Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2009., 13:40   #61
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Nevjerovatno... Sad si mi dodao jos jedan dodatni motiv od njih milijun zbog kojih ORGANSKI MRZIM TU GAY-NACIJU AKA-Englezi.

Već sam bio baniran radi engleza, jednostavno se ne mogu suzdržat...
Evo izvadak iz knjige Venice and the Slavs: The Discovery of Dalmatia in the Age of Enlightenment (na engleskom je)

http://e.imagehost.org/download/0319/untitled222

takva slika je jednostavno stvorena kroz priče iz desete ruke, naročito u vrijeme romantizma kada su u điru bile priče o vitezovima, hrabrim kraljevima, vilama, vješticama i čudovištima. Tako su i zapadnjaci doživjeli romantiziranu priču o Morlacima.

Treba znati da se zemlja Morlaka u 18.st. kada je živio Fortis tek počela otkrivati na zapadu odlaskom Osmanlija i da je kao takva, neotkrivena i tajanstvena, privlačila interes avanturističkih pisaca.

da ne bi ispalo da je Wells rasist i šovinist, čovjek je majstor SF-a i prorok...a što je Morlake upotrijebio za svoja bića, nije on kriv, to je postojalo i prije njega.
Nisu tu ni Englezi jedini "krivci", jer ako ćemo kriviti Engleze, što sa Mlečanima i dalmatinskim građanstvom u komunama- nisu oni ništa manje na distanci i nepovjerljivi prema "vlajima"
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 14:26   #62
[QUOTE=žalac_1;21184731]Evo izvadak iz knjige Venice and the Slavs: The Discovery of Dalmatia in the Age of Enlightenment (na engleskom je)

http://e.imagehost.org/download/0319/untitled222

takva slika je jednostavno stvorena kroz priče iz desete ruke, naročito u vrijeme romantizma kada su u điru bile priče o vitezovima, hrabrim kraljevima, vilama, vješticama i čudovištima. Tako su i zapadnjaci doživjeli romantiziranu priču o Morlacima.

Treba znati da se zemlja Morlaka u 18.st. kada je živio Fortis tek počela otkrivati na zapadu odlaskom Osmanlija i da je kao takva, neotkrivena i tajanstvena, privlačila interes avanturističkih pisaca.

da ne bi ispalo da je Wells rasist i šovinist, čovjek je majstor SF-a i prorok...a što je Morlake upotrijebio za svoja bića, nije on kriv, to je postojalo i prije njega.
Nisu tu ni Englezi jedini "krivci", jer ako ćemo kriviti Engleze, što sa Mlečanima i dalmatinskim građanstvom u komunama- nisu oni ništa manje na distanci i nepovjerljivi prema "vlajima"[/QUOTE]

Ovo boldovano je ključ problema na ovim prostorima , gde se polu-kulturni slovenski prosti svet poveo baš ti predrasudama koje su stranci ispamfletirali! , pa je uspeo da svoj rođeni narod bukvalno izdeli na jezivoj osnovi(kulturni-divlji i pametni-glupi..)!
A kad vidi strendžera upiša se od sreće kao štene što ga je ovaj uopše i primetio!

E kad je to urađeno i postalo pravilo već odavno(pre Fortisa i ostalih) , danas su posledice logične i još uvek ne jenjavaju!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 14:43   #63
Quote:
joe enter kaže:
Ovo boldovano je ključ problema na ovim prostorima , gde se polu-kulturni slovenski prosti svet poveo baš ti predrasudama koje su stranci ispamfletirali! , pa je uspeo da svoj rođeni narod bukvalno izdeli na jezivoj osnovi(kulturni-divlji i pametni-glupi..)!
A kad vidi strendžera upiša se od sreće kao štene što ga je ovaj uopše i primetio!

E kad je to urađeno i postalo pravilo već odavno(pre Fortisa i ostalih) , danas su posledice logične i još uvek ne jenjavaju!
Let me guess Hrvat je onaj koji se od sreće upiša u gaće kad ga primjeti turist iz Minhena ili Milana...?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 14:45   #64
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Evo jedan primjer- za Fortisa su stanovnici Privlake kod Zadra bili Morlaci i govorili su morlačkim jezikom...inače mjesto je čakavsko (i naravno katoličko)...očigledno čovjek nije znao razliku između čakavskog i štokavskog jer govor obalnih gradova/sela i zaleđa u ono vrijeme nije bio isti...za njega slavenski = morlački...tipično talijansko razmišljanje...
E to me zanima prvenstveno o porijeklu stanovnistva cile ZD zupanije. Ima li neka knjiga i istrazivanje domacih povjesnicara ili samo taj budala Fortis?
solo_zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 15:17   #65
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Let me guess Hrvat je onaj koji se od sreće upiša u gaće kad ga primjeti turist iz Minhena ili Milana...?
Nisu tu u pitanju tursti , već opšta slika!

Ne , nije!! , ima kod Srba toga koliko voliš , samo su drugačije raspoređeni i sticaj nekih okolnosti je nešto drugačiji , ali se svodi na isto!!

Ali da Hrvati prednjače , to je istina , let's face it!! , volete Švabe , to je barem vidljiva tradicija!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 15:36   #66
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Nisu tu u pitanju tursti , već opšta slika!

Ne , nije!! , ima kod Srba toga koliko voliš , samo su drugačije raspoređeni i sticaj nekih okolnosti je nešto drugačiji , ali se svodi na isto!!

Ali da Hrvati prednjače , to je istina , let's face it!! , volete Švabe , to je barem vidljiva tradicija!
Znam, znam ali osim kad ljeti ode na obalu pokvasit noge (Morlak se boji vode i nezna plivat) on i nema priliku vidit stranca...

A to da volimo Švabe je istina, Njemci su nam ipak najbliži...samo pitaj genetičare... Mene samo zanima zašto tebi kao Srbinu to smeta?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 16:01   #67
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Znam, znam ali osim kad ljeti ode na obalu pokvasit noge (Morlak se boji vode i nezna plivat) on i nema priliku vidit stranca...

A to da volimo Švabe je istina, Njemci su nam ipak najbliži...samo pitaj genetičare... Mene samo zanima zašto tebi kao Srbinu to smeta?
Sva sreća pa su Hrvati od stoljeća sedmog isključivo urbani momci i oduvek samo žive u gradovima , aMorlacima krivo!

Ne smeta , želim ti dug boravak tamo gde se volonterski sklizne u mračne dubine pozadine!

Samo kako možeš voleti Švabe bez uzvraćene ljubavi?! , u smislu da Švabo ne poznaje takvu vrstu osećaja , tj. potpuno mu je strana!
Takvo šta je svojstveno samo Slovenima , pa se Švabo pita?!:"Koji je ovima milokliz?! , aj kad je u pitanj interes čisti pa razumem , ali ostatak priče i ove emocije mi definitivno nisu jasne"!!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 16:14   #68
Na temi, Pravoslavci u RH Morlaci/Vlasi. Pandman je postavio link na prijevod Fortisove knjige.
leteči is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:39   #69
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Evo izvadak iz knjige Venice and the Slavs: The Discovery of Dalmatia in the Age of Enlightenment (na engleskom je)

http://e.imagehost.org/download/0319/untitled222

Nisu tu ni Englezi jedini "krivci", jer ako ćemo kriviti Engleze, što sa Mlečanima i dalmatinskim građanstvom u komunama- nisu oni ništa manje na distanci i nepovjerljivi prema "vlajima"
Evo ja cu ti reći kao Zadranin da si potpuno u pravu, to distanciranje na Građane i Bodule s jedne strane i na Vlaje s druge ovdje u Zadru ide do krajnosti... O tome se ne priča nego je to jednostavno tako.

Pa npr. u gradu Zadru na Poluotoku (stari grad) imaš npr. neki kafić gdje dolaze samo boduli ili gradsko stanovnistvo, nikad tu VLAJ nije ušao vjerujte mi... Ne zato jer ne smi , nego ga jednostavno nema jer je to tako u ljudima tu i gotovo.

Ista stvar je sa "Vlajskim" kafićima na periferijama grada, tj. novijih kvartova Zadra gdje ne možeš vidjet bodula ili nekog sa Poluotoka ni za lijek!

I općenito obe grupe imaju ružna mišljenja jedni o drugima, pa tako građani i boduli tu za Vlaje misle da su SELJAČINE NA KVADRAT, neuki i manje kulturni (cak do te mjere da su kao manje vrijedni), dok Vlaji za Bodule kažu da su škrtavi itd...

Vlaji o Građanima Zadra slabije diskutiraju jer i nemaju nekakvo posebno misljenje, uostalom mnogo je Vlajskih obitelji tu doselilo i rodilo djecu tu u gradu koja sebe više ne smatraju Vlajima nego građanima, i to s pravom naravno.

Ako se pitate što sam ja , pa ja nisam ni bodul ni vlaj, ja sam građanin od kad znam za svoje

Ono što nas građane tjera na smijeh kad čujemo vlaja iz zadarskog zaledja je njihov naglasak... Koji (bar po mome misljenju), veze nema sa onim DALMATINSKIM naglaskom sa kojim smo poznati po medijima... tj. sa onim lijepim dalmatinskim na koje sve cure bivše jugoslavije padaju kao pokošene

E pa ovaj vlajski je totalna suprotnost od toga... To trebate čuti da bi vjerovali...

Zanimljivo je da ta distanca BODUL/GRAĐANIN-VLAJ je najizrazenija u Dalmaciji upravo ovdje u Zadru...

U Šibeniku puno manje a isto tako i u Splitu...

Ovdje u Zadru baš ljude gledaju po tome... (posebno u srednjim školama krenu zahebavanja) poslije srednje to se ne spominje ali se i dalje misli.

Zadnje uređivanje Road_Warrior : 23.06.2009. at 21:55.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:52   #70
Quote:
virgils kaže: Pogledaj post
Ima vise Drakulica u Hrvatskoj nego u Rumunjskoj


Pa samo ime DRACUL na rumunjskom ima dva značenja: SOTONA ili ZMAJ...
Uostalom "naš" dragi poznati GROF iz Transilvanije (A ustvari iz Vlaške - Wallachie), Vlad Tepeš je i dobio titulu DRACUL ili DRACULA u 15 stoljeću, zbog njemackog reda ZMAJA ciji je on bio član u to vrijeme, ZMAJ = DRACUL
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:08   #71
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post


Pa samo ime DRACUL na rumunjskom ima dva značenja: SOTONA ili ZMAJ...
Uostalom "naš" dragi poznati GROF iz Transilvanije (A ustvari iz Vlaške - Wallachie), Vlad Tepeš je i dobio titulu DRACUL ili DRACULA u 15 stoljeću, zbog njemackog reda ZMAJA ciji je on bio član u to vrijeme, ZMAJ = DRACUL
Otac Vlada Cepeša je dobio titulu Dracul, Vlad je bio Dracula...

Quote:
E pa ovaj vlajski je totalna suprotnost od toga... To trebate čuti da bi vjerovali...
http://www.youtube.com/watch?v=qzL9lPL6omY

Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:15   #72
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post

Ako se pitate što sam ja, pa ja nisam ni Bodul ni Vlaj, ja sam građanin od kad znam za svoje.
Dat ću vam nekoliko vlaških/romejskih prezimena iz Hrvatske, a vi mi odgovorite imaju li ona kakve veze sa Srbima.

Bukal - zapisano 1178. (rumunjski bucalau).

Dančul, Kokor, Kokora, Kukor - iz Trogira 1274. (rumunjski danciu, cocor, cocoara).

Korda, Kordić, Laurić - iz Trogira 1279. (rumunjski cordea, laur).

Marlović, Marlata, Negoš - iz Bubnjana kod Zadra 1207. (rumunjski mirlaciu, negos).

Prle, Prlić iz Trogira, 13. st (rumunjski pirlit).

Poropat, Faraguna - dalmatinski migranti u Istru (rumunjski farapat, faraguna).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:27   #73
Bravo sto si to stavio, eto vidiš Tako ti ovi Vlaji tu iz zaledja Zadra pricaju... Identicno tako...

Pa kako onda da se mi u Zadru ne nasmijemo kad nam dodju u grad?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:28   #74
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Dat ću vam nekoliko vlaških/romejskih prezimena iz Hrvatske, a vi mi odgovorite imaju li ona kakve veze sa Srbima.

Bukal - zapisano 1178. (rumunjski bucalau).

Dančul, Kokor, Kokora, Kukor - iz Trogira 1274. (rumunjski danciu, cocor, cocoara).

Korda, Kordić, Laurić - iz Trogira 1279. (rumunjski cordea, laur).

Marlović, Marlata, Negoš - iz Bubnjana kod Zadra 1207. (rumunjski mirlaciu, negos).

Prle, Prlić iz Trogira, 13. st (rumunjski pirlit).

Poropat, Faraguna - dalmatinski migranti u Istru (rumunjski farapat, faraguna).
Ja tu ne vidim neke veze sa Srbima... E da te pitam nesto, imam prijatelja preziva se Burčul, znaci to je staro Romejsko/vlaško prezime?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 22:48   #75
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Dat ću vam nekoliko vlaških/romejskih prezimena iz Hrvatske, a vi mi odgovorite imaju li ona kakve veze sa Srbima.

Bukal - zapisano 1178. (rumunjski bucalau).

Dančul, Kokor, Kokora, Kukor - iz Trogira 1274. (rumunjski danciu, cocor, cocoara).

Korda, Kordić, Laurić - iz Trogira 1279. (rumunjski cordea, laur).

Marlović, Marlata, Negoš - iz Bubnjana kod Zadra 1207. (rumunjski mirlaciu, negos).

Prle, Prlić iz Trogira, 13. st (rumunjski pirlit).

Poropat, Faraguna - dalmatinski migranti u Istru (rumunjski farapat, faraguna).
šta je tebi šaine kakve veze to ima , šta hoćeš reći?!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 23:07   #76
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Evo ja cu ti reći kao Zadranin da si potpuno u pravu, to distanciranje na Građane i Bodule s jedne strane i na Vlaje s druge ovdje u Zadru ide do krajnosti... O tome se ne priča nego je to jednostavno tako.

Pa npr. u gradu Zadru na Poluotoku (stari grad) imaš npr. neki kafić gdje dolaze samo boduli ili gradsko stanovnistvo, nikad tu VLAJ nije ušao vjerujte mi... Ne zato jer ne smi , nego ga jednostavno nema jer je to tako u ljudima tu i gotovo.

I općenito obe grupe imaju ružna mišljenja jedni o drugima, pa tako građani i boduli tu za Vlaje misle da su SELJAČINE NA KVADRAT, neuki i manje kulturni (cak do te mjere da su kao manje vrijedni), dok Vlaji za Bodule kažu da su škrtavi itd...
Ubaci to u englesku percepciju Morlaka i dobiješ isti k... drugo pakovanje.

Hoću reći, nije to uzimanje Morlaka za primitivne degenerične Morloke nastalo u Engleskoj, već se odavde, iz dalmatinskih gradova i talijanske kulture raznim putevima prenijelo na zapad i tamo romantiziralo i kroz Wellsove romane populariziralo.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 23:17   #77
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Ubaci to u englesku percepciju Morlaka i dobiješ isti k... drugo pakovanje.

Hoću reći, nije to uzimanje Morlaka za primitivne degenerične Morloke nastalo u Engleskoj, već se odavde, iz dalmatinskih gradova i talijanske kulture raznim putevima prenijelo na zapad i tamo romantiziralo i kroz Wellsove romane populariziralo.
Možda bi to mogli usporediti sa jos jednom SF pričom, iz našeg istocnijeg susjedstva, BRAM STOKER sa pricom o DRAKULI... Jer legende o Vampirima su bile jako česte po Južnoj Srbiji i Srbiji općenito, kao i u Rumunjskoj... Narodne predaje o živim mrtvacima koji sišu krv ljudima... I danas ima ljudi u Rumunjskoj po selima i zabitima koji vjeruju u te narodne predaje...

BRAM STOKER je iskoristio tu narodnu predaju sa povijesnim likom Draculom i od njega stvorio nezaboravnu pricu...

Bas kao i taj slucaj s Wellsom za Morloke zar ne?

Uostalom u vrijeme Stokera, Transilvanija i opcenito taj dio Europe je bio misterij za Zapadnjake... Budio u njima svakakve misterije i legende...Savršena idila koja je posluzila Stokeru za njegovu priču o Vampiru Drakuli
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 10:20   #78
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Dat ću vam nekoliko vlaških/romejskih prezimena iz Hrvatske, a vi mi odgovorite imaju li ona kakve veze sa Srbima.

Bukal - zapisano 1178. (rumunjski bucalau).
Dančul, Kokor, Kokora, Kukor - iz Trogira 1274. (rumunjski danciu, cocor, cocoara).
Korda, Kordić, Laurić - iz Trogira 1279. (rumunjski cordea, laur).
Marlović, Marlata, Negoš - iz Bubnjana kod Zadra 1207. (rumunjski mirlaciu, negos).
Prle, Prlić iz Trogira, 13. st (rumunjski pirlit).
Poropat, Faraguna - dalmatinski migranti u Istru (rumunjski farapat, faraguna).
Sve su to Vlasi koji su ispočetka govorili pravi vlaški jezik (romanski/arumunjski/romejski), a za prošlih 700-800 godina su se pohrvatili.

Također, mnogi današnji Hrvati nose već stotinama godina albanska prezimena, što znači da su neki njihovi preci bili Albanci koji su se pohrvatili.

Stara albanska prezimena u Hrvatskoj su: Kalember, Đerđa, Burmaz, Prenđa, Kokeza, Šimrak, Macura, Dešpalj, Flego, Nikpalj, Muždeka, Šagolj, Šoć, Zogić, Zotović, Kecić, Goljmad, Bukmirović, Cecić, Šimleša, Šinđon i dr.

Albanci ne dosađuju Hrvatima zbog tih prezimena u Hrvatskoj, ali neki Srbi dosađuju zbog vlaških prezimena u Hrvatskoj.

Oni vlaška prezimena uzimaju kao dokaz njihovog srpstva, a to može biti jedino dokaz za to da su neki njihovi preci bili romejskog/arumunjsog porijekla.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 18:05   #79
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Sve su to Vlasi koji su ispočetka govorili pravi vlaški jezik (romanski/arumunjski/romejski), a za prošlih 700-800 godina su se pohrvatili.

Također, mnogi današnji Hrvati nose već stotinama godina albanska prezimena, što znači da su neki njihovi preci bili Albanci koji su se pohrvatili.

Stara albanska prezimena u Hrvatskoj su: Kalember, Đerđa, Burmaz, Prenđa, Kokeza, Šimrak, Macura, Dešpalj, Flego, Nikpalj, Muždeka, Šagolj, Šoć, Zogić, Zotović, Kecić, Goljmad, Bukmirović, Cecić, Šimleša, Šinđon i dr.

Albanci ne dosađuju Hrvatima zbog tih prezimena u Hrvatskoj, ali neki Srbi dosađuju zbog vlaških prezimena u Hrvatskoj.

Oni vlaška prezimena uzimaju kao dokaz njihovog srpstva, a to može biti jedino dokaz za to da su neki njihovi preci bili romejskog/arumunjsog porijekla.
Ko to uzima za dokaz?! , prvo to nije ni dokaz da je neko bas tog porekla , jer prezimena nastaju svakojako!

Ovde si izmesao vlahe i Albance i njihova prezimena! , medjutim ljudi uglavnom znaju svoje poreklo i odakle im prezime dolazi , a nastanak moze biti ko zna koji!

Ovde je najveca fora sto upravo ti Hrvati sa tim vlaskim prezimenima i albanskim,talijanskim... ce ladno onog Srbina sa prezimenom npr.Stanisavljevic nazvati Vlahom i reci mu "ti nisi Srbin" , tako da je bas suprotno od onog sto ti navodis!

Naveo si da su neka albanska prezimena?! , moguce i da jesu , ali i zapravo i nisu jer ih delimo sa njima kao i sa Hrvatima!

Macure su Srbi,Kalemberi takodje,Šoć,... , a ti njima reci da su Albanci pa ces videti sta ce ti reci!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 11:43   #80
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Stara albanska prezimena u Hrvatskoj su: Kalember, Đerđa, Burmaz, Prenđa, Kokeza, Šimrak, Macura, Dešpalj, Flego, Nikpalj, Muždeka, Šagolj, Šoć, Zogić, Zotović, Kecić, Goljmad, Bukmirović, Cecić, Šimleša, Šinđon i dr.
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Naveo si da su neka albanska prezimena?! , moguce i da jesu , ali i zapravo i nisu jer ih delimo sa njima kao i sa Hrvatima!

Macure su Srbi,Kalemberi takodje,Šoć,... , a ti njima reci da su Albanci pa ces videti sta ce ti reci!
Zotovići su pravoslavni Srbi u Domaševu u istočnoj Hercegovini. To je jedna od starijih porodica u Hercegovini, dali su i jednog vladiku,...

Burmazi (i Burmazovići) su takođe Srbi iz okoline Kraljeva i Vrnjačke Banje. Inače, Burmazima se naziva kraški predio južno od Stoca u istočnoj Hercegovini, danas većim dijelom u FBiH a manjim u RS. Ja nijesam etimolog i ne znam albanski, ali znam da Albanci u Burmazima nikad nijesu življeli...
Bujko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:50.