Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vjeronauku je mjesto u:
Školi 58 15.26%
Crkvi 322 84.74%
Glasovatelji: 380. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2005., 22:55   #81
Ja vas u stvari ne kužim. Ako nećete da vam djeca uče vjeronauk nemojte ih slat na to, ni ja svoje djete ne šaljem na budo kaj jer mi se ne sviđa i to je to. U školi ima toliko vannastavnih aktivnosti da stvarno ne vidim zašto bi se ukidao vjeronauk a ostavljale sve druge stvari.

Osobno mislim da je vjeronauk bio kvalitetniji dok se odvijao u crkvi, ali taj predmet je zadnja stvar na koju bi se žalila. Ima toliko drugih loših stvari, ali one valjda nikog ne živciraju.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 23:20   #82
Ma kako ne kuzis ! nije problem drage nam djeicice i slatkih malih andelcica na renesansnim slikama, i maloga Isusa i magarca i krave u jaslicama za Bozic, i sedam smrtnih grijeha i deset zapovijedi, sve je to lijepo i krasno, nego je problem ko u Hrvatskoj komanda, Vatikan ili drzavne ustanove ! Hocemo li biti islamska, pardon, katolicka drzava ili sekularna drzava ?
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2005., 23:36   #83
Quote:
krazykat kaže:
E neka onda budu i predavanja iz marxizma ! Druga polovina gradana su ljevicari, Zavelime dragi !
Zapravo se nešto više od 90 posto hrvatskih građana izjašnjavaju kao katolici.

I postoji razlika među sekularnim državama, na čijem je ekstremno lijevom kraju Francuska.

Međutim, istovremeno Francuska ne priznaje nacionalne manjine... a na tom tragu je, naslućujem, i striktna francuska sekularizacija.

Preferiram pojam odvajanje "crkve" od države od pojma sekularizacija (ovaj se može shvatiti dvojako), jer držim da je ravnoteža ono što nas štiti od totalitarizma - barem smi mi na području bivše SFRJ vidjeli da totalitairzam ne definira "crkva" jer smo vidjeli da isti može dolaziti i od sekularne države.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:36   #84
Quote:
d@d@ kaže:
Ja vas u stvari ne kužim. Ako nećete da vam djeca uče vjeronauk nemojte ih slat na to, ni ja svoje djete ne šaljem na budo kaj jer mi se ne sviđa i to je to. U školi ima toliko vannastavnih aktivnosti da stvarno ne vidim zašto bi se ukidao vjeronauk a ostavljale sve druge stvari.


Dobro, pa koji je tebi?
Daj se malo skoncentriraj dok pišeš.
Da se ne sramotiš.
Vjeronauk nije "slobodna aktivnost". Otkuda ti to?
To je predmet sa sadržajem i gradivom.
Predmet jednakovredan svim ostalima.
Ocjena se upisuje i svjedodžbu.
Ocjena od vjeronauka stvara ukupnu ocjenu ništa manje nego ostali predmeti, poput matematike.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:43   #85
Quote:
Gaj Julije R!s XXX kaže:
Dobro, pa koji je tebi?
Daj se malo skoncentriraj dok pišeš.
Da se ne sramotiš.
Vjeronauk nije "slobodna aktivnost". Otkuda ti to?
To je predmet sa sadržajem i gradivom.
Predmet jednakovredan svim ostalima.
Ocjena se upisuje i svjedodžbu.
Ocjena od vjeronauka stvara ukupnu ocjenu ništa manje nego ostali predmeti, poput matematike.
Ja imam klinca u školi, ajde pročitaj topic od početka. Vjeronauk nije obavezan. U knjižicu se upisuje ako i samo ako je izabran, kao i njemački, engleski, latinski, grčki, glagoljica i sva sila drugih izbornih predmeta.
Ja smatram da je taj predmet u redu, da se kroz njega ne financira crkva, i u bilo kojem obliku izjašnjavanja, glasanja, referenduma ja ću biti za opciju da ostane. OK?
Nepošteno bi bilo kad bi tebe netko prisiljavao da ga slušaš kao što te prisiljavaju da slušaš Matemetiku, ali te niko na to ne prisiljava. OK?
Ako misliš da si kao srednjoškolac zakinut zbog obaveznog slušanja etike/vjeronauka pa ti je izbor sužen jer nisi vjernik, onda trebaju ili svi slušat etiku ili i etiku stavit kao izborni premet - u smislu hoćeš/nećeš bez posljedica.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:50   #86
Quote:
d@d@ kaže:
J
ni ja svoje djete ne šaljem na budo kaj jer mi se ne sviđa i to je to.

Ajde ne seri.
Jel se nanbudo financira od strane države?
Jel nanbudo trener plaćen iz državnog proračuna?
Jel država osigurava prostor za nanbudo?
Da li se nanbudo ocjenjuje i ocjena ulazi u svjedoždbu?
Da li država promovira nanbudo?
Da li ga se može izabrati kao izborni predbet?
Koliko alternativi ima nanbudo, a koliko vjeronauk?
Da li se na nanbudo treninzima daju moralne prodike, daju političke smjernice i sl?



Da netko tvome sinu da alternativu, nanbudo ili balet.
I onda ti kaže, ako ti se ne sviđa nanbude, pošalji ga na balet!
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:57   #87
Quote:
Gaj Julije R!s XXX kaže:
Ajde ne seri.


Da netko tvome sinu da alternativu, nanbudo ili balet.
I onda ti kaže, ako ti se ne sviđa nanbude, pošalji ga na balet!
E vidiš od toga nanbuda ti se ubiru nofci, jer se dvorana iznajmljuje za to i još se plaća članarina. A igralište se iznajmljuje lokalnim nogometašima iz birtije i te pare se ne vide u školi (u smislu obnove učionica - to nam uzmu pare svake godine za krečenje, rolete, fotokopije i ....) a klinci neka trče po livadi.
A meni drago da vidim da bi se i ti tukao, kao fali po školi razbitih glava, sve se učitelji pretrgli od gledanja ko je kome nogu postavio, kog su danas zašamarali, koga zaključali u zahod i tako ima toga, nema polugodišta da bar jedan klinac ne završi sa slomitim rukama ili nogama ili bar sa potresom mozga.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 00:59   #88
Quote:
krix kaže:
Zavelime, u kojoj si ti školi vjeroučitelj
vučijoj
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:04   #89
Quote:
d@d@ kaže:
Ja imam klinca u školi, ajde pročitaj topic od početka. Vjeronauk nije obavezan. U knjižicu se upisuje ako i samo ako je izabran, kao i njemački, engleski, latinski, grčki, glagoljica i sva sila drugih izbornih predmeta.
Ja smatram da je taj predmet u redu, da se kroz njega ne financira crkva, i u bilo kojem obliku izjašnjavanja, glasanja, referenduma ja ću biti za opciju da ostane. OK?
Nepošteno bi bilo kad bi tebe netko prisiljavao da ga slušaš kao što te prisiljavaju da slušaš Matemetiku, ali te niko na to ne prisiljava. OK?
Ako misliš da si kao srednjoškolac zakinut zbog obaveznog slušanja etike/vjeronauka pa ti je izbor sužen jer nisi vjernik, onda trebaju ili svi slušat etiku ili i etiku stavit kao izborni premet - u smislu hoćeš/nećeš bez posljedica.

DA si čitala topik od početka, ne bi pričala ovakve budalaštine.
Vjeronauk je OBAVEZAN izborni predmet.


Btw gdje si čula da su latinski i grčki, glagoljica izborni predmeti?
Da li ih možeš izabrati umjesto vjeronauka?
Ako ne, onda ih ne trpaj u isti koš?


Osim toga, kako možeš vjeronauk uspoređivati sa znanostima?

Ti smatraš da se kroz vjeronauk ne financira CRkva?
O dušice, vidim da ulaziš u područje o kojem ne znaš niti osnove, zato bolje i ne spominji stvari o kojima nemaš pojma.

Šta se tiče referenduma o vjeronauk, daj reci, da li ti se čini poštenim da se to pitanje stavi na referendum?

Ne nitko ne prisiljava nikoga na vjeronauk. ALi se stimulira djecu da idu na vjeronauk. A destimulira da ne idu. Tako da se o slobodi izbora ne može govoriti.
I samim time se djecu usmjerava dabudu vjernici. Da idu u crkvu, da steknu neke političke i društvene satvove.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:09   #90
Quote:
Gaj Julije R!s XXX kaže:


Btw gdje si čula da su latinski i grčki, glagoljica izborni predmeti?
Da li ih možeš izabrati umjesto vjeronauka?
Ako ne, onda ih ne trpaj u isti koš?


Šta se tiče referenduma o vjeronauk, daj reci, da li ti se čini poštenim da se to pitanje stavi na referendum?

I samim time se djecu usmjerava dabudu vjernici. Da idu u crkvu, da steknu neke političke i društvene satvove.
U pojedinim osnovnim školama da, konkretno u ovoj gdje moje dijete ide ima njemački, engleski i glagoljica i može ih se izabrat kao što se i vjeronauk može izabrat nisu u isto vrijeme ali svi su izborni.

Referendum bi bio OK.

Da točno tako želim usmjerit svoje dijete, što ne naprave u školi to ću morat sama doradit.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:13   #91
Quote:
d@d@ kaže:
E vidiš od toga nanbuda ti se ubiru nofci, jer se dvorana iznajmljuje za to i još se plaća članarina. A igralište se iznajmljuje lokalnim nogometašima iz birtije i te pare se ne vide u školi (u smislu obnove učionica - to nam uzmu pare svake godine za krečenje, rolete, fotokopije i ....) a klinci neka trče po livadi.
A meni drago da vidim da bi se i ti tukao, kao fali po školi razbitih glava, sve se učitelji pretrgli od gledanja ko je kome nogu postavio, kog su danas zašamarali, koga zaključali u zahod i tako ima toga, nema polugodišta da bar jedan klinac ne završi sa slomitim rukama ili nogama ili bar sa potresom mozga.
E, vidiš. Da je više nanbuda i sličnih sportova, bilo bi manje nasilja u školama.
A kakve koristi od vjeronauka? U to neću ulaziti, jer je to stvar osobne interpretacije.
Ajmo o faktima.....

Jesi sigurna da ovi iz nabuda uzmu novce? Kome to vama? Roditeljima?
Financiraš li ti nanbudo trenere ako ti djete ne trenira nanbudo?
I da vi roditelji, složno apelirate da ne želite annbudo u školi, mislim da biste ih bez problema istjerali van.
Što misliš, mogu li roditelji apelima istjerati vjeroučitelja i vjeronauk iz škole?

Pa šo onda ako n. klub profitira?
Pa to je firma.
Pa nisu oni Crkva da dobivaju pare iz proračuna na lijepe oči.
Od čega da se hrane ako ne od članarina? Iznajmljivanja i sl?

osim toga, jel vaš pop uzima pare za Božić, za krštenje, za vjenčanje, za sprovod?
Po kojem osovu?
Da li izdaje račun?
Da li u nanbudo klubu izdaju potvrde/račune za članarinu?

I btw, nisi mi odgovorila na pitanja iz prethodnog posta. zato te molim....
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:18   #92
Quote:
d@d@ kaže:
U pojedinim osnovnim školama da, konkretno u ovoj gdje moje dijete ide ima njemački, engleski i glagoljica i može ih se izabrat kao što se i vjeronauk može izabrat nisu u isto vrijeme ali svi su izborni.

Reci mi, koja je alternativa jezicima. I glagoljici,
a koja etici.

Ne mješav vjeronauk i znanosti/jezike.

I odgovori na pitanja.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 01:32   #93
Ne znam koje mi je promaklo?

Nisi shvatio ovo sa nambudom, nemam ništa protiv sporta, oni uzimaju školski prostor u najam i plaćaju školi, a škola taj novac ne koristi za poboljšanje uvjeta u školi - ne znam gdje ide taj novac, škola nije dohodovna institucija, ako se iznajmi dvorana, igralište, učionice onda nema više slobodnih mjesta za klince - oni moraju pronaći drugi prostor. A malo me smeta način na koji ljudi upisuju djecu na borilačke vještine, ne rješava se uzrok sukoba klinaca nego svaki roditelj upisuje svoje dijete na karate, nambudo, taj box ili šta god s idejom "neka se nauči sam branit". Nadam se da su tamo bolji stručnjaci od navedene ideje. Iako sumnjam da je to nešto ozbiljno, ozbiljni sportovi se treniraju 4, 5-7 puta tjedno, a ne 2 puta po sat vremena. (primjerice mali igra hokej za juniore Zagreba plaćam 250 kn mjesec ima preko 10 treninga tjedno, nambudo se plaća 180 kn mjesečno za 2 sata tedno sorry ali meni se to čini kao skupa aktivnost, u moje vrijeme u školi su sportovi bili besplatni i bilo ih je nekoliko)

U osnovnoj školi, ponaljam treći put izborni predmeti se ne moraju upisati, svi navedeni su izborni. Mislim da postoji i košarka izborno, od petog razreda i to je isto OK.

Za etiku sam ti rekla gore, mislim da na neki način nije praveno da su nekršćani prisiljeni slušat taj predmet, ako je važna onda neka je slušaju svi, a vjeronauk treba biti dodatan samo onima koji hoće.

Ali opet ne vidim zašto bi tebi ili ikome smetalo da se školski prostori koriste i za vjerski nauk, ako nisi prisiljen biti na njemu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 04:33   #94
Quote:
rambi kaže:
Zapravo se nešto više od 90 posto hrvatskih građana izjašnjavaju kao katolici.

I postoji razlika među sekularnim državama, na čijem je ekstremno lijevom kraju Francuska.

Međutim, istovremeno Francuska ne priznaje nacionalne manjine... a na tom tragu je, naslućujem, i striktna francuska sekularizacija.

Preferiram pojam odvajanje "crkve" od države od pojma sekularizacija (ovaj se može shvatiti dvojako), jer držim da je ravnoteža ono što nas štiti od totalitarizma - barem smi mi na području bivše SFRJ vidjeli da totalitairzam ne definira "crkva" jer smo vidjeli da isti može dolaziti i od sekularne države.
E pitam se zasto se izjasnjavaju kao katolici i sto im to znaci. 90% Hrvata ne moze biti odjednom krsteno. Ili su cekali u redu, kao na slikama o Isusovom krstenju ? A ni sekundu ne vjerujem da 90% Hrvata zarko zeli da im Ratzinger telefonira sto moraju misliti i raditi. Ili da ? Ili je situacija stvarno tako katastrofalna ?

I ja preferiram odvajanje crkve od drzave, na to sam mislila, tocna primjedba..

P.S. nakon setnje po pdf Religija : auuuuu!!

Zadnje uređivanje krazykat : 27.11.2005. at 06:02.
krazykat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 10:36   #95
Quote:
d@d@ kaže:
Ne znam koje mi je promaklo?

Nisi shvatio ovo sa nambudom, nemam ništa protiv sporta, oni uzimaju školski prostor u najam i plaćaju školi, a škola taj novac ne koristi za poboljšanje uvjeta u školi - ne znam gdje ide taj novac, škola nije dohodovna institucija, ako se iznajmi dvorana, igralište, učionice onda nema više slobodnih mjesta za klince - oni moraju pronaći drugi prostor. A malo me smeta način na koji ljudi upisuju djecu na borilačke vještine, ne rješava se uzrok sukoba klinaca nego svaki roditelj upisuje svoje dijete na karate, nambudo, taj box ili šta god s idejom "neka se nauči sam branit". Nadam se da su tamo bolji stručnjaci od navedene ideje. Iako sumnjam da je to nešto ozbiljno, ozbiljni sportovi se treniraju 4, 5-7 puta tjedno, a ne 2 puta po sat vremena. (primjerice mali igra hokej za juniore Zagreba plaćam 250 kn mjesec ima preko 10 treninga tjedno, nambudo se plaća 180 kn mjesečno za 2 sata tedno sorry ali meni se to čini kao skupa aktivnost, u moje vrijeme u školi su sportovi bili besplatni i bilo ih je nekoliko)

U osnovnoj školi, ponaljam treći put izborni predmeti se ne moraju upisati, svi navedeni su izborni. Mislim da postoji i košarka izborno, od petog razreda i to je isto OK.

Za etiku sam ti rekla gore, mislim da na neki način nije praveno da su nekršćani prisiljeni slušat taj predmet, ako je važna onda neka je slušaju svi, a vjeronauk treba biti dodatan samo onima koji hoće.

Ali opet ne vidim zašto bi tebi ili ikome smetalo da se školski prostori koriste i za vjerski nauk, ako nisi prisiljen biti na njemu.
Postoji rekreativno bavljenje sportom.
A imaš i profesionalno, takmičarsko.
No, nećemo sada o tome.

Nego, ti stalno ponavljaš jedno te isto.
Radiš usporedbe koje ne stoje.
Daj odgovori (si) na neka moja pitanja,
i vidjet ćeš kako ti usporedbe ne stoje.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 19:02   #96
Quote:
krazykat kaže:
P.S. nakon setnje po pdf Religija : auuuuu!!
Si vidjela ?
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 09:27   #97
Quote:
I ja preferiram odvajanje crkve od drzave, na to sam mislila, tocna primjedba..
Ja preferiram ponovno spajanje crkve i države (sad je odvojena ako niste znali ) i obavezno uvođenje spaljivanja vještica.

Koja će prva na lomaču?

Zna se.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 09:30   #98
Samo zato što postoji izbor: vjeronauk ili etika, to taj izbor ne čini neobaveznim. Svaki srednjoškolac MORA izabrati jedan od ta dva predmeta, on se ocjenjuje i ide u svjedodžbu kao i svaki drugi predmet. Zato su mi argumenti tipa 'bolje da ide nego da je taj sat na ulici' besmisleni, jer dijete ne bi ni moglo biti na ulici, osim ako želi neopravdane sate.
Ja sam u srednjoj bila odabrala etiku jer sam se vjeronauka dovoljno naslušala dok sam išla u osnovu i bilo je genijalno dok nam je predavao profesor povijesti. Imali smo rasprave, razgovarali o svemu i to je bio jedan od zabavnijih predmeta. Ali kad je profesor otišao i došla neka zatucana baba, bilo je gore nego na vjeronauku po pitanju iznošenja nekih mišljenja koja se kose s crkvenim razmišljanjem.

I još nešto, pohađanje vjeronauka u školi za vrijeme osnovne škole se ne priznaje za sakramente. Crkva zahtjeva odlazak na vjeronauk u Crkvu.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 09:57   #99
Quote:
I još nešto, pohađanje vjeronauka u školi za vrijeme osnovne škole se ne priznaje za sakramente. Crkva zahtjeva odlazak na vjeronauk u Crkvu
Ne zahtjeva (osim par sati pred sam sakramenat). Znam iz prve ruke.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2005., 10:46   #100
Quote:
bliss kaže:
I još nešto, pohađanje vjeronauka u školi za vrijeme osnovne škole se ne priznaje za sakramente. Crkva zahtjeva odlazak na vjeronauk u Crkvu.
Ma nemoj. Ne znam kako se onda moja sestra mogla krizmati a išla je samo na školski vjeronauk.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.