Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2013., 20:07   #1
Zahtjevna djeca?

Pozdrav svima.Stvarno ne znam kako se siromašni ljudi nose sa ovim problemom, tj. sa zahtjevnom djecom.
Imam 25 godina živim i radim u Kanadi imam dolje ženu i malo dijete.Mogu reć da jako dobro zarađujemo
ja recimo imam satnicu skoro 40$ dok sam u Hrvatskoj na baušteli imao jedva 30 kuna, a žena je puno
bolje plaćena od mene.Sad sam trenutno u Hrvatskoj kod familije, otac radi na baušteli, mama trenutno
ne radi u velikim su kreditima imaju jedva za preživjet, naravno svaki mjesec im šaljem novce.Nego
pređimo na stvar, sestra ima kći od 13 godina, naravno sestra ne radi, a muž radi ali ima jadnu plaću
nešto manje od 4000 kuna.Jedva uspiju preživjet mjesec, novu odjeću, obuću rijetko kupuju.Baš neki
dan svi skupa ručamo i mala govori sestri da ako bi joj mogla kupit nekakve čizme, traperice, kao
da to svi nose u školi a da ona nikad nema ništa, a sestra joj govori da si to sad ne možemo priuštit,
naravno na kraju sam joj ja sve to kupio, nek se djete veseli.Onda mi drugi dana sestra govori da ako
bi joj mogao kupit onaj novi iphone, kao tebi barem to nije teško, žena ti je iz bogata obitelji iz
Kanade imate novaca, bla bla bla.Rekoh ajde nije problem, kupit ću joj taj mobitel jer ja ga zaradim
za jedan dan dok tu ljudi rade cijeli mjesec za taj jebeni mobitel.Ja ne znam kako se vi snalazit u
ovakvoj situaciji da jedan roditelj radi za nešto manje od 4000 kuna na mjesec, a tu su žena, mala
od 13 godina koja stalno nešto želi primjerici, parfem,šminku,mobitel,odjeću,obuću, a to je nemoguće
kupit od te plaće jer jedva prežive mjesec.Mala mi govori da sve te frendice u školi imaju skupe
mobitele od nekoliko tisuća kuna, skupu robu itd...Pa čak i one koje dolaze iz siromašnijih obitelji,
jer šta ja znam, ako nemaš iphone ili nekakve najnovije ćizme, tenisice gledaju te čudno i nisi kul ili si zaostao.
Pa da vas pitam kako se vi sa manjim primanjima snalazite u takvoj situaciji, kad djeca u pubertetu stalno nešto
žele, a novaca nema, kao sve frendice u školi to imaju a ona nema, dal su vaša djeca tako zahtjevna?
Matton is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 16:38   #2
Quote:
Matton kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.Stvarno ne znam kako se siromašni ljudi nose sa ovim problemom, tj. sa zahtjevnom djecom.
Imam 25 godina živim i radim u Kanadi imam dolje ženu i malo dijete.Mogu reć da jako dobro zarađujemo
ja recimo imam satnicu skoro 40$ dok sam u Hrvatskoj na baušteli imao jedva 30 kuna, a žena je puno
bolje plaćena od mene.Sad sam trenutno u Hrvatskoj kod familije, otac radi na baušteli, mama trenutno
ne radi u velikim su kreditima imaju jedva za preživjet, naravno svaki mjesec im šaljem novce.Nego
pređimo na stvar, sestra ima kći od 13 godina, naravno sestra ne radi, a muž radi ali ima jadnu plaću
nešto manje od 4000 kuna.Jedva uspiju preživjet mjesec, novu odjeću, obuću rijetko kupuju.Baš neki
dan svi skupa ručamo i mala govori sestri da ako bi joj mogla kupit nekakve čizme, traperice, kao
da to svi nose u školi a da ona nikad nema ništa, a sestra joj govori da si to sad ne možemo priuštit,
naravno na kraju sam joj ja sve to kupio, nek se djete veseli.Onda mi drugi dana sestra govori da ako
bi joj mogao kupit onaj novi iphone, kao tebi barem to nije teško, žena ti je iz bogata obitelji iz
Kanade imate novaca, bla bla bla.Rekoh ajde nije problem, kupit ću joj taj mobitel jer ja ga zaradim
za jedan dan dok tu ljudi rade cijeli mjesec za taj jebeni mobitel.Ja ne znam kako se vi snalazit u
ovakvoj situaciji da jedan roditelj radi za nešto manje od 4000 kuna na mjesec, a tu su žena, mala
od 13 godina koja stalno nešto želi primjerici, parfem,šminku,mobitel,odjeću,obuću, a to je nemoguće
kupit od te plaće jer jedva prežive mjesec.Mala mi govori da sve te frendice u školi imaju skupe
mobitele od nekoliko tisuća kuna, skupu robu itd...Pa čak i one koje dolaze iz siromašnijih obitelji,
jer šta ja znam, ako nemaš iphone ili nekakve najnovije ćizme, tenisice gledaju te čudno i nisi kul ili si zaostao.
Pa da vas pitam kako se vi sa manjim primanjima snalazite u takvoj situaciji, kad djeca u pubertetu stalno nešto
žele, a novaca nema, kao sve frendice u školi to imaju a ona nema, dal su vaša djeca tako zahtjevna?
Stvarno nisi u tijeku. Današnja djeca traže sve. Pitanje je samo koliko im od toga zaista treba i koliko im moramo dati.
Uglavnom, kao i prije, djeca trebaju pozornost, igru s vršnjacima, kontakt i igru s roditeljima. Ako to nemaju, pa žele kompenzirati, traže kako će to nadoknaditi. Cool je imati pametne telefone i ostalo, no to im nije nužno. To što je pritisak manjime da se MORA imati najnoviji I-neki ne znači da to moraju imati. Pitanje je prioriteta i odgojnoga stila: uloži u tečaj jezika, ne u novi uređaj. Kad ti pošalju svjedodžbu, nagradi ih novom spravom.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 17:27   #3
Tako je!
Kupujmo djeci od 13 godina najnovije modele pametnih telefona jer već živimo u svijetu pametnih telefona i glupih ljudi!
BoleynAnne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 19:38   #4
Ma nemojte napadati čovjeka. Radi se o curici koja je željna svega jer joj roditelji malo što mogu priuštiti, ne vidim velike štete da jednom i ona bude glavna faca u novoj odjeći i iphoneom u ruci.

Ja isto ne bih kupila mobitel koji košta više od moje mjesečne plaće, ni sebi, ni djetetu, ali da se nađem u poziciji u kojoj je autor, napravila bih isto što i on.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 09:07   #5
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Ma nemojte napadati čovjeka. Radi se o curici koja je željna svega jer joj roditelji malo što mogu priuštiti, ne vidim velike štete da jednom i ona bude glavna faca u novoj odjeći i iphoneom u ruci.

Ja isto ne bih kupila mobitel koji košta više od moje mjesečne plaće, ni sebi, ni djetetu, ali da se nađem u poziciji u kojoj je autor, napravila bih isto što i on.
To jest velika šteta i nažalost većina roditelja je uopće nije svjesna.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 23:21   #6
E baš, radi ovakvih stvari su glavne face u školi oni koji prave najveće probleme i imaju najveći broj negativnih ocjena.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 07:05   #7
A što je čovjek trebao napraviti? Održati moralno predavanje na temu - jezik može, ajfon ne može?

Osim toga, sumnjam da dijete na krivi put može usmjeriti to što mu ujak jednom u životu kupi skupi mobitel.

To što smo mi u stanju između redaka iščitati potencijalno manjkav odgoj je druga stvar, ali ako i je tako, to je stvar roditelja, a ne ujaka.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 07:51   #8
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Današnja djeca traže sve.
Današnja? Za razliku od jučerašnje koja su - što?

Djeca su oduvijek, još puno prije "Tata, kupi mi auto, bicikl i romobil" tražila sve - samo šro je to "sve" naraslo. Ni više ni manje nego što je naraslo roditeljsko "sve" koje si pokušavaju priuštiti.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 10:32   #9
Ma dajte najte.
Svi smo mi imali nekog strica ili ujaka u Kanadi ili Njemačkoj i čekali ga s oduševljenjem kao kada bi čekali Djeda Mraza. Ako autor ima novaca i kupovina mu ne predstavlja problem - zašto ne?

A što se djece tiče, današnja nemaju ama baš ništa veće zahtjeve nego smo ih mi imali, jedino je globalizacija malo proširila dostupnost.

Stoji da je idiotizam trošiti na trendy stvarčice čija cijena je viša od naše plaće... koja je to opcija? Kredit ili što? Ali isto tako je idiotizam brija o "pravim vrijednostima".. dijete neće naučiti prave vrijednosti dok je istovremeno ismijano od vršnjaka ako nije donekle u trendu.

A što se tiče autorove sestre, mogla bi naći neki posao, fuš barem...
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 10:41   #10
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Ma dajte najte.
Svi smo mi imali nekog strica ili ujaka u Kanadi ili Njemačkoj i čekali ga s oduševljenjem kao kada bi čekali Djeda Mraza. Ako autor ima novaca i kupovina mu ne predstavlja problem - zašto ne?

A što se djece tiče, današnja nemaju ama baš ništa veće zahtjeve nego smo ih mi imali, jedino je globalizacija malo proširila dostupnost.

Stoji da je idiotizam trošiti na trendy stvarčice čija cijena je viša od naše plaće... koja je to opcija? Kredit ili što? Ali isto tako je idiotizam brija o "pravim vrijednostima".. dijete neće naučiti prave vrijednosti dok je istovremeno ismijano od vršnjaka ako nije donekle u trendu.

A što se tiče autorove sestre, mogla bi naći neki posao, fuš barem...
Svi smo mi u napasti da ispunimo djeci sve želje,pa i one najblesavije i najbesmislenije i najskuplje.
Ali sve ima svoje granice.
Koji je razlog da se djetetu od desetak godina nabavi mobilni uređaj od par tisuća kuna?
Ja ga ne znam.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 11:08   #11
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Svi smo mi u napasti da ispunimo djeci sve želje,pa i one najblesavije i najbesmislenije i najskuplje.
Ali sve ima svoje granice.
Koji je razlog da se djetetu od desetak godina nabavi mobilni uređaj od par tisuća kuna?
Ja ga ne znam.
Mislim da razuman razlog za to ne postoji.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 11:31   #12
Pa ti joj kupuj odjecu i mobitele. Tome i sluzi ujko u Kanadi. :-)

Btw., u potpunosti se slazem s LB.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 19:42   #13
tu je veći problem to što tvoja sestra žica od tebe i još spominje financijsku situaciju roditelja tvoje žene.
na mjestu autora teme na to bi pukla i začepila joj usta na jako ružan način.

djeca traže, no ne moraju dobiti. mala će stalno patiti ako se bude financijski uspoređivala sa ekipom jer očito nikad neće moći imati skupe stvari, već tu i tamo po nešto. ok je svako toliko pokloniti djetetu nešto što je veseli, tenisice, šminkicu, no neke prosječne cijene. za novi iphone ti radiš koliko, par dana? nije to zanemariv trud i rad.

btw, kod nas klinci imaju takve telefone stare par godina. ono, tata dobije novi od firme, djeci proslijedi svoj. ne znam nikoga, pa ni one koji imaju plaće kanadskih intelektualaca da je ciljano djetetu kupio skupo čudo koje mu ne treba, koje koristi za bla-bla, fotke i surfanje po priglupim stranicama.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2013., 20:09   #14
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
tu je veći problem to što tvoja sestra žica od tebe i još spominje financijsku situaciju roditelja tvoje žene.
na mjestu autora teme na to bi pukla i začepila joj usta na jako ružan način.

djeca traže, no ne moraju dobiti. mala će stalno patiti ako se bude financijski uspoređivala sa ekipom jer očito nikad neće moći imati skupe stvari, već tu i tamo po nešto. ok je svako toliko pokloniti djetetu nešto što je veseli, tenisice, šminkicu, no neke prosječne cijene. za novi iphone ti radiš koliko, par dana? nije to zanemariv trud i rad.

btw, kod nas klinci imaju takve telefone stare par godina. ono, tata dobije novi od firme, djeci proslijedi svoj. ne znam nikoga, pa ni one koji imaju plaće kanadskih intelektualaca da je ciljano djetetu kupio skupo čudo koje mu ne treba, koje koristi za bla-bla, fotke i surfanje po priglupim stranicama.
Ja čak i znam djecu kojima su roditelji kupili potpuno nove iphone, ali takvi su ipak rijetki. Mene pak zanima postoje li zaista takve sredine gdje sva ili gotovo sva djeca imaju mobitele od par tisuća kuna?
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 11:04   #15
Ja bih se malo projicirala u HR-HR situaciju, za promjenu od CAN-HR situacije.

Moja obitelj nije nešto naročito imućna, nije uopće imućna, ali živimo OK, valjda zato što ne jamramo previše. Da, djeca nam znaju zajamrati da bi i oni ovo ili ono, ali, iako sam imala klimavu četvorku iz matematike, znam s novcima i mogu procijeniti što se može a što ne može.

No point je taj da i ja ovdje u HR imam nešto siromašniju rodbinu s manjom djecom kojoj povremeno mogu nešto kupiti, ali smatram da ne moram kupiti baš sve na što dječica (njihova ili moja) pucnu prstom.

Ako mogu kupiti dvije jaknice, ne tražim uopće klanjanje i zahvaljivanje od sat vremena, ali kad bi me nakon toga tražili još i još i još, onda drugi puta ne bi dobili ništa. Tete, ujaci i stričevi kupuju iz dobre volje, a ne iz obaveze.

Onda nešto drugo: unaprijed se ispričavam ako griješim, ali kao da malo mirišim obraćanje dijaspore s visoka "Kako vi jadnici u HR to izdržite. Mi sa Zapada bla-bla-bla..." Ne može se cijela HR iseliti k vama u Kanadu ili drugdje, jel´?
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2013., 12:40   #16
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
tu je veći problem to što tvoja sestra žica od tebe i još spominje financijsku situaciju roditelja tvoje žene.
Tocno.

Quote:
djeca traže, no ne moraju dobiti. mala će stalno patiti ako se bude financijski uspoređivala sa ekipom jer očito nikad neće moći imati skupe stvari, već tu i tamo po nešto. ok je svako toliko pokloniti djetetu nešto što je veseli, tenisice, šminkicu, no neke prosječne cijene. za novi iphone ti radiš koliko, par dana? nije to zanemariv trud i rad.

btw, kod nas klinci imaju takve telefone stare par godina. ono, tata dobije novi od firme, djeci proslijedi svoj. ne znam nikoga, pa ni one koji imaju plaće kanadskih intelektualaca da je ciljano djetetu kupio skupo čudo koje mu ne treba, koje koristi za bla-bla, fotke i surfanje po priglupim stranicama.
Ne znam koji roditelj u obitelji koja jedva sastavlja kraj s krajem kupuje djetetu novi iPhone.
A traziti od nekog drugog da ga kupi (i to novi), a nema se za odjecu i obucu je stupidno.
Quote:
Matton kaže: Pogledaj post
pređimo na stvar, sestra ima kći od 13 godina, naravno sestra ne radi, a muž radi ali ima jadnu plaću
nešto manje od 4000 kuna.Jedva uspiju preživjet mjesec, novu odjeću, obuću rijetko kupuju.Baš neki
dan svi skupa ručamo i mala govori sestri da ako bi joj mogla kupit nekakve čizme, traperice, kao
da to svi nose u školi a da ona nikad nema ništa, a sestra joj govori da si to sad ne možemo priuštit,
naravno na kraju sam joj ja sve to kupio, nek se djete veseli.Onda mi drugi dana sestra govori da ako
bi joj mogao kupit onaj novi iphone
, kao tebi barem to nije teško, žena ti je iz bogata obitelji iz
Kanade imate novaca, bla bla bla.
Zasto naravno?
Nije cudo da dijete od 13 godina ima neostvarive zelje i misli da joj je ujak Djed Mraz, pogotovo kad vidis kako joj mama razmislja.
Jedva zive, nemaju za osnovno, a ona zica mobitel.
Quote:
Mala mi govori da sve te frendice u školi imaju skupe
mobitele od nekoliko tisuća kuna, skupu robu itd...Pa čak i one koje dolaze iz siromašnijih obitelji,
jer šta ja znam, ako nemaš iphone ili nekakve najnovije ćizme, tenisice gledaju te čudno i nisi kul ili si zaostao.
Moze biti da cura ipak malo izmislja...nije bas tako. Djeca se mozda moderno oblace, ali nisu svi obuceni u skupocjenu robu. Za telefone ne znam, mozda mnogi i imaju te iPhone, ali kao sto je napisala pikuli, to su vjerujem ipak stariji modeli, rabljeni telefoni...ne vjerujem da puno ljudi bas daje 4000 ili vise za djetetov mobitel.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 11:42   #17
Razlog za kupnju mobitela od par tisuća kuna? Pa ako ga dijete želi a roditeljima ne predstavlja veliki financijski izdatak. Ima i onih koji si to mogu priuštiti bez problema.

Naravno ima više onih koji si to ne mogu priuštiti i nije istina da većina klinaca u razredu ima skupe mobitele (možda se tako doma prikazue situacija kada žicaš jedan za sebe)

Sestrino žicanje je (žena ti je iz dobre obitelji i to) za svaku osudu stvarno. Mogla ga je i samo zamoliti, vjerujem da bi odgovor bio isti.

A naći posao, pa makar i u fušu ovih dana zaista nije lako.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 11:44   #18
Veći problem od toga kako se nositi sa zahtjevnom djecom je taj kako se djeca nose sa takvim roditeljima i društvom u kojem žive i kako da odrastu u normalnu osobu kada im se od najranijeg djetinjstva usađuju krive vrijednosti. Najlakše je reći današnja djeca su zahtjevna.
stihaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2013., 12:19   #19
Quote:
stihaa kaže: Pogledaj post
Razlog za kupnju mobitela od par tisuća kuna? Pa ako ga dijete želi a roditeljima ne predstavlja veliki financijski izdatak. Ima i onih koji si to mogu priuštiti bez problema.

Naravno ima više onih koji si to ne mogu priuštiti i nije istina da većina klinaca u razredu ima skupe mobitele (možda se tako doma prikazue situacija kada žicaš jedan za sebe)

Sestrino žicanje je (žena ti je iz dobre obitelji i to) za svaku osudu stvarno. Mogla ga je i samo zamoliti, vjerujem da bi odgovor bio isti.

A naći posao, pa makar i u fušu ovih dana zaista nije lako.
Jel ovaj tvoj post (obzirom da je ispod mojeg) odgovor na moj...ili ti to samo tako..postavis sebi pitanje, pa odgovaras?
Sto se tice posla, istina je da se posao tesko nadje, ali svejedno mi nije bas jasno zasto bi to da zena ne radi bilo bas "naravno".
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.