“ to je većinom pod velom sitno-reformističkog djelovanja. Za ljevicu radnička klasa je puka apstrakcija, to je samo grupa ljudi koje treba pridobiti, koja treba prihvatiti nešto, razumjeti nešto, „konačno se probuditi“, itd. Ona je samo sredstvo za ispunjavanje apstraktnog političkog programa i promjene svjetonazorskog sustava. I upravo zbog toga – radničku klasu boli briga za ljevicu.


I ukratko o samom kolektivu koji stoji iza časopisa:

O nama

Tko smo?

Kontra klasa je marksistički kolektiv baziran prvenstveno u Zagrebu, s drugovima i simpatizerima u ostalim dijelovima Hrvatske i regije, a nastao je kao rezultat višemjesečnih diskusija u kojima su sudjelovali ljudi s cijelog lijevog, socijalističkog dijela političkog spektra. Samo ime – Kontra klasa – ima dva značenja. S jedne strane, ono opisuje naš stav prema trenutnom društvenom uređenju; protivimo se klasnoj podjeli društva i postojanju klasa uopće. Drugo značenje našeg imena, možda očitije ako riječ napišemo zajedno, Kontraklasa, temelji se na ulozi radničke klase u kapitalizmu, odnosno u procesu dokidanja istog. Radništvo, moderni proletarijat, klasa je čiji su interesi suprotstavljeni interesima kapitala i kao takvo u sebi sadrži potencijal za njegovo rušenje; radnička je klasa po prirodi svojeg položaja uvijek kontra vlasti kapitala, ona je kontraklasa.

Što radimo?

Kao poprilično mlada organizacija, naše se aktivnosti za sada svode na teorijski rad u obliku istoimenog časopisa kojeg planiramo izdavati nekoliko puta godišnje, koliko nam već okolnosti budu dopuštale. Časopisi će se uglavnom fokusirati na određenu temu, poput imigracije, prekarnog rada, radničkog i socijalističkog organiziranja itd., koju će se u njima pokušati obraditi detaljnije nego što bi inače bilo moguće u sporadično objavljenim člancima. Osim časopisa, na web stranici objavljujemo prijevode stranih tekstova, analize trenutnih zbivanja, štrajkova, prosvjeda i političkih događaja te pojedine teorijske članke ukoliko nam se to učini prikladnim. Smatramo kako je „kritika svega postojećeg“ bitan element trenutne socijalističke aktivnosti, zbog akumulacije pogrešnih pristupa društvu i revolucionarnoj djelatnosti kroz povijest, dijelom iz dobrohotnog neznanja, a dijelom iz tradicionalne privrženosti nekim „školama“ socijalističkog pokreta. Cilj nam je da diskusija zamijeni dogmatizam.

Uz ovaj „virtualni“ rad, nadamo se razviti i praktičnu djelatnost, izbjegavajući pritom sve zamke aktivističke ljevice; stoga ne planiramo izvoditi beskorisne medijske performanse, već raditi u skladu s našim i objektivnim društvenim okolnostima. Za sada sudjelujemo u teorijskim kružocima/raspravama na prostoru Zagreba iz kojih je naša grupa i iznikla, no na koje su dobrodošli svi ljudi dobre volje i načelno socijalističkog svjetonazora. O budućim aktivnostima još diskutiramo i razvijat ćemo ih s vremenom, skupljajući pri tom iskustvo. (http://kontraklasa.org/o-nama/)

...

tl;dr, grupa pretežno zagrebačkih komunista se bacilo u pisanje časopisa - prvi broj hejta ljevicu, daljnji će se baviti prvenstveno problemima i mogućnostima radničkog i socijalističkog organiziranja. za sad toliko, dok neke IRL aktivnosti ne postanu opcija.


Kritika s lijeva je i više nego dobrodošla, ona s desna je valjda neizbježna, ali osuđena na obostranu propast
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 06:54   #2
Ako se necete baviti ustasama i partizanima, vec biti tolerantni prema svima i baviti se izgradnjom i promoviranjem politickog programa svog svjetonazora - drzim vam fige i citam povremeno
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 11:15   #3
Ovdje : http://www.globalrichlist.com/

se vidi da je radnička klasa u Hrvatskoj u gornjoj polovici ukupnog stanovništva pa redistribucija tj. internacionalizam po načelu diktature proletarijata znači oduzimanje manjini (uključujući i radnicima) i davanje većini,onima siromašnijima od domaće radničke klase. Radnička klasa je konzervativna pa marksističke anti-konzervativne ideje tu ne pale već ljevičari imaju probleme sa radnicima koji su sve više radikalno desno orijentirani. Tako na prosvjedima viđamo neke isfeminiizirane likove koji predstavljaju ljevicu a koji su vidno nesposobni za fizički rad dok s druge strane stoje desničari koji su fizički radnici u većini. Što se tiče kapitalizma i upravljanja kapitalom,resursima,njima može upravljati samo onaj tko je sposoban prvo na osobnoj razini upravljati u vidu običnog kućanstva,zatim mu se slika proširi na nešto privatno i td. a ne netko tko promaši na samom temelju kakve je Marks htio da zavladaju.

Zadnje uređivanje Detektor : 20.10.2016. at 11:40.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 13:42   #4
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Ovdje : http://www.globalrichlist.com/

se vidi da je radnička klasa u Hrvatskoj u gornjoj polovici ukupnog stanovništva pa redistribucija tj. internacionalizam po načelu diktature proletarijata znači oduzimanje manjini (uključujući i radnicima) i davanje većini,onima siromašnijima od domaće radničke klase.
Ne znam uopće od kuda ti to da se komunisti zalažu za redistribuciju, ali dobro. "Svatko prema mogućnostima, svakome prema potrebama" nije baš maksima redistribucije postojećeg bogatstva. Također, marksistička teorija eksploatacije ne proizlazi iz toga što su neki na svijetu siromašni, a neki bogati, nego iz činjenice da radnici proizvode višak vrijednosti za kojeg nisu plaćeni.

A link ti je ubi bože. Da, prosječnom hrvatskom radniku je bolje nego većini Afrikanaca, očito je zapravo sve odlično i teče med i mlijeko.

Quote:
Radnička klasa je konzervativna pa marksističke anti-konzervativne ideje tu ne pale već ljevičari imaju probleme sa radnicima koji su sve više radikalno desno orijentirani.
Radnici u Hrvatskoj zapravo nisu ništa više konzervativni od prosjeka, uglavnom su apatični kao i većina stanovništva i to je normalno. To jest, cijelo je društvo trenutno konzervativno, bez obzira na klasni položaj.

Quote:
Što se tiče kapitalizma i upravljanja kapitalom,resursima,njima može upravljati samo onaj tko je sposoban prvo na osobnoj razini upravljati u vidu običnog kućanstva,zatim mu se slika proširi na nešto privatno i td. a ne netko tko promaši na samom temelju kakve je Marks htio da zavladaju.
Vjerojatno ćeš se složiti da na ovakve voluntarističke (i zapravo ahistoričke) gluposti ne treba odgovarati?

Ali vidiš, tu dolazi do izričaja ono što sam rekao o kritici s desnice - nema smisla u ovom slučaju; ti mene nećeš uvjeriti, ja tebe neću uvjeriti.
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 10:35   #5
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Ne znam uopće od kuda ti to da se komunisti zalažu za redistribuciju, ali dobro. "Svatko prema mogućnostima, svakome prema potrebama" nije baš maksima redistribucije postojećeg bogatstva. Također, marksistička teorija eksploatacije ne proizlazi iz toga što su neki na svijetu siromašni, a neki bogati, nego iz činjenice da radnici proizvode višak vrijednosti za kojeg nisu plaćeni.
Koliko ima proleter u Africi a koliko u Hrvatskoj? Komunisti kažu jasno,proleteri svih zemalja ujedinite se. Što bi hrvatski radnik dobio od toga kad se nalazi u gornjoj polovici svjetske populacije? Matematika je egzaktna znanost a ovaj link je izračunao bogatstvo. Marksistička teorija zanemaruje početni kapital pa tako netko kupi strojeve i otvori firmu kapitalom koji je stekao/naslijedio a netko tko nije kupio to radi i dobiva manje. Višak vrijednosti u biti proizvede stroj tj. vlasnik tih strojeva,objekta,kad bi maknuo strojeve,proizveo bi se manjak vrijednosti jer ne bi protok robe bio tako olakšan niti brz,kupci bi čekali. Inače niti omjer plaća među radnicima nije isti i pitanje je imaš li ti možda također neki "višak vrijednosti" npr. imaš sigurno više od nekoga nezapošljivoga (govorim o plaći) zatim kv radnik ima više od nkv radnika,općenito radnik na višoj poziciji ima više od drugog radnika a znam slučaj gdje su svi krenuli od starta. Ja se među radnicima nalazim svakodnevno i mogu ti reći da niti jednom još nije palo na pamet da dođe na ideju kako trebaju drugi odlučivati u ime njegovog vlasništva ali sam vidio želju za većom zaradom. Marks nije bio radnik a nisu niti njegovi ljubitelji sa filozofskog koji prodaju demagogiju dok netko drugi radi za njih. Jedan savjet:

prije nego što počnete zagovarati komunizam,izračunajte gdje ste prema prethodnom linku. Računica je jasna,većina proletera bi oduzela sve privatno (diktatura proletarijata a u svijetu je više siromašnih nego bogatih) i ostali bi bez ičega. Ne bi većina koja se ne zna pobrinuti niti sama za sebe mogla upravljati kompleksom kao što je to svjetska ekonomija. Kad pričam o većini,uopće ne mislim na radnike u Hrvatskoj jer se oni u tom postotku ne nalaze,oni su manjina,gornja polovica svjetske populacije.

Zadnje uređivanje Detektor : 21.10.2016. at 11:08.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 14:35   #6
Quote:
Koliko ima proleter u Africi a koliko u Hrvatskoj? Komunisti kažu jasno,proleteri svih zemalja ujedinite se. Što bi hrvatski radnik dobio od toga kad se nalazi u gornjoj polovici svjetske populacije?
Prvenstveno bi dobio to da mu se olakšava vlastita borba za bolje uvjete rada. Kapital je internacionalan, pa takva mora biti i radnička klasa kako bi efikasno branila svoje interese. Moderni proizvodni proces je nevjerojatno povezan, što ti je globalizacija! Recimo štrajk u luci u Trstu bio bi puno efektivniji ako bi i radnici luke u Kopru krenuli u štrajk solidarnosti. Samo za blizak primjer, a isto vrijedi i interkontinentalno.

Quote:
Marksistička teorija zanemaruje početni kapital
Otkad to?

Quote:
Višak vrijednosti u biti proizvede stroj tj. vlasnik tih strojeva,objekta,kad bi maknuo strojeve,proizveo bi se manjak vrijednosti jer ne bi protok robe bio tako olakšan niti brz,kupci bi čekali.
Kažeš ti i ostaneš živ. Budući da ne živimo u utopijskom svijetu pune automatizacije (a ni nećemo još dugo dugo, ako ikada), zaboravljaš jedan bitan faktor u proizvodnom procesu. Znaš, one ljude koji su potrebni za pravilno funkcioniranje ili uopće upotrebu strojeva. Znaš, radnike. Koji svojim radom oplemenjuju početne sirovine i stvaraju dodatnu vrijednost. Za koju nisu plaćeni. Jer da jesu, profit ne bi postojao.

Quote:
Inače niti omjer plaća među radnicima nije isti i pitanje je imaš li ti možda također neki "višak vrijednosti" npr. imaš sigurno više od nekoga nezapošljivoga (govorim o plaći) zatim kv radnik ima više od nkv radnika,općenito radnik na višoj poziciji ima više od drugog radnika a znam slučaj gdje su svi krenuli od starta.
Ovo doslovno nema veze s ičim što sam do sad napisao, pa ne znam kako da ti odgovorim.

Quote:
Ja se među radnicima nalazim svakodnevno i mogu ti reći da niti jednom još nije palo na pamet da dođe na ideju kako trebaju drugi odlučivati u ime njegovog vlasništva ali sam vidio želju za većom zaradom.
Nijedan marksist nije protiv toga da ljudi zarađuju više ako ikako mogu. Pa čovječe, pogledaj malo povijest radničkog pokreta. Isto tako nema marksista koji su generalno protiv toga da ljudi unutar sadašnjeg sustava pređu iz niže u višu klasu. To se događa i normalan je proces, kao i onaj u drugom smjeru. Marksizam nije moraliziranje.

Quote:
prije nego što počnete zagovarati komunizam,izračunajte gdje ste prema prethodnom linku. Računica je jasna,većina proletera bi oduzela sve privatno (diktatura proletarijata a u svijetu je više siromašnih nego bogatih) i ostali bi bez ičega.
Koji dio "od svakoga prema mogućnostima, svakome prema potrebama" ti nije jasan? Komunizam nije robinhudovsko oduzimanje bogatima i davanje siromašnima u svrhu stvaranja nekakve uravnilovke, nego ekonomski sustav u kojemu proizvodnja služi zadovoljavanju potreba pojedinca/društva, a ne generiranju profita, kao i pokret koji takav sustav ima za krajnji cilj.

Osim toga, budimo realni na čas, radnici (i ne samo oni) u Hrvatskoj i svijetu sve više gube posjed nad nekim sitnim vlasništvom koje su do sad imali. Mladi u RH sve više završavaju kao podstanari - eto to mi je blizak fenomen - umjesto da posjeduju vlastiti stan. Jugoslavija je uspjela nakratko zamagliti taj odnos proleter-vlasništvo jer je uspjela (kao i zapadne socijalne države tog vremena) omogućiti radnicima posjedovanje nekretnina itd., dobrim dijelom i upravo kako bi stišala socijalni bunt. Sada se to naočigled raspada i vraćamo se u "dobra stara vremena" ranog kapitalizma kad radnici nisu posjedovali apsolutno ništa. Samo što tu vrstu oduzimanja privatnog vlasništva ljubiguzi kapitalizma stalno opravdavaju

Ponekad je smiješno koliko je Marx bio u pravu još prije 170 godina.
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 15:43   #7
Da li se komunisti slažu sa politikom dozvole naseljavanja mase migranata i izbjeglica iz zemalja 3. svijeta u svoju zemlju?
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 17:34   #8
Podržavam temu do kraja...

Usto dodajem da je komunizam neumrla ideja...
Čak poznajem jednog kolegu koji nije u SRP-u ili KSH,ali sam za sebe kaže da je komunist i krščanin.
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 22:02   #9
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Podržavam temu do kraja...

Usto dodajem da je komunizam neumrla ideja...
Čak poznajem jednog kolegu koji nije u SRP-u ili KSH,ali sam za sebe kaže da je komunist i krščanin.
egzotika...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 23:27   #10
Samo kreten i/ili neznalica može izjaviti da je Marx bio neradnik.
To je karakteristično za za zatucane bedake koji nikad nisu čuli za intelektualni rad pa svaki trud procjenjuju kroz tačkanje pijeska...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 23:41   #11
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Prvenstveno bi dobio to da mu se olakšava vlastita borba za bolje uvjete rada. Kapital je internacionalan, pa takva mora biti i radnička klasa kako bi efikasno branila svoje interese. Moderni proizvodni proces je nevjerojatno povezan, što ti je globalizacija! Recimo štrajk u luci u Trstu bio bi puno efektivniji ako bi i radnici luke u Kopru krenuli u štrajk solidarnosti. Samo za blizak primjer, a isto vrijedi i interkontinentalno.
Zašto bi ja kao hrvatski radnik bio internacionalno povezan sa nekim radnikom iz trećeg svijeta kad znam da sam prema njemu bogataš?


Quote:
Otkad to?
Od uvijek.


Quote:
Kažeš ti i ostaneš živ. Budući da ne živimo u utopijskom svijetu pune automatizacije (a ni nećemo još dugo dugo, ako ikada), zaboravljaš jedan bitan faktor u proizvodnom procesu. Znaš, one ljude koji su potrebni za pravilno funkcioniranje ili uopće upotrebu strojeva. Znaš, radnike. Koji svojim radom oplemenjuju početne sirovine i stvaraju dodatnu vrijednost. Za koju nisu plaćeni. Jer da jesu, profit ne bi postojao.
A ti opet zanemaruješ početni kapital neke tvornice gdje su se napravili ti strojevi pomoću sredstava za proizvodnju. Da nema stroja,sve bi morao raditi čovjek i naravno da će stroj stvoriti taj višak iako je to pomalo smiješno jer profita niakd dosta pa ne znam zapravo što je to višak profita i tko to određuje.


Quote:
Ovo doslovno nema veze s ičim što sam do sad napisao, pa ne znam kako da ti odgovorim.
Ima veze s radnicima.


Quote:
Nijedan marksist nije protiv toga da ljudi zarađuju više ako ikako mogu.
Kapitalist se postaje kad je zarada veća.

Quote:
Pa čovječe, pogledaj malo povijest radničkog pokreta. Isto tako nema marksista koji su generalno protiv toga da ljudi unutar sadašnjeg sustava pređu iz niže u višu klasu.
Od kuda besklasno društvo ako se prelazi iz niže u višu klasu?

Quote:
Koji dio "od svakoga prema mogućnostima, svakome prema potrebama" ti nije jasan? Komunizam nije robinhudovsko oduzimanje bogatima i davanje siromašnima u svrhu stvaranja nekakve uravnilovke, nego ekonomski sustav u kojemu proizvodnja služi zadovoljavanju potreba pojedinca/društva, a ne generiranju profita, kao i pokret koji takav sustav ima za krajnji cilj.
Tebi nije jasno da se nalaziš u gornjoj polovici stanovništva. Ti si neprijatelj donje polovice. Ne možeš zadovoljiti društvo/pojedinca bez generiranja profita. Ti bi da ljudi rade badava?

Quote:
Osim toga, budimo realni na čas, radnici (i ne samo oni) u Hrvatskoj i svijetu sve više gube posjed nad nekim sitnim vlasništvom koje su do sad imali. Mladi u RH sve više završavaju kao podstanari - eto to mi je blizak fenomen - umjesto da posjeduju vlastiti stan. Jugoslavija je uspjela nakratko zamagliti taj odnos proleter-vlasništvo jer je uspjela (kao i zapadne socijalne države tog vremena) omogućiti radnicima posjedovanje nekretnina itd., dobrim dijelom i upravo kako bi stišala socijalni bunt. Sada se to naočigled raspada i vraćamo se u "dobra stara vremena" ranog kapitalizma kad radnici nisu posjedovali apsolutno ništa. Samo što tu vrstu oduzimanja privatnog vlasništva ljubiguzi kapitalizma stalno opravdavaju
Jugoslavija nije omogućila radnicima posjedovanje nekretnina jer niti jedna nekretnina koju su dobili od države nije bila njihova. Ti bi da oni koji nisu sposobni zadržati niti vlastitu nekretninu vladaju.....daleko bi dogurali.

Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
P


Čak poznajem jednog kolegu koji nije u SRP-u ili KSH,ali sam za sebe kaže da je komunist i krščanin.
Ništa čudno,Kršćanstvo je dalo vjetar u leđa onoj najnižoj klasi koja je bila po katakombama a rezultat je bio srednji vijek a komunizam je preko najniže klase uništio Rusiju.

Quote:
To je karakteristično za za zatucane bedake koji nikad nisu čuli za intelektualni rad pa svaki trud procjenjuju kroz tačkanje pijeska...
Karakteristično za salonske ljevičare je to da radnike nazivaju zatucanim bedakima. Ja se slažem,bedasti su jer financiraju neradnike koji su si umislili da su intelektualci. Pitanje je samo u čijim je intelektualnim radionicama nastao Marks i za koje svrhe. Iza toga stoji kler ali ne kršćanski koji je samo operativac istog onog koji stoji iza marksa. Ja sam taj kler skinuo sa svojeg mozga jer ne želim biti asistent u stvaranju Rotschilda,Openhajmera,Wargburga...

Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Da li se komunisti slažu sa politikom dozvole naseljavanja mase migranata i izbjeglica iz zemalja 3. svijeta u svoju zemlju?
Naravno,pa to su proleteri. Pogledaj samo što radi Radnička fronta skupa sa Crkvom. Radnici će u budućnosti imati dvije dileme,ići u rat za židovstvo ili za Europu.

Zadnje uređivanje Detektor : 22.10.2016. at 00:15.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 15:48   #12
Jugoslavija nije omogućila radnicima posjedovanje nekretnina...

Šuvare - vrati se...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 15:51   #13
Razlikuješ li ti društveno od privatnog vlasništva? Posjeduješ nešto tek kad je nešto tvoje. Znam ja dobro na što je kolega mislio ali tko radnicima danas onemogućuje posjedovanje nekretnina? Koliko je meni poznato,radnici sa kojima radim imaju nešto svoje. Posljedica Jugoslavije je ortački kapitalizam,onaj tko je bio najbliže partiji je dobio najviše i obratno. Naivce su nafilali glupostima o radničkim pravima (pravo su imali samo crveni buržuji) a sad ti isti filaju ljude o opasnosti neoliberlanog kapitalizma koji zahtjeva osobnu inicijativu bez pomoći države. S ciljem čega? Zaštite radnika,države? Radi se o privatnom interesu.

Zadnje uređivanje Detektor : 22.10.2016. at 16:06.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 16:22   #14
@bordiger - Baš me zanima kako će ovaj novi pokušaj komunizma raditi u praksi.

Kažeš da ste protiv profita. Smijem li otvoriti firmu i zaposliti ljude, i što se desi s profitom kojeg ostvarimo? Koliko njega sam prisiljen predati vama? 100%? Ili moram podijeliti profit s radnicima moje firme? Svima jednako ili kako? I odakle nam motivacija da radimo bolje, kvalitetnije ili povoljnije ako svakako ne vidim profit svojeg rada? Moram li plaćati radnicima iste plaće neovisno o njihovim vještinama ili radnom etikom, i jesm li slobodan to odlučiti sam ili će tvoja partija postavljati pravila u mojoj firmi?

I u čemu je razlika između tvog komunizma i svih ostalih propalih pokušaja komunizma diljem svijeta, koji su svi redom katastrofalno završili i neizbježno postale tiranije? Kako ćete vi izbjeći tiraniju?


Evo par pitanja čisto da razumijem o čemu se radi.

Zadnje uređivanje satnik : 22.10.2016. at 16:42.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 16:36   #15
@satnik

Ne znam baš koliko je liberlani otpor jak. Pogledajmo samo ilegalne imigracije. Svaka kuća ima ogradu a država? Imamo kolektivno odlučivanje u ime svih oko tog pitanja i kolektivnu skupinu koja želi bolji život pod svaku cijenu uključujući socijalu. Komunisti podržavaju ilegalne ulaske,nije li to malo čudno s obzirom da komunizam i liberalizam nisu jedno te isto? Druga stvar,država legalno oduzima novac ljudima za pro-imigrantsku politiku. Kvazi-liberali podržavaju kolektiviste pa imamo jačanje drugih radikalnih kolektivnih skupina. Ove tekovine Francuske revolucije je podržavao i Marx. Nevjerojatno kako su na istu stranu stali oni koji se zovu liberalima (sljedbenici Francuske revolucije),Crkva,komunisti.

Zadnje uređivanje Detektor : 22.10.2016. at 16:49.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 18:29   #16
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Od uvijek.


Ovakve stvari te razotrkivaju kao ignoranta i neznalicu. Daj ubuduće pročitaj barem neki FAQ.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 18:36   #17
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Da li se komunisti slažu sa politikom dozvole naseljavanja mase migranata i izbjeglica iz zemalja 3. svijeta u svoju zemlju?
Komunisti uglavnom shvaćaju da su masovne migracije i izbjeglički valovi neizbježna posljedica kapitalizma, a dijelom mu omogućuju i normalno funkcioniranje. Primjerice, zapadne zemlje ne mogu bez stalnog priljeva migrantske radne snage zbog (očekivanog) pada nataliteta. Zato se komunisti zalažu za povezivanje migrantskih i domaćih radnika i obranu prava migrantskih radnika protiv rasističkog zakonodavstva, kada se ono pojavljuje. Naravno, bez tolerancije prema raznim nazadnim tendencijama u samoj migrantskoj populaciji.

U ovom tekstu smo ponešto napisali i o tome: Lijevi nacionalizam - povijest bolesti

I ovaj tekst grčkih drugova je zanimljiv: Vogelfrei. Migration, deportations, capital and its state
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 18:50   #18
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post


Ovakve stvari te razotrkivaju kao ignoranta i neznalicu. Daj ubuduće pročitaj barem neki FAQ.
Marksist razmišlja na način da kapital nastaje iskorištavanjem radnika a ne radom tj. prodajom rada radnika. Netko pije poslije posla,netko štedi,netko nađe bolji posao,netko ne..uglavnom,kapital je nastao prodajom rada radnika,dio kapitala se naslijedio od tog rada i pa su se stvorili uvjeti za otvaranje firme. Polazišna točka marksista je ta da je netko drugi radio za sredstva za proizvodnju a ne neki kapitalisitčki predak koji je bio radnik ili radnik koji je postao kapitalist. Znam primjer gdje je lik iz ničega stvorio nešto za dobro plaćen i opasan posao,otvorio biznis a marksistički teoretičar bi mu predbacio da je taj kapital stekao izrabljivanjem radnika a počeo je s pozicije radnika. Dakle,za Marksa je kapital za firmu pao s neba i onda se pojavio kapitalist koji je rekao : "to je moje" i počeo iskorištavati radnike bez svojeg rada ili obiteljskog naslijeđa koje je opet nastalo radom. Znaš koja je razlika između žutog i crvenog buržuja? Žuti je kapital zaradio naslijeđem predaka ili vlastitim angažmanom a crveni je oduzimao zaradu radnicima i pričao negativno o ljudima koji stvaraju kako bi očuvao granu na kojoj sjedi.

Zadnje uređivanje Detektor : 22.10.2016. at 19:04.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 19:01   #19
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Zašto bi ja kao hrvatski radnik bio internacionalno povezan sa nekim radnikom iz trećeg svijeta kad znam da sam prema njemu bogataš?
Zato što ti može pomoći u situacijama sukoba s poslodavcima? Mislim, o čemu mi ovdje pričamo? Relativno dobro financijsko stajanje hrvatskih radnika u odnosu na nekog Afrikanca nema apsolutno nikakve veze s tim. Evo zamisli ovakvu situaciju - opet primjer iz logistike jer je najočitije i prvo mi pada na pamet - radnici brodarske kompanije iz Nizozemske stupe u štrajk; firma uposli određeni broj štrajkbrehera i dio tereta se ipak prevozi. U toj situaciji radnicima u Nizozemskoj (koja je još bogatija od RH) puno znači ako radnici u luci u Lagosu, kuda recimo odlazi najviše tereta, odbiju iskrcavati spomenuti teret s brodova te kompanije. Vrši se pritisak. Što tu pobogu nije jasno?

Quote:
Od uvijek.
lol

Quote:
A ti opet zanemaruješ početni kapital neke tvornice gdje su se napravili ti strojevi pomoću sredstava za proizvodnju. Da nema stroja,sve bi morao raditi čovjek i naravno da će stroj stvoriti taj višak iako je to pomalo smiješno jer profita niakd dosta pa ne znam zapravo što je to višak profita i tko to određuje.
Stroj ne može sam stvoriti višak vrijednosti. Kao što sam rekao, ne živimo u automatiziranoj utopiji i za pravilan rad strojeva potrebni su ljudi, potrebni su radnici. Njihov rad na tom stroju, uz pomoć tog stroja, s tim strojem je ono što dodaje vrijednost nakupini prvotnih sirovina.

Quote:
Ima veze s radnicima.
Mislim da ne razumiješ neke osnovne koncepte. "Višak vrijednosti" nema veze s osobnošću nekog radnika, ili njegovim stupnjem kvalifikacije.

Quote:
Kapitalist se postaje kad je zarada veća.
Ne.

Quote:
Od kuda besklasno društvo ako se prelazi iz niže u višu klasu?
Besklasno društvo nastaje ukidanjem kapitalizma; dok ima kapitalizma, ima i klasne stratifikacije, pa ima i prelaska iz jedne klase u drugu. Tu je kapitalizam recimo progresivniji od prijašnjih socio-ekonomskih sustava, jer omogućava taj prelazak, iako puno rjeđe prema gore nego prema dolje. Opet, što nije jasno?

Quote:
Jugoslavija nije omogućila radnicima posjedovanje nekretnina jer niti jedna nekretnina koju su dobili od države nije bila njihova. Ti bi da oni koji nisu sposobni zadržati niti vlastitu nekretninu vladaju.....daleko bi dogurali.
Društveni stanovi su devedesetih uglavnom otkupljeni i pretvoreni u privatne. Da nije bilo jugoslavenskog dodjeljivanja društvenih stanova širokim slojevima stanovništva, ne bi devedesetih bilo tog otkupljanja. Osim toga, sama činjenica da je kroz veći dio postojanja SFRJ standard prosječnog stanovnika rastao, moglo se i osobnom ušteđevinom (ili onim glupim disfunkcionalnim kreditima koje je uglavnom pojela inflacija) kupiti neku nekretninu, mimo države. Danas se to ne događa često, eto ti porast podstanarstva za dokaz.

Quote:
Naravno,pa to su proleteri. Pogledaj samo što radi Radnička fronta skupa sa Crkvom. Radnici će u budućnosti imati dvije dileme,ići u rat za židovstvo ili za Europu.
Ayy došli smo do zlog jevrejskog puppet-mastera. Vrlo brzo, skoro rekord
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 19:10   #20
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Kažeš da ste protiv profita. Smijem li otvoriti firmu i zaposliti ljude, i što se desi s profitom kojeg ostvarimo? Koliko njega sam prisiljen predati vama? 100%? Ili moram podijeliti profit s radnicima moje firme? Svima jednako ili kako? I odakle nam motivacija da radimo bolje, kvalitetnije ili povoljnije ako svakako ne vidim profit svojeg rada? Moram li plaćati radnicima iste plaće neovisno o njihovim vještinama ili radnom etikom, i jesm li slobodan to odlučiti sam ili će tvoja partija postavljati pravila u mojoj firmi?
Nema otvaranja privatnih firmi, eto ti odgovora. Ako je potrebno utemeljiti postrojenje za proizvodnju robe X jer je potražnja za njom u svijetu porasla na Y jedinica, umjesto dotadašnjh Z, društveno će se alocirati resursi za njezinu izgradnju i daljnje funkcioniranje. Jer je poanta komunističke ekonomije zadovoljavanje potreba pojedinca/društva, a ne, je li, profit. To je to.

Radnici ionako ne vide profit ostvaren njihovim radom, to vide samo poslodavci.

Ali ispričat ćeš me što ću te možda ignorirati nadalje, ne da mi se trošiti previše vremena na ovakve rasprave. Nisi baš publika na koju ciljam(o) Da budem stereotipan, tvoji osobni i klasni interesi nisu u skladu s komunističkom idejom, štoviše suprotstavljeni su joj, pa mi nema pretjerane svrhe stalno slušati i ponavljati iste argumente.
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:57.