Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2004., 10:33   #1
Question Kako urediti placanja alimentacije......

Obzirom da upravo ide rasprava na Saboru o tome.

Kao dijete, koje je odraslo uz svu ruznocu pravnog sustava bivse drzave, koje do 90 i neke nije vidjelo vanbracnu djecu jednaka u pravima bracnoj.......te svim zavrzlamama placanja odnosno ne placanja, alimentacije, koja su vasa kreativna rjesenja dragi pravnici....
Moj prijedlog, ako osoba ne ispunjava svoju obavezu, ograniciti mu izdavanje dokumenata, tipa rodni list, domovnica, nova osbna i putovnica, u teskim povredama cak i oduzimanje putovnice.
Naravno ako postoji problem fin.prirode i osoba nije u stanju platiti pune iznose, postaviti mogucnost, placanja u manjim obrocima, ali bitno je da placa nesto..neki minimumu.

Osnovati agenciju preko koje bi se registrirali svi roditelji obavezni placanja alim. i preko njih se vodila evidencija.Koja bi slijedom dogadjaja obavjestavala nadlezna ministarstva i policiju.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 01.07.2004., 11:29   #2
Re: Kako urediti placanja alimentacije......

Quote:
happygoose kaže:
Obzirom da upravo ide rasprava na Saboru o tome.

Kao dijete, koje je odraslo uz svu ruznocu pravnog sustava bivse drzave, koje do 90 i neke nije vidjelo vanbracnu djecu jednaka u pravima bracnoj.......te svim zavrzlamama placanja odnosno ne placanja, alimentacije, koja su vasa kreativna rjesenja dragi pravnici....
Moj prijedlog, ako osoba ne ispunjava svoju obavezu, ograniciti mu izdavanje dokumenata, tipa rodni list, domovnica, nova osbna i putovnica, u teskim povredama cak i oduzimanje putovnice.
Naravno ako postoji problem fin.prirode i osoba nije u stanju platiti pune iznose, postaviti mogucnost, placanja u manjim obrocima, ali bitno je da placa nesto..neki minimumu.

Osnovati agenciju preko koje bi se registrirali svi roditelji obavezni placanja alim. i preko njih se vodila evidencija.Koja bi slijedom dogadjaja obavjestavala nadlezna ministarstva i policiju.
Svakako ne treba ići na rješenje koje se sad predlaže, jer je to

a) priznanje kapitulacije pravne države
b) prebacivanje troška nefunkcioniranja pravosuđa na porezne obveznike

Jednostavno, stvari treba riješiti unutar postojećeg normativnog okvira, uz eventualne dorade, na način da pravosuđe radi brže i efikasnije, ti postupci i po sadašnjoj regulativi imaju prioritet i hitni su, ali provedba zakona je prespora i neučinkovita.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 01.07.2004., 12:20   #3
Re: Kako urediti placanja alimentacije......

Quote:
happygoose kaže:
[B]Moj prijedlog, ako osoba ne ispunjava svoju obavezu, ograniciti mu izdavanje dokumenata, tipa rodni list, domovnica, nova osbna i putovnica, u teskim povredama cak i oduzimanje putovnice.
To što govoriš u bitnome bi povrijedilo osnovna ljudska prava - na reguliranje osobnog statusa imaju pravo svi, čak i teški kriminalci. A također - ažurni dokumenti su obveza, ne može se nikome ograničiti da ih dobije. Tek onda bi nastao kupus.

Quote:
Osnovati agenciju preko koje bi se registrirali svi roditelji obavezni placanja alim. i preko njih se vodila evidencija.Koja bi slijedom dogadjaja obavjestavala nadlezna ministarstva i policiju.
To nije potrebno, roditelj kome su djeca dodijeljena, odn. staratelj jednostavno treba obavijestiti nadležna tijela, koja žurno moraju pokrenuti postupak.

Jedino što treba je ispoštivati ono što je predviđeno u postojećim i relativno kvalitetnim propisima.

Jedino gdje bi trebala veća suradnja s policijom - je neprijavljivanje promjene prebivališta, potraga za dužnikom koji se krije, ne prima pismena i sl. Ali, tu i suci mogu pomoći da se potrude - npr. dostava je moguća i na radnom mjestu, što se jako rjetko koristi.

SAD su ti tipična država koja nema nekih posebnih regulatornih tijela. Ali, probaj ostati tamo dužna porez ili alimentaciju...

Potrebno je napraviti samo manje izmjene postojećeg sustava, ali uopće u Hrvatskoj nije problem u propisima, već u primjeni.
Vojky is offline  
Old 01.07.2004., 14:34   #4
Dakle iz osobnog iskustva i iz iskustva moga supruga, kad vec spominjes SAD-e( placa alimentaciju aka child support), oni itekako imaju uredjeni sustav i institucije, a takva agencija koju ja spominjem, ima svaka savezna drzava, preko nje idu sve uplate i oni salju cek majci ili ocu, ovisno tko ima skrbnistvo, odnosno s kim djeca zive, jer u americi postoji nesto sto se u slobodnom prijevodu zove zdruzeno skrbnistvo, tako da ona druga strana ima jednaka prava i obaveze kao i onaj roditelj koji zivi sa djecom, sto ga dovodi u direktan odnos sa sudom i zakonom.

Meni se zivo j... za njegova ili njena prava, kad zakidaju vlastitu djecu u njihovim materijalnim pravima koja su garantirana ustavom i potpisanim konvencijama, nece se ukidati njihova prava vec ograniciti do onog trenutka kad pocnu ispunjavati svoje obaveze.

Ko ce koga obavjestavati, podnositi zahtjeve, tuzbe, i sudovanja, vidimo to i danas, i kako ocevi i majke izbjegavaju placanje.

Jednostavno kad dodje do razvoda braka popis o podjeli imovine dostavlja se agenciji izmedju ostalih, zlu ne trebalo, tako da se ima pravi uvid u materijalno stanje.
Kod nas je najveci problem porezni sustav, i dokle god se ne uvede mandatorna prijava poreza, dobiti i materijalnih dobara, po ugledu na SAD-e, nema nam srece.A da ne pricam kako je moj vlastiti otac imao tri ili cetri razlicita bankovna racuna, pa ga ti tuzi.
I to treba uvesti, da svaka banka u hr agenciji isporuci ako je kod njih klijent , pismenu potvrdu , tako da se moze staviti administrativmna zabrana.

U hr se opet izmislja topla voda, amerika ima takve stroge zakone, a mjere sam ja prepisala kao moju sugestiju, ti probaj ne platiti alimentaciju, ime i prezime ti se objavljuje na netu zajedno sa slikom, ono sto si ucino jenajobicnije blatantno gazenje rijeci i slova zakona, tako da mozes i u zatvor jer direktno ne ispunjavas obvezu danu ti i propisanu od suda, a ne izdavanje putovnice ili recimo rodnog lista za dijete u tvojoj sadasnjoj vezi su samo jedna od mjera sa kojima se ja u potpunosti slazem.Ovakav pristup u potpunosti funkcionira, dok ovakav kakav jest danas u hr je apsolutno nemocan, jer po mom misljenu vuce repove iz socijalizma.A takav je i sadasnji prijedlog ove famozne agencije, svi cemo solidarno placati zato jer netko ne postuje odluke hr sudova.Mos mislit
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 01.07.2004., 15:03   #5
Quote:
happygoose kaže:
[B]
Meni se zivo j... za njegova ili njena prava, kad zakidaju vlastitu djecu u njihovim materijalnim pravima koja su garantirana ustavom i potpisanim konvencijama, nece se ukidati njihova prava vec ograniciti do onog trenutka kad pocnu ispunjavati svoje obaveze.
Tebe da - ali Republiku ne. Svi građani imaju jednaka prava što se tiče dobivanja raznih dokumenata i sl. bili oni nekažnjavani ili višestruki ubojice. To se zove jednakost građana pred zakonom i predstavlja jedno od osnovnih republikanskih načela.

Quote:
A da ne pricam kako je moj vlastiti otac imao tri ili cetri razlicita bankovna racuna, pa ga ti tuzi.
Pa imam i ja dva-tri računa. To je stvar gospodarskih sloboda.

Quote:
I to treba uvesti, da svaka banka u hr agenciji isporuci ako je kod njih klijent , pismenu potvrdu , tako da se moze staviti administrativmna zabrana.
Svaka banka je na zahtjev suda dužna dostaviti podatke o klijentu, a može se i izvršiti ovrha na sredstvima koja su u banci. Hrvatska nikada nije imala institut bankarske tajne tipa Švicarske (koja ju je zbog pranja novca također dijelom ukinula). Može se izvršiti i ovrha na imovini, uz odgovarajuća ograničenja, npr. ne može se izvršiti ovrha na sredstvima koja služe proizvodnji.

Ono što je često problem - da najčešće otac da otkaz i počne raditi na crno mogu riješiti dva policajca u civilu koji će provjeriti gdje takav genijalac radi i onda javiti Državnom inspektoratu da dobro pregledaju papire firme. Nakon tri slučaja više se niti jedan poslodavac to ne bi usudio.

Quote:
U hr se opet izmislja topla voda, amerika ima takve stroge zakone, a mjere sam ja prepisala kao moju sugestiju, ti probaj ne platiti alimentaciju, ime i prezime ti se objavljuje na netu zajedno sa slikom,
To se radi samo za osobe protiv kojih postoji tjeralica...

Quote:
ono sto si ucino jenajobicnije blatantno gazenje rijeci i slova zakona, tako da mozes i u zatvor jer direktno ne ispunjavas obvezu danu ti i propisanu od suda,
Možda nisi informirana o zadnjim kretanjima - ali dužnički zatvor je ukinut kao gospodarski neprikladan negdje u srednje doba rimskog carstva.

Quote:
a ne izdavanje putovnice ili recimo rodnog lista za dijete u tvojoj sadasnjoj vezi su samo jedna od mjera sa kojima se ja u potpunosti slazem.
Odgovornost obitelji za postupke pater familijasa je ograničena negdje na prijelazu iz starog u srednje doba Rimskog carstva, ako se dobro sjećam. Nešto bliže u povijesti je i ukinuta. Dio toga toga su pokušali vratiti Nacisti, ali srećom takve ideje su zaustavili ruski tenkovi i američki bombarderi. Zar bi zaista dozvolila da se dijete iz nove veze ne može upisati u školu jer otac ne plaća alimentaciju za prethodno?

Quote:
Ovakav pristup u potpunosti funkcionira, dok ovakav kakav jest danas u hr je apsolutno nemocan, jer po mom misljenu vuce repove iz socijalizma.
Američka iskustva ne možeš preslikavati u Europi.

A što se tiče nove Agencije - o tome će se valjda vidjeti na jesen. Izgleda da je i država shvatila da uz ovakvu neučinkovitost ne bi uspjela namaknuti natrag novac od dužnika.

Kažem, propisi postoje, pitanje je samo učinkovitosti i jebene organizacije koja kao struka ne postoji u Hrvatskoj.

Nedavno mi je poznanica, sutknja, kupila sebi notebook da može imati pristup Internetu na poslu (sudska praksa i sl.), jer kao sudac nema pravo na službeni PC (ima samo daktilografkinja). To je u Hrvatskoj problem, a ne zakoni... Organizacija i provođenje onog što je propisano.
Vojky is offline  
Old 01.07.2004., 15:23   #6
[QUOTE]Vojky kaže:
[B]Tebe da - ali Republiku ne. Svi građani imaju jednaka prava što se tiče dobivanja raznih dokumenata i sl. bili oni nekažnjavani ili višestruki ubojice. To se zove jednakost građana pred zakonom i predstavlja jedno od osnovnih republikanskih načela.

Dakle, ja uopce ne ulazim u ukidanje necijih prava, vec ogranicavanje prava, jer ta i ta osoba ne ispunjava svoje obaveze i krsi zakon i sudsku odluku.

Pa imam i ja dva-tri računa. To je stvar gospodarskih sloboda.

Opet, ne ulazi u gospodarske slobode, vec u cinjenicu da neki ocevi i majke doslovno skrivaju novcana sredstva i kad predocuju sudu svoja primanja, da bi se odredila visina alimentacije i stavila administrativna zabrana,obicno prijavljuju racun i primanja na kojima se ne nalazi stvarni iznos, odnosno, sva novcana sredstva koja posjeduju.To znam iz vlastitog iskustva, i odvjetnica mi je predlozila da se ide jos jednom tuzbom, za sto ja vise nisam imala zivaca, nakon 20 godina sudovanja moje majke, a onda i mene sa njim.Nas slucaj je svojedobno zavrsio sedamdesetih godina na vrhovnom sudu tadasnje SRH.Imam i previse iskustva sa hr sudovima i zakonima, koji ne funkcioniraju i vole komplocirati.Imam i ja dva tri racuna, pa sta, a ti me tuzi i utjeruj dugove, na nasim sudovima to ce se desiti brzinom munje, zar ne..

Svaka banka je na zahtjev suda dužna dostaviti podatke o klijentu, a može se i izvršiti ovrha na sredstvima koja su u banci. Hrvatska nikada nije imala institut bankarske tajne tipa Švicarske (koja ju je zbog pranja novca također dijelom ukinula). Može se izvršiti i ovrha na imovini, uz odgovarajuća ograničenja, npr. ne može se izvršiti ovrha na sredstvima koja služe proizvodnji.

Ono što je često problem - da najčešće otac da otkaz i počne raditi na crno mogu riješiti dva policajca u civilu koji će provjeriti gdje takav genijalac radi i onda javiti Državnom inspektoratu da dobro pregledaju papire firme. Nakon tri slučaja više se niti jedan poslodavac to ne bi usudio.



To se radi samo za osobe protiv kojih postoji tjeralica...

.[/COLOR] A zasto ne izdavati tjeralice za roditeljima koji recimo nisu godinu dana platili alimentaciju.....

Možda nisi informirana o zadnjim kretanjima - ali dužnički zatvor je ukinut kao gospodarski neprikladan negdje u srednje doba rimskog carstva.

A gdje ja to spominjem za Boga miloga duznicki zatvor...........



Odgovornost obitelji za postupke pater familijasa je ukinuta negdje na prijelazu iz starog u srednje doba Rimskog carstva, ako se dobro sjećam. Nešto oko toga su pokušali vratiti Nacisti, ali srećom takve ideje su zaustavili ruski tenkovi i američki bombarderi. Zar bi zaista dozvolila da se dijete iz nove veze ne može upisati u školu jer otac ne plaća alimentaciju za prethodno?
//////////////////
A ja cu tebi vratiti protupitanjem, zasto dijete iz prethodne veze treba patiti za neodgovorno i kriminalno ponasanje roditelja koji ne ispunjava i postuje djetetova materijalna prava.
Ne kazem da ne treba dodjeliti rodni list, ali njemu kao roditelju treba ograniciti prava, oduzeti putovnicu, tako da ne moze pobjeci iz zemlje, i uskratiti mu pravo izdavanja nove.I to dok god ne pocne ispunjavati svoje obaveze.Od recimo nekih godinu dana.

Američka iskustva ne možeš preslikavati u Europi.
//////////////////////////
Zasto ne, zar ti podcjenjujes njihovo znanje i praksu, zar ne bismo mogli premostiti razlike, i napraviti nesto sto funkcionira.
//////////////////////////
A što se tiče nove Agencije - o tome će se valjda vidjeti na jesen. Izgleda da je i država shvatila da uz ovakvu neučinkovitost ne bi uspjela namaknuti natrag novac od dužnika.


Kažem, propisi postoje, pitanje je samo učinkovitosti i jebene organizacije koja kao struka ne postoji u Hrvatskoj.
////////////////////

Da postoje ali ne funkcioniraju, ti se ko pijan drzis plota, ocito je da treba nesto mijenjati i to duboko i korjenito.
////////////////////////////////

Nedavno mi je poznanica, sutknja, kupila sebi notebook da može imati pristup Internetu na poslu (sudska praksa i sl.), jer kao sudac nema pravo na službeni PC (ima samo daktilografkinja). To je u Hrvatskoj problem, a ne zakoni... Organizacija i provođenje onog što je propisano.


////////////////////////////////////

Na kraju, drzava i sudovi su neucinkoviti, i dok bih se ja cak i slozila da postojeci propisi postoje i mogu pomoci ako se provode, smatram da treba biti strozi, odlucniji i dosljedan.Sto mi nismo, nasi sudovi, nas sustav.Jer da je to istina stanje ne bi bilo kakvo je i ljudi se ne bi smijali u lice sudaca i sudova.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 01.07.2004., 15:38   #7
Dakle Vojky, nemam vise vremena, pa cu reci ovo:

Ja u potpunosti shvacam tebe i tvoj "pravni" stav, najiskrenije.

Ali mislim da se postavljati spram zakona na nacin da su oni nepromjenjivi, je pogresno.To je moje misljenje bazirano na mojim prosudjivanjima.

Po meni, sve je promjenjivo, pa i zatucani /socijalisticki/nazadni zakoni i postupci koji jos uvjek egzistiraju u nasem pravnom sustavu.

Pa do sredine devedesetih ja sam legalno bila "facuk" u nasem sustavu i prakticki nisam imala nikakva prava bez obzira na cinjenicu da je mene otac priznao, mogla sam macku staviti soli na rep...............i da ja sad ocekujem jace kaznjavanje i provodjenje zakona.......mislim da bih se razocarala.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Old 01.07.2004., 16:15   #8
Quote:
happygoose kaže:


Meni se zivo j... za njegova ili njena prava, kad zakidaju vlastitu djecu u njihovim materijalnim pravima koja su garantirana ustavom i potpisanim konvencijama, nece se ukidati njihova prava vec ograniciti do onog trenutka kad pocnu ispunjavati svoje
i meni je vec pun kufer prava koja uvijek ima "ona druga strana".
i ne zelim placati alimentaciju malom xy dok vesna nista ne poduzima. neka novac iz alimentacijakog fonda, novac predvidjen za umirovljenike (ak uopce postoji) i ostale slicne fondove iskoriste za razvoj pravosudja i za godinu-dvije stave stvar za noge. ovo je rezanje skupo rezanje listica dok je koriej trul.
Billi is offline  
Old 01.07.2004., 16:23   #9
Quote:
Vojky kaže:
Tebe da - ali Republiku ne. Svi građani imaju jednaka prava što se tiče dobivanja raznih dokumenata i sl. bili oni nekažnjavani ili višestruki ubojice. To se zove jednakost građana pred zakonom i predstavlja jedno od osnovnih republikanskih načela.

.
kad je ugrozena egzistencija djeteta, kao nemocnog i uzdrzavanog clana drustva, onda bi se i slobode roditelja trebale malo ograniciti.
Billi is offline  
Old 14.10.2009., 13:26   #10
Ono što je često problem - da najčešće otac da otkaz i počne raditi na crno mogu riješiti dva policajca u civilu koji će provjeriti gdje takav genijalac radi i onda javiti Državnom inspektoratu da dobro pregledaju papire firme. Nakon tri slučaja više se niti jedan poslodavac to ne bi usudio.

Quote:
Imam slučaj u kojem moj otac radi na crno i ne želi plaćati alimentaciju za mldb brata jer kao ne radi, a moja je majka prijavila i policiji i sudu što radi i gdje ali ga ne mogu nać... ma njima se živo fućka za naš problem jer ih imaju na stotine, pa sad braco kad dođeš na red.
roadrunner2009 is offline  
Old 14.10.2009., 13:51   #11
Isto tako smatram da su ljudi koji su dužni plaćati alimentaciju, zakinuti na jedan specifičan način tj. oni MORAJU svaki mjesec isplaćivati svotu novaca koju je odlučio sud a ne koliko oni mogu i žele ili još bolje koliko su stvarne potrebe djeteta kroz mjesec. Tako da skrbnik može slobodno raspolagati svotom novaca koji je dobio za svoje djete, te ga bez ikakve odgovornosti potrošiti na sebe... Po meni bi bilo dobro napraviti organizaciju koja bi se brinula o stvarnim troškovima djeteta kroz mjesec, a višak uplaćene alimentacije ostavljala na račun DJETETA, koji će mu se kasnije koristiti za školovanje i ostale skupe stvari koje će mu pomoći da postane čovjek.

Tako da ja, kao djete roditelja koji mora sve to gledat, da imam neznam koliko novaca nebi uplaćivao alimentaciju za svoje djete jer znam da ga i onako neće dobiti, nego ide u ruke osobe koju najviše mrziš.

Isto tako se zapitam ako je mjesečna potreba djeteta primjerice 1000kn, a isto tako je taj iznos alimentacije koju drugi roditelj mora obavezno plaćati, što je skrbnik poduzeo za svoje djete osim što ga čuva, živi s njim, troši taj novac na njega, i još ne dozvoli drugom roditelju da viđa svoje djete kada on hoće ili kad on ima vremena jer mora u međuvremenu zaradit taj novac za djete! NEEEE, nego skrbnik određuje uvjete jer on drži ASA tj. svoje djete.

Mislim da sud ovo ne vidi niti želi vidjeti, ali to nikako nije u redu, prvenstveno za djete, a onda za onoga tko je taj novac zaradio.....
Zbog
roadrunner2009 is offline  
Old 14.10.2009., 15:00   #12
Tema o alimentaciji postoji, link cete naci u pravilima pdf-a.
Katrin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:08.