Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2015., 15:28   #41
Rusi se smatraju toplim narodom, ma što god ti pisao tu, i ma kakvi god tvoji doživljaji Rusa bili.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2015., 15:28   #42
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Pročitaj što ljudi generalno po netu pišu o rusima, pročitaj što oni sami pišu... ne mislim više gubiti vrijeme s tobom jer sam ovdje i onako samo da mi bude zabavno a ti mi više nisi zabavna
Tvoj doživljaj rusa je tvoj isto kako ja i moj doživljaj moj... samo što ja ne pilam tebe a ti pilaš mene a u životu imam dovoljno pilanja pa mi to ne treba i na forumu
Nije mi namjera pilati te, samo kad si došao pisati o tome kako su Rusi hladni pitam te kako točno su hladni. Ajd molim te, iskreno, koliko si dana tamo bio i da baš nijedno iskustvo slično mom nisi doživio?
Da nije da malo pretjeruješ čisto da "dokažeš" svoju tezu da su Rusi hladni?
Kad te upitam što doživljavaš u Zagrebu, a da nisi doživio u Rusiji - na temelju čega si kategorički odlučio tvrditi da su Rusi hladni, jedino što si nabrojao je smješak u uslužnim djelatnostima - ne znam koliko posjećuješ hrvatske uslužne djelatnosti ali mislim da smo rangirani pri samom europskom dnu... Tako da mi i dalje nije jasna tvoja kategorizacija Rusa, ali ono- svjesna sam da postoje ljudi koji pričaju samo da bi pričali pa bok

Zadnje uređivanje Sleepy Kitty : 19.03.2015. at 15:39.
Sleepy Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 19:19   #43
Quote:
Hongrie kaže: Pogledaj post
Molim te da me informiras o istrazivanju/istrazivanjima koji su potvrdili te fakte. I imas li mozda informacije o kradjama u soping centrima? Bilo bi zgodno znati profile onih koji u dzepove stavljaju pastete ili bjeze u ducanskoj odjeci (pada mi na um jedna posrnula folk zvijezda)
Istraživanje nemam, govorim ti o svom životnom iskustvu koje nije nimalo utemeljeno na neosnovanoj netrpeljivosti samo meni jasnoj.
Ovak iz prve, iz rukava, ću navesti primjer svoje sestre koja trenutno radi u svojoj 3. osnovnoj školi. U svakoj školi je imala/ima Romsku djecu koja već u toj dobi pokazuju naznake problematičnog odgoja.
A ostala djeca nisu. Možeš li mi to objasniti?

Quote:
Hongrie kaže: Pogledaj post
Mozes ih vidjeti na skoro svakoj zagrebackoj trznici.
A prije su imali svoje ulice po Zg-u, velika je to razlika.

Ne treba biti veliki mag, odeš u njihova naselja i uvjeriš se samostalno tko od njih uspije u životu. Priče o srčanoj socializaciji se ogledaju na samo rijetkima, većina se samo utopi u sivilo.


Ja nemam problema s Romima, ja ću Romu dati šansu da zavrijedi moje poštovanje kao i Hrvatu, niti ću imate lošije startne kriterije za njega.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 20:35   #44
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Ne znam što je on krivo rekao, pretpostavio.
Ti mu argumentiras automatski da je svaka predrasuda loša, s čim se slažem, no koliko je vezano s predrasudom reći: da su Cigani, Romi skloniji manjim kriminalnim istupima nego jedan prosječan Hrvat?
I onda pišeš da su Hrvati ništa bolji, jer i mi krademo jedni druge, pa gdje je razlika? Razlika je možda u učestalosti krađa, time što kada uzmeš manji uzorak, recimo 100 Roma i 100 Hrvata dobiješ veći uzorak prijestupa na Romskoj strani.
Ako ujednačiš uzorak po materijalnom statusu, društvenoj poziciji i obrazovanju - nećeš naći razlike.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 20:53   #45
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Ja nemam problema s Romima, ja ću Romu dati šansu da zavrijedi moje poštovanje kao i ne-Romu, niti ću imate lošije startne kriterije za njega.
Moram sam se ispraviti jer sam implicirao da Rom ne može biti Hrvat.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 21:07   #46
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ako ujednačiš uzorak po materijalnom statusu, društvenoj poziciji i obrazovanju - nećeš naći razlike.
Da, ali taj uzorak je jako mali, tako da kako to shvatiti kao argument, ako taj ''manjinski'' argument ne možemo primjeniti na većinu.
Znaš li da od cca. 16000 deklariranih Roma u Hrvatskoj, visokoškolsku diplomu ih ima tek oko 50-ak. :/
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2015., 21:38   #47
Thumbs up I drew the smile upon my face I paved the road that would one day leave me lonely No angels too good

Quote:
Sleepy Kitty kaže: Pogledaj post
A zakačila sam se na Ruse jer je to zadnja strana zemlja koju sam turistički posjetila i zato što bih se sad okladila, bez obzira što te ne poznajem, da si doživio bar neko slično iskustvo mojem, ali si kao i moji domaćini toliko zadrt u svojim predrasudama da od stabla nisi vidio šumu, a to je jednako loše kao što je kad od šume ne vidiš stablo, ako ne i gore.
Predrasude postoje, neke s razlogom- neke ne, mislim da nitko nije potpuno imun na njih, ali ako su bez razloga -pa bar iz osobnog iskustva bez razloga- trebamo se boriti protiv njih. Jer će se uvijek naći ljudi koji od stabla neće vidjet šumu jer im je eto petero ljudi reklo da šuma ne postoji.
I to je razlog zašto sam zapela za Ruse.
new life is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 18:39   #48
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Uopće mi se ne da ulaziti u neke teže i opširnije debate s tobom jer mi izgledaš kao osoba koja puca od političke korektosti koju ja prezirem i smatram patvorenom šarenom lažom.
Sada kada si se lijepo predstavio, preporucam da uopce ne ulazis ni u kakve prepiske sa mnom. Ja biram sugovornike, pa preporucam da i ti to (u)cinis.
Hongrie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 19:21   #49
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
Istraživanje nemam, govorim ti o svom životnom iskustvu koje nije nimalo utemeljeno na neosnovanoj netrpeljivosti samo meni jasnoj.
Napisao si: "To su brojke, fakti, od njih se ne bjezi. Sad je tu gro razloga zasto je to tako." Dakle, ne govorimo o nekom objektivnom sagledavanju stvari, nego o tvom subjektivnom dozivljaju stvarnosti. Pritom zelim naglasiti da tvoj dozivljaj/iskustvo nikako nije za odbaciti (on/o je cak i znanstveno interesantno), samo da ga trebamo staviti u njegove "prirodne"/pripadajuce okvire, a ne ga proglasavati faktom.

Quote:
Ovak iz prve, iz rukava, ću navesti primjer svoje sestre koja trenutno radi u svojoj 3. osnovnoj školi. U svakoj školi je imala/ima Romsku djecu koja već u toj dobi pokazuju naznake problematičnog odgoja.
A ostala djeca nisu. Možeš li mi to objasniti?
Tu mi je nekoliko stvari nedoreceno pa cu postaviti nekoliko pitanja.
1. s koliko je romske djece tvoja sestra imala prilike raditi?
2. o kakvim se oblicima problematicna ponasanja radi?
3. jesu li sva ne-romska djeca neproblematicna ponasanja (statistika o vrsnjackom nasilju bas ne govori tomu u prilog)?

Buduci da postoje/u tijeku su relativno dobra istrazivanja o polozaju Roma u Hrvatskoj (a i meni su interes neke druge manjine), podijelit cu samo crticu iz vlastita djetinjstva.
U mojoj je osnovnoj skoli bilo dosta romske djece. Nisu bili dobri djaci, ali to ne cudi jer je vecina nastavnika jedva cekala da ih se rijesi. Toj se djeci nitko nije posvecivao i averzija prema njima bila je takva da su ih koristili za kaznjavanje "neposlusnih" ne-roma, pa ako si bio nemiran pod satom ili nesto slicno, onda te ucitelj/nastavnik "kaznio" time da, zamisli, tjedan dana u istoj klupi sjedis s romskim djecakom/djevojcicom i na taj nacin budes "osramocen" pred razredom. Takva je praksa dovela do toga da su ne-romska djeca zazirala od svih aktivnosti koji bi ih dovele u situaciju da sjede u istoj klupi s romskim djetetom. To su bile te "odgojne" metode i to u skoli u kojoj 95% slucajeva vrsnjackoga nasilja ide na dusu ne-romske djece (i njihovih roditelja/skrbnika).


Quote:
A prije su imali svoje ulice po Zg-u, velika je to razlika.
Uvijek su bili u dijelu ulica/cetvrti (u mojoj cetvrti nikada nisu imali ulicu, vec dio ulice). Tako ih se danas moze sresti u pojedinim dijelovima grada.

Quote:
Ne treba biti veliki mag, odeš u njihova naselja i uvjeriš se samostalno tko od njih uspije u životu. Priče o srčanoj socializaciji se ogledaju na samo rijetkima, većina se samo utopi u sivilo.
To je sada druga i mnogo sira drustvena prica koja ukljucuje cijelu zajednicu, a ne samo "geta" i njegove (svakodnevne) lokalne probleme.

Quote:
Ja nemam problema s Romima, ja ću Romu dati šansu da zavrijedi moje poštovanje kao i Hrvatu, niti ću imate lošije startne kriterije za njega.
Da se ponovim: Rom se moze smatrati Romom i Hrvatom.
Hongrie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 23:12   #50
Kad je moj pas bio mlađi, onda smo odlazili na jednu livadu.
Blizu te livade je kuća Roma.

Pad bi mi uvijek bježau u tu kuću jer je tamo živjelo 5 djevojčica koja su obožavala mog pas.

I tako igra se igra, i štur u njihovo dvorište i onda cviljenje od sreće što ih vidi....

ALi više ne idem tamo, jer je između te livade i njihove kuće cesta, pa ne želim riskirati...
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 00:12   #51
Quote:
Sleepy Kitty kaže: Pogledaj post
Znam samo da u Zagrebu osjetim puno toga što si nabrojao, osobno više nego što sam u Moskvi. Nisam shoppingirala puno, osim u supermarketima, ali mi se bome ni tete u Konzumu ne smiješe, sa susjedima sam nakon par mjeseci dosla do razine "dobar dan" - a nakon 4 godine sam još uvijek na toj razini, konobari po centru mahom užas i katastrofa.... Pa neću nazvat Hrvate hladnim - očito imamo različite percepcije hladnoće. Tebi se očito kad uđeš u Plodine smiješe sve u 16, sa susjedima ispijaš kave, a konobari vrte svaku drugu turu kad si zbog nabrojanih "nedostataka" odlučio kategorički nazivati Ruse hladnima.
Daleko su Rusi od hladnih,tako djeluju samo na prvi pogled. Istina je da se ne smješkaju nepoznatima,ali kad uđu u razgovor izuzetno su komunikativni i smiju se i te kako,naročito nakon par votki.
Ruskinje su poznate kao najkulturnije i najpristojnije žene,za klasu iznad ostalih Europljanki. Ono što karakterizira Ruse je da su veliki potrošači.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 00:16   #52
Mit škrt kao Škot je apsulutna glupost. Taj epitet su im nabili Englezi,a nema nikakve veze sa realnošću. Naprotiv,jako simpatičan narod i runde lete kao lude u društvu sa Škotima. Baš škrti ljudi su Svabe.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 05:50   #53
Imao sam jako dobra iskustva s Rusima, ali i Francuzima... mnogi se čude kad to kažem... nijedna od "predrasuda" se meni osobno nije učinila točnom.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 19:52   #54
Quote:
babas kaže: Pogledaj post
Mit škrt kao Škot je apsulutna glupost. Taj epitet su im nabili Englezi,a nema nikakve veze sa realnošću. Naprotiv,jako simpatičan narod i runde lete kao lude u društvu sa Škotima. Baš škrti ljudi su Svabe.
da skoti su bas galantni i uljudni.
iowa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 15:04   #55
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Odmor kod Muslimana


Najomiljenija mjesta Rusa za odmor su arapske države. Prema podacima Rosturizma za 2014., Egipat je posjetilo više od 2,5 milijuna ljudi, Ujedinjenje Arapske Emirate gotovo 600 tisuća, a Tunis oko 250 tisuća. ''Turiste privlači gostoljublje, darežljiva ponuda, arapski slatkiši'', govori suradnica turističke agencije Oljga Volkova. ''To je egzotika o kojom smo čitali u bajkama Šeherezade, zbog toga su turisti oduševljeni hotelima koji liče na raskošne dvorce''. Iz bajki znamo da svaki Arap ima harem, djecu i arapskog konja, puši nargilu dok sjedi na svilenim jastucima. To si mogu priuštiti samo arapski šeici.

Rusi najčešće medeni mjesec provode na otocima, ističu u turističkim agencijama. Među njima najpopularniji je otok Bali. ''Tamo se turisti opuštaju, odlaze u banje, mnogi od njih čuli su za čudesnu 'balijsku masažu''', govori Volkova. ''Oduševljava ih biljni svijet, fauna, zoološki vrtovi''. I otok Java isto je tako popularan. U sovjetsko vrijeme istoimene cigarete bile su jako popularne u državi, zato je puno Rusa uvjereno da u Indoneziji na svakom koraku raste duhan te da na otoku Sumatri svi Indonezijci skupljaju leptire.
Dakle, sport, filmovi i književnost oblikuju stereotipe, koji se ne podudaraju uvijek sa stvarnosti. Recimo, stanovnik Šri-Lanke Gajan smatra da u Rusiji ''žive samo lijepe žene, a da svi muškarci igraju hokej''. Te predstave o drugim narodima su često pogrešne, jer nemaju svi osobno iskustvo.


http://hr.rbth.com/politics/2015/03/...ima_33673.html
predrasuda: u arpaskim zemljama zive iskljucivo muslimani
comtesse is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 09:32   #56
O Njemcima

Na podforumu "Dijaspora" sam iscrpno pisao o mentalitetu njemca. Ovdje sam skupio i sredio osuto štivo:

http://www.morlach.de/G/GermForum.hr.htm
Morlah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 22:43   #57
Što Kinezi misle o Rusima i Putinu:
https://www.youtube.com/watch?v=al8Z...ature=youtu.be
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2015., 13:48   #58
talijani nepristojni - tocno!!!!
teazoldyck is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 04:39   #59
Predrasude da su Slavenke sponzoruše, te izrazito materijalne i lake.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 14:13   #60
Kobna je predrasuda da su Germani hladni..
Nisu.
Obrazovaniji su.I nenametljivi.
Heuel Dannaeus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.