Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2015., 10:47   #41
Quote:
ficorama kaže: Pogledaj post
Kak slabiji moze zadovoljiti 60 kw?
Nemojte pricati bezveze! Nebitno dal je vani temperatura +15 ili -15, 60kw je uvijek potreba za grijanjem samo kaj ce na -15 duze trebati da zagrije prostore. Ili ce ga automatika modulirati ili ako ima automatiku da smanji temperaturu polaznog voda onda to. Ne rade se bezveze proračuni za radijatore i kotlove, po vasim raspravama sa kotlom 200 kw bi se moglo zagrijati pola zagreba! Kaj se tice drugog dva potrošača uvijek troše više nego 1! To je dokazano puno puta cak i na plinskim kondenzacijskim bojlerima koji imaju daleko bolje automatike i modulirajuce plamenike, a i netreba im ko peletu 15-20 min da pocne grijati. Ljudi prestanite kemijat topla voda je vec izmisljena. Treba se pridrzavati pravila struke i vec odavno proracunatih stvari! Ako neznate kaj vam treba pitajte osobu koja zna, ne trgovca ne majstora koji radi grijanja nego strojara ili inzinjera koji se bavi stvarima koje trebate. Nije isto napraviti kotlovnicu za kucu 150m2 ili za 500m2. Savjetujte se sa ljudima koji znaju. Niti ja neznam sve, nitko nezna sve! Ja si isto moram rijesiti pufer u kotlovnici, dogovorio sam sastanak sa kolegom inzinjerom koji radi na projektiranju kotlovnica. Jer pre skupo mi je isprobavati i kemijati!
Bez uvrede ali malo prouciti tehnicke sustave. Od kud ti samo da kuci reba stalno kotao od 60 kW? Pa da s tim radi i na -15 i +15 pa bilo bi u kući nekad doslovce + 40. To ak on u startu kreće s maks snagom i za pola sata ugrije kolko očeš je skoro pa nebitno pored problema koje imaš modulacijom (a modulacija je SMANJENJE snage). A tad dolazi prednost odvojenog sustava. Jer ponavljam svaki tehnički sustav radi najefikasnije sa maksimalnom (nazivnom snagom), sve ostalo je daleko od deklariranog. A jedan veći sustav (bio to kotao, motor, pumpa, sta god) istina manje troši od dva manja (iako je u nekim slučajevima ta razlika minimalna), a tu razliku brzo pojede par dana rada nekog velikog sustava na maloj snazi.

Po meni je to najbolje rješenje za neki sustav gdje potreba za grijanjem jako varira (neka višestambena kuća), a pogotovo gdje je to velika većina vremena daleko od nazivne snage.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 13:13   #42
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
Bez uvrede ali malo prouciti tehnicke sustave. Od kud ti samo da kuci reba stalno kotao od 60 kW? Pa da s tim radi i na -15 i +15 pa bilo bi u kući nekad doslovce + 40. To ak on u startu kreće s maks snagom i za pola sata ugrije kolko očeš je skoro pa nebitno pored problema koje imaš modulacijom (a modulacija je SMANJENJE snage). A tad dolazi prednost odvojenog sustava. Jer ponavljam svaki tehnički sustav radi najefikasnije sa maksimalnom (nazivnom snagom), sve ostalo je daleko od deklariranog. A jedan veći sustav (bio to kotao, motor, pumpa, sta god) istina manje troši od dva manja (iako je u nekim slučajevima ta razlika minimalna), a tu razliku brzo pojede par dana rada nekog velikog sustava na maloj snazi.

Po meni je to najbolje rješenje za neki sustav gdje potreba za grijanjem jako varira (neka višestambena kuća), a pogotovo gdje je to velika većina vremena daleko od nazivne snage.
I sam si rekao da dva sustava troše više nego jedan. Uzmi u obzir da imaš dva kotla, dva potrošača za održavanje, pošto kotlovi na pelet imaju tlačni ili podtlačni ventilator nesmiju se spojiti na 1 dimnjak, znaci trebas 2 dimnjaka, danas sutra kad se počnu kontrolirati dimni plinovi od strane dimnjacara plačaš za 2 potrošača, mogučnost rada 2 kotla za jednu kuču zgradu moguča ako želiš neku automatiku puno novaca, spajanje u neku vrstu kaskade nemo

2 kotla su sigurno 50-70% skuplji od jednog! Znači kad uzmeš sve na kup 2 kotla financijski neisplativa. Kaj se tiče tehničkih sustava proučavam svaki posebno jer ni jedan nije isti! Kaj se tiče uvrede toga nema, kao što sam vec prije napisal centralno grijanje radim i neznam sve, kad neznam pitam ljude koji znaju jer ne zelim pretpostavljat i improvizirat jer je to malo pre skupo da bi se radilo!
Isto kak sam napisal radim centralna grijanja od malih instalacija za stanove do velikih objekata hale, tvornice, javni objekti. Radim od snaga 1 kw pa do 2, 3- 5 MW.

Samo svima zelim rec ljudi pretpostavke i improvizacija nisu struka ili nauka! Moja preporuka igrajte na sigurnu kartu, znaci da je sve odrađeno tehnički ispravno i po pravilima struke!
Tu na forumu mozemo jedni drugima dat neki savjet, preporuku za kotao, za pelete itd. Ali kad se radi o konkretnim stvarima treba se savjetovati sa ljudima na samom objektu a ne tu preko foruma!

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.05.2015. at 18:31. Reason: spajanje postova - koristiti edit
ficorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 13:22   #43
A što kažeš na ovo?
Kad su vani veliki minusi trebaš tih tvojih 60 kW. Po ljetu trebaš 10 kW za sanitarnu vodu. I što sad?
Pa isplativije je grijati sa dva plamenika nego sa jednim od 60 kW!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 13:30   #44
Malo sam si razmislil. Neda mi se vise tu natezat, kolko kuzim ovo su rasprave bez kraja! Umjesto ak netko zatrazi savjet tu mu se ne pomogne nego mu se zakomplicira situacija. Ljudi pozdrav drago mi je kaj smo prokomentirali neke stvari. Ako sam nekog uvrijedil zao mi je. Pratit cu kaj se tu događa al neda mi se pisat u beskraj.
Pozdrav svima
ficorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 15:13   #45
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
A što kažeš na ovo?
Kad su vani veliki minusi trebaš tih tvojih 60 kW. Po ljetu trebaš 10 kW za sanitarnu vodu. I što sad?
Pa isplativije je grijati sa dva plamenika nego sa jednim od 60 kW!
Teorija drzi ako se grije 1000m2.
10kw za sanitarnu vodu???
Jos jednom, procitaj moj post iznad, 60kw iz prakse.
Tvoja teorija pada u vodu.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 22:56   #46
Sve stoji da su skuplji (u startu) ali uporaba takvih sustava je efikasnija, plus računajmo da će barem onaj veći od para duže trajati nego jedan veliki koji će sigurno morati stalno raditi. A ne možemo i sve kroz novce gledati, tj početnu investiciju, onda bi se svi grijali na grijalice iz lidl-a. Ponavljam, isplativo za neku višestambenu kuću tipa 6 ili 8 stanova, sveskupa za preko (bar) 500 kvadrata. Onda će ovaj mali i potrošnu vodu lako grijati bez mućenja i gušenja ljeti. E sad, ko hoće tako nešto razmatrati i platiti, isplatit će se sigurno kroz upotrebu. Za obiteljske kuće sigurno nije, jer rijetki će razmišljati na ovaj način, a i tu ipak jedna osoba sve financira.
Kolko znam ima dosta zgrada (po zagrebu) šta imaju plinsko grijanje i kaskadne kotlove, a znamo da je plin stoput lakše regulirati.


Predlažem da ne raspravljamo više, pošto vidim da je otišlo daleko od početne ideje, koju sam iznio kao ideju za lakšu modulaciju kroz sezonu i veću efikasnost cijelog sustava....a otišlo na čij je tata jači.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 07:03   #47
Debata se vodila oko pufera, da li je potreban (modulacija snage), vodila se i voditi ce se oko potrebne snage za neki prostor, te naravno oko modela te nove radene peci na pelet ili preradene od nekog drugog energenta.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 08:52   #48
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Debata se vodila oko pufera, da li je potreban (modulacija snage), vodila se i voditi ce se oko potrebne snage za neki prostor, te naravno oko modela te nove radene peci na pelet ili preradene od nekog drugog energenta.
Gle ako imas kucu sa 3 stana i sa izuzetno promjenjivim potrebama za toplinskom energijom a imas konkretno:

1 stan se grije stalno - 33% potreba.
2 stana se griju povremeno - 66% a nekad i 100%.

To su veliki udari na potrebe grijanja. Nekada ti treba ful mali kotao a nekada ti treba ogromna zvjer.

Nazalost, moras imati dovoljno kapaciteta i snage da kada se svi griju da se svi mogu grijati. Jer nemres kupiti mali kotao i reci je pa vas nema doma a sada su blagdani i odlucli ste biti doma ali nemamo snage za i vas grijati.

Znaci ako su tvoje potrebe 60kW ti tih 60kW moras imati htio ti to ili ne htio. Ako imas puffer, on moze pomoci da kada dodje dodatni zahtjev da se iz njega salje toplina u stanove.

No ako kupis kotao od npr 20kW, on ti moze grijati 1 stan. Ako taj stan stalno trosi 20kW kada ces uspjeti zagrijati vodu u pufferu?

Ako kupis kotao od 30kW, on ti moze grijati 1 stan te vodu u pufferu. U nekim prijelaznim razdobljima biti ce i dovoljno snage i za drugi stan a treci mozda i ne.

No dodje hladan mjesec, i dodju blagdani - Bozic i Nova Godina. I svi su stanari doma i zele se grijati. Ti sa kotlom od 20 ili 30kW nemas snage za grijati sve njih. Zato se i dimenzionira snaga kotla za worst case scenarij a to je 60kW.

Jedno dobro rjesenje je imati 2 kotla, kao sto ima u vecini vecih stambenih zgrada. Znaci dva kotla od 30kW sa modulacijom. Kada su potrebe manje radi jedan kotao a kada se povecaju potrebe onda se upali i drugi u kaskadi. Isto tako ako ti jedan kotao crkne imas ipak drugi od 30kW pa ako je vani prijelazno razdoblje ipak sibas neku toplinu u stanove nego nista.

Kod elektricne energije imas iste probleme - pa imas bazne elektrane i vrsne elektrane koje se upale po potrebi da isporuce dodatni udar za potrebama elektricne energije. Npr preko ljeta preko dana kada se koriste klime, a po noci i ostalo rade samo bazne elektrane.

U tvom slucaju posto vjerovatno nemas para, kotao od 60kW i jedan veci puffer ti je OK rjesenje. Kotao ce se rijedje paliti i samim time manje trositi peleta za potpalu i elektro grijac a puffer ce ti biti baterija koja grije dok kotao ne radi. Znaci "izpeglati" ce on/off kotla. I posto imas 3 stana, sto veci puffer to bolje - tipa 3000 litara je bolje do 1000, a 1000 litara je bolje od 0.

No ako imas jednu kucu koju grijes jednim kotlom zgodno je izabrati kotao gdje je raspon modulacije takav koji zadovoljava cjelodnvenim/tjednim/mjesecnim potrebama za grijanjem sto je vise moguce. I tada se puffer moze uspjesno izbjeci.

A na ovom formu obicno sudjeluju ljudi koji i jesu inzinjeri. Ipak tu prica 15-20 istih ljudi koje to zanima; 4 miliona hrvata se i dalje grije bez ovog foruma.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 09:15   #49
Sjedi 5 :klap:

Neko može pos...t naše mišljenje samo zato da potvrdi svoju uštedu u startu...ali jedina istina i pravo rješenje za takve slučajeve je upravo to.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 10:59   #50
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Gle ako imas kucu sa 3 stana i sa izuzetno promjenjivim potrebama za toplinskom energijom a imas konkretno:

1 stan se grije stalno - 33% potreba.
2 stana se griju povremeno - 66% a nekad i 100%.

To su veliki udari na potrebe grijanja. Nekada ti treba ful mali kotao a nekada ti treba ogromna zvjer.

Nazalost, moras imati dovoljno kapaciteta i snage da kada se svi griju da se svi mogu grijati. Jer nemres kupiti mali kotao i reci je pa vas nema doma a sada su blagdani i odlucli ste biti doma ali nemamo snage za i vas grijati.

Znaci ako su tvoje potrebe 60kW ti tih 60kW moras imati htio ti to ili ne htio. Ako imas puffer, on moze pomoci da kada dodje dodatni zahtjev da se iz njega salje toplina u stanove.

No ako kupis kotao od npr 20kW, on ti moze grijati 1 stan. Ako taj stan stalno trosi 20kW kada ces uspjeti zagrijati vodu u pufferu?

Ako kupis kotao od 30kW, on ti moze grijati 1 stan te vodu u pufferu. U nekim prijelaznim razdobljima biti ce i dovoljno snage i za drugi stan a treci mozda i ne.

No dodje hladan mjesec, i dodju blagdani - Bozic i Nova Godina. I svi su stanari doma i zele se grijati. Ti sa kotlom od 20 ili 30kW nemas snage za grijati sve njih. Zato se i dimenzionira snaga kotla za worst case scenarij a to je 60kW.

Jedno dobro rjesenje je imati 2 kotla, kao sto ima u vecini vecih stambenih zgrada. Znaci dva kotla od 30kW sa modulacijom. Kada su potrebe manje radi jedan kotao a kada se povecaju potrebe onda se upali i drugi u kaskadi. Isto tako ako ti jedan kotao crkne imas ipak drugi od 30kW pa ako je vani prijelazno razdoblje ipak sibas neku toplinu u stanove nego nista.

Kod elektricne energije imas iste probleme - pa imas bazne elektrane i vrsne elektrane koje se upale po potrebi da isporuce dodatni udar za potrebama elektricne energije. Npr preko ljeta preko dana kada se koriste klime, a po noci i ostalo rade samo bazne elektrane.

U tvom slucaju posto vjerovatno nemas para, kotao od 60kW i jedan veci puffer ti je OK rjesenje. Kotao ce se rijedje paliti i samim time manje trositi peleta za potpalu i elektro grijac a puffer ce ti biti baterija koja grije dok kotao ne radi. Znaci "izpeglati" ce on/off kotla. I posto imas 3 stana, sto veci puffer to bolje - tipa 3000 litara je bolje do 1000, a 1000 litara je bolje od 0.

No ako imas jednu kucu koju grijes jednim kotlom zgodno je izabrati kotao gdje je raspon modulacije takav koji zadovoljava cjelodnvenim/tjednim/mjesecnim potrebama za grijanjem sto je vise moguce. I tada se puffer moze uspjesno izbjeci.

A na ovom formu obicno sudjeluju ljudi koji i jesu inzinjeri. Ipak tu prica 15-20 istih ljudi koje to zanima; 4 miliona hrvata se i dalje grije bez ovog foruma.
Slozio bih se s tobom da sam jucer dosao na forum, no ovakva razmisljanja i strucnjaci, kostali su me cca 30.000KN suvisnog troska jer su mislili i uvjeravali me da znaju a nisu imali pojma o problematici.

Po ovome sta si napisao uopce ne razumijes problematiku i zalosno je sto ce te netko shvatiti ozbiljno, poslusati ... no nije tvoj novac pa bas te briga.

Pokusati cu jednsotavno...
Pec na pelete je INERTNA (procitaj u wikipediji sta to znaci)
Najracionalnije radre peci na pelet koje rade ma maximalnoj snazi, a svako paljenje i gasenje su gubici i smanjenje ucinkovitosti.
Max ucinkovitost kod peci na pelet je 92% sto znaci da pec iz jednog kilograma peleta max izvuce cca 4,8KW snage ... dakle 0,92 x 4,8 = snaga koju pec pretvori u toplinsku energiju.

Ako je pec deklarirana na (kao npr kod mene) max snage 30 KW znaci da moze MAXIMALNO spaliti 30KW : 5kw/kg = 6kg peleta NA SAT.

MAx snaga je potrebna samo u jednom dijelu dana i samo kod maximalnih potreba na MINIMALNIM temperaturama.... mozda 10% vremena.
U pojednostavljenom kontekstu pufer sluzi tome da omoguci da potrosaci izvucu vise toplinske energije iz sistema od deklarirane snage samog kotla, te na taj nacin da nam omoguci koristenje 50% slabije peci te racionalniji rad iste tokom ostalih 90% vremena kada je potrosnja puno manja.
Nadam se da sam ovo formulirao dovoljno jednostavno da SHVATIS gdje grijesis u svojoj teoriji.


Voda koja se nalazi u sistemu je AKTIVNA voda koja cirkulira do postizanja zeljene temperature u sistemu (radijatori, kotao, cijavi...itd)

Pufer je zamasnjak koji omogucuje smanjenje potrosnje peleta za 10% i to na taj nacin da akumulira visak proizvedene energije (topline) te time omoguci:
- rad peci sa minimalnim paljenjima gasenjima
- komociju da se ima pripremljena topla voda kao kos NEINERTNIH sistema
- mogucnost pripreme tople sanitarne vode
- dogrijavanje solarnim sistemom

Modularno smanjivanje snage u pecima sluzi za istu stvar, ali SAMO za smanjenje paljenja gasenja sustema i to na taj nacin da se sistem grije +5C preko zadane vrijednosti ali SAMO NA AKTIVNU TEKUCINU U SISTEMU.

Jos jednom procitaj prije 2 godine 60 KW na mojih 400 m2 = 13 tona potrosenih peleta sa SVAKODNEVNIM ODRZAVANJEM, te SNAGOM NA 17KW
...a zima je bila ENORMNO TOPLA.


Pojnavljanjem svoji stavova nece nista od izjava postati istina niti ces uvjeriti nekoga tko poznaje problematiku u svoje stavove.

I jos jedna JAKO BITNA stvar:
Tih 30 KW (modulirajucih, znaci sa smanjenjem snage) je cijelu ovu zimu prasilo i grijalo sva tri stana i NIKADA NIJE BILO PREMALO TOPLINE.
Eto... kraj price i potonuce teorije.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 11:24   #51
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Slozio bih se s tobom da sam jucer dosao na forum, no ovakva razmisljanja i strucnjaci, kostali su me cca 30.000KN suvisnog troska jer su mislili i uvjeravali me da znaju a nisu imali pojma o problematici.

Po ovome sta si napisao uopce ne razumijes problematiku i zalosno je sto ce te netko shvatiti ozbiljno, poslusati ... no nije tvoj novac pa bas te briga.

Pokusati cu jednsotavno...
Pec na pelete je INERTNA (procitaj u wikipediji sta to znaci)
Najracionalnije radre peci na pelet koje rade ma maximalnoj snazi, a svako paljenje i gasenje su gubici i smanjenje ucinkovitosti.
Max ucinkovitost kod peci na pelet je 92% sto znaci da pec iz jednog kilograma peleta max izvuce cca 4,8KW snage ... dakle 0,92 x 4,8 = snaga koju pec pretvori u toplinsku energiju.

Ako je pec deklarirana na (kao npr kod mene) max snage 30 KW znaci da moze MAXIMALNO spaliti 30KW : 5kw/kg = 6kg peleta NA SAT.

MAx snaga je potrebna samo u jednom dijelu dana i samo kod maximalnih potreba na MINIMALNIM temperaturama.... mozda 10% vremena.
U pojednostavljenom kontekstu pufer sluzi tome da omoguci da potrosaci izvucu vise toplinske energije iz sistema od deklarirane snage samog kotla, te na taj nacin da nam omoguci koristenje 50% slabije peci te racionalniji rad iste tokom ostalih 90% vremena kada je potrosnja puno manja.
Nadam se da sam ovo formulirao dovoljno jednostavno da SHVATIS gdje grijesis u svojoj teoriji.


Voda koja se nalazi u sistemu je AKTIVNA voda koja cirkulira do postizanja zeljene temperature u sistemu (radijatori, kotao, cijavi...itd)

Pufer je zamasnjak koji omogucuje smanjenje potrosnje peleta za 10% i to na taj nacin da akumulira visak proizvedene energije (topline) te time omoguci:
- rad peci sa minimalnim paljenjima gasenjima
- komociju da se ima pripremljena topla voda kao kos NEINERTNIH sistema
- mogucnost pripreme tople sanitarne vode
- dogrijavanje solarnim sistemom

Modularno smanjivanje snage u pecima sluzi za istu stvar, ali SAMO za smanjenje paljenja gasenja sustema i to na taj nacin da se sistem grije +5C preko zadane vrijednosti ali SAMO NA AKTIVNU TEKUCINU U SISTEMU.

Jos jednom procitaj prije 2 godine 60 KW na mojih 400 m2 = 13 tona potrosenih peleta sa SVAKODNEVNIM ODRZAVANJEM, te SNAGOM NA 17KW
...a zima je bila ENORMNO TOPLA.


Pojnavljanjem svoji stavova nece nista od izjava postati istina niti ces uvjeriti nekoga tko poznaje problematiku u svoje stavove.

I jos jedna JAKO BITNA stvar:
Tih 30 KW (modulirajucih, znaci sa smanjenjem snage) je cijelu ovu zimu prasilo i grijalo sva tri stana i NIKADA NIJE BILO PREMALO TOPLINE.
Eto... kraj price i potonuce teorije.

Gle ne da mi se vise sa tobom objasnjavati.

Pec na pelete nije inertna kao pec na drva i zato je postala popularna.

Pec na drva nalozis, i dok se vatra ne rasplamsa pec slabo radi. Nakon toga je najbolje da radi nazivnom snagom i sav visak topline se sprema u puffer. Na kraju vatra se ugasi. I po kuci cirkulira voda iz puffera. Onda dodjes doma i ponovno nalozis. Dakle imas kontinuitet grijanja (iz puffera), pec radi uvijek na nazivnom snazi sa najvecom efikasnoscu i sav visak topline ide u puffer.

Pec na pelete ima plamenik i uzima si automatski dovoljno goriva da radi na odredjenoj snazi. Nazivnoj ili nekoj drugoj manjoj.

Ako pogledas ovdje npr:

http://www.thermoflux.ba/index.php?o...id=114&lang=hr

Vidjeti ces da i na nazivnoj snazi i na smanjenoj snazi kotao ima izuzetno dobru iskoristivost koja je preko 91% za oba sluzaja. Inace niti ne bi mogao biti certficiran od strane njemacke BAFE za poticaje.

Dakle kada npr PELLING 35 ECO radi na 11.7kW ili na 35kW razlika u iskoristivosti je 0.2%.

Znaci tvoja teorija automatski pada u vodu.

I naravno, pec na pelete omogucuje konstantno grijanje, za razliku od peci na drva koja ima cikluse.

Ako gledamo pec na pelete i pec na plin, naravno da je pec na pelete inertnija nego pec na plin. Pec na plin okrene elektromagnetski ventil izbaci iskru i plamenik odmah daje toplinsku energiju. Peci na pelete treba vise da se upali i dodje na nazivnu snagu - cesto oko 10-15-20 minuta i zato je bolje da ima sto manje paljenja i gasenja.

I mislim da ti imas krivu predodjbu sto je to modulacija. Modulacija nije funkcija peci da grije na +5 stupnjeva vise od zadane temperature vode. Modulacija je konstantno podesavanje snage peci da temperatura vode bude na zadanoj temperaturi +/- odredjeni faktor odstupanja.

No ako tvoj strojarski projekt kaze da moras imati 60kW pec a vi se svi normalno grijete sa 30kW onda ste u startu ful pogrijesili. I ako imas 60kW pec koja je apsolutno predimenzionirana pec a koju si skupo platio - sada da to ispravis moras dodati puffer - htio ne htio.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 12:15   #52
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
.... 60 KW na mojih 400 m2 ....
tebe su zajebali sa tih 60kW (možda i neispravnim kotlom) a dokaz je da ti je 30 kW dovoljno

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Gle ako imas kucu sa 3 stana ...
a ti si u pravu vidiš da možeš i lijepo objasniti
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 12:26   #53
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Po ovome sta si napisao uopce ne razumijes problematiku i zalosno je sto ce te netko shvatiti ozbiljno, poslusati ... no nije tvoj novac pa bas te briga..
europe2seoul izgleda stvarno da ga ne raumiješ:klap:
Ovo Tvoje #50 i #53 sam ctrl+c i ctrl+v - kratko i jasno pa nek se nađe
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 14:30   #54
Pelet

Pozdrav svima, bavim se proizvodnjom peleta, jedan sam od rijetkih malih proizvođača u Hrvatskoj koji proizvode vrhunski pelet po daleko povoljnijim cijenama od onih što nude naši veliki igrači

Pa ako nekog zanima, voljan sam i dati vrećicu za probu da se i sami uvjerite u kvalitetu prije kupnje većih količina, pa ako koga zanima slobodno se javi u inbox.
goks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 14:40   #55
Od koje sirovine? Gdje se nalazis? Koju kontrolu kvalitete koristis u proizvodnom pogonu da ne bi bilo razlike iz sarzi? Koje certifikate imas - EN Plus A1, A2 ili ?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.05.2015. at 18:27. Reason: ne kvota se post neposredno iznad
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 14:49   #56
Koristim čistu piljevinu iz velikih pilana od 100% otkorenog drva, udio pepela prema analizi iz Italije mi je manji od 0,7%. Sastav je 75% hrastovina i 25% jelovina ili ti smreka.

Razlike iz šarži ne može biti apsolutno nikakve jer je sirovina uvijek potpuno jednaka i odvojena na dvije hrpe iz kojih se uzima omjer, a certifikacija peleta je zasada privilegija velikih igrača poput spačve, pašalića i sl. koji si to mogu priuštiti, jednostavno previše košta, a kod tih velikih igrača se i javljaju najveće razlike u kvaliteti šarži.

Inače se nalazim u blizini Križevca.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.05.2015. at 18:28. Reason: ne kvota se post neposredno iznad
goks is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 15:03   #57
Blizu si. Koliko ti kosta vreca od 15kg?

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.05.2015. at 18:28. Reason: ne kvota se post neposredno iznad
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 15:26   #58
Imaš PM

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.05.2015. at 18:28. Reason: ne kvota se post neposredno iznad
goks is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 09:42   #59
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
...
Pokusati cu jednsotavno...
Pec na pelete je INERTNA (procitaj u wikipediji sta to znaci)
Najracionalnije radre peci na pelet koje rade ma maximalnoj snazi, a svako paljenje i gasenje su gubici i smanjenje ucinkovitosti.
Max ucinkovitost kod peci na pelet je 92% sto znaci da pec iz jednog kilograma peleta max izvuce cca 4,8KW snage ... dakle 0,92 x 4,8 = snaga koju pec pretvori u toplinsku energiju.

Ako je pec deklarirana na (kao npr kod mene) max snage 30 KW znaci da moze MAXIMALNO spaliti 30KW : 5kw/kg = 6kg peleta NA SAT.
...
KRivo krivo..
30 kw / 0,92 x 4,8 = cca 6,8 kg...i to nije količina koju peć MOŽE, nego minimalna koju MORA spaliti....a može ona i puno više spalit za isti efekt
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
I jos jedna JAKO BITNA stvar:
Tih 30 KW (modulirajucih, znaci sa smanjenjem snage) je cijelu ovu zimu prasilo i grijalo sva tri stana i NIKADA NIJE BILO PREMALO TOPLINE.
Eto... kraj price i potonuce teorije.
To je (ko šta ti je "bager" rekao) dokaz da onaj ko je radio projekt i proračun pogriješio i da ti stvarno ne trebaš 60 kW, i normalno da ti je ova od 30kW dovoljna.

A ono o čemu smo mi pričali su (sad ću to nazvati objekti, jer si se ti našao u višestambenoj kući, iako po potrošnji koju smo spomenuli nis) objekti koji trebaju (ali stvarno i dokazano, a ne po krivom proračunu) 50 i više kW i imaju velika odstupanja potreba, te kada ima smisla kaskada.

Ponavljam, tebe je najviše oštetio strojar (ili neko drugi) ko ti je proračunao da ti treba 60 kW, a zaista trebaš duplo manje...i dalje se svi slijepo nadovezali na to.

I još jedna stvar...po tvojim komentarima bi neko mogao shvatit da će mu puffer cijelu godinu peglati, a on može samo kroz par sati ili eventualno dan ispeglati, ali neće ti tjedan dana za Božić konstantno dizati snagu sustava za duplo, nego samo ujutro kad svi okrenu radijatore, stanovi se ohlade i svi hoće grijanje.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 18:31   #60
Quote:
renato2107 kaže: Pogledaj post
KRivo krivo..
30 kw / 0,92 x 4,8 = cca 6,8 kg...i to nije količina koju peć MOŽE, nego minimalna koju MORA spaliti....a može ona i puno više spalit za isti efekt


To je (ko šta ti je "bager" rekao) dokaz da onaj ko je radio projekt i proračun pogriješio i da ti stvarno ne trebaš 60 kW, i normalno da ti je ova od 30kW dovoljna.

A ono o čemu smo mi pričali su (sad ću to nazvati objekti, jer si se ti našao u višestambenoj kući, iako po potrošnji koju smo spomenuli nis) objekti koji trebaju (ali stvarno i dokazano, a ne po krivom proračunu) 50 i više kW i imaju velika odstupanja potreba, te kada ima smisla kaskada.

Ponavljam, tebe je najviše oštetio strojar (ili neko drugi) ko ti je proračunao da ti treba 60 kW, a zaista trebaš duplo manje...i dalje se svi slijepo nadovezali na to.

I još jedna stvar...po tvojim komentarima bi neko mogao shvatit da će mu puffer cijelu godinu peglati, a on može samo kroz par sati ili eventualno dan ispeglati, ali neće ti tjedan dana za Božić konstantno dizati snagu sustava za duplo, nego samo ujutro kad svi okrenu radijatore, stanovi se ohlade i svi hoće grijanje.
Komentari drze vodu i slazem se s njima.
Onih 30kw i potrosnja bilo je samo pojednostavljivanje da cca laici i oni koji tek ulaze u problematiku mogu lakse razumjeti problematiku.
Pufer zaplavo "pegla" potrosnju...sto zapravo jako dobro opisuje cemu sluzi, plus naravno mogucnost uz pomoc pufera koristenja dogrijavanja sanitarne vode ili solarni kolektori (koji mogu funkcionirati i ljeti)

...ako netko nije zadovoljan sa pecima brenda BIOJunko, slobodno me kontaktirajte u inbox, ukoliko su u garanciji (5 godina) postoji mogucnost zamjene ili povrata novca za iste zbog laziranja ISO certifikata, ...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:34.