Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2013., 15:21   #61
Novim nacrtom Zakona o toplinarstvu, čija javna rasprava je upravo dovršila, država pokušava uvesti više reda u taj kolabirani sustav. Za gradnju zdravih temelja vjerojatno neće biti dovoljna samo provedba ovog zakona već puno, puno više toga jer su postavljeni vrlo ambiciozni ciljevi. Nacrt novog Zakona predviđa liberalizaciju u opskrbi i proizvodnji toplinske energije. Lokalne samouprave Zakonom se potiče da planiraju izgradnju malih zatvorenih ili samostalnih toplinskih sustava na područjima i u objektima gdje se ne isplati gradnja centralnih toplinarskih sustava, što je odlično. Ako se na njihovom području nalaze ili razvijaju kogeneracije na obnovljive izvore energije, lokalci bi trebali planirati razvoj toplinarskih sustava. Da je donesena ranije bi li takva odredba utjecala na političare u Velikoj Gorici koji su prognali HEP-ovu bioenerganu-toplanu? Zanimljiva novost je da će kogeneracije koje koriste otpad ili njegove biorazgradive dijelove, a takvih u Hrvatskoj još nema, moći steći status povlaštenih proizvođača energije, a samim tim zarađivati na poticajima.
[B]
Nove, i to znatne obaveze dobivaju građani i tvrtke koje će do 2016. godine morati ugraditi razdjelnike topline i kalorimetre, te [B]vodomjere za toplu i hladnu vodu, s tim da su rokovi kraći za zgrade s većim brojem samostalnih jedinica, što se čini nelogičnim. Razdjelnici topline u praksi su pokazali svoje vrline i mane, a njihova učinkovitost najviše ovisi o tome da ih ugradi što veći broj korisnika, a poželjno je da ih ugrade svi! Uz određivanje realnog koeficijenta preraspodjele potrošnje, što je u planu, malo će biti onih koji neće moći uštedjeti, doznajemo. Ipak, struka upozorava da će se u praksi brzo pokazati veće tehničke poteškoće s ugradnjom te vrste uređaja. Uz to, oni su vrlo skupi i građanima bi trebalo financijski pomoći, bilo da to učini toplinarska tvrtka, jedinica lokalne samouprave kroz EU fondove ili Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji je do sada sufinancirao samo jedan takav projekt. Primjerice, Karlovac se odlučio sufinancirati ugradnju kalorimetara te Gradska toplana naglašava da stanovi trebaju izvršiti preinaku instalacija. Moguće je da će se taj cilj zakona pokazati preambicioznim, a rokovi nerealnima. Zakonodavcu je jasno da će potrošače mobilizirati na smanjenje troškova samo tako da ih "lupi po džepu". Zato cijene toplinske energije neće određivati lokalna samouprava već HERA i to prateći stanje na tržištu i opravdane troškove poslovanja. Drugim riječima, mogu se očekivati daljnja poskupljenja toplinske energije, posebno u manjim samostalnim toplinskim sustavima do 0,5 MW, jer nacrt Zakona predviđa da se cijene opskrbe određuju u skladu s tržišnim uvjetima. Takvi sustavi su često energetski neučinkoviti i morat će se organizacijski okrupnjavati te će u njih biti potrebno ulagati. Dakle, rast cijena je neminovan, a vlasnici kotlovnica bit će pod posebnom paskom HERA-e kako bi se izbjegle "mućke".

Veće cijene i povećani zahtjevi prema kupcima, od kojih se očekuje da u narednim godinama ugrade razdjelnike topline utjecat će na racionalniju potrošnju energije. Dugogodišnje zanemarivanje te branše, cijene usluge koje nisu pratile kretanja cijene energenta, ali i politika koja je nerijetko imenovala podobne a nestručne kadrove, dovele su sustav na rub održivosti. Natjerati građane na ekstra investicije u najmanju je ruku nemoralno ako se na istoj, pa i znatno većoj energetskoj i poslovnoj racionalnost neće inzistirati kod tvrtki koje pružaju usluge toplinarstva. Prevaljivati troškove na građane ne može se preko svake mjere jer se u hrvatske domove počinje useljavati energetsko siromaštvo, pojam koji Hrvati tek počinju upoznavati. Zato treba razumjeti Karlovčane koji pile radijatore i žele da im se omogući jednostavno izdvajanje iz toplinarskog sustava. Nikoga se ne može prisiliti da koristi i plaća uslugu koju ne želi, a pritjerani u kut, građani će, ako treba, svoju istinu dokazivati na najvišim instancama. I pobijedit će na kraju jer je pravda na njihovoj strani, a toplinarske tvrtke ni usprkos rigoroznim propisima dugoročno neće uspjeti zadržati potrošače ako se budu ponašale neracionalno.

Sve aktualne pokušaje poboljšanja stanja u toplinarstvu treba promatrati kao dio šireg, ali za sada nekoordiniranog rada različitih ministarstava na povećanju energetske učinkovitosti. Bez uložene kune iz proračuna država jednostavno ne može očekivati značajan pomak. Život uz kalorimetar i razdjelnik topline koji znači sjedenje ispod pokrivača u zgradi bez toplinske izolacije baš i nije neki život. Toga državna administracija treba biti svjesna i zato treba u suradnji s najkvalitetnijim stručnim pojedincima multidisciplinarno i ubrzano poraditi na projektima energetske učinkovitosti u stambenom sektoru. Puno se toga pričalo ali još se nije dogodilo ništa. Ne postoje državne subvencije za energetsku obnovu fasada, krediti nisu povoljni, a novi propisi još nisu ugledali svjetlo dana. Nešto se pokrenulo, ali to je tek početak dugog puta u neku, nadamo se, bolju budućnost.

http://www.energetika-net.com/u-foku...-gradana-16476
mrgud10 is offline  
Old 18.03.2013., 15:42   #62
na sta treba paziti prilikom ugradnje razdjelnika

1. da su na frekvenciji 868 MHz jer je to frekvencija koju je Europa odabrala za uređaje takve vrste, ne 433 MHz jer je zagusena i uredjaji na toj frekvenciji se prestaju koristiti u Europi.

2. snaga radijatora i prijelaz topline na uredjaj MORAJU biti vidljivi na ekranu uredjaja da suvlasnik zna sta mu je uprogramirano jer to direktno utjece na brojanje "impulsa" (na naplatu).

3. dobiti pismenu garanciju sta ce se desiti u slucaju da firma koja nudi uslugu propadne, tj. da li su programi za ocitavanje otvoreni i sl.

4. da li se takodjer nudi i balans sustava.

5. kakav je program za obracun.

...
andrej01 is offline  
Old 08.08.2013., 13:18   #63
Razdjelnici Brunata

Živim sam u većem stanu i plaćam, sori BACAM novce, na grijanje koje se mjeri po kvadraturi stana (73 m2). Predstavnica zgrade je nekoć skupljala potpise da se to ugradi ali ih nije uspjela skupiti, trebalo je skupiti 51% iz 3 ulaza, i to bi sami morali platiti nekih 600kn po radijatoru po ponudi koju smo dobili, hence i razlog zašto ih nije skupila.

Meni sve to skupljanje potpisa nema smisla jer se to mora ugraditi po hebenom zakonu sada, i za grijanje i za vodu, koja korist onda tog zakona?! Da ga gledamo svi skupa? Poslat svime račune i bok, razvalit vrata sa policijom i ugradit razdjelnike ako neko neće na lijepo. Znam da se treba do 2015 ili tako nešto ovisi o zgradi ali ja bi htio prije ove šugave zime.

Uglavnom zvao sam Brunatu i reko im šta sada jel se može natjerat susjede oni su rekli da će me nazvat da se nešto zakon mijenjao, normalno da me pametnjakovići nisu nazvali, nabijem i njih.

ps. imam penzionere i kretene za susjede

pps. imam jedan radijator viška koji bi htio maknuti jer ga ne želim plaćat, koga da zovem za to i da li se šta plaća ili im dam radijator pa neka ga prodaju ko željezo? Mislim moraju ga maknut i stavit nešto da ne bi voda curila, to sam ne mogu.

ppps. predstavnica je dala otkaz i nemamo više predstavnika zgrade, neko iz ulaza joj je prijetio. Dojadilo joj trčanje za potpise za svaku glupost i opća retardiranost stanara, hebiga.

Pozdrav
madmax17 is offline  
Old 23.10.2013., 04:05   #64
Quote:
andrej01 kaže: Pogledaj post

tako je. ulaskom u EU sve zgrade ce morati imati ugradjene razdjelnike topline ali i vodomjere!
Otkud vam ta informacija, kod nas u zgradama nitko nema kalorimetre, svi još uvijek plaćaju bez obzira da li su radijatori zatvoreni ili ne.
Zorozg is offline  
Old 29.10.2013., 22:55   #65
zakon o tržištu toplinske energije.

zgrade s više od 70 stanova (prostora) do 31.12.2015. moraju imati razdjelnike ili kalorimetre, sve ostale do 31.12.2016. kazne su jako visoke za one koji ne ugrade.

http://www.zakon.hr/z/606/Zakon-o-tr...nergije‎

narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_06_80_1655.html
andrej01 is offline  
Old 12.11.2013., 13:04   #66
U zgradu su ovo ljeto ugrađeni razdjelnici topline. Mislim u poprilicno visokom postotku.

Danas mi je stigao prvi racun za grijanje gdje su se koristili razdjelnici topline (u sustavu mjerenja smo od 1.10.2013.)

Pojavila se nova stavka "Koef za raspodjelu po impulsima".
Pa sada onaj dio "Grijanje" izgled ovako:

Model: 3EG
Potrosnja u razdoblju: 20.494 kWh
Povrsina prostora: 66.33 m2
Povrsina objekta: 2074.19 m2

Koef. za raspodjelu po povrsini: 0,032
Koef. za raspodjelu po impulsima: 0,01

Energija: 340 kWh

Zanima me po kojoj formuli su oni dosli do potrosnje od 340kWh? Nije niti po kvadratima, nije niti po impulsima.
Pogledao sam racun od razdoblja gdje se nisu koristili razdjelnici topline i tamo se potrosnja racunala tocno iz koeficjenta povrsine.
outlaw9 is offline  
Old 13.11.2013., 16:03   #67
pitajte one koji su vam ugradili neka vam pomognu - koliko znam jedna firma ne radi samo ocitavanja nego napravi i obracun kako bi kontrolirali distributere da li je dobro obracunato.
andrej01 is offline  
Old 12.12.2013., 13:35   #68
Ha ha ha , ma nije upitno da je potrebno ulagati u pumpe
ali
prvo staviti ventile , to je kvazistručno!
Ljudi ne dajte da vam stave u kuću zujalice
još i zrače ghz

Sramota da tako poslujete, kao: reklamacija ništa.
Ko vam dao samo te ventile u ruke ? Ugurali se?
2 godine nam sistem šumi , šta niste podesili i testirali sistem?
Još vas nitko nije ni tražio, sami ste se ugurali.
ODITE DO LJUDI KOJIMA ŠUMI I RIJEŠITE PROBLEM !!
radite biznis

Uglavnom ne nasjedajte ljudi na uguravanje firmi tipa TI-SAN koji će vam svemirski predstaviti svoja riješenja, ugraditi jedan segment sistema grijanja( ventili) i onda naknadno vam kupiti novce od pričuve za nedostatke.
Iskorištavaju inertnost ljudi po pitanju upravljanja zgradama i potkupljivost predstavnika stanara da bi sebi podebljali konto.
Ostala lobiranja neću ni spominjat.
sramotno
Ćo Fiume is offline  
Old 02.01.2014., 15:04   #69
potkupljivost

bas zanimljivo!

molim predstavnike koji su potkupljeni neka se jave ovdje na forumu - pa ce se vidjeti tko potkupljuje i na taj nacin dobiva poslove. raspitajte se malo pa ce te vidjeti kako radi TI-SAN a kako drugi. nemojte sad pobjeci od ove teme.
andrej01 is offline  
Old 02.01.2014., 20:35   #70
Toplana i dalje zadržava paušal koji je popriličan
Stanovi u sredini zgrade štede ovi na sjeveru plačaju 30% više da bi se ugrijali iako su promjenili stolariju bla bla bla
Stariji ljudi rade sranja i skidaju termo glave jer ne kuže da im je u stanu toplo a radijator hladan a on kao uvijek mora biti vruč pa su im računi još i veči nego prije ugradnje mjerača
Toplana ugrađuje pumpe koje ima a ne koje sustav grijanja u zgradi treba znači one određene projektom to se najbolje pokaže kad se ugrade BALANS ventili kojima kao izpeglaju sve greške na sustavu ali naprave još veče sranje kad se smanji protok pojavi se zujanje a rezultat nije nikakav ovi dalje od toplinske stanice i dalje nemaju dobro grijanje a ovi bliže stanici trpe buku loših pumpi 24h na dan
Upravitelji imaju svoje igrače koje ˝guraju˝ predstavnicima i ta ekipa ugrađuje mjerače topline, termostatske ventile i balans ventile uglavnom se radi o pljački koju stanari ne skuže mislim skuže kad predstavnik ode sa pozicije i dođe neki drugi
Davorček is offline  
Old 04.01.2014., 17:38   #71
re

mi smo ugradili razdjelnike...radila je firma Brunnata. Moram reć da sam ja jedna od rijetkih stanara koja je ozbiljno shvatila upute koje smo dobili i tako sam dobila grijanja za 11. mjesec 440 kn za stan od 60 kvadrata. Moram reć da su stanari u mojoj zgradi prilično razočarani, jer su dobivali po 1000 kn. 12. mjesec sam još više pazila, a s obzirom da je bilo hladnije zanima me kako je sad. Očekujem ovih dana račun pa ćemo vidjeti.
Eto....mislim da je ovo rijetko pozitivno iskustvo
senjorita mamita is offline  
Old 04.01.2014., 19:40   #72
netreba generalizirati i stvar je vise op primjera do primjera. moj stan na folki 67 kvadrata je za 11.mj dobio 480kn za zagrebacku toplanu a nema nikakve razdjelnike. sad da se stave neznam bas kolika bi bila usteda u odnosu na njihovu ukupnu cijenu. eli et naodno cemo morati to montirati. koliko se krecu u prosjeku cijene tih razdjelnika + montaza po radijatoru?
jones85 is offline  
Old 06.01.2014., 13:06   #73
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
netreba generalizirati i stvar je vise op primjera do primjera. moj stan na folki 67 kvadrata je za 11.mj dobio 480kn za zagrebacku toplanu a nema nikakve razdjelnike. sad da se stave neznam bas kolika bi bila usteda u odnosu na njihovu ukupnu cijenu. eli et naodno cemo morati to montirati. koliko se krecu u prosjeku cijene tih razdjelnika + montaza po radijatoru?


500 kuna po radijatoru!

Iako nisam primjetio po novinama i internet portalima ali HERA je objavila poziv na sudjelovanje u javnoj raspravi o prijedlogu općih uvjeta o isporuci toplinske energije.

http://www.hera.hr/hrvatski/html/sav...e-2013-20.html

Ono što je najbitnije je da se omogući bezbolan izlazak iz ralja monopolista tj. da ako netko hoće izaći iz sustava da ne plaća nikakve penale i nikakve dodatne naknade.Jer Hep toplinarstvo ( http://www.hep.hr/toplinarstvo/kupci/pitanja.aspx ) je propisalo da,citiram:7.KRAJNJI KUPAC koji je izdvojen iz toplinskog sustava dužan je plaćati sve troškove, osim troškova toplinske energije za svoj stambeni/poslovni prostor. Dakle, dužan je plaćati trošak zakupljene snage i zajedničku potrošnju toplinske energije.

To je ono što svi korisnici koji žele izaći iz sustava zajedničkog grijanja ne žele plaćati!!!Znaći toplana me neće grijati ali ja i dalje plaćam fiksni dio(kod mene je to cca 90 kuna bilo ljeto ili zima).Naravno to mislim i na one korisnike koji žele izaći i iz sistema tople vode.Nigdje nisam pročitao što se dešava kada se ugrade razdjelnici grijanja i kako se onda voda plaća.

Druga stvar koja je bitna je da ne bude u općim uvjetima:
1.Krajnji kupac treba ishoditi pisanu suglasnost za izdvajanje iz toplinskog sustava temeljem odluke većine glasova suvlasnika, koja se računa po suvlasničkim dijelovima, a ne po broju suvlasnika

Ne smije se dopustiti da netko drugi odlučuje što ja želim i kojim ću se sistemom koristiti za grijanje.

Nadam se da svojim prijedlozima koje možete poslati u HERA-u možemo promijeniti ovaj nepravedni sustav grijanja.

Ne želimo grijanje koji nam drugi nameću a mi ga plaćamo!Dosta je toga!!!

Zadnje uređivanje fermina-daza : 27.03.2017. at 21:56. Reason: spajanje postova
.pero vragec is offline  
Old 21.01.2014., 12:32   #74
Da li netko zna kako dobiti onaj faktor raspodjele po impulsima tj. koja je formula ja sam uspio dobiti potrošnju i faktor po površini ali ne znam izračunat ovaj po impulsima, nama su ugradili razdjelnike firma Brunata uglavnom nisam baš zadovoljan zbog više razloga:
1. radijatori zuje (kao napravili su balans sustava a opet zuje)
2. cijena je znatno veća za ovakav stan a štedimo i ne trošimo više nego prošle godine...
diatomika is offline  
Old 21.01.2014., 13:13   #75
Ajde napisi neka svoja iskustva sa razdjelnicima....koliko vas je to kostalo i samu proceduru!
Da li vam jako zuje radijatori i da li je to svima tako u zgradi?
A za sam izracun najbolje je pitati brunatu.

Mislim da se ljudi jako moraju dobro pripremiti za tu ugradnju jer ako nije dobro pripremljeno firma koja ugradjuje ce uvijek reci da su napravili sve što je potpisano.
.pero vragec is offline  
Old 22.01.2014., 11:14   #76
Ne znam više šta reći za tu Brunatu. Ugradila sam ju prošle godine.
Ako to planirate ugrađivati, obavezno u ponudu uzmite i prigušivače koje vam namontiraju na te ventile, kako vam radijatori nebi šumili, cijena njim je oko 100 kn po radijatoru.
Imamo vlastitu kotlovnicu.
U 12 mjesecu se boravak u stanu sveo na 17 dana, ostale dane su radijatori bili isključeni. Račun za 54 kvadrata je 640 kn. A svi znamo da je vani bilo ok, sve me strah kakav račun će doći kad počne zima.
Susjedi koji imaju stan iste veličine su dobili 1050 kuna!!!
A paze kako griju, radijator u kupaoni njim uopće nije uključen. Rekli su mi da je Brunata već 3 puta bila u zgradi radi velikih pritužbi, ali svaki put kad dođu da oni samo više plate.
Prošle godine dok je bio onaj snijeg, stan se nikako nije dao zagrijati. Po stanu sam hodala u debelim vestama ili glumila Batmana omotana dekom, a račun je uletio sa 950 kn.
E sad, šta napraviti ?
Budući da mi stan na kutu, sljedeće proljeće planiram staviti stiropor na sve vanjske zidove, debljine par mm. Zgrada sama po sebi je super napravljena, ali
ako ovo ne pomogne čupam radijatore i bacam ih kroz prozor.
Isto tako planiram pozvati ljude koji se bave čišćenjem radijatora ili se posavjetovati sa predstavnikom zgrade da iz kućne pričuve ispere cijeli sustav.
Ispiranje je proces čišćenja kojim se uklanjaju naslage mulja, hrđe i drugih krhotina iz sistema centralnog grijanja. Ova onečišćenja mogu imati ozbiljan negativan utjecaj na učinkovitost sistema centralnog grijanja

Zaključak :
Plin je sam po sebi poskupio, da su cijene iste vjerovatno bi se osjetila ušteda.
Sustav treba biti idealan, čist i cirkulacija kvalitetna , inače se svaki gubitak naplaćuje, a vama je zima. Iskreno, s tom Brunatom barem znate da ste platili što se vi potrošili, a ne i grijanje susjeda koji puši na balkonu sa širom otvorenim vratima dok su svi radijatori upaljeni (Takvi su dovbili po 1300 kn račun).
laly is offline  
Old 22.01.2014., 17:46   #77
Razdjelnici i kalorimetri

Razdjelnici topline i termostatski ventili koji se ugrađuju na svaki radijator kao jedan sustav ili kalorimetri koji se ugrađuju na ulaznu granu u prostor (stan ili poslovni prostor) kao drugi sustav, makar se ugrađuju masovno širom Europe, a unatrag par godina i u Hrvatskoj, i makar su propisani europskom direktivom o energetskoj učinkovitosti, a kod nas zakonom kao obavezni od 2017., nigdje i niti u jednoj zgradi s 2 ili više zasebna prostora (stana ili PP) neće omogućiti pravedniju raspodjelu troškova grijanja prema potrošnji, odnosno da plaćate onoliko koliko potrošite.

Razlog je vrlo jednostavan, a to je termodinamika zgrade kao cjeline u kojoj se toplina ponaša na isti način kao što se tekućina ponaša u spojenim posudama, dakle prelazi iz prostora s višom temperaturom u prostor s nižom temperaturom. Taj se prijelaz topline npr. iz nekog stana u kojem su radijatori podešeni da održavaju temperaturu na 25 oC može odvijati kroz pregradne zidove, podove i stropove prema stanovima kojima je okružen ako je u njima podešena manja temperatura, npr. u jednom može biti podešeno da se održava temperatura 20 oC, u drugom 15 oC, u trećem 10 oC, itd. Pregradni zidovi, podovi i stropovi koji odjeljuju stanove u zgradama imaju daleko slabiju toplinsku izolaciju od vanjskih zidova i fasade, te zbog toga značajan dio topline može prelaziti iz jednog stana u drugi. Taj prijelaz topline iz stana s većom temperaturom u stanove koji ga okružuju u kojima je podešeno da se održava niža temperatura se odvija bez volje i znanja vlasnika tog stana, jer on nikad ne zna koliku je temperaturu podesio netko u njegovom okruženji ili je zatvorio radijatore i otvorio prozore i vrata, pa prozračuje svoj stan.

Čim je netko ohladio svoj stan, on počinje crpiti toplinu is susjednih stanova i tu se ništa ne može, osim postavljati toplinske izolacije na pregradne zidove i podove.

Dakle pojedinačni stan u zgradi u termoenergetskom smislu nije samostalna i neovisna cjelina kao što je npr. kuća jednog vlasnika. Svaka promjena temperature u svakom stanu u zgradi, bilo da se radi o dužem snižavanju ili povećanju temperature ili dužem držanju otvorenih prozora i vrata, zbog prelaska topline utječe kroz duži ili kraći period na svaki stan u zgradi, bez obzira što on može biti na drugom kraju zgrade, odnosno utječe na potrošnju toplinske energije u svakom drugom stanu.

Zagovornici razdjelnika ili kalorimetara su ovu činjenicu grubo previdjeli ili namjerno zanemarili, te radi prodaje svojih sustava u obrazlaganju njihove funkcionalnosti svaki stan uzimaju kao zasebnu i neovisnu cjelinu.

U toj priči, njihovi uređaji mjere na direktan način (kalorimetri u kWh) ili indirektan način (razdjelnici preko impulsa) potrošnju toplinske energije na radijatorima u pojedinom stanu, i ta se potrošnja uzima kao potrošnja energije tog pojedinog stana, a to je istina samo u jednom jedinom slučaju, tj. kad se svi stanovi u zgradi griju na istu temperaturu. U tom slučaju spomenuti mjerni uređaji nisu ni potrebni, jer je taj slučaj jednak situaciji prije njihove ugradnje, tj. kad se svi stanovi griju podjednako i troškovi se dijele po kvadraturi stanova i drugih prostora (trebalo bi po kubaturi, jer ponegdje nisu svi prostori jednake visine).

U svakom drugom slučaju to naprosto nije istina zbog opisanog prelaska topline iz toplijih u hladnije stanove.

U situaciji gdje postoje vertikale kroz stanove nemoguće je ugraditi kalorimetre, već samo radjelnike i termostatske ventile u paketu. U takvim zgradama termostatski ventili će omogućiti fiktivnu štednju, tj. snižavanje temperature u pojedinim stanovima. Vlasnici stanova koji će sniziti temperaturu ili potpuno zatvoriti radijatore ostavariti će 0 ili mali broj impulsa, te će im računi biti nešto niži. Oni će ostvariti određenu novčanu uštedu za sebe, ali neće ostvariti stvarnu uštedu u potrošnji energije, tako da će umjesto njih razliku platiti oni koji se malo normalnije griju, odnosno proporcionalno ostvarenim impulsima.

Iznos na računu tada sadrži više stavaka:

1. paušal za zakup snage koji ovosi o zakupljenoj snazi za gradu i površini stana, to je fiksan iznos koji se plaća neovisno o potrošnji energije.

2. dio energije obračunat po kavdraturi. U taj dio ulazi energija koja se troši za zagrijavanje tople vode (ukoliko zgrada nema posebni kalorimetar za grijanu vodu), dio energije koji se emitira kroz razvodne cijevi u zgradi (koje mogu prolaziti kroz spremišta, hodnike, itd.) i vertikale koje prolaze kroz stanove i dio energije na zajedničkim potrošačima u zgradi (npr. radijatori po hodnicima ili zajedničkim prostorijama). Ovaj dio po kvadraturi obično iznosi 20-30% a može biti do 50% ovisno koliko stanari sami odluče.

3. dio energije (ostatak koji se dobije oduzimanjem od ukupnog utroška energije dijela po kvadraturi) koji se dijeli prema ostvarenim impulsima izmjerenim na razdjelnicima.

4. PDV na sve prethodne stavke.

Praksa je pokazala da stvarne uštede u potrošnji energije u zgradi kao cjelini nema, bez obzira što će svi u zgradi smanjiti temperaturu i pritvoriti ili zatvoriti radijatore. Čak uz svu moguću štednju ukupna potrošnja izražena u MWh može biti i veća od maksimalne potrošnje ostvarene u sličnim mjesecima prethodnih godina kad su svi prostori maksimalno grijani ( i kad razdjelnici nisu bili ugrađeni). Tako tvrde dobavljači energije ( i njihovi računi) koji kontroliraju, baždare, servisiraju, održavaju i očitavaju centralne kalorimetre, bez da potrošači imaju ikakav nadzor nad time.

Za malo normalnije grijanje za stan od 30 m2 u toplom 11. ili 12. mjesecu 2013. godine može se dobiti račun od 1000 Kn, za stan od 70 m2 račun od 1400 Kn, a za drugi prostor od 50 m2 račun od 3000 Kn. Sve ovisi koliko je koji prostor ostvario impulsa. Kad potrošite 1 impuls, ne znate koliko on energije predstavlja i koliko ćete za njega platiti. To ne ovisi o vama, već o ukupnoj potrošnji energije koju će vam zaračunati dobavljač i broju impulsa koje imaju svi drugi stanovi, odnosno o odnosu broja vaših impulsa prema ukupnom broju impulsa u zgradi, a to ćete saznati tek kad dođe račun.

Rezultat ugradnje razdjelnika i njihove primjene je to da se ljudi prestaj grijati preko radijatora, te kupuju uljne radijatore ili grijalice na struju, peći na drva, itd.

Od razdjelnika profitiraju samo oni koji su iz stanova odsutni duže vrijeme. Uz 0 ili mali broj impulsa oni dobivaju male račune, jer utrošenu energiju (koju i njihovi stanovi troše emisijom kroz zidove i stropove) umjesto njih plate oni koji se malo više griju. Pravedno, zar ne ?



Zadnje uređivanje Borden : 22.01.2014. at 17:52.
Borden is offline  
Old 23.01.2014., 09:52   #78
Dobro si objasnio cijeli dio o raspodijeli energije u zgradama .
Sada je vrijeme zime i treba grijanje, ali kada dođe ljeto i vručine onda treba hlađenje. Dali si se pitao kako je po ljetu, kada se pale klime i tko onda pita koga koliko ima struje za klimu i koja je temperatura podešena u kojem stanu?
Imam ugrađene razdijelnike u stanu već 5 godima, ušteda zgrade je 30% u odnosu na zgrade koje nemaju razdijelnike. Ugrađenost razdijelnika je 80%, a kada po zakonu bude morala biti 100% onda će svatko plačati onoliko koliko njegov stan potroši odnosno birat će se stanovi koji se kupuju i gledati energetske cefitikate.
mrgud10 is offline  
Old 23.01.2014., 10:18   #79
Da li bi bilo drugačije (manje bi trošili) da imate bilo koji drugi oblik grijanja a da susjed ne grije? Odgovor je vrlo jednostavan: NE
Sve je to u redu ali to je tako u stanovima.
zvonkecX is offline  
Old 23.01.2014., 18:03   #80
Quote:
mrgud10 kaže: Pogledaj post
Dobro si objasnio cijeli dio o raspodijeli energije u zgradama .
Sada je vrijeme zime i treba grijanje, ali kada dođe ljeto i vručine onda treba hlađenje. Dali si se pitao kako je po ljetu, kada se pale klime i tko onda pita koga koliko ima struje za klimu i koja je temperatura podešena u kojem stanu?
Imam ugrađene razdijelnike u stanu već 5 godima, ušteda zgrade je 30% u odnosu na zgrade koje nemaju razdijelnike. Ugrađenost razdijelnika je 80%, a kada po zakonu bude morala biti 100% onda će svatko plačati onoliko koliko njegov stan potroši odnosno birat će se stanovi koji se kupuju i gledati energetske cefitikate.
Kod mene je isto omjer u zgradi 80:20% i usteda je oko 35%.

Ova usteda je izracunata na temelju pretpostavke da ovi koji nemaju razdjelnike trose kao oni s razdjelnicima s najvise impulsa. Dakle usteda je sigurno nesto veca.

Jedini problem je sto ove sezone nemamo grijanja jer je HVIDRA otisla stecaj, a koji su htjeli preuzeti toplanu htjeli su samo uz 50% povecanje cijene pa smo ih odbili.
Ancient Mariner is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.