Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.06.2010., 12:53   #1
Reklame u knjigama

pozdrav svima...
pišem seminar na temu prikrivenog oglašavanja, a jedan dio se odnosi i na oglašavanje u knjigama...
Htjela bih prikupit što više primjera pa sam tu da mi pomognete ako možete navesti neke knjige u kojima ste se susreli s time da likovi konzumiraju stvarne proizvode navedene točno imenom ..npr. da lik pije Colu, vozi određeni automobil, ide u McDonalds i sl.
to se više javlja u novijoj literaturi,,

ja znam jednu - Gori domovina..
znate li vi više ?!
Tee.lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 13:25   #2
Ima ti u Vitka i opaka, nekakva hrana, pica i tako to, ne sjecam se vise tocno ali znam da ima primjera....nadam se da sam pomogla.
__________________
Kad srce kaže dijete, ne kaže Hrvatska
bebać is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 13:48   #3
Tu je Stieg Larsson nenadmašan ("Muškarci koji mrze žene", "Djevojka koja se igrala vatrom"). Ako predmet ima marku, on će je navesti, a po mogućnosti će i navesti točan model (kompjutera, komada namještaja...). Iritantno.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 14:41   #4
Nisam čitala, ali mislim da se pričalo da je Američki psiho pun spominjanja proizvoda.
Opet, nisam čitala, ali iz samog naslova knjige Vrag nosi Pradu da se zaključiti da će se i tu pronaći reklama.
U Mostovima okruga Madison, glavni lik radi za National Geographic i fotografira s fotoapratom marke Nikon.
Ja sam u fazi nekih sasvim drugih knjiga u kojima se sigurno tako nešto neće naći, a prilično se teško prisjećati takvih sitnica iz ranije pročitanih knjiga. Možda bi bilo dobro upasti s takvim pitanjem na temu 'Što trenutno čitate' jer je puno lakše uočiti takve sitnice u knjizi koja se trenutno čita nego nešto što je bilo prije xy vremena, ali opet, tamo bi to vjerojatno preveliki offtopic.
__________________
No brain, no pain
sabre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 16:49   #5
hvala vam puno, zaputit ću se u knjižnicu pa malo pronjuškat po navedenim knjigama...

Takve stvari se obično ne pamte, osim ako nije pretjerano s njima kao u Gori domovina- što te odmah (barem mene) odbije od knjige..
Tee.lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 17:03   #6
Beigbeder isto piše nazive marki...
__________________
It's always sunny in Zagreb
Betty D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 17:06   #7
Najvise na sto sam naletio je kod gorespomenutog Larssona, iako mislim da on nije pisao radi nikakve reklame nego da bude cool , ali tko zna...
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 10:02   #8
Quote:
listopad kaže: Pogledaj post
Najvise na sto sam naletio je kod gorespomenutog Larssona, iako mislim da on nije pisao radi nikakve reklame nego da bude cool , ali tko zna...
heh,to treba izgledati kao da je stavio brandirane proizvode iz fore ,a on će za tu foru dobiti nešto novaca ...makar mu to nije bio cilj, tvrtke će prepoznati priliku i nagrariti ga za u buduće
lakše mu je napisat da lik pije Coca colu nego crno gazirano piće (iako ćemo i tad prepoznat
Tee.lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 11:06   #9
mrtav je pa mu ta lova nista ne znaci
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 15:32   #10
Quote:
Tee.lady kaže: Pogledaj post
pozdrav svima...
pišem seminar na temu prikrivenog oglašavanja, a jedan dio se odnosi i na oglašavanje u knjigama...
Htjela bih prikupit što više primjera pa sam tu da mi pomognete ako možete navesti neke knjige u kojima ste se susreli s time da likovi konzumiraju stvarne proizvode navedene točno imenom ..npr. da lik pije Colu, vozi određeni automobil, ide u McDonalds i sl.
to se više javlja u novijoj literaturi,,

ja znam jednu - Gori domovina..
znate li vi više ?!
Uzmi Sobu za razbijanje.Imaš dojam da si spojen na pp.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 15:38   #11
ako se dobro sjećam, mislin da i NIck Hornby spominje baš imena proizvoda

znam da spominje glazbu (pjesme, bendove) koja je na njega utjecala, a za ovo nisan sigurna...



edit: i vesna milek - kalipso (ime parfema, hrane... )
 
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 16:04   #12
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Uzmi Sobu za razbijanje.Imaš dojam da si spojen na pp.
Kako se toga nisam sjetio? Tomislav Zajec: "Soba za razbijanje"

Roman mi je bezvezan, ali u njemu (nimalo pritajeno) oglašavanje čak i ima svrhu - portretiranje svijeta u kojem se kreće zagrebačka zlatna mladež. Doduše, nakon desetak stranica mogao je prestati nabrajati marke jer smo shvatili poantu.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 17:16   #13
Chic lit. Počevši od Šopingholičarke 1, 2, 3, 4...
Baby Collette is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 23:48   #14
Quote:
Tee.lady kaže: Pogledaj post
pozdrav svima...
pišem seminar na temu prikrivenog oglašavanja, a jedan dio se odnosi i na oglašavanje u knjigama...
Htjela bih prikupit što više primjera pa sam tu da mi pomognete ako možete navesti neke knjige u kojima ste se susreli s time da likovi konzumiraju stvarne proizvode navedene točno imenom ..npr. da lik pije Colu, vozi određeni automobil, ide u McDonalds i sl.
to se više javlja u novijoj literaturi,,

ja znam jednu - Gori domovina..
znate li vi više ?!

Ja pišem (pod pseudonimom) ljubavne priče za jedan lifestyle mjesečnik. U tim pričama redovito navodim imena brendova. Za to nisam posebno plaćen, niti su to brendovi koji se oglašavaju u tom časopisu. Jednostavno mislim da je naša današnja realnost takva da su brendovi dio našeg okruženja i da je sasvim prirodno da lik nešto ne usporedi s, ne znam, generičkom kavom nego s nescaffeom od vanilije.

Dakle, nije u pitanju oglašavanje jer nije plaćeno niti kompenzirano niti dogovoreno, ali proizvodi su navedeni točnim imenom, jer mislim da je to potrebno radi uvjerljivosti teksta.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:13.